Firma Th. Kraaiman en Zoan, Alkmaar JUBILEUM-FEESTAVOND VAN DE HUISVROUWENVtRENIGING Stad en Omgeving Dames doen een duit in het zakje Plattelandsvrouwen ie Alkmaar bijeen 200 vrouwen en één man AGENDA REGENTIJD - GRIEP1IJD - COGNACTIJDÜ COGNAC VIEUX COGNAC JACQUET Overtredingen van de loonregeling Schoorl De Engelse magistratuur WSfflf Het gouden te Hei De Rijp IJmuiden Nieuwe Bo Enkele honderden dames uit de gehele provincie Noord-Holland waren naar Alkmaar getogen, waar gisteren in de grote zaal van het Gulden Vlies de Algemene Provinciale Vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, gewest Noord-Holland, werd gehouden. Van Noord en Zuid, van Oost en West waren delegaties aanwezig; uit Texel en het Gooi, uit Kennemer- land en de Streek, van Callantsoog en uit de Wormer waren zij gekomen en vulden de zaal met een opgewekt stemmengerucht, waaraan om half elf de voorzittershamer een einde maakte. Geanimeerde provinciale vergadering De bijeenkomst, die werd bijge woond door het lid van het hoofdbe stuur, mevr. Visser-Bakker uit Scha- gen, ,werd geopend door de presidente van het Provinciaal Bestuur, mevr. Vis-Leguit uit Venhuizen. Mevr. Vis heette alle aanwezigen hartelijk Welkom en wees erop, hoe, nu alle afdelingen het winterwerk weer zijn begonnen, ook in de provin cie als geheel de arbeid weer ter hand genomen wordt. Spr. zeide, dat 1948 voor de bond een belangrijk jaar is geweest, in ver band met het regeringsjubileum en de daarmede gepaard gaande Haagse tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948". Deze tentoonstelling toch werd door duizenden plattelandsvrou wen uit geheel Nederland bezocht. Mevr. Vis sprak de hoop uit, dat ook in het komende seizoen de Bond een vruchtbaar verenigingsleven tegemoet zou gaan. Het verslag. Na het gemeenschappelijk zingen van het bondslied, nam mej. Wit uit Hauwert het woord om in haar func tie van secretaresse verslag uit te brengen over de vorige vergadering, die eveneens in Alkmaar werd gehou den. Een luid applaus bewees de waar dering, die de dames hadden voor het keurig verzorgde en tot in détails uit gewerkte verslag. Uit de daarop volgende mededelin gen van de presidente bleek, dat Mrs. Putland in Januari a.s. vanuit Enge land naar Nederland zal reizen, om voor de afdelingen van de Bond lezin gen te houden over het werk van de Engelse zuster-organisaties. Mrs. Put land is Hollandse van geboorte, doch gehuwd met een Engelsman. Mevrouw Vis gaf de afdelingen in overweging vooral tijdig contact op te nemen. Vijf knotten wol. Voorts deelde mevr. Vis mede, dat door de medewerking van de wolfede ratie per lid 5 knotten wol beschik baar zullen komen. En zij haastte zich daarbij te voegen: „Denkt er aan da mes, natuurlijk op punten!" Spr. wek te vervolgens de aanwezigen op, zich te scharen onder hen, die de t.b.c.-be- strijden. De 58 afdelingen, die de bond telt kunnen in dit opzicht een machtig stuk werk verrichten. De afdeling Nieuwe Niedorp wenst de instelling van een soort „vakdiplo ma" voor huisvrouwen, welk diploma dan bij de wet geregeld zou moeten worden. Deze bekwaamheidsproef zou dan moeten worden afgelegd vóór het jonge meisje in het huwelijk treedt. Het H. B.-lid mevr. Visser-Bakker wees in dit verband op het grote be lang van het Landbouwhuishoudonder- wijs. Zij zou gaarne met korte plaatse lijke cursussen dit onderwijs uitge breid willen zien. Nog steeds bestaat de klacht, dat cursussen, aangevraagd bij het secre tariaat van de Voorlichtingsdienst, Parklaan 12 te Haarlem, niet kunnen doorgaan, daar op de aanvrage geen antwoord komt. Anna Paulowna, Cal lantsoog, Schoorl, Koedijk, Heerhugo- waard, Wognum, Blokker, Twisk, Grootebroek, Midwoud bleken allen deze ervaring te hebben opgedaan. Het landelijk secretariaat in Den Haag blijkt in dit opzicht vlugger te werken. Mevr. Vis stelde onder applaus voor een telegram te zenden aan het be stuurslid mevr. Brugman, die reeds meer dan een half jaar ziek is, doch thans langzaam betert. Mevr. Visser-Bakker zal in het ko mende jaar gratis lezingen verzorgen voor alle afdelingen, een mededeling, die met veel instemming werd be groet. Mevr. Slagter, afd. Spanbroek, deel de mede, dat de verkoop van het Con gresgedicht ruim 400 gulden heeft op gebracht. Gebruikte postzegels brach ten meer dan 130 gulden op. Een ge zin, waar t.b.c. heerste, werd daarme de geholpen. Besloten werd met de postzegelactie door te gaan en zo pa tiënten uit de provincie te helpen r Kleinere punten. De beschrijvingsbrief voor de Alge mene Vergadering, die op 3 Nov. a.s. te Utrecht zal worden gehouden, gaf 'geen aanleiding tot discussie. In de kascommissie werden benoemd de afdelingen Schoorl, Twisk en Span broek. De afdeling Schoorl, die ook het vorig jaar zitting had, kan dan de nieuwe leden inwijden. Mevr. Visser-Ven lichtte het Volks- hogeschoolwerk toe en gaf in overwe ging, nauw contact te onderhouden met deze instelling, die door samen werking van groot nut kan zijn voor de plattelandsvrouwen. Verkiezing en Candida at stelling. Na de middagpauze werd overgegaan tot het kiezen van candidaten voor de functies van lid en plv. lid van het hoofdbestuur. Mevr. Visser—Bakker zal volgend jaar aftreden als hoofdbe stuurslid en dit feit maakt dan een ver kiezing noodzakelijk. De stemming bracht voor mevrouw Waijboer (Anna Paulowna) 173 stemmen (H-B.-lid) en voor mevr. Van Wijk (Wieringermeer) 108 stemmen (plv. lid) Door het perio diek aftreden van de dames Glijnis Schermerhorn (afd. Heiloo) en Schoen maker—Spaans (afd. Beemster) was ook een verkiezing van provinciale be stuursleden nodig. Beide dames waren Geen 100 mannen en één meisje, zoals in de film, maar 200 vrou wen en één man, dit was het beeld van de vergadering, giste ren in het Alkmaarse Gulden Vlies. De vrouwen praatten en discussieerden, dronken koffie en snoepten gebakjes, zelfs rikke tikten hier en daar de breinaal den. Met recht: praten en or eten. De Adam tussen al die Eva's voelde zich geen vogel van vreemde pluimage in deze volière vol gekwetterHij voelde zich. thuis en liet zich een beetje be moederen. Hij had overigens zijn handen vol, want als enige man bij 200 vrouwen, was hij het, die zorgde, dat die vrouwen vandaag in de krant kunnen lezen, wat zij gisteren allemaal hebben ge zegd. herkiesbaar en zagen hun mandaat met algemene stemmen voor de komende drie jaren verlengd. Vier afdelingen, n.l. Texel, Haarlem mermeer, Monnikendam en Callantsoog vertelden bij monde van hun afge vaardigden een en ander over het werk dat de Bond van Plattelandsvrouwen in die afdelingen doet. In deze vijf-minu- ten-speeches kwam op vaak geestige wijze naar voren, welk een grote plaats (Ontleend aan onze advertentie rubriek). DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 u.: De kampioen melkboer, tot 14 jaar o.g.; Victoria- Theater, 8 uur: De schat in de Sierra Madre, 18 jaar; Cinema Americain, 8 u.: Een monsterlijk experiment, 18 jaar. Sted. Museum, 1012, 1417 en 1921 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Gulden Vlies, 8 uur: Manuela del Rio. VRIJDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Een onverge telijke melodie, tot 14 jaar onder ge leide; Victoria-Theater, 8 uur: De ver doemde, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Welkom vreemdeling, tot 14 jaar onder geleide. de Bond onder de vrouwen inneemt, en hoe intens het verenigingsleven wordt beoefend. De dames Keizer, van Prui sen, Smit en Visser, hadden ieder hun eigen manier van vertellen, maar alle dames zagen hun opgewekte verslagen met een luid applaus beloond. En het dankwoord, dat de presidente tot de spreeksters richtte, was alle aanwezigen uit het hart gegrepen. Rondvraag. Bij de rondvraag bleek grote belang stelling te bestaan voor lezingen over binnenhuis-architectuur, doch men stuit op grote moeilijkheden met het vinden van een spreker. De afdeling Oude Niedorp klaagde over het gebrek aan belangstelling voor het landbouwhuishoudonderwijs, Jat toch voor de meisjes zo ontzaglijk veel nut heeft. Een beroep werd gedaan op de ouders, hun kinderen op dit nut te wijzen. Mevr. VisserBakker deelde nog een en ander mede over het idee, dat het hoofdbestuur heeft omtrent het organiseren van een Australische dag. Een mapje, dat dienen kan als leidraad bij deze te organiseren dagen, is reeds beschikbaar. Zulke internatio nale dagen werpen voor het werk van de bond groot nut af. Over dit onder werp ontspon zich nog enige discussie, waarna de rondvraag werd gesloten. Na de thee volgde nog samenzang, waarna ook deze provinciale vergade ring, die een zeer geanimeerd karakter droeg, weer tot het verleden behoorde. TELEF. 2604 (K2200) f 4.65 per fles f 7.25 per fles PLATTE STENENBRUG 104 Weet U nog wel? De tentoonstelling verlengd. De tentoonstelling „Alkmaar in de laatste 50 jaar" trekt nog steeds een dankbaar publiek. Vooral de wat oudere Alkmaarders tonen een grote belangstelling: zij vinden er de stad terug, zoals ze was in hun jeugd en ontdekken telkens vele oude beken den en somszichzelf. Behalve voor deze geboren en geto gen Alkmaarders is de tentoonstelling echter ook interessant voor ieder, die wil zien hoe de stad in de laatste halve eeuw zich ontwikkelde. Men krijgt uit het tentoongestelde materiaal een goed beeld van hoe de stad was 30, 40, 50 jaar geleden. Juist in het laatst van de vorige eeuw begint de stad zich steeds meer uit te breiden buiten de oude wallen. En niet alleen daarbuiten maar ook daar binnen hebben grote veranderingen plaats gegrepen. Ver anderingen, die veelal verbeteringen betekenden, maar waardoor helaas al te vaak de schoonheid werd geschon den, niet alleen doordat mooie bouw werken werden verminkt of afgebro ken, maar ook doordat vele bekoor lijke beplantingen verdwenen. Vele bezoekers merkten b.v. op hoeveel rij ker Alkmaar vroeger was aan bomen. Deze tentoonstelling wil daarom ook leren: Alkmaarders waakt voor de schoonheid van uw stad. Teveel ging reeds verloren, weest zuinig op wat ge nog bezit en zorgt, dat uw stad niets van haar aantrekkelijkheid ver liest, maar in tegendeel ook waar nieuwbouw en uitbreiding plaats vindt wint aan schoonheid, want een stad is niet alleen een plek, waar men werkt en zijn brood verdient, maar ook een oord, waar men moet wonen en leven en de mens leeft nu eenmaal niet van brood alléén In verband met de voortdurende belangstelling is besloten de tentoon stelling te continueren tot en met Zon dag, 31 October. De openingsuren zijn: alle werk dagen van 1012 en van 2—5 uur, Zondags van 25 uur, bovendien des avonds van 79 uur uitsluitend van Maandag tot en met Vrijdag. Burgerlijke stand Geboren: Hermanus M en Alida M, zoon en dochter van J J J M Abbes en H R Molenkamp Arthur J P, zoon van J Voorthuijsen en P Vergaaij Jan, zoon van T van de Ridder en A van Baaren Leendert, zoon van J Kemp en E de Rood Getrouwd Johannes M Verheij en Geertje J Mooij Overleden: Catharina E Weber, 54 jaar, gehuwd met J de Cocq van Del- wijnen Cornells de Groot, 78 jaar Hendrlka J Hoogland, 1 week W. HOOGENSTRAATEN en CO. 6 PROCENT. De Nederlandsche Fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen v/h W. Hoogenstraaten en Co., alhier, behaal de in het per 30 April 1948 geëindigde boekjaar een winst van f 73.191 (v.j. f 84.750), waaruit onveranderd 6 pet. ,kaa worden uitgekeerd, EERSTE ABONNEMENTS VOORSTELLING „COVOTO". Als eerste abonnementsvoorstelling van „COVOTO" wordt Woensdag 27 October, des avonds 8 uur, in 't Gul den Vlies Jacques Deval's beroemde blijspel „Vorstelijke Emigranten" ten tonele gebracht. Cor Hermus' toneel groep „Comedia", welke tot een van de meest vooraanstaande toneelgezel schappen van het land behoort, zal hiervan onder de uitnemende regie van Johan de Meester een opvoering geven. Medewerkenden zijn o.a.: Ank v. d. Moer, Mimi Boesnach, Han Bentz v. d. Berg, Jules Verstraete en Henk Kigters. GESLAAGD. Bij het gehouden examen voor gedipl. Kraamverzorgster opgeleid door de leidster van het „Kraamcentrum Alk maar" zuster J. Pestman, slaagden de dames E. P. Cevat te Alkmaar en A. Zwaan te Twisk. Hockey-programma A.M.H.C. De hockey-teams hadden vorige week reeds hun eerste vrije Zondag. Dit v/as in verband met het jubileum- tournooi van de Nederlandse Hockey- bond, doch Zondag zullen de competi tiewedstrijden weer gewoon doorgang vinden. Daar deze week „De Berrie" wegens technische moeilijkheden niet kan verschijnen, nemen wij ditmaal de taak over van de wedstrijd-secretaris door het wedstrijdprogramma met speeltijden en vertrektijden der bussen te vermelden. Zondag 24 October a.s. Heren: Prom. kl. D: Alkmaar—WV, aanvang 13.30 uur; Tweede kl. D: Alkmaar 2Kievi ten, aanvang 15 uur; Derde kl. D: Pi- noke 2Alkmaar 3, aanvang 12.30 uur, vertrek bus 9 uur. Dames: Tweede kl. B. ZandvoortAlkmaar, aanvang 14.45 uur, vertrek trein 12.10. Vierde kl. D: Hurley 3—Alkmaar 2, aanvang 11 uur vertrek bus 9 uur. Zondag 31 October a.s.: Heren: Prom. kl. D: Alkmaar 1 vrij; Tweede kl. D Alkmaar 2Adelborsten; Derde kl. D: Alkmaar 3—BMHC 4. Dames: Twee de kl. B: Alkmaar—Zuidwijck; Vierde kl. D Fit 3—Alkmaar 2. Nat. Jubileum-tentoonstelling van A.V.E S. Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van de pluimveever. „Aves" houdt deze jubilerende vereniging een grote nationale jubileum-tentoonstelling op Zaterdag 20 en Zondag 21 November a.s. in de Korenbeurs, alhier. Deze ten toonstelling wordt zeer groots opgezet, en, om te spreken zoals de heer C. Fok, voorzitter van „Aves", dit deed in het ons toegezonden programma, „gaat er dit jaar in Alkmaar op dit terrein iets gebeuren, waar velen al zo verlangend naar hebben uitgezien en het zal een tentoonstelling worden, waar iedere fokker nog lang over zal praten". Tij dens deze tentoonstelling zullen diverse verenigingen in Noord-Holland hun clubtentoonstelling onderbrengen in deze nationale tentoonstelling. O.a. zal dan tevens gehouden worden de dis trictstentoonstelling „Ned. Ancona Club", clubtentoonstelling „Den Helder en Omstreken; clubtentoonstelling „Nut en Sport" te Langedijk; clubtentoon. stelling „De Duinstreek" te Schoorl en clubtentoonstelling „Nut en Sport" te Heiloo. Op deze tentoonstelling zal een grote verscheidenheid van pluimvee te zien zijn en om alle soorten en kwali teiten op te noemen, zou vele regels m beslag nemen. Tientallen soorten hoen ders, zowel grote als kleine rassen; Ko nijnen éveneens grote, midden en kleine rassen; duiven, zowel post- als sierdui- ven, zullen eveneens in alle verschei denheid aanwezig zijn. Een keurcorps keurmeesters zijn voor alle afdelingen geëngageerd. Tenslotte bekeken we de prijzenlijst, 't Is ongelooflijk zoveel be kers, medailles, lauwerkransen enz., als- mede nuttige en luxe voorwerpen voor deze keuring zijn geschonken en aange schaft. Ook voor de speciale vereni- gingstentoonstellingen zijn nog eens aparte prijzen in grote getale disponi bel, zodat de kans op een prijsje al zeer groot is geworden. Wanneer U padere inlichtingen over deze tentoonstelling wenst, kunt U deze ongetwijfeld beko men bij de tentoonstellings-seeretans- penningmeester, de heer J. Wortel, Nieuwlandersingel 24, Alkmaar. Het be - looft inderdaad een grote tentoonstel ling te worden. Dat de pluimveevereni ging Aves deze tentoonstelling organi seert nu zij jubileert is een bewijs te meer, dat de organisatie tip-top zal kloppen. Het 30-jarig bestaan gevierd De huisvrouwen te Alkmaar, nu sinds 30 jaar verenigd in de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen, hebben gis teravond dit jubileum gevierd. Bij deze feestelijke herdenking werden de man nen ditmaal niet geweerd, doch zelfs uitgenodigd, met het resultaat, dat in de overvolle zaal van het Wapen van Heemskerk vele vertegenwoordigers van het sterke geslacht een kijkje kwa men nemen. Bij een jubileum zijn er altijd heel wat mensen, die in welgemeende be woordingen hun waardering willen uiten. En nadat de sympathieke pre sidente van de Huisvrouwenvereni ging, mevr. Swanenburg de Veije, allen hartelijk welkom had geheten en het Verenigingslied gezamenlijk was ge zongen, trad als eerste spreekster op het feestelijk versierde podium, het hoofdbestuurslid mevr. van Sons- beek, de vroegere presidente van de atdeling Alkmaar. Zij belichtte in een geestig toespraakje het nut en het ge noegen van de huisvrouwenvereniging. Een medaille voor 25 jaar trouwe dienst, door het hoofdbestuur aan de afd. Alkmaar toegekend, overhandigde zij aan mevr. Swanenburg de Veije. Mevr. Mulder betrad het toneel om namens alle leden het bestuur^ geluk te wensen en, met een speech, de cadeaux aan te bieden. Zo verschenen, als door kabouters aangereikt, het prachtige bestuurstafelkleed, de bloe men en de mandjes (bestemd voor lekkernijen) vanachter de coulissen, en werden iri dankbaarheid meteen door het bestuur in gebruik genomen. De enveloppe met het ingezamelde geld, dat nog was overgebleven, werd aan de penningmeesteresse overhan digd, die er gauw even in gluurde en tevreden lachte. Minister Lieftinck kan een lesje nemen. Tenslotte bracht mevr. Mulder nog een woord van hulde aan de secreta resse, mevrouw van Riel, die stil en onverdroten steeds haar werk op punctuele wijze verricht. De gang van zaken bij de Huisvrouwenvereniging onder de loupe nemend, concludeerde mevr. Mulder, dat minister Lieftinck daar wel een lesje zou kunnen nemen: met tekort werd nooit gewerkt! Mevrouw Eyma, de vroegere presi dente, bood, vergezeld van een geluk wens in dichtvorm, een voorzitters hamer aan. Mej. van den Berg en mevr. van Sonsbeek completeerden de bestuurstafel-inventaris door het schenken van een waterstel. De Afdeling Velsen en IJmuiden, vertegenwoordigd door haar voorzit ster, mevr. de Boer, bood eveneens haar gelukwensen aan. Mevr. de Boer memoreerde hoe het juist aan de ge zellige sfeer, die bij de Alkmaarse af deling heerste, te danken was geweest, dót de afd. Velsen-IJmuiden werd op gericht. Mevr. Swanenburg de Veije dankte alle spreeksters voor de spontane hulde met een speciaal hartelijk woord tot ieder afzonderlijk. Het toneel werd hierna vrijgemaakt voor het Noordhollandse Cabaret met de revue „Hollands Glorie". Deze, in Alkmaar zeer welbekende groep, waarin Nic. Akkerman, Piet Kroon, Jaap Tol, de „Silva's, Truus Schot en de pianist Gerard v. d. Woude hun ar tistieke gaven tentoonspreiden, slaag de er over het geheel genomen zeer v/el in de toeschouwers te amuseren. Ongetwijfeld zullen de aanwezigen een prettige herinnering bewaren aan het feest van de Huisvrouwenvereni ging. dat Vrijdag a.s. met een laatste avond zal worden besloten. Johannes N„ tuinder uit Alkmaar, had een ondergeschikte als loon f 30 uitbetaald. Daar dit minder is dan N. verplicht is te betalen, moest hij gis teren voor de Bijzondere Politierech ter mr. Peereboom verschijnen. N. bracht twee getuigen mee, die verklaarden, dat de werknemer hef tuinderswerk wel kan, maar langzaam werkt. De officier, mr. Vellinga, wilde de knecht zelf en nog een andere getuige horen. De zaak werd derhalve aange houden. Pieter Hendrik Jan K„ uit Alkmaar, vroeg op 9 November een motor aan. Hij had al eens eerder een aanvraag ingediend, maar had er niets meer van gehoord. Toen hij eindelijk bericht kreeg, dat op de eerste aanvraag gun stig was beschikt, verzuimde hij zijn tweede aanvraag in te trekken. De officier vroeg f 100 subs. 30 da gen en de Politierechter maakte er f 75 of 30 dagen van. Pieter N„ ook uit Alkmaar, kwam bij een controle op 7 Juni 411 rantsoe nen tabak te kort. N. verklaarde, dat hij een jaar ziek is geweest in die tijd en niets aan zijn zaak heeft gedaan. Hij had reeds eerder verklaard dat hij voorschotten afleverde. De officier eiste tegen N. f 100 subs. 30 dagen en de uitspraak was conform. Vervolgens stond Otto Johannes V. uit Bergen terecht, wegens het uitbe talen van te hoge lonen. Als in de fabriek van verdachte meer dan 211.000 stenen worden gemaakt, mag hij zijn arbeiders toeslag geven. Nu werken de arbeiders hard genoeg, maar de machines in de fabriek wei geren wel eens en daarom wordt de productie minder. V. had zijn arbeiders toch een toeslag geven en moest daar om gisteren voor mr. Peereboom ver schijnen. Hoewel er geen goede voorschriften voor de loonregeling bestaan, achtte de officier, de overtreding bewezen en eiste 750 subs. 3 maanden. De uit spraak werd f 500 subs. 3 maanden. Van de politie De afgelopen weken werd er con trole gehouden op de naleving van de ijk wet. Tegen 35 personen werd proces verbaal opgemaakt, daar de maten niet voorzien waren van de vereiste ijklet- ter R. Gisteren werd door de politie een man aangehouden, dfe collecteerde voor een liefdadig doel, zonder daar vergunning voor te hebben. Het geld on enige drukwerken werden in beslag ge nomen. Men wordt er op gewezen, dat bij een lijstcollecte de lijsten moeten zijn afge stempeld door de politie t en tevens ge nummerd moeten zijn. BILJART-COMPETITIE-WEDSTRIJDEN DISTRICT ALKMAAR Woensdagavond werd in de cadre-klasse de wedstrijd van „De Optimisten" tegen de „Drie Ruiten" gespeeld De Optimis ten wennen met 62 De gedetailleerde uitslagen waren; b hs gem J Burger 125 19 31 6,57 J Mors (90) 81 19 20 4,26 C Boendermaker (130"> 121 13 42 9,30 D Buisman 115 13 28 8,84 Mevr. A. C. E, Siebert-Coster overleden Te Assen is ten huize harer dochter op 81-jarige leeftijd overleden mevrouw A. C. E. Siebert Coster. Zij was de enige nog levende dochter van de heer Siebert Coster, de oprichter van de bekende boekhandel en drukke rij hier ter stede. Avond van kunst en propaganda Er was Dinsdagavond grote belang stelling voor de door Algemeen Wel zijn georganiseerde propaganda kunst avond. Burgemeester, mr. Jochems, heette allen welkom en sprak zijn vol doening uit over de grote opkomst on danks het slechte weer; de Ned. Blin- denbond verdiende z.i. ten volle aller sympahie. De blinde propagandist Joh. v. d. Berg schetste de levenshouding van de blinde. Er was een tijd, dat de blinden nog aan de kant van de levensweg za ten, niet meetelden, mochten leven van gunsten en gaven. Een 55-tal jaren ge leden werd de Nederlandse Blinden- bond opgericht om te strijden voor ver betering in het lot, om te strijden voor sociale rechtvaardigheid. Veel Is gr verbeterd. Dank zij de vinding van Louis Braille, zelf een blinde, werd onderwijs aan blinden mogelijk en thans ontvangt de blinde aan verschil lende onderwijsinrichtingen niet alleen onderricht in alle vakken va- het lager onderwijs, maar kan zich ook verder ontwikkelen en zich een plaats in de maatschappij veroveren. Spreker wees op vele terreinen waarop de blinde al een eervolle plaats bekleedt. Op het platteland is het veelal nog moeilijk, maar het moet toch mogelijk zijn om de 4809 blinden in ons land te laten deelnemen aan de arbeid, ook de blin den mogen aanspraak maken op een. plaats aan de maatschappelijke dis. Spreker wekte tenslotte zijn hoorders op de bond te steunen en de band tus sen zienden en blinden te versterken. Van de geboden gelegenheid om de bond te steunen als donateur werd in de pauze druk gebruik gemaakt. Met grote aandacht werd het filmpje gevolgd dat een idee gaf van de oplei ding van honden tot geleiders en van hun gebruik. Een 500 blinden hebben reeds zo'n kostbaar bezit. De avond was verder gewijd aan toonkunst en declamatie. De blinde Gusta van der Heyden, viool en Joop Slegtenhorst, piano, vertolkten ver schillende werken van Dvorak, Kreis- ler e.a. en oogstten een welverdiend ap plaus. De blinde Fr. Tingen sloot de rij met het declameren van De Zaaier. A van Lingen Wijkhuizen 145 13 38 11,15 (135) 96 13 23 7,38 G Wessels N Venneker 200 9 105 22,23 (200) 88 9 22 9,77 In de B-klasse speelde ZEKZ? tegen de Harmonie ZEKZ? won met 82 Ondanks deze overwinning is het voor ZEKZ? lang geen gemakkelijke wedstrijd geweest De vijf partijen hadden de volgende uitslagen: p 90 35 11 2.57 G (95) 89 35 12 2,54 J 85 24 25 3,54 P (95) 67 24 10 2,79 J 85 22 41 3,86 M (85) 42 22 6 1,91 M (85) 66 33 18 2 D 80 33 10 2,42 A 80 18 14 4,44 M van der Klooster (65) 33 18 5 1,83 Gisteravond is de Alkmaarse afdeling van het genootschap Nederland-Enge- land het winterwerk begonnen met een lezing door Mr. Roger North over het onderwerp Life of a magistrate". De bijeenkomst, die werd gehouden in de Dancing van de Harmonie, werd geopend door de voorzitter, de heer G. A. M. Snijders, die de aanwezigen op wekte, het bestuur te raadplegen, in dien zij denkbeelden mochten koeste ren, die dienen kunnen de bloei van de vereniging te stimuleren. Mr. North, zelf lid van de rechter lijke macht in Engeland, heeft zijn gehoor een duidelijk beeld voor ogen gesteld van de samenstelling en werk wijze van de Britse rechtspleging, die door de jury-rechtspraak zo veel ver schilt van de vorm waarin wij in Ne derland recht doen. Speciale aandacht wijdde Mr. North aan de kantonrech ter en de politierechter in zijn land en hij illustreerde zijn rede met tal van voorbeelden. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd vooral door de onder de toe hoorders aanwezige mensen van het vak een druk gebruik gemaakt. Deze eerste bijeenkomst in het ko mende seizoen was goed bezócht. RAAD SVERG ADERING. Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester een raadsvergadering te be leggen tegen Vrijdag 5 November a.s. te 14 uur. verschaft U Uw bril, als U alles met plezier kunt zien en lezen. Koop daarom voor een prettige bescherming van Uw oogen. Uw bril bij den vakopticien, LANGESTRAAT 59, ALKMAAR Egmond a. d Hoef LEDENVERGADERING VAN 'T NUT. Maandagavond vond in de Oude Pas torie te Egmond a. d. Hoef een alge mene ledenvergadering plaats van het Departement Egmond der Mij. tot nut van 't algemeen. De heer J. Klok deel de mede als bestuurslid te bedanken. Dat hiermede een goed voorzitter heen gaat, die niet gemakkelijk zal te ver vangen zijn, zal door alle leden worden betreurd. Als nieuwe bestuursleden werden aangewezen de heren 'C. Wij- ker en J .J. van Don. De kaseontrole- commissie werd samengesteld uit de heren J. Klok en J. van Don. Besloten werd een nieuwe Floraliacommissie in het leven te roepen, die zodanig zal worden samengesteld, dat de 3 Egmon- den daarin vertegenwoordiging vinden, terwijl er van zal worden uitgegaan, dat deze commissie in elk geval zijn werkzaamheden in het voorjaar 1949 zal kunnen aanvangen. Wat het seizoen 194849 betreft kan tot grote voldoening worden medege deeld, dat 9 Nov. a.s. Dr. v. d. Sleen een avond zal vullen met als onder werp „Canada". Dr. v. d. Sleen is al hier geen onbekende en geniet als spre ker grote bekendheid, terwijl diens fotografisch werk altijd prima ver zorgd is. De leden wordt verzocht voor deze avond zoveel mogelijk pro paganda maken. In de tweede helft van Januari '49 zal de Rubberstichting te Delft een avond vullen over „Rub ber", hetgeen aardig en leerzaam zal zijn. Jhr. Mollerus zal het seizoen slui ten op 30 Maart '49 met als onderwerp Enige weken in de Negerrepubliek Li beria. Of nog een vierde avond zal wor den ingelast, zal nog nader worden be keken. Hierna sluiting. Drukke recepl Oude Her Het fanfarecorps geniet grote populariteit bewees wel het groot stellenden op de recep: heid van het 50-jarig Oude Herberg". O.a. van afgevaardigden verenigingen en bevrii enigingen uit andere zig het college Van B. De voorzitter van vereniging, de heer P. reerde het wel en wee eniglng en de moeilijke fraren geweest, maar geleden voor goed overwc Vanaf 1928 is Alb. Meijng veer dirigent. Van een lende in de 3e afd. is geworden één van de uit de omtrek en thans in de superieure afdeling Eén van de oprichters Koning, huldigde hij voor harding de afgelopen 50 Voorts bracht hij dank Jac. Groot, Piet Modder ning, die reeds 25 jaar waren. Deze jubilea tone vereniging eengezindheid noemde heren mochten waardering en als herinn gouden feest een fraai ontvangst nemen, ontwc gevoerd door onze plaa Molenaar. De twee thans nog in oprichter, t.w. de heren Harder, werden in deze ken. Nadat de erewijn was was het woord aan de digers van diverse vert lereerst sprak de heer namens „Falkland", die de over de bloei en grt plaatselijke culturele ve gevaardlgden van de ze gen R.E.T. (R'dam), Hari delft) en Ons Genoegen memoreerden de goede ding tussen de diverse cc de laatste spr. was in zij: geestig, dat het een lust zijn welgekozen woorden De heer Gerllng, sprekend Bevrijdingscomité, wees o BURGERLIJKE STA Geboren: Cornelia M P Twint en C G de Vries Ondertrouwd: Willen Trijntje Dral simon Koopi garetha M Poel Overleden: Alphonsus jaar VISSERIJ.BESOMMtt De aanvoer bestond giste kisten haring, 200 kisten schel wijting, 10 kisten koolvis, 10 kisten makreel, 100 kis en 20 kisten diversen B trawlers f 358,600; IJM f 6020; 98, „Libra'» f 8760; daal" f 13,200; KW 37 f 39( f 790 Officiële bonnenljjst van tot 6 November 1948. Bonnen voor brood en vlc 3241; 324—2 BROOD, 325 en 326 BROOD: 400 321 en 323 VLEES: 100 322 VLEES: 300 Alle bonkaarten 328 ALGE gr. boter of margarine vet. 327 ALG.: 200 gr. bloem bakmeel of kin Bonkaarten KA, KB, KO 331 ALG.: 500 gr. boter o: of 400 gr. vet. 332 ALG.: 200 gr. kaas korstloze kaas 333 ALG.: 50 gr. cacao. 334 ALG.: 750 gr. suiker menstroolsel en gr. jam, stroop gr. versnapering 335 ALG.: 250 gr. waspoe: B345 en C347: 500 gr. bot garine of 400 Bonkaarten Kl), KE 812: 337 ALG.: 250 gr. boter of of 200 gr. vet. 338 ALG.: 100 gr. kaas of korstloze kaas. 339 ALG.: 100 gr. cacao. 340 ALG.: 500 gr. suiker menstrooisel en gr. jam, stroop gr. versnapering 341 ALG.: 500 gr. waspoec E351: 400 gr. brood. E352: 500 gr. bloem, bakmeel, kindc kinderbiscuits. Tabaks- en versnaperingenk QB, QO 808: 121, 122, 125 TABAK: 2 sigaretten of kei 123 VERSNAPERINGEN: snaperingen, si terhammenstrooi 200 gr. jam, sti 126 VERSNAPERINGEN: I snaperingen, sui' hammenstrooisel 200 gr. jam, str Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZI MP, MH 812: Bijzondere t moeders en ziek zijn de bonnen 1 T. Deze bonnen gen geldig. Bovenstaande bonnen kun vanaf Vrijdag 22 October bruikt. Ce niet aangewezen bonnen 4 van de bonkaarten 810 kl den vernietigd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2