dzMn De achtergrond van de U.N.O.-debatten Tante Sabi ne I Tien Franse m door stakers o Drie mensen ii auto verdronkei mm- Sovjet-Rusland in beklaagdenbank Franco-Spanje op 'de wip Het Radioprogramma maar mm Boomraadsel Prijsraadsel Oplossing Prijsraadsel Hoe ridder Del Rancho zijr kapoen misliep Een kompas als de klok Hallo, Jongens en Meisjes De Jeugdkoerier Orde moet er zijn grijpt in De communistische pari schenkt 500.000 franc voor actie Weerbericht J)E STEMMING IN HET Palais du Chaillot is er niet op vooruitgegaan. Na drie weken praten is men nog pre cies even ver. Waren er in het begin van de zitting nog optimisten, die wellicht tegen beter weten in hoop ten, dat deze derde assemblee de gro te tegenspelers: Amerika en Rusland dichter bij elkaar zou brengen, thans durft men niet meer hardop beweren, dat zulks alsnog mogelijk is. De alge mene overtuiging onder de gedelegeer den is, dat de debatten tot nu toe de ri valen verder van elkaar hebben ver wijderd, dat niet alleen Berlijn, doch ook de atoomenergie en de ontwape ningsplannen steeds meer prestigekwes ties zijn geworden, waardoor de kans op zelfs gedeeltelijke accoorden is ver minderd. Reeds in onze voorbeschouwing schreven we, dat algemeen een krach tige houding van Amerika werd ver wacht, doch wel niemand zal vier we ken geleden hebben vermoed, dat de Westersen de rode dictatuur zo gena deloos in de beklaagdenbank zouden plaatsen. In feite is dat toch maar ge beurd. Toen na de opmerkelijk ver zoenende rede van Marshall de Russen bij monde van Wishinsky met zwaar geschut, insinuaties en beledigingen begonnen te werken, toen vrijwel ge lijkertijd het onbevredigende Moskovi- tische antwoord kwam op de nota van Washington, Londen en Parijs „nam het recht zijn beloop". Niet Berlijn werd voor de Veiligheidsraad gebracht doch de rode expansiezucht. Tegen veler verwachtingen in trok ken de Russen zich niet terug. Welis waar poogde Wishinsky een houding aan te nemen, alsof hij de debatten ne geerde, doch hij is schijnbaar te slecht acteur om daarin te zijn geslaagd. En van dat ogenblik af kreeg de wereld over de hoofden der eerbiedwaardige delegaties te horen, dat Rusland de vre de bedreigt. De rode dictatuur zat in de beklaagdenbank. Als we ons thans, nu de eerste ronde, zowel in de Vei ligheidsraad als in de Politieke com missie, is gespeeld, een indruk mogen veroorloven, dan is het deze, dat de verdediging van de Russische diploma tie bij monde van Wishinsky,zwak was. Tegen de nauw en juist omschreven beschuldigingen, citaten en feiten, ter tafel gebracht door Bevin. Spaak en v'ooral ook Austin, kon Wishinsky wei nig uitrichten. Grotendeels was zijn pleidooi een vrij goedkoop woordenspel, wat nijdige uitvallen, waarin hij zich te ver liet gaan. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 De ring van Rico 7,10 Avro-avond- schooi voor iedereen 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Alexander Uninsky 6peelt piano 8,45 Vertellingen in woord en muziek 9,45 ,,De liefde gaat langs zonderlinge wegen" 10,20 Victor Silves ter en zijn orkest 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Reünie van uw zangfavorieten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO; 6,15 CMB- kwartier 6,30 Gramofoonplaten 6,50 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwart.er 7,30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse orga nisten 8,05 Programma-proloog 8,15 Uit het zonnige Zuiden 9,30 Familie competitie 10,00 Liederen 10,15 De vaart der Volken 10,35 Gramofoonplaten 11,15 Frans avondconcert VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Opera-programma AVRO: 12,00 Luch tige melodieën— 1,20 Les gars de Paris 2,20 Kamer-orkest VARA: 4,30 Tussen twaalf en zestien 5,00 Filmland 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Accordeola VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 3,05 Muziek 8,30 „Midden in de we reld" VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 Kermis der ij delheid 10,00 Buitenlands overzicht 10,15 Todd Duncan zingt VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Gra mofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk 1,15 Orgelcon cert 3,05 Strijkorkest van Boyd Neel 5,15 Dixon, Gustard en Sidney Torch (gr- pl) 6,05 Zes solo-suites 6,30 Het Evan gelie in esperanto 6,45 Geestelijke lie deren 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen 7,30 Het actueel geluid 7,45 CNV-kwartier 8,05 Programma-pro loog 8,15 Omroep-orkest 9,00 Repor tage 9,20 Twee walsen 9,30 Piano recital 10,00 Arabië, land van Islam 10,20 Gramofoonplaten 10,30 „Diverti- menti" 10,45 Avondoverdenking 11,15 Avondklanken 11,45 Mannenkoor 1yE STAAN IN DEZE mening niet alleen. Ook een groot deel der ge delegeerden is ervan overtuigd Wishinsky aanvankelijk te zwaar te hebben gewogen. Hij ziet merendeels geen kans een juist omlijnde beschul diging met feiten o.a. cijfers te weer leggen. Als doorgewinterd diplomaat had hij o.a. kunnen weten, dat de Westerse gedelegeerden zijn cijfers be treffende de Russische verdedigings begroting, die, omdat zij thans 17.5 pet. van het totaal bedraagt tegen 52 pet. in 1942, moesten dienen om aan te tonen hoe vredelievend Moskou wel is, in twijfel zouden trekken. Deze twijfel moet zelfs voor Wishinsky van zijn spreekgestoelte af te zien zijn ge weest. Hij bereikte met zijn cijfers het tegendeel en toen hij, steeds ivoeden- der wordend, opnieuw met goedkope beschuldigingen begon, had hij afge daan. Er waren gedelegeerden, die ik aan hun microfoonschakelaar zag draaien om in te schakelen op „ver zorging van de zenderen die een ge makkelijke houding aannamen in de hoop, dat dan het uiltje komen zou. Voor het wereldforum wordt Rusland te Parijs aan de kaak gesteld. Dat is een verdienste van deze derde assem blee- Een tweede verdienste is, dat partijen thans duidelijk hun posities hebben ingenomen, waarbij het Wes ten, zowel juridisch, volkenrechtelijk als moreel ongetwijfeld het sterkste staat. Een opmerkelijk verschijnsel is trou wens, dat ondanks het vuurwerk in Veiligheidsraad en Politieke commis sie de angst voor een spoedige oorlog aan het afnemen is. Men kan dit in de marmeren gangen van Chaillot dui delijk voelen. Dat wil niet zeggen, dat de stemming beter is geworden. Er ligt een zekere matheid over de gede legeerden, zoiets van: „Waartoe al dat gepraat. Het komt steeds op hetzelfde neer. We zitten in een cirkel, die al leen maar door Moskou verbroken kan worden. Doch talrijk is ook het aantal des kundige beoordelaars, dat uit het feit, dat Wishinsky zich blijft verdedigen en af en toe zelfs met voorstellen komt, concludeert, dat er alsnog hoop is op gedeeltelijk vergelijk. Zolang er leven is, is er hoop. En leven is er nog een beetje, al zijn er dan ook injecties nodig. Vandaar het vuurwerk. Wat gebeurt er met Spanje? ^AN MEER BELANG is intussen hetgeen buiten Chaillof gebeurt, want thans worden er in Parijs tussen de staatslieden van het Westen contac- m >- 4 iSllii lliilll m it Raketten nemen foto's De marine van de Verenigde Staten heeft foto's vrijgegeven die door auto matische camera's zijn genomen, wel ke in raketten waren geinstalleerd. De raketten verhieven zich tot 112 dui zend meter boven de aarde. De foto's laten, naar men gelooft, het grootste gedeelte van de aarde zien dat ooit in een keer is opgenomen, n.l. ongeveer 800.000 vierkante kilometer van het westelijke deel der V. S. en van Noord- Mexico. Alhoewel de foto's waren genomen terwijl de raketten met een snelheid van 4.800 kilometer per uur door het luchtruim schoten, is het mogelijk de curve van de aarde, bergen, rivieren, wegen, spoorwegen vliegvelden en ste den te onderscheiden. De camera's na men meer dan 200 foto's. ten gelegd, die van beslissende bete kenis zullen zijn voor de naaste toe komst. Een der UNO-problemen, dat vooralsnog buiten Unosia behandeld wordt, is de kwestie of Europa al of niet zal samenwerken met Franco- Spanje. Ondanks de Amerikaanse de menti is men er hier algemeen van overtuigd. Ook is het zeker, dat de Spaanse kwestie reeds uitvoerig tus sen de ministers van Buitenlandse Za ken der West-Europese Unie behan deld is en we durven nog verder gaan etl beweren, dat zelfs in de verdedi- gingsraad van genoemde Unie Spanje de laatste weken onderwerp van ge sprek is geweest. Zo wordt hier be weerd, dat Montgomery het opper bevel slechts aanvaard heeft nadat hij een bevestigend antwoord had ont vangen op de vraag of er eventueel samenwerking met Spanje mogelijk zou zijn. De jongste rede van Franco in Sevilla gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat alle Spanjaarden, vrouwen en kinderen inbegrepen, zul len vechten tegen de Russen, als deze een aan Spanje grenzend land zullen aanvallen en dat, ondanks „ideologi sche verschillen", wordt hier uitgelegd als het plaveien van de weg der sa menwerking en als antwoord op voe lingen van Washington enLonden. Nogmaals, wat buiten Chaillot ge beurt is belangrijker. De naaste toe komst zal dat bewijzen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1. Een medeklinker. 2. Een laagte tussen bergen of heuvels. 3. Huis of gebouw waar men ka mers kan huren en logeren. 4. Eigenaardige manier van zingen bij de Alpenbewoners. 5. De naam van een maand. 6. Een andere naam voor grootvader 7. Een klinker. 8. Een medeklinker. 9. Woning van een vos of een konijn. Wanneer alle hokjes goed zijn inge vuld, lees je in de stam van de boom, van de top naar de voet, de naam van een balspel. Hoe heet dat spel? Vóór Zondag, 31 October worden de oplossingen aan het bureau van dit blad verwacht. Een vijftal boeken zal weer worden verloot onder de inzen ders van goede oplossingen. Voor de kinderen van 6 tot 13 jaar. Deze week wordt het prijsraadsel, dat de vorige week is opgegeven nog even herhaald. 1. Is een lastdier (vier letters). 2. Een klein insecten-etend dier, dat stekels op de rug draagt en zich bij gevaar als een bal ineen rolt (vier letters), 3. Een trekvogel die zijn eieren in de nesten van andere vogels legt. Je hoort hem vaak in 't bos. Hij roept zijn eigen naam. 4. Een bekend huisdier (vier letters) 5. Een zeer groot dier, met een lange slurf en grote slagtanden. 6. Een witte vogel met zwarte vleu gels. lange rode poten en een rode snavel. Hij staat vaak op èèn poot. 7. Schadelijk knaagdiertje dat tot de familie der muizen behoort (drie letters). 8. Een vogel die prachtig zingen kan. 's Avonds heb je hem mis schien wel eens gehoord in een park of in 't bos (tien letters). Als alle dierennamen goed zijn inge vuld, vormen de eerste letters, van bo ven naar beneden gelezen, de naam van een rank en vlug knaagdiertje dat in de bossen leeft. Hij heeft een roodbrui ne kleur en een prachtige pluimstaart. De oplossingen en ook de brieven voor het correspondentie-hoekje wor den vóór Zondag, 24 October aan bet bureau van dit blad verwacht. Onder de goede inzenders worden weer boe ken verloot. Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Het prijsraadsel bleek voor velen inderdaad een heel moeilijk geval te zijn. Verscheidene kinderen vonden dat Ank maar eerlijk aan Nel Kramer moest vertellen dat zij niet met haar om mocht gaan. Dat was natuurlijk wel een gemak kelijke oplossing, maar de beste op lossing vond ik dat toch niet. De harde waarheid zeggen is vaak ge makkelijker dan een oplossing zoeken om iemand niet te kwetsen. Jullie, jongelui van 12 tot 16 jaar, kunnen dat wel begrijpen. Laat ik toch nog even een voorbeeld geven: Een vriendinnetje komt naar je toe om een nieuwe jurk te laten zien, die haar Moeder voor haar heeft gemaakt. Het meisje heeft er al wekenlang over gesproken en nu is de jurk dan eindelijk af. Zij is er geweldig trots op en vraagt hoe je de nieuwe aan winst vindt. Je denkt: Is dat nu die mooie jurk? Hij heeft een foeilelijke kleur die haar helemaal niet staat en daarbij is hij nog geweldig stijf ook. Ik ben blij dat ik hem niet aan be hoef te trekken. Dat kun je natuurlijk ook allemaal tegen zo'n meisje zeggen. Je zegt dan precies hoe je er over denkt en dan ben je dus eerlijk voor je mening uit gekomen. Maar denk je eens in hoe je dat vriendinnetje zult kwetsen en al haar vreugde bederven Je kunt ook zeggen: „Wat fijn dat de jurk klaar is. Jouw Moeder kan goed naaien, zeg! ,'t Is erg handig dat hij zo vèr open kan van voren. Nu kun je er uitkruipen zonder je haar in de war te maken, enz. Het beste antwoord op het prijs raadsel was van Corrie Baartscheer, Bilitonstraat 25, Den Helder. Zij liet Ank antwoorden: „Ja, maar later mocht ik van mijn Moeder met Lettie naar de korfbal wedstrijd. Moeder doet nu zelf de boodschappen en als ik thuis kom, moet ik mijn huiswerk maken. Ook waren er goede antwoorden van: Helm Jansen, Leeuwenbeckstraat 23, Alkmaar. Lia Room, Laagzijde B 31. Schagen. Henk Nokkert, Lambertschaag B. 35 (Post Abbekerk). Dieuwie van Leeuwen, Burgem. Lo- vinkstraat 99, Breezand N.-H. Gefeliciteerd allemaal! De boeken worden toegezonden. verrukt hij het Is men buiten zonder horloge, maar heeft men wel een kompas bij zich, dan kan men, mits de zon flink schijnt, altijd zelf bepalen hoe laat het is. Te ken daartoe op een stukje papier een wijzerplaat met de uren van 1 tot en met 12. Leg het papier plat neer, zo dat de denkbeeldige lijn tussen twaalf uur en zes uur op de getekende wij zerplaat in de richting van de mag neetnaald van het kompas valt. Keer nu je rug naar de zon en breng de richtingslijn van je schaduw op het papier over. Neem nu eens aan, dat die lijn half twee aanwijst, dat is dus uur. Deze tijd behoef je slechts met 2 te vermenigvuldigen om de juis te tijd te vinden. Het is dan om en na bij drie uur. Ridder Del Pan- cho was een van de weinige jeugd vrienden van Karei V, een vriendschap, wone wijze tot die op een onge- stand was geko- komen. In zijn jeugd was Karei niet al tijd een gemakke lijk heer. Hij kon verbazend eigen wijs zijn en dan viel er niet met hem te praten. Eens, toen hij op een riddersteekspel het edel ros „On vervaard" van rid der Del Pancho had zien uitko men in de strijd, was hij zo over dit prachtige paard, dat wilde berijden. Del Pancho, die voor het eerst de jonge vorst ontmoette, ontried Karei het fiere doch onberekenbare ros te bestijgen, daar het voor vreemden gevaarlijk was. Deze goede raad werd echter in de wind geslagen; Karei wierp zich in het zadel en als de wind stoven paard en ruiter weg. Een ieder kon wel zien dat, hoewel de jonge ko ning zich moedig gedroeg, het slechts een kwestie van tijd was, eer de vor stelijke berijder zandruiter zou zijn ge worden. Men hield het hart vast. Daar kwam „Onvervaard" weer aan stormen. Krampachtig klemde zijn berijder zich vast. Als een dolle sloeg het paard ,met beide achterbenen in de lucht. Doch plotseling sprong ridder Del Pancho naar voren, een forse greep in de teugels, enkele kalmerende woor den en het ros stapte bedaard naast zijn meester voort. Karei, reeds vol bewondering voor Del Pancho's rijkunst en moed in het tournooi ten toon gespreid, gevoelde daarnaast thans nog een gevoel van dankbaarheid voor zijn redder. Nooit in latere jaren zou hij dit vergeten. Omgekeerd leerde Del Pancho ook het goede kennen in het karakter van Ka- rel V en dit bracht hem ertoe met al les wat hem ten dienste stond voor hem op te komen. Het gebeurde nog al eens in de woelige tijden van toen, dat Ka- rel zijn hulp inriep. Buiten de vele oorlogen die gevoerd werden, werd het volk vaak opgeschrikt en geplaagd door roverbenden, die hele Streken onveilig maakten en dorpen en gehuchten uit plunderden. Ridder Del Pancho was een der eer sten die met zijn manschappen aan. Karel's oproep gehoor gaf. Na weken van onafgebroken strijd tegen soms overmachtige benden waren ze er ein delijk in geslaagd het gevaar te be dwingen. Op weg naar Karel's hoofd kwartier om rapport uit te brengen, was Del Pancho bij een kleine herberg afgestegen en hij liet zich een heerlijk maal voorzetten. Het vers gebraden kapoen en de flinke kruik wijn stonden al op tafel en deden hem watertanden want de ridder was niet alleen bekend HALLO, JONGENS EN MEISJES, Wij gaan deze week beginnen met de brief van Helm Jansen. Jij hebt mij deze week weer zo'n genoegelijke, lange brief geschreven, dat ik je maar buiten de „Jeugd-Koerier" om heb beantwoord, Helm. Dat had ik je ook al beloofd, de vorige keer. De brief heb je al reeds ontvangen, denk ik. Tot de volgende keer hoor! Grietje Kansen, fijn dat je zo van het vak houdt. Je kunt zeker wel erg goed naaien, 't Is leuk dat Corrie nu ook meedoet. Hannie Brielman, heb je een prettige verjaardag gehad? Berta de Vries, leuk dat je weer eens iets van je liet horen. Als je geen tijd hebt, sla je gerust maar eens over hoor! Dat is best te begrijpen. Willie Beers, ook jou heb ik een poos gemist, 't Is prettig dat je brief er weer bij is. Je bent twaalf jaar, dus je hoort bij de oudere jon gens en meisjes, Willie. Wat wordt Gerrie al een aardig kereltje! Dinie Jonk- iban, wat jammer dat je nichtje niet meer naar haar correspondentie-vriendin schrijft. Hoe komt dat nu? Ja, Jennie doet ook met ons mee. Groeten aan Dinie. Lia Room, je bent welkom bij ons. Ja, wij zullen eens proberen om een correspondentie-adres voor je te vinden. Ik hoop dat het ge lukt. Dag Lia! „Vlindertje", wat jammer dat de kat een duifje heeft gepakt. Als je vogels hebt, is het altijd een hele zorg om ze tegen de katten te bescher men. Sommige mensen sluiten de vogels in hokjes op. maar ik vind het iets verschrikkelijks om die diertjes in gevangenschap te houden. Hoe denk jij daar over, Vlindertje? Mary Vonk, heb je het boek ontvangen? Ik hoop. dat je het mooi vindt. Pietje Molenaar, 't lijkt mij erg prettig bij jullie op de Huis houdschool. Wat heb je al een leuke dingen gemaakt, zeg! Neen, ik ken Mies niet. Jij zou het prijsraadsel wel willen veranderen, maar dan zou het geen moeilijk geval meer zijn. De moeilijkheden zijn niet meer te voorkomen en nu moet Ank een oplossing vinden. Jan Stet, wat Jammer dat jullie de wed strijd weer hebben verloren! Hoe komt dat nu toch, Jan? Trainen jullie wel geregeld? Ik hoop, dat je in de toekomst meer succes zult hebben, hoor! .Lotus", fijn dat je die repetitie zo goed hebt gemaakt. Wil je graag apothe kers-assistente worden? Ja, Lotus, de muziek van Chopin is prachtig. Speel je zelf ook al iets van Chopin, of ben je nog niet zo ver gekomen? Betsie Z aan buitenlandse postzegels kan ik je niet hcipen, want wij sparen alleen nog maar gebruikte Hollandse zegels voor zieken. Als ik een paar buitenlandse zegels heb, stuur ik ze altijd naar zieke kinderen. Dag Betsie! „Blauwoog", leuk dat ik je verjaardag weet. Ik zal de datum onthouden, hoor! Hoe bevalt bet je op de Mode-vakschool? „Edelweisz", heb je het boek ontvangen? Ik hoop, dat het naar je zin is. Was, het leuk op de kermis? Tinie Bijvoet, 't is geweldig zoals jij mij weer in de sigarenbandjes hebt gezet. Hartelijk dank, hoor? Jan van der Kooij, ik hoop, dat ik je aan een corréspondentie-vriend zal kunnen helpen. Dit was weer de laatste brief. De correspondentie voor de volgende keer ver wacht ik graag vóór 31 October a.s. Allen hartelijk gegroet door TANTE IET. als een onverschrokken krijgsman, maar ook als een tafelgenoot, tegen wic- drie anderen met moeite opkonden. Daar trof een jammerend klagen plot seling zijn oor. Wrevelig wendde hij zich om en zag een haveloze gestalte in de deuropening. Strompelend kwam de broodmagere man op hem af. Zijn ver haal was droevig genoeg. De laatst ver slagen roverbende had de ongelukkige die te paard huiswaarts keerde en niets vermoedde, totaal uitgeschud, hem kreupel geslagen en beroofd van zijn paard en verdere bezittingen. Ten einde raad kwam de stakker Del Pancho's hulp inroepen. „Waarmee kan ik je op 't ogenblik helpen?" vroeg de ridder, „geld heb ik niet meer bij me". De uitgehongerde blikken van de man bleven als beto verd aan het malse kapoen hangen. „Ik zie het al", riep de edelman uit, „ga zitten en doe je tegoed. Het is aan jou beter besteed dan. aan mij". Met het kapoen verdween in een ogenblik de inhoud van de kruik in het keelgat van de hongerige man. En rid der Del Pancho snoerde zijn gordel wat vaster om. Hij steeg te paard en in het kwartier van koning Karei geko men deed hij hem het gehele verhaal. Ook het kapoen, dat zo onverwacht aan zijn neus was voorbijgegaan, werd niet vergeten. „In die gelagkamer van de kleine herberg heb ik zwaarder strijd moeten voeren om afstand te doen van een dode kapoen dan in mijn veldtocht tegen de roverbenden om deze te ver slaan", zo besloot onze moedige dikke ridder zijn rapport. Toen in Parijs de bloedige opstand van de Commune was uitgebroken, le vérden haar aanhangers dagelijks ge vechten tegen de regeringstroepen on der maarschalk Mac Mahon, die de hoofdstad steeds nauwer deed inslui ten. Op een avond verdrong zich een talrijke menigte in een nauwe straat om de laatste berichten te vernemen over de strijd, die bij een der forten was ontbrand. Manschappen van de nationale garde moesten de opdringen de volksmassa tegenhouden. „Zonder verlof van de burgemeester mag nie mand passeren", klonk het, toen een man zich naar voren drong. „Maar dat ben ik zelf", klonk het antwoord en inderdaad bleek men te doen te heb ben met de bekende burgemeester Ranc. „Dat kan wel zijn", luidde het bescheid, „doch zonder schriftelijke vergunning van de burgemeester laten wij niemand door". Ranc haalde een notitieboekje te voorschijn, scheurde er een blaadje uit en schreef: „Ik geef mijzelf verlof, te worden doorgelaten". Na vertoon van dit bewijs werd hem terstond vrije doorgang verleend. ONZE MEDEDELINGEN. Mej. H. W. Mulder, hartelijk dank voor de mooie sigarenbandjes, die u toezond. Lia Room, Langzijde B. 31, Schagen, wil graag corresponderen met een meisje van 12 of 13 jaar. Lia zit in de eerste klas van de U.L.O.-school. Zij is Padvindster; houdt veel van kam peren. zingen en pianospelen. Hetty Muller, Derde Kade 41. Gou da, zoekt een R. K. correspondentie vriendinnetje. Hetty is 12 jaar oud en zit in de 7de klas van de lagere school. Vroeger heeft zij in Den Hel der gewoond. Jan van der, Kooy, Zuidstraat 17, Den Helder, houdt veel van voetbal len en lezen. Hij is 13 jaar oud en wil graag corresponderen met een jongen van dezelfde leeftijd. Vóór Zondag 24 October, verwacht Tante Iet de brieven voor het cor respondentie-hoekje van de kinderen van 6 tot 12 jaar. ROMAN -VAN MARIA SAWERSKY- Daarmee liet juffrouw Sabine haar neef staan, overtuigd, dat haar woor den doel hadden getroffen. In deze dagen van spanning en van min of meer geprikkelde stemmingen deed zich nog iets bijzonders voor. Het plaatselijk bioscooptheater kon digde de vertoning van de Afrikafilm aan.' Natuurlijk hadden Reuder en Schuch ook tot dusver reeds in het cen trum der publieke belangstelling ge staan. Dweperige bakvissen, oudere dames en van avonturen dromende jongelieden hadden reeds herhaaldelijk om de gebruikelijke autogrammen ge bedeld. In het plaatselijk nieuwsblad was een artikel over hen verschenen, maar tot dusver had zich dat alles bin nen beperkte grenzen bewogen. De voorreclame van het bioscoop theater maakte evenwel een eind aan deze beleefde terughoudendheid en de beide vrienden kwamen weer eens in het brandpunt der publieke belangstel ling te staan. Mensen van de pers lieten zich aandienen om hen te fotograferen en te interviewen. De redactie van de krant vroeg om een artikel over de film en de directie van het Kurhaus verzocht Reuder een lezing te willen houden over zijn belevenissen in het donkere werelddeel. Hij kon dit bezwaarlijk van de hand wijzen, maar hij gevoelde er niet de minste lust toe. „De mensen kunnen je ook geen ogenblik met rust laten", luchtte hij zijn ontstemming tegenover Kareltje. „Ik ben toch met vacantie hier. Doe me een genoegen en houd jij die lezing. Karei!" Maar deze dacht daar niet aan. „Waarom ik? Jij bent de beroemdste van ons tweeën. Bovendien heb je een veel betere figuur om op het podium te staan. Praat jij maar tegen de mensen!" En zo bleef Reuder niet veel anders over dan toe te geven. Innerlijk woedend begon hij opnieuw zijn voordracht uit te werken, omdat Karei het oude manuscript had zoek ge- maakt. Mabu legde met stille trots het rokcostuum van zijn meester klaar en daarop begaf Reuder zich zo goed moge lijk zijn lot dragend, naar het Kurhaus, waarvan de grote zaal tot de laatste plaats bezet was. Hij begon te spreken, maar ditmaal was hij niet geheel bij zijn onderwerp. Want rechts van het toneel in de loge zat niet alleen tante Sabine, maar ook Kareltje, dicht naast Beate Mengelberg. In haar schoot lag een bouquet bloemen, die Kareltje haar had aangeboden en bovendien fluisterde hij haar telkens iets in het oor, wat hem de draad van zijn betoog bijna deed verliezen. Eindelijk echter kon hij zijn lezing beëindigen, zij het dan met het gevoel, dat hij nog nooit zo slecht gesproken had. Desondanks waren de toehoorders enthousiast en nauwelijks had hij zich in de kleedkamer teruggetrokken, of een zwerm jonge meisjes liet zich aan dienen om de beroemde natuurvorser tot het plaatsen van zijn handtekening in albums en op foto's te bewegen. Ook Beate bevond zich onder hen en ze voelde zich op dit ogenblik wel heel onbetekenend. Een zo beroemd man als Felix Reuder, die door iedereen werd vereerd, zou voor haar immers nooit enige liefde kunnen gevoelen. Ze ging bescheiden op een stoel buiten de kring der geestdriftige jonge meisjes zitten, waar Felix haar tenslotte ontdekte. Hij baande zich een weg naar haar toe. „Jij stelt zeker geen prijs op een auto gram van me, Beate", zei hij, enigszins verwijtend. „Ik.... ach, ik heb helaas geen foto bij me", stotterde het meisje verlegen. „Maar ik heb er wel een!" riep Irene, die zich eveneens onder het gezelschap bevond. „Wil je hier je handtekening op zetten, Felix?" Reuder deed het, omdat hij bezwaar lijk kon weigeren. Nu kwam ook Kareltje opdagen om Beate, tante Sabine en mevrouw Larsen en haar dochter op te halen en haar naar het restaurant te brengen. „We moeten ons eerst nog maar wat schadeloos gaan stellen", meende hij te moeten adviseren. „Zulke lezingen zijn toch maar criant vervelend, vinden jul lie ook niet?" „Nee, dat ben ik niet met je eens", lachte Irene. „Ik heb me uitstekend geamuseerd. Doctor Reuder heeft heel mooi gesproken." Reuder deelde deze mening zelf niet en hij zag daarin een gunstige gelegen heid om zich aan het gezelschap te ont trekken. Vergezeld door Mabu, keerde hij naar het hotel terug, ontevreden met zichzelf en woedend op zijn beste vriend Karei. De volgende dag werd voor een uit verkochte zaal de eerste voorstelling van de Afrika-film gegeven. Wederom werden de beide vrienden gehuldigd. De directeur van het hotel had een kleine feestmaaltijd voor zijn beroemde gasten gearrangeerd, waaraan tenslotte het geheel hotel deel nam. Reuders stemming liet nog steeds veel te wensen over, maar Kareltje straalde over zijn gehele gezicht. Hij liet zich maar al te graag een beetje fêteren en het deed hem dubbel goed, dat Irene nu eens niet zuinig was met haar compli menten. Juffrouw Larsen had „de man met Je afstaande oren" nu nogmaals op het witte doek gezien en wel in allerlei moeilijke situaties, die inderdaad indruk op haar hadden gemaakt. Daarom waren haar woorden ook eerlijk gemeend, wat Karpltje niet ontging. „Ze wordt toch nog m'n vrouw", fluisterde hij tante Sabine toe. „Volhouden maar; ik zal een schiet gebedje voor je doen, Karei", gaf Sabine Reuder even zacht ten antwoord. „Maar vergeet niet, dat je vroeger alleen maar een vrouw wilde hebben, die kon koken. Ik vrees, dat daaraan bij Irene wel een en ander ontbreekt. Je geliefde caramelpudding zal ze je stellig niet kunnen voorzetten." ,0, daarvoor haal ik Emma dan wel bij u weg", zei Kareltje overmoedig. „En nu zal ik mij nog een beetje met Beate Mengelberg gaan bezig houden. Dat zal Irene goed doen en Felix einde- delijk eens een beetje op gang brengen. Zc'n vervelende minnaar als die vriend van mij heb ik in m'n leven nog niet gezien!" Sabina Reuder lachte. „Nou, op je doortastendheid behoef jij je nu ook niet bepaald te laten voorstaan, beste jongen", spotte ze. „Je hebt bij Irene weliswaar oen beetje terrein gewonnen, maar voor een serieus aanzoek schijnt je toch de moed te ontbreken, niet waar?" (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK De Franse regering heeft officii medegedeeld, dat de stakers in tota tien mijnschachten onder water hebb gezet. In een Zuidelijk departeme heeft derepublikeinse garde traang tegen stakers gebruikt, ten einde e krachtstation en een aantal schachten kunnen bezetten. Plaatselijke „comm nistlsche verenigingen van bouwva arbeiders", zo zegt Reuter, zijn symp thiestakingen begonnen. Te Duinkerk besloten zij tot een sympathiestaki: van 24 uur. In een strijd te La Grande Com (Zuid-Frankrijk) zijn deftig manscha pen van 'de Franse republikeinse gar gewond, onder wie tien, ernstig. Me dan duizend stakers waren komen o zetten ter ondersteuning van de mij werkers, die met geweld van de I cardsmijn waren verwijderd. Het g vecht duurde een kwartier. Versch« dene soldaten werden ontwapend i de mijnwerkers hebben enige tfld g zeiaars vastgehouden. Het politieke bureau van de Fran Ongeluk in Noordwijkerhoui Donderdagavond omstreeks zevt uur reed een vrachtauto vlak bij i Piet Gijzenbrug te Noordwjjkerhoi In een sloot, sloeg over de kop kwam bijna geheel onder water liggen. De Rijkspolitie die gewaa schuwd werd poogde de inzittenden redden, doch het portier van de au kon niet geopend worden. Door midd van een takelwagen werd het porti tenslotte opengetrokken, waarna de i zittenden, de 45-jarige Wilhelmus Du venvoorde, vader van 10 kinderen, zi broer, de 52-jarige Nicolaas Duyve voorde, vader van 7 kinderen en hi neef, de 19-jarige P. Duyvenvoord allen uit Noordwijkerhout, op het droi konden worden gebracht. De lever geesten waren echter reeds geweke De lijken zijn overgebracht naar e- in de nabijheid liggende woning. Gunstig onthaal voor Mexicaanse resolutie De Sovjet-Unie heeft in de politie! commissie van de V.N. haar steun j geven aan de Mexicaanse resolut waarin er bij de grote mogendheden aangedrongen wordt de bestaande j schillen tot een oplossing te brengi Ook de Amerikaanse afgevaardigi John Foster Dulles, juichte de Me: caanse resolutie toe en accepteerde principiële ondergrond ervan. zullen deze resolutie niet beschouw als een voorschrift aan de grote ir gendheden, want als zodanig zou slechts tot bittere debatten aanleidi geven." Ook de afgevaardigde v Frankrijk, Couve de Murville en vertegenwoordiger van Groot-Britta nië, Sir Hartley Shawcross, verklaf den zich met de resolutie accoord. 400 Doden in Zuid-Korea De minister-president van het do de Amerikanen bezette gedeelte v Korea, Lee Boek Soeck, heeft mee gedeeld, dat de communisten, die Zuid-Korea in opstand waren gekomc het heuvelland invluchtten en door troepen van de regering werden ac tervolgd. De minister-president voc spelde, dat de opstand spoedig ond< drukt zou zijn. Hij schatte het aan' doden en gewonden op ruim vierhc derd. Belgische auto door een tra gegrepen Donderdagmiddag is een Belgisc auto in Hillegom in botsing gekom met een tramtrein en daarbij toti vernield. De beide inzittenden, de 1 ren J. M. G. Bohijn uit Brielle bij Ge en J. Joos uit St. Armondsberg, wi den ernstig doch niet levensgevaarl verwond. Zij zijn opgenomen in 1 ziekenhuis van de Mariastichting Haarlem. ISRAEL TOT VREDE BEREID. De Israëlische regering heeft de V medegedeeld, dat zij terstond een „i fectieve order staakt het vuren" j geven aan haar troepen, die vechten de Negeb-woestijn, zodra de fungeren bemiddelaar mededeelt, dat de Egyp sche regering bereid is hetzelfde doen. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige tot krach tige en langs de Waddenkust harde Westelijke wind. Morgen overdag minder zacht.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6