Egmondbinnen protesteert bij de Minister Raad van Egmond aan Zee behandelt salaris- en belastingkwesties Een nieuw dienstgebouw van het Hoogheemraadschap te Petten Heiloo Nieuwe Niedorp Warmenhuizen S choori Eerste Nutsavond te Heiloo LAATSTE NIEUWS ■Vocureur-fiscaal eist verwerping van Rauter's beroep »Hij was innerlijk vergiftigd'' tauter kreeg het laatste Egmond a. d Hoef Koedijk De heer De Vries onthult gedenksteen woord Republiek aanvaardt voorstel-Cochran M t WÊÊÊÈÊÊÊÊÊk 'inige jaren honderd en 10 bezielen den Ameri- IN ULSEN. STAND on van O Bek- harina P, doch. n J Brufjns A de Schepper - Ludovieus L, A H Valk en A Jonker an H F Verbart i, zoon van G aria A G, doch. v d Kuijt uvert en Anna Dijk en Aagje 5 Gerritsen en us L Buren 1 8 uur oecume- egang vrij. Dikboom. I uur ds Rap- udegracht), 10 i Doctinchem,; aar van Den rk, 10 uur ds. Smaal). Ge- man; 5 uur ds. ef. Kerk (art. Bidt, 10 uur Van der Lin- Baptisten uur evangelist geliedensamen- rk ln de Luth. 1st. Herst. 9,30 en 4 uur ir, dienst. ■hoek 40, 10 u. Zondagsschool; :omst. Ned. str., 10 uur uur openbare n Jezus Chris- laatste dagen ialf elf Zon- dsdienstbijeen- irsgenootschap, r tempeldienst, v. d. Loeff. :n Harmonia, lein) 10.30 uur uit Haarlem. erv. gem., 9,30 3,30 u. (dank- üeref. kerk, 10 eref. kerk (art. in der Lingen. I en 3 uur ds. :erk, 2,30 uur k, 9,30 en 2,15 Herv. gem., 10 kerk, 10 uur I uur dr. Pol- v.m. 8 en 10 HOEF, 2 uur 10.45 uur ds. lerklaan, 10,15 Haarlem. w Kerklaan), 4 uur lees- Herv. gem., /an Heiloo. rb. H. Avond- lismans. heer Slager. Wesseldijk. s. Appel; 11,15 :ref. kerk, 10 Telkamp van 7,30 uur ds. kerk, 10 en 4 uur ds. Keja lisatie, 10 uur Alkmaar. De voltallige raad Binnen vergaderde voorzitterschap van burgemeester Niele. Verheugend was het bericht van het Ministerie van Wederopbouw, dat ein delijk de 11 huizen aan de Peperstraat in behoorlijke staat mogen worden ge bracht .waarvoor een voorschot in het uitzicht wordt gesteld van f 4500. Be sloten werd het schilderwerk uitslui tend aan te besteden onder schilders uit Egmond-Binnen (Binnen en Hoef). Op de eerste plaats zou het buiten werk goed moeten geschieden. Na deze grondige verbetering zullen de huizen aan de K.K. woningbouwvereniging St. Joseph alhier worden overgedragen. Nu de ruiling van de ambtswoning van de ontvanger tegen een claim van Jb. Schuit alhier de vereiste goedkeu ring heeft verkregen, werd aan de raad het voorstel gedaan tot de aan koop van de voor de bouw van een ambtswoning van de burgemeester be nodigde grond, gelegen aan de Eg- roonderstraatweg, ten Westen van het perceel van mevr. de wed. Kuiper. De aan te kopen grootte bedraagt 1400 m2„ 40 m. breed en 35 m. diep, tegen een prijs van f 3 per m2. Kleinere punten. In de woonruimte-vorderingscom missie werden de heren W. Witte brood, P. Simons, A. Klaver en C. Apeldoorn herkozen, terwijl W. Har- debol gekozen werd in de vacature Joh. Moolj. Besloten werd tot het voor 1949 aangaan van een rekenings-cou- rant-overeenkomst ad f 20.000 en daar naast van een kasgeldlening ad f 40.000. Een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij de jaarwedde van de wethouders vanaf 1 Jan. 1948 cp f 300 is gebracht, werd voor ken nisgeving aangenomen. Aan het ver zoek van Ged. Staten om de salaris verordening te wijzigen, in hoofdzaak betreffende da wedde van de gemeen te-werkman, werd eenstemmig vol daan. Eveneens werden unaniem aan genomen de besluiten tot toekenning van 2 pet. gratificatie aan secretaris, ontvanger en ambtenaren en tot resti tutie van 2 <4 pet. van de verhaalde pensioensbijdrage, een en ander be treffende 1948. Bij de rondvraag stelde de heer J. Klok voor de afwatering achter de huizen van de Egmonderstraatweg van gemeentewege te doen geschieden en jaarlijks hierop schouw uit te oefenen. De voorzitter wenste deze aangelegen heid aanvankelijk af te wachten tot de Egmond- aanleg van het uit te voeren riole- M. HET BEPROEFD 1 M E DICIJ N tegen kou, griep en kwellende pijn werd besloten hierover een brief te richten tot het waterschap de Oninge- polderde landen. Treurige bladzijde. De heer Simons informeerde naar de bouw van woningen te Egmond-Bin nen. Hierover werd wel een treurige bladzijde opengeslagen. Van de mi nister was bericht ontvangen, dat diens standpunt was doorgezonden naar de Volkshuisvesting te Haarlem. Bij informatie aldaar bleek nog niets te zijn ontvangen. Geruime tijd later werd nogmaals per brief geïnformeerd, gelijktijdig met een andere mededeling in diezelfde brief. Op dit laatste werd antwoord ontvangen. Bij persoonlijk bezoek in Haarlem beweerde men het inmiddels reeds gedeeltelijk beant woorde schrijven nimmer te hebben ontvangen. Daar klopt iets niet. In tussen is de gemeente nog niets van de zienswijze bekend. Hierover ernstig ontstemd besloot de raad, op voorstel van de voorzitter bij de minister een protest in te dienen over het vedloop van de woningbouw te Egmond-Bin nen, waar sedert de bevrijding nog steeds niets is gedaan. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina Johanna Maria, dochter van J. N. Kraakman en van W. C. M. Klepper. Maria Johanna, dochter van J. Leering en van J. Nan- ne. Alida Catharina Maria, dochter van J. Opdam en van C. A. M. Kager. Catharina Anna. Armella, dochter van A. Stoop en van A. Stengs. Ma- rinus Willibrordus Maria, zoon van H. Janssen en van G. Zwart. Zondag a.s. opent de Kath. Arbei dersbeweging haar winterprogram. De pas-opgerichte toneelvereniging van de KAB zal onder leiding van D. Buis voor het eerst voor het voetlicht ko men met het toneelstuk „Als de poor ten opengaan". Deze avond wordt te vens het 60-jarig bestaan van de KAB herdacht. De Kerstpakketten zijn door de afd. Heiloo van het Kath. Thuisfront aan de jongens in Indonesië verzonden. Er staat de militairen uit Heiloo echter nog een verrassing te wachten, daar de Kerst- en Nieuwjaarswensen niet per brief zullen worden verzonden, maar in Indonesië beluisterd zullen kunnen Worden. Het Kath. Thuisfront zal hier over nader met de betrokken familie leden corresponderen. HET WITTE KRUIS PROPAGEERT T.B.C.-BESTRIJDING. De ontstellende hoge cijfers van t.b.c.- en malariagevallen zijn gedaald. Hoe komt dat? Dat is de velen, die Dinsdagavond in de Prins Maurits wa ren wel duidelijk geworden. De avond, georganiseerd door het Witte Kruis en de Plattelandsvrouwen is goed ge slaagd. Het hoofdbestuurslid van het Witte Kruis in Noord-Holland, Zr. Leegwater uit Alkmaar, heeft een vlot betoog gehouden over de bestrijding der t.b.c. Over de vreselijke toestan den op dit gebied een 75 jaar geleden sprak zij ook. In die jaren was het dr. Pen, de grondlegger van het Witte Kruis, die door particulier initiatief op dit gebied iets bereikt wilde zien. En zo groeide het Witte Kruis tot wat het nu is De perioden van teruggang waren er vooral in de oorlogsjaren. Maar gelukkig zijn de wetten op de gezondheidszorg veel verbeterd. Toch dient ieder mens steeds mede te wer ken aan het Witte Kruiswerk. Na deze rede van zr. Leegwater volgde een alleraardigste film getiteld „Hier zijn de kinderen". Alhoewel de film „Wit Wint" was aangekondigd, kon deze niet draaieii. Het leven van baby tot kind werd in de film „Hier zijn de kinderen" zo goed weergege ven en op een wijze, zo eenvoudig en origineel, dat de toeschouwers steeds geboeid bleven. Maar de grootste waarde van deze film was de manier, waarop de moeder het kind opvoedt. De heer K. Leguit, die deze film draaide, gaf nog een aardige teken film als toegift, wat ook bijzonder in de smaak van het publiek viel. De secretaris van het Witte Kruis bracht aan het einde van de avond aan allen dank. Hij wekte de aanwezigen op steeds de bestrijding der t.b.c. e.d, te blijven steunen en verzocht hen een klein offer te willen brengen. De col lecte hiervoor bracht 28.81 op. BLIKSEMSCHADE Tijdens het zware onweer van Dins dagmorgen j.l. sloeg de bliksem in bij de heer B. van Duin aan de Oudewal, alhier. Een driehonderd dakpannen en een aantal ruiten werden verbrijzeld. Ge lukkig ontstond geen brand. Overigens bleef het bij storingen aan telefoon en radio in deze gemeente. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertruida M, dochter van N Hof en W van Assem Getrouwd: PJ Blocrthoofd en M Ch Wlllemse H Druijven en A de Vries Th Opdam en M IJ Witteveen F Dek kers en G Vriendjes Overleden: A Leegwater, 65 jaar M van Duin, 61 jaar De gemeenteraad vergaderde Don derdagavond voltallig onder voorzit terschap van burgemeester Niele. Ingekomen was bericht van Ged. Staten, dat de jaarwedde der wethou ders op f 350 per jaar elk, vastgesteld was. Voorts, dat goedgekeurd was het raadsbesluit, waarbij B. en W. werden gemachtigd de grond aan oorlogs slachtoffers toe te wijzen. Kinderbijslagregeling. Aangenomen werd een kinderbij slagregeling voor het gemeenteperso- neel. Vanaf 1 October 1946 gerekend wordt deze toeslag nu 150 voor elk kind en voor degenen, die op 1 Mei 1945 reeds kindertoelage genoten, voor elk kind 200 per jaar. Salarisregeling. Aangenomen werd ook een nieuwe salarisregeling voor het gemeenteper- soneel, die zal terugwerken tot 1 October 1947. Alle salarissen, inclu sief de bekende toelagen, worden in gevolge deze regeling over de gehele lmie nogmaals met 10 pet. verhoogd, totaal dus betekent dit een verhoging van de basis-wedden met 45 pet. plus 240 overbruggingstoelagen. Uitgezon derd hiervan zijn alleen de stokers der gasfabriek, de bedrijfsleider der waterleiding, de hulpstokers der gas fabriek en de meteropnemer, daar deze zouden uitkomen boven de salarissen van overeenkomstige rijksfunctionna- rissen, met wie zij nu gelijkgesteld worden. Wijziging straatbelasting. B. en W. stelden voor in de straat belasting ook te betrekken de per celen, die niet in het kadaster voor komen en die zodoende tot nu toe vrij waren, zoals koloniehuizen, stichtingen e.d. De opbrengst wordt geschat op 1000 per'jaar, daar er nogal veel van dgl. inrichtingen zijn. De heren Koeman en Snoeks infor meerden of het wel juist was, ook liefdadige instellingen, die elders ge subsidieerd worden, nu te belasten. De voorzitter wees er op, dat al deze instellingen toch reeds van alle belas tingen, zoals grond- en personele be lasting, zijn vrijgesteld. Het wordt, daar de gemeente van deze inrichtin gen niets trekt, billijk geacht, dat ze althans straatbelasting betalen, daar ze toch ook de straten gebruiken. Hiertoe werd tenslotte besloten. Als leden der commissie vordering woonruimte werden met alg. stemmen herkozen de heren J. Dekker, J. Petri, J. Stam, C. Blok en H. A. van Pel. Besloten werd voor de financiering in 1949 weder kasgeldleningen te slui ten tot een maximum bedrag van 500.000. Rondvraag. De heer Snoeks verzocht het aantal draaiorgels in de gemeente wat te be perken, vooral in de zomermaanden. Voorts klaagde hij over de trage gang van zaken met de wederopbouw der gemeente. De voorzitter kon dit laatste wel be grijpen, maar toch is het niet juist. B. en W. zijn wel tevreden over de vor deringen met de wederopbouw. Er zijn nu eenmaal veel moeilijkheden te overwinnen, b.v. de grondverkaveling, de grondprijs en zoveel meer. Vrijwel alles is nu echter geregeld en nu dit eenmaal zover is, kan de herbouw straks zonder onderbreking doorgaan. Reeds dezer dagen zal het eerste per ceel worden herbouw en direct daar na volgen er nog 6. De herbouw zal daarna wel onafgebroken doorgaan. De heer G. Groen drong aan op ver betering der huisnummerihg. Voorts verlangde hij spoedige honorering der bonn'en voor consumentencrediet en betegeling langs de huizen op de Oos- terberg. Tenslotte gaf hij in over weging de duinen aan de zeekant van de Boulevard weer eens te egaliseren, daar het uitzicht op zee steeds meer benomen wordt door de verstuiving. Nadat de voorzitter nog een kwestie van woningvordering in de Bergstraat, die men niet juist achtte, had toege licht, tot genoegen van de raad, sloot hij te 10 uur de vergadering. Het zaaltje van de Oude Herberg was goed gevuld, toen de heer Elzer, secre taris van het Nut, allen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de schrijf ster mevr. Riek GoudappelBos en de heer H. J. vd Meer. Mevrouw Goudappel, die sprak over het onderwerp; „Een kijkje in mijn schrijfsters-keuken", begon met er op te wijzen, dat haar keuken eigenlijk nog slechts een keukentje is, waaruit tot nog toe drie gerechten te voorschijn zijn gekomen. Uitvoerig stond spreek ster stil bij het hoe en waarom zij tot schrijven was gekomen en vertelde van de talrijke reacties die ze na het ver schijnen van haar eerste boek „Marja verkoopt ijsco's" had meegemaakt. Uit voerig stond zij stil bij haar padvind- stersboek „Weest Bereid", waaruit zij verschillende passages voorlas. Haar jongste boek „Marja gaat kamperen", dat een dezer dagen zal verschijnen, breekt een lans voor de wereldvrede en zal in deze onzekere tijden de aandacht van alle lezeresjes van 1014 jaar ver dienen. Op geestige wijze vertelde zij vervolgens uit haar nieuwste werk, de geschiedenis van een muis. Aandachtig luisterden de aanwezigen naar de grappige en vreemdsoortige belevenis sen. De heer Elzer was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de spreekster har telijk dank zegde voor de prachtige wijze, waarop zij ons een blik had la ten werpen in de keuken, waar zulke uitstekende kinderboeken worden ver vaardigd. Na een korte pauze kreeg de heervd Meer gelegenheid iets over zijn erva ringen als kinderboeken-lezer te ver tellen. Uitvoerig stond spr, stil bij het ontstaan en de ontwikkeling van het boek, de opvoedkunde en de verdere eisen waaraan een goed boek behoort tegemoet te komen. Spr. vestigde voorts de aandacht op de invloed dat een goed boek steeds op de jeugd uitoefent. Spr. besprak tenslotte het boek Weest Paraat, auteur C. Wilkesluis. Op duidelijke wijze werd door de heer vd Meer aangetoond, op welk een voortreffelijke wijze de schrijver van dit jongensboek er in geslaagd is, zijn gegeven uit te werken, een gegeven, dat er op gericht is de jongens aan te tonen, dat de jeugd van alle landen door eendrachtig samenwerken, deze wereld van haar ondergang kan red den. Spreker eindigde zijn goed opge bouwd betoog met de wens, dat de aanwezigen deze avond zouden hebben geleerd, van welk een onschatbaar be lang het is, dat het kind het goede kin derboek leest, hetwelk in zo'n belang rijke mate kan bijdragen tot de vor ming van het karakter. Op geestige wijze bracht de heer El zer dank aan de spreker ZAL ER SAMENWERKING KOMEN? Na de bevrijding is het Bevrijdings- comité d e vereniging geweest, die de nationale feestdagen heeft georgani seerd ter plaatse. Tijdens de jubileum feesten werd dit gedaan door het Ju bileumcomité daarvoor samengesteld uit diverse verenigingen. Het Oranje comité liet echter tijdens dit nationaal gebeuren weinig van zich horen. Zijn wij goed ingelicht, dan bestaan er plan nen om deze drie comité's tot één ge heel samen te smelten. Voorwaar geen slecht idee. Laten wij hopen, dat dit gesteund wordt door de gehele bevol king, opdat bij onze nationale feesten een ieder zijn krachten aan de voorbe reidende werkzaamheden zal kunnen geven. Het staat thans vast, dat het bekende café „Het rode Hert" met bijbehorende toneelzaal bij onderhandse verkoop over gegaan is in handen van de heer J den Houdijker van Alkmaar „DE WEST" WERD NIET GESPLETEN De tuinbouwvereniging „De West" kwam dezer dagen in vergadering bij een. Burgemeester Schellinger was ook aanwezig. Gaarne wenste hij te weten, wat er onder de tuinders leeft. Na een serie mededelingen van de voorzitter, de heer S. Visser, waarin deze én de secretaris tips en inlichtingen gaven over de afzet van verschillende tuin bouwproducten, werd het belangrijkste punt der agenda aangesneden. Er wordt n.l. actie gevoerd tegen een eerder genomen besluit, waarbij werd besloten, dat alle leden van „De West" zouden deelnemen aan het werk der standsorganisatie. De voorzitter zette in een betoog van drie kwartier de noodzaak van aansluiting bij 'n stands organisatie uiteen en de schijnvoorstel- lingen van de heren, die hiertegen ageerden, werden uit de doeken ge daan. De heer D. Blaauboer was woord voerder der tegenpartij, die zich bijv. r.iet bij de Stichting van de Landbouw wenst aan te sluiten. Na lange discus sies werd gestemd; het voorstel om het vroeger genomen besluit ongedaan te maken werd met 59 stemmen tegen en- 21 stemmen voor (2 blanco) verworpen, zodat „De West" bij de standsorganisa tie aangesloten zal blijven. Burgemeester Schellinger zeide ten slotte, dat hij blij was een en ander ge hoord te hebben. Doch nu het voorstel verworpen is. hoopte hij, dat allen ais één man achter het bestuur zouden staan om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Daarna sluiting. Toen Donderdagmiddag het nieuwe dienstgebouw van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier te Petten officieel was geopend, zaten de genodigden in het gebouw aan een maaltijd. Van links naar rechts: de heer Boersma te Alkmaar, secretaris van het Hoogheemraadschap; Mr. D. Breebaart, burgemeester van de Zijpe; de heer B. de Vries, lid van de Ged. Staten; Mr. Kamp, Dijkgraaf en de heer A. Roland Holst uit Bergen, die het gedicht voor de gedenksteen vervaardigde. De heren laten het zich goed smaken! In 1943 werden op last van de be zettende macht de werkgebouwen van het Hoogheemraadschap Noord-Hol lands Noorderkwartier te Petten af gebroken. Dat was niet de eerste maal in de geschiedenis, dat de gebouwen van het Hoogheemraadschap voor de Honds- bossche Zeewering door vijandelijke machten werden vermeld. En was het niet de hand van een allesverwoes tende tegenstander, dan was het wei de rode haan, die historische gebouwen en waardevolle archieven vernietigde. Maar nu werd onder architectuur van de heer J. H. Roggeveen uit Ber gen weer een nieuw gebouw opgetrok ken, Gisteren werd het met enige plechtigheid geopend. i De plechtigheid. Talrijke genodigden waren voor het gebouw aanwezig, toen mr. Kamp uit Alkmaar, dijkgraaf van het Hoog heemraadschap, met een korte rede de heer B. de Vries, lid van Gedepu teerde Staten speciaal belast met de zorg voor de Waterstaatsaangele genheden inleidde. Mr. Kamp memoreerde diverse fei ten uit de geschiedenis van de Honds bosse Zeewering, waarna hij het woord aan de heer De Vries gaf. Deze schetste eveneens het verle den, daarbij langer stil staande bij de achter ons liggende bezettingsjaren, waarin het vorige dienstgebouw van het Hoogheemraadschap te Petten verloren ging. De heer De Vries onthulde de steen, die in de gevel van het gebouw is aangebracht en waarop een gedicht staat van de dichter A. Roland Holst, dat uitgebeiteld werd door mevrouw PotVan Regteren Altena, beiden af komstig uit Bergen. Na de onthulling zaten de genodig den in het gebouw aan een maaltijd, waarbij o.a. werd gesproken door mr. Kamp, mr. D. Breebaart, burgemees ter van de Zijpe, de dichter A. Roland Holst en de heer Hollander, die sprak namens de 43 dijkwerkers en steen zetters, die eveneens aanwezig waren In het gebouw was een kleine ten toonstelling Ingericht. Historische stukken betreffende de Hondsbosse Zeewering, tekeningen van voormalige gemeenlandshuizen, foto's van oud Petten e.d. waren op overzichtelijke w(jze gerangschikt. Voor de conclusie van de procureur- fiscaal, mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, in de zaak tegen Hans Albin Ranter bestond grote publieke belangstelling. Reeds lang vóór de aan vang der zitting stonden velen te wa'chten voor het gebouw van de Hoge Raad te 's-Gravenhage. De rechtszaal was geheel gevuld toen Rauter werd binnengeleid. Hij las rustig enige krantenverslagen over de eerste zittingsdag in zijn zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Om kwart vóór tien werd de zitting geopend. Voordat de proc.-fiscaal aan het woord kwam, stelde de raadsheer, prof. Verzijl, nog enige vragen aan Rauter. Prof. Verzijl hield Rauter voor, dat hij op grond van artikel 47 van het Duitse wetboek van militair strafrecht had kunnen weigeren bevelen uit ie voeren, die hy immoreel achtte. „Dat heb ik ook gedaan", zei Rauter. Hij was toen bewerkt door Himmler en had de bevelen toch moeten uitvoe ren. „Maar U had kunnen weigeren", ver klaarde prof. Verzijl. De raadsheer zei tegen requirant, dat hij deze vragen stelde om hem te bewijzen, dat zijn verweerschrift wel gelezen werd door de Raad. Dan kwam mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, de proc.-fiscaal, aan het woord. Hij deelde mede, dat hij niet zou ingaan op alle verweerpunten van Rauter, doch alleen de voornaam ste zou beantwoorden. De proc.-fiscaal verklaarde, dat Rau ter voor een Nederlands Hof berecht kon worden. Ook het beroep van Rau ter op het principe nulla poena sine lege werd verworpen. Het beroep op ambtelijk bevel werd ongegrond verklaard. „Men kan zich niet beroepen op dergelijke immorele bevelen" verklaarde de procureur-fis caal. Rauter's stelling: „De Nederlandse regering in Londen heeft het oorlogs recht geschonden door verzet te steu nen; daardoor had Duitsland het recht hetzelfde te doen", werd vervolgens besproken. Het Nederlandse verzet is ontstaan door de Duitse maatregelen, spontaan, zonder in de aanvang steun te ontvangen van de regering in Lon den. De proc. fiscaal vroeg zich af, of de regering van deze late hulp geen verwijt gemaakt moest worden. De maatregelen, die Rauter ten laste gelegd worden, werden in de dagvaar ding opgenomen. Een verdere specifi catie, zoals door Rauter verlangd, wordt, aldus de proc. fiscaal niet door de Nederlandse wet vereist. Dat Rauter niets geweten heeft van de gruwelijke maatregelen, die tegen de Joden werden genomen, achtte de procureur-fiscaal volstrekt onaanneme lijk. .Rauter eist voor zich het recht op straffeloosheid," verklaarde de proc.- fiscaal. „Het wereldgeweten zou ech ter diep geschokt worden, wanneer deze gruwelijke maatregelen onge straft zouden blijven." Pleiter heeft aangevoerd, dat op elke verzetsdaad van het Nederlandse volk de Duitsers met represailles mochten antwoorden. „Neen," riep de proc.-fiscaal uit; ,',de Duitsers hadden moeten zorgen, dat er geen verzet was door de oor zaak: „hun eigen onwettige maat regelen, weg te nemen." Dan begon de proc.-fiscaal te spre ken over de strafmaat. Het werd dood stil in de rechtzaal. Mr. Baron van Tuyll van Serooskerken gaf eerst een overzicht van het bewogen leven van requirant. Innerlijk is deze man vol komen vergiftigd door de manipulaties van het Derde Rijk. Hij kan goed en kwaad niet meer onderscheiden. Dit is tragisch en bedroevend, aldus de proc.-fiscaal. Hij was reeds zo, toen hij in Nederland kwam, getuige de manier waarop hij maatregelen uit voerde. Hij bevond zich in de greep van een immorele organisatie en kon zich niet meer aan die greep ontwor stelen. Rauter bleef totaal onbewogen onder deze woorden. Hij volgde met aandacht net betoog van de proc. fiscaal. De proc. fiscaal was het met de ver dediging eens, dat Rauter als „general der polizei" niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan heeft. Rauter had echter geen bestuursfunctie mogen aanvaarden, die hem kon dwingen de maatregelen uit te voeren, welke door een terreurregime uit Duitsland werden opgelegd. De misdaden door Rauter tegenover het Nederlandse volk begaan achtte mr. Baron Tuyll van Serooskerken zo ern stig, dat hfj geen aanleiding vond de strafmaat te verlichten. Hij concludeer de derhalve tot verwerping van het in gestelde beroep. Het laatste woord. De president, Mr. Haga, richtte zich daarop tot Rauter. „Volgens de Ne derlandse rechtspraak heeft U bij de cassatiebehandeling geen enkel recht op het laatste woord. De Raad heeft echter besloten U dit bij uitzondering toe te staan. Ik geef U 15 minuten." Rauter sprak. Het werd zeer stil in de rechtzaal. Niet voor zichzelf, doch voor zijn kameraden had hij gespro ken. Hun zaak wilde hij' vooral be hartigen. Zijn stem sloeg over. Even pauseerde hij, dan was hij zichzelf weer meester en klonk zijn stem even fel als steeds. Hij kwam nogmaals te rug op zijn verklaring, dat hij geen gelegenheid had gehad zijn verdedi ging naar behoren voor te bereiden. Generaal Christiansen had die moge lijkheid wel gehad, maar ik ben maar een S.S.-generaal, een generaal van de weermacht krijgt betere kansen." „U weet wel beter," antwoordde de president. Rauter vertelde dan verder, dat hij eerst met hart en ziel soldaat werd na de eerste wereldoorlog. Rauter zei voorts, dat men hem met Duitsland verwarde. De fouten en misdaden die aan het Duitse systeem kleefden, waren in de ogen der Nederlanders ook zijn fouten. Maar hij had, zo zei hij, met alle kracht gevochten tegen de nazificatie van Ne derland, omdat het volkskarakter van de Nederlanders daarvoor ongeschikt v/as. Deze strijd had hem de vijand schap van Martin Bormann op de hals gehaald. Tenslotte verklaarde hij nogmaals, dat hij alle daden, die in zijn sector waren uitgevoerd, of hij nu het bevel daartoe gegeven had of niet, voor zijn rekening nam. „Maar laat mijn kameraden dan vrij" zo besloot hij. De president verklaarde daarop de zitting gesloten. Uitspraak op 15 Decem ber a.s. of eerder. De Republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de commissie van Goede Dien sten, aanvaard als basis voor onder handelingen. TWEE LEDEN DER COLONNE HENNEICKE TOT DOODSTRAF VEROORDEELD Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof veroordeelde hedenmorgen weder om twee leden der colonne Henneicke conform de eis tot de doodstraf: het waren de 31-jarige boekhouder B. B. Vlugt en de 42-jarige tabakswerker Chr. Bout. Beide Amsterdammers kre gen het recht om binnen 8 dagen in cassatie te gaan. KRAAK SPEELT ZONDAG NIET. Kraak, wiens knie niet in orde is, zal Zondag het doel van Stormvogels niet verdedigen in de wedstrijd tegen Haarlem (H.D.). anp - m Het nieuwe dienstgebouw van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Petten is officiëel geopend. De heer B. de Vries (links), lid van de Gedeputeerde Staten, onthulde de in de Westgevel aangebrachte steen. Hij wenste Mr. Kamp, Dijkgraaf, geluk. In de steen staat een gedicht, vervaardigd door A. Roland Holst te Bergen. Boven de steen het wapen van het Hoogheemraadschap.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3