PELS' agenda wat de Theaters brengen Stad en Omgeving. Nogmaals het krot aan de Omval O.S.V. haalt De keerzijde van de medaille Bewoners krijgen geen ander huis Dertig jaren AJ.C. Portret van de week HARMONIE THEATER CINEMA AMERICAN VICTORIA-THEATER OUDE JENEVER EN LIKEUREN „Kunst zij ons doel" exposeert Een Alkmaarse Biljartcompetitie district Alkmaar «i We hebben dezer dagen uitvoerig beschreven hoe een bewoner van een der krotten aan de Omval plotseling de muur van z4jn huisje zag instorten en daardoor met zijn gezin van drie kinderen als het ware aan de woede der elementen werd prijsgegeven. Wij hebben toen onze verontwaardiging uitgesproken over het feit, dat een gezin met drie kleine kinderen in een dergelijk krot moet wonen en de gemeente geen pogingen heeft gedaan daarin verandering te brengen. De heer Coerts, wethouder van Openbare Werken, heeft ons verzocht deze zaak ook eens met hem te komen bespreken en hij heeft ons de andere kant van de medaille laten zien. Elke zaak heeft twee kanten en waar de ge meente min of meer de schuld heeft gekregen, dat zij een gezin in een der gelijke krotwoning laat verblijven, stelde de wethouder er prijs op ons ook eens kennis te doen nemen van de grote moeilijkheden, welke de stad van dergelijke gezinnen ondervindt. De heer Coerts heeft ons Verteld, dat da betrokken man uit Oss was gekomen en in de Kerkstraat bij een familie een onderkomen gezocht had. Wie de huisjes in de Kerkstraat kent kan begrijpen, dat men daar naast de oorspronkelijke bewoners geen gezin met drie kinderen kan huisvesten en de Woningcommissie heeft dan ook inge grepen en de vestiging van dit gezin iD het bedoelde pand onverantwoordelijk verklaard. De man moest dus verhuizen en is toen op eigen houtje een woning gaan zoeken. Hij vond die in één der onbewoonbaar verklaarde krotten aan de Omval en heeft in één daarvan zijn intrek genomen. Hij vestigde zich in no. 16 en is later „verhuisd" naar num mer 18 dat onder hetzelfde dak ge bouwd is. Het blijkt mogelijk, dat mensen zon der onderdak zich in één dezer onbe woonbaar verklaarde panden vestigen. Daarvan moet dan een rapport worden opgemaakt dat aan de burgemeester wordt gezonden en eerst daarna krijgt dt burgemeester gelegenheid het pand te vorderen, dat wil zeggen de eis te stellen, dat het gezin de woning zal verlaten. Dat is in dit geval inderdaad gebeurd want de wnd. burgemeester, de heer Van Slingerland, heeft op 31 Mei het ontruimingsbevel gegeven waaraan door de bewoner echter niet voldaan is. Het zjjn moeilijke gevallen. Men begrijpt hoe moeilijk dergelijke gevallen zijn. Imfners, men kan zo 'n gezin wel zonder meer uit de woning verwijderen, maar de gemeente kan de man, die een vrouw en drie kleine kin deren heeft niet op straat zetten zonder er voor zorg te dragen dat hij ergens anders onder dak komt. Toen de man weigerde aan het bevel tot het verlaten van het pand te voldoen, heeft men de zaak dan ook maar op zijn beloop ge laten. Toen is in het pand no. 18 de muur in gestort en het is begrijpelijk, dat de man naar de dagbladen is gelo pen en zich beklaagd heeft, dat men hem en zijn gezin in een dergelijk krot heeft laten zitten. Wat moet de gemeente in een derge lijk geval doen? Een gezin komt naar Alkmaar en trekt zonder iets te vragen in een onbewoonbaar verklaarde wo ning. Die woning voldoet natuurlijk niet. Zij wordt door de een of andere oorzaak inderdaad onbewoonbaar en dan eist het publiek van de gemeente, dat zij een dergelijk gezin een andere woning zal verschaffen. Wanneer dat gebeurt gaat het ten koste van vele andere gezinnen, die hier volkomen legaal zijn gekomen en reeds jaren naar een woning uitzien. Moeten deze telkens weer gepasseerd worden omdat de clandestiene bewoner van een krotwoning eerst geholpen moet worden? Wat gebeurde er aan de Omval? Wat de Omval betreft kan gemeld worden dat men reeds 10 gezinnen van daar naar de stad overgebracht heeft. In 9 gevallen hebben de bewoners zelf van woning geruild en in 12 gevallen zijn gezinnen van de stad naar de Om val verhuisd. Dit betreft natuurlijk ge zinnen die in de stad door samenwo ning in het gedrang kwamen en dan nog liever een krotwoning aan de Om val betrokken om vrij te kunnen zijn. Waar het ten slotte op neerkomt is, dat men niet steeds verhinderen kan, dat iemand illegaal de gemeente bin nenkomt en zich toegang verschaft tot een krotwoning. Zit een dergelijk ge zin eenmaal in zo 'n onbewoonbaar verklaard pand en blijkt, dat dit inder daad onbewoonbaar is, dan kan de ge meente daaraan niets veranderen. Geeft men het gezin een betere woning dan gaat dit ten koste van hen, die daarop al jaren wachten en er dus allereerst recht op hebben. Bovendien loopt men dan het gevaar, dat dan steeds meer mensen van buiten zich illegaal in krotwoningen vestigen met de zeker heid, dat de gemeente hen er wel uit zal halen en hun gezinnen een behoor lijk pand zal toewijzen. Men vergete daarbij niet, dat het uiterst moeilijk is om a-sociale gezin nen van een behoorlijke woning te voorzien omdat de eigenaren hun hui zen veel liever aan een normaal gezm verhuren. Ambtelijke molens malen langzaam. De enige oplossing zou zijn, dat de eigenaren van een krotwoning zich be reid verklaren deze in bewoonbare staat te brengen maar de meesten zijn daartoe niet bereid hoewel zij slechts 40 van de verbouwingskosten behoe ven te betalen en het Rijk voor de rest zorgt. De gemeente heeft vier krotwoningen aangekocht met de bedoeling ze in be woonbare staat te brengen. De aanvra gen om verbouwing zijn al lang gele den naar het ministerie van Wederop bouw gezonden, maar er is nog nimmer antwoord ontvangen zodat de panden reeds meer dan een half jaar leeg staan. De ambtelijke molens malen nu een maal langzaam, maar het is niet de schuld der gemeente, dat daardoor vier gezinnen geen behoorlijke huisvesting kunnen krijgen. Wat het pand aan de Omval betreft zeide de heer Coerts, dat de bewoners geen ander huis is toegewezen. Eén der muren is ingestort en het huis is dus eigenlijk onbewoonbaar, maar het laten voorgaan van deze mensen bij het toe wijzen van een nieuwe woning zou een grove onbillijkheid zijn tegenover hen, die er reeds jaren op wachten en er alleszins recht op hebben. ELEMENTAIRE SCHEIKUNDE. De tweede lezing, die het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeling Alkmaar, gisteravond in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Heul hield, was gewijd aan de chemie. Voor een zeer aandachtig gehoor heeft de heer K. Eriks een inleiding over elementaire scheikunde gehouden en deze lezing geïllustreerd met tal van proeven, die het gesproken woord toe lichtten. Spr. zeide, hoe de scheikunde het ontstaan dankt aan mensen, die zich bezig hielden met het zoeken naar goud (de alchimisten) en de speur ders naar het levenselixer. De ontdek kingen, die zij daarbij deden, leidden tot het ontstaan van de huidige weten schap. Het uiteindelijk resultaat van de scheikunde, het punt, waarop men thans is aangekomen, is de splitsing der atomen. Doch voor het zover was, werden tal van stadia doorlopen. Deze perioden werden door de heer Eriks toegelicht, waarbij hij in het bijzonder wees op de opstelling van het Perio diek Systeem der elementen en de ont dekking der atomen. Het instituut heeft met deze tweede lezing een zeer leerzame avond ge bracht. SCHAAKCLUB DOS Uitslag van Vrijdag 22 October gespeelde competitie-wedstrijden: Groep I: R van WezepA Nijman Jr afgebroken; W SpeetsSlikker ViJ Obdam—J Bakker 1—0; Van Vliet—Schol- tenstens afgebroken; J KooyA Burgert afgebroken Groep XI: Wouters—De Boer, 0—1; De Rooy—Appel 0—1; Van Leeuwen—Willems 0—1; Van Hoven—Nijman Sr 1—0 Voordrachtavond gedichten A. Roland Holst Deze zomer organiseerde het Kunste naars Centrum Bergen een tentoonstel ling van werk, manuscripten, enz. van de dichter A. Roland Holst, waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. Thans wordt onder auspiciën van dit Centrum een declamatie- en muziek avond gehouden, gewijd aan het werk van deze dichter op Vrijdag 29 Octo ber a.s., des avonds om 8 uur in „De Rustende Jager" te Bergen. De voor- drachtskunstenaresse Jantien van Eek en de klavier-kunstenaar H. W. Pol dermans voeren het declamatorium uit, „De Geheime Zee", een cyclus van zes gedichten met muziek van Henri Zagwijn. Behalve deze gedichten uit de bundel „Voorbij de Wegen" worden nog enkele andere verzen van Roland Holst gedeclameerd, ingeleid door een piano-voordracht Nachtstücke van Schu- man. Voor belangstellenden in de gedich ten van Roland Holst, uitgevoerd in een muzikale omlijsting, die tot een schier volmaakte eenheid van werken uitvoering in woord en muziek voert, wordt hier een avond van bijzonder kunstgenot geboden. (Ontleend aan onze advertentie rubriek).' ZATERDAG Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur; Een onvergetelijke melodie, tot 14 jaar on der geleide; Victoria-Theater, 7 en 9.30 uur; De Verdoemden, 18 jaar; Cinema Americain, 8 u.: Welkom vreemdeling, tot 14 jaar onder geleide. Stedelijk Museum, 1012 en 1417 uur: Expo sitie 50 jaar Alkmaar. AJC-gebouw, 15 uur: Foto-tentoonstelling. ZONDAG Harmonie-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: Een onvergetelijke melodie, tot 14 jaar onder geleide; Victoria-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: De verdoemden, 18 jaar; Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: Welkom vreemdeling, tot 14 jaar onder geleide. Sted. Museum, 1417 urn: Expositie 50 jaar Alkmaar. Aula Gymnasium, 15 uur: Volksdansfeest A.J.C. MAANDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Een onverge telijke melodie, tot 14 jaar onder ge leide; Victoria-Theater, 8 uur: De ver doemde, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Welkom vreemdeling, tot 14 jaar onder geleide. Sted. Museum: 10—12, 1417 en 1921 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Gulden Vlies, 8 uur: To neelavond Braak Land. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Morgen, 24 October, wordt de Zon dagsdienst der doktoren waargenomen door de heren K. H. Kolk, arts, Gees tersingel 36, telefoon 2017 en E. E. M. van Gilse, arts, Kennemerpark 8, tel. 3136. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 24 October zal de apotheek SchoutenOele, Koorstraat 17, voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nacht dienst waargenomen. Een opmerkelijk antwoord De Chr. Besturenbond verzoekt ons het volgende op te nemen: Er is in deze wereld zo het een en ander kapot. Overal in de samen leving is daarvan de terugslag merk baar. En overal ook staan heelmees ters op, die proberen willen om de stukken weer samen te voegen. Wie zou dit, voor zover daarin verantwoor delijkheidsgevoel tegenover deze wereld tot uitdrukking komt, niet toe juichen? Maar desondanks is de oplossing tot nu toe niet gevonden. Zal er een oplossing gevonden kun nen worden? Er is een beweging, die deze vraag positief bevestigend beantwoordt. Werkelijke vernieuwing van de samenleving is mogelijk, zegt de Chris telijke Vakbeweging in haar Actie- 1948 met grote nadruk, maar alleen dan, als de mensen luisteren willen naar het grote gebod; God lief te heb ben boven alles en de naaste als zichzelf. Dit acht de Christelijke Vakbewe ging op de belangrijke vraag van deze tijd het enig juiste antwoord. Een ant woord, dat zij overigens niet in zich zelf vond, maar dat zij als de bood schap van 't Evangelie doorgeeft aan ieder die luisteren kan. En de concretisering hiervan in de gebroken verhoudingen van deze na oorlogse samenleving? Onder de titel: „Gij zijt bedrijfsgenoot" gaat de Christelijke Vakbeweging deze vraag bespreken in openbare verga deringen, welke in October en No vember van dit jaar over heel Neder land worden gehouden. Ook hier ter plaatse wordt zulk een vergadering belegd en wel op Dinsdag 2 November a.s., des avonds 7.45 uur, in de grote zaal van Het Wapen van Heemskerk, Breedstraat. De heren W. Noomen, bestuurder van de Ned. Chr. Grafische Bond en Th. Palma, bestuurder van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond zullen als sprekers optreden. Ds. C. von Meyenfeldt zal declame ren en enkele zeer interessante films zullen vertoond worden, terwijl Ds. N. den Oudsten het opwekkend slotwoord zal spreken. Er is zeker alle aanleiding om te gaan luisteren naar hetgeen de Chris telijke Vakbeweging in haar opmerke lijk antwoord op de vraag van deze tijd te zeggen heeft. De Alkmaarse A. J. C. bestaat dertig jaar. Gisteravond is de viering begon nen met een receptie in het gebouw der organisatie aan de Doelenstraat. De zaal, die met een weelde van bloemen was versierd, was gevuld met vertegen woordigers van tal van bevriende or ganisaties en jeugdverenigingen. Na het openingswoord van Wim van Ruttem sprak Sam Tump over de ge schiedenis van de Arbeiders-Jeugd- Centrale, die zich oorspronkelijk op de sport toelegde, doch allengs zich meer met het jeugdwerk ging bemoeien. En omstreeks die tijd, toen Koos Vorrink landelijk voorzitter was, vloeiden de oudere leiders af en begori men zich eigen leiders te kiezen. Tal van namen passeerden de revue: Wim Kaagman, Trien Houtkoper, Geert Niedorp, Jan Schmidt, Arie de Ley, L. Blaauw, P. van Zon. Spr. legde de nadruk op het culturele werk dat de A. J. C. verricht (lezingen, kaderschool, lekenspel, cur sussen) en hoopte, dat men in onder wijzerskringen meer belangstelling voor het werk zou krijgen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de vertegenwoordiger van een groot aantal organisaties het I. van A. O,, de Vrouwengroep uit de P. vd A., het gewest Noord-Holland van de AJC, de NV Nieuwe Koers, ABB, NJG, VC JB en de Stem des Volks. En iedere redevoering ging vergezeld van het aanbieden van bloemen en geschenken in natura of onder couvert. De bijeenkomst werd onderbroken door het voorbijtrekken van een lam pion-optocht, waarmede de jeugd hul de bracht aan de ouderen, die in het gebouw waren verzameld. OPBRENGST COLLECTE. De bloempjes- en straatcollecte voor tbc-vereniging „Draagt Elkanders Las ten'.' heeft Zaterdag 16 October 1948 opgebracht een bruto bedrag van f 898.70. UITSLAG VERLOTING BOUWFONDS REM. GER. GEM. Hen die loten in hun bezit hebben, verwijzen wij gaarne naar de uitslag die men elders in ons blad kan vinden. BRAND OP EEN DEKSCHUIT Gisteravond om 8.20 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje op een met papier geladen dek schuit, die in het Kanaal, ter hoogte van de Reiniging, lag. De brandweer rukte met één wagen uit en slaagde er in het vuur binnen een kwartier te blussen. De brand is vermoedelijk ont staan, doordat de boot 's middags as heeft gelost, waarin zich wellicht gloeiende stukjes steenkool bevonden. HOV-CONCERTEN. Het eerste concert van de HOV te Alkmaar vindt Maandag 1 November a.s. in 't Gulden Vlies plaats. De dirigent is Kees Hartvelt. Solisti sche medewerking zal worden verleend door Jan Keessen, de bekende 2e con certmeester van het Concertgebouw orkest die het vioolconcert van Max Bruch ten gehore zal brengen. Het verdere programma vermeldt werken van Antonin Dvorak (Sympho- nie „Uit de Nieuwe Wereld") en de Ouverture „Oberon" van Carl M. von Weber. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur de heer P. H. Tauber te Oudorp. Voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur slaagde on ze stadgenoot de heer F. Beek. JEUGDDIENST. Zondag n.m. 7 uur zal in de Grote Kerk de Alkmaarse predikant ds. N. den Oudsten voorgaan in de Jeugd dienst van de Hervormde Jeugdraad. Ds. den Oudsten spreekt over: „Ja of Neen". NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ALKMAAR, rem. geref. kerk, half elf, ds. F. Kleijn van Den Haag (nieu we opgaaf). Ned. Chr. Gemeen- schapsbond (in Waakt en Bidt), 3 uur jeugdsamenkomst; Donderdagav. half 8 evangelisatiesamenkomst; Dinsdag avond half 8 bijbelbespreking Hout weg 8. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur, ds. Schmidt (bevestiging en intrede van de heer Korndörffer). Wat Van Gend is zonder Loos, wat C is zonder A of V zonder D, dat is Piet Cloeck zonder Guus Ver hoeven. En zouden wij dan de heer Verhoeven een plaatsje in ons por tret van de week onthouden, als zijn vriend en confrère Piet Cloeck enkele weken geleden op deze plaats op zijn harmonica speelde? De heer A. A. Verhoeven, confectiefabrikant van professie heeft evenals Cloeck zijn hart verpand aan de Bonte Spelers en met die spelers aan de 8 October-revue. Guus Verhoeven gebruikt geen harmonica, ook geen piano. Hij ge bruikt alleen zijn stem en zijn gulle, aanstekelijke lach. En ook een heel klein beetje zijn postuur, h ;ewel dat geen klein beetje is, doch be hoorlijk uit de kluiten gewassen. Wat hij met zijn partner gemeen heeft. Duizenden Alkmaarders zagen hem in de revue's. De woorden „Ied're dag met een lach" en de melodie daarvan zijn in onze goede stad gemeengoed geworden. En dat DE HELFT VAN TWEE zullen ze blijven, tot aan het eind van het jaar weer een nieuwe revue van stapel loopt, waarin het duo VerhoevenCloeck zich opnieuw aan het publiek zal presenteren. Met hun liedjes en hun schetsen en hun conférences, zo kennen wij hen, Piet en Guus. Maar in het dagelijks leven zijn zij beiden hardwer kende zakenlieden. Toen wij de heer Verhoeven opzochten en dit plaatje maakten, ratelden om ons heen de naaimachines en klonk het lied van de arbeid door de glazen tussendeuren. Zakenlieden hebben het druk, maar toch vond hij een ogenblikje tijd, om ons even te woord te staan en een sigaret te roken. Want die sigaret op de plaat is heus geen pose. Dat is zo het gebaar van de man, die even uit zijn drukke beslommeringen vandaan komt en dan naar zijn koker grijpt en de brand erin jaagt. Juist door dat drukke leven komt het, dat wij het werk op de planken van Guus Verhoeven zo waarderen. Want dat betekent repeteren en nog eens repeteren en de opoffering van veel vrije tijd. En om dan voor de dag te komen, zoals zij dat plegen te doen, daarvoor komt héél wat kijken. En het feit, dat geen grootse entourage nodig is, om het werk op de planken tot zijn recht te doen komen, is het bewijs, dat zij achter het voetlicht iets presteren. Vraag dat maar eens aan onze militairen. Die hebben genoten, toen De Bonte Spelers zich belangeloos ter beschikking stelden voor R.A.O.-avonden, op een toneeltje, dat voor de hoofdrol spelers schier te klein was. De heer Verhoeven is weer aan de arbeid, midden in de drukte van zijn atelier, maar binnenkort spreken Alkmaar en hij elkaar nader! Een onvergetelijke melodie „Een onsterfelijke melodie" noemden de Ne,derlandse bewerkers Vidor's „A song to remember" en het is ook de melodie, die na klinkt: de melodie van Chopin's Polonaise. Niet de film als zodanig, zelfs niet het spel van drie prominenten, Merle Oberon, Paul Mu ni, Cornel Wilde, maar de muziek, op een waarlijk brilliant^ wijze vertolkt, dat is de indruk, die de bezoeker met zich voert. Vidor maakte voor Columbia een film, waarvoor hij een romantische pe riode uit de geschiedenis tot onder werp koos, de liaison tussen Amandine Lucile Aurore Dupin, zich verbergend achter haar schuilnaam George Sand en Frédéric Francois Chopin, de ge niale Poolse componist, die in zijn tijd eerder als pianist dan als scheppende kracht gekend was. Histo-isch zag Vi dor zich genoodzaakt, af te wijken van de werkelijkheid en daarmede te offe ren aan de eeuwige vraag van het pu bliek naar romantiek. Niet Joseph Eis ner was het, die de grondslagen bij Chopin legde. Zywny wordt in de film genegeerd, die toch het talent ontdekte. Niet Sand was het, die Chopin mee troonde naar Majorca. Frédéric zocht daar herstel van krachten en werd er verpleegd door de schrijfster. En daar groeide de verhouding, die tot een liefde werd. Dat die liefde niet be stendigd bleef, daarover verwondert men zich nauwelijks. Deelde zij niet even kwistig van haar gunsten aan Sandeau, aan Lamennais, aan De Bour- ges, aan Leroux? En daarom is de fi guur Sand, zoals Merle Oberon ons die hier voorzet, acceptabel, in al haar tweeslachtigheid van passie en koele afwijzing. Muni brengt het genre, waarmee hij in zijn Emila Zola en in zijn Pasteur triomfen vierde. Als Joseph Eisner, professor Joseph Eisner, Chopin's leer meester, evenaart hij echter zijn vroe gere creaties niet, hoewel zijn spel gaaf en karaktervol is. Opmerkelijk gevoe lig is het Chopinmasker van Cornel Wilde, die een verantwoordelijke rol heeft en met Muni en Oberon de film draagt. De pompeuze weelde van de eerste helft der negentiende eeuw gaf Vidor de kans in het kleurengamma van toiletten en uniformen te grijpen en het licht van zijn Jupiterlampen te laten spelen in het kristal der kronen. De technicolor spuwt dit feest van kleur op het doek. En toch, toch laat dit geen indruk na. A song to remem ber is een goede film, het is geen op merkelijk kunstwerk. Wat blijft, dat is Chopin's muziek. En wij misten in de lange rij van namen die van de man achter de schermen, die Chopin's muziek vertolkt op een wijze, Brailowsky waar dig. Welkom vreemdeling Een dokter in een klein dorpje wil na dertig jaar praktijk wel eens met vacantie. Hij gaat naar Boston om een plaatsvervanger aan te vragen bij een bureau, dat doktoren ter vervanging uitzendt. Op de terugreis ergert hij zich geweldig aan een vrijpostig jong mens, dat er heel andere denkbeelden op nahoudt dan de oude dorpsdokter, maar hij is nog maar net in zijn huis terug of er wordt gebeld en de ver vanger komt zich aanbieden. Het is U raadt het al, het vrijpostige jong mens en dan begint er een strijd tus sen de oude arts en de jonge scheeps dokter, die hem zal komen vervangen en in het dorp op niets dan tegenwerking stuit. Alle bewoners willen niets van de vervanger weten en deze zou on middellijk rechtsomkeert zijn gegaan als er niet een bekoorlijke onderwijze res was, die in den beginne echter even onverschillig tegenover hem staat als de gehele bevolking. De kansen keren, de oude dokter krijgt een blindedarm ontsteking en moet of hij wil of niet door zijn jonge collega gopereerd wor den. Er komen meerdere ziektegeval len, die de jonge dokter een plaats doen veroveren in de harten van de dorpe lingen en het slot van deze alleraardig ste film is, dat hij op zijn post blijft en het liefste meisje, dat hij ooit ontmoet te in zijn armen mag drukken. Bing Crosby en Barry Fitzgerald zijn in deze film een paar uitnemende spe lers. Vooral de oude mopperige dokter is uitstekend getypeerd en de geheele opzet is zo vol humoristische fragmen ten, dat 'de toeschouwers zich kostelijk amuseren. Vooraf o.a. een fraaie kleurenfilm van Engelse parken en tuinen. De verdoemden Deze film voert de toeschouwers terug naar het jaar 1945 en geeft in fel realistische beelden het leven op een rondzwervende onderzeeër, waar tal van personen samen zijn en vele heftige botsingen voorkomen tussen contrasterende mensen, die vervuld zijn van achterdocht en machtswel lust. Felle Duitse bevelhebbers, die met alle macht tegen de naderende ondergang strijden en dan ten slotte de verwarrende situatie als blijkt, dat de oorlog is geëindigd. René Clement stond als regisseur van dit werk voor een moeilijke op gave, maar hij heeft zich zo goed van zijn taak gekweten, dat de film te Cannes een bekroning kreeg als de beste avonturenfilm. Dalio en Henry Vidal spelen in deze spannende, sensationele film uitste kend, maar ook de kleinere rollen zijn goed bezet. De film wordt ingeleid door een Wereldnieuws en Holl. Nieuws met vele interessante opnamen uit buiten en binnenland. De avonden worden langer en de tijd is niet ver meer dat het haardvuur on- ontbeerlijk wordt. vullen de glazenOudhollandse huiselijkheid. ALKMAAR TELEFOON 2585 Goed zo Goed zo, U hebt dus Uw geld reeds klaar liggen. Ja, wij bedoelen het be drag dat U zoudt willen bijdragen ter betaling van een Kerstpakket voor „een jongen over zee". Wij hebben U reeds gezegd, dat ieder bedrag ons welkom is. 't Gaat vooral om de daad, Uw bewijs van meeleven met die jongens. Vooral voor die daad hartelijk dank, uit naam van hen die voor lange tijd hun „thuis" moeten verlaten. Dus, als ieder nu zijn toegedacht be drag heeft klaar liggen, dan steekt U de hoofden even bij elkaar en èèn van de groep deponeert het geld bij de Amsterdamse Bank, Voordam 11, of bij de secretaris van het „Niwin"-comitè, A. Bergsma, Westerweg 55, dan behoeft U er niet allemaal voor te lopen. 't Gaat nu nog om de laatste loodjes en die verwachten wij graag van hen, die er nog niet toe zijn gekomen om voor de Kerstpakkettenactie van de ,Niwin" iets bij te dragen. Het is een oude Alkmaarse vereni ging, die telkenjare weer een exposi tie houdt om te demonstreren wat haar leden op het gebied van de schilder kunst presteren. Elke week komen zjj de amateurs een avond bij elkaar en geven zich onder deskundige leiding aan hun lief de voor tekenen en schilderen over. Zij zijn natuurlijk geen beroepskun stenaars enhun werk moet dan ook niet met de maatstaf der Kunst met 'n grote K. worden gemeten. Maar toch, zij hebben aanleg en lief de voor het tekenen en het schilderen en wat zij presteren willen zij telken- jaar tonen door een expositie van het beste wat zij in dat jaar gemaakt heb ben. Zo^ zijn er in het oude oefenings zaaltje in het gebouw van de Nieuwe Doelen in de Doelenstraat ook nu weer een 50-tal schilderijen, aquarellen en tekeningen bijeen gebracht, die een indruk geven van het werk van onze amateurs en hoewel men ook hier na tuurlijk het kaf van het koren zal moeten scheiden, is wederom geble ken, dat er onder deze Alkmaarders mannen zijn, wier werk zeer zeker een nadere beschouwing waard is. Van Herman Dirker ziet men hier bijvoorbeeld een paar landschappen, die prachtig belicht zijn en de wijdte van het Hollandse landschap tonen. Tj. Sötermann verrast met enkele zeer goede aquarellen uit Zwiserland en onze bekende Alkmaarse aquarellist K. de Heer heeft er o.a. een prachtige waterverftekening van Edam geëxpo seerd. R. Bankert stelt er werk ten toon, dat onwillekeurig aan dat van Anton Pieck doet .denken en de be kende Alkmaarse amateur Martin Uitenbos heeft er een tweetal stil levens ingezonden, die menig beroeps schilder niet zal kunnen vervaardigen. Het is trouwens bekend, dat hij tot een der beste gildebroeders van deze streek kan worden gerekend. Van grote aanleg getuigen de crayonteke ningen van de heer Liekeïes Oebles, terwijl de heer L. Scheepmaker het meer in het mysterieuze zoekt, een genre, dat wij niet direct kunnen be wonderen. De schilderijen van W. Godijn zijn ongetwijfeld verdienstelijk, maar o.i. iets te danker van toon in tegenstelling met een stilleven van C. Baan. De gladiolen van J. ten Brake kunnen ons minder voldoen. Er zit nog te weinig diepte in zijn werk. De compositie van de heer Koenot is iets te hard van kleur en minder ver dienstelijk dan zijn fijne crayon-teke ning van oud-Alkmaar. Van de heer W. Schuddeboom is er een keurig be lichte schilderij van het kerkpoortje en van de heer Th. Groothuizen een doek uit Limburg met korenschoven, dat van een buitengewoon talent ge tuigt. Zeer fijn zijn de tekeningen van de heer J. van Erkelens, voornamelijk de paddenstoelen, een tekening, die onwillekeurig aan de illustratie van een sprookje doet denken. De bosteke- ning van de heer Rohof getuigt van I zijn ernstig streven iets goeds te presteren, maar olfze bewondering gaat voornamelijk uit naar het werk van de heer C. Abbenes, een leerling van Jaap Sax uit Bergen, die o.a. in zijn „Scheepjes" een buitengewoon goed werkstukje heeft geleverd. Van mej. Slooves interesseert ons het meest haar stilleven met aardbeien en van de heer Th. van Baar dat met het fruit, ofschoon beiden o.i. niet tot de meest opmerkenswaardige inzenders behoren. Wie in het werk van deze Ijverige amateurs belang stelt, kan tot en met I Zondag 31 October een kijkje in de Nieuwe Doelen nemen. Hedenmiddag om 3 uur zal de expositie door de voorzitter van „Kunst zij ons doel", de j heer Th. Groothuizen, worden ge opend. De werken zijn elke avond van 7 tot 10 uur te bezichtigen en Zondags van 2 tot 5 uur. Wij verwachten, dat zeer vele stad genoten zich er weer eens van komen overtuigen hoezeer dit ijverige schil dersgroepje zich in het afgelopen jaar weer beijverd heeft met iets goeds voor de dag te kunnen komen. O.S.V. heeft thans na vijf len en dat nog in een wedstf de elftalcommissie van O.S.l een verjongingskuur te laten v vernemen wij, dat O.S.V. Zon jaar in het veld komt, een el slaan. Alkmaarse Boys heeft een t richtingen van D.E.M. in de ria en de Boys dus niet thuis R.K.A.F.C. wel veel belang een zeer belangrijke wedstrijc der dan Randers, dat thans b< gunstiger is dan vorige week, een ongekende stroom toeschi De Alkmaarse N.H. Alkmaar speelt Zondag o< en wel tegen Westzaan, dat competitie nog niet veel hee zien. Alkmaar staat hier nog reet ongunstig hoewel Me reeds een voorsprong van drie heeft en wel tot de meest serie: didaat voor de eerste plaats m den gerekend. Zaterdagmiddag speelt Jong een uitwedstrijd tegen Vrone deze Alkmaarse ploeg is nog ln de running, zeker als Zate: punten weer naar Alkmaar ki Twee uitblinkers A.F.C. en D.W.V. schijnen v te zijn de kampioenstitel een legenheid tussen hen beide t worden. De voorsprong op de ploegen is reeds minstens vier maar vooral het verschil in middelde spreekt boekdelen, neer A.F.C. Zondag nu ook i Spartaan weet te verstaan en Vriendenschaar met een ne' naar huis stuurt, ziet het er t andere elftallen, tenzij de ko een inzinking krijgen, vrij h uit. Geheel' anders In 2B is het een geheel and tuatie. Z.F.C. en Alcmaria hier wel enige punten voor; doch het aantal verliespunte: U.V.V. en Hercules is bijna geli dat van de leidende clubs. Ra geven wij hoegenaamd geen ka gen Z.F.C., dat op bezoek ko ook voor de Kennemers voor; wij een nederlaag tegen Hercule Frisia gaat naar U.V.V. waar d spannende strijd is te verwa evenals bij d"e ontmoeting T.O.G. en S.D.W. L.S.V.V. Het zal op het L.S.V.V.-terreir Vrone op bezoek komt, vermo wel een harde strijd worden. 1 vrijwel een plaatselijke derby, u de doelpunten wel schaars zulle: evenals bij BerdosSchoorl, hi een soortgelijke wedstrijd is. gels, dat nog steeds ongeslag In de gisteravond gespeelde strijd Onder Ons tegen Excelsio: de cadreklasse was J. Feeke n: dreef. In zijn partij tegen W. tor, die 120 car. moest maken Feeke 250, was de uitslag 120 dus een overwinning voor Wa1 P. Schouten (115) won van C ningh (185) met 115177. Da; Haas van O.O. niet kon spelen, de A. Vink twee partijen. Teg de Boer speelde hij remise 10E en van Peereboom verloor hij 51- Uitslag 5—3 van O.O. De gedetailleerde uitslagen u Watertor 120 20 J. Feeke 126 20 P. Schouten 115 13 Honingh 177 13 Vjpk 51 13 Peereboom 125 13 Vi«k 105 J6 C. de Boer 100 16 De uitslagen in de A-klasse gisteravond: De Gekroonde ValkAlc. Vietr. VolhoudenDriesprong Drie RuitenOptimisten A.s. Maandag klasse D: Harmo Excelsior, OptimistenDriesp Drie RuitenGekroonde Valk, j VictrixLindesloot. Competitlesta Klasse D: Alcm. Victrix 787 461 170' Excelsior 769 387 198' Gekr. Valk 659 488 135( De Waag 571 502 113' Drie Ruiten 496 272 182: Lindenhoek 571 534 106! Driesprong 477 260 1834 Harmonie 449 376 1194 Optimisten 697 565 123E Klasse C: ZEKZ 978 412 2.37 Alc. Victrix 945 423 2.23 Lindenhoek 813 449 1.81 Driesprong 600 220 2.72 De Waag 887 446 1.98 Onder Ons. 516 297 1.72 Gekr. Valk 354 155 2.28 Volharden 258 146 1.78 Klasse B: Z.E.K.Z.? 1232 379 3.25 Lindenhoek 1084 398 2.72 Optimisten 1129 417 2.70 Excelsior A 1295 377 3.43 Volharden 1061 416 2.55 Excelsior B 1041 384 2.71 Harmonie 948 377 2.51 Drie Ruiten 848 394 2.15 Cadreklasse: Optimisten 1470 159 9.24 Excelsior 1655 181 9.14 Onder Ons 742 136 5.45 Z.E.K.Z.? 977 125 7.81 Drie Ruiten 819 119 6.88 GUNNING Het ophogen van een gedeelte van ndustrle-terrein „Noord" te Alkmaa; door het gemeentebestuur van Alki gegund aan J Twisk jzn te Castricur

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2