Stad ett Omqevuu} AGENDA Tante „Politiek hoogst onbetrouwbaar" B. en W. van Heiloo over het Gemeentelijk Sportterrein lerlc De Stad Hamburg La Bouteille Gebarentaal voor de rechtbank Braak land Egmondbinnen Nederlands Jeugd-Rode-Kruis Bergen Schermerhorn Wat zal de Raad beslissen Schoorl Marktberichten Besluit In de oorlogsjaren exploiteerde G. E. E. K. T. Boortman een café, voor rover café dan niet een te wijdse uitdrukking is voor deze zaak, aan de Kooltuin te Alkmaar, dat eerst de naam droeg van „De stad Hamburg" en later „La Bouteille". Vanaf 1942 werd deze zaak overmatig door Duitsers bezocht hetgeen door B. werd aangewakkerd. Deze B. stond Dinsdagmorgen en een deel van de middag terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, waar hij zich voor zijn gedragingen tijdens do oorlog moest verantwoorden. Nog diezelfde middag sprak het Hof het vonnis uit en veroordeelde B. tot S f2 half jaar, hetgeen wil zeggen, dat hij de volgende maand vr\j komt. Talloze aanwijzingen De procureur- fiscaal, mr. Köhne, noemde B. in zijn requisitoir een poli- tiejk hoogst onbetrouwbaar persoon, „HU behoort," zei mr. Köhne, „tot de groep van personen waartegen talloze aanwUzlngen zijn, die echter net niet Voldoende zijn om bewijzen uit te re- Construeren." Het enige feit, dat de procureur fiscaal verdachtp ten laste kon leg gen was, dat hij te Alkmaar ten voor dele van van de vijand, op 19 Septem ber 1942 aan leden van de politie te Alkmaar heeft medegedeeld, dat zich in zijn café een zekere Smeets be vond, die pakjes O.Z.O.-sigaretten, welke uit geallieerde vliegtuigen wa ren geworpen, in zijn bezit had. Dit had de arrestatie van genoemde Smeets ten gevolge, die echter door betrokkenen, door enkele manipulaties van een Alkmaarse rechercheur van politie, spoedig weer op vrije voeten werd gesteld. Mr. Köhne achtte dit verraad bewe zen en eiste tegen B. vier jaar met aftrek. De dertigjarige verdachte, die thans in de ziekenzaal van het internerings kamp te Laren vertoeft, werd per brancard binnengebracht. Zijn gezond heid liet nogal wat te wensen over, want zoals de verpleger ons later ver telde, scheen B. een ernstige pleuris achter de rug te hebben, waardoor hij thans lijdende is aan t.b.c. Do getuigen. De eerste getuige was de ex-vrouw van verdachte's broer. Haar ver klaringen waren aanmerkelijk minder positief dan die, welke zij indertijd aan de P.O.D. had afgelegd. Voornamelijk waren het vermoedens geweest, doch de concrete feiten waarmee zij gister aankwam, waren weinig belastend. De president begreep dit wel daar ge tuige zeer verbitterd moest zijn ge- Jan van H. uit Alkmaar had van een wasserij, waar hij werkte, enige tex- tielgoederen meegenomen. Hiervoor moest hij gisteren voor de politierech ter te Alkmaar, mr. Alblas, verschij nen. Daar H. doofstom is, moest zijn vrouw te hulp komen om hem een en ander duidelijk te maken. Waar ook zij dit niet kon, werden de vragen voor hem opgeschreven. De officier, mr. Holsteyn, achtte het tenlaste gelegde bewezen en eiste 4 maanden voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaar en onder toezicht- stelling. Verder 50.subs. 25 dagen. Nadat de vrouw de eis voor verdachte vertaald had en deze te kennen gaf, dat hij het begrepen had, vonniste mr. Alblas conform de eis. Een dubbel ongeluk. Evert den O. uit Alkmaar, was op 31 Mei met zijn fiets gevallen en had zich daarbij vrij ernstig aan de knie ver wond. Hij gaf destijds aan de Raad van Arbeid op, dat hij het ongeval kreeg, toen hij van de fabriek, waar hij werkt, naar huis ging. Dit was echter niet waar, want hij kreeg het ongeval, toen hij van huis naar de fabriek ging. Door een verkeerde tijd en route op te ge ven, beging hij een overtreding van de ongevallenwet. De officier vond het feit ernstig ge noeg, om er 2 maanden gevangenis straf voor te eisen. Mr. Alblas was het met de officier eens, dat dit een ernstige overtreding is. Als O. niet in hoger beroep gaat, zal hij zijn zonden één maand in de gevangenis mogen overdenken. Hazardspel in Bergen Pieter Marinus van K., uit Bergen, had in zijn speeltuin een fruit-auto- maat geplaatst en gaf zodoende opzet telijk gelegenheid tot hazardspel. De officier eiste 150.subs. 30 dagen en vernietiging van de automaat. De uitspraak was conform de eis. weest, toen zij in 1944 ontdekte, dat haar man (de broer van verdachte) S.D.-agent was. Tijdens de andere ge- tuigeverhoren kwam vast te staan, dat verdachte zeer vaak met zijn „S.D.-broer" tezamen was en dat hij telefoon kreeg, toen bij een ieder de telefoon werd afgesneden. Tevens bleek, dat de broer van verdachte meerdere malen aan het politiebureau te Alkmaar was geweest. De verdediger voerde aan, dat de ten laste legging niet overeenstemde met de gepleegde feiten en vroeg op deze grond vrijspraak. Oostenrijkse kinderen aangekomen Gisteren zijn te Alkmaar de Oosten rijkse jongens en meisjes aangekomen. Zoals bekend zullen een 500-tal van deze ondervoede kleinen, allen tussen de zes en twaalf jaar, drie maanden in ons land doorbrengen en het groot ste deel wordt in Noord-Holland on dergebracht en aan de zorgen van de diverse pleegouders toevertrouwd. Dertien kinderen komen in Alkmaar. De UNAC „heeft zich bereid ver klaard de kosten van deze groep op zich te nemen. Humanitas, die voor üs uitzending heeft gezorgd, kan daar door opnieuw 500 kinderen laten ko men. Het geld daarvoor is door lijst- collectes verkregen. Er worden nieuwe plannen gemaakt. Op het Nationaal solistenconcours, dat j.l. Zondag in Medemblik werd ge houden behaalden, behalve de solisten, die wij gisteren vermeldden, ook de dames J. Nieuweboer en J. v. d. Winkel een eerste prijs met het duet La vierge la crèche van César Franck. Gisteravond werd in het Gulden Vlies een opvoering gegeven van boven genoemd stuk, geschreven door Lambert Melissen. Een spel over de opvoeding van de verwaarloosde jeugd, dat ten tonele gebracht wordt door de „Ghesellen van de Spelewei" onder leiding van Anton Sweers. De opbrengst van de voorstel lingen komt ten goede aan de Nieuw bouw van „Stokershorst", het gebouw waar weer aan de opvoeding van de verwaarloosde jeugd zal worden ge werkt als het herbouwd is. Er was gisteravond een aardige be langstelling maar deze had gezien het sympathieke doel veel groter kunnen zijn. Een collecte gehouden na een hartelijk opwekkend woord tot de aan wezigen gericht door een lid der Con gregatie, waaronder Stokershorst res sorteert, had een groot succes. In „Braak Land" geeft de schrijver in vier bedrijven het prachtige pogen van een idealistische man (Leo) om de verwaarloosde jeugd te brengen in het juiste spoor. In het eerste bedrijf het moeilijke begin met Vogeltje I en II, daarna het werk in de Violierkens- stichting, het nijpende geldgebrek, de ongelukkige samenloop van omstandig heden, die „Oompje" dodelijke wonden bezorgt met in het slotbedrijf de dood van Leo, maar het voortzetten van zijn werk door Magda Helden en Fons, de vriend van Leo. Het spel van de jeugdige vertolkers der jongensrollen was uitstekend. Zij typeerden niet. Zij waren op het to neel de „boefjes" en speelden vlot en gemakkelijk. Leo Luyken werd ver tolkt met stijging in de uitbeelding. Fons was heel goed en ook de rollen van Magda en Broeder Amadeus, be nevens enige kleinere rollen pasten goed in het geheel. Een luid applaus beloonde de uitvoerênden, ouderen zo wel als jongeren. G. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). DINSDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Een onver getelijke melodie, tot 14 jaar onder ge- leide; Victoria-theater, 8 uur: Ver-1 weg heeft gelegen had hij veel bloed doemde, 18 jaar; Cinema Americain, 8 I verloren. In verband daarmede is men uur: Welkom vreemdeling, tot 14 jaar tot bloedtransfusie overgegaan onder geleide; Sted. Museum, ,1012 DE TOESTAND VAN DE HEER J. KAPTEIJN Naar wij vernemen is de toestand van de heer J. Kapteijn, die gisteren op de Kennemerstraatweg werd aan gereden, bevredigend. Hij is gisteren uit zijn bewusteloze toestand bijgeko men. Waarschijnlijk in verband met de lange tijd dat het slachtoffer op de 1417 en 1921 uur: Expositie 50 jaar I Alkmaar. WOENSDAG Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: Een onvergetelijke melodie, tot 14 jaar on- P.A.L.C. IN ACTIE. Het Permanent Anti Lawaai Comi té is een nieuwe actie begonnen. Chauffeurs, die overmatig toeteren, zullen van de politie een papiertje der geleide; Victoria-Theater, 2.30 en 8 krÜ£en> waarop een schreeuwende uur: De verdoemden, 18 jaar; Cinema I wandelaar staat. Op de achterkant Americain, 2.30 en 8 uur: Welkom van dit papiertje vindt men enkele vreemdeling, tot 14 jaar onder geleide, aanwijzingen. Sted. Museum: 1012, 1417 en 19—21 Bestuurders, die aan deze actie wil uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Waag- len meedoen, kunnen op het politie, plein e.o.: Najaarspaardenmarkt; Gul-bure-u vignetten afhalen den Vlies, 8 uur: Covoto: Vorstelijke emigranten. D.D.D. in de competitie De vijfde competitiewedstrijd in de Hoofdklasse van de Ned. Dambond bracht DDD tegen de graag geziene tegenstanders CDA uit Amsterdam. Het werd een fraaie sportieve kamp en dat er verwoed gestreden werd, bleek wel uit het feit dat na 3y2 uur spelen, toen de speeltijd verstreken was slechts 2 partijen beëindigd waren, beide remise. Daar er op 3 borden niet meer dan remise inzat, werden deze spelers het direct eens, waardoor de voorlopige uitslag 55 is. Van de 5 overblijvende spelers heb ben Schuit, Mooyboer en Smolenaars een remise-achtige stand, terwijl de stelling van Oud niet houdbaar is en ongetwijfeld verlies zal brengen. Daar entegen staat Hemels geheel op winst in een stand als volgt: zwart (Hemels) 3 schijven op 9, 19 en 32 en dam op 1; wit: 4 schijven op 6, 30, 31 en 43. Zw. aan zet. De mogelijkheid is dus zeer groot dat de definitieve slotstand 10 10 wordt, waarmede DDD ook na de vijfde ronde de enige ongeslagen ploeg blijft. De stand aan de kop zal dan wor den: 1. Joseph Blankenaar, Amster dam, 8 pnt.; 2/3. DDD en CDA, 7 pnt; 4. Zaandam, 6 pnt, alle uit 5 wedstrij den. De gedetailleerde uitslag wordt ver moedelijk als volgt: DDD CDA 1. L. RavenstynH. Smit 11 2. Jn. SchuitVan 't Schip 11 3. N. OudLanghenkel 02 4. H. KruiderVan Denk 11 5. C. P. MooyboerDe Jong 11 6. M. HemelsK. Smit 20 7. L. VerverBroerse 11 8. G. WoonijkKuiper 11 9. C. A. de BreeOudho.. 11 10. P. J. SmolenaarsSilvius 1—1 10—10 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha A M dochter van S C A Tesselaar en C A de Lange Petrus E A, zoon van PEA Huijgens en G C van Liempt Johannes A B, zoon van P A Ooijevaar en A T Leek Gijs- bert A, zoon van J A Markus en A H Keppler Cornells, zoon van H Borst en A Hollander Wllhelmtna J C M, doch ter van W J P P Boersen en J P Stubbe Rob, zoon van R Prankot en J de Wit Nicolaas W, zocm van J C Bennlk en M A Adrlchem Karei M, zoon van K M Klomp en J Dekker Theodoras A, zoon van Th A Hoebe en M H Splessens Getrouwd: Jan H Eijssen en Annie J Wulp Johannes A Kareis en Giovanna A Barbuio Overleden: Jannetje Hoornsman, jaar, gehuwd met L van der Ham Anna Oskam, 74 jaar, gehuwd met A Oskam Gabe J van der Welde, 74 Jaar, gehuwd met M F Hofstra Wie Vrijdag j.l. toevallig in Egmond Binnen en den Hoef de scholen mocht hebben bezocht, moet wel verbaasd naar zijn hoofd gegrepen hebben, den. kende: „Hé, is het Sinterklaasfeest vervroegd van het jaar?" Weldoende handen deelden daar pakjes uit. Pak jes met een rijk gevarieerde inhoud, teveel om op te noemen van Ame rikaanse kinderen, via het Rode Kruis bestemd voor de Hollandse jeugd. Ijverig greep de afdeling Egmond van het Rode Kruis deze gelegenheid aan om de jeugd nader tot de Rode Kruis-gedachte te brengen. Daartoe was in de zaal van P. Mooij te Egmond a. d, Hoef een propaganda-avond belegd, waarvoor velen (geestelijkheid, on derw. personeel en leiders van jeugd bewegingen) waren uitgenodigd. De opkomst was jammer genoeg niet zo danig, als voor het mooie doel ver wacht had mogen worden. Pastoor J. A. J. van Zanten bracht in zijn openingswoord het vele goede, dat door of via het R.K. tot stand was gebracht naar voren, waarna hij het woord gaf aan de propagandist van deze avond, de heer van Kleef. Deze deed uitkomen, dat de bijeen komst ging om in de drie Egmonden te komen tot de formering van een Nederl. Jeugd Rode Kruis. Eigenlijk is het begrip formeren misleidend. Dit wekt de idee, dat het Jeugd R.K. een nieuwe beweging zou moeten worden, hetgeen nu juist niet het geval is. Het Jeugd-R.K. wil niets anders zijn dan een actie van het Rode Kruis, om de ideale en verheven-menslievende ge dachte zo vroegtijdig mogelijk onder de jeugd te brengen, om deze daar mede voor te bereiden op het echte R.K.-werk. Zulks echter met behoud van de bestaande gescheidenheid en verscheidenheid, waaruit ons volk opgebouwd. Het Jeugd-R.K. werkt dus via de bestaande jeugdbewegingen en schoolgroeperingen, waarbij de wijze Vader Tijd raakt uit de tijd. Hij I van werking geheel aan de diverse heeft zijn ouderwetse attribuut de leiding gevende personen wordt over- zandloper reeds zo lang getorst en de gelaten, met dien verstande, dat zij zeis op schouder gevoerd, dat hij ver- gebruik kunnen maken van de dien- moeid schijnt te raken. Geen wonder sten, voorlichtingen en materialen van overigens, nu de moderne techniek I het in Den Haag bestaande Jeugd v an electrische klokken, radiotijdsei- Rode Kruis, nen en telefonische tijdmelding, hem Uitvoerig stond spreker stil bij de heeft overdonderd en hem met be- drie hoofdpunten (Hulpvaardigheid, schaamde kaken doet staan, het zand- Vriendschap en Hygiëne), vormende lopertje zielig in een hand, de zeis de driehoek, waarop de rode-kruis- Ja, dit is het resultaat van de Huisper manent. Zo kunt U het ook krijgen, elk model kunt U er mee maken. Men zet er net zo gemakkelijk pijpenkrul len mee, als een modern kapsel voor dames. Zó'n Huispermanent moet U hebben. U zet Uw eigen permanent en binnen één uur is het kant en klaar. Endeze permanent blijft minstens 4 maanden goed. Wist U dat Gilette 20 millioen Huisper manents in Amerika verkocht en dat Zwitserland de invoer verboden heeft, daar dit een té grote bedreiging voor de kappers is. Het is bewezen, de Huispermanent is dé oplossing en zal voor de dames dezelfde waarde krij gen als het Gilette-mesje voor de heren. Haalt daarom nog morgen de Huis permanent in huis en U zult rijk te vreden zijn. Compleet verpakt in doos, voldoende voor 2 a 3 permanents, 2.95 en kunt U alleen ROOS naast 't stadhuis, Alkmaar. krijgen bij telef. 2414, Vader Tijd wordt oud ter aarde gezonken. Vader Tijd haat die moderne apparatuur. En met recht, want uit is het met zijn gezapig le ventje. Wij tikken hem op de vingers, zo vaak wij daar lust in hebben. En gedachte onder de jeugd kan worden opgebouwd, terwijl even uitvoerig de middelen werden besproken om deze drie punten in practijk te brengen, hetgeen bovendien nog door de ver laat hij maar eens zeggen dat het niet toning van een kleine smalfilm werd waar is. toegelicht. Daarnaast gaf een andere Eén gongslag van de radio, één film een beeld van de werkzaamheden v. oord van de lieftallige stem in de der Mobile Teams in Indonesië, die telefoon (u weet wel, K 02), één blik buiten twijfel de sympathie voor het op de electrische klok en onfeilbaar verheven werk van het Rode Kruis bij alle aanwezigen heeft verhoogd. Het was in alle opzichten een mooie, nuttige avond. Verkeersorde bevordert stilte, weten wij de tijd, de juiste tijd. En Vader Tijd kan ons dan doen geloven, dat zijn (ouderwetse) spulletjes, die hij in onze goede stad ten toon spreidt in de vorm van klokken in Waagtoren' er. Grote Kerk ook nog best meekun nen, wij beweren, dat hij daarbij een grove leugen vertelt. Hij kon zijn klok*- Stilte bevordert veiligheid ken nog zo'n fraai voorspel laten pa relen, wij geloven hem niet meer. Als onze radio of onze telefoon zegt, dat het negen uur is dan is het negen uur, al staat dan de klok van de Waag op zeven minuten daarvoor en die van de St. Laurenskerk op vier minuten vóór het hele uur. Wij gunnen de oude man met zijn I zandloper graag zijn pretjes, maar als 1,8 Cornelia Maria, d. v. Jan Jacques BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter, z. v. Jan Corne lls van Zoonen en Elisabeth Koorn, Jan Oldenburglaan 38. Julia Johan- dis leiden tot het te laat komen van ti einreizigers en andere mensen die haast hebben, dan nemen wij dat niet. Vader Tijd, kijk je spulletjes vóór wij kwaad worden. AANRIJDING. na, Bert Marie Diesfeldt en Maria Johan na Scholten, Burg. Lovinklaan 5. Ondertrouwd* Johannes Jaco bus Takken te Zwaag, Bangert 368 en Margaretha Christina Beukers, Mid denpad 5 te Bergen N.H. Arend Ge- radus Jozef den Broeder, Stations- Gistermorgen vond op de hoek van straat 9 en Theresia Wilhelmina Bosch, de Emmastraat en de Nieuwlander- singel een aanrijding plaats tussen twee motorrijtuigen. Een vrachtauto, die over de Nieuw- landersingel reed, gaf signaal, toen hij de Emmastraat wilde passeren. Daar de chauffeur geen tegensignaal hoorde, reed hij door. Op dat ogen blik kwam er uit de Emmastraat een personenwagen. Hoewel er sterk ge remd werd, volgde een aanrijding. De beide wagens werden beschadigd, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Prinsesselaan 30, beiden te Bergen N.H. Wilhelmus Johannes Bunnink te Beverwijk, Weth. Venteweg H 159 en Pieternella Jacoba van den Ende, Dr. van Peltlaan 33s te Bergen. Overleden: Klaas Schoor, 72 jaar, echtg. van Johanna Catharina Scholten. ALKMAARSE BILJARTCOMPETITIE Gisteravond werden in de D-klasse een viertal wedstrijden gespeeld en wel met de volgende uitslagen: HarmonieExcelsior tenDriesprong 64; BRIDGEDRIVE. Zondagmiddag hield de bridgeclub „Nooit Gedacht" te Schermerhorn een drive in het café Treiture aldaar. Er werd in 2 groepen gespeeld met 4 tafels in groep A en 5 tafels in groep B. De uitslag luidde: Groep A N.Z.: le R. var LangeA Goudsblom, Heerhugo- waard) 56 punt, 2e echtpaar Koster, 28; Optimis- I Alkmaar, 54'/i punt Groep A O.W.: le Drie RuitenW. de BoorderJ. Deckwitz, Schermer- Gekr. Valk 100; Alcm. VictrixLin- horn, 63 punten, 2e dr. Heringamevr. denhoek 100. A. de Boorder, Schermerhorn, 59 pnt. Hedenavond is de B-klasse weer aan Groep B N.Z.: le H. KosterJ. Kramer, de beurt met de volgende ontmoetin- Oudendijk, 79 punten, 2e P. SlotJ gen: Zwaan, Oterleek 65 punten. Groep B Harmonie—Excelsior A; Drie Ruiten O.W.: le TijdemanLeegwater, Stom- ZEKZ?; Volhouden-Lindenhoek; Ex- petoren, 77 pnt., 2e echtpaar P. celsior B—Optimisten. I Schotsman. Schermerhors 67 yt pnt. Tijdens de laatste raadsvergadering is dqpr B en W van Heiloo toegezegd, dat zij zo spoedig mogelijk met voorstellen zou den komen omtrent het eventueel aan te leggen sportterrein Daar het sportterrein ter plaatse de laatste tijd ieders aandacht heeft, lijkt het onn goed in zijn geheel het voorstel, dat B en W Donderdagavond aan de Raad zal doen, op t« nemen B en W delen de Raad naar aanleiding van de onderzochte mogelijkheden ten aanzien van gemeentelijk sportterrein mede: Volgens bijgaande opstelling A zou de gemeente nog een kapitaalsuitgave voor het sportterrein moeten doen van f4500,—, na reeds een gedaan te hebben van f 5400,— Tezamen ia dan in het sportterrein f 9900,— geïnvesteerd, waarvoor verkregen is: een veld uitsluitend voor Foresters; een veld voor DOVES en Foresters; een sportgebouwtje De jaarlijke uitgaven zijn f 1663 hoger dan de inkomsten, en wellicht zijn de in komsten nog te hoog geraamd, daar het een open vraag is of de Foresters naast' rente en aflossing van de door hen met f 3000,— te betalen halve kosten der ter reinverbetering, nog f 500,— huur per jaar kunnen betalen Daar Doves de plaatselijke athletiek- en gymnastiekvereniging met een veel min der goed verzorgd terrein toe kan, wordt de verbetering en de daaraan verbonden uitgaaf practisch geheel voor één bepaalde voetbalclub gedaan Men kan dus niet zeggen, dat de gemeente f9900,— in eens en jaarlijks 11663,— aan een algemeen Heilooër sportterrein ten koste legt, doch moet begrijpen dat deze bedragen voor de Foresters besteed worden B en W zijn van mening, dat de uit te geven bedragen in deze tijd niet te ver antwoorden zijnf zeker niet, nu zij niet te algemenen nutte worden uitgegeven, en daarenboven kunnen wij ons niet voor stelen op welke gronden wij zouden kun nen weigeren, wanneer een andere voet balclub, een korfbalclub of welke sport vereniging dan ook, B en W zouden vra gen om, evenals de Foresters, uit de openbare kas aan terreinen, kleedlokalen en dergelijken geholpen te mogen worden Een andere aangelegenheid zou zijn het in orde brengen van een sportterrein ten nutte van velerlei sportbeoefening In opstelling B hebben B en W bere kend hoe te exploiteren zou zijn een sportterrein van de grootte van het te genwoordige, voorzien van een omheining, enkele zaken, nodig voor de athletiek. beoefening en een sintelbaan De kapitaals-uitgaven zouden ongeveer gelijk zijn aan die van opstelling A( de jaarlijkse uitgaven f500,— minder Voor school en kermis zou dan geen ander ter rein gezocht behoeven te worden; het ter rein blijft beschikbaar voor andere en meer sport-doeleinden B en W hebben aan een dag voor de landelijke rijver- enigingen, aan andere ruitersport, aan kinderspelen op nationale feestdagen, aan een uitgebreide middenstandstentoonstel, ling, aan handbal, misschien ook korf- balsport en dergelijke gedacht Zou het terrein -voor dergelijke evene menten in trek komen, dan ware wellicht de f 600,— inkomsten aan huur nog te laag geraamd en kan het nadelig slot kleiner worden Hoe dit zij> B en W menen dat een niet te groot nadelig slot van de exploitatie rekening van een sportterrein, hetwelk te algemenen nutte daar is, wel door de overheid mag bijgepast worden, doch dat dit niet verantwoord Is, wanneer dit zou geschieden ten behoeve van één vereniging B en W komen dus tot de slotsom de Raad niet vocrr te kunnen stellen het sportterrein In orde te doen brengen voor één voetbalvereniging Daar B en W gaarne de algemene sport beoefening ter wille wensen te zijn, stel len zij voor te besluiten tot het doen van de uitgaven nodig om het terrein geschikt te maken voor dit laatste doel Na het schrijven van het hierboven- staande is nog de volgende mogelijkheid overwogen (zie opstelling C): De voetbalvereniging huurt zelf het nodige stukje grond van de familie Van der Feen de Lille en maakt dit, met het daarnaast liggende stuk, zelf tot een goed veld (het achterste veld) en gebruikt dit aJs hoofd veld Hieraan is het bezwaar verbonden van een wat grotere afstand tussen hoofdveld en kleedkamers De gemeente laat het eerste terrein in orde brengen; dit dient als oefenterrein voor de Foresters en de gemeente laat op dit terrein toe alle verenigingen, kin derspelen en dergelijke, die haars inziens het terrein niet te zeer beschadigen De kermis wordt o m dat eerste terrein geplaatst, niet erop Op deze wijze handelend komen B en W tot een kapitaals-uitgave van f 94i en een jaarlijkse wederkerende uitgaaf Van minstens f 1208,—, die dan echter ver antwoord kan heten, daar hij de algemene sportbeoefening ten goede komt f 150,—; Onderhoud terrein f 100,—; Rente geldlening I f 162,—; Aflossing idem f 540,—; Rente geldlening II f 123,—; Af lossing idem f410,—; totaal f2175,— Kapitaalsuitgaven f 9000,— Jaarlijkse uitgaven f 1200,— Opstelling C Kapitaal Lening I f 4780,—; Saldo f 627,55; Lening II f4000,—; totaal f 9407,5? Egaliseren f634,10; Gebouwtje f3229,71; Gebouwtje f 1543,74; Aanleg eerste veld f 2500,Hek om veld en athletiekzaken £1500,—; totaal f9407,55 Gewoon Huur Foresters f 250,—; Huur andere verenigingen f 250,—; Huur Doves f 100,Bijdrage onderwijs f 104, Vermogensbelasting f250,—; Saldo tekort f1208,—; totaal f2162,— Huur J van Gemeren f 650,—; Waterlevering f 25,—; Electriciteit f 15,—; Onderhoud Gebouw tje f 150,—; Onderhoud terrein f 100,—; Rente geldlening I f 162,—; Aflossing idem f 540,—; Rente geldlening II f 120,—; Aflossing idem f400,—; Kapitaals-uitgaaf f 9400,— Jaarlijkse uitgaaf f 1208,— ZEVENTIEN WONINGEN GEGUND Aan aannemer J M Tromp te Beverwijk is opgedragen het bouwen van 17 land huisjes voor. rekening van de Woning bouwvereniging „Het Gezin"f alhier Bij de onlangs gehouden aanbesteding was de heer Tromp met f 284,700,— de laagste inschrijver Het opera-concert dat Zaterdagavond gegeven werd in „De Rustende Jager" werd niet alleen georganiseerd door het Instituut voor Arbeidsontwikkeling, doch in samenwerking met de Maatschappij tot Nu van 't Algemeen Opstelling A Kapitaal Lening I f 4780,—; Saldo 627,55; Lening II f4500,—; Giften Bijdrage Foresters f3000,—; totaal f7500,— Egaliseren g 634,10; Gebouwtje f3229,71; Idem f 1543,74; Aanleg twee velden f 6000,—; Hekken om velden athletiekzaken f1500,—; totaal f 7500 Gewoon Inkomsten: Huur Foresters 500,—; Huur Doves f 100,—Bijdrage on derwijs f 104,— Vermakelijkheidsbelasting belasting f 250,—; Saldo tekort f 1663,—; totaal f2,617,Uitgaven: Huur J van Cemeren f 650,—; Huur v d Feen de Lille 190,—; Huur nieuw terrein voor de scho len f200,—; Waterlevering f25,—; Elec- triciteit f 15,—; Onderhoud gebouwtje 150,—; Onderhoud terrein flOO,—Rente geldlening I 3f 162,—; Aflossing idem 10*/» f 540,—; Rente geldlening H 3#/« 135,—; Aflossing idem 10*/» 450,—; totaal 2,617,— Kapitaals-uitgaven plm ,900,— Jaarlijkse uitgaven pl m 1663, Opstelling: B Kapitaal Lening I f4780,—; Lening II f4127,55; totaal f8907,55 Egaliseren 634,10; Gebouwtje f3229,71; Gebouwtje 1573,74; Hek om veld en athletiekzaken 1500,—; Sintelbaan f 2000,—; totaal 8907,15 Gewoon Huur clubs ete f 500,—; Huur Doves f 100,—; Bijdrage onderwijs f 104,—; Vermakelijkheidsbelasting f 300,—; Nadelig .Mo f1171,—; totaal f2175,Huur van iGemoren f 650,—; Waterleiding f 25,—; Electriciteit 115,—; Onderbond gebouw i Een premievrij Staatspensioen Propaganda-avond. De zaal van De Rustende Jager was tot het laatste plaatsje bezet, toen de heer A. Greeuw, voorzitter van de Prov. Bond voor Staatspensionnering tiet podium betrad om, na door de heer R. Wognum, voorzitter van de plaatselij ke afdeling, met een enkel woord te zijn ingeleid, in een gloedvolle rede te pleiten voor een premievrij staatspen sioen. Spreker wees op het niet te be schrijven leed dat duizenden oudjes na een harde levensstrijd wachtte, als ze n.oegewerkt niet meer in hun levens onderhoud konden voorzien en dan aangewezen waren op steun van Arm bestuur of kerk of het genadebrood van kinderen moesten eten. De wet Talma bracht in 1913 een weinig licht in de duisternis: bij 't bereiken van de 70 jarige leeftijd kregen allen, die in de laatste 10 jaren loondienst hadden verricht in 156 weken, recht op f2 per week (gehuwden f 3). Later werd dit f 3 en f 5. Maar hiermee was niet het leed voor allen weggenomen. Na de oorlog, toen de lucht trilde van so ciale hervormingen, bleef het niet bij woorden, als goddelijk recht op staats pensioen, zoals Kuyper fiet zei, of ze kerheid van wieg tot graf, zoals mr. Oud wilde op een federatie-vergade ring te Schagen, maar kwam de nood- wet-Drees. Met vreugde en ontroering werd de noodwet begroet. De mening heerste: alles sal reg kom. Maar men vergat, dat een noodwet nog geen wet is en niemand minder dan Drees zelf liet de waarschuwing horen: ga onver zwakt door met propaganda. De Bond voor Staatspensionnering deed dan ook een dringend beroep op heel het Ne derlandse volk om de strijd onver zwakt voort te zetten. „Een volk. dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" luidt de spreuk op het monument op de Af sluitdijk. aldus besloot de heer Greeuw ziin met de meeste aandacht gevolgde pleidooi", schaart u daarom allen ach ter het vaandel van de Bond voor Staatspensionnering, waarop met gou den letters staat de woorden „Niemand meer oud en arm". Na dit ernstige woord vroeg de di lettantenclub „Ons Genoegen" de aan dacht voor haar vrolijk spel in 3 be drijven „Je hebt 't.... of je hebt 't niet". Dank zij het uitstekende spel van deze dilettanten werd de uitvoe- ring een groot succes. Met een gezellig dansje werd de zeer geslaagde propaganda-avond besloten. ALKMAAR, 25 Oct. Alkm. Exportveiling. BI. Eigenh. 5—6, slabonen z. dr. 32—62, kas 1.16, stoksnijbonen kas 1.12—1.20, pronk- bonen 3252, komkommers 1525, tomaten A 2848, tomaten bonkerï 18—24, witlof 32—82, bloemkool 20-- 36, rode kool 68, savoye kool 67, groene kool 57, spruitkool 2250, spinazie 1238, postelein 1227, sla 1.50—9.50, rode bieten 6—7, bospeen 614, winterpeen 5.506.20, waspeen 812, uien 68, druiven: Franken- thaler 99, Alicante 851.16,, appels: Cox Orange Pippin 82, Notaris-appel 52, peren: Beurré Clairgeau .52, Legi- pont 6066, Nouveau Poiteau 3241, Zwijndr. Wijnpeer 3848. Veemarkt. 216 vette koeien, 34 nuchtere kalveren (slacht), 269 vette schapen, alles Centrale. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Oct. Langedijker Groentecentrale. 2000 kg. aardappelen: eigenh. 5.10, 17000 kg. rode kool 69.70, 10.000 kg. gele kool 56.80, 45000 kg. groene kool 5.206.50, 210.000 kg. witte kool 4— 5.10, 1000 kg. slabonen 2258, 15000 kg. andflvie 44.10, 3800 kg. bieten 6.10, 5400 kg. uien 7—7.30, grove 6.50 6.60, 800 st. bloemkool 1415. OBDAM. Slabonen 5460, afw. 2037; bieten a 6, b 4,50; knolbieten a 66,30, b 4,50; peen b 5,50, c 44,60; uien 7, grof 6,30 driel. 5, nep 9,10-10.40; savoye kool 5,20—6,80; rode kool 6,W 7s spruiten 38—44, afw. 4,10. PEN DER conferen den met Britse volki consultatief dachten del en ei de bespr oorzaakt Britse Krc komst volj der door ln het buitc De verkk dat de Vrij voor het komt. Dat reeds onom ledige steur r)E REDEN op een jarenlange land en Ier! opstand in het oprichtt men nu alg de Britse in 1936 in Relations Wat zijn men van eerste plaats de Vrijstaat handelsrecht land en de melijk bere dezer bestaa houden, al het Gemenel pecten hien bestudeerd. Een voor bemoeilijkei Ierland zich het feit, dat dit jaar uit den, deze steeds genie ste gewicht ging in de best zal hiei houding van mingen in niets liever afscheiding status van het Ierland rechten met best te kun er zelf uit standpunt sterken. In de twi Ierse kwest het toekom vele Ieren 700.0C De Amerik del, Charles gelegd op rikaanse pese herstel ontwikkeling reldhandel. Een Ame: mengesteld reaux, ontw congres „reizen in handel en naties te Indien worden ver] raamt men Amerikanen Vierd De comm der Verenig het vierde Verenigde telegram aar ligheidsraad de Commiss: hierbij aan rapport wer balanceerd krijgen van Voorts wordt aangetekend rapport hoopt bemoeiingen v atting van schaal in spoed: be De zes ligheidsraad ting bijeeng: ingediende (Sovjet-Unie te bespreken VAl „Ik heb verschrikt. „Kalm dan eens kunnen laat wel dien zal he voeten alle weer!" Het rege: uit de lucl hadden ze meer aan J eitje hielp men. Toen grond ondei hij: „Nu mo weg te bere i

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2