Amerikaanse militaire macht steunt Europese defensie Ernstige botsing tussen stakers en soldaten in Zuid-Frankrijk Harry S. Truman ziet dictatuur over Amerika naderen Woensdag 27 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN T45ste Jaargang No. 253 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Militaire samenwerking van de West- Europese landen te Parijs bevestigd Troepenbewegingen der Russen in O.-Duitsland Nationale commissie beslist over Leopold Grote troepenmacht forceerde barricaden met tankgeschut Weerbericht Drie zwaargewonden door granaatontploffing Krasse verkiezingsrede in Chicago Als dat eens met Beel gebeurde.... Arabieren eisen actie van de Veiligheidsraad BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS De consultatieve raad der ministers van buitenlandse zaken van de Vijf Mo gendheden, die het pact van Brussel hebben ondertekend, heeft op de 25ste en 28ste October, in zijn derde periodieke zitting te Parijs de beslissingen bestu deerd, genomen door de vijf ministers van defensie bij hun besprekingen,op 27 en 28 September j.I., meer speciaal de beslissingen, welke het bevel over de strijdmachten van de West-Europese Unie betreffen. De raad heeft zijn goed keuring gehecht aan de „richtlijnen, waarop de verdedigingspolitiek van de Vijf Mogendheden is gebaseerd binnen het kader van het verdrag van Brussel en het handvest der V.N", aldus een te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. „De raad heeft eveneens het vraagstuk van de veiligheid in de Noordelijke Atlantische Oceaan bestudeerd, alsmede de resultaten der besprekingen, die over dit onderwerp in de loop van de zomer te Washington gehouden zijn. Dit onder zoek heeft doen vaststellen, dat omtrent het beginsel van een defensief Atlan tisch pact en de stappen, die in dit opzicht moeten worden gedaan, in de schoot van de raad volledige Instemming bestaat", aldus het communiqué. Te Parijs wordt verwacht, dat de verwerping van de „Beriijnse" resolu tie door de Sovjet-Unie de militaire aspecten van de West-Europese Unie, welke door de consultatieve raad be sproken zflri, wederom op de voorgrond zal brengen. Volgens welingelichte Amerikaanse functionarissen zullen drie afzonder lijke overeenkomsten de basis vormen van t West-Europese defensiesysteem, dat medio komend jaar voltooid zou sijn. De drie overeenkomsten zouden zijn! L een algemene alliantie, waarbij, zover op het ogenblik verwacht kan worden, zowel de Verenigde Staten en Canada als de vijf mogendheden van de West-Europese Unie zich zullen aansluiten; 2. de overeenkomst van de West-Europese Unie, welke geleidelijk aangevuld zal worden; 3. bilaterale overeenkomsten tussen elk der West- Europese landen en de V. S., waarin de voorwaarden geregeld zullen wor den voor verlening van Amerikaanse militaire hulp. Sterke troepeneenheden, pantsereen heden en zware artillerie der Sovjet- Unie bewegen zich in de richting der zonale grenzen, zo bericht het in de Duitse taal verschijnende officiële Amerilcaanse blad „Die neue Zeitung". Het blad haalt verklaringen van het Amerikaanse leger aan, gebaseerd op waarnemingen door piloten van de luchtbrug. Langs de geallieerde corri dor naar Berlijn zijn ongeveer 150 stukken luchtdoelgeschut opgesteld. Sporen van pantserauto's en vrachtwa gens zijn zichtbaar, welke plotseling verdwijnen in bossen of velden. Men neemt aan, zo gaat het bericht verder, dat de Sovjet-autoriteiten ondergrondse installaties van de vroe gere Duitse wehrmacht zullen herstel len. Het aantal in beweging zijnde stukken wordt geraamd op 400 zware tanks en verscheidene batterijen lange- afstandgeschut. De Belgische kamer van volksver tegenwoordigers heeft besloten het voorstel van het liberale kamerlid De- veze tot het instellen van een nationale commissie, die tot taak heeft een on derzoek in te stellen naar de gedra gingen van de koning tijdens de bezet tingsperiode, in overweging te nemen. Deze commissie van onderzoek, waarin 65 personen uit alle delen der Belgische samenleving zitting zouden hebben, zou binnen drie maanden aan de wetgevende vergadering verslag moeten uitbrengen. Deze zou aan de hand hiervan moeten uitmaken of het wenselijk is, dat koning Leopold naar Eelgië terugkeert. De Franse troepen hebben tanks ge bruikt tegen barricaden der stakers bij de mijnschacht Ales te Rochebelle in Zuid-Frankrijk. Er zijn vuurwapens en granaten aan te pas gekomen. Een ar beider is gedood. Volgens de minister van binnenlandse zaken zjjn aan beide zijden verscheidene gewonden en zijn er driehonderdvijftig personen gearres teerd. Twee soldaten zijn ernstig ge wond. Havenarbeiders te Marseille hebben het werk onmiddellijk neergelegd, toen zij hoorden van het treffen tussen troepen en stakers te Ales. Zij verza melden zich op de Place de la Joliette, een open ruimte in de buurt van de havens en stopten de dienst van de trolleybussen. Het Franse nieuwsbu reau heeft melding gemaakt van één dode en vier gewonden onder de sta kers te Ales en vier gewonden onder de politie en de troepen. Het blad Le Monde (cons.) verklaarde, dat troepen en politie tanks gebruikten om te Ales door een barricade van de stakers heen te berken. Het blad zeide, dat een tank een 25 mm-kanon afvuurde om een opening te forceren en er toen door- LEOPOLD ...en maar wachten De voetbalcompetitie op België-Holland-dag Naar wij van de zijde van de K.N. V.B. vernemen heeft het bestuur be sloten, dat het wedstrijdprogramma van 21 November, op welke dag te Antwerpen BelgiëNederland wordt gespeeld, verschoven wordt naar 28 November. Verenigingen, die evenwel op 21 November hun competitiewed strijden wensen te spelen, kunnen daar toe een aanvraag bij 't bestuur indie nen. Dit betekent dus, dat de vereni gingen of op 21 of op 28 November die wedstrijd kunnen spelen. De wedstrijd BelgiëNederland z: worden geleid door een Engelse scheids rechter. De Kon. Belgische Ver zal een drietal opmaken en naar te doen gebruikelijk is, de KNVB een keuze laten doen. Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht in het algemeen wei nig, maar morgen toenemende bewolking, met in het Zuiden van het land later kans op enige regen. Geleidelijk aanwakkeren de wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. Vrij koud. 100 Gram vlees extra Met ingang van heden geeft bon 336 algemeen (voorkomende op A, B, C kaarten) recht op het kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 November 1948. Deze extra verstrekking is mogelijk dank zij de ruime aanvoer van slacht vee. reed onder een hagelbui van stenen en ijzeren bouten van de stakers. De cor respondent van het blad voegde er aan toe, dat de stakers hun vestingen ver lieten voor de overweldigende meer derheid van de troepen. De troepen formaties zouden hebben bestaan uit tanks, sappeurs, artillerie, infanterie, republikeinse veiligheidstroepen en mobiele garde. Onvoorzichtigheid in kazerne In een der officiersverblijven van de Jan van Sehaffelaar-kazerne te Er- melo is gisteravond omstreeks 7 uur een onschuldig lijkende granaatkop, die op een der bureaux als pressc- papier gebruikt werd, op de grond ge vallen en met grote kracht ontploft. Drie aanwezige personen werden hier van het slachtoffer; een officier werden beide benen afgerukt, een tweede werd over 't gehele lichaam ernstig gewond, terwijl een derde officier een shock opliep. Alle drie werden onmiddellijk naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overgebracht. Hun toestand is levens gevaarlijk. In het vertrek werd een enorme ravage aangericht, vooral ook doordat een der rondspringende scherven de radiator van de centrale verwarming vernielde. Drie millioen schade bij fabrieksbrand Gisteren heeft een felle brand de fabriek van de N. V. C. v. d. Brink Tapijtfabrieken te Hilversum ver woest. De directie schat de schade op 3 millioen gulden. Ruim 50 weefgetouwen en vele an dere machinerieën gingen bij de brand verloren. Nieuwe machines kunnen alleen met een levertijd van twee jaar worden besteld. De fabriek zal voorlopig niet kun nen werken. Over enkele maanden hoopt men een klein gedeelte weer in werking te kunnen stellen. De 450 man personeel worden op wachtgeld gesteld De fabriek had nog voor een millioen gulden aan buitenlandse or ders, o.a. van Zweden en Zwitserland, zodat de brand ook een deviezenschade meebracht. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Generaal Schreiber naar het Westen gevlucht Het met Amerikaanse vergunning verschijnende blad „Abend" meldt, dat generaal Schreiber, een vooraanstaand lid van het „leger van Von Paulus", die naar Duitsland zou zijn terugge zonden, waar hij een leidende functie zou verkrijgen in de politiemacht van de Sovjet-zöne, tijdens de reis van Moskou naar Berlijn gevlucht is. Gene raal Schreiber, die in het medische corps diende, zou naar West-Duitsland zijn gevlucht. Duitse beulen uit Amersfoort komen voor Op 16 November a.s. zullen zeven Duitse bewakers van kamp Amers foort voor hun in dat kamp geduren de de bezettingstijd op gevangenen ge pleegde mishandelingen voor het Am sterdamse bijzondere gerechtshof te recht staan. Het zijn Jos J. Cotella, Ernst G. May, Karl P. Berg, Jos Ober- Ie, Edin Brahm, Erwin E. Alscher en Hugo H. Wolf. Op 18 November zal Karl Berg nog afzonderlijk berecht worden. {JET ESSENTIëLE DOEL van mijn regering was in de gehele wereld zulke voorwaarden te scheppen, dat een blijvende en rechtvaardige vrede kon gevestigd worden. Nooit heb ik mij laten afleiden van dit doel en steeds zal ik voor de vrede blijven ijveren", zo heeft president Truman te Chicago ver klaard, na te hebben gezegd, dat de Verenigde Staten een grotere strijd dan de jongste oorlog hebben aangevat. „Het gaat immers om een strijd voor het be houd van de vrijheid en de vrede in de wereld".. „Men heeft de tweede oorlog niet kunnen verhinderen, omdat de Ver enigde Staten na de eerste wereldoor log de gelegenheid hebben laten voor bijgaan om van de Volkenbond een doeltreffend vredesinstrument te ma ken", aldus de president. „Thans wordt de Verenigde Staten een nieuwe kans geboden, om deel te nemen aan het herstel van een duurzame vrede en wel door middel van de V. N., die een schepping is van de wijze en vooruit ziende Roosevelt. Een land dat er thans aan zou durven denken een agressie oorlog te beginnen, weet, dat het zich tegenover de V. N. en de macht van talrijke andere landen zal vinden." In verband met de binnenlandse po litiek zei de president, dat de demo cratie in Amerika thans niet enkel wordt bedreigd door „een kleine com munistische minderheid, die wij ver achten", maar ook door machtige re actionaire krachten, die zonder veel luidruchtigheid de democratische in stellingen saboteren. Wat in Italië voor 25 jaar, in Duitsland voor 15 jaar en in Tsjechoslowakije voor een paar maanden is gebeurd, kan zich ook hier voordoen, aldus de president. De Amerikaanse levenswijze wordt bedreigd, zo zei hij, door degenen, die wensen, dat de inflatie ongehinderd blijft toenemen, door degenen, die In 1949 gemeenteraads verkiezingen In verband met de in enkele dag bladen verschenen berichten inzake uitstel van de verkiezingen van de gemeenteraden, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat het niet in het voornemen der regering ligt té bevorderen, dat de gemeenteraadsver kiezingen zullen worden verschoven naar 1950. Krachtens een wet zullen de verkiezingen in 1949 worden ge houden. In 1950 worden de leden van de Provinciale Staten gekozen. ("E MOET ER NIET aan denken, vrienden, dat er in Batavia met doctor Louis Beel zou kunnen gebeu ren, wat er in Chicago is gebeurd met die andere grote man, Harry S. Tru man. Die president nam in het vuur van zijn verkiezingshartstocht deel aan een grote optocht. De straten waren vol publiek en getooid met vlaggen en banieren.' Vele gebouwen waren geïllu mineerd, men wierp rijkelijk met con fetti en stak overal vuurwerk af. Toen Trumad het verlichte podium betrad voor het uitspreken van een rede, werd er een roodgekleurde figuur in de vorm van 'n hart naar hem toe geróTd waar uit een schoonheidskoningin te voor schijn kwam, die rode rozen aanbood aan mevrouw Truman en haar dochter Margaret en een welkomstboodschap aan de president. Ge moet er eenvou dig niet aan denken, dat straks in Ba tavia. Maar Amerika levert ons vandaag nog méér merkwaardig nieuws. Uit Pa- terson in New-Jersey wordt gemeld, dat de dertigjarige Matilde Rakowski, die bij de Raybestos Manhatan Com pany in dienst was voor bediening van een „fluoroscope" 'n röntgenstralen- apparaat voor het opsporen van zwak ke plekken in rubber-artikelen te gen haar werkgevers een eis tot scha devergoeding heeft ingesteld omdat, naar zij aanvoert, de uitstraling van het apparaat haar „steriel, neurotisch en zwaarlijvig" heelt gemaakt. En wij mogen u óók niet het bericht onthouden, dat een Soedanese vrouw te Tibeib, een dorp in de provincie van de Blauwe Nijl, 170 kilometer ten zui den van Khartoem, het leven heeft ge schonken aan een vijfling, allen jon gens. Drie dagen geleden is door het Wadmedani-ziekenhuis een verpleeg ster uitgezonden om tezamen met een regerings-ambtenaar de moeder op te zoeken en haar en de kinderen naar Khartoem te brengen, waar speciale voorbereidingen voor de verzorging waren getroffen. De verpleegster kwam echter terug zonder de moeder en haar kinderen te hebben gevonden. Het zoe- ken wordt voortgezet. Men vermoedt, dat de vijfling verborgen is om te voorkomen, dat de regering de zorg er voor op zich zou nemen. "HE GEMEENTERAAD van Maar tensdijk is door Ged. Staten op zijn vingers getikt, omdat bij de in stallatie van de burgemeester een be drag van ruim 900 gulden was uitgege ven, terwijl Gedeputeerden een bedrag van 500 gulden ruim voldoende hadden geacht. De raad toonde zich over de terechtwijzing zeer verbolgen. Er was zulk een soberheid betracht, dat voor iedere gast slechts een sigaartje, een si garet en een glaasje wijn beschikbaar was geweest. Met name de beschuldi ging, dat op die dag voor 600 gulden aan drank was geschonken, werd be slist van de hand gewezen. Het was een echt droge boel. En dan nog reclames op de koop toe! Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer J. B. Te gelaar met zijn draaiorgel zijn entree maakte in cïe Delftse straten. De orgel man bracht deze dag in de huiselijke kring door. Maar het versierde piere ment liet zich niettemin horen. Eerste jaars studenten haalden n.l. het geld op. Zij hadden succes, want er werd flink geofferd. De heer Robert Lovett, de Amerikaanse plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zake.i, is steeds sober gekleed. De journalisten waren gisteren dan ook verrast, toen zij Lovett ter persconferentie zagen komen met een helkleurige das, welke versierd was met allerlei hupse vrou wenfiguren. Lovett gaf welwillend uit leg en zeide, dat de das een geschenk was van de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, generaal Bedell Smith, dat hij verder niet voornemens was het klassieke uitzicht van de diplomaat te wijzigen, doch er zich toe 'ou beper ken de das te dragen op persconferen ties, om de journalisten, die zijn sobere kledij hadden gehekeld, ter wille te zijn. CN HIER IS WEER een zenuw scheut! Na een rapport van het Zweeds militair instituut voor onder zoek, waarin verklaard wordt, dat vijf kilogram radio-actieve' stoffen, indien op de juiste wijze aangewend, de ge hele 800.000 zielen tellende bevolking van Stockholm zou kunnen uitroeien, heeft Zweden besloten het personeel van de luchtverdediging op te leiden tot het afwerenan mogelijke aanval len door radio-rctieve „dodelijke wol ken", door atoom verwekt. Speciale schuilkelders met stenen muren van minstens een meter dikte en op bijzon dere wijze geventileerd zullen de be volking tegen de ergste gevolgen van radio-activiteit kunnen beschermen., We worden steeds beschaafder.Een gehele Antwerpse familie van veertig personen, onder wie twintig kinderen, een priester, een dokter en Sfen onder wijzeres zijn na Chili vertrokken, waar zij 10.000 ha oerwoud van de Chi leense regering in concessie hebben ge kregen. De streek, waar zij zich zullen vestigen, is buitengewoon woest en verlaten en zij zullen er uitsluitend op zichzelf aangewezen zijn. Deze kleine landverhuizing heeft een volle scheeps lading aan materiaal medegenomen, o a. 13 vrachtwagens met slepers en aanhangwagens en modern materiaal voor bosontginning. Liever in het oer woud dan in de atoomwolken! Te Oslo is de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Te Finse, het hoogste punt tussen Oslo en. Bergen, was de tempe ratuur minus acht graden Celsius. LIET BESTUUR VAN de Wereld gezondheidsorganisatie, dat thans te Genève bijeen is, heeft besloten een grootscheepse actie tegen t.b.c., moeras koorts en venerische ziekten te begin nen. Twee bedrijfsleiders van een fir ma voor chemische producten te Frankfort, dia hoofdzakelijk gifstoffen tegen insecten en onkruid fabriceerde, zullen beschuldigd worden van mede plichtigheid aan de dood van meer dan 300.000 gevangenen van het kamp te Auschwitz, aan welk kamp zij zekere gifsoorten leverden. Lord Beaverbrook, eigenaar van verschillende Britse kran ten, heeft in Canada verklaard, dat Churchill hoofd van de Britse regering zal worden, „zodra het volk een kans krijgt hem weer te kiezen." Enige Duit se uitgevers zijn te Londen aangeko men om met vertegenwoordigers van het Britse boekbedrijf opnieuw betrek kingen aan te knopen. Deze uitgevers, die te gast zijn bij „the British Council" zullen ongeveer 14 dagen in Engeland blijven. Alles is vergeten en vergeven. MEVROUW NIELSEN te Auckland in Nieuw Zeeland, die op haar 102de verjaardag bezoek kreeg van verslag gevers, excuseerde zich bij haar ver schijnen met de mededeling: „Ik was juist aan het krullen zetten. Wanneer je eenmaal begonnen bent ijdel te zijn, moet je het volhouden". Ander geval van ijdelheid der ijdelheden: Een jon ge Duitse advocate heeft tegen de pre sident van het crimineel gerechtshof te Hamburg een aanklacht ingediend we gens „aantasting van haar goede naam" De president las haar namelijk tijdens een zaak tegen van zwarte handel be schuldigden de les vanwege het feit, dat zij onder de huidige ellende in Duitsland zich zo opmaakte en haar vingernagels verfde. „Ik verveel me zo in de cel", zei Salvatore Laducca, die, verdacht van moord in de gevangenis te Cleveland zit, tot de directeur. „Mag ik wat boe ken bestellen?" De directeur, een hu maan mens, vond het goed en de vol gende dag gaf Laducca hem een lijstje met de volgende titels: „De grootste uitbrekers van alle tijden", „Gangsters van formaat - hun loopbaan, misdaden en dood". „De tien verschrikkelijkste misdaden aller tijden", „Hoe de detec tives zware jongens vangen". Toen zei de directeur; „Neen". De drie eandidaten v.l.n.r. Thomas Dewey, Harry Truman en Henry Wallace. trachten een grotere economische macht samen te stellen en door dege nen die de vooroordelen inzake ras en godsdienst aanwakkeren in bepaal de groepen Amerikaanse burgers. En achter al deze drijverijen moet de re publikeinse partij worden gezocht. Tenslotte heeft Truman gezegd, dat „alleen de democratische partij de be langen van het volk ter harte neemt" en „dat de democratische partij de overwinning tegemoet gaat". De Veiligheidsraad is gisteren in spoedvergadering bijeen gekomen ter behandeling van een Egyptische klacht, dat het bestand in Palestina van Jood se zijde wordt geschonden. Ook de Jo den hadden op hun beurt bestand schendingen in Galilea gemeld. De Egyptische gedelegeerde Aohmed Mohammed Chatsjaba beschuldigde de Joden ervan tijdens het bestand grote voorraden wapenen te hebben opge slagen en hun luchtmacht en wapen fabrieken te hebben uitgebreid. Hij verwachtte van de Veiligheidsraad een energieke actie, die elke aanval op het gezag van de raad onmogelijk zal maken. Warren Austin (VS) verklaarde ech ter, dat de Veiligheidsraad te rechter tijd en na gepast overleg zal hande len. De raad kan zich echter niet door de beschuldiging van een vooroordeel tot actie laten opzwepen, aldus Austin. De zitting werd tot Donderdag ver daagd. 8500 New Yorkse transport arbeiders in staking De grootste staking van het boven grondse passagiersvervoer in de ge schiedenis van New York is Dinsdag te 9 uur plaatselijke tijd begonnen. 8500 leden van de bond van transportar beiders, die is aangesloten bij de CIO, hebben het werk neergelegd in ver band met een geschil over lonen. On geveer 5000 stakers hebben het werk later hervat op aandrang van burge meester O'Dwyer tijdens een massa betoging. Dinsdagavond werden de busdiensten van de stad gestaakt. Ook degenen, die eerst gehoor gegeven hadden aan de oproep van burgemeester O'Dwyer en Michael Quill, voorzitter van de bond van transportarbeiders, om het werk te hervatten, legden hun werk weer neer. Zij waren van gedachten veranderd door de „boosaardige stemming" van 'n groep stakers, die aan de oproep geen gehoor gegeven had. Moeso bij zijn troepen De communistische leider tijdens de coup te Madioen, Moeso, bevindt zich volgens republikeinse berichten op de zuidelijke helling van de Lawoe, hal verwege Ponorogo en Patjitan. Volgens een bericht van de dienst legercontacten bevonden zich overeen komstig een rapport van 22 October drie volledige compagnieën van op standige communistische troepen, die goed van munitie voorzien waren, in de buurt van Nawangan, Gondang en Bandar op de zuidelijke helling van de Lawoe. Moeso en de opstandige luitenant-kolonel Jadao zouden zich bij deze troepen bevinden. Vijftien zeelieden verdronken Te Kopenhagen wordt meegedeeld, dat vijftien zeelieden zijn verdronken- toen een Deens schip, de 392 ton me tende Carl, voor de Finse kust verging. De enige man, die werd gered, ver klaarde, dat het schip tijdens ruw weer eeD voorwerp onder de zeespiegel had geraakt, waarna het begon te zinken. MARKOS WORDT NIET GEHOORD. De politieke commissie van de V. N. heeft het Joegoslavisch verzoek om generaal Markos te horen bij het de bat over Griekenland met 50 tegen 6 stemmen van de hand gewezen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1