Looncorrectie moet prijsstijging opvangen if Slachtoffers van de K.L.M.-ramp vinden laatste rustplaats DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Broodsuiker, varkensvlees, boter en anthraciet worden duurder Loonbijslag van één gulden per week John Lewis pleit voor Franse stakers En doet een beroep op Truman Weerbericht Dr. Beel Zondag naar Indonesië Dr. Plesman herdenkt zijn medewerkers Opa heeft een steuntje nodig Dubbele moordaanslag in Amsterdam Twee doden, een vrouw levensgevaarlijk gewond BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Donderdag 28 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 254 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimptprFamilieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag an Aanbod tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS "J*ER VOORBEREIDING van de economische unie met België en Luxemburg en in verband met de noodzakelijkheid tot verlichting van de lasten voor de schatkist, heeft de regering besloten over te gaan tot verlaging van de regeringssubsidies op levensmiddelen en brandstoffen, aldus heeft de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, gis teravond in een radiorede medegedeeld. Deze ver mindering zal in een aantal gevallen tot prijsverho ging leiden, al worden de te verwachten gevolgen door velen overschat. De minister kondigde tevens een looncorrectie aan, waardoor de subsidievermin dering geen nadelige gevolgen zal hebben op het levenspeil van de grote massa der arbeiders. Met ingang van 8 November zullen de overheids subsidies in vergelijking met het lopende jaar in totaal met 330 millioen gulden verminderd wor den, t.w. de subsidies op levensmiddelen met 240 millioen en die op brandstoffen met ca. 90 mil lioen gulden. Een bedrag van 70 millioen zal echter voor de consument niet merkbaar zijn, daar dit mogelijk is geworden door prijs verlaging op de buitenlandse markt. Voorts zal van de verlaging der brand- stoffensubsidie niet meer dan ongeveer een kwart op de consument drukken. boven gaat. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, is reeds het gebruike lijke overleg met de betrokken organi saties geopend. Kinderbijslag. Een wijziging van de kinderbijslagwet in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen verkrijgt door genoemde maatregelen een verhoogde mate van urgentie; f regering is voornemens hiermede ten volle rekening te houden. Ook de wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelf standigen gaat hierdoor te sterker spre ken. Op korte termijn zal een wetsontwerp worden ingediend, dat ten doel heeft aan van overheidswege gepensionneer- den een kinderbijslag te verlenen. Mr. A. M. JOEKES lonen en prijzen De prjjzen van voor de consument belangrijke levensmiddelen als: marga rine, rundvlees en kaas zullen onge wijzigd blijven. De prijs van c o n- sumptiemelk zal met een cent per liter worden verlaagd. De subsidies op suiker, zeep en kolen zullen worden afgeschaft; de subsidies op varkensvlees en boter worden ver laagd, terwijl de bakkerstoeslag op brood komt te vervallen. Voorts zal het mogelijk zijn de rantsoenering van brood en suiker op een binnenkort na der te bepalen datum op te heffen. De subsidiewijzigingen zullen o.a. de volgende prijsstijgingen ten gevolge hebben: brood vier cent per brood van achthonderd gram; suiker ongeveer ze ventien cent per kilo; varkensvlees gem. veertig cent per kg geslacht gewicht, hetgeen overeenkomt met drie en vijf tig cent per kg vlees zonder been; boter twintig a vijf en twintig cent per pakje van tweehonderd vijftig gram; anthra ciet zestig cent per mud. Tot verhoging van de prijs van het normale brood, die aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere overweging besloten, mede omdat daar door opheffing van de distributie van brood mogelijk zal zijn. Bij de invoering van deze maatregel is rekening gehouden met de omstan digheid, dat de aardappelprijs op het ogenblik in verhouding met het vorige jaar laag is. De regering is van mening, dat deze maatregelen voor een gezin van vier personen een totale stijging van de posten op het huishoudboekje van 1. per week zullen betekenen, terwijl men bij vervanging van de in prijs gestegen artikelen door goedkopere levensmid delen tot een stijging van 0.69 komt. Looncorrecties. Mr. Joekes kondigde de volgende looncorrecties aan: aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben be reikt en wier weekloon het bedrag van 71 niet overschrijdt, wordt een bijslag van 1.per week toegekend; aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van 308 niet overschrijdt, wordt een bijslag van 4.50 per maand toegekend. Bij deze bedragen is uitgegaan van een loongrens op jaarbasis van 3700. Aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden verstrekt. Het is de bedoeling, dat deze loonbijslagen op 1 November a.s. zullen ingaan, d.w.z. voor het eerst worden betaald over de loonweek eindigende in de eerste week van November. Over de wijze waarop deze bijslag in de praktijk zal worden verleend zal nader overleg tussen het college van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid plaats vinden. Deze loonbijslagen hebben geen an der doel dan de hierboven vermelde prijsstijgingen op te vangen. Zij mogen in het algemeen niet tot prijsverhoging leiden. Ook de stijging van de kolen- prijs zal in het algemeen niet tot Stij ging van de verkoopprijzen der produc ten mogen leiden. Effect op de prijzen. Tegenover deze verhoging van lasten van het bedrijfsleven zal echter een verlichting intreden als gevolg van de herziening der fiscale winstvaststelling. Het is de bedoeling der regering om de verhoging die aan de arbeiders in het particuliere bedrijfsleven wordt ge geven, ook toe te kennen aan het over heidspersoneel, voorzover dit een loon of salaris heeft, dat per jaar bere kend een bedrag van 3700 niet te Teneinde de kosten van levensonder houd voor de Nederlandse bevolking op een zo laag mogelijk peil te houden, zal de regering voorzover hierdoor geen vi tale belangen worden geschaad, bij voortduring haar volledige steun geven aan krachten, welke een prijsverlagende invloed uitoefenen. Wel zal in de toe komst bij de kostprijscalculatie de loon bijslag als kostprijselement worden er kend. Gezonde concurrentie zal worden bevorderd, terwijl onverantwoorde be scherming zal worden tegengegaan. Hier^ zal de opheffing van een aantal distrwutiemaatregelen kunnen bijdra gen. Door het aanwenden van een deel van de Marshallsteun voor productieve doeleinden zullen Nederlandse bedrij ven hun productie-apparaat kunnen uitbreiden en moderniseren, waardoor een vergrote productie tegen lagere kostprijs tot stand zal kunnen komen. Acht doodvonnissen in Spanje Een militair gerechtshof té Barcelona heeft acht personen ter dood veroor deeld en 64 personen tot gevangenis straffen, beschuldigd van actiyiteit te gen de Spaanse staat. Van de 78 per sonen, onder wie vijf vrouwen, werden er zes vrijgesproken. Zes man kregen ieder 30 jaar gevangenis, twee 25, drie 20 en de andere 53 tussen 12 jaar en 6 maanden. Onder de ter dood veroor deelden bevond zich Angel Correro Sanchez, de vroegere leider van de socialistische eenheidspartij van Cata- lonië. KEERT VON PAULUS TERUG? De zoon van ex-veldmaarschalk Friedrich von Paulus heeft Reuter medegedeeld, dat een brief van zijn vader, de commandant van het Duitse zesde leger dat te Stalingrad werd ver slagen, bij zijn familie de verwachting had gewekt, dat hij uit Sovjet-krijgs- gevangenschap zal terugkeren. John Lewis, de voorzitter van de „United States Mineworkers Federation" heeft in een brief aan de A.F.L., Wil liam Green, voorgesteld, dat Truman de Franse regering door middel van het beheer der Fondsen van het plan- Marshall moest dwingen" op te houden op de hongerige Franse mijnwerkers te schieten". Truman zou de menselijkheid en misschien zichzelf kunnen dienen, door van de Franse regering te eisen haar politiek van een politiestaat te laten varen en op te houden oorlog te voeren tegen haar eigen onderdanen". Wat de Franse mijnwerkers nodig hadden, zo zeide Lewis, was meer geld, meer voedsel, behoorlijke erkenning en een fatsoenlijke behandeling. Dan zou men er op kunnen vertrouwen, dat zij ieder communistisch leiderschap of die infiltratie het hoofd kurinen bieden. Over de toestand in Frankrijk wordt gemeld, dat nog 97 schachten in het dicht bezette Westelijke gedeelte van het Noordelijk mijnbekken in handen der stakers is, terwijl de 15 ontruimde schachten verspreid in het Oostelijk deel van dit bekken liggen. Men gaf de volgende cijfers voor de mijngebieden in andere delen van Frankrijk: in Ce- vennes hebben de regeringsstrijdkrach ten 2 van de 10 schachten bezet, in het dal van de Loire alle 25 schachten. In Provence, waar zes schachten liggen, zijn enkele tientallen arbeiders weer aan het werk gegaan. Weersverwachting, geldig van Jonderdagavond tot Vrijdagavond: vrij koud met een matige, later af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. In het Noor- ien van het land: droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. In het Zuiden van het land: half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Kolenschepen te Rouaan, Dieppe, Bou logne en Fecamp bleven ongelost. Te Bordeaux zijn de havenarbeiders na twee uur met het lossen voortgegaan. De mijnwerkersbond heeft geëist, dat alle gearresteerde stakers zouden wor den vrijgelaten, dat een pensioen zou worden gegeven „aan de slachtoffers en hun gezinnen", en dat „berechtingen van de stakers onmiddellijk zouden worden gestaakt". In de verklaring werd gezegd, dat deze eisen een voorwaarde zouden zijn voor een overeenkomst met de regering. JOHN LEWIS ..achter Franse stakers.... Op de begraafplaats „Rhijnhof" te Oegstgeest werdt.i Woensdagmid dag drie slachtoffers van de ramp mei de „Nijmegen" ter aarde be steld, n.l. H. Veenendaal, directeur der K.L.M., K. D. Parmentier, ge zagvoerder van de „Nijmegen" en chef vliegdienst K.L.M. en A. F. E. Maclnerny, vert. v. d. Lookheed Aircraft Corporation. Naar het A.N.P. verneemt zal dr. L. J. M. Beel zeer waarschijnlijk Zon dag a.s. naar Indonesië vertrekken, indien tenminste het ontwerp-noodwet Indonesië door de Eerste Kamer der Staten Generaal op Vrijdag a.s. met de vereiste tweederde meerderheid zal worden aangenomen. Een politiek medewerker van het ANP tekent hierbij aan, dat 't op dit ogenblik in de bedoeling van de Neder landse regering ligt 'om dr. Beel als hoge vertegenwoordiger van de kroon naar Indonesië te doen vertrekken. Dr. Beel zal dan, naar wij mogên aanne men, Zaterdag a.s. onmiddellijk nadat de noodwet Indonesië in het staatsblad zal zijn verschenert, als hoge vertegen woordiger beëdigd worden. Uiteraard dient men echter, voordat definitieve en officiële publicaties hieromtrent mo gelijk zijn, de behandeling van ge noemd wetsontwerp in de Eerste Ka mer af te wachten. Ook Minister Stikker naar Indonesië Naar het ANP verneemt, begeeft mi nister Stikker zich heden per vliegtuig naar Indonesië. Hij wordt vergezeld door mr. N. S. Blom, raadsadviseur van het ministerie van Buitenlandse Za ken. qPENBAAR ONDERZOEK NAAR KLM-RAMP. De Britse minister van burgerlucht vaart Lord Pakenham deelde gister mede, dat ten aanzien van de KLM- ramp te Prestwick een openbaar on derzoek zal worden gehouden. Midde lerwijl is het voorlopig onderzoek nog steeds gaande. QP DEZE ZONNIGE herfstdag, die zo scherp contrasteerde met die tragische mistige noodlotsnacht een week geleden, werd gistermiddag het stoffelijk overschot van de heren Hen drik Veenendaal, Koen Parmentier en Austin Mac Inerney te Oegstgeest ter aarde besteld. Onder zeer grote belangstelling wa ren 's morgens de stoffelijke resten uit de Nieuwe Kerk uitgedragen. In de eerste van de 31 volgauto's hadden mevr. Veenendaal en mevr. Parmentier, alsmede mevr. en dr. Plesman plaats genomen. Voorafgegaan door motor politie reed de stoet via de luchthaven Schiphol naar Oegstgeest, waar op de begraafplaats duizenden verzameld waren. Achter de drie geopende groe ven strekte zich een tapijt van de mooiste herfstbloemen uit, dat door de honderden kransen en bloemstukken gevormd was. Terwijl de drie kisten boven de groeven geplaatst waren, vlogen een paar vliegtuigen enige ma len over de begraafplaats om uit de lucht een laatste groet aan de doden te brengen. Onder de belangstellenden bevonden zich o.a. minister van Schaik, de Ame rikaanse ambassadeur dr. Baruch en vele gezagvoerders, w.o. Viruly en v. Ulsen. De heer Plesman sprak eerst enige woorden in het Engels ter na gedachtenis van de heer Mc. Inerney, die een groot vriend van Nederland was. Vervolgens memoreerde dr. Plesman Zestien wagons reden op elkaar Donderdagavond heeft een ernstig treinongeluk plaats gehad op 't spoor weg-emplacement Missigit, waarbij zes tien wagons van een zwaar beladen goederentrein, die op weg was van Kalimas naar Prosidotopo, uit de rails zijn gelopen. Er werd een ernstige ra vage aangericht. Een Indonesische rem mer werd verpletterd. Drie anderen werden lichtgewond. De schade wordt geschat op f 50 000. y^E PRATEN in ons kleine landje wel eens over oude mensen en zijn er nog trots op, dat we een Opoe Herfst hadden, die haar 105e verjaardag her dacht heeft. Maar wat zal men zeggen \an een oude heer, die al 35 jaar was, toen de geboorte-advertentie van onze Opoe in de krant heeft gestaan. Hij zal die waarschijnlijk niet gelezen heb ben, want hij is een rasechte Chinees. Hij kan er zich op beroemen, dat hij de oudste man van China is en toen bil dezer dagen zijn 140e verjaardag vierde, waren er zeven geslachten Dijeen om over-over-over-opa te felici teren. De jubilaris is herder in de pro vincie Skiung en hoedt nog elke dag zijn schaapjes, die hij nog altijd niet op het droge schijnt te hebben. Hij is volkomen gezond, maar moet zo nu en dan wel eens een stok gebruiken. Wel een bewijs, dat het een stokoude man is. Aan dansen doet hij niet meer en daarom zal het hem weinig interes seren, dat in Meerane, .dat in de Sow- jet-zöne ligt, een Kulturbund opge richt is. Wij kennen dat verschrikke lijke woord nog wel uit de bezettings jaren, toen onze ongenode gasten hier ta) van dergelijke organisaties stichtten om ons te civiliseren. De cultuurbond in Meerane heeft een anti-boogie- woogie-commissie ingesteld en zich zelf de naam „Commissie voor de cul turele dans" gegeven. Zij stelt zich ten doel het culturele niveau van de ge zelschapsdans te verhogen door de jeugd bekend te maken met de inge togen dansvormen. Als de Duitsers daar naar de pijpen van de Russen moeten dansen, zullen ze in elk geval geen ken. kromme sprongen kunnen ma- j£R IS NOG MEER nieuws uit de be zette gebieden, namelijk uit de Franse zóne en het is een verblijdend teken voor de gemoedsstemming van het Duitse volk. Half December wordt te Bad Neuenahr het eerste casino voor hazardspel na de oorlog geopend. Toegang hebben Duitsers boven 25 jaar, die een verklaring tekenen, dat „hun geldzaken in orde zijn". Of hun financiën nog in orde zullen zijn als zij een tijdje gespeeld hebben, is blijk baar van minder betekenis. In elk geval een gezellige manier om wat van de herstelbetalingen binnen te krijgen. De Fransen weten er wel raad op ondanks hun moeilijke positie in eigen land, waar nu reeds tanks ge bruikt worden om de barricades van de stakers omver te rijden. De mili taire gouverneur van Irak lost in zijn land het probleem heel wat eenvoudi ger op. Die heeft staken verboden. Artikel zoveel. Bij overtreu.ng min stens 3 jaar gevangenisstraf subs, f 1500 boete. Zelfs demonstraties kun nen niet worden toegestaan. Gewei gerd zijn eveneens veertien visa voor Oostenrijkse journalisten. Dat deed natuurlijk niet de gouverneur van Irak, maar dat hebben de autoriteiten in Tsjechoslowakije gedaan, toen 24 Oostenrijkse krantenmannen toestem ming vroegen om Zondag de voetbal- wedstrij d Oostenrij k-Ts j echoslo wakij e te verslaan. Het motief was, dat men zoveel journalisten tegelijk niet kon toelaten. Ze hebben gelijk. Journalis ten zijn de meest gevaarlijke schepse len onzer samenleving. pAUL ROBESON, de bekende neger zanger, die Russische sympathieën heeft, zond met 15 andere Amerikaan se kunstenaars een gelukstelegram naar het Theater in Moskou, ter ge legenheid van de viering van het 15- jarig bestaan. Het is blijkbaar geen kunst dergelijke telegrammen te ver sturen. Een nieuw bewijs van de Ame rikaanse democratie. Trouwens ook de directeur van de Zoölogische Garten te Berlijn is op het ogenblik nog al over de Russen te spreken, omdat ze hem voldoende steenkool beloofd hebben cm de centrale verwarming te blijven stoken. Er waren al plannen om de apen in wollen broekjes te steken, maar dat bleek ook zijn eigenaardige bezwaren te hebben Nu behoeven ze met andere kouwelijke dieren niet als retourvracht over de luchtbrug naar Amerika, waar men trouwens geen be hoefte heeft aan geëvacueerde apen. Bloemen zouden er verschijnen op de bruiloft van een Haags meisje, dat kort geleden kennis maakte met een 25-jarige „vertegenwoordiger". Blijk baar vertegenwoordigde hij alleen de boosheid, want hij loog haar opzette lijk voor, toen hij mededeelde, dat hij op het punt stond van zün wettelijke ega te scheiden en haar vroeg of zij er iets voor voelde naar de vacante plaats te solliciteren. De ^onnozele hals ging hierop in en gaf hem haar spaar duitjes. De duiten zijn verdwenen, maar de man is terecht. Hij heeft in de gevangenis al een onderhoud met zijn vrouw gehad, die om opheldering is komen vragen. Hij zal zijn gerechte straf niet ontlopen, evenmin als de oud-commandant van het concentratie kamp Grossrosen in Silezië. Die Tage der Rosen zijn voor hem voorbij, want hij zal worden opgehangen, evenals 22 leden van een communis tische organisatie, die in Tripolls ter dood veroordeeld zijn. De moeilijk heden zijn de wereld nog niet uit. Dat ondervond ook een Brits parlements lid, dat in de pauze can een voetbal wedstrijd propaganda maakte om zich als recruut op te geven en voor En geland te gaan vechten. De 25000 toe schouwers lieten hem niet uitspreken, omdat zij zich alleen voor het gevecht om het bruine monster interesseerden. De bisschop van Wheeling in Vir ginia zal alle ouders excommuniceren, wier dochters zich voor schoonheids wedstrijden laten inschrijven. Medail les zijn niet bestemd voor schone vrouwen, maar alleen voor verdien stelijke vaderlanders. Zo denkt men er tenminste in België over, waar bij een onderzoek gebleken is, dat niet minder dan 60 procent der mannelijke inwoners boven de 35 jaar in het be zit is van tenminste één onderschei ding. Laten we dankbaar zijn, dat de Benelux ons met een zo ridderlijk volk in nauwer contact gebracht heeft. in het Nederlands het grootste verlies dat de KLM ooit geleden heeft. Par mentier heeft gevlogen over alle vijf werelddelen. Hij was overal bekend en geliefd en het vliegen was voor hem een genoegen. Voor het vele werk, dat hij verrichtte, zullen wij altijd dankbaar blijven. Dr. Plesman vond het moeilijk afscheid te nemen van zijn vriend Henk Veenendaal, die een vader was voor zijn personeel, een aangenaam, onvermoeid en opgewekt medewerker, een veelzijdig man, die nauwelijks vervangbaar is. Telkenmale als wij tussen Den Haag en Amsterdam reizen en deze begraaf plaats passeren, zullen onze gedachten bij hen zijn. „Hendrik je hebt je wel verdiende rust gevonden, mogen jij en je kameraden in eeuwige vrede verder gaan", aldus besloot dr. Plesman. De vele belangstellenden, w.o. 1500 leden van het. KLM-personeel, die uit Amsterdam en 's Gravenhage naar de begraafplaats gekomen waren, defi leerden vervolgens langs de graven. In de afgelopen nacht is in de hoofd stad een dubbele moordaanslag ge pleegd, waarbij een der slachtoffers, een man, reeds is overleden en een vrouw in levensgevaarlijke toestand in 't ziekenhuis is opgenomen. De dader heeft korte tijd na de aan slag zelfmoord gepleegd. Vannacht omstreeks 12 uur heeft zich in de Hunzestraat een verschrik kelijk drama afgespeeld, waarvan de bijzonderheden vanmorgen nog niet alle aan de politie bekend waren. Vast staat, dat de buren van het per ceel Hunzestraat 121 tegen kwart over twaalf gewaarschuwd werden door tikken op de ruit van de buitendeur. Toen zij zich toegang tot dat beneden huis hadden verschaft, vonden zij ach ter de buitendeur de 37-jarige I. van Wezel hevig bloedend op de grond lig gen en even verder in de hall troffen zij de 36-jarige F. A. BleekerWil- lemse aan. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Deze was snel ter plaatse. Beide slachtoffers leefden nog. Van W. was in staat de politie mede te delen, dat de moordaanslag was gepleegd» door de 26-jarige H. J. Bleeker uit de Valckenierstraat. In de woning werd een brief gevonden ge richt aan de vrouw, afkomstig van B„ waarin deze haar onder bedreiging trachtte te bewegen naar zijn huis terug te keren. De vrouw had haar man verlaten en was bij van W. gaan in wonen. De politie ging onmiddellijk naar de Valckenierstraat. Daar constateer de zij, dat de dader zelfmoord had ge pleegd en dat dit kort nadat hij thuis was gekomen, moet zijn gebeurd. Alle slachtoffers zijn naar het Onze Lieve Vrouwe ziekenhuis vervoerd, waar korte tijd na aankomst van W. is over leden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Vermoedelijk heeft B. bij zijn aanslag gebruik gemaakt van een bijl. Deze is echter nog niet ge vonden. Aardappelmeel in het brood In verband met de grote aardappel oogst en met het oog op besparing van import van broodgraan, zal deze win ter wederom aardappelmeel in het bruine brood worden verwerkt. Het bruinbrood, dat ongeveer 75 procent van de totale broodproductie omvat, zal voor tien procent uit aardappel meel bestaan.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1