THOMAS DEWEY de gouverneur met de bariton^ Vijf milliard dollar voor de verdediging van W.-Europa BROOD, BLOEM EN SUIKER 8 NOVEMBER VAN DE BON Franse mijnstaking neemt af DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Naar een federatie van niet-communistische Europese landen N®@dwel Indonesië is een feit Maar hamster niet! Cochran's voorstellen Prijzen en Lonen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: 3 BIJLSMA en C. KRAK Zaterdag 30 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 256 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Er worden plannen-zonder-weerga voorbereid, die Moskou tot herziening van de gevolgde politiek moeten nopen (Van onze diplomatieke medewerker). UET VETO, DAT WYSJINSKY Maandag in de Veiligheidsraad uitsprak, heeft van de zijde van het Westen tot nu toe een tweeledig antwoord uitgelokt. In de eerste plaats hebben de landen van de Westelijke Unie Washington verzocht samen met hen en Canada een Noord-Atlantisch pact te sluiten. Daarnaast lieten woordvoerders van de V.S., Engeland en Frankrijk weten, dat de Grote Drie op een snelle verdere behandeling van de Berljjnse kwestie door de Verenigde Na ties geen bijzondere prijs meer stellen, maar daarvoor in de plaats met alle ener gie zullen streven naar een uitbouw van de luchtbrug. In een morele veroor deling van Moskou's politiek door de Verenigde Naties ziet men dus kennelijk nog slechts een voordeel van propagandistische aard, maar enig werkelijk nut verwacht men er niet meer van. Achter dit alles is duidelijk de hand van de Amerikanen te herkennen, die in de door het Oosten ontketende „koude oorlog" de leiding van het Westen op zich hebben genomen. Inderdaad wordt in Washington een politiek-militair plan uit gewerkt, dat zijn weerga in de geschiedenis niet kent en ten doel heeft om, wanneer het eenmaal tot een „showdown" met de Russen moet komen, de sterk ste troeven in handen te hebben of zelfs een dergelijke kracht te verzamelen, welke het mogelijk maken, de Sovjets eenvoudig te „dagvaarden". HIT PLAN BESTAAT, naar uit de beschikbare gegevens te conclu deren is, uit een groot aantal détails, waarvan de voornaamste zijn: 1. Het winnen van tijd in Berlijn door uitbreiding van de luchtbrug. Over dit onderwerp heeft Truman dezer dagen met generaal Lucius Clay geconfereerd, waarna besloten werd op nieuw een groot aantal transportvlieg tuigen aan de reeds functionerende airbridge-luchtmacht toe te voegen. 2. Ondersteuning van geheel niet- communistisch Europa, waaronder West-Duitsland, zoals dit op het ogen blik reeds in het kader van het plan- Marshall gebeurt. 3. Opstelling van een grootscheeps leen- en pachtprogramma, dat de legers van de Westelijke Unie van de nodige uitrusting kan voorzien. Dit programma, waarvan de kosten wellicht 5 milliard dollar zullen bedragen, heeft de goed keuring nodig van het nieuwe Congres, dat 3 Januari in Washington bijeen komt. 4. Het sluiten van een ongeëvenaard militair bondgenootschap tussen de V.S. en Canada enerzijds en de landen van de Westelijke Unie anderzijds het zogenaamde Noord-Atlantische pact. In tweede instantie hoopt men hierbij ook Noorwegen en Portugal te kunnen betrekken. 5. Het winnen van andere Europese sleutelgebieden op de flanken van de Westelijke Unie, zoals Zweden, Italië en Griekenland, voor een nauwe sa menwerking met de kern van het project. 6. Het uitoefenen van aandrang op geheel niet-communistisch Europa om zich in een federatie aaneen te sluiten. (Dit is op het ogenblik nog wel een wensdroom, maar in de V.S. gelooft men, dat het plan op de duur realiseer baar zal blijken te zijn.) 7. Het volgen van een „mvloeds- actie" in het Verre Oosten, waar door de communisten geïnspireerde natio nale bewegingen China en bepaalde Westelijke mogendheden verontrus ten. Plannen tot militaire hulpver- H. M. Koningin Juiiana heeft gister avond, onmiddellijk nadat ook de Eer ste Kamer der Staten Generaal met 38 tegen 12 stemmen (tegen AR, CPN en de heer Regers) de noodwet Indonesië had aangenomen, te 's Gravenhage de ze noodwet getekend. De noodwet werd nog Vrijdag in het Staatsblad opge nomen. Vervolgens heeft Hare Majesteit het besluit getekend, houdende voorlopige regeling van het bestuur over Indone sië. Dit besluit werd eveneens Vrijdag avond in het Staatsblad no. I 462 ge publiceerd. Hare Majesteit heeft daarna haar besluit getekend tot benoeming van Dr. L. J. M. Beel als hoge vertegen woordiger van de kroon in Indonesië. Dr. L. J. M. Beel is tenslotte door de Koningin beëdigd. STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND. De Griekse regering heeft thans bij decreet de staat van beleg uitgebreid voor het gehele land. Het leger zal de handhaving der openbare orde overnemen van de bur gerlijke autoriteiten Er zullen buiten gewone militaire gerechtshoven wor den ingesteld alsmede een uitgaans verbod. Weerbericht Weersverwachting geldig tot Zondagavond: Overwegend be wolkt maar droog weer met onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. In het noorden van het land: zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. In het zuiden van het land: meest zwakke wind. lening aan de regering van Nanking bevinden zich reeds in een vergevor derd stadium van uitwerking. 8, Het overtuigen van de tot het Britse Gemenebest behorende landen, dat hun onderlinge banden eerder ver sterkt dan verzwakt zullen worden, wanneer zij zich met Europa verbin den. Naar het verloop der conferentie van premiers van het Gemenebest in Londen geleerd heeft, is in dit opzicht reeds veel bereikt. 9. Een hartstochtelijke strijd om zwakke schakels als Frankrijk en Ita lië in het niet-communistische Westen buiten het communistische kamp te houden. TEZAMEN VORMEN deze punten een legpuzzle, waarvan de stukken zeker niet gemakkelijk tot een sluitend geheel aaneen te voegen zijn. Desondanks mag men aannemen, dat, wanneer de lucht brug in de wintermaanden niet faalt, het komende voorjaar een zodanige samenballing der democratische krach ten te aanschouwen zal geven, dat het Kremlin wel gedwongen wordt zich te beraden over de vraag, of het niet beter zou zijn een herziening aan te brengen in zijn tot dusver gevolgde politiek. Toestand is erger geweest De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft aan een diner te Londen verklaard, dat „acht tien maanden geleden de toestand veel slechter leek dan thans, ondanks alle opwinding van deze dagenDe houding van de Verenigdp Staten was toen heel anders, aldus Bevin. „Er heeft een grote verandering plaats gegrepen. Het werelddeel, welks gees telijk leven en levenswijze zeer veel op die van ons gelijken, is zich ge wetensvol aan het organiseren. Er is een geheel nieuwe opvatting van plicht opgekomen. Onder ons en de West- Europese Unie groeit de overtuiging, dat wij solidair moeten zijn, niet met bedoelingen van agressie doch van defensie." Prinses Elizabeth van Engeland gaat, in verband met de a.s. blijde gebeur tenis in het Kroonprinselijk gezin, slechts zelden uit. Zij gaf echter acte de presence bij het huwelijk van haar hofdame met haar privé-secretaris. De Prinses en de Hertog van Edinburgh op weg naar de receptie. Met ingang van Maandag 8 November a.s. zal de rantsoenering van brood en suiker worden beëindigd, zodat op de nieuwe bonnenljjst van a.s. Donderdag geen bonnen meer zullen voorkomen voor deze levensmiddelen, evenmin als voor andere artikelen, die op de suiker- en versnaperingenbonnen verkrijgbaar zijn, n.1. boterhamstrooisel, jam, stroop, e.d. en versnaperingen met inbegrip van chocoladewerk (cacao blijft evenwel op de bon). Ook de bloembon zal verval len, zodat met ingang van genoemde datum bloem, zelfrijzend bakmeel, kinder meel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar worden gesteld. detaillist op de lopende bonnen tegen de oude prijs dient af te leveren voor de duur van de geldigheid van de bon. Teneinde bij de beëindiging van de rantsoenering een hiaat in de voorzie ning te voorkomen, zal de detaillist in overeenstemming met de practijk onder het bonstelsel, op de Vrijdag vooraf gaande aan Maandag 8 November a.s. brood en suiker reeds zonder bon mo gen verkopen, dan uiteraard tegen de verhoogde prijs. Tenslotte zij medegedeeld, dat de uit reiking van versnaperingen- en diver- senkaarten doorgang vindt. Het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening brengt met kracht onder de aandacht, dat van het publiek wordt verwacht, dat het zoveel discipline toont, dat de overgang van distributie naar vrije consumptie geen stoornissen onder vindt door hamsteren, waarvoor geen reden bestaat. Het zal voornamelijk van de houding van de bevolking zel ve afhangen of de vrije consumptie bestendigd lean blijven. De suikercampagne van de nieuwe oogst heeft voor een ruime voorraads- positie gezorgd, zodat er geen enkele vrees behoeft te bestaan voor enige schaarste bij beëindiging van de rant soenering. Ais gevolg van het streven der re gering de zwaar op de schatkist druk kende subsidies op levensmiddelen te verminderen, zullen, zoals men weet, de suikersubsidie en de toeslag op het brood vervallen. De nieuwe prijs voor de consument van kristalsuiker be draagt dan ten hoogste f 0,75 per kg, voor basterd suiker f 0.77 terwijl de broodprijs 4 cent per 800 gram hoger is dan de thans geldende prijzen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de 300.000 Britse mijnwerkers in staatsdienst 300.000 van de 495.000 arbeiders, die in de Britse ijzer- en staalindustrie werken, zullen volgens het gisteren gepubliceerde wetsontwerp der Britse regering inzake de nationalisatie van ijzer- en staalindustrie overgaan in staatsdienst. Dit wetsontwerp, dat ge zien de te verwachten zeer sterke te genstand van de zijde der conservatie ve partij waarschijnlijk niet eerder dan in het begin van 1950 wet zal wor den, voorziet in overneming door de staat van 107 staalbedrijven en ftun dochterondernemingen. Vleesrantsoen verhoogd De ruime aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk met ingang van 8 November a.s. het vleesrantsoen voors hands vast te stellen op 250 gram per week voor de houders van A-, B- en C-kaarten en op 125 gram per week voor de houders van D- en E-kaarten. Negen partijen bij Amerikaanse verkiezingen Negen partijen hebben een candidaat gesteld voor de presidentsverkiezing in de V. S. Naast de belangrijkste twee partijen, de democratische en de repu blikeinse en de progressieve partij met als candidaat Henry Wallace, doen de volgende partijen mee: De rechtse par tij. als afscheiding van zuidelijke de mocraten, de vegetarische partij, de „Greenback" partij, die bij vorige ver kiezingen streed voor het behoud van bankbiljetten met „groene rug"; de partij voor drankverbod; de socialisten en de christen-nationalisten. Bij de vorige presidentsverkiezingen in 1944 kreeg wijlen president Roose velt 25.602.505 en Dewey 22.006.278 van de 48.025.684 stemmen. De Beraudiere-mijn, het laatste bol werk der stakers in het bekken van Saint Etienne, is gistermiddag door de ingenieurs bezet. Zo is een einde 'ge komen aan de staking in dit kolen bekken, dat het meest actieve centrum was van een beweging, die zich over geheel Frankrijk heeft uitgebreid. De minister van Defensie, Paul Ra- madier, verklaarde dat hij „er zo sterk op vertrouwt, dat de toestand begin komende week verbeterd zal zijn, dat het terugkeren van de troepen naar hun garnizoenen binnen korte tijd te gemoet gezien kan worden". Volgens officiële mededeling zijn 212 leden van de Republikeinse Veilig heidsgarde, 77 van de Mobiele Garde en politie en 15 soldaten gewond se dert het begin van de campagne op 18 October. David Anderson schrijft in de „New York Times" dat te 's-Gravenhage „on der grote geheimhouding besprekingen zijn gevoerd" over de voorstellen van Cochran, die, aldus Anderson, verleden maand te Washington en verleden week te Parijs door minister Marshall in een onderhoud met minister Stikker onder steund werden. Volgens Anderson be vestigt men te 's-Gravenhage, dat de voornaamste punten van Cochran's voorstellen de volgende zijn: 1. De republiek zal de bestaande buitenlandse betrekkingen in het kader van de Verenigde Staten van Indonesië mogen behouden. 2. Alle militaire eenheden, waaron der 12.000 Nederlandse en ongeveer 50.000 republikeinse manschappen zul len onder gezag van de Indonesische federatie komen. 3. De schuld van Indonesië aan Ne derland, die na 1942 gemaakt is, zal worden vereffend. 4. Een nieuwe ontwerpovereenkomst, waarin de verhouding tussen het hoofd van de Indonesische federatie en de hoge vertegenwoordiger van de kroon wordt geschreven, zal worden aan vaard. 5. Zo spoedig mogelijk zullen ver kiezingen gehouden worden om zeker heid te verschaffen over de grenzen der verschillende gebieden. MARSHALL NAAR LONDEN. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is gister per vliegtuig uit Parijs naar Londen vertrokken. PROFESSOR PICCARD DAALT AF. Vandaag zal professor Piccard zijn bathyscaaf bij het eiland Fogo, een der Kaap Verdische eilanden, voor het eerst in de diepte laten dalen. Er zal zich niemand in de „duikersbol" be vinden, zo verneemt Reuter van een Belgisch nieuwsbureau. De controle zal van het schip uit geschieden. MINISTER MANSHOLT NAAR BRUSSEL Minister S. L. Mansholt zal heden te Brussel besprekingen hebben met zijn Belgische collega's Orban en Moens de Fernig. Naar wij vernemen worden deze besprekingen gehouden in het kader van het normale overleg. Dr. BEEL VERTREKT ZONDAG. Naar het ANP verneemt, zal dr. Beel Zondagavond te 20.00 uur per KLM naar Batavia vertrekken. Met hetzelfde toestel vertrekt ook de heer H. Hermans naar Indonesië. CR WAS EEN TIJD, waarin de Amerikaanse bladen dag aan dag de naam van Tom Dewey met vette koppen vermeldden. Na Charles Lindbergh, de Oceaanvlieger, heeft niemand ooit zoveel publiciteit gehad. Dewey was voor vele Amerikanen de kruisridder tegen het bendendom. De leiders van de „gangs", de misdadigersbenden in de grote steden als Chimgo en New- York hielden het ganse zakenleven in hun greep. Geen winkelier of zaken man, die niet een behoorlijke som per jaar betaalde als „levensverzekerings premie". Betaalde hjj niet, dan kreeg hij een „ongeluk" of vloog z'n zaak in brand of werden z'n kinderen gekidnapt. Klagen bij de politie hielp niet, want die speelde met de bende onder één hoedje en toucheerde fabelachtige sommen aan steekpenningen. De politici werden gekozen onder sterke druk van de schurken, die de steden terroriseerden en klaagde men bij hen, dan ging men bjj de duivel te biecht. De bendeleiders hadden hun „zaakwaar nemers" tot op de hoogste plaatsen en het leek onbegonnen werk hieraan een eind te maken. De jonge rechtsgeleerde Tom Dewey durfde het aan. Er was veel moed voor nodig, een grote dosis behendigheid en een geweldig doorzettingsver mogen. Want geen moeite werd gespaard om de zuiveringsactie te doen mis lukken. MAAR DEWEY WAS noch voor be dreiging noch voor omkoping vat baar. Hij pakte de bendeleiders aan vooral op hun kwetsbare puntont duiking der belasting. Want de mis daad was zo goed georganiseerd, dat niemand kans zag de heren voor hun eigenlijke wandaden, moord, beroving, diefstal, zwendel, omkoping, smokke larij voor de kadi te slepen. Dewey pakte ze niet met handschoe nen aan. Hij nam het niet eens al te nauw met de betrouwbaarheid der ge tuigenverklaringen, ervan overtuigd dat, zo de heren al voor hun belasting ontduiking te lang zaten, ze nooit lang genoeg konden zitten voor wat ze ver dei op hun geweten hadden. Misdadigers hebben alleen durf zo lang 't hun goed gaat. Krijgen ze tegen slag, dan openbaren ze zich voor wat ze zijn: laffe wezels. Toen Dewey de leiders achter 'slot had en liet merken dat er geen genade zou worden ge bruikt met de rest, toen politiemannen, rechters en ambtenaren bij bosjes „weggezuiverd" werden, was het uit met de pret. Maar Dewey had er een schitterende reputatie, een bekendheid door heel de V.S. van overgehouden. Hij was niet alleen eerlijk, doortastend en moedig, maar bovenal een buiten gewoon efficient organisator gebleken. En toen hij nog op vrij jeugdige leef tijd tot gouverneur vande staat New York gekozen werd, kon hij die eigen schappen in practijk brengen. Efficiency DEWEY ECHTER ZOCHT het hoger op. Hij liet zich candidaat stellen voor het presidentschap, maar werd door Roosevelt verslagen. Tegen de ge woonte in, heeft hij zich thans opnieuw candidaat gesteld en met zulk een ijze ren volharding de verkiezingscampagne gevoerd, dat hij zijn doel bereikte: de Republikeinen hebben hem candidaat gesteld. Hij heeft nu met Truman de strjjd moeten aanbinden en men is er in Amerika vrij zeker van dat Dewey zal winnen. Dewey is een zeer efficient man. Een zeer doelbewust man ook, die voor niets of niemand op zij gaat. Een man, die succes wil hebben en er zelf voor zorgen zal dat hij 't krijgt ook. Hij is omgeven door een kring medewerkers, die uit hetzelfde staal gesmeed zijn. Maar hij is niet geliefd. Hij ziet geen kans de massa in het hart te grijpen, zoals wijlen Roosevelt dat kon. Hij is ook geen geniaal staatsman. Maar hij heeft juist al de deugden van de man van-de-middelmaat, en de voornaamste daarvan is zijn voortreffelijk organisa tievermogen. Er gebeurt tegenwoordig in Amerika heel wat op een schoen en een slof, iets dat vooral de vooruitstre vende zakenmensen dwars zit. Dewey za) dat even in orde brengen. Dewey is meer de man van 't ver stand dan van het hart. Zijn nuchtere zakelijkheid is niet geschikt om de harten van de nog vrij kinderlijke Amerikanen te winnen. Maar hij heeft 't getij mee. Men heeft lang onder een democratische regering gestaan. Die re gering heeft fouten gemaakt. Roosevelt was de man van de grote lijn en ver waarloosde details die niet straffeloos verwaarloosd konden worden. Truman was geen grote figuur. Hij was bij toe val president geworden en heeft nogal eens geblunderd. Dewey's succes is een typisch Ameri kaans succes. Amerikaans was ook de manier waarop hij gekozen is: veel ker- misgeschetter naar buiten en veel poli tieke koehandel achter gesloten deuren. Hij schijnt wat de buitenlandse politiek de man naar om te zorgen dat die samen- king met Europa in te zien en hij is er man naar om te zorgen dat die samen werking efficiënt verloopt. Iedereen ziet in spanning naar het resultaat der verkiezingen uit. Want wie president der Ver. Staten is, deelt tevens in de rest van de wereld zo 'n beetje de lakens uit QE JONGE THOMAS DEWEY, zoon van de uitgever van een klein krantje, had een mooie baritonstem en had zich al een toekomst als operazanger ge droomd. Te rechter tijd zag hij in, dat zijn talenten elders lagen. Dank zij -dat inzicht is hij nu candidaat voor het president schap der Verenigde Staten, met een goede kans om straks het Witte Huis als zijn residentie te mogen beschouwen. J)E RANTSOENERING en de prijs- beheersing vormen in een tijd van schaarste de enige wapenen van de re gering om de beschikbare goederen ge lijkelijk over de inwoners te verdelen tegen prijzen, welke binnen de grenzen der eveneens beheerste lonen blijven. Niet ten onrechte heeft men in dij op zicht wel eens van een verdeling der armoede gesproken. Eerst dan zal onze regering deze wapens niet meer behoe ven te gebruiken als de invoer en de productie zó groot zijn, dat het aanbod weer even groot als de vraag is gewor den. De lagere prijzen stellen de con sumenten dan in staat, afhankelijk van de grootte van hun koopkracht, op na tuurlijke wijze (d.w.z. zonder over heidsingrijpen) in hun behoeften te voorzien. Nederland slaagt er thans langzaam maar zeker in de grote achterstand in te lopen: de productie van vele con sumptie-artikelen met uitzondering nog van textiel, vlees en vet is al zodanig, dat min of meer van een evenwicht tussen aanbod en vraag kan worden gesproken. Dit is echter niet alleen te danken aan een grotere pro ductie doch ook te wijten aan een da ling van de koopkrachtige vraag. De grotere consumptiemogelijkheid toch dwong tot een uitsmeren van het in komen over steeds meer producten met het gevolg, dat per soort producten minder geld ter beschikking kwam. In den beginne h ft men nog wel eens kunnen putten uit reserves, uit spaar gelden e.d., doch deze reservoirs raken leeg. Het beeld dat zich aftekent, was dus dat van een grotere productie en een per product afnemende vraag. Dit beeld dreigde nu door de financiële begro- tingspolitiek der regering nog meer scheef getrokken te worden. De prijzen van vele voedingsmiddelen werden nl. in 1948 gesteund door subsidies ten be drage van 650 millioen. Om haar uit gaven in 1949 te beperken, wil de re gering hiervan 330 millioen afhalen, hetgeen inderdaad de belastingsbetaler en ook onze geldcirculatie (de inflatie dreiging verdwijnt min of meer) ten goede zal komen, doch de consument wegens de nu oplopende prijzen voor grotere 'moeilijkheden plaatst. HET EERSTE GEVOLG van de sub sidiepolitiek is dus, dat de regering de prijsbeheersing vooral van de nood zakelijke levensbehoeften nog niet kan loslaten, in elk geval niet zo snel als wellicht eerst in het voornemen lag. Zij zal geduld moeten oefenen tot ook op dit terrein de productie zo groot is, dat de prijzen zullen dalen door de concurrentie der producenten. Het merkwaardige is evenwel, dat deze concurrentie door menige ondernemer niet gewenst wordt. Hij is, door de thans jaren lang bestaande vaste prij zen, die concurrentie ontwend en hij vindt de prijsbeheersing in menig ge val dan ook heus niet zo kwaad als men wel eens zou denken. Maar ook de ondernemers zullen zich weder aan de natuurlijke vooroorlogse concurren tieverhoudingen moeten gewennen; 1949 zal van deze aanpassing zeker treffende voorbeelden geven. Zolang echter die natuurlijke prijsdaling niet optreedt, komen de consumenten in de tang te zitten, hetgeen sociaal zeker ongewenst is. Een tweede gevolg is dan ook, dat de regering deze week besloten heeft door looncorrecties de prijsverhogin gen, welke voor een gezin met twee kinderen op 1.berekend worden, teniet te doen. Met ingang van 1 No vember wordt daarom aan werkne mers boven de 23 jaar, voor zover zij niet meer verdienen dan 71.per week, een loonbijslag van 1.ge geven. Om onze prijzen met deze kostenver hoging niet verder te doen stijgen, is voorts bepaald, dat deze loonbijslag, evenmin trouwens als de verhoging van de anthracietprijs, niet in de prijzen mag worden doorberekend. De werkgevers zullen deze kosten dus uit hun winsten moeten bestrijden, waar tegenover dan echter bepaalde belas tingverlagingen zullen staan. Veel werkgevers zullen deze maat regelen met gemengde gevoelens ge lezen hebben. Het valt dan ook te be zien of de komende prijsstijgingen wer kelijk binnen de limiet van 1.zul len blijven. Doch afgezien hiervan, de huidige loonmaatregelen passen zeer wel in het kader van het gevoerde be leid. Zij zullen er toe leiden, dat de spanningen niet te groot worden, dat de arbeidsvrede bewaard kan blijven, hetgeen voor het herstel van normale verhoudingen van primair belang moet worden geacht. Internationaal complot van smokkelaars en vervalsers Een aantal Nederlandse politie ambtenaren stelt, tezamen met Belgi sche collega's te Antwerpen, een on derzoek in naar een uitgebreide zwar te handel in buitenlandse deviezen, smokkel van diamanten en de verval sing van Amerikaanse dollars. Verscheidene ambtenaren hebben onder toezicht van de politie reeds hun kluizen moeten openen teneinde de inhoud hiervan te laten controle ren. In enkele gevallen werd de in houd in beslag genomen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1