Thermometer Lobith-Tolkamer 14.5- r Hr. Ms. BANCKERT UIT DE DIENST Probeer dat eens, Mevrouw! Recepten van Kers, de radio-kookleraar Nederlandse ijsrevue in de Apollohal Onderzoek in oude moordzaken Verkeer op de Rijn was tien jaar geleden zeven maal zo groot als nu Het voetbaltournooi om de wereldbeker Einde van een hootdsiuk j_aatsie N leuws Abdoel Kadir eervol ontslag verleend Hatta uitgenodigd voor besprekingen Scheepvaartberichien RECEPT 1: Soep Ideal (bordje soep vooraf, 5 personen). iyz liter water, 2 dikke preien, y3 laurierblad, wat gehakte selderij, 3 grote gare aardappelen, 100 gram gehakt (aan balletjes), 80 gram bloem, 30 gram vet, 20 gram boter, 2 kleine wortelen (geraspt op de rauwkostrasp, 4 bouil lonblokjes, zout en peper, wat ge hakte peterselie, 1 beker melk. Breng het water met de gesneden prei, laurier en selderij aan de kook. Voeg er na 10 minuten de balletjes gehakt aan toe en laat koken tot de prei gaar is. Maak de aardappels tot kruim, maak met de bloem en de melk een papje en roer dit bij de kokende soep. Laat de soep enkele ogenblikken doorkoken, maak ze op smaak met de bouillonblokjes, wat zout, peper, vet en boter. Roer er bij het opdienen de geraspte wortel en wat peterselie door. XXX RECEPT 2: Runderragout Pi kant. 1 pond runderlappen, 1 eet lepel kerry, 2 eetlepels tomatenpu ree, 2 eetlepels slasaus, 2 eetlepels bloem, 30 gram vet, 20 gram boter, 2 bouillonblokjes, 3 augurken (zuur), zout en peper, 1/3 liter water, wat gehakte peterselie. Snijdt het vlees aan kleine stuk jes, een weinig zout en peper en even door wat bloem wikkelen. Laat het èn de boter flink warm worden en bak hierin het vlees mooi bruin van kleur, vervolgens overleggen in een andere pan. Roer de bloem klontvrij met het water aan, voeg er de tomatenpuree en de kerry aan toe, roer dit bij het vlees. Breng het geheel aan de kook en laat zachtjes gaar stoven. Breng het geheel op smaak door er de slasaus, dc augurk fijn gehakt en de opge loste bouillonblokjes aan toe te voe gen, eventueel wat zout en peper. Dient het vlees met wat gehakte peterselie, verse aardappelen en witte kool als groenten. XXX WAT GAF KERS OP WOENSDAG 27 OCT VOOR DE RADIO? RECEPT 3. Spruitjes Special (les 43). 1 kg spruitjes, 1 dikke prei, 30 gram boter, 10 gram vet, 1 eetlepel kerry (afgestreken), 1/4 liter water, iets fijne nootmuscaat, 2 bouillon blokjes (tot gruis), wat aardappel meel of maizena, eventueel wat zout. Maak de spruitjes schoon, flink wassen en goed droog uitlekken. Laat de boter en het vet goed warm worden, fruit hierop de fijngesneden prei en de kerry. Giet hier het water op en laat de bouillonblokjes oplos sen. Werp hierin nu de spruitjes en laat deze gaar (vooral niet over- gaar) worden. Giet daarna 't groen- tenvocht er af, bindt dit even tot een dun sausje met wat aardappel meel, breng het sausje op smaak met zout en peper, roer de gare spruitjes er door en laat enkele ogenblik ken zachtjes doorstoven. Geef bij deze groenten een balletje gehakt en verse aardappelen. XXX Hebt U iets te vragen? Schrijf aan P. J. Kers, Postbus 100, Hilversum. (Postzegel insluiten; wenst U een speciaal recept sluit dan 25 cent postzegels in). Op 3 November a.s. gaat in de Am sterdamse Apollohal de première van de Nederlandse ijsrevue. Deze revue is het resultaat van de vorige, die in Ja nuari 1948 in de Apollohal zoveel suc ces oogstte. Het verschil tussen toen en nu is, dat ditmaal alle medewerken den professionals zijn en dat de onder delen der revue belangrijk zijn uitge breid. Voorts worden de komische nummers nu verzorgd door ervaren toneelrotten als Guus Brox. Voorlopig zal de revue iedere avond tot Januari a.s. worden opgevoerd en mocht de publieke belangstelling daar toe aanleiding geven, dan is het niet uitgesloten, dat zij het gehele winter seizoen zal worden gespeeld. Nu het bij gebrek aan ijsbanen nog niet mogelijk is met de revue optour- nooi door het land te trekken (er be staan plannen om een verplaatsbare ijs vloer te construeren en daarmede vol- geng jaar door Nederland te reizen), is een speciale regeling getroffen met de Nederlandse spoorwegen. Van mor gen af zullen uit alle streken van het land extra ijsrevue-treinen naar de hoofdstad lopen. De passagiers zijn dan in het bezit van een plaatsbewijs voor de Apollohal en worden des nachts met speciale nachtterreinen naar hun steden teruggebracht. Gedenkboek trekt door de provincie Het aan H. M. Koningin Juliana aan te bieden gedenkboek door de Ned. Wandelsport Bond (NWB) trekt in de loop van de volgende week door onze provincie. Op 31 October arriveert het te Haarlem, vervolgens komen aan de beurt, als gemeenten waar het boek een nacht onder bescherming van de desbetreffende burgemeester zal ko men, Beverwijk, Alkmaar, Zijpe, den Helder, Anna-Paulowna Hoogwoud, Enkhuizen, Hoorn, Purmerend, Zaan dam en Amsterdam. Op 6 November wordt het boekwerk te Hoogwoud ver wacht en de daaropvolgende morgen brengen leden van de Hoogwoudse wandelclub „SOS" de kostbare last naar de haringstad Enkhuizen. Naar aanleiding van de oproep van de hoofdstedelijke politie om inlich tingen omtrent de verdwijning van de buffetjuffrouw M. J. van Meerten, zijn tot nog toe geen inlichtingen binnenge komen, welke de duisternis, die deze zaak omgeeft, verbreken. De echtgenoot van deze vrouw, de schipper P. A. G., verblijft nog steeds in het Huis van Bewaring te Rotter dam. Voorlopig is de Rotterdamse po litie nog doende met het onderzoek naar het gebeuren aan de Waalhaven in October 1942. De reconstructie van hetgeen zich daar heeft afgespeeld is zeer moeilijk en doordat de vrouw een wankele gezondheid had staat niet vast of de dood is ingetreden door worging of door hartverlamming. In het laatste geval zal G. geen moord ten laste kun nen worden gelegd. Als motief heeft de man naar voren gebracht, dat zijn vrouw een verhouding met een Chi nees had, hetgeen zijn woede had op gewekt. De lijkschouwing, welke in '42 werd gehouden, heeft omtrent de doodsoorzaak geen absolute zekerheid gegeven. Het onderzoek werd destijds zeer ernstig bemoeilijkt doordat G. als wachtsman in dienst van de Duitsers was. De politie doet nogmaals een ernstig beroep op een ieder, die in deze affai re inlichtingen kan verstrekken, zich met de recherche te Amsterdam in verbinding te stellen. DOODSTRAF GEëlST TEGEN KAMPBEWAKER VAN OMMEN. „Deze wreedaard is in de oorlogsja ren naamloos geweest en zo is voor hem thans ook geen beroep op cassatie mogelijk, ik moet de strengste straf eisen: „de doodstraf". Met deze woor den besloot de procureur-fiscaal mr. Meulink zijn requisitoir in de gister middag voor het Bijzonder Gerechtshof te Zwolle behandelde zaak tegen de 33-jarige Herbertus Bikker, in bezet tingstijd lid van de vrijwillige hulppo litie en bewaker in kamp „Erica" te Ommen. Autorijden op Zondag niet geoorloofd Het Hof te Leeuwarden veroordeelde gisteren de Groningen advocaat en pro cureur mr. N. J. Polak tot f 1 boete of 1 dag hechtenis, overeenkomstig de eis van de procureur-generaal. Mr. P. liet zich te Groningen verbaliseren op Zondag 15 Juni 1947, teneinde een uitspraak te krijgen of het geoorloofd is op Zondagen auto te rijden. De Groninger kantonrechter ont sloeg verdachte van rechtsvervolging, maar de ambtenaar van het O. M. te kende appèl aan, waarna de rechtbank mr. P. vrij sprak. Nu was de officier van justitie het met dit vonnis niet eens en maakte de zaak aanhangig bij de Hoge Raad, die de zaak naar het Hof te Leeuwarden verwees, dat van oordeel was. dat verdachte zich aan 'n overtreding heeft schuldig gemaakt. CANADA IN HET NOORD- ATLANTISCH PACT. In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat verwacht kan worden, dat Canada, na de presidentsverkie zingen in de V. S. op Dinsdag aan staande, zal aandringen op bespre kingen betreffende opneming van Ca nada en de Verenigde Staten in een Noord-Atlantisch verdedigingspact. fERWIJL DE POLITIEKE barometer van West-Europa zo om en nabij de 785 staat wegens storm uit het Noord-Oosten wijst de economische thermo meter 14,50 aan. Die barometer is opgehangen aan een trieste muurrest van een puinhoop te Berlijn; die thermometer moet men zoeken in de nauwelijks 6000 zielen tellende Nederlandse gemeente Herwen en Aerdt. Kunt u deze ge heimzinnige beeldspraak volgen en begrijpt u, wat die Gelderse uithoek ermee te maken hetft? Zo ja, brengt u dan hulde aan generaal Lucius Clay, gouver neur van de Amerikaanse zóne in het voormalige Groot-Duitse Rijk, zo nee, dan mogen de volgende regels u uit de droom helpen. HERWEVEN IS EEN poldertje met veeboeren en koeien, stil en eenzaam, Aerdt is net zo iets. Een handjevol boeren en een grote hand vol koeien, die tezamen bitter weinig te beteke nen hebben ten aanzien van de wel vaart van het halve werelddeel, waar in wij (tevergeefs) vrede en rust zoe ken. Maar burgemeester J. N. Ml Daalderop, die over deze mensen en hun beesten regeert, vertegenwoordigt ook nog het hoogste gezag in het dorp Lobith en de vooruitgeschoven neder zetting Tolkamer aan de rivier. Die Tolkamer nu, daar zit het hem in. Daar is de ouderwetse naam wijst er trouwens op het douanekantoor gevestigd, waar al het Rijnverkeer de Nederlands-Duitse grens passeert. Geen schip gaat er stroomop- of stroomafwaarts zonder dat de ijverige ambtenaren van de Dienst der Invoer rechten en Accijnzen de naam noteren en de hoeveelheid der vervoerde goe deren. De boeren van Herwen en Aerdt kij ken daar niet naar om en de koebeesten nog minder, maar ver weg zijn er duizenden, die angstvallig letten op de resultaten van het gecijfer dier geüni formeerde ambtenaren. En nu bedoel ik niet alleen hun hoogste chef, prof. mr. P. Lieftinck, die even onvolprezen als weinig gewaardeerde Nederlandse minister van Financiën, en zijn naaste medewerkers aan de Kneuterdijk in Den Haag, maar ook de handelaren en vervoerders, stuwadoors en de car gadoors, de reders en de schippers, de havenarbeiders en de schepelingen, zo wel te Rotterdam als te Amsterdam, zo wel te Antwerpen als te Gent, zowel in de gehavende steden van het Rijnland en verderop als in de Noord-Duitse zeehavens. Voor de een is het belang groter dan voor de ander, maar niette min, de economische temperatuur, die Thermometer Lobith-Tolkamer aan wijst, eist de aandacht van duizenden op. In 1938, het laatste normale jaar vóór de oorlog, wees zij 100o aan. Toen pas seerden er alleen in Januari al 4.409.129.000 kg goederen, korter gezegd 4.4 millioen ton. Vele duizenden Rijn schepen brachten die goederen steenkool, erts, graan, olie, kunstmest, suiker en cellulose in hoofdzaak van Rijnlands industriegebied herwaarts of van de Noordzeehavens in Oostelijke richting. In Januari van dit jaar was het 646.169.000 kg of 0.6 millioen ton. Dat is op zichzelf nog een heleboel, cent. maar vergeleken bij tien jaar geleden niet meer dan precies 14.5 procent. Vandaar die thermometerstand. De oorzaak? Nee, niet de verdwijning van de Duitse industrie, want die werkt al lang weer op 80 procent van haar vóóroorlogse capaciteit, maar de wei gering van generaal Lucius Clay om voor Duitslands in- en uitvoer de na tuurlijke waterweg te gebruiken. Hij leidde, om de voor zijn bestuurs gebied en de Britse zone bestemde dollars niet naar de Benelux-landen te doen afvloeien, al het verkeer zo veel mogelijk over Hamburg en Bre men. Zo ontstond de vreemde figuur, dat de havens van het verslagen Duitsland profiteerden van een Ameri kaanse bestuursmaatregel ten koste van de havens dér overwinnende ge allieerde staten Nederland en België. Drie jaar lang heeft deze dwaze toe stand geduurd. Pas dezer dagen is hij van zijn beslissing teruggekomen en nu zullen de Rijnhavens weer hun normale aandeel krijgen in het ver keer van en naar het Rijnland. Commissie nummer zoveel De Veiligheidsraad heeft Vrijdag de behandeling van het Egyptische ver zoek inzake „schendingen van het be stand in Palestina" voortgezet. De Canadese afgevaardigde stelde voor een subcommissie in te stellen, bestaande uit vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, China, België, Frank rijk en Oekraine, om met de hulp van de bemiddelaar een nieuwe tekst van resolutie op te stellen. De Veiligheidsraad keurde zonder tot stemming over te gaan de Canadese motie goed. De kinderzegel 1948 Van 15 November tot 31 December a.s. zullen in omloop worden gebracht de kinderzegels 1948 waarvan zoals be kend de opbrengst ten goede komt san alle inrichtingen in Nederland waar kinderen buiten gezinsverband worden verpleegd. Het zijn zegels in de waarden van 2 (geelachtig groen), 5 (blauwachtig groen), 6 (grijs), 10 (rood) en 20 cent (blauw), waarop 'n toeslag komt van resp. 2, 3, 4, 5 en 8 De organisatie-commissie voor de wereldbeker (de Jules Rimet beker) heeft de laatste hand gelegd aan het reglement voor dit tournooi, waarvan de eindcompetitie gespeeld wordt in 1950 in Brazilië. Brazilië en Italië wor den direct in deze eindcompetitie ge plaatst. Veertien andere ploegen zullen zich moeten kwalificeren in een vóór competitie indien het aantal inschrij vingen meer bedraagt dan 16, wat waarschijnlijk is. Wat de vóór-competitie betreft wor den groepen gevormd, ongeveer over eenkomend met de verschillende con tinenten. In elke groep worden de ploegen op twee lijsten geplaatst, een „sterke" en een „zwakke" en er zullen uit en thuiswedstrijden plaats heb ben tussen een ploeg van lijst 1 en 'n team van lijst 2. Wanneer de ploegen na 2 wedstrijden gelijk in punten staan wordt een beslissingsmatch op neutraal terrein gespeeld eventueel met verlengingen van 2 x 15 minuten. Indien dan nog geen beslissing is ver kregen, wordt de winnaar door loting aangewezen. Voor de eindcompetitie in Brazilië worden de 16 ploegen in 4 groepen verdeeld. Voor elke groep wordt 1 ploeg „geplaatst" door de or ganisatie commissie. De andere ploegen worden na loting ingedeeld. De vier ganisatiecommissie. De andere ploegen spelen ten slotte éen halve competitie. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat J. M. v. d. Bomen, legern. 280525695, af komstig uit Someren, gesneuveld 24 October 1948; sold. J. van Rijswijk, legernr. 250621041, afkomstig uit .Al phen a. d. Rijn, overleden t.g.v. oor logsverwonding op 24 .October 1948; sold. H. Schepers, legernr. 260129219, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 22 October 1948; sold. H. W. Verboog, legernr. 250928089, afkomstig uit 's- Gravenhage, gesneuveld 26 October 1948. Koninklijk Ned.-Ind. Leger en Ko ninklijke Marine hebben in de periode van de afgelopen week géén verliezen gerapporteerd. „Sterope" (links) won de Cambridgeshite Stakes, die Woensdag in New market (Engeland) werden verreden, vóór Royal Tara. De sensatie van de race was echter de strijd om de derde plaats tussen Impeccable en Patchouly (verst van de camera), die tenslotte onbeslist eindigde. De Grote Kerk van de Ned. Hervormde Gemeente in Arnhem begint te herrijzen. Het achterstuk, dat behouden is gebleven en waarvan het interieur practisch gereed is, zal binnenkort in gebruik worden genomenDe voorkant moet nog geheel herbouwd worden. fJET IS NAUWELIJKS een maand geleden, dat Hr. Ms. torpedo jager Banckert nog een glorieus schip was. Glorieus, toen het dagen en dagenlang opbokste tegen een stijf doorstaande Westmoesson in de Indische Oceaan, glorieus zoals de jager door en over de lange dei ning sneed, glorieus ook toen ze, met driest uitwaaiend doek en met 't zout en roest van een lange thuis reis Nieuwediep binnenjoeg. Nu ligt de Banckert op de werf in Den Helder en niets is er overgebleven van al dat joyeuse en al dat glo- rieuse. Het is stil geworden, op de dekken en onder de dekken. Stil in de verblijven, stil in de hutten, stil in de ketelruimen, stil in de machi nekamer. Een zeer eenzaam, zeer verlaten schip, nu de scheepshon den weer walslurpen geworden zijn, Kaka, dat wilde kind van Nieuw Guinea, zich ergens zit te verpiete ren in de Blijdorpse diergaardeen alleen de horden scheepsratten, de laatste kakkerlakken en allerlaatste copratorren, hun verwenste levens nog pogen te rekken ten koste van vermorste restantjes rijst en aan verwante tropische delicatessen. De Banckert ligt op de werf en gisteren is het schip overgenomen door de directie van die werf. De bemanning stoof weg, ging met groot of klein verlof, en slechts een groepje onderofficieren, kor poraals en manschappen is geble ven, belast met de uitvoering van opgegeven reparaties, die reeds van uit Indië waren ingediend. Een dood schip, dat eerst na vele, vele maanden weer tot leven ge wekt zal worden. yONDAG was ik op de Banckert en het was moeilijk in dat dode stuk metaal dat daar gemeerd lag, de oude, onvergetelijke Banckert te herkennen, die zich twee maan den geleden door de hoge deining van de Indische en Atlantische Oceaan ploegde. Die Zondag waren wij voor de laatste maal samen in de longroom; de laatste officieren, de meesten met hun wéér gevonden echtgeno ten, verenigd aan de laatste rijst tafel. Het was wat kil, aanvankelijk, en het moest even wennen, eerst in de kajuit van de commandant, later in de longroom. Ontluisterd was die kajuit en ontluisterd die long room. De greep van de werf en de greep van het definitieve afscheid lagen zwaar over deze twee plaat sen. En ik miste veel bekend ge luid; het zacht resonneren van het varend schip, het perpetuum mo bile van dalen en steigen in de wil dernis van Gods wateren, daarbui ten. Wij praatten en lachten; en zo, pratend en lachend, poogden we de stilte en de eenzaamheid van dit schip te negeren, te ontkennen, ledereen zal het wel net zo ge voeld hebben. Dit was de Banckert niet meer. Dit was alleen maar staal, dat de vorm had van de vroe gere Banckert. Dit schip was dood, of op z'n best: het sliep. Het was de lste officier van Hr. Ms. Banckert, die aan tafel tegen zijn glas tikte en iets zei. Een enkel, karig, sober woord. Het was geen toespraak en nog minder een af scheidsrede. Het was alleen een woord van erkentelijkheid voor „de Ouwe", de commandant, over ste Hagendoorn, voor wie het ook die dag de laatste maal was dat hij, naast God, schipper op dit schip was. De ene zeeman sprak tegen de andere en de mannen van de Banckert begrepen het. lste officier De Korver bracht, heel even, in herinnering de geest van goede kameraadschap die op dit schip in het algemeen geheerst had, en in het bijzonder in de long room. Daar was geen woord over drijving of leugen bij. Het was zo, op de Banckert, in de dagen die er lagen tussen Priok en Nieuwediep en lang daarvoor. En toen sprak de Ouwe zelf. Even kort en met even weinig sen timent. Hij stond daar, met die zelfde rode kop, hetzelfde witte haar en met al de plezierige vlot heid die kenmerkend zijn voor de eerste man van de Banckert. Hij deed een bekentenis: dat hij het zo jammer had gevonden, dat hij me nig uur afzijdig had moeten blij ven van het longroomleven in zijn eigen kajuit. Verder sprak niemand, omdat alles nu eenmaal hiermede gezegd was en omdat het ook goéd gezegd was. yfAT ACHTERBLIJFT is de Banckert niet Wat daar ligt ge meerd, is een ontzield schip, een spookschip, een stuk „werk" voor de Werf. Over 12 maanden zal het opnieuw tot leven gewekt worden. Mag het dan voor zijn nieuwe meesters een even trouw, braaf en dapper schip zijn als eens voor commandant Hogendoorn, lste of ficier De Korver en allen die daar op volgen. Opdat dan opnieuw een glorieus hoofdstuk geschreven kan worden aan een gloriew boek dat heet: „De geschiedenis van de Banckert." ANTHONY VAN KAMPEN. V.. Ongecorrigeerd Aan Abdoel Kadir is op zjjn verzoek met ingang van 1 November eervol ont slag uit 's lands dienst verleend, met dankbetuiging voor de zeer vele ge wichtige diensten gedurende lange tijd onder zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Naar de heer Abdoel Kadir ons mede deelt, sluit het bovenstaande bericht niet uit, dat hij zou benoemd of her benoemd worden in een of andere func tie. Hierbij wordt gedacht aan het voor zitterschap van de Nederlandse Dele gatie bij de onderhandelingen met de Republiek. Hierover is echter nog geen beslissing genomen, aangezien zijn be sprekingen met de Nederlandse Rege ring nog niet zijn beëindigd. (Red. ANP) Naar heden uit gewoonlijk betrouw bare bron is vernomen hebben de Ne derlandse Regering en de Voorlopige Federale Regering van Indonesië de Republikeinse minister-president, dr. Mohamed Hatta, uitgenodigd naar Ba tavia te komen voor belangrijke bespre kingen. Waarnemers beschouwen deze stap als het begin van een nieuw stadium van vitaal belang in de onderhandelin gen tussen de Nederlanders en de In donesische republikeinen, en zijn wan mening, dat de uitslag van deze bespre kingen wel beslissend zal zijn voor vre de of oorlog in Indonesië vóór het einde van dit jaar. Naar verder ernomen wordt is aan dr. Hatta verzocht besprekingen te voeren met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. V. Stikker, die morgen per vliegtuig in Batavia wordt verwacht. Naar men verwacht zal minister Stikker aan Hatta verzoeken de mi litaire en economische punten van de Renville-overeenkomst strikt na te komen. Waarnemers deelden mede, dat het resultaat van de besprekin gen tussen minister Stikker en pre mier Hatta van grote invloed zou zijn op het succes of op de pogingen van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Dien sten, om hervatting van de politieke onderhandelingen te bewerkstelligen. Mr. Stikker zal voor zijn terugkeer naar Nederland waarschijnlijk een definitief besluit nemen inzake de kwestie of de onderhandelingen her vat kunnen worden. De Nederlanders beschouwen handhaving van de wa penstilstandovereenkomst als essen tiële en eerste voorwaarde voor her vatting van de onderhandelingen op de nieuwe basis, welke is voorgesteld door Cochran. Deze is heden naar Djogjakarta gevlogen om dit punt met Hatta en andere republikeinse leiders te bespreken. Autorijden op 5 December De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat op Zondag 5 Dec. (St. Nicolaasdag) ontheffing wordt verleend van het Zondagsrijverbod voor motorrijtuigen. WERKLOOSHEID IN BELGIë. Uit de statistiek van de verzekering tegen werkloosheid in België blijkt, dat in de week van 17 tot 23 October gemiddeld per dag 85.914 volledig- werklozen en 43.202 gedeeltelijk- en toevallig-werklozen werden geregis treerd. In vergelijking met de vorige week is er een toeneming van 1.960 volledig werklozen en een verminde ring van 1103 gedeeltelijk en toeval lig-werklozen waar te nemen. Alchiba, RotterdamCalcutta, 29-10 te Bombay Alcor, 28-10 van Pernambuco naar Bahia Algorab, Londen—Perzische Golf, 29-10 te Genua Amsteldijk, 29-10 van New York te Montreal verwacht Amstelveen, Rotterdam—New Orleans, passeerde 28-10, 8 uur, Ouessant Bloem fontein AmsterdamKaapstad, 28-10 van Las Paimas Cistula (t), 28-19 van Plad- joe te Singapore Cleodora (t), 28-10 van Singapore naar Miri Erinna (t), 28-10 van Singapore te Miri Johan van Ol- denbarnevelt, 28-10 van Semarang naar Batavia Kota Agoeng, Rotterdam- Marseille, passeerde 28-10 23 uur, Gibral tar Leuvekerk, Calcutta—Rotterdam, %2R-10 van Aden Maaskerk, Amsterdam West-Afrika, 28-10 van Freetown Ma- riekerk, Rotterdam—Japan 28-10 van Ma nilla Modjokerto Belawan—Rotterdam, 28-10 van Sabang Nigerstroam, Dakar- Plymouth, passeerde 28-10 Las Palmas Polydorus, JavaAmsterdam 28-10 van Colombo Prins Johan Willem Friso, Montreal—Rotterdam, 28-10 640 mijl west v d Scillies Ridderkerk, Rotterdam— Australië, 29-10 te Bombay Samaria, 23-10 van Nantes naar Dakar en Konakry Sibajak Rotterdam—Java, passeerde 29-10, 3 uur, Finisterre Slamat, Rotter dam—Java, 29-10 te Port Swettenham Sloterdijk, New York—Java, 29-10 te Aden Stuyvesant 28-10 van Azoren naar Ply mouth Tawali, Amsterdam—Java, pas seerde 28-10 St Vincent Ternate, Java Rotterdam, passeerde 28-10 Guardafui Van Riemsdijk, AmsterdamJava, 28-10 te Penang Algenib Rotterdam—Buenos Aires, 27-10 te Paranagua Amstelland, 28-10 van Amsterdam naar Buenos Aires Axel- dijk, 29-10 van Alexandrië te Halifax ver wacht Beverwijk, 30-10 van Danzig te Amsterdam verwacht Buys Ballot, 30- 10 van Baltimore te Rotterdam verwacht Cottica, 28-10 van Madeira te Barbados verwacht Congostroom. 29-10 van Ham burg naar Amsterdam Duivendijk 28-10 van Victoria naar Vancouver Edam, 29-10 van New York te Rotterdam Esso, Amsterdam, 28-10 van Aruba naar Rotterdam Kelbergen, 29-10 van Sa- vona naar Sfax Loosdrecht, Rotterdam —Calcutta, passeerde 29-10 Perim Lut- terkerk, 29-10 van Suez te Djeddah Prins Willem IV, Montreal—Antwerpen, passeerde 28-10 Bell Isle Streefkerk, Rotterdam—Culcutta, 28-10 te Antwerpen

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7