Harry Truman heeft de leiding en is waarschijnlijk herkozen Westelijke nederlaag in ,;koude oorlog" Eerste ontmoeting Stikker Hatta Sovjet-Russen vormen een Duits leger in de Oostelijke zone Woensdag 3 Nov. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 145ste Jaargang No. 259 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nooii was de verkiezingsstrijd in Amerika zó spannend Weerbericht De man die de kans heeft! Morgen te Kalioerang Nieuwe overval op Nederlandse troepen Hedenmiddag bestuurs wisseling in Indonesië De laatste Franse mijnen ontzet Mandsjoerije in de greep der communisten China waarschijnlijk een verloren posi Amerikaanse basis Tsjingtao ontruimd? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCH TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAFTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS NOG te rusten en een drukke avond in ver band met de verkiezingsuitslagen. Toen de avond viel concentreerde de menigte zich op Times Square. Aan het gebouw van de New York Times, dat het sluitstuk van dit grote plein vormt, waren verkiezingsborden aangeslagen waarop men de ontwikkelingen kon volgen. Op Rockefeller Plaza een kleiner, maar zeer centraal punt in de stad was een reusachtig televisie scherm opgesteld, waarop een beeld van ongeveer 5 bij 7 meter werd gepro jecteerd. Op elf verschillende punten in het land waren televisie-camera's opgesteld en tussen de „lantaarnplaat jes" met voorlopige resultaten door kon men interviews met prominente poli tici, films met hoogtepunten uit het leven van alle candidaten zien. En men kon een kijkje nemen in het hoofd kwartier van de Republikeinse en De mocratische Partij. Zó verkoos Amerika zijn nieuwe pre sident. NOOIT IN DE GESCHIEDENIS der Verenigde Staten is een verkiezings strijd zo spannend geweest als die, welke gisteren om het presidentschap werd gestreden. Nog nooit hebben twee candidaten elkaar met zulke kleine verschillen in stemmental op de voet gevolgd ais thans Truman en Dewey. Tegen alle ver wachtingen en voorspellingen in heeft op het ogenblik, dat wij dit afdrukken Truman de leiding met 16.500.000 stemmen tegen 15.250.000 voor de republikein Dewey. In kiesmannen uitgedrukt bedraagt het verschil 54. Het is echter op dit ogenblik nog niet mogelijk met zekerheid te zeggen, wie van beiden president van Amerika wordt. Wel kan worden vastgesteld, dat, gezien het ka rakter van de districten, die nog geteld moesten worden, Truman een zeer grote kans heeft om als president herkozen te worden. Het overwinningsfeest, dat de republikeinen hadd.n voorbereid, is reeds uitgesteld tot later. In de kringen der democraten heerst een uitbundige stemming. Wallace heeft het er slecht afge bracht; hij zal niet meer dan twee millioen stemmen verwerven. Voor de Con gresverkiezingen zijn de democraten aan de winnende hand. (Van onze correspondent). NEW YORK, 2-3 November. CEN NEDERLANDER zal zich nauwe- lijks kunnen indenken, dat minister president Drees een belangrijke verkie zingsbijeenkomst zou toespreken, nadat het publiek enige uren lahg aangenaam was bezig gehouden, door acrobaten jongleurs, tap-dansers of lieftallige zangeresjes. Maar in Amerika is dat normaal. En de New Yorkers hebben dan ook de grote finale van het verkie zingscarnaval meegemaakt in het reus achtige sportpaleis Madison Square Garden, waar 25 000 enthousiaste partij gangers vorige week president Tru man's oratorisch vuurwerk met donde rend applaus onderstreepten en twee dagen later de aanhangers van Dewey de gelegenheid waarnamen om het zelfde te doen. Truman's aankomst in New York opende Donderdag de laatste ronde. Listige campagne-organisators hadden er voor gezorgd, dat zijn aankomst in New York op vijf uur in de middag was gesteld, het ogenblik waarop de kantoren beginnen te sluiten. Iedereen had dus tijd en gelegenheid om zich, zonder veel tijdverlies, even langs de avenues op te stellen en 's lands hoog ste functionaris te zien voorbijrijden. De stoet van de president werd geopend door een klein regiment motorpolitie met gillende sirenes; daarop volgden enige auto's met detectives, dan plaat selijke grootheden en tenslotte de open landaulette met de president. Achter hem nog meer detectives en drie auto bussen met politieagenten. Op tal van pleinen hield de processie stil om Tru man in de gelegenheid te stellen de menigte toe te spreken. In deze ene middag en avond hoorden en zagen ruim 2 millioen New Yorkers de presi dent van aangezicht tot aangezicht. De foto's in de Republikeinse pers, de volgende morgen, waren natuurlijk van zo 'n gezichtshoek genomen, dat Truman steeds gefotografeerd was tegen een achtergrond vaneen Re publikeins spandoek of reclame-plaat. Zoals trouwens Zondag, na Dewey's rit door de stad in de Democratisch gezinde bladen omgekeerd het geval was. Ja, de Amerikaanse partijman gaat degelijk te werk. Verkiezingsdag. En Dinsdagochtend vroeg gingen dan eindelijk de stemlokalen open. De handles van de kiesmachines ratelden als het kasregister van de kruidenier. Maar de rust was verzekerd. Volgens politievoorschriften mocht niemand voor de stemlokalen stilstaan noch alleen en zeker niet in groepen be halve de rij van kiezers, die er zich onder politie-toezicht opstelde. Tot zes uur in de namiddag mocht er in de stad geen druppel sterke drank of bier ver kocht worden. Men gelooft dat 51 millioen kiezers hun stem hebben uitgebracht. Het mooie heldere weer in het bijzonder in de bevolkte gebieden langs de Oost kust, maakte de opkomst van het kie zerscorps groot De twee belangrijkste candidaten brachten in afwachting van de uitslag op de volgende manier hun tijd door: Truman: Wandeling door de straten van Independence, waar hij verbleef, om praatjes te maken met oude vrien den, bezoek aan het stemlokaal om zijn stem uit te brengen, bezoek aan de familiefarm in het nabijgelegen Grand- view. Hij ging vroeg naar bed, zoals gewoonlijk. Dewey: Ontbijt met zijn moeder en vrouw in het Roosevelt-hotel, praatjes met partij-organisatoren, bezoek aan 't naastbijzijnde stemlokaal om zijn stem uit te brengen, terug naar zijn hotel om Verwachting tot Donderdag avond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of mot regen voornamelijk in het Noord- Westen van het land en hier en daar nevel of mist. Matige, later vooral in de kuststreken toene mende Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van tempe ratuur. Amerikaanse Dakota bij Wiesbaden neergestort Gisteravond is een Amerikaanse Dakota dicht bij het vliegveld van Wiesbaden neergestort en verbrand. Het toestel, dat uit Northolt kwam, moest wegens het slechte zicht blind landen op de instrumenten. Op het laatste ogenblik zag de piloot, dat hij het vliegveld reeds gepasseerd was. Hij draaide om een tweede landing te on dernemen, doch stortte waarschijnlijk door verkeerde berekening, neer. Volgens een officiële woordvoerder der luchtvaart gelooft men, dat de Dakota 10 inzittenden telde, van wie vijf gedood en vijf ernstig gewond zou den zijn. OPDRIJVING VAN SUIKERPRIJS Te Groningen werd bij een grossier door ambtenaren van de prijsbeheer- sing een partij van 2550 kilogram sui ker in beslag genomen. Deze partij vormde het restant van een partij van 11.000 kilogram, bestaande uit „oude" nog voor de oude prijs ingekochte suiker, waarvan het grootste ge deelte tegen de nieuwe prijs werd ver kocht. Tegen de grossier is proces-ver- baal wegens prijsopdrijving opgemaakt. fJARRY S. TRUMAN werd ge boren op een farm. in de buurt van Kansas City (Missouri), 8 Mei 1884. Onder andere heeft hij juridische en militaire weten schappen gestudeerd. In de eerste wereldoorlog diende hij als artil lerie-officier in het Amerikaanse leger in Frankrijk. Na de oorlog werd hij deelgenoot in een tex tielwinkel. Deze zaak verliep echter ten gevolge van de na oorlogse moeilijkheden. Met behulp van de invloedrijke politicus in Missouri, Tom Pen- dergast, werd Truman een van de belangrijkste plaatselijke poli tici en in 1934 tenslotte senator, hetgeen hij tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog bleef. Truman werd door president Roosevelt en de democratische conventie in 1944 gekozen tot vice-president als „compromis- candidaaf' tussen Byrnes, die als te conservatief en reactionnair beschouwd werd door de linker vleugel, en Wallace, die door de conservatieve vleugel bestreden werd als een „linkse extremist". Weinig presidenten hebben zo veel belangrijke beslissingen moe ten nemen als Truman. Hij moest beslissen wanneer de atoombom gebruikt zou worden, welke poli tiek ten opzichte van de Sovjet- Unie gevoerd zou worden en welke houding Amerika moest aannemen ten opzichte van het Palestijnse vraagstuk. TWEE GEVALLEN VAN PEST GECONSTATEERD In Kotta Bandoeng is op 29 October bij een Chinese vrouw een geval van longpest geconstateerd. Zij overleed dezelfde avond. De gezondheidsdienst heeft maatregelen genomen om uit breiding tegen te gaan. Een correspon dent van Aneta te Salatiga meldt even eens een geval van pest met dodelijke afloop. Het betrof hier een Indonesi sche jongen van vijftien jaar. Naar van officiële zijde wordt ver nomen zal de ontmoeting van minister Stikker met Moh. Hatta morgen te Kalioerang plaats vinden. De keuze van Kalioerang biedt de mogelijkheid, dat de heer Stikker ook contact kan opnemen met de collega's van minis ter Hatta. Minister Stikker is voor nemens na zijn terugkeer op Zaterdag a.s. nog een bezoek te brengen aan enkele andere plaatsen op Java. Waar schijnlijk zal hjj Woensdag 10 Novem ber naar Nederland terugkeren om verslag uit te brengen aan de rege ring. Verwacht mag worden, dat over het resultaat van de bespreking met Moh. Hatta geen verslag zal worden gegeven alvorens de regering in Den Haag is ingelicht, Op zijn reis naar Kalioerang wordt de heer Stikker vergezeld door enkele adviseurs. Vijf militairen gedood Op 30 October werd een kleine Ne derlandse patrouille in de omgeving van Koeningan overvallen door een bende van 200 geïnfiltreerde Indone siërs, waarbjj aan Nederlandse zijde 5 militairen zijn gesneuveld en een lid van de civiele politie werd gewond, aldus meldt de dienst legercontacten. Reeds eerder was gemeld, dat de om geving van Koeningan door geïnfil treerde benden onveilig werd gemaakt. Door Nederlandse patrouilles is een tegenactie ingezet. In het gebied van Loeboek Aloeng (Sumatra's westkust) werd op 28 Oc tober een patrouille van de Nederland se veiligheidspolitie voor de gedemili- tairiseerde zóne met mitrailleurs en andere wapens beschoten. Een andere Nederlandse patrouille verleende bij stand, waarop de bende de vlucht nam over de bestandslijn. Een twintigtal personen werd voor ondervraging aan gehouden. Internationale autozwendel De politie van Oostende heeft einde vorige week een internationale bende ingerekend, die zich bezig hield met het stelen van auto's en die er tevens van verdacht wordt Amerikaanse auto's Europa te hebben binnengesmokkeld zonder hiervoor invoerrechten te heb ben betaald. De gearresteerden zouden verder in het bezit zijn geweest van een groot aantal valse dollarbiljetten. Naar „Het Laatste Nieuws" meldt, zouden enkele der gearresteerden behoren tot het personeel van de Amerikaanse diplo matieke vertegenwoordiging in Amster dam. NIEUWE FUNCTIE VOOR OUD-MINISTER VOS Ir. H. Vos, oud-minister van verkeer en waterstaat is met ingang van 1 Jan. a s. benoemd tot directeur van de N.V. Centrale Arbeidersverzekerings- en De- positobank, van welke N.V. hij van 1937 tot de oorlog commissaris was. De heer Vos heeft nog niet beslist, of hij in verband met zijn nieuwe functie het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal neerleggen. „Politietroepen"met tanks en zware artillerie De voormalige Duitse generaal-ma- joor dr. Walter Schreiber, die, na in krijgsgevangenschap van de Sovjets een opleiding te hebben ontvangen in de communistische leer, naar de Ame rikaanse zone van Duitsland is uitge weken, heeft verklaard, dat de nieu we politietroepen in de Sovjetrussische zone van Duitsland zullen worden uit gerust met tanks en zware artillerie. De nieuwe politiemacht in de Sov jetzone, aldus Schreiber, is het eerste stadium in de organisatie van een „rood leger", samengesteld uit Duitsers. Volgens Schreiber was de „enige aannemelijke reden" voor het bestaan van de nieuwe politiemacht een Sov- jetrussisch plan, de bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken en de Westelijke geallieerden tot hetzelfde te bewegen. „Wanneer de Sovjets hier in slagen", aldus Schreiber. „zal het rode leger een verschrikkelijke be dreiging voor het Westen betekenen" Schreiber zeide verder op een te Frankfo-4 door hem gegeven perscon ferentie 1 twee uur duurde, dat ge neraal I -enz Müller, een „fanatiek communist" en voormalig officier van Hedenmiddag, te 17 uur, zal luit. gou verneur-generaal dr. H. J. van Mook in een plechtige besloten zitting der voor lopige federale regering, te houden in de Gedong Indonesia (het voormalige Volksraadgebouw) zijn bevoegdheden als zodanig overdragen aan de hoge vertegenwoordiger der kroon, dr. L. J. M. Beel. Beiden zullen bij deze gele genheid het woord voeren. Dr. Beel wordt hedenmiddag te Batavia ver wacht. De heer en mevrouw van Mook zullen Donderdagochtend naar Neder land vertrekken. De laatste dag vóór hun vertrek zullen zij verblijven ten huize van de legercommandant, gene raal Spoor. Afscheidsrede dr. van Mook. In zijn afscheidsrede voor de radio bracht dr. van Mook de gebeurtenissen in herinnering, die zich tijdens zijn be wind hadden voorgedaan. Hij betuigde zijn erkentelijkheid jegens hen, die ge loven in de noodzaak van samenwer king tussen Nederland en Indonesië en die geloven in de mogelijkheid om In donesië evenals India, Pakistan, Birma, Ceylon en de Philippijnen zijn plaats onder de volken te doen innemen. Aan allen, die met hem samenwerk ten, daarmede niet bedoelend een pa- leiskliek, die alleen bestaat in de ver beelding van jaloersen, bracht dr. van Mook dank. In zijn afscheidswoorden tot zijn repu blikeinse vrienden zeide hij het te be treuren, dat de republiek zich nog niet heeft kunnen losmaken van de omhei ning van prikkeldraad, waarachter zij zichzelf verborgen had, haar eenheid zoekend in negatief verzet. Het Franse ministerie van binnen landse zaken meldt, dat gisteren de laat ste 48 schachten, 6 centrales, 6 cokesfa- brieken, 6 grote kantoren, 6 centrale werkplaatsen en 6 locomotievenberg- plaatsen ontzet zijn. Dit was alles wat nog te ontzetten viel. Vijftien personen werden gewond bij een botsing tussen de troepen en mijn werkers, in een mijnschacht te Lievin nabij Bethune in Noord-Frankrijk. De stakers bestookten de politie met ben zine, brandende toortsen en granaten. De politie maakte van haar kant ook gebruik van granaten. Daarop deden de stakers een uitval en omsingelden een met munitie geladen jeep van de politie. Gezien de critieke toestand gaven de officieren van de ordedienst hun man nen bevel vóór de stakers in de grond te schieten. Bij de eerste schoten trokken de stakers zich terug, zonder gewonden achter te laten. Twee officieren en vier manschappen van de ordedienst werden gewond door granaatscherven en een adjunct van de rijkswacht werd in de borst getroffen door een gietijzeren scherf. Te 11 uur was aan deze scher mutseling een einde gemaakt. KATHOLIEKE BISSCHOPPEN GEARRESTEERD? Ii: verantwoordelijke katholieke krin gen te Rome wordt verklaard, dat drie Roemeense katholieke bisschoppen zijn gearresteerd en 'n vierde onder huis arrest is gesteld. (Van onze diplomatieke medewerker) J^JET DE VEROVERING van Moekden hebben de Chinese communisten geheel Mandsjoerije, een gebied zo groot als Frankrijk en Duitsland samen, in hun bezit gekregen. De betekenis daarvan kan nauwelijks overschat worden. De Japanners maakten Mandsjoerije, nadat zij het vijftien ja ren geleden annexeerden, tot het grootste centrum van de zware industrie op het gehele vasteland van Azië. Welis waar hebben ontmanteling en sabotage van het eens zo rijke industriegebied niet veel meer overgelaten dan een woud van rokeloze schoorstenen, maar het productie potentieel is blijven bestaan en een zogenaamde onafhan kelijke staat Mandsjoerije zou met Russische steun ge makkelijk opnieuw tot een Aziatische mogendheid van de eerste rang kunnen worden. TSJIANG hopeloos? BEPERKTE DE MACHT der commu nisten zich overigens slechts tot Mandsjoerije, dan ware de toestand voor het regiem van generalissimus Tjsiang Kai-Sjek nog niet zo ernstig. Eet tegendeel is echter het geval. Reeds nu, onmiddellijk na de val van Moekden, beginnen de communis- ter voorbereidingen te treffen voor een beslissende aanval op de oude hoofdstad Peking en de belangrijke haven Tientsin. Slagen zij er in, ook deze steden, die reeds practisch omsingeld zijn, te ver overen, dan zullen zij geheel Noord- China, namelijk Mandsjoerije, Jehol, Tsjahar, Soei-Yoean, Hopei en Sjansi in hun bezit hebben. Verder domine ren de communisten reeds op 't ogen blik in Ningsjia, een deel van Kansoe en het Noorden van Sjansi. Zó kritiek is de situatie, dat de Amerikanen reeds overwegen hun ma rinebases Tjsingtao, gelegen tussen Tientsin en Sjanghai, waar zij zich sinds een jaar bezig hielden met het opleiden van Chinese eenheden, te ontruimen. En in Nanking zelf, de ze tel van Tsjiang Kai-Tsjek, spreekt men over 'n verlegging van de hoofd stad van nationalistisch China naar het uiterste Zuiden. yOOR DE WESTERSE wereld, de Verenigde Staten in het bijzonder, betekent de gang van zaken in China ongetwijfeld de eerste ernstige neder laag in de „koude oorlog". Reeds lang voordat er sprake was van het plan- Marshall, steunde Amerika, nadat het te vergeefs enige pogingen had onder nomen, om een democratisch regiem voor geheel China in het leven te roe pen, op grote schaal de regering van Tsjiang Kai-Tsjek in haar strijd tegen de communisten. Later, toen bleek dat deze steun niet bijzonder effectief was, trok men de koorden van de beurs wat strakker aan, maar juist in de laatste tijd was het nationalistische China op nieuw royaal bij het Amerikaanse hulpprogramma betrokken. Tsjiang heeft nooit nagelaten, de serie nederlagen, welke hij in het af gelopen jaar geleden heeft, te wijten aan onvoldoende Amerikaanse steun en op vele politieke leiders in de U.S. A., schijnt dit niet zonder indruk ge bleven te zijn. Dewey bijvoorbeeld heeft sinds enige maanden gepleit voor een uitbreiding der hulpverle ning. Of hij daarvoor, na de nieuwste ontwikkeling, nog zo sterk geporteerd zal zijn? De strijd bij Moekden name lijk heeft voor de zoveelste maal be wezen, dat Tsjiang nauwelijks op zijn aanhangers kan rekenen. Twaalf van zijn divisies, alle uitgerust met mo dern Amerikaans materiaal, liepen bij de Mandsjoerijse hoofdstad naar de vijand over. Bij de burgerbevolking is het al niet anders. In feite is China, met zijn grote boerenbevolking, in het geheel geen rijke voedingsbodem voor het communisme. Maar zelfs de meest conservatieve plattelanders voelen geen liefde voor de regering van Nan king, wier corrupte en onbekwame ambtenaren het laatste restje welvaart van de Chinees gestolen hebben. De steungelden uit Amerika zijn nooit ge bruikt om de hoog nodige agrarische hervormingen uit te voeren, maar verdwenen altijd in de zakken van diefachtige autoriteiten. Van deze kringen heeft Tsjiang zich nooit los kunnen maken en daarom is het na tionalistische China ook niet te red den, zelfs niet indien de Amerikanen het nog tien maal meer dan tot dusver zouden toestoppen. MOET CHINA DAAROM als een ver loren post door het Westen worden afgeboekt? Waarschijnlijk wel, maar er is nog een kans. Ook in het natio nalistische China bevinden zich pro gressieve krachten, die wel is waar helaas niet sterk genoeg zijn om ge heel alleen het lot van het land in handen te kunnen nemen, maar die misschien wel in staat zullen zijn, de communisten te bewegen tot samen werking in een soort volksfront-rege ring voor het gehele Hemelse Rijk. Wellicht dat zo'n regering bereid "zou zijn met het Westen ten minste op vriendschappelijke voet samen te wer ken, aangezien Rusland China nooit de materiële steun kan bieden, welke het nodig heeft. Gezien de ervaring, die men in Oost-Europa met de „volks- democratische" regering heeft opge daan, zal men een dergelijke ontwik keling in de Verenigde Staten zeker niet gaarne bevorderen. Maar een an dere kans is er, zoals al gezegd, waar schijnlijk niet en wil men deze niet aangrijpen, dan zal men voortaan in het Verre Oosten geheel alleen moeten bouwen op het Japanse bolwerk, dat zich gelukkig vast in de bekwame handen van McArthur bevindt. de generale staf, is benoemd tot staf chef van de nieuwe politiemacht. Vol gens Schreiber is Müller „compleet aan de Sovjets onderworpen". Een op perbevelhebber van de politiemacht v/as nog niet benoemd. Schreiber ont kende met nadruk, dat generaal Wal ter von Seydlitz of veldmaarschalk Paulus in enig verband zouden staan met de nieuwe politiemacht of legers in de Sovjet-Unie zouden commande ren of organiseren. Veiligheidsraad Donderdag bijeen De veiligheidsraad zal Donderdag bijeen komen om de Brits-Chinese resolutie over het toepassen van .sancties" in de Palestijnse kwestie te behandelen. De resolutie beoogt herstel van het bestand in Negeb en voorts het in stellen van een commissie ter bestu dering van de vraag, welke sancties moeten worden toegepast ingeval aan de bestandsvoorwaarden niet wordt voldaan. In de Amerikaanse delegatie zou onenigheid heersen over de wijze, waarop de Palestijnse kwestie is be handeld. Naar verluidt, gelooft men, dat,j-mevrouw Roosevelt, die de steun heeft van Foster Dulles, enkele leden der Amerikaanse delegatie, functio narissen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, verweten heeft, dat zij beslissingen nemen zonder behoor lijk overleg met de andere leden. Republikeinen weerleggen Nederlandse beschuldigingen Het Republikeinse ministerie van Voorlichting betwist in een commu niqué de waarheid van de Nederlandse beschuldigingen inzake republikeinse bestandsschendingen. Het communiqué zegt, dat de Republikeinse delegatie aan de commissie voor Goede Diensten verzocht heeft een onderzoek in te stellen naar de waarheid van de be schuldigingen en de ware stand van zaken bekend te maken. De Neder landse beschuldigingen, aldus het com muniqué, herinneren aan de Neder landse publiciteit vóór de politiële actie van verleden jaar, met dit ver schil, dat nu vertegenwoordigers van de Veiligheidsraad hier aanwezig zijn. „De regering van de Republiek zal verscheidene keren haar invloed aan wenden via de radio en in circulaires, opdat de Indonesiërs in de bezette ge bieden de idealen op democratische wijze kunnen bereiken", aldus Antara. Kolenproductie in het Ruhr- gebied gestegen In de Britse zone van Duitsland wer den in October in totaal ongeveer 7.850.000 ton steenkool gedolven of ge middeld iets meer dan 302.000 ton per dag, vergeleken met gemiddeld 291.000 per dag in September. De totale pro ductie in October was ongeveer 55.000 ton groter dan in October van het vo rige jaar. De stijging van de productie wordt toegeschreven van het verminderen van het absentisme onder de mijnwer kers. Het aantal ondergrondse mijn werkers nam in de laatste maanden met ruim 6000 toe, terwijl het aantal bovengrondse mijnwerkers met onge veer 7000 afnam. De zwijgende bende Te München staan 20 doof stommen terecht, die er van be schuldigd worden, in tien steden in de dubbele zóne vervalsching van distributiekaarten te hebben georganiseerd. De bende, die er zich op deze wijze van verzekerd had, dat geen lid mededelingen kon doen, is sinds 1945 aan het werk (jeweest.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1