Stad en Omgeving. WSTEDE 1461 KOEBEESTEN OP BEZOEK Uitspraken Tribunaal AGENDA CAVALCADE VOOR BRUIDSPAAR De Alkmaarse najaarsveemarkt 2# Heest tvee\ vlot Bergen Een Amsterdamse Chinees Autobus reed tegen boom Twee doden Alimin terechtgesteld De vijfhonderdste De Rijp Doodstraf geëist tegen het „Scheermes" Een koe kan een geweldige massa rommel veroorzaken. Daarvan kunnen de veehouders meepraten. Een koe is nu eenmaal een dier dat niet al te eterk nadenkt en gewoonlijk onbezon nen doet, wat koeien eigen is. En als dan' 1461 koeien bij elkaar staan, is er niet veel verbeeldingskracht voor no dig, om te beseffen dat het Waagplein er onbeschrijfelijk uitzag. Een koe kan ook heel wat geluid pro duceren. Een klagend geloei, gerekt als het lawaai van een misthoorn en uitgebracht met een strekken van de kop. Op een kort kreunen, een gillend loeien, een tevreden knorren. Daarvan kunnen de omwonenden van de markt terreinen in Alkmaar meepraten. Want 1461 maal het geluid van een koe is een respectabel aantal decibels, zó respectabel, dat horen en zien je erbij vergaat. Het begon al Dinsdag, al was het aantal runderen dat toen ter markt werd aangevoerd slechts vijftig, en zij, dia de gehele dag het geloei hebben aangehoord, koesterden een ijdele hoop, toen de duisternis inviel en zij meenden, dat de dag voorbij was. Want gisteren, Woensdag, was de grote najaarsmarkt en veel vee is de nacht komen doorbrengen aan de palen en touwen van de marktterreinen. En te gen het vallen van de avond, toen 'n vage mist de Waagtoren verdoezelde en een sombere naargeestigheid over de stad daalde, begonnen de mannen van gemeentewerken de terreinen af te bakenen. De eerste dag was voorbij, een soort repetitie,vergeleken met v/at er gisteren te gebeuren stond. Zij zetten hun palen, spanden hun tou wen, hingen rode lantarens op om het verkeer te waarschuwen en wachtten Op wat komen ging. En gistermorgen heel in de vroegte was het geluid van ruim duizend koeien al in de stad. Het lawaai van de runderen en de rommel die zij maken zijn de voor naamste impressies, die men over houdt, als men zo over de marktterrel nen rondwandelt. Wandelen is het niet te noemen feitelijk, het Is meer sop pen en baggeren door een onsmake lijke laag strodraden, modder en koe mest. Vooral koemest is in ruime mate aanwezig op zo'n veemarkt. De boeren hebben zich daartegen gewapend met hun klompen en hun touwtjes onder rond de broekspijpen. En of zij nu op een dansvloer staan of tot hun enkels in de smurrie, hun handen slaan niet minder kletsend in elkaar en de koop wordt niet minder vlot gesloten. En de stevige pierenversehrikker, die na af loop in een van de vele marktcafé's v/ordt verschalkt, smaakt er des te hartiger om. De markt was opgewekter dan ver leden jaar. In 1947 bedroeg de aanvoer over de twee dagen 1159 stuks, zodat Clubhuiswerk voor de ongeorganiseerde jeugd Een lezeres schrijft ons: Er is grote bezorgdheid voor de toe komst van ons volk. Begrippen als verwording, geestelijke verwaarlozing en uitzichtloosheid worden dagelijks gehanteerd; massa en massajeugd spe len hierin een rol van betekenis. Slechts de activering van alle krach ten op geestelijk, sociaal, cultureel en zedelijk gebied kan hier uitzicht bie den. Reeds tijdens de oorlog werd in gro tere kring het gesprek opgevat over deze problemen, ook in Alkmaar, maar helaas wordt nog steeds het clubhuis- werk in Alkmaar gemist. In andere plaatsen. Zaandam, Wormerveer, Koog- Zaandijk, Wormer, Knollendam, Haar lem en Amsterdam, zien we, dat het werk zich langzaam uitbreidt en dat goede resultaten niet uitblijven. Het werk wordt door particulieren opge zet en zodra het clubhuis bestaat, geeft de regering een subsidie. Als voorbeeld vertel ik u van een plaats in de buurt van Alkmaar (11.000 inwoners) waar het clubhuis in het middelpunt van de belangstelling staat. Het richt zich hoofdzakelijk tot de jeugd, die geen lid is van de een of andere jeugdorganisatie en staat open voor alle richtingen. Er worden per week ongeveer 80 clubs gehouden voor jongeren van 35; 610; 1113; 14 20 jaar en voor volwassenen. De club voor 35-jarigen wordt gehouden om de moeders met kleine kinderen toch in staat te stellen 's middags naaiclubs te volgen. Er zijn 28 verschillende soorten clubs, terwijl het aantal bezoekers per week varieert van 750850. Als grondslag voor het werk geldt: a. goede vrije tijdsbesteding knut selen, timmeren, naaien, radiobouw, handwerken, figuurzagen, modelboten- bouw e.d.; b. volksontwikkeling lezingen, goede films, muziekavonden, esperanto- les, bibliotheek; c. sociale vorming clubwerk, week ends, kampen, algemene clubavonden, volksdans en -zang. Sedert 1945 is dit huis inderdaad uitgegroeid tot jeugdcentrum. Het heeft naast enkele geschoolde krachten voor de dagelijkse leiding de hulp van 60 leiders en leidsters uit het dorp, waar uit blijkt, dat het werk mede door de dorpsgemeenschap wordt gedragen. Zij dragen een deel van de verantwoor delijkheid en geven hun beste krach ten. Waar blijft toch het initiatief voor dit werk in Alkmaar? De behoefte is zeker even groot als in andere steden. Wij mogen onze ogen daarvoor niet eluiten. er deze keer een kleine dertig procent meer aanvoer was. Een overzicht van de prijzen vindt men in het markt bericht. Toch was de handel matig te noe men, ondanks de grote drukte. De kraampjes, die langs de waterkant stonden opgesteld, hadden over bezoek niet te klagen. Letterlijk van alles was er te koop. Rubberlaarzen en ont bijtkoek, hoofdtouwen en patates-fri tes en natuurlijk zwermden er talloze lotenverkopers over het marktterrein. Niet alleen op het Waagplein was het druk, maar ook in de Doorbraak, op de Nieuwesloot, op het Hofplein. En langs de Handelskade stonden de vee auto's in lange rijen. Weer viel de duisternis, weer was een dag ten einde. En toen het laatste koebeest achter zijn eigenaar was weg- gesjokt en met een venijnig omdraaien van de staart de wagen was ingema- noeuvreerd, verspreidde zich over de straten en pleinen een klein leger van werklieden, gewapend met bezems en met dikke canvas-slangen-op-rolletjes. Een ferme straal water spoot in de laag koemest, de bezems deden het hunne en vanmorgen hadden de stra ten weer hun gewone aanzien ge kregen. Sommige koebeesten hebben een nieuwe eigenaar gekregen, andere keerden op hun eigen weide terug. De najaarsveemarkt 1948 behoort weer tot het verleden. Dat voor de veemarkt grote belang stelling bestond, wordt bewezen door een telling van geparkeerde auto's, welke gistermorgen om elf uur door de politie werd gehouden. Het resultaat was: vrachtauto's 108; veewagens 30; personenauto's 51. De kantonrechter voor tribunaal zaken te Alkmaar, mr. Schenkeveld, deed gisteren de volgende uitspraken: Cornelis J. R., die op het ogenblik verblijf houdt in de strafgevangenis te Hoorn, gevangenisstraf voor de tijd in detentie doorgebracht en verder ontzetting uit de kiesrechten en het recht enig ambt te bekleden. R. was o.a. in dienst van de N.S.K.K. in Bel gië en Frankrijk. W. uit Den Helder werd ontslagen van rechtsvervolging. Hij saboteerde veel en heeft de illegaliteit be gunstigd. Van Eelkje S. uit Alkmaar, die in 1945 overleed, werd 100,ver beurd verklaard. STERVEND EUROPA. 7 November a.s. belegt de Dageraad weer een Zondagmorgen-bijeenkomst. De populaire schrijver en. spreker Wil lem van Iependaal houdt een inleiding over het onderwerp: „Stervend Euro pa" in Valk's lunchroom, Houttil. On getwijfeld zullen velen de kennisma king met van Iependaal willen her nieuwen, die op de hem eigene wijze de toekomst van Europa zal belichten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes G., z. van J. Lebbing en M. M. Staa. Olga C., d. van C. Peereboom en D. van Mierlo. Getrouwd: Lodewijk C. VeeJ en Catharina G. Schouten. Leonard Schats en Gretha Gonggrijp. Overleden: Johanna A. de Leeuw, gehuwd met K. Selie, 39 jaar. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Anna Ka- renina, 18 jaar; Victoria-Theater, 8 uur; Kismet, tot 14 jaar onder geleide; Cine ma Americain, 8 uur: Tarzan en Tanya 14 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Feest avond Jong Holland. VRIJDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Hellzapoppin, tut 14 jaar o.g.; Victoria-Theater, 8 u.: Mildred Pierce, 18 jaar; Cinema Ame ricain, 8 uur: Walt Disney's Fantasia, boven 14 jaar. Gulden Vlies, 8.30 uur: Covoto, Huis Clos. BONNEN HALEN. Zij, wier familienaam begint met de letters B van Blom tot einde B moe ten morgen, Vrijdag 5 November hun nieuwe bonkaarten 901 afhalen aan het uitreikingslokaal van de distribu- tiedienst. en is nief meer lusteloos sinds moeder een goede bril voor hoor kocht. ging dan ook naar den vakopticien: LANGESTRAAT 59, ALKMAAR ALKMAAR WINT DE WILLEM WEBELING-BEKER. Het Alkmaarse vijftal heeft zich gis teravond kranig gehouden door in de eindstrijd om bovengenoemde beker óp de Amsterdamse B. V. „Kets" een mooie overwinnig te behalen met een voorsprong van ruim 300 car. Mooie partijen van Feeke, Wessels, Verinekerj van Lingen en A. de Wit droegen tof dit resultaat bij en de gemiddelden wa ren uitstekend. Op de gedetailleerde resultaten ko men wij nog nader terug. LOOP DER BEVOLKING Aantal inwoners per 1 September 1948: 3767 mann, 4400 vrouwen, totaal 8167; toe name in September: 12 mannen, 130 vrou wen; totaal 142 Antal inwoners per 1 October 1948: 3779 mannen, 4530 vrouwen, totaal 8309 DE EREWACHT BRENGT HET SALUUT. Het zal wel met alle bruidsparen zo zijn, dat zij hun huwelijksdag als de grootste dag van hun leven beschou wen. Een standpunt, dat zij blijven in nemen tot het ogenblik komt, waarop de eerste stamhouder met luid gekraai zijn intrede in dit ondermaanse komt doen. Maar wel zelden zal een bruiloft zo'n onuitwisbare indruk hebben nagelaten, als gisteren het geval was, toen een- en-twintig ruiters en amazones van de landelijke Rijvereniging Heiloo en O. onder trompetgeschal hun medelid, mej. H. E. Govers en haar bruidegom, de heer H. Bomers, begeleidden op hun tocht van de Schermerweg naar de Langedijk, waar het huwelijk zou wor den voltrokken. En als de heer en me vrouw Bomers zich reeds lang en breed hebben gevestigd in hun nieuwe woon plaats Harderwijk, zullen ze nog aan een ieder, die het maar horen wil, ver tellen van die tocht door het Noord- Hollandse polderlandschap over de dij ken, waar de herfstwind gierde en waar regenvlagen door het gras van de bermen zwiepte. De stoet werd gevormd op de Tie- nenwal, waar de heer F. de Jager, de instructeur van de rijvereniging, de deelnemers indeelde en aan ieder zijn of haar plaats aanwees. En met de bruidegom in zijn rijtuig in hun mid den trokken de amazones en ruiters naar de ouderlijke woning van de bruid, om mej. Govers af te halen. Ter weerszijden van het pad stelden zich de paarden op, links vier schim mels, rechts vier zwarten. Nerveus strekten zij de benen, opgewonden wierpen zij het hoofd hoog, als ver moedden zij, dat zij hier hun berijders en berijdsters droegen voor een wel zeer bijzondere gelegenheid. De heer De Jager presenteerde zijn groep aan het bruidspaar, toen dat de woning verliet en nadat ook de volg- rijtuigen hun plaats in de stoet hadden ingenomen, zette de cavalcade zich in beweging, in de richting van Oudorp. Voorop drie trompetters van de vaan- delwacht, het ere-escorte der schim mels en vervolgens de rijtuigen, een ruiter of amazone dravend naast ieder portier. En noch de treiterende regenvlagen, noch de rukkende wind was bij machte, afbreuk te doen aan het schouwspel van dit ruiterhuwelijk. Het grijs, bruin en zwart van de glanzen de paarden, het stemmige van de rui- terkledij, het keurige grijs van de trompetters en de stijlvolle Engelse coupé, die het bruidspaar naar het al taar bracht, waren evenzovele facto ren, die dit huwelijk een bijzonder ca chet gaven. Gisteren hadden zich weer verschei dene zondaren te verantwoorden voor de bijzondere politierechter, mr. Peere boom. De eerste verdachte was Cornelis de H. uit Alkmaar, die op 22 September op Urk handel had gedreven in tex- tielwaren zonder daarvoor vergunning te hebben. Zijn aanstaande vrouw had deze vergunning wel, met als gevolg, dat de verdachte telkens deze vrouw in de strijd betrok. Aan de politie had de man gezegd, dat hij de goederen van een Chinees had gekocht, maar de officier had uitgezocht, dat deze Chi nees een rasechte Amsterdammer is. De eis werd tenslotte f 75 subs. 30 da gen en inbeslagname van de goede ren. Mr. Peereboom veroordeelde hem tot f 50 subs. 20 dagen en verbeurd verklaring. „Zegtu?" De volgende verdachte was Johan nes P. J. B., die een bonkaart voor f 7,50 had gekocht. B. was een beetje doof, zodat hij iedere vraag van mr. Peereboom beantwoordde met Zegtu?" De officier nam het verdachte kwa lijk, dat hij de kaart had gekocht van iemand, die onder invloed van stérke drank was. Verder begreep mr. Vel- linga niet, hoe iemand met een inko men van f 20 een bonkaart kan kopen. De eis werd f 50 subs. 50 dagen. Na de gebruikelijke vraag van verdachte antwoordde deze, dat hij er niets op aan te merken, had. Dit was voor mr. Peereboom aanleiding hem conform de eis te veroordelen. Overtreding loonregeling. Elbert C. uit Beemster had van Mei tot September aan een arbeider meer loon uitgekeerd, dan hij doen mocht, n.l. 42,50 plus betaling van zieken- premie en loonbelasting. De officier meende, dat verdachte de bepalingen aanzienlijk heeft overstreden. De ar beider kreeg nu een loon van f 52.30. De eis was f 200 subs. 30 dagen. Mr. Peereboom vonniste conform de eis. Het kroningsboek raar Schagerbrug Wij waren in het Alkmaarse stadhuis in de gelegenheid het boek te bezich tigen, dat door de wandelsportvereni gingen van gemeente tot gemeente wordt gebracht om ten slotte in Soest aan H.M. Koningin Juliana te worden aangeboden. Het boek, een zeer omvangrijk en zwaar werk, vervat in een stevige kar tonnen doos, die weer in een houten kist is geborgen, bevat de wapens van alle Nederlandse gemeenten in kleuren uitgevoerd. Op de betrokken pagina wordt het boek door het hoofd der ge meente getekend en van het stempel der gemeente voorzien. Er waren zelfs talrijke lakstempels in aangebracht, welke ons in een boekwerk nu. juist niet bijzonder practisdh lijken. Prach tig gecalligrafeerd én met waterverf getekend zijn de titel, de opdracht en verscheidene mededelingen. Het is in alle opzichten een omvangrijk pracht werk geworden. In de nacht van Dins dag op Woensdag is het boek in het Alkmaarse stadhuis geweest na door de burgemeester op de betreffende pagina te zijn getekend. Van de zijde der wandelsportvereni gingen verzoekt men ons thans opname van het volgende: Woensdagmiddag te 12.45 uur ver trokken de gezamenlijke wandelsport verenigingen Rasa, H.V.Z., De Jeep en De Kaaskoppen naar Schagerbrug om het kroningsboek voor H.M. de Konin gin over te brengen. Met 20 dames en heren ging het op Schagerbrug aan, waar wij door de wandelsportver. De Paden Op en de burgemeester hartelijk werden ontvan gen. Na een welkomstwoord werd ons thee en koek aangeboden, wat dankbaar in ontvangst werd genomen. Na een uurtje van gezellig samenzijn dankte de heer Veen de burgemeester en de secretaris voor de hartelijke ontvangst. Daarna ging het per bus op Alkmaar aan waar wij om zeveiï uur arriveer den. Op 12 November geeft de wandel sportver. Rasa een feestavond waar allen bijeen zullen komen. Ernstige aanrijdingen Gisteren vonden er twee ernstige aanrijdingen plaats. De eerste speelde zich af op de Ber- gerweg bij de Watertoren. Omstreeks 12 uur stak een 56-jarige landarbeider plotseling de Bergerweg over, toen een auto in de richting Bergen pas seerde. De chauffeur kon ondanks krachtig remmen een aanrijding niet meer voorkomen. De voetganger sloeg achterover op het wegdek en bleef daar liggen. Dr. Sluijmer, die toevallig passeerde, verleende eerste hulp. De man werd naar het St. Elïsabeth-zie- kenhuis vervoerd. Uit latere informaties blijkt, dat de man een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding heeft. Het tweede ongeluk gebeurde op de Kennemerstraatweg. Om 12.15 uur stak een 74-jarige man zonder uit te kijken de Straatweg over, toen hij, komende uit de Prinses Julianalaan naar de Juliana van Stolberglaan wilde gaan. Een chauffeur, die op dat ogenblik passeerde, kon ondanks uitwijken Daar links een aanrijding niet meer voorkomen. Het linkerbeen van de onvoorzichtige voetganger werd ver brijzeld. Hij werd naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Zij, die een van deze twee ongeluk ken zagen gebeuren, worden als ge tuigen door de verkeerspolitie opge roepen. Ambtenaar, geef ons een huis Onder auspiciën van het Alkmaarse Koepel-comité zal binnenkort een op voering worden gegeven van het toneelstuk van Albert Welling, ge titeld: Ambtenaar, geef ons een huis. De bedoeling van de schrijvers was een beeld te geven van de moeilijk heden, die de huidige woningnood met zich mede brengt voor een zeer groot deel van ons volk en de ingrijpende problemen, welke daardoor in het familieleven plaats vinden, te belich ten. Het stuk, dat elders een zeer goe de pers heeft gehad, is allerminst be doeld om de ambtenaren-stand in een kwaad daglicht te stellen, doch het geeft in de vele kwesties, die zich on getwijfeld bij deze materie voordoen, een manier aan om de moeilijkheden, die niet met een handomdraaien zijn weg te nemen, dragelijker te maken. TONEELGROEP „HET VOETLICHT". Op Dinsdag 9 November a.s. zal het Voetlicht het speelseizoen openen met het mooie toneelwerk van Henk Bak ker en Christien van Bommel Kouw; Westerman en zoon. Dit werk komt slechts zelden voor op de lijst van amateurverenigingen, daar het een vrij moeilijke opgave is. Na rijp beraad en na een zorgvuldige studie heeft regisseur Jan Huygenhet niettemin aangedurfd, dit werk door ,,'t Voetlicht" ten tonele te laten voe ren. Hij is er in geslaagd, alle rollen !e doen bezetten door de juiste perso nen, zodat de bezetting een sterk ge heel vormt. Daar ,,'t Voetlicht" met dit stuk medespeelt in de toneelwedstrijd voor amateurverenigingen, voor het sei zoen 19481949 in Alkmaar georgani seerd, kan men zich indenken, welke waarde de regisseur aan het welslagen van deze uitvoering hecht. Een buiten gewoon mooi en apart décor van Beyne uit Amsterdam, de speciale grime van Van Volen uit Amsterdam, dit alles moet tot een goed geheel leiden. Ongecorrigeerd Hedenmorgen te half zes is een per- soneelsbus van de Nederlandse buurt spoorweg Mij., een als personenauto dienst doende vrachtauto, op de weg van Wageningen naar Rhenen tegen een boom gereden. De conducteurs J. v. d. B. en G. I. uit Wageningen wer- den op slag gedood. Een conductrice en een hulp-conducteur werden licht gewond. De chauffeur en de andere in zittenden kwamen met de schrik vrij. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De auto en de stoffelijke overschotten zijn in beslag genomen. De republikeinse communistenleider Alimin werd 2 November geëxecu teerd, aldus meldt Antara. Alimin v/erd 13 October door de republikei nen gearresteerd, toen hij als boer ver momd in een trein zat. Alimin behoorde tot een der be kendste republikeinse communisten. Na het uitroepen van de republiek keerde hij na een langdurig verblijf in China naar Indonesië terug en werd leider van de P.K.I. Breng nimmer door lawaai, of bravour-gebaar, Het leven van U-zelf of and'ren in gevaar! Als men als vijfhonderdste bezoe ker een tentoonstelling bezoekt, krijgt men een geschenk en een toespraak. Als men het geluk heeft als de zoveelste tienduizendste in woner van een plaats geboren te worden, wordt men de volgende dag reeds begiftigd met eeiï spaar bankboekje plus passend bedrag daarop geboekt. Als men als zo veelste abonné inschrijft op een radioprogrammablad, wordt men in de hoogte gestoken, alsof men wonder wat had verricht en als men geluk heeft krijgt men dan nog een paplepel ook. Maar als men als vijfhonderdste arrestant het politiebureau wordt binnen geleid, dan krijgt men niets. Geen geschenken, geen toespraken, geen spaarbankboekjes en geen pap lepels. Het enige, dat men krijgt is een lepel om zijn pap mee te eten, en voorts een eigen kamer, iets, wat overigens in deze tijd van woningschaarste een niet te onderschatten voordeel is. En ove rigens weet men niet eens, dat men een bijzonder persoon is. Dat weet alleen de politie, die nauwkeurig boekhouding voert van de gaande en komende man. Zelfs de tijd komt erbij te staan.Gistermorgen om 9.50 uur gebeurde dit gedenk waardige feit. De vijfhonderdste arestant werd binnengeleid in het Alkmaarse politiebureau. Omdat de politie dit wist, weten wij het ook en omdat wij het wisten, weet U het nu ook. De enige, die het nog steeds niet weet, is de geluk kige zelf. En die zal het wel nooit te weten komen, vermoeden wij. Demonstratie met tractoren Dezer dagen werd op initiatief van het bestuur van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling Schermereiland, een demonstratie gegeven van verschil lende tractoren en landbouwmachines op het bedrijf van Gebr Kramer in de Sap- meer De heer P Bruin heette alle belangstel lenden welkom en deelde mede, dat het de bedoeling was de mogelijkheid te on derzoeken, in hoeverre mechanisatie in de landbouw mogelijk is, op oudelands grond en welke materiaal gebruikt kan worden Onder de aanwezigen merkten we o m op burgemeester Driesen, ir van Beneden, deskundige bij de Rijks-Voorlichtings dienst en vele anderen Gedemonstreerd werd met drie tracto ren, resp 15, 12 en 9 pk, verder een mest- strooiwagen, een greppelploeg, snijder en wieg Over het algemeen bleek de trekker van 15 pk het gewenste resultaat op te leveren, daar de beide andere te licht werden bevonden Vervolgens werd de 15 Pk tractor per praam vervoerd, wat heel goed mogelijk bleek Het zou ons te ver voeren indien wij hier een uitgebreid technisch overzicht geven, maar wel geloven wij niet te veel te zeggen, als we de veronderstelling uiten, dat de mogelijkheid lang niet denk beeldig is dat in de toekomst veelvuldig gebruikt gemaakt zal worden vaiï land bouwmachines en tractoren Voorzover wij uit losse opmerkingen vernamen leeft sterk het voornemen, de exploitatie uit te voeren in coöperatief of combinatie verband Duits commandant in de Wieringermeer De 44-jarige Jurgen Hinrichsen nit Flensbourg, tijdens de bezetting Duits commandant in de Wieringermeer we gens zijn bijzonder smalle en scherpe gelaat berucht onder de bijnaam „scheer mes", hoorde gistermiddag voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam de doodstraf eisen. De verdachte was gedurende de laatste 2 oorlogsjaren Hilfszollsekretar van de Grenzschuts van Ewijcksluis en had volgens verscheidene getuigen politiediensten uitgevoerd, die niets te rnaken hadden met zijn oorspronke lijke opdracht. Zo werd hij er onder meer van beschuldigd een weerloze arrestant, zekere M. P. Snoodijk, na diens arrestatie te hebben „vrijgela ten", maar hem vervolgens op korte afstand in de rug te hebben neerge schoten en hem daarna eigenhandig in de duinen te hebben begraven. Snoo dijk was een buurjongen van mej. A. KroCn, met wie de verdachte zeer be vriend was. Bovendien was de ver dachte de moord op twee Alkmaarders ten laste gelegd, die tijdens de honger winter op voedsel uit waren en onder dak hadden gekregen in de boerderij van P. A. uit de Willigen. Verdachte, hierover ondervraagd door president mr. F. R. MJjnlieff, voerde tot zijn verdediging aan, dat de twee Alkmaarders naar zijn over tuiging „partisanen" waren geweest. De advocaat-fiscaal, mr. F. P. Th. Rohling, achtte de feiten bewezen en van dusdanig ernstige aard, dat slechts de doodstraf op zijn plaats is. De uitspraak volgt op 17 Nov. a.s. Marktberichten ALKMAARSE VEEMARKT. Kalfkoeien f 600f 800; Melkkoeien f 600—f 800; Geldekoe'ien f 300—f 600; Kalfvaarzen f 350f 450; Geldevaarzen f 250—f 350; Graskalveren f 100—f 210; Stierkalveren f 375f 550. Handel matig. ALKMAAR, 3 Nov. 1948. (Alkm. Exportveiling). BI. Eigenheimers 56; Slabonen z. dr. (kas) 1.26; Stoksnijbo- nen (kas) 1.21; Pronkbonen 5257; To maten A 2842; Tomaten Bonken 18 22; Witlof II 28—42, I 56—70; Bloem kool 1541; Rode kool 612; Groene kool 5—8; Spruitkool I 50—82, II 15— 32; Boerekool 612; Spinazie 2956; Sla 1.5012; Andijvie 47; Rode bieten 67; Bospeen 614; Winterpeen 4 6.50; Waspeen 815; Uien 610; Uien drielingen 5; Prei 715; Druiven: Mus- caat 1.26, Alicante 721.06. Appels: Goudreinette 65 en Jonathan 5662. LANG. GROENTENCENTRALE, 4 Nov. 4000 kg Aardappelen: Bevelanders 5.20 en Eigenheimers 4.50; 20.000 kg Rode kool 69.80; 12000 kg Gele kool 6.407.30; 40.000 kg Groene kool 57; 163000 kg Witte kool 4—6; 83000 kg An dijvie 44.30; 6700 kg Peen II 5.50 en III 4.605; 2000 kg Bieten 6.407; 12000 kg Uien 7.607.80, grove 7.107.40; 150 kg Slabonen 98. NOOPDERMARKTBOND, 4 Nov. '48. 4700 kg Aardappelen: Blauwe eigenhei mers 5.90—6.60; 17000 kg Rode kool 6— 9.30; 1500 kg Gele kool 5—5.70; 12000 Groene kool 5—7.30; 196000 kg Witte kool 4; Succes 6; 2700 kg Uien 7.60— 8.30; 6000 kg Peen II 5.50, III 4.40—5.70; 1400 kg Bieten I 6—6.20; 2300 kg Andij vie 4.104.40. WARMENHUIZEN, 3 Nov. 1948. 36400 kg Rode kool 6—7.90 en 24200 kg Witte kool 5—6. 1 Met grote geven wij kennis geboorte van or CORNELIf Wij noemen hem C. ZWAAN J. ZWAAN- VAN BEI ANNEKE, W Arnhem, 4 Nov. Utrechtseweg 1' Met blijdschap wij kennis van de van ons dochtertj» PAULIENEI P. GODVLIE': A. GODVLIE KL. Bergen, 3 Nov. 1! Berkenlaan 18a Tfldelflk Huize R Gevraagd NET MEIS voor de morgenur Metiusgracht 6. NET MEIS gevraagd voor h gen bij Mevr. 31 Kennemerpark 6 B. z. a. NET M voor de huishoudii Brieven onder nt bureau van dit bis Wedn., 60 jr. L mooi nieuw huis, plaats, omtrek 1 zoekt GEZONDE VR van 40 ft 55 jaar, i enig eigen inkom voor gez. rek. ver leven. Br. onder no bureau van dit bis Jong meisje, v. ZOEKT WER in de ochtendure hulp in de huish. kinderen. Br. on- A 118 bur. van dit VROUWELIJKE aangeboden gedurei morgenuren voor hulpbehoevenden kinderen. Br. onder 111 bureau van dit HET WITTE KRUI Er waren opmerkelijk stellenden naar de verga Witte Kruis, afd. Heiloo Dinsdagavond gehouden nieuwe wijkgebouw aan De voorzitter uitte zijl over deze geringe belang meer waardeerde hij de der opgekomenen. De not vergadering werden goe de ingekomen stukken van het hoofdbestuur 1 Kruis, waarin o.a. were dat het sanatorium Hei< ingang van 1 Nov. weer nomen is, en ten tweedf batig saldo der liquidat herstel tenten worden die afdelingen die daarvt king komen. De bestuursverkiezing taat, dat de heer P. O' herkozen. Het oude wi, oorspronkelijk overgedaa de een of andere jeugd: onderhandelingen zijn ei ken, waarna is besloten ren aan de heer Pietersir penningmeester, de heer ingediende begroting wei cussie goedgekeurd. De sprak haar verwondering keurige voorbereiding va ting en de duidelijke vc hierover werd gegeven. den drie afgevaardigden mene vergadering gekoz vraag leverde niets bijzor door de vergadering vr worden gesloten. HSV—LIMME Om te weten, wat bovei strijd zeggen wil, moet me van deze beide verenigin. zichte van elkaar kennen, deze uitgevochten in de s de KNVB, maar nu beide in de KNVB uitkomen, jaar voor het eerst za teit zich weer in alle he gelden. Zondag a.s. word moeting op het HSV-terre ten. Limmen staat momei 3e plaats, terwijl HSV en lager genoteerd staat. Toe dat beide ploegen weinig zullen onderdoen en het uit, dat Heiloo Zondag a.s rijk sportgebeuren te wi Moge de sterkste winnen bliek een wedstrijd van f aanschouwen! BONNEN HALE Zelfverzorgers in deze g ten morgen, Vrijdag 5 Ni nieuwe bonkaarten 901 af BURGERLIJKE ST Ondertrouwd: AB< horst Overleden: A van L

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2