Stad <m Omgevmg^ Veertig jaren Openbare Boekerij AGENDA Overzicht over laatste twee decennia Belangrijke gebeurlenis op toneelgebied Portret van de week Last van zenuwen? Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Heiloo 51. Paneras HARMONIE THEATER CINEMA AMERICAIN VICTORIA-THEATER Egmond aafi Zee ■■PP" I M 1 De directrice van de O. L. B., Mej. M. Kaan, schrijft ons: 17 November a.s. is het 40 jaar geleden, dat de Vereniging „Openbare Leeszaal en Boekerij" te Alkmaar, die in Januari 1908 reeds de Kon, goedkeuring had verkregen, haar deuren voor het publiek openstelde. De geschiedenis van de O. L. B. over de eerste periode van twintig jaar is weergegeven in een geschriftje en nu de tweede periode bijna verstreken is, is de tijd gekomen het gebeurde in een vervolg daarop vast te leggen. Als eerste belangrijk feit dient ge memoreerd de verschijning, juist op 17 November, van de nieuwe gedrukte catalogus als resultaat van de totale omwerking van de bibliotheek volgens het decimale stelsel van Dcwey. Het jaar daarop verscheen in druk de ca talogus van de jeugdbibliotheek; bei de uitgaven werden met vreugde door onze lezers begroet. In 1930 zijn stadhuis, bureau van de Armenraad, Archief en Openbare Lees zaal in één complex van een centrale verwarming voorzien, wat een enorme verbetering is gebleken die in alle op zichten voldoet. In 1932 werd door de afdeling Alk maar van de Vereniging van Huisvrou wen een tentoonstelling georganiseerd, waarop ook de Openbare Leeszaal een stand verzorgde. Naast boeken, voor de huisvrouwen van belang, was er een prijsvraag: het raden naar 12 boek titels. Twee prijzen werden uitgeloofd, een boek en een boekomslag. De Lees zaal had hiermee zoveel succes, dat op verzoek van genoemde vereniging on ze instelling in 1937 wederom met een dergelijke stand op haar tentoonstel ling verscheen. In 1933 bestond de O. L. B. 25 jaar, welk feit door de tijds omstandigheden niet feestelijk is her dacht. In 1926 bij de ingebruikneming van het gebouw in de Langestraat werden de ruime lees- en studiezaal éénparig geroemd, minder goed was men te spreken over de uitlening met boe- kenstellingen tot het plafond, weinig licht en over het geheel aan het per soneel te weinig ruimte biedende om er te werken. Ook het aanbouwsel in de tuin voor het wachtend uitleen-pu bliek voldeed niet, zodat ons in 1930 reeds klachten daarover bereikten. In het verslag over 1937 schreef de secretaresse zelfs, dat de achteruitgang in het ledental, behalve aan de ongun- tige tijdsomstandigheden, ook moest worden toegeschreven aan de slechte outillage van de uitlening. In 1936 verscheen een herdruk van de catalogus, indeling als de voorgaan de, in Februari 1940 een supplement hierop. In 1938 bedankte mr. C. A. de Groot als voorzitter, hij werd opgevolgd door de heer Tj. N. Adema. Mr. de Groot had een langdurige staat van dienst: 21 jaar bestuurslid, waarvan 12 jaar voorzitter. In hetzelfde jaar werd in druk uitgegeven een keuzelijst van boeken voor de adspirant-leden. Jaar lijks werden kleine tentoonstellingen georganiseerd, zoals van jeugdboeken voor St. Nicolaas, Kerstlectuur, reislec tuur in de zomer, van de Wereldbiblio theek in het najaar. Bij gelegenheid van herdenkingsdata werd lectuur bij eenverzameld van en over Vondel, Tolstoï, over Rodin, over Hildebrand en de Camera Obscura. In 1939 werd het correspondentie schap Bergen omgezet in een agènt- schap, d.w.z. dat in Bergen een wissel bibliotheek werd geplaatst en dat bo vendien wekelijks enige kisten met gevraagde boeken naar Bergen werden gezonden. De uitlening geschiedde door de le assistente, die met grote toewijding deze taak behartigde en het agentschap tot grote bloei bracht. He laas maakte de evacuatie van Bergen in 1943 hieraan een plotseling einde. In 1939 brak de tweede wereldoor log uit. Alkmaar werd garnizoens plaats met als gevolg groot bezoek van militairen. Voor hen werden bij zondere maatregelen getroffen watbe- Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 6 November 1848 lezen wij het volgende: De op 25 October plotseling- o pgekomen storm was aller- noodlottigst voor onze woon plaats Egmond aan Zee. Eene onzer visscherschuiten sloeg door de woedende golven om; alle manschappen verloren in dezelve hun leven. VIJF weduwen en TWAALF weezen zijn daardoor niet slechts in diepen fouw ge dompeld; zij gaan tevens met waren kommer den naderenden winter tegemoet, daar zij door het verlies van Echtgenooten en Vaders de bronnen van het sober bestaan gevloden zien. De onder- geteekenden, nauwkeurig be kend met het smartelijk lot dezer diep ongelukkigen roepen voor dezelve het MEDELIJDEN en de WELDADIGHEID van anderen in. Deze poging zij daartoe van den getrouwen God en Vader gezegend. Van het ontvangene zal in dit blad dankbaar melding worden gemaakt. P. NIEROP, Burgemeester. N. J. VAN DER MANDELEN, Predikant. J. GLASBERGEN, R.C. Pastoor. C. PLANTEIJDT, Lid van het College der Kust-Visscherij J. SCHIPPER, Reeder. J. CONIJN. Reeder. De Heer W. VAN DER VOORT aan de Zijdam te Alkmaar, zal zich gaarne belasten met het ontvangen en verzenden der lief degiften, hoe gering ook. trof het lidmaatschap. Aan kampemen ten van militairen in afgelegen dis tricten van Noord-Holland werden en kele zendingen van afgeschreven en niet opgenomen boeken gezonden. Het bestuur oordeelde het noodzake lijk een propaganda-campagne in te zetten om het gebruik van de O. L. B. en haar bibliotheek te stimuleren. Een prijsvraag voor slagzinnen werd uitge schreven met als prijs een gratis jaar abonnement. Vijf slagzinnen vielen in de termen voor een bekroning en wer den geregeld gebruikt. Het uitbreken van de oorlog in ons land maakte een plotseling einde aan het bezoek van onze militairen. Ver schillende bijzondere maatregelen moesten worden getroffen, zoals ver duistering van het gebouw, wijziging van openings- en uitleenuren, het in opdracht van de C. V. verwijderen van door de bezetters verboden boeken. De politie nam dit later over. In Februari 1940 verscheen een sup plement op de catalogus van 1936. Door gebrek aan brandstoffen in elk gezin werd de O. L. B. in de avond uren steeds meer een toevlucht voor studerenden. De O. L B beleefde in de oorlogsjaren een record aantal leden met dito uitleningen (in 1942: 96582 banden, in 1945: 2910 leden, 698 jeugd- lezers) De bestaande plannen voor uitbrei ding en verbouwing van Museum-, Archief- en Leeszaalruimte werden helaas voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ook de door het bestuur aangenomen contributieverhoging van f 2 tot f 2.50 werd door de prijsbeheersing verbo den. Een beroep werd gedaan op de leden de contributie vrijwillig te ver hogen, in veel gevallen met succes. Tot onze grote spijt zagen wij twee bestuursleden noodgedwongen heen gaan, mevrouw R. PrinsVlessing en dr. J. Hemelrijk. Met groot leedwezen moeten wij hier melding maken van het feit, dat mevrouw Prins niet in Alkmaar en in ons midden mocht te rugkeren. Wij verloren in haar een toegewijd bestuurslid en secretaresse. In 1942 kwam in het nijpend, tekort aan ruimte enige verlichting door de medewerking van Gemeentewerken. De Leeszaal kreeg n.l. de beschikking over twee vertrekken van het perceel Langestraat 87; het ene werd bestemd voor boekenmagazijn. het andere, de serre, voor werkkamer voor de assis tenten. Het was inderdaad een grote verbetering, jjloch niet afdoend. In 1943 maakte de steeds groter toe loop naar de uitlening uitbreiding van de uitleenuren noodzakelijk, te weten met twee ochtenden per week, terwijl Zaterdagsavonds de Leeszaal om 18 uur gesloten werd. De uitlening voor kin deren werd i.p.v. 1214.30 uur des Woensdags. 1417 uur. In dit jaar viel het 35-jarig bestaan van de O. L. B.. dat op zeer kalme wijze werd hedacht. evenals het feit, dat de voorzitter, de heer Tj. N. Ade ma 25 jaar bestuurslid was. (Slot volgt). (Ontleend aan onze advertentie rubriek) ZATERDAG Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Hellzapoppin, tot 14 jaar o.g.; Victo ria-Theater, 7 en 9.30 uur: Mildred Pierce, 18 jaar; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Walt Disney's Fantasia, boven 14 jaar. ZONDAG Harmonie-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Hellzapoppin, tot 14 jaar onder geleide. Victoria-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Mildred Pierce, 18 jaar. Cine ma Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Walt Disney's Fantasia, boven 14 jaar. Valk's lunchroom, 10 uur: Willem v. Iependaal voor „De Dageraad". Overdekte, 2 uur: Zwemwedstrijden. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Dansen. MAANDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Hellzapoppin, tot 14 jaar o.g.; Victpria-Theater, 8 u Mildred Pierce, 18 jaar; Cinema Ame ricain, 8 uur: Walt Disney's Fantasia, boven 14 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Ned. Volkstoneel. ZONDAGS SLUITING APOTHEKEN Zondag, 7 Nov. a.s., zal de apotheek van de heer Hartong van Ark in de Langestraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de vol gende week de nachtdienst waargeno men. ZONDAGSDIENST ARTSEN Morgen, Zondag 7 Nov., wordt de dienst voor artse® waargenomen door de heren G. J. Siuijmer, arts, Emma- straat 36, telefoon 3193 en J. Maats, arts, Steynstraat 1, telefoon 2387. N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING H. v. Wonderen 115 14 37 8 21 Jb. Tol 78 14 24 5,57 W. Kranenburg 88 35 19 2,51 N. Meier 100 35 15 2,8b L. Dekker 85 28 20 3,03 Madderom 77 28 8 2,75 C. de Groot 85 26 15 3,26 N, Vis 56 26 11 215 E. v. Stralen 78 20 22 3,90 W. Koning 85 20 14 4,25 ALKM. BILJARTCOMPETITIE In de cadre-klas is thans de volgor de: Optimisten 17mp, Drie Ruiten 15 mp., Onder Ons 15 mp., ZEKZ? 13 mp., Excelsior 12 mp. De laatste twee heb ben 1 wedstrijd minder gespeeld. In de B-klasse staat de Lindenhoek aan de kop met 32 mp. gevolgd door ZEKZ?, Volharden, Optimisten, Excel sior A met resp. 30, 28, 28, 26 mp. In de D-klasse heeft Volharden nog onbetwist de leiding met 42 mp. Ex celsior volgt met 34. De Drie Ruiten won in de A-klas gisteravond met 82. De uitslagen wa ren: DOS—VW II 2—8 Gisteravond werd in het clublokaal van DOS, café de Vriendschap, een competitiewedstrijd gespeeld voor de Noordh. Schaakbond tussen DOS I en VW II. Het laatste team moest met enige invallers uitkomen, doch blijkt over voldoende reserves te beschikken. De reserves behaalden n.l. 4'/i punt. Aan bord 2 wist Kirkenier met een stuk achterstand op fraaie wijze zijn tegenstander mat te zetten. VW II be haalde tenslotte een 82 zege. De ge detailleerde uitslag was: 1 R. v. Wezop (DOS)dr. F. Helder (WV) 1—0; 2 A. Burgert—A. Kirke nier 01; 3 C. MazereeuwD. Appel Sr. V?'h\ 4 K. BrinkhofG. S. Groe- newoud 01; 5 J. KooyA. Vis 01; 6 A. NijmanJ. Veis 01; 7 J. Slik ker—J. v. Til 0—1; 8 J. Bakker—A. Vellinga 01; 9 W. SpeetsP. J. Groe- neberg 01; 10 A. v. VlietG. F. v. Brenk Vr—>/s. Sublieme opvoering van Sartre's „Huis CIos" in het Gulden Vlies Met grote waardering en voldoening zjj allereerst geconstateerd dat Covoto met het organiseren van een speciale opvoering van Sartre's stuk: „Huis Clos" uitstekend werk heeft verricht. Niet alleen omdat men nu ook in Alk maar met een toneelstuk van Jean Paul Sartre, de zeer op de voorgrond tredende Franse toneelschrijver, heeft kunnen kennismaken, maar tevens omdat Alkmaar hierdoor op toneelge bied op hoger plan is gekomen. De opvoering van dit stuk wordt van tijd tot tijd voorafgegaan door een inleiding van prof. dr. G. v. d. Leeuw over Sartre en „Huis Clos". Door ver hindering van onze oud-minister werd hier diens inleiding uitgesproken door Ko Arnoldi, directeur van het Rotter dams Toneel en regisseur van 't stuk. Men vindt de kern dezer inleiding, zij het in andere bewoordingen, bijna geheel terug in ons artikel over „De profeet van de vrijheid des menselij ken levens, Jean Paul Sartre" in onze courant van Donderdag. Voor hen, die de voorstelling bijwoonden, zal het zeker interessant zijn dit oriënterende artikel nog eens aandachtig te lezen. „Huis Clos" („Met gesloten deuren".) is een beklemmend stuk, op virtuoze wijze, opgebouwd en van een grote suggestieve kracht. En deze kracht komt juist in een niet te groot theater en op een niet te groot toneel wel zeer duidelijk uit. Met de grootste aandacht heeft het publiek het uit één bedrijf bestaande stuk gevolgd. Het werd ten zeerste geboeid door de bijzondere dialoog en door het spel der drie hoofdrolvertol kers. Wanneer men zich indenkt wat de rollen van Ines, Estelle en Gargin eisen, moet men grote bewondering hebben voor de wijze waarop de sfeer getroffen werd en de personen wer den uitgebeeld, waarbij één der drie telkenmaal „de beul" was der beide anderen. Johan Remelts had zich in de rol van Gargin geheel ingeleefd, wist in verschillende scènes de juiste stijging te brengen en ook door stil spel te boeien. Willy Haak was een koele en berekende Ines en deed haar affecties in prachtig spel duidelijk uitkomen. Een uitnemende creatie van üeze ern stige actrice. Rie Gilhuys gaf als de wufte kindermoordenares, die de ijdel- heden des levens najaagt maar ook haar angst laat voelen, een zeer knap pe uitbeelding vol emotie. De rol van bediende werd vervuld door Ad. Noy- ons. Een daverend applaus brak na de slotzin: „Laten we er mee doorgaan" los, een applaus, dat de spelers vele malen terugriep. Voor spelers en re gisseur was die huid. volkomen ver diend. En ook voor Covoto was deze avond een, mpoisucces, „Het Gulden Vlies" was uitstekend bezet. G. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. 1. „Pim en Pam!! Hebben jullie het al gehoord?" roept Pom tegen zijn broertjes, terwijl hij met een reuze vaart uit het ouderlijk hok komt ge vlogen. „We moeten optreden!" „Op treden? Waarvoor?" roept Pam ver baasd. „Ik ben nog nooit opgetreden. Ik weet eigenlijk niet eens wat dat betekent". 2. „Dan had je wel eens beter mo gen opletten op school", zegt Pom be rispend. „Maar wat ik zeggen wou, we moeten weer optreden voor de krant!" „De krant?" roept Pim met 'n verschrikt gezicht. „Lieve help! Zit mijn haar wel netjes? Als ik zo in de krant kom, herkennen de kinderen me niet eens meer". Zorg voor zieken en gewonden „Zorg voor zieken en gewonden", zo luidt het onderschrift van ons portret van de week. Inderdaad, dat is het, waardoor de heer J. C. Pouwels de aandacht verdient. Een zieke die naar het ziekenhuis moet worden vervoerd, een slachtoffer van het verkeer of eeu ander ongeluk, zij worden door de ambulance-wagens van de heer Pou- wels veilig naar het ziekenhuis ge- i bracht. Als er een ongeluk plaats vindt, waarschuwt de politie de G.G.D., j die op tiaar beurt de garage van de heer Pouwels aan de Kennemerstraat- weg belt. Dag en nacht staat daar een zieken-auto gereed, met geschoold personeel, om het slachtoffer te ver voeren. Op die scholing vooral komt het aan. Want wel gaat een broeder li van de G.G.D. mede, doch in verband met het transport is kennis van zaken ook bij de chauffeur gebiedende eis. En de vakbekwaamheid van de am bulance-chauffeurs is dan ook voorschrift. Als minimum-eis wordt het bezit van een E.H.B.O.-diploma vereist. En zoals aan de chauffeurs bij zondere eisen worden gesteld, zo is het ook met de ambulances zelf. Voor al de langere wielbasis maakt, dat dé wagens zonder schokken over de weg glijden. Toen de heer Pouwels in 1926 het bedrijf aan de Kennemer- straatweg kocht, was daar ziekeilvervoer aanwezig, doch in 1928 breidde de eigenaar zijn bedrijf uit en schafte zich weer tien jaar later, in 1938 een tweede wagen aan. In de oorlog werkte hij zelfs met drie ambulance auto's. De reden daarvan was, dat Alkmaar beschikte over een persgas installatie, en dus het vervoer uit de omtrek aantrok. Zelfs heeft een tijd lang een wagen met een generator gelopen. „Toen voelde je je meer ma chinist, dan ziekenvervoerder" zo zei de heer Pouwls. De officiële naam van des heren Pouwels beroep luidt ziekenvervoer- ondernemer, welk beroep ressorteert onder de sectie ambulancebedrijven. En de heer Pouwels is van mening dat deze organisatie van groot nut is. Want je spreekt nog eens collega's uit het hele land en komt zo tot uit wisseling van nieuwe ideeën. En de heer Pouwels vindt, dat dat nooit kwaad kan, zelfs al kan hij bogen op een jarenlange ervaring in het ver voer van zieken en gewonden. Een opvatting, die hen, die van zijn dien sten gebruik moeten maken, slechts ten goede kan komen. Nog vier weken Nog vier weken, dan is het ogen blik gekomen, waarop de goedheilig man zijn beste tabberd zal aantrekken, zijn zwarte Piet zal sommeren hem te volgen en het eerste het beste vlieg tuig zal nemen, dat hem naar de lage landen aan de zee zal voeren. Wij weten niet, of St. Nicolaas geheel vrij is van Franco-smetten, maar wel staat vast, dat de Nederlandse jeugd niet vraagt naar een politiek tintje. De brave heilige is er niet minder welkom om, zelfs al zou hij een vooraanstaande functie in de partij bekleden. Zolang bij zijn factotum maar opdracht geeft, met milde hand te strooien en zolang hij zelf maar zorgt voor grotere en kleinere cadeaux, is hetf onze jeugd al l3ng goed. En reeds nu, een maand voor de grote dag, is zijn komst te bespeuren aan tal van symptomen. De etalages brengen zijn conterfeitsel in alle maten en kleuren. Met rode tab berd, zelfs met groene of gele kledij. Alleen de Pieten, die zijn onverander lijk zwart. In de advertenties ver schijnt het nobel gelaat vau de Sint, met daarnaast de opgewekte grijns van zijn halfwas en de jeugd van Alk maar, de spes Alcmariae, trekt langs de etalages, en drukt neusjes tegen de ruiten en slaakt opgewonden gilletjes en verdringt zich om toch maar het beste plaatsje te hebben als die elec- trische trein daar in de uitstalling rondraast, en zwijmelt in de aanblik van een pop met echte slaapogen of stompt elkaar van louter plezier om zo'n echte metaalbouwdoos. De dagen worden snel korter. Soms hangt een kille mist in de straten, soms doet een snijdende wind de voor bijgangers zich haasten. Maar de lich ten in de etalages gloeien en stralen hun schijn af op de Alkmaarse hum mels, die nu al, vier weken van te voren, genieten van het feest, dat weer gaat komen, het feest van Sinter klaas. Zij kijken alleen naar al dat moois, die kleinen en hebben geen aandacht voor de kaartjes met de ge- calligrafeerde prijzen. Die ziet straks St. Nicolaas alleen. Als die geen St. Nicolaas was, zou hij zeker wel eens een lelijk woord gebruiken. Want hij zit ook niet al te best in zijn deviezen. En dat is een heel teer punt Oprichting van een Bath-vereniging Ten raadhuize kwamen dezer dagen op uitnodiging van burgemeester mr. dr. H. J. Wyt#.a vertegenwoordigers van het Alkmaarse verenigingsleven in vergadering bijeen ter bespreking van het reeds eerdej' door de burgemees ter gelanceerde plan tot oprichting van een algemene Bath-vereniging. Burgemeester Wytema, die de verga dering leidde, gaf een uiteenzetting van zijn plan, dat beoogt de belangstelling van de Alkmaarse bevolking voor de uitwisseling met Bath te verbreden en veralgemenen. Daartoe zal z.i. 'n ver eniging moeten komen, waarvan ieder individueel lid kan worden en die nadat een yoorlopig comité de voorbe reidende werkzaamheden tot een goed einde zal hebben gebracht een eigen bestuur zal kiezen, dat met de leden verder zal uitmaken hoe het gestelde doel dient te worden bereikt. Spreker stelde zich voor, dat deze vereniging dan behalve de uitwisseling ook de organisatie van cursussen in de Engelse taal ter hand zal nemen. Op een vraag, door één der aanwezigen gesteld, ant woordde burgemeester Wytema, dat hij zijn plan ook met het bestaande Bath- comité besproken had; dit comité zal niet blijven best;\ n, doch geheel opgaan in de nieuwe Bath-vereniging. Na enige gedachtenwisseling werd besloten, dat de vertegenwoordigers der verenigingen de plannen in hun orga nisatie zouden bespreken; over vier weken zal in een tweede bijeenkomst een voorlopig werkcomité worden ge vormd om het plan tot oprichting van de Bath.vereniging verder uit te wer ken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne, d. van J. Bos en C. P. Schuit. Jacob, z. van C. van der Molen en N. Keizer. Getrouwd: Pieter Balder en Maar tje Kuitwaard. Gerardus Jonker en Maartje T. Langedijk. Ondertrouwd: Geradus Jonker en Maartje T. Langedijk. Hellzapoppin humor kunnen beleven en daarvoor is „Gecensureerd" is dat dermate koste- het nodig, de Amerikaanse mentaliteit lijk, dat de man, die dit wist te schep te begrijpen. Voor hen, die dit niet kun- pen, recht heeft op het filmkruis met nen, is Hellzapoppin een serie lolletjes jupiterlampen en celluloidscharen. Een Ziet de gesublimeerde kolder! Heil- op-de-film, een reeks opnamen van knul, die de hele film door om mr. zapoppin! Aanschouwt deze concentratie dwaasheid plus een aantal gestroom- Jones loopt te janken, is een obsessie, van dwaasheid! Hellzapoppin! Hoort lijnde jongedames met bijbehorende maar als hij dat in Hellzapoppin doet het loeien van de waanzin van de badpakken plus een cacaphonie van en daarbij zijn van stekje tot waringin toppen der daken! Hellzapoppin! jitterbugmuziek. Maar voor iemand, uitdijende plant meesleept, hóórt hij Ja dit is het' Hier breekt zich een die zich weet te verheffen boven dit er in. Mischa Auer, Martha Raye, Chic vorm van humor baan, die alleen de peil, die iets doorgrondt van wat er in Johnson en Ole Olsen lopen, hollen en Amerikanen schijnen te bezitten, een G°d's Own Country aan humor leeft springen de nonsens bij elkaar, spre- humor die zo weergaloos is, dat het en die aanvoelt, dat die humor zich ken, schreeuwen, brullen de waanzin schier 'geen humor meer is, maar wijs- hier onweerstaanbaar baan breekt, is uit, vanaf het ogenblik, dat een luid heid De grappen uit de school van Hellzapopin subliem. Om de doodeen- sprekerstem Calling all devils, calling de Marx Brothers, déf puntige dialogen van een René Clair, de muzikale gijn IA/ A T Hf TLJC A TEDC DDCNI£TK van een plan als dat van George Form- 'I /A I LJU I MLri I L.l\D O/XC/NUl/ by, dit alles tezamen gebundeld in 'n smalle celluloidstrook en op het witte voudige reden, dat hier gebroken aU devils" loeit, tot het dwaze slot doek geworpen met de snelheid van 'n wordt met alle '(ongeschreven) wetten, met een kogelvrij vest met kogelgaten, straalvliegtuig, dat is de film Hellza- die tezamen voorschrijven, hoe een Hellzapoppin. Een ploeg negers, die poppin, de uiting van absolute onzin, film „behoort te zijn". Een man, die met piano, bas en koper wonderen Een titel, die niets betekent, die in het vanaf de film tot de operateur (die de- doet. Hellzapoppin! De dertig Conga brein van een dwaas moet zijn ont- zelfde film in zijn cabine afdraait) roos, die hun levensvreugde uitstam- staan, een verhaal, dat er niet ie, een brult: „Overdoen" en dan nog sue- Pen! Hellzapoppin! Een naamloos re- ontknoping, die ontbreekt en die toch ces boekt ook is een unicum in de gisseur, een anoniem orkest van weer een ontknoping vormt en nog de ver- historie der film. Als die operateur dan galoze vaardigheid. Hellzapoppin. Nog- dienste heeft, de grote verdienste, in zo in de war komt, dat de zaal staart maals. ja dit is het! het geheel te passen. naar twee halve filmbeelden, waarvan Er is moed voor nodig, een film als de personen (dezelfde personen) tegen Hellazpoppin te maken. Want de regis- elkaar praten, is dat een onvergetelij- seur, die hier zijn overmoed uitleeft in ke vondst. Als een der acteurs van een serie beelden, loopt o, zo licht de een (overigens schattig) meisje een It-hc verkeerd bevreoen te worden, heel lelijk woord wil zeggen en hij Men moet deze humor deze gespecia- zich de mond gesnoerd ziet door een sia" hebben wij dezer dagen reeds een lfseer^? h<mderd^™cent AmSkaajise dwars over het doek geprojecteerd uitvoerige beschouwing gewijd. Een Fantasia Aan Walt Disney's schepping „Fanta- nadere bespreking is daarom vanaf de ze plaats overbodig. Volstaan wij met op te merken, dat de belangstelling op de eerste avond dusdanig was, dat daaruit kan worden afgeleid, dat „Fantasia" ook onder het Alkmaarse publiek haar weg zal weten te vinden en de plaats zal veroveren, die de film uit hoofde van haar uit- zonderlijkp kwaliteiten zo ten volle toekomt. Mildred Pierce Soms aangrijpend, soms onbegrijpe lijk en onwaarschijnlijk is „Mildred Pierce" geworden tot een typisch pro duct van de Amerikaanse filmindu strie. Het tempo dat in deze rolprent zit gaat ons, minder op tempo ingestelde stervelingen, wel eens wat te snel en ook dat bewijst dat Milderd Pierce ty pisch Amerikaans is. Desondanks is het geheel zeer zeker te waarderen en staat zeker niet op één lijn met de producten waarmee Amerika de smaak van de bioscoopbe zoekers tracht te vergiftigen. De moraal van deze film is dat met geld vrijwel alles te koop is, behalve liefde. Joan Crawford vervult de ti tel- en hoofdrol en met Jack Carran en de jeugdige Zachary Scott draagt zij de film door vaak subliem spel. MUTATIES IN HET FORESTERS- BESTUUR. In de dezer dagen gehouden leden vergadering van de Foresters hebben verschillende mutaties plaats gehad in het bestuur. Het is thans als volgt sa mengesteld: J. Kloomer, voorzitter; Chr. van Dijk, secretaris; P. Greeuw, pen ningmeester; M. Vos, F. Pesser, P. Bood, J. Slooten, G. de Klerk en D. de Groot. De elftalcommissie is als volgt samengesteld: Jan ter Buurkes, secre taris; P. van Steeg, S. Meijer, H. Lamar Gz. en W. Wasterval, aangevuld met de trainer en aanvoerder van het le elftal. DAMCLUB HEILOO. De uitslagen van de voor de 6e ronde gespeelde onderlinge wedstrijden lui den als volgt: Groep I: H. VerverC. de Graaf 11; J. Geuzebroek—S. de Geus 20; K. Tuinman—J. de Goede 2—0; A. Dekker— J. Sprenkeling 1—1; J. de Geus—C. Ad miraal 0—2. Groep II: A. KroonA. Wenterink 2—0; J. Marsman—P. Beukers 2—0; J. Spaans—C. de Jong 0—2; P. Houten- bosW. Hoogenboom niet gespeeld; P. OudD. Langedijk 20. Groep III: A. AllemanJb. Helder 0—2; Bruin—Jb Helder 1—1; D. Smit— S. Hottentot 0—2; Weijers—B. Hofman 02; A. Alleman—C. Lieshout 2—0; v. d. WerfMollema 11. BONNEN HALEN Zij, wier familienaam begint met de letters A t/m K moeten Maandag 8 Nov. hun nieuwe bonkaarten 901 afhalen. Op 15 Nov. zal luitenant Knopper voor het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling in de Oude Herberg spre ken over „Radar". De avond is gratis toegankelijk en wij vertrouwen, dat velen naar dit belangrijke onderwerp zullen komen luisteren. SCHAAKUITSLAGEN De uitslagen van Donderdag j 1 zijn: Eerste Afdeling: c Blok-J Koopman 0—1; J van Don—h Franse 1—0; G Stam J de Waal 01; p ManteJ Zijp 1—0; Gvd Brink—A Heere 0—1 Tweede Afdeling: W de Graaff—G Groot 1—0; G Zijp—C Zijp 1—O: s Ad miraal—J Hopman 0—1; K Groot—N Kraakman 01; P de WaardH de Vries 0—1 PEN VAN DE EERS Truman op even c gen van Dinsdag boekt de president zijn plan t nieuw leven gaat inbla dat de door Truman aai had gepakt werd op die als diplomaat een der buitenlandse politie veel aplomb hadden ve hadden zich verzet tege A/JAAR NU IS TRUWL zen en het An heeft getoond, dat het trouwend staat tegeno1 heiligde methode der zijn president, die, zelf derende wijze zijn plar van Vinson naar Mos opgegeven, in tal vai liet uitkomen, dat hij nitief van uitvoering men afzag. Inderdaad het ogenblik, gezien h hijj van het Amerikaai gen heeft, niets meer te doen, wat hem in de vrede goeddunkt. S soliede meerderheid Huis van Afgevaardigd gemakkelijk vallen, zijl buitenlandse beleid aaf groten. Uit het voorafgaanc concludeerd worden, d maar enige verander aanbrengen in de tot i buitenlandse politiek. 1 zich met het volle gei ambt en persoonlijkhei achter een krachtige i de Europese hulpverler tige politiek ten aanzii en de communistische politiek van „Ik ben ei ten aanzien van Fprliji Westerse Unie en uitb tot een Atlantisch China en méér hulp i Griekenland. In tegenstelling echte tenaren van buitenla menen, dat, na alles is, persoonlijkcontact eerder zal schaden dai Truman nog altijd aan i dat de agressieve polit ingegeven kan zijn dc en verkeerd begrip. En is, kan een vredesmiss Kremlin duidelijk maal geen kwade bedoelingc schien werkelijk bereik giftige sfeer, welke tha RECEPT 4: WITTE BONEN (echt iets voor d< jaar). 1 pond witte bo: kruidnageltje, 4 dil kg. aardappelen pakje juspoeder, (b.v. een paardei peper, wat aard maizena, gehakte f Laat de witte t en een nacht in rui weken, breng ze toevoeging van het nagel aan de kooi zachtjes gaar koks door een vergiet, di vocht opvangen. Snjjd de aardapp ken en de prei aai jes. Doe de stukje een pan, een weinig op de gesneden pre liter van het bo gemaakt met juspc Breng dit aan de 10 minuten zachtjes er dan de rookwor volgens de gare wit het geheel stoven is (af en toe even Neem de wórst ei eventueel het vocht appelmeel. Maak het geheel door toevoeging met en doe het gerecht leg er de worst as ven op en bestrooi wat gehakte peters Dien het gerech warm op. REGEPT 5: NOORD-HOLLA] (smakelijk, aardig 10 beschuiten, 2 gram vanille gusts fijne kaneel, wat s appelen, suiker naai lepels jam, 5 eetlf eiwit, wat boter of Roer de melk ir gustard door elkaa de beschuiten enke

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2