.c. Alkmaar's Raad besluit tot reorganisatie van het Lager Onderwijs ar v ke gerubrlek Rapport der raadscommissie met 12 tegen 9 stemmen aanvaard Uitvoerige debatten Boys aanval zal sterke verdediging ontmoeten Voor Alkmaar geen moeilijkheden ldelig boekwerk telt 100 pagina's, ekenworm (een iel te knagen en de laatste blad- ;ft het dier zich 1000, maar dat is 2 bladzijden en :werk bekijken. 9 bladzijden van tijden van het waarop boeken en de „hiel" 4? aan het tegen een kist met 3D rat gebeurt, moeet reling der atomen kent geen vrijheid r: Ia er dan nog goede geest die van de materie geschiedenis der ioeling geeft? En Democrltus. Gods- is uitsluitend ont- van de mensen r een sons- of en dergelijke, eid is er geen God, lernamaals. lod is en geen vrij- moet worden her lege ruimte, wat dan nog tuaaen sr zal Democrltus woord staan. Het mens en dier ie slijk. Dat onder- ipieel. tste vraag. Maar dan leven? Wat la i Demoeritus ant iven met een glim- over niets ver- et ïo vlak xijn als oor da son over- sns moet zijn blik het verleden, of De mens moet in t heden nemen, rat geschiedt, moet «I VAN EEN )UBLE bewust, dat het is, dat ik er de dat het in het «1» andig is, eenslam- n (ik bedoel hier- lead-directing dou- rdt om invloed uit itkomst). Als een een zes- of zeven- echts zelden voor eer dan 1 down eringen moet men Iet gevaar van een teeds dat de te- uwd door de dou- ïn wint, dat hij bij hebben verloren, inen antwoorden, ou kunnen double- iet-slamcontracten. ter niet juist, om- ten tenminste enpartij a.h.w. uit zodat de kans op wnslagen meer nger is dan bij an- i beschouwing ver is nam van een bij de internatio- pen 1948 te Chl- b, 10, 9, 8, 2 r, 10, 2 I Oost Schoppen: v, 7, 5 Harten: a. 9, 8, 2 Ruiten: 9, 5 Klav.: a, 10, 9, 5 S, 4 7, 4, 3 as aldus: is. N: 2 Sch. jas. N: 3 R. pas. N: 6 Sch. len. zijn met zijn 2 En denk nu niet, ieler was. het was e het overkwam, iouble won N het :it, N troefde af. ie KI. speelde. O peelde KT terug, waarna N Sch. a Weliswaar dokte 1. gezien O's dou- e tafel met Soh. h hebben, op KI. h. Gisteren heeft de raad der gemeente Alkmaar na uitvoerige discussies, die een avondvergadering nodig maakten, en na schorsing der besprekingen voor nader overleg, met 12 tegen 9 stemmen besloten de reorganisatie van het Lager Onder wijs, zoals deze in het rapport van de raadscommissie was voorgesteld, aan te nemén. Tegen stemden de heren Asjes, Van Berkum, Torenvlied, Knuistingh Neven, Wiese, Sietsma, Bos, Coerts en Kirpenstein. Wij hebben destijds een uitvoerige beschouwing gegeven van het rapport door de daarvoor benoemde raadscommissie over de reorganisatie van het Lager Onderwijs opgemaakt. In verband met de conclusies van dit rapport stelden B. en W. voor de nodige voorbereidingen te treffen, opdat een nieuwe niet-opleidingsschool en een cen trale opleidingsschool met drie leerjaren haar werkzaamheden met ingang van 1 Augustus 1949, of zoveel later als de gebouwen daarvoor beschikbaar zijn, kun nen aanvangen. De inspecteur van het Lager Onderwijs zal zijn medewerking verlenen om Alkmaar op de urgentielijst te plaatsen voor de stichting van een semi perma nent schoolgebouw in het jaar 1949. Het ligt in de bedoeling van B. en W. te bevorderen, dat een dergelijk gebouw dan wel een zogenaamde Finse schooi tot stand komt in het Bergerkwartier tus sen de Houtvaart en de spoorweg. Ook t.a.v. de huisvestingsproblemen van an dere scholen blijven B. en W. diligent. Mede namens de Raad brengen zij de commissie dank voor het vele en belang rijke werk, dat door haar Is verricht. landelijke reorganisatie en zou daarop willen wachten. De heer Torenvlied zeide, dat het rapport der commissie hem veel hoofdbrekens heeft gekost. Het on derwijsprobleem is een nationaal pro bleem. Zolang de Nederlandse samen leving een hokjes- en kastesysteem vertoont, zal alles een probleem blij ven. We moeten streven naar de gun stigste oplossing. Hier moet ieders politieke overtuiging geëerbiedigd worden. Waarom deze urgentie tot reorganisatie? Zijn er klachten van ouders of instellingen? Integendeel. Bij de aangifte van een kind zijn diens capaciteiten niet te beoordelen. Thans stopt men de ene school vol en de andere komen ten achter. Verschui ving van opleidingskeuze brengt geen oplossing. Op het aanvraagformulier, dat de ouders bjj de aangifte van hun kinderen ontvangen, bestaat de ge hele voorlichting in een verwijzing naar de Tesselschadeschool als d e opleidingsschool. In Zutphen worden de ouders veel beter wegwijs ge maakt. Wat de heer Koelma aanving is niet voortgezet. We mogen de on derwijzers toch wel als de beste des kundigen beschouwen. Dergelijke or ganisaties moeten meer gekend wor den. De afd. Alkmaar liet zich niet leiden door angst. Zij verdient alle lof, terwijl het bestuur van Volksonderwijs verstek heeft laten gaan. We moeten deze voorstellen retourneren, omdat het onderwijs geen proefkonijn mag ztjn. Van veel meer belang is de huis vesting. Regeren is vooruitzien en de huisvesting dient primair te zijn. De heer Van der Borden was tevreden over het werk der commis sie. Er zijn 19 vergaderingen geweest en reizen ondernomen. Een zeer ge degen stuk werk is daarvan het ge volg. Wij zijn wel geen onderwijsdes kundigen, maar kunnen wel beoorde len, dat dit een uitstekend rapport is. Enige scholen zijn zeer slecht gehuis vest. De Christelijke Kleuterschool is er het slechtst aan toe. Is hier ook rechtsherstel mogelijk? De vroegere school was een paleis vergeleken met wat men nu heeft. Deze school ver dient de bijzondere' aandacht, evenals de Handelsschool. Ook hiervoor is een behoorlijk, afzonderlijk gebouw nood zakelijk. Wethouder Coerts had zich in B. en W. zijn stem voorbehouden. Nu deskundige adviezen volkomen afwij zend zijn had de commissie niet met dit voorstel mogen komen. Spr. is een tegenstander van het opleidingsonder- wijs. Het zou verstandig zijn de Rijks regeling af te wachten, waarbij wel licht het toelatingsexamen wordt af geschaft. De opleidingsschool onttrekt hier de leerlingen aan de andere scho len. Elke school is in staat voor het M.O. op te leiden, al is een leerplan van 6 jaren vaak te weinig. Een twee de opleidingsschool is onnodig. Er zijn op de Tesselschadeschool leerlingen, die de leerstof niet kunnen verwerken. Het M.O. is er mee gediend, dat een groot percentage leerlingen eerst een brugklasse volgt. Spr. wil opleidings- mogeliijkheid aan alle bestaande scho len De voorzitter der commissie spreekt. Wethouder Van Slingerland, voorzitter der commissie, zeide, dat hij met instanties, welke door burge meester Koelma gehoord werden, geen contact meer had. Spr. kon destijds niet weten of de heer Koelma zijn taak niet zou hervatten. De heer Sietsma wil de landelijke regeling afwachten. Men had dan de commissie om advies kunnen vragen met de mededeling, dat men alles zou laten zoals het is. In tegendeel drong de heer Hoytink des tijds op grote spoed aan en hekelde hij het, dat de opleidingsschool stan denschool zou worden en de andere scholen zou verdrukken. Ook de heer Sietsma drong destijds op een spoe dige behandeling aan, evenals de heer De Wilde. Spr. heeft in de raadsver gadering het vormen van een raads commissie voorgesteld met instem ming van de heren Sietsma en Hoy tink. Wij hielden bet belang van het openbaar onderwijs èn dat van het kind voor ogen. Ons bezwaar was de jeugdige leeftijd waarop een selectie werd gemaakt en waardoor het leer lingental van andere scholen werd be- invloed. De Tesselschadeschool geeft uitstekend onderwas, maar een betere regeling is mogelijk. In tal van steden wordt het probleem nog bekeken. De geleerden zijn het niet met elkaar eens De commissie meent, dat het voort gezet L.O. eindonderwijs moef zijn, 't Onderwijs is daar goed, maar van hogerhand zal tegen de bestaande gang van zaken bezwaar worden gemaakt. Het betrokken voorstel kwam in de raadsvergadering van 26 Augustus in behandeling, waarna, op voorstel van de heer Sietsma, besloten werd de bij lage tot een volgende vergadering aan te houden, opdat de raadsleden zich daarin nog eens extra zouden kunnen verdiepen en de niet geraadpleegde organisaties alsnog gelegenheid zou den krijgen hun opmerkingen te ma ken. Tevens zou men dan in Leeuwar den nog eens het daar gevolgde sy steem kunnen bestuderen. In de raads vergadering van 11 October kon het voorstel nog niet behandeld worden, doordat inmiddels adressen waren in gekomen van de afd. Alkmaar van het Ned. Onderwijzersgenootschap en de ouders van leerlingen van de Tessel schadeschool, waarna besloten werd de voorstellen in de eerstvolgende ver gadering te behandelen en ondanks inkomende adressen niet langer uit te stellen. Zowel van het adres van de afd. Alkmaar bovengenoemd, als dat van de ouders, alsmede van de antwoord- conclusie daarop van de betrokken raadscommissie hebben wjj uitvoerig mededeling gedaan. De heer S i e t s m a had waardering voor het werk der commissie, maar zijn fractie stuitte op onoverkomelijke bezwaren. De onderwijsorganisaties hadden stem in deze meterie moeten hadden stem in deze materie moeten rapport. Zij zijn allereerst tot oorde len bevoegd. Reeds in Maart 1947 waren zij in de gelegenheid een rap port uit te brengen. Evenals de afd. Alkmaar van de Ver. van Ned. On derwijzers hebben spr. en zijn fractie vele bezwaren. Het beste is nog de verschuiving van de leeftijdsgrens voor de beoordeling of men M.O. zal vol gen. Kunnen ouders in elk geval toe lating tot de opleidingsschool eisen? De afd. zegt, dat een ideaal van de onderwijsorganisatie is, dat het kind onderwijs ontvangt waarvoor het ge schikt is. Vele leerlingen van het voortgezet onderwijs doen met suc ces examen voor het M.O., wat men door wegneming der brugklasse on mogelijk wil maken. De ouders der kinderen van de Tesselschadeschool hebben ook grote bezwaren. Het is fout 'n opleiding van 6 jaren in 2 jaar samen te persen. Het hoofd van de dagopleidingsschool te Haarlem zegt, dat de opleidingsschool burgerrecht heeft verkregen en vreest afvloeiing naar het bijzonder onderwijs. Het gros der ouders grijpt liever te hoog. Een zwak punt is de toelating tot de op leidingsschool. Moet er bij te grote aangifte na-geselecteerd worden. Wan neer men dit experiment alleen voor het openbaar onderwijs neemt, zal het bijzonder onderwijs daarvan de vruch ten plukken. De toestand in Almelo is een unicum. De heer Van Sleen, Kamerlid, specialist voor de Partij van de Arbeid in Onderwijszaken, voelt niets voor opleidingsscholen en nog minder voor kopscholen. Het M.O. moet zich richten naar het L.O. Alle scholen moeten een gelijk leerplan hebben, wat de commissie in de aan vang ook betoogt, maar welk stand punt zij later verlaat. De heer Duin- ker, inspecteur in Den Haag, was evenmin enthousiast. De scholen staan hun beste leerlingen niet graag af, daar deze het onderwijs stimuleren. Het testen geeft geen zekerheid van een goede sortering. Elke school moet vrij in haar opleiding zijn. Laat men de leerlingen der 6e klasse, die nog niet geheel gereed zijn voor het M.O., verzamelen in een centrale klasse, zo als dat in Den Haag gebeurt. Men moet overgaan tot opleiding aan alle scholen, zo nodig met een 7e klasse. Dat geschiedt o.a. in Leeuwarden. De commissie was daar niet voor, maar spr. is dat wel, al moge het dan enkele malen zijn voorgekomen, dat uit Hol land gekomen ouders bezwaren had den tegen het 7e leerjaar. De Friese kinderen zijn toch niet intellectueler dan de Hollandse? Een 6-jarige oplei ding is altijd geforceerd door een te snel tempo. Ook hier was vroeger een 7-jarige opleiding. In Zaandam had men een brugklasse voor het U.L.O., maar is daarvan afgestapt. Men acht daar een opleiding aan een opleidings school niet aanbevelenswaardig. De gemeentelijke inspecteur van het L.O. in Zaandam is een leerling van prof. Kohustam. De professor onderschrijft volledig het Zaandamse systeem. Spr. vindt de brugklasse op haar plaats. Zij geeft een welverdiende steun aan het voortgezette lager on derwijs. Spr. verwacht spoedig een We hebben de zaken van alle kanten bekeken en ook geconfereerd met de Tesselschadeschool. Haar afgevaardig den onderwijzeressen vonden het werk der commissie nog zo slecht niet al was de mening van enkele heren later verdeeld. De onaangenaamste conferentie was die met het N.O.G. De heren hadden hun conclusie al klaar nog vóór er geconfereerd kon worden. In bezettingstijd was er een school als de commissie nu wenst en de resultaten waren nog zo slecht niet. Men leidde daarop van de 4e klasse af. Experimenteren doen wij dus geenszins. Spr. meende, dat er geen enkel bezwaar is zich nu achter de commissie te scharen. Het kath. onderwijs en de Chr. .kleuterschool zijn thans het slechtst gehuisvest, maar op het ogenblik is daaraan niets te veranderen. De commissie heeft voor haar plannen de instemming van de inspecteur, die toch op onderwijs gebied ook geen leek is. De heren Sietsma en Coerts willen alle scholen laten opleiden, maar een deskundige noemde dat een utopie. Spr. hoopte alsnog, dat de Raad zich achter dit rapport zal scharen. De heer Hoytink zou des avonds willen doorvergaderen. Het bleek, dat enige raadsleden dan niet aanwe zig konden zijn. Besloten werd om half aeht de be sprekingen te hervatten. Avondvergadering De heer Venneker liet uitkomen, dat toen er plannen waren tot instel ling der commissie, geen enkele der opponerende raadsleden daartegen bezwaar maakte. Wat het rapport zelf betreft, haalde spr. o.a. de mening van de directeur der H.B.S. aan, die opheffing der opleidingsschool niet mogelijk achtte. Men wil een brug klasse behouden, welnu, laat men als zodanig de opleidingskopschool be schouwen. Een wijkverdeling zal de rust in het onderwijs bevorderen. De opleidingskeuze wordt naar de 4e klasse verschoven. Ook de directeur, van de H.B.S. is niet voor de oplei ding vanaf de eerste klasse. De cen trale opleidingsschool heeft haar be staansrecht in Almelo bewezen. Men heeft o.a. de sympathie van de in specteur en de directeur van de H.B.S. Spr. zou wei eens willen zien wat men daartegenover kan stellen en bepleitte aanneming van het rap port. De heer De Wilde deelde mede, dat hij en mevrouw KommerVan der Zwaard een afwijkend standpunt in nemen. In elk systeem zit een kern van. waarheid. Na alle belangen te hebben afgewogen is spr. vóór de een- Dtrale opleidingsschool. Spr. behandelde het adres van het N.O.G. Men wist tjjdig genoeg, dat men kon adresseren en ook wat er vroeger onder burge meester Koelma besproken is. Toen de héér Sietsma alle scholen een ge lijk leerplan wilde geven en alle wil de laten opleiden, wekte hij deindruk, dat dit de instemming had van de hoofden der scholen. Van die onder wijzers-opinie is bjj de commissie niets gebleken. Eerst nu komt men met bezwaren. Het grote aantal leer lingen maakt in de toekomst het huis- vestingsvraagstuk zeer urgent, hoe wel de schoolruimte voor het open baar onderwijs beter is dan die voor het bijzondere. Men heeft het vesti- gingsvraagstuk aan B. en W. over gedragen en begrijpt, dat 'n oplossing nog niet is te vinden. Het initiatief voor onderwijsvernieuwing zal van de onderwijzers zelf moeten uitgaan. He laas is het, door gebrek aan medewer king van de hoofden van scholen, niet tot een algemene discussie met de ouders gekomen. Spr. is er van over tuigd, dat de meeste ondertekenaars van het adres van de Tesselschade school het Raadscommissierapport niet bestudeerd hebben. Vele kinderen zijn niet geschikt voor opleidingsonderwijs, Spr. gaf een uitvoerige historische beschouwing van wat in deze gemeen te uit dien hoofde reeds besproken is geworden. Men moet voorkomen, dat kinderen de voordelen mee „genieten" van andere die klaar gestoomd moe ten worden. De Tesselschadeschool be- invloedt in sterke mate de opgave aan de andere scholen. Dit is één van de oorzaken, dat de commissie voor wijkindeling is. Zij heeft alle respect voor het onderwijs aan de Tessel schadeschool, maar het gaat om het schooltype en over-de reorganisatie, Bij de overgang van" de gewone school naar de opleidingsschool zal er veel tact en goed wil gevraagd worden van de ouders, de onderwijzers en het ge meentebestuur. Vele ouders zullen het bij rustige overweging met spr. eens zijn. De onderwijzers moeten rustig kind voor kind beoordelen en daar over met de ouders spreken. Er kun nen fouten worden gemaakt, ook al omdat het psychotechnisch onderzoek feilbaar is, maar het is beter dan niete. Spr. vertrouwt ten volle op 't goede voorbeeld, dat in Almelo wordt gegeven. De stem der ouders moet be slissend zjjn. Spr. bestreed diverse op vattingen uit ^ïet adres van het N.O.G. De deskundigen zijn het hope loos oneens, maar ook de commissie heeft haar deskundige medestanders. Spr. hoopte op een regeling van hoger hand. De school voor voortgezet L.O. voldoet zeer goed, maar is alleen be doeld voor voortgezet onderwijs. Spr. beval ten slote krachtig het voorstel der commissie aan. De heer Hoytink achtte dit al les zeer belangrijk, maar ook buiten gewoon moeilijk. Deze kwestie speelt hier al 25 jaar en velen zouden des tijds dankbaar zijn geweest als ze was opgelost zoals nu is voorgesteld. Wij moeten de toestand in Alkmaar be oordelen en niet in andere gemeen ten. Aan de school voor voortgezet L.O. behoort geen brugklasse. De critiek, welke de commissie ontmoette was bijna steeds agressief. Spr. gaf toe, dat de Tesselschadeschool goed onderwijs geeft en zou de heer Van der Belt gaarne als hoofd der nieuwe opleidingsschool zien, maar daar gaat het niet om. Men moet van een kind van 6 jaar niet zeggen: die moet ad vocaat of dokter worden. Dat moet later worden bekeken en dan moeten alle kinderen gelijkte kansen hebben. Men kan de richting van onderwijs kiezen, maar binnen die richting niet de school. Daarom is wijkverdeling noodzakelijk en worden de kinderen gelijkmatig verdeeld. Als men over een school praat en zegt: die brug klasse moet er uit, kan spreker zich begrijpen, dat het hoofd naar het be houd streeft, maar dat is niet in het belang van het kind. Het is pijnlijk, dat de Partij van de Arbeid zich thans verdeeld toont. Alleen als een kind de 4e klas niet goed volgde en het psychi- atrissch rapport slecht is, zou spr. adviseren dat kind een andere rich ting te laten uitgaan. In Leeuwarden zijn de resultaten best, maar daar doet men er 7 jaren over en dat wensen de ouders hier niet. De heer Sietsma besprak deze zaak in een vergadering met leden van de P. v. d. A. en com munisten. Hadden de 'andere raads leden er niets mee te maken Het N. v. G. beschouwt zich ais de natuur lijke deskundige raadgeefster voor de onderwijszaken der gemeente Dat zijn hoofden van scholen en onderwijzers: een vakorganisatie. Men moet niet accepteren, dat deze heren al van te voren een beslissing nemen. Iedere lagere school leidt op voor U.L.O. en niet alleen de Tesselschadeschool. Dat moet voortaan goed uitkomen. Het N.O.G. ziet in de openbare school ten onrechte het fundament voor de een heid van het Nederlandse volk. School ruimte kort voornamelijk het bijzon der onderwijs te kort. Men vraagt allereerst scholen, maar een nieuwe school aan de Bergerweg zou de Snaarmanslaanschool ontvolken. Er komt een Finse school aan het Ber- gerwegkwartier, maar we moeten nog eens kijken of die voor het open baar of het bijzonder onderwijs be stemd is. Het gaat alleen om de be langen van het kind. De voorzitter had een zeer uitvoerig en degelijk debat aange hoord. Spr. zou daaraan niet deel nemen. Hij moet hier bescheidenheid betrachten, vooral omdat de kwestie behandeld is door wethouder Van Slingerland. Als beheerder van de portefeuille van Onderwijs wilde spreker evenwei enkele opmerkingen maken. Met de heer Torenvlied was spreker er niet van overtuigd, dat de opleiding in 6 jaar niet mogelijk zou zijn. Spr. zou het betreuren ais de raad thans een einde zou maken aan de opleiding in 6 jaren, welke ook bij het Bijzonder Onderwijs voldoet. Men bestrijdt de voorstellen der commissie met het mo tief, dat alle scholen gelijk dienen te zijn en dat het M.O. zich moet richten naar het L.O. Spr. heeft een bespreking gehad met de d ie hoofden van scho len voor M.O. of V.H.O., de inspecteur en de raadscommissie. De drie hoof den van M.O.-inrichtingen achten een opheffing van de opleidingsschool een utopie. De rector dr. Hemelrijk met zijn vele ervaring als onderwijskracht gaf een zeer interessante beschouwing, waarover spr. desgewenst gaarne na dere mededelingen zal doen. De heer Hoytink kende de ouders alleen het recht van keuze van richting toe. De ouders hebben evenwel het volste recht te beslis.l-n hoe en waar hun kmderen zullen worden opgevoed. Wanneer ouders M.O. wensen, moeten zij dat ook op 6-jarige leeftijd van hun kinderen mogen beslissen. De critiek van het N.O.G. heeft op spr. wel in druk gemhakt, ofschoon hij oorspron kelijk voelde voor 't voorstel der com missie. Wanneer men een organisatie vorm, welke door de onderwijzers ver oordeeld wordt aanneemt, schept men niet de meest gewenste toestand. Het voorstel der commissie spreext het eindvonnis uit over de 6-jarig» oplei dingsschool. Wie snoeien wil, beginne niet met de beste tak van de boom. Wat leeft bij degenen, pdie het voorstel van de com missie verdedigen of aanvallen, is niet dat wat leeft bij onderwijzers of ouders, die gehecht zijn aan het zes jarige leerplan. Dit goede systeem leidt naar behoud van het bestaande. Spr. vroeg beperking tot een kwar tier spreken voor elk raadslid bij de verdere dabatten. De heer Woldendorp deelde mede, dat bij de R.K. meisjesscholen de opleidingsschool is afgeschaft. Er is een sterke stroming te komen tot parochiale indeling (wijkscholen). Men kwam er nog niet toe door gebrek aan scholen, gebrek aan geld en de samenstelling van het schoolbestuur. De heer Sietsma meende, dat de voorstanders van het rapport weinig nieuws brachten". -Spr. meende ook, dat het voortgezet Lager onderwijs eind onderwijs moet blijven, maar heeft geen bezwaar tegen handhaving van de brugklasse. Een 6-jarige opleiding is mogelijk Prof. Kohnstam is hot met deze opvatting eens. Het was voor spr. en zijn partij niet mogelijk zich vroe ger 'uit te spreken. Een centrale 5e en 6e klasse moeten geen brugklassen zijn. Haalt men knappe kinderen van scholen af, dan ondervinden de ande ren daarvan de terugslag. In tegenstel ling met de heer De Wilde meende spr., dat men mag aannemen, dat de hoofden van scholen gaarne de oplei ding in eigen handen willen houden. De burgemeester deelde mede, dat slechts weinig leerlingen voor het M.O. uit de gewone lagere school komen. De heer Sietsma wees er op, dat men na 27 jaar wei eens een veran derd standpunt kan innemen. Alle kin deren kunnen nu financieel bezien M.O. volgen. Het Leeuwarder systeem met 7-jarige opleiding is het beste. Uit utiliteitsoverwegingen zou spr. met 6 klassen genoegen willen nemen. In derdaad hebben wij alleen met Alk maar te maken en daarom hebben wij belangstelling voor het adres van het N.O.G. De partij van de Arbeid is voor een desnoods 6-jarige opleiding. Wij gunnen de kinderen graag een zonnige jeugd. De maatschappij is het meest gebaat met een goede oplossing van de gehele jeugd, en niet met een rege ling voor de meest begaafden. Het speet de heer Hoytink de burgemeester tegenover zich te zien. Spr. laat het de ouders over om over hun kind te beslissen. Iedere ouder moet zijn kind op de opleidingsschool kunnen plaatsen, maar zij moeten zo nodig daartegen gewaarschuwd wor den. Laat men met het rapport der commissie accoord gaan, al zullen er in het begin wel moeilijkheden zijn. De heer Torenvlied achtte het wel gebleken, dat deze materie zeer moeilijk is. Spr. is dankbaar met de verklaring van de burgemeester om dat hij met deze in goed gezelschap is. Het openbaar onderwijs beh&eft niet nog meer verontrust te worden. De vóórstanders van het O. onderwijs stemmen met een kleine uitzondering tegen deze bijlage en die van het Bij zonder onderwijs vóór. Als deze reor ganisatie plaats vindt moet men ze uitvoeren met mensen die er tegen standers van zijn. Laat men de be staande toestand handhaven. Wellicht komt er spoedig een regeringsoplossing. De burgemeester wilde nog op merken, dat hij het had over gebrek aan enthousiasme bij de leerkrachten. De onderwijzers zijn hier niet primair, maar spr. dacht aan het spreekwoord „met onwillige honden is het slecht, hazen vangen". Het gemeentebestuur is zeker bij machte te regeren maar moet rekening houden met de mensen van de prac- tijk. Als de raad besluit het 6-jarig op leidingsonderwijs af te schaffen ont neemt men de ouders een mogelijkheid en beknot dus hun vrijheid. De Tes selschadeschool is de meest bloeiende Spr. wilde er niet meer van zeggen en schorste de vergadering om de fracties gelegenheid te geven tot nader overleg Na de schorsing Nadat de fracties zich heraden had den deed de heer Sietsma, onder grote belangstelling van diverse andere raadsleden tevergeefs zijn best een nieuw tussenvoorstel te formuleren wat geruime tijd in beslag nam. De burgemeester stelde daar na voor tot stemming over te gaan. Het voorstel der raadscommissie werd met 12 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Asjes, Van Berkum, Torenvlied, Wiese, Sietsma, Bos, Coerts, Kirpenstein en Knuistingh Neven. De voorzitted sloot de vergade ring met een woord van dank voor de weldoordachte besprekingen. Marktberichten ALKMAAR, 5 Nov. 1948. Bevelanders 5—6; Slabonen z. dr. (kas) 1.26—1.42: Tomaten A 28-»46; Tomaten Bonken 18 —22; Bloemkool II 3245, I 52—76: Rode kool 56; Witte kool 612; Groe ne kool 57; Spruitkool I 4278, II 15 30; Boerekool 610.50; Spinazie 42 54; Sla 1.5014; Andijvie 45.50; Ra dijs 2.503; Rode bieten 67; Bospeen 612; Winterpeen 4.506.50; Waspeen 812; Uien 69; Uien drielingen 5; Prei 712; Druiven Alicante 7296. Ap pels: Cox Orange Pippin 7082, Goud- reinette 6275; Present van Engeland 4265. Peren: Beurré Hardy 5256; Em. d'Heyst 4044; St. Rémy 4555; Sol daat Laboureur 5968; Zw, Wijnpeer 47—52. NOORDERMARKTBOND, 6 Nov. '48. 8100 kg Aardappelen; Bevelanders 4.30 5.10, Blauwe Eigenheimers 6, Eigen heimers 4.70; 2700 kg Rode kool 68.50; 12000 kg Groene kool 5.807.40; 700 kg Gele kool 7.10; 140000 kg witte kool 2.50; Succes witte kool 6; 1000 kg Peen III 5—5.40; 10000 kg Uien 7—8.50, drie lingen 55.50 en nep 9.1011.50. WARMENHUIZEN, 5 Nov. 1948. 43200 kg Rode kool 6—8.10; 32800 kg Witte kool 46. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Nov. 47000 kg Rode kool 6—8.10; 27000 kg Gele kool 5—5.70; 27000 kg Groene kool 6.30—8.80: 10000 kg Bieten 6.60—7; 3600 kg Peen II 5.60; 10000 kg Uien 7.10 8; 2300 kg Andijvie 45.30. A'cmaria caat uitrusten Na de onverwachte nederlaag, die Alcmaria tegen Rapiditas heeft geleden, hebben de wrthemden Zondag een vrije dag en kunnen zij zich voorbereiden op de ontmoeting tegen Z.F.C. Aikmaarse Boys heeft het minder gemakkelijk. De Helderse Racing Club komt naar Alkmaar en wij zijn er van overtuigd, dat deze club heel wat in zijn mars heeft. Vooral de verdediging van deze ploeg heeft dit seizoen zijn deugdelijkheid bewezen. In 6 wedstrijden heeft de doelman slechts vijf maal de bal uit het net moeten vissen en daar de aanval van de Boys nu direct niet het sterkste deel van de ploeg is, zal er zo het een en ander moeten gebeuren om de punten in Alk maar te houden. Dat dit desondanks mogelijk is, wordt wel bewezen door de resultaten, die dit seizoen zijn behaald. R.K. A.F.C. blijft in 'de omgeving van Alkmaar. Vermoedelijk zal dan ook wel een grote aanhang meetrekken om de verrichtingen tegen Berdos te aan schouwen. Beide ploegen hebben 6 punten en het zal daar in Bergen wel span nen. Randers gaat naar Nieuwe Niedorp, waar de Aikmaarders zeker de punten zullen veroveren. Voor Alkmaar geen moeilijkheden. Alkmaar zal geen moeite hebben met Dreo dat slechts twee overwinningen kon boeken. Bovendien zijn dit over winningen geweest op de zwakke broe ders Brofk in Waterland en Zaans^, Boys. Jong Holland ontvangt Dindua. Het zal geen gemakkelijke taak zijn, maar als aangepakt wordt van begin tot einde voorzien wij ook hier een over winning. Wat doet de kopgroep in 2B? In het gunstigste geval kan AFC Zon dag weer gelijk met DWV komen. Hier voor is nodig dat van het bezoekende Velox wordt gewonnen. Dit is zeker mogelijk maar ook De Spartaan komt niet ten achter daar wij Hilversum niet in staat achten de Amsterdammers te weerstaan. Meer belangstelling hebben wij ech ter voor de leidende clubs in 2B. Wa tergraafsmeer brengt een bezoek aan de leiders in deze afdeling en ondanks het feit dat de Meerbewoners nog slecht geklasseerd staan, kunnen zij het de Zaankanters nog lastig genoeg maken UW zal aanmerkelijk minder moeite hebben met de Kennemers, terwijl wij ook TOG meer kans geven dan het be zoekende Hercules. Wat Rapiditas in zijn mars heeft konden wij de vorige week in Alkmaar ervaren, doch of deze jc-ugdige ploeg uit Weesp in het harder Spelende West-Frisia een gewil lig slachtoffer zal vinden moeten wij in twijfel trekken. In Oostzaan gaan 22 min of meer jonge kerels achter een bal .aanhollen. Hoe de uitslag zal wor den? Eenvoudiger is te voorspellen met hoeveel beschadigde schenen (in 't gunstigste geval) SDW'ers en OSV'ers het veld- zullen verlaten. DE DERDE KLASSERS In 3A spelen de twee leidende clubs tegen de twee s-taartclubs. De uitslag bij SuccesZilvermeeuwen en Always ForwardWE is dan ook moeilijk ar.ders te voorspellen dan in een over winning voor de bezoekende clubs. De leiders hebben bovendien nog de kans dat KW en Vitesse de punten gaan dplen, zodat de voorsprong nog kan worden vergroot. ADO zal in Den Hel der op zijn tellen moeten passen. Naast de belangrijke wedstrijd voor de Boys wordt er in 3 B nog slechts een andere wedstrijd gespeeld. Het is de ontmoeting GVOSchagen die voor de Schaginezen geen winst zal ople veren. De Aikmaarse elftallen ALKMAARSE BOYS: Kramer; Metselaar, Penninks; Bart, Blok, Admiraal; A. Indri, J. Indri, Bakker, Blok, de Grand. RANDERS: Vethaak; Klepper, P. Teigeler; v. Berkum, Sol, H. Bakker; J. Stroet, Barbuio, J. Teigeler, P. Th. Bakker, J. Groen. R.K. A.F.C.: Boeters; Stam, Dek ker; Verwer, Pannekeet. Kley- broek; Bieman, Tijm, Meyer, Heynis, de Nijs. ALKMAAR: Geen elftal-opgave ontvangen. JONG HOLLAND: Hoekstra; van Til, Rechtsteinen; Smorenburg, de Vries, v. Westrienen; C. Goos- sens, K. Goossens, Pappa, Har- tog, Tesselaar. De vierde klassers. Zeevogels heeft in 4 A een zware ontmoeting voor de boeg. Als echter Watervogels wordt verslagen heeft de kranige ploeg uit Egmond zich defini tief in de kopgroep geplaatst. Texel zal geen moeite hebben met Wieringer- waard, howel Randers zich daar ook een keer heeft vergist. Schoorl heeft Zondag gelegenheid de 2e overwin ning te boeken bij het bezoek aan LSW. In de kopgroep van 4 B is het door de laatste overwiningen van Grass boppers weer spannend geworden. Ook Zondag gaat Grasshoppers weer winnen. Zouaven en WW gaan het elkaar lastig maken evenals Andijk en de Rijp in de lagere regionen dit gaan doen. CSV ontvangt de leider van 4 C. Het zal niet meevallen het ongeslagen DRC een nederlaag te bezorgen, maar als de Castricummers een gooi willen ma ken naar de titel zal dit toch moeten gebeuren. HSV ontvangt Limmen. Vrijwel een derby dus, waarbij uiter- 'aard van alles mogelijk is.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7