Onderhandelingen met Republiek worden spoedig hervat VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gevaarlijke toestand in Berlijn Het Noord-Atlantisch pact vormt formidabele Europese defensie Gaat Truman praten met Stalin? Vrijdag 12 Nov. 1948 145e Jaargang No. 267 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Op basis van hei voorsiel-Cochran De communistische legers in China blijven snel oprukken Staat van beleg in Sjanghai en Nanking Steekpartij in Amsterdam Fokker naar Schiphol Hoe steunde de E.V.C, de Franse stakers? De Amerikaanse strategische gebieden zijn Groenland, de Azoren, IJsland en Noorwegen Duiisland was een beeije ie grooi BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag an Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAT ONREDACTEUR: W. OLIEMANS w De republikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir, heeft aangekondigd, dat beide partijen in principe een overeenstemming hebben bereikt om de poli tieke besprekingen te hervatten, met tussenkomst van de Commissie voor goede diensten en met het voorstel-Cochran als beginselprogramma, indien dit een officieel voorstel van de Commissie voor goede diensten wordt. Na het plaats hebben van deze formele oriënterende besprekingen kan men verwachten, dat de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zullen nemen, zei Moh. Natsir: Het tijd stip waarop de politieke onderhandelingen kunnen worden hervat, kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide tenslotte: Er bestaat geen reden voor erg pessimisme, doch evenmin voor overdreven optimisme, daar de toestand zich elk ogenblik kan wijzigen. Krachtige communistische colon nes, die door Midden-China Zuid waarts trekken, hebben sterke tegen stand ondervonden van de regerings troepen, die de toegangen bewaken naar het belangrijke gebied van Sjanghai en Nanking, waar de staat van beleg is afgekondigd om onrust achter het front te voorkomen. Naar verluidt concentreren zich grote com munistische eenheden, die op het front van Mandsjoerije vrijgekomen zijn, bij Tjsiengtsjang-Ying, de eerste stad binnen de grote muur. De voor hoede van deze strijdkrachten trekt naar het Westen op. Z$j bedreigen do belangrijke steenkoolmijnen van Tongsjan en maken de militaire po sitie van de Chinese regering in de provincies Hopei, Jehol, Tsjahar en Soeiyoean hachelijk. Communistische troepen zouden voorts bezig zijn op te rukken naar Tsjiennan in Oost-Hopei. De afkondiging van de staat van beleg in het gebied van Shanghai en Nanking geeft de militaire auto riteiten de bevoegdheid post, tele graaf en publicaties onder censuur te Surveillerende agenten troffen Woens dagavond in de omgeving van de Waal- steeg te Amsterdam een man en een vrouw aan, die in een hevige worste ling waren gewikkeld. De man had een mes, waarmee hij poogde de vrouw te steken. Het bleken te zijn een 19-jarige bewoner en een 28-jarige bewoonster van de Waalsteeg. De man had de vrouw reeds bij herhaling gedreigd, omdat zij vriendschapsbanden onder hield met eén andere man, wat hem niet aanstond. Woensdagavond had hij haar de hele avond lastig gevallen en tenslotte een mes getrokken met de be doeling haar te steken. Geit kig bleek de vrouw in staat hem het mes te ont nemen, zodat het niet tot ongelukkea kwam. De politie heeft de man in ar rest gesteld. stellen en stakingen en openbare bij eenkomsten te verbieden. Na. deze afkondiging had er een run van rijke' Chinezen en buitenlanders, die in het arbeidsproces niet onmisbaar zijn, op de lucht- en scheepvaartmaatschap pijen plaats. Uit Tientsin, een grote haven in Noord-China, wordt gemeld, dat hongerige militairen der regerings troepen, die in Mandsjoerije vrij ge komen zijn, de restaurants en kleine winkels hebben bestormd en straat verkopers aanvielen om aan voed sel te komen. Thans is definitief beslist, dat de Fokkerfabrieken in haar geheel naar Schiphol zullen worden verplaatst. Het ligt in de bedoeling een aaneengesloten complex te bouwen aan de zuid-west hoek van Schiphol onmiddellijk gele gen aan de Ringvaart. In deze fabriek, waarvan de bouwtijd wordt geschat op 4 jaar, zullen 3000 arbeiders werk vin den. Gevolg van verscherpte contröle op de luchtbrug Het Brits militair bestuur in Duitsland "'eeft officieel verklaard, dat de verantwoordelijkheid geheel bij de Sovjets berust, indien er iets gebeurt met een Brits vliegtuig van de luchtbrug tengevolge van de Sovjetrussische bedreiging, dat vliegtuigen, die zonder kenteken in de luchtcorridor dan wel over ge deelten van de Sovjetzone bulten de corridors vliegen, tot landen ge dwongen worden. Volgens deze Britse verklaring vliegen geen Britse vliegtuigen zonder duidelijk nationaliteitskenteken over de cor ridor. Luitenant-kolonel Steadman, die de leiding heeft over de luchtmacht van het Amerikaanse militaire be stuur, heeft verklaard: „De nieuwe Sovjetrussische bedreiging van de luchtbrug is de ernstigste tot nu toe. Indien zij wordt uitgevoerd, kan zij ernstige gevolgen hebben''. Zwarthandelaar neergeschoten Woensdagavond arresteerde 'n twee tal ambtenaren van de prijsbeheersing in de Korte Reguliersdwarsstraat te Amsterdam een zwarthandelaar in si garetten, een zekere W., en de koper, de Utrechtenaar M. De ambtenaren wilden de arrestan ten overbrengen naar het posthuis van d' politie in de Halvemaansteeg. Voor de Reguliersbreestraat ontvluchtte de zwarthandelaar echter. Een van de ambtenaren riep hem na: „Sta of ik schiet" en toen de man doorliep, trok hij zijn dienstrevolver, schoot eenmaal er raakte de vluchteling in de heup. Deze werd overgebracht naar het Bin nengasthuis en maakt het redelijk wel. DE COMEDIE OM SCHACHT In regeringskringen van Nedersak- sen verwacht men, dat dr. Hjalmar Schacht in de loop van heden opnieuw gearresteerd zal worden. Men wil hem opnieuw zuiveren. Nederlandse patrouille over de status quo-lijn Nadat op 5 en 8 November Neder landse patrouilles bij Salatiga vanuit de kampong Tegalredjo op Republi keins gebied tegen de status quolijn beschoten werden, overschreden, bij herhaling van de beschietingen, Neder- la dse patrouilles op 10 November de status quo-lijn om de aanvallers on schadelijk te maken. De kampong Te- galredj' werd gezuiverd, waarna de patrouilles terugkeerden naar federaal gebied. De aanvallers verloren zes do den, terwijl tien van hen werden ge vangen genomen. De Nederlandse pa trouilles leden geen verliezen. In h tijdvak van 27 October tot 9 November zijn 111 gevallen van terreur binnen federaal gebied geconstateerd tegen In donesische bestuursambtenaren en de bevolking, waarbij in totaal 47 perso nen vermoord, 46 ontvoerd en 18 ver wond werden. Drieling geboren in Haarlem In het 'gezin van de heer W de Berg in Haarlem is een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. De kinde ren hebben alUn een gewicht van meer dan 4 pond en maken het, evenals hun moeder, bijzonder goed. FRANS PROTEST INZAKE DE ROER Toen Donderdag de Zesmogendheden- conferentie over de Roer op het Britse ministerie van buitenlandse zaken werd geopend, diende de Franse gedelegeer de Herve Alphand een nieuw Frans protest in tegën het besluit, de voor lopige eigendom van de Roer-indus trieën aan Duitsland terug te geven. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog op vele plaatsen nevel of mist, welke later echter bijna overal verdwijnt. 'Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Droog en tamelijk koud weer. BOTSINGEN TE PARIJS Verscheidene personen zijn te Pa rijs gewond en een aantal arrestaties is verricht wegens botsingen tussen demonstranten (op de wapenstil standsdag) en de politie. De inciden ten voltrokken zich op de Champs Elysees. De heer Vermeer (Arb) heeft de mi nister gevraagd: of de minister heeft kennis genomen van een bericht in het dagblad De Waarheid van 6 November j.L waarin medegedeeld wordt, dat de EVC een bedrag van 400.000 francs heeft overgemaakt „ten behoeve van de stakende Franse mijnwerkers"? „Is voor een dergelijke overschrij ving, die gee ander doel kan hebben dan de bolsjewistische „koude oorlog" tegen West-Europa te helpen financie ren, inderdaad van overheidswege een deviezenvergunning afgegeven?" aldus de heer Vermeer. De minister van Financiën, de heer Lieftinck antwoordt op de eerste vraag „ja en op de tweede „neen". Voorts deelt de minister mede, dat bij onder zoek is gebleken, dat de betaling niet is geschied via overheidsinstanties, of de „Nederlandse Bank". De deviezen- recherche onderzoekt thans hoe het geld is overgemaakt. Lord Montgomery of Alamein, de populaire bevelhebber van het 21ste legercorps ih Wereldoorlog II, was Donderdagmiddag de gast van Koningin Juliana en Prins Bernhard op Paleis Soestdijk, waar de lunch werd gebruikt. In de tuin poseerde het koninklijke paar met zijn gast voor de fotografen. ^MBTENAREN VAN HET Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hebben verklaard, dat de Verenigde Staten het indienen van een voorstel door de vijf West-Europese landen voor een Atlantisch veiligheidspact tegemoet zien. De landen van de West-Europese Unie zijn in ruime mate tot overeenstem ming gekomen over het aantal manschappen, dat door elk der landen voor de gemeenschappelijke verdedigings-pool beschikbaar moet worden gesteld. Groot- Brlttannië zou vijf divisies ter beschikking stellen en een grote groep straal jagers. Van Frankrijk zou men meer manschappen doch minder vliegtuigen ver wachten. Bjj al deze schikkingen is gerekend op Amerikaanse hulp wat betreft het verkrijgen van de nodige wapenen en uitrusting. Acht slachtoffers bij een vlieg ramp in Engeland Acht personen worden vermist, nadat een lijnvliegtuig in de monding van de Mersey neerstortte en zonk. Het vliegtuig was op weg van Belfast naar Speke (Lancashire) met 7 passagiers en een bemanning van twee koppen aan boord. Eén pr- -i- werd opge pikt. DE STAKING OP NORTHOLT Een woordvoerder van de stakers op het vliegveld Northolt heeft verklaard, dat vliegtuigen, die deel nemen aan de operatie van de Berlijnse luchtbrug, ondanks de onofficiële staking geholpen zullen worden, indien zij het vliegveld aandoen. De staking kost de BEA (British Eu ropean Airways, een genationaliseerd bedrijf) 13000 Pd St per dag. I'E WASHINGTON verwacht men, dat de ambassadeurs van de mogend heden der West-Europese Unie binnen enkele dagen een nieuwe serie van voorbereidende besprekingen zullen beginnen. De vertegenwoordigers der zeven mogendheden zullen moeten be slissen, welke strategische gebieden door een Atlantisch veiligheidspact be streken zullen moeten worden. Gebieden van strategisch belang voor de Ver enigde Staten zijn o.a. Groenland en de Azoren, die respectievelijk Deens en Portugees gebied zijn, alsmede IJsland en Noorwegen. De vraag rijst, of de betrokken landen moeten worden uitge nodigd aan het pact deel te nemen of dat het gebied in kwestie onder de be palingen van het pact moet worden ge steld zonder aansluiting van de betrok ken landen bij de Unie. Nu de Amerikaanse minister van de fensie, James Forrestal, plotseling naar Verkeerd recept bereid Het hof te Leeuwarden veroordeelde de vrouwelijke apotheker C. V en haar assistente mej. C. H. overeenkom stig de eis van de procureur-generaal tot ieder een maand voorwaardelijke hechtenis, resp. 750.— en 100.— boete. Op 5 October 1946 droeg de vrouwelijke apotheker haar assistente op het door een arts afgegeven recept gereed te maken. Het meisje moest daarvoor kaoline gebruiken, kon dit niet vinden en nam adaline, een uiterst zwaar vergif. De patiënt stierf dien tengevolge. Europa is vertrokken, oppert men de mogelijkheid, dat hij met Amerikaanse functionarissen in Europa de militaire behoeften van de West-Europese Unie zal nagaan met het oog op de samen stelling van de Amerikaanse defensie begroting, waarvan de aanbieding, die in September had moeten geschieden, reeds is uitgesteld. Wijziging voetbalprogramma In verband met de wedstrijd om de onafhankelijkheidsbeker, die 13 November te Rotterdam gehouden zal worden, zijn onderstaande wedstrij den in het voetbalprogramma van 14 November uitgesteld: Eerste klasse, district I: Blauw Wit DOS; GooiXerxes; AjaxADO, SpartaHaarlem. District IX: FeijenoordDFC, Edo— Neptunus. District IV: MVVJuliana. District V: HSC—Heerenveen. Tweede klasse A, district II: UVS —COAL, DCV—Quick. Tweede klasse B, district VI: De ValkSittard. DROOGTE IN AUSTRALIë Het vee sterft in massa tengevolge van de droogte in het gebied van de rivier Georgina. Dit gebied ligt op de grens van Queensland, Zuid-Australië en het Noordelijk territorium. Tenzij het binnen veertien dagen regent, zal er misschien geen stuk vee meer in leven zijn. UEN VAN DIE aalgladde overal nieuws ruikende collega's van 't Amerikaanse weekblad Time, haalt 'n herinnering op uit de dagen toen prin ses Juliana zich ging verloven met Prins Bernhard. Koningin Wilhelmina zei toen: "Dit is niet het huwelijk van Nederland en Duitsland, maar het hu welijk tussen mijn dochter en de man, die zij lief heeft en die ik haar liefde waardig bevonden heb". Een Duitse diplomaat merkte op, dat het verstan dig zou zijn om Nederland bij het Duit se Rijk te voegen. Juliana antwoordde rustig: „Ik denk, dat Moeder te oud is om zo'n groot land als Duitsland te regeren"Aldus Time. Ik weet niet of het waar is. Maar het is een best verhaal. SPANNENDE STORY uit Heerlen. Daar arresteerde de dappere politie de bende van „de zwevende hand". Ge nootschap bestond uit tien snotneuzen van jongens die dieverijen pleegden aan de lopende band. Hun leidsman was een 14-jarige bakkersleerling. Het jongste lid was 12, het oudste 17 jaar. Zij liepen tegen de lamp na een over val op een bestelwagen, waarvan zij vier kilo marsepein en een fles wijn pikten. Zij hebben ganse reeksen boe venstreken opgebiecht. De pliesie komt papier en inkt tekort om alles op te schrijven. Grootscheepser deed het een Rotterdamse notaris. Kwam 22 miel te kort en knoeide in de boeken. Ver dwijnt een jaar in Staatspension. En we krijgen meer vakbekwaamheid in de vishandel. Maandag 29 November beginnen in IJmuiden de eerste exa mens voor het diplotna bokkingbakken. Zegt het voort. 1 AAT HIJ HESS heten! De gevan genis in Spandau, waar Rudolf z'n gekke gezichten trekt, is één van de weinige gebouwen in Berlijn waar gestookt mag worden. Alle andere luchtbrug-kolen zijn voor de industrie. En hier de zenuwscheut van vandaag: de typistes, die bij de politie in de Sovjet-zone werken, krijgen allemaal een uniform en moeten leren schieten. Getikt. Margaret Truman, de dochter van Harry, is uitgenodigd volgend jaar in Engeland te komen zingen. Ge meenteraad van Tholen bésloot, dat in de kom der gemeente geen varkens mogen verblijven. Knorrepotten die er op het ogenblik zijn, krijgen „tijde lijke verblijfsvergunning" tot 't ogen blik dat er aan hun tijdelijkheid een einde wordt gemaakt. DEZER DAGEN moest ik u verha len van de Amsterdamse kantoorbe diende, die met 21.000 gulden wissel geld verdwenen was. De politie heeft hem in Den Haag gearresteerd en het bleek dat hij inderdaad flink gewis seld had. Men vond hem in een der beste hotels van de Residensje, waar hij, in gezelschap van een vluchtige verkering, onder de naam doctor Van Balen had zitting genomen. Hij had 3000 gulden per dag opgemaakt aan biefstuk, borreltjes en mooie kleren. Zijn vriendin een 23-jarige beauty, die bij de politie bekend staat, was gran dioos door hem aangekleed. Op één avond had het stel voor 1800 gulden aan champagne en cognac gelurkt. Doc tor Van Balen gaf fooien van honderd gulden. En nu is het lied aus. Water en brood en een één-persoons kamer, 't Leven heeft zijn ups en downs. ]y|EVROUW BOTHWELL in Red wood City (Californië) heeft 'n eis tot schadevergoeding ingediend te gen de dierenarts P. H. Hand. Zij had haar snoekepoekie van een poedel, ge naamd Sophia, tijdens haar vacantie aan de zorgen van de veearts toever trouwd en toen ze een poosje thuis was kreeg Sophia kindertjes. De eis tot schadevergoeding is gebaseerd op „het bevorderen, althans mogelijk maken van ongeoorloofde omgang van de hond van eiseres met een onbekende hond van het andere geslacht". Ze moest dankbaar zijn, verdedigde zich de heer Hand. Toen Sophia hij me kwam was het een neurotisch dier en nu ze pup pies heeft is ze volkomen genezen. Rechter zal later uitspraak doen. Hon- denbaan. LAAT ONS wederkeren tot de le vensernst. De Amerikaanse kruiser „Dayton", metende 10.000 ton en date rende van 1945, wordt opgelegd. De beschikbaar komende manschappen worden ingeschakeld in het anti-duik bootprogram. De ontwerper van de Duitse „volkswagen", dr. Porsche, gaat naar Argentinië. Ook daar zal hij auto's ontwerpen. Een Perzisch vliegtuig, waarin twee zusters van de Sjah van Perzië zaten, alsmede een Perzische delegatie voor een luchtvaartconferen tie, werd uit New Delhi teruggestuurd naar Karatsji, omdat de entbriefjes tegen gele koorts van de passagiers niet in orde waren. J7NGELAND is zuinig geworden cp èlles. Er is een Schotse geest van soberheid over het eiland gevaren, die haar weerga in de Britse geschiede nis niet vindt. In het kader van deze spaarzaamheid heeft men thans maat regelen getroffen om blonde meisjes, die zowel een kostelijk als een zeld zaam goed zijn, te beschermen. Er is een verbod uitgevaardigd voor de blonde leden van het vrouwencorps om in boomgaarden te werken. De chemi sche middelen, waarmee appelaars, pe relaars en andere vruchtelaars worden bespoten, berokkenen namelijk schade aan de gezondheid en de teint van blondines! De schatten van een volk mogen niet nodeloos verspild worden. De recherche te Groningen heeft gear resteerd zekere Pijl, zaadhandelaar al daar, Hij maakte er zijn beroep van goederen te kopen zonder betaling. Zij die goederen aan hem hebben geleverd en geen betaling ontvingen, kunnen zich met de plaatselijke politie ver staan, aldus het ANP Dit zal wel niet betekenen dat de politie het geld vóór schiet. Tien van de dertien „Vliegende vleugels"-bommenwerpers van de Ame rikaanse luchtmacht zullen worden om gebouwd tot straalvliegtuigen. De ove rige drie zullen worden gebruikt als object voor experimenten. Wélke wordt er niet bij verteld. TENSLOTTE een bericht om allen, die twijfelen aan de vooruitgang van de mensheid, te genezen. Op de oceaan ergens tussen Venezuela en Göteborg ploegde het Amerikaanse stoom schip „Saguaro" zich een weg door de golven. Toen werden er tien leden van de bemanning ziek. Vreemd ziek. Nie mand wist wat hen mankeerde. Zij zelf ook niet. De kapitein vertelde 't radio grafisch aan het „Internationaal radio geneeskundig centrum" in Rome. En daar 'zeiden de dokters: die mensen zijn vergiftigd door het stof van de vleu gels van een nachtvlinder. Geef ze maar dat-en-dat en behandel ze zo-en- zo. Sindsdien zijn ze alle tien van hun sponde herrezen, 't Is maar een wéét, vrienden. Tot morgen. Maar Atilee is er tegen MOSKOU: Alle onder Sovjet-Rus sische licentie verschijnende dagbladen te Berlijn vermelden op opvallende wijze het bericht over een mogelijke bespreking tussen Truman en Stalin. LONDEN: Premier Attlee heeft zich uitgesproken tegen het denkbeeld van een speciale bijeenkomst van president Truman, Stalin en hemzelf om vredes- problemen te behandelen. Op een des betreffende vraag in het parlement antwoordde Attlee, dat hij het in het algemeen het meest aanbevelenswaar dig vond, dat problemen, die niet langs de normale diplomatieke kanalen te regelen waren, door de V.N. ter hand werden genomen. WASHINGTON: De suggestie, dat Truman naar Moskou zou gaan, is ge daan door een der jongere artikelen- schrijvers te Washington, van wie men niet aanneemt, dat hij door Truman op bijzondere manier in vertrouwen zou zijn genomen. Wel besteedt men aan dacht aan deze suggestie mede in ver band met het feit, dat de Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, uiting heeft gegeven aan de hoop, dat door de verkiezingen in de V.S. de weg geëffend zal blijken voor een bij eenkomst van Truman en Stalin. Amerikaanse havenstaking breidt zich uit Zowel Amerikaanse als buitenlandse schepen zijn betrokken bij de haven staking, die de bedrijvigheid in de haven van New York heeft stilgelegd en zich dreigt uit te breiden naar an dere havens van Portland (Maine) tot Hampton Roads (Virginia). De belang rijke havens Philadelphia en Boston, waar duizenden havenarbeiders zich bij de 10.000 stakende havenarbeiders van New York hebben aangesloten, zijn eveneens buiten bedrijf. Uit San Francisco komen berichten, dat de eerste rechtstreekse onderhan delingen sedert het uitbreken van de zeeliedenstaking aan de Westkust op 2 September thans aan de gang zijn en er hoop bestaat op een spoedige over eenkomst. De havenarbeiders in dat gebied verlangen een loonsverhoging van 15 cent per uur. De werkgevers hadden 10 cent per uur voorgesteld. Wijziging in de Nederlandse deviezen-voorschriften Volgens de correspondent te Den Haag van de „New York Times" wordt door de Nederlandse autoriteiten ern stig overwogen de deviezenvoorschrif- ten te wijzigen teneinde de export naar de V.S. te stimuleren. Men zou het plan hebben de Nederlandse ex porteurs in de gelegenheid te stellen om 5 procent van de dollar-opbrengst van hun export voor eigen gebruik te behouden. Deze dollars zouden niet in Nederland kunnen worden verkocht, doch kunnen worden gebruikt voor het aanschaffen van goederen in de Ver. Staten of andere tot het dollargebied behorende landen. Naar het ANP bij informatie te be- voegder plaatse verneemt, koestert de Nederlandse regering inderdaad een dergelijk plan. Een beslissing is nog niet genomen. Tsjechische stafchef gevlucht De „Daily Telegraph" meldt, dat de stafchef van het Tsjechoslowaakse le ger, generaal Bocek, naar de Ameri kaanse zone van Duitsland is uitgewe ken. Bocek was stafchef sinds 1945. Tijdens de Duitse bezetting werkte hij te Londen onder de aangenomen naam van Chodsky. In 1946 bracht hij een bezoek aan Moskou voor militaire be sprekingen. AMBTENAAR GAF VALSE PAS POORTEN Voor de arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft terecht gestaan de 19- jarige ambtenaar van de provinciale griffie H. van B„ die er van beschul digd was paspoorten te hebben ver duisterd en deze te hebben geleverd aan verscheidene particulieren. Hij werd veroordeeld tot 10 maanden waarvan 5 voorwaardelijk. VIERDE „CONVAIR" AANGEKOMEN Donderdag arriveerde op Schiphol de PH-Tef, het vierde toestel van het type „Convair", waarvan er door de KLM twaalf in Amerika zijn besteld. Voor het afleggen van de afstand van ongeveer 7000 mijl heeft het toestel slechts 30 vlieguren nodig gehad. De route liep via Groenland, IJsland en Schotland. RUSSISCHE SCHAKERS KAMPEN De eerste ronde van het tournooi om het schaakkampioenschap van Sovjet- Rusland werd te Moskou gespeeld. Vier partijen werden geheel beëindigd: Ko- tov won van Ragosin. De partijen Flohr Tolush, Leve fishBronstein en Bon- darevskyLilienthal eindigden in re mise. Alle andere partijen werden af gebroken. VOOR MONTY'S HOOFDKWARTIER Kolonel der genie A. V. van de Wall Bake is als Nederlands stafofficier toegevoegd aan het hoofdkwartier van veldmaarschalk Lord Montgomery.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1