Naar groiere welvaart van ons volk Stad en Omgeving Dansende lichtjes in Alkmaar's straten AGENDA ,S/nf Maarten brave is eer. man De Rijp g§ i - I Heiloo St. Maarten-viering Berg en Onderzoek naar arbeidsverhoudingen De verhoudingen liggen verkeerd Psychische verschillen van jongens en meisjes Het duister valt over de stad. In de stille avond gloeien de een na de an der de straatlantarens aan. Welk een Verschil bij het vorig jaar. Toen loeide op Sint Maarten de stormwind om de huizen en sloegen de kletterende re genbuien de schaarse voorbijgangers om de oren. Sint Maarten, de feestdag voor de jeugd. Stil is de avond, een roerloze halve maan hangt tussen dè wazige wolken. Zacht suizen de gaslantarens. Langzaam zeilen een paar maanverlich- te wolken over. Dan gaan de deuren open. De een na de ander komen de kinderen naar bui ten. Sommigen alleen, velen vergezeld van vader of moeder. Dat zijn de hele kleintjes, die met beide handen hun lampion torsen en je moet toch ook nog een hand vrij hebben, om de goe de gaven langs de deur bijeengezon gen te kunnen vergaren? Allengskens 'vult de straat zich met dansende licht jes, Lichtjes in vele kleuren, teel en rose en blauw en groen. Lichtjes,, die cpschijnen vanuit papieren lampions cylinders, bollen, kubussen. En in de stilte klinken heldere kin derstemmen. De oude liedjes over- St. Maarten trillen tussen de huizen. St. Maarten is een brave man, zingt de jeugd. Zij zingt met overtuiging, een overtuiging, die gevoed wordt door het verlangen naar versnaperingen, die de meegevoerde tassen, zakjes, koek trommels moeten vullen. En zie, met milde hand hebben de Alkmaarders ge geven. Zijn niet de versnaperingen van de bon? Voorbij is het tijdperk, dat de Uitgestoken kinderhanden tevreden moesten worden gesteld met zinken centen. Het regende koekjes en zuur tjes en pepernoten. In lange rijen trekken zo de lam pions door de straten. .Sommige een voudig, enkele ware kunststukjes. Een dreumes van een jaar of vijf torst een uitgeholde suikerbiet, fraai besneden met scheepjes en molentjes, een kunst stuk apart. Schoenendozen kunnen ook goede diensten bewijzen. En binnenin al die lampions, confectie of zelfge maakt, flakkeren de kaarsjes. Dansen de lichtjes in Alkmaar's straten, bij honderdtallen. De gaslantarens verble ken erbij. De maan met haar koude licht kruipt beschaamd weg achter een wolk. Tegenover zoveel warme gloed kan zij zich niet rechtvaardigen. Uren heeft het rondtrekken geduurd, maar om een uur of acht werd het stiller. Het klokje van gehoorzaamheid sloeg ook voor de grotere kinderen. De ijle kinderstemmetjes lieten zich min der horen/ de stoeten van lichtjes wer den dunner. Weer sloegen de deuren en de huizen namen de kleuters op, waar zij bij dë warme kachel kwamen ver tellen met schitterende ogen van op winding van de belevenissen van deze St. Maarten-avond, En wij dachten aan St. Maarten van verleden jaar, toen honderden lam- (Ontleend aan onze advertentie kolommen). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een moorde naar bekent, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Het huis der vrouwen, 18 jaar; Cinema Amerieain, 8 uur: New York ontwaakt, 18 jaar. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Een moordenaar bekent, 18 jaar; Victoria Theater, 7 uur en 9.30 uur: Het huis dsr vrouwen, 18 jaar; Cinema Amerieain, 7 en 9.30 uur: New York ontwaakt, 18 Pröns~zyn"gesnëüvêldr''veTbrand doo'r iaar- - Gulden Vlies8 uur: Operette- de kaarsen, omdat de wind de vlam vereniging Danza met „De Czardas- alle richtingen uit blies. En de lanta- vorstln rentjes, die heel bleven, wilden maar niet blijven branden door die gierende wind. i Vandaag en morgen en overmorgen snoepen de kleuters van de oogst die zij gisteravond langs de huizen verzamel den. De oogst vah Sintë Maarten,' het feest van dansende lichtjes en zingen de kinderstemmetjes. Clubvorming voor de ongeorganiseerde jeugd Wie neemt het initiatief? Deze vraag werd, in verband met bovenstaand onderwerp, kortgeleden gesteld door een lezeres van dit blad. Het verheugt ons te kunnen mede delen, dat ook voor Alkmaar reeds plannen zijn gemaakt om te komen tot clubvorming voor onze jeugd, in hoofd zaak voor hen, die tot nu toe geen lid zijn van een club of organisatie. Zoals de meesten uwer bekend zal zijn .wordt in Amsterdam momenteel hard gewerkt om de jeugd in goede banen te leiden. Het is echter geenszins de bédoeling om dit tot Amsterdam te beperken; daarom zijn onze medewerkers te Alk maar reeds enige tijd bezig om ook daar clubs te organiseren voor de Ne derlandse jeugd met afdelingen voor versohillende leeftijden, indien moge lijk zullen ook speciale kinderclubs worden gevormd. Zeer binnenkort zal hier ter stede een vergadering worden belegd voor hén die zich hiervoor interesseren. Lezers, wij vragen hiervóór uw al ler medewerking! Van welke rang stand of richting gij ook ziit, helpt allen mede om onze jeugd goede leiding te geven in deze voor haar- zo moeilijke tijd. Ouders, het geldt ook uw kinderen! Jongeren, geeft o'ok uw tijd hiervoor. Laten zoveel mogelijk Alkmaarders zich even met ons in verbinding stel len; U krijgt persoonlijk uitvoerige in lichtingen over onze plannen en een uitnodiging om met elkaar deze zaak te bespreken. Schrijft direct even een kaart of briefje naar onderstaand adres! Jongelui die ons willen helpen, wacht een belangrijke en zeer mooie taak. Bedenkt dat het gaat om de bloem der natie: onze jeugd! Brieven, indien mogelijk vóór 20 Nov., alleen aan Le Cock, Balth. Flo- riszstraat 25 (huis), Amsterdam. De kaasmarkt De aanvoer van kaas op de Alkmaar- se- kaasmarkt was hedenmorgen 11000 kilogram. Er waren 6 stapels kleine boerenkaas f 78,50 per 50 kg. en 2 stapels kleine fabriekskaas a f 77,50 per 50 kg. De handel was matig. VAN DE POLITIE Door de Alkmaarse politie werd gis teren een 52-jarige man aangehouden, die ontvlucht was uit de psychopaten- inrichting te Avereest. Gifteren meldde zich iemand, die r.og een paar vonnissen te goed had, aan het bureau van politie. Hij werd naar het Huis van Bewaring overge bracht. De tafeltennis-eompetitie De Alkmaarse Tafeltennisver. D.S.S. neemt ook dit jaar weer aan de com petitie, deel. Twee dames- entwee herepte.ams zullen ook met tafeltennis de Alkmaarse kleuren verdedigen. Zondag j.l. zijn reeds de eerste wed strijden gespeeld waaraan door 't eerste dames- en het tweede herenteam werd deelgenomen. De dames H. S. Krab, N. S. Krab en L. Henke deden het uitstekend want met maar liefst 100 werd Horna II verslagen. Het reserve drietal van de heren H. Groot, C. Schaatsbergen en J. de Boer, bracht het er minder gunstig af. daar tegen Horna III met 64 de eerste nederlaag geïncasseerd moest werden. De opstellingen van de overige drie tallen zijn als volgt: Heren I: M. A. P. de Vries, P. Blank en A. Houtkoper; dames II: B. Menist, H. Wijn en E. Koene. Voor de tafeltennisliefhebbers is er goed nieuws. In de Vondelschool wordt Zondag een tournooi georganiseerd tus sen de tien sterkste dames uit Noord- Holland. De inzet van dit tournooi is de Willeborg-beker waarbij spannende partijen verwacht mogen worden, zodat een en ander een unieke gelegenheid is om eens met deze sport kennis te ma ken. De wedstrijdcommissie van DSS heeft de aanvang der wedstrijden op 11 uur bepaald. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Agnes A. M., dochter van J. A. de Vries en M. A. Spijker Bernardus M„ zoon van B. Kaaij en C. de Goede. Ondertrouwd: Wilhelm Minnebo en Engelina M. jonker. Gerrit Oud en Antje J. M. de- Cocci van Delwijnen. Klaas Schoen en Clasina A. Ranzijn. Overleden: Gesina Pauw, oud 51 jaar RUBBER Op Maandag 15 Nov. zal de Kon. Ver. Oost en West in het Wapen van Heems kerk een filmavond organiseren, waar een aantal films zal worden vertoond, die de rubber als onderwerp hebben. Een van deze films is een geluidsfilm in kleuren, een andere doet de gehele bewerking zien, die de rubber onder gaat, vanaf de ontgunning van het oer bos tot eh met het verwerken van de Latex toe. Ongetwijfeld belooft dit een interessante avond te worden, Nogmaals de Home-wave In ons nummer van Woensdag 10 Nov. j.l plaatsten wij een artikel over „Home waves'.', waarin de volgende zinsnede voorkwam: „Ook schijnt het voor te komen, dat na behandeling met dit „Huispermanent" geen krullen maar een kaal hoofd ontstonden". Bij informatie ter bevoegder plaatse bleek ons, dat deze veronderstelling volkomen onjuist is. Nimmer is geble ken, dat het gebruik van dit middel dusdanige gevolgen heeft gehad. Om misverstand te voorkomen menen wij dan ook goed te doen hierop uitdrukke lijk te wijzen. Dit doet echter niets af aan de verklaring van de directeur van de Keuringsdienst van Waren, dat bij toepassing van bedoelde methode, waarbij gebruik gemaakt wordt van de warmteontwikkeling, die ontstaat door Inwerking van sublimaat op alumi- niumblad, dampen, ontstaan, die scha delijk zijn voor de gezondheid. Het spreekt van zelf dat de -winke lier, die dit artikel in de handel heeft gebracht, volkomen te goeder trouw is geweest, immers hij is niet de bereider van dit product, doch slechts de ver koper. Wij hopen dat de handel bin nenkort met een product aan de markt zal komen dat geheel onschadelijk, is. De Leeuw won van Feeke Ten bate vqn de „Niwin" speelden gisteravond te Castricum, in café Broksma, .de bekende biljarters P. de Leeuw en J. Feeke een partij van 600 car. De Leeuw toonde zich in deze partij verre de meerdere. Hij won met 600 tegen 167 met een hoogste serie van 360 en een alg. gem. van 37,50. Jan Feeke bleef ditmaal ver beneden zijn normale vorm. In de pauze werd een verloting ge houden van mooie prijzen. De bruto- ontvangsten waren f 142.50. ALKMAARSE BILJARTCOMPETITIE Gisteravond waren.de uitslagen van kl. C: Gekr. Valk—Alcm. Victrix 28; Opder. Qns—Lindehhoek 2—8; De Waag ZEKZ? 6—4( DriesprongVolharden 10—ft, Voor kï. A worden hedenavond de volgende wedstrijden gespeeld: Alcm. VictrixDriesprong; ExcelsiorOpti misten; Gekr. ValkVolharden. DAMCLUB W.D.O. De uitslagen van de Donderdagavond gespeelde partijen voor de onderlinge competitie waren: Groep I: A. BurgertC. Dammer 20; P. VeerH. Kruider 02; E. HofmanJ. v. Beekum 02. Groep II: A. BosmanC. Fok 11; P. NoomJ. Schipper 20; R. Zaad- noordijkW. Vroling 02. Groep III: A. DeichmanJb. Srijbis 11, J. OostenbroekG. v. d. Kuyt 20; G. v. BeekumJ. Homma 02. FILMKUNST. Op Maandag 15 November houdt de bekende schrijver en filmcriticus H. Wielek voor het Instituut voor Arbei dersontwikkeling een lezing over „Filmkunst". De bijeenkomst wordt zo als gebruikelijk gehouden in het ABB- gebouw aan de Koningsweg en is ook voor niet-leden toegankelijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hermanus Antonius Cor nells, zoon van H. J. Morskate en van G. G. C. van Straalen. Huibert, zoon van H. Hop en van A Kuiper. Getrouwd: Jacobus Hendricus Kaan dorp en Maria Cecilia Beumer. Si mon Koopman en Margaretha Maria Poel. O, - - - Dezer dagen werd te Camperduin een veiling van z.g. strandvonderij-goe deren gehouden ten overstaan van"de burgemeester van Schoorl. Mfin werd daarbij nog eens herinnerd aan het Zeedrama met het Noorse schip Skoghaug, dat in. de kerstnacht van 1947 voor onze kust ten onder ging. Twee sloepen van het schip werden op deze veiling verkocht en zijn op de jota duidelijk te zien. Cezond haar! Droog, breekbaar haar weer stevig en elastisch door 2 minuten per dag gebruik van Reqél matig, doch zuinig gebruiken. Het was gisteravond nog niet goed donker, toen de eerste St. Maarten enthousiasten op de straat verschenen en hun rondgang langs de' woningen begonnen. Stellig waren hét meerdere deelnemertjes dan vorige jaren en met hun lampioens, diverse lampjes en lantaamtjes waren zij tot plm'. 8 uur 's avonds druk in de w.eer om zoveel mogelijk hun liedje te zingen en hun snoepzak open te houden. Met graagte werd er dit jaar gegeven en tóen wij aan één der peuters eens vroegen om in de zak te mogen kijken, ontdekten wij aan de inhoud, dat de snoep' vrij van bonnen was. Dat is gelukkig, om dat het „geld geven" niet bevorderlijk is voor dergelijke jaarlijks terugkeren de historische kinderfeesten. Dat er druk gelopen is door de jeugd, bewees wel het feit, dat wij vernamen van èèn der winkeliers, die vertelde, dat hij ruim 400 versnaperingen ieder kind slechts één stuks Had uitge deeld. Wij kunnen concluderen, dat St. Maarten in Heiloo op waardige wijze is meegevierd! MAANDAG AS. RAADS VERGADERING. Behalve het. reeds eerder genoemde voorstel van B. en W. betreffende het aangaan van een overeenkomst met de voetbalvereniging „De Foresters", komt ook nog aan de orde het voorstel dat door B. en W. in de vorige raadsver gadering is teruggenomen, omdat het z.g.n. voorstel van B. en W. niet door B. en W. was bestudeerd en behandeld. Het betrof hier de vaststelling vah de legesgelden. Verder is er nog een voor stel tot vaststelling van een wijziging in de hondenbelastingverordening. B. en W. zeggen in hun voorstel,dat het grote verschil tussen verschuldigde be lasting voor waakhonden 2,50 en z.g.n, luxe honden./ 10,tot gevolg heeft-een groot aantal bezwaarschriften. Dat groot aantal bezwaren zal aanmerke lijk dalen, wanneer het verschil .wo.rdt teruggebracht in die zin, dat voor een waakhond 7.50 verschuldigd is. Deze wijziging zal ingaan op. 1 Januari a.g. Dit jaar zal wederom voor de rk leer- en bewaarschool een St. Nico-, laasfeest georganiseerd .worden. Daar voor zal door de onderwijzers en on derwijzeressen Zondag a.s. na allé H. Missen buiten de kerk gecollecteerd worden. Plm. 1000 kinderen zullen daarvan profiteren. WILL KALSHOVEN EXPOSEERT De té Heiloo gevestigde kunstschil. der Will Kalshoven zal morgen op. nieuw -een kleine expositie houden in de - Oude Herberg. Deze keer zal ook de echtgenote van de kunstschilder 'n tiental door haar vervaardigde kinder, illustraties ten toon stellen. Reeds eer- der hebben, wij gelegenheid gehad en. kele woorden te wijden aan Kalshoven's werk. Wij hebben, de, pvertuiging, dat de bij die gelegenheid uitgesproken waardering ook deze maal niet zal worden beschaamd, BURGERLIJKE STAND. Geboren: Guurtruida Anna, doch ter van C. Heijne en G. de Lange. Ondertrouwd: Sybrand Bruin en Elisabeth Anna Mafia Koopman. Marten Slot te Rotterdam en Aaltje ViSser. Nicolaas Wilhelmus Ursem en Anna Cornelia Eckhardt te Alk- maar. Getrouw d: Cornelis Liefting en Catharina Maria de Wit. Overleden: Niéolaas Schager, 75 jaar, echtg. van J. C. Franke (overle- den te Alkmaar). De collecte Zondag jl, gehouden door mgr. Schneiders, bisschop-mis- sionaris van Zuid-Celebes, heeft voor •zijn missie aldaar f 1Ü22 opgebracht. Wie zich pas veilig voelt als hij getoeterd heelt, Is geen volleerd rijder. Beroepskeuze-voorlichting, vakopleiding en arbeidsvoorziening zijn vraag stukken, die reeds lang de aandacht der overheid hebben. De verhouding tus sen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, de vraag, wat er leeft in de op groeiende jeugd ten aanzien van het toekomstig beroep en de mogelijkheden daartoe, de juiste opleiding in de bedoelde richting, dat alles zijn vraagstuk ken van de eerste orde. Thans ligt het in de bedoeling van het Gewestelijk Ar beidsbureau té Alkmaar een onderzoek in te stellen, dat een inzicht kan geven in deze problemen. Deze enquête zal voor wat Alkmaar betreft, worden ge combineerd met een onderzoek op sociaal terrein, betreffende besteding van de vrije tijd, maatschappelijke positie der jongeren en tal van vragen meer, In verband met een en ander werd op het Alkmaarse stadhuis een conferentie gehouden, waar wethouder Coerts voor de gemeente en een aantal ambtenaren van het departement van Sociale Zaken onder leiding van Mr. Ph. H. M. Wer ner, inspecteur-generaal van het Rijks arbeidsbureau, een toelichting gaven. Op initiatief van de wethouder van Sociale Zaken, de heer R. Bakker, al dus wethouder Coerts, werd in 1947 de raadscommissie ingesteld, die be kend werd onder de naam Raadscom missie voor jeugdzaken en waarin ver tegenwoordigers van alle fracties zit ting hebben. Gedurende het jaar 1948 werden tal van gegevens verzameld die te zijner tijd in een openbaar rapport zullen worden bekend gemaakt. O.a. kwam het ontstellend gebrek aan jeugdgebouwen aan het licht. Hierin zal worden voorzien door de aankoop van twee barakken. Grote medewer king werd bij het werk ondervonden van de Afdeling Vorming buiten school verband van het Ministerie van On derwijs. Intussen kwam vast te étaan, dat de noden het grootst zijn onder de onge organiseerde jeugd. Hoe wordt de vrije tijd besteed, wat zijn de persoonlijke liefhebberijen, dat zijn vragen van het grootste gewicht. Een juist inzicht in c'eze vragen kan men slechts krijgen, in dien in de eerste plaats de jeugd zelf, daarover gehoord is, maar bovendien de ouders, voogden, jeugdleiders, onderwij zend personeel en. in het algemeen een ieder, die met de jeugd te maken heeft. De heer Coerts vestigde er met nadruk de aandacht op, dat deze enquête zuiver vrijwillig is. Zij betekent geen indringen in de persoonlijke omstandigheden, heeft evenmin nadelige gevolgen, zoals in de achter ons liggende bezettings tijd zo vaak het geval was. doch wordt slechts gehouden uit een welbegrepèft verantwoordelijkheidsgevoel en in hét belang van de jeugd zelve. Na jaren van afbraak, zo zeide de heer Coerts willen wij nu weer bouwen aan het herstel van gezonde Verhoudingen en goede zeden. Dit onderzoek is zuiver plaatselijk, doch het is te hopen, dat andere gemeenten in Noord-Holland 't goede voorbeeld zullen volgen en ook het grote belang van deze enquête zul len inzien. De arbeidsvoorzieningen. Mr. Ph. H. M. Werner en de heer Schroots, adj.-directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, hebben vervolgens een toelichting gege ven op de plannen voor de arbeidsvoor- zienings-enquête. Het Arbeidsbureau omvat geheel Noord-Holland vanaf de Zaanstreek tot en met Texel, in totaal zeventig gemeenten. Op één na heb ben alle gemeenten hun medewerking toegezegd. De enige uitzondering wordt gevormd door Den Helder,, waar fi nanciële moeilijkheden een rol schij nen te spelen. Mr. Werner begon met een toelich ting te geven op het woord jeugdre- gistratie, dat van vóór de oorlog stamt en zich toen voornamelijk uitstrekte tot de werkloze jeugd. Die registratie was echter blijvend. Thans is dat niet het geval. Deze registratie is eenmalig. Daarom is het woord enquête beter op iijn plaats. Voor het eerst werd 'n dergelijke enqüête na de bevrijding gehouden in Eindhoven, waar een groot tekort aan werkkrachten bestond, ar- beidsschuwheid én zwarte handel heersten. En ook hief is het leidend motief: Nederland moet herstellen door arbeid, de toekomst ligt in handen van de jeugd, en jeugd plus arbeid bepalen de toekomst. Het lijkt op algebra, maar het is een logische samenhang. De jeugd moet goed gericht worden in de arbgid. En in dit opzicht valt nog ontzaglijk veel te verbeteren, Dit werd door mr. Werner met duidelijke cij fers aangetoond. Aan de enquête in Eindhoven, die het zij nogmaals met nadruk gezegd -r- geheel vrijwillig was, werd door 98 pet. van de jongeren deelgenomen. Daar strekte zich het onderzoek uit tot de jeugd, de mannelijke jeugd tus sen 14 en 24 jaar. In onze provincie wil men zich bepalen tot de jongeren tussen 14 en 21 jaar. In Eindhoven kwam vast te staan, dat van hen. die voorbereidend onderwijs hadden geno ten, 51 pet. dit niet tot een einde brachten. 44 Pet. van hen, die 'de Mu lo bezochten, kwam in het bezit van een einddiploma. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het bereikte beroep slechts zeer ten dele dat was, was men werkelijk had willen bereiken. Bij de bankwerkers bereikte 46 pet. zijn doel, bij de electriciens 51 pet., bij de chauffeurs 15 pet. 36 Pet. van de ondervraagde jongeren bleek reeds meer dan twee beroepen te hebben uit geoefend. Deze cijfers tonen wel aan, dat de toestand lang niet zo is, als men wel zou wensen. De verhoudingen lig gen verkeerd. Men vraagt zich niet af, of het gekozen beroep wel mogelijkhe den tot een redelijk bestaan biedt. En de daaruit voortvloeiende teleur stellingen zijn een domper op de ar beidsvreugde en daardoor op onze ge hele welvaart. Van de 1456 leerlingen der zeven ambachtsscholen in het dis trict Dordrecht waren 368 auto-mon teurs, 11 scheepsbouwers, 1 ijzergieter. Het zal duidelijk zijn, dat het aanbod van beschikbare plaatsen in de ver schillende beroepen een geheel ander aspect biedt dan de vraag, die onder de jeügd bestaat. Over de maand September gaf mr. Werner ons enkele landelijke, cijfers, die deze stelling nog eens te meer on derstrepen. De verhoudingen tussen de vraag onder! de gegadigden cn het aan bod op dé arbeidsmarkt légen voor verschillende, beroepen als volgt: Schilders 2232—life, timmerlieden 1647 466, chauffeurs 79—1201, musici 1882 —56. metaal-industrie 260013775. Wij hebben slechts een greep gedaan uit enkele getallen om aan te tonen, dat de verhoudingen tussen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt geheel scheef liggen. Mr. Werner gaf als zijn mening te kennen, dat er een steeds grotere schuwheid voor „vuile arbeid" ont staat. Men zoekt liever een betrekking „met een boordje" zoals het wel eens ietwat geringschattend wordt genoemd. Om in deze materie ook in ons gewest een inzicht te krijgen, wordt nu deze enquette gehouden. Men zal door middel van de ver kregen gegevens kunnen zorgen, dat een ieder dat beroep kiest; dat over eenkomt met zijn kunnen,. maar ook dat de beste waarborgen 'biedt voor zijn bestaan en bovendien, dat de juis te opleiding wordt genoten. Grotere levensvréugde, grotere ar- beidslust, grotere productie, ruimere werkgelegenhèid. ruimere wélvaart, ziedaar de kringloop die de enquête wil helpen bevorderen. Is het dan nog nodig, een ieder op te wekken, alle jongemannen en jongens tussen 14 .en 21 jaar, mede te werken aan dit on derzoek? Alle ouders, organisaties, kerken, het gehele bedrijfsleven zij al len betrokken zijn bij het welslagen van de enquette. Men kent de beroepen niet, die er bestaan. Men weet niet wat een fraiser is, wat een kotteraar. Men gaat naar school, geniet algemeen vormend on derwijs en verwaarloost het vakonder- richt. In Eindhoven genoot 72 pet. al gemeen vormend, doch slechts 27'/, pet. vak-onderwijs In Zweden, in Zuid- Afrika kent men op de lagere scholen leesboekjes, die geen oom-eet-een- noot-verhaaltjes brengen, maar spelen derwijze de jeugd de beroepen al leren kennen Zover zijn wij nog lang niet. De enquette, die het Gewestelijk Ar beidsbureau in de provincie Noord- Holland gaat houden, zal ertoe, bijdra gen, dat wij althans de eerste stap op die weg gaan zetten. Tot heil van de welvaart van ons gehele volk. Op de Woensdag in „Het Wapen van Bergen'' gehouden oudèravond van da Middelbare Meisjesschool sprak de heer D. L. Daalder over „Psychische verschillen van jongens en meisjes en de consequenties daarvan bij opvoe ding en onderwijs". Spreker zei er zich van bewust te zijn, dat het door hem te bespreken onderwerp aijesbehalve eenvoudig,, al lesbehalve ongevaarlijk .was:, psycholo gie toch is een jonge wetenschap en in 't bijzonder de groeps-psychologie en verder is het moeilijk de zaak ob jectief te bekijken. Spr, riep daarom bii voorbaat de clementie in van zijn talrijk gehoor. Bij het vele dat over het onderwerp is geschreven, onder scheidde de heer Daalder vier hoofd stromingen: le. er zijn geen typische verschillen tussen jongens en meisjes, mannen en vrouwen; 2e. er zijn wel verschillen, maar ont staan door voortdurende beïnvloeding, 'dus niet aangeboren; 2e. ,er z.ijri. wel verschillen, ook aange boren, doch alleen maar gradueel; 4e. er zijn principiële verschillen, vol komen tegenstellingen. 't Standpunt van de eerste groep noemde spr. overwonnen. Het deed Op gang in de tijd van het feminisme. In de hitte van de strijd vergat men het verschil tussen gelijkheid én gelijk waardigheid. De tweede groep telt nog verschil lende aanhangers, de vierde groep vooral in de kringen van kunstenaars. Spr. beperkte zich-verder tot-groep 3 en wees daarbij op de publicaties van prof. Heymans in zijn werk „Psycho logie der vrouw". Deze brak met de methode van ruwe inductie en meen- 'C!e op grond Van herediteitsenquête en school-enquêtë gerechtigd te zijn tot het trekken van enige conclusies; de gemiddelde vrouw is emotionneler, ac- tiëvèr en liefdevoller dan de man. Wat het vrouwelijk verstand betreft, vindt men minder genieën bij de vrouwen, is het aantal dat zich verdienstelijk heeft gemaakt op 't gebied, van weten schap en kunst veel kleiner. Het.vrouwelijk denken is niet min derwaardig aan dat -van de man, maar terwijl „hij" zich gaarne, vermeit in ab stracties, wordt„zij" geremd door sterke emotionnaliteit.- Bij psychotech nisch onderzoek wint de vrouw vaak op korte termijn,de man op langer termijn (vandaar minder resultaten bij wiskunde). Het vrouwelijk denken noemt Heymans niet minderwaardig aan dat van de man, maar 't verschil er van. Wat betekent dit alles voor opvoe ding, en 't onderwijs? Moeten we de bo vengenoemde verschillen versterken, of. nivelleren? Willen we verwijfde mannen of manwijven? Immers neen. Laten we, aldus spr., de tegenstellin gen bewaren,'laten we het typisch vrouwelijke eri'hef typisch mannelijke bewaren. Laten we het vrouwelijk ele ment geen gewelcj aandoen, laten we op middelbare scholen meer rekening houden met de meisjes. Ofschoon spr. het meest voelde voor gemengde scho len,-dus voor coëducatie, sprak hij zich uit tegen coïnstructie; wenselijk zou zijn, dat op de middelbare scholen de meisjes, verschillende uren afzonderlijk les kregen. Zolang dat niet mogelijk was, aldus besloot de heer Daalder zijn met de meeste aandacht gevolgde reder-,was hij voorstander van middel bare meisjesscholen. Marktberichten NÓORDER MARKTBOND. 12 November.. 4000 kg aardappelen, 'eerstelingen f 3.80, Bevelanders f 4.70, blauwe eigen heimers f 4.60, eigenheimers f 4.90, 32000 kg rode kool f 7—f 8.30, 10000 kg kg groene kool f 7—f 7,80. 1400 kg gele kool f 6,60, 180000 kg witte kool f 2.50 f 5, Succes witte kool f .5—f 6, 5000 kg andijvie f 4,40—f 6.50, 41)00 kg peen 2 f 5.5Q, peen 3 f 4.90—f 5, péen 4 f 4.50, 4000 kg'uien f 7—f 8.20. W ARMENHUIZEN, 11 November 34,400 kg rocle kool 7—8,80 51,80o wlte kool S— 0,20; 300 kg uien 7,50—7,70; 2300 kg peen II 5,50 en III 4,80

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2