Dr. v. Mook wilde wachten met het nemen van ontslag Montgomery bij H. M. de Koningin en minister-president Dr. Drees NOODLOT CtgomZ rwris Parade der super-de-luxe wagens AAR. Drees geeft toe, dat er bij de kabinets formatie reeds over gesproken werd Gistermiddag hebben de minister president dr. W. Drees en de minister van Financiën, prof. P. Lietinck de Tweede Kamer geantwoord op de al gemene beschouwingen over de Rijks begroting yoor 1949. Wat betreft de internationale situatie achtte minister Drees de toestand ern stig, doch spreker heeft de verwach ting, dat het niet tot een derde oorlog in directe zin behoeft te komen. Men dient bedacht te zijn voor de vijfde co lonne en nagegaan moet worden, wat hiertegen te doen is. Dat de commu nisten met leedwezen zien, dst hier een zekere rust blijft bestaan, verstond de heer Drees. Komende tot de Indo nesische kwestie, verklaarde spr. voor de persoon van dr. van Mook en zijn werk grote bewondering te hebben. Het resultaat bij dat werk wordt veel al onderschat. Spreker merkte op. dat deze aangelegenheid een punt van be spreking bij de kabinetsformatie heeft uitgemaakt. Het tijdstip van aftreden was opengelaten. Toen dr. van Mook hier kwam bleek, dat hij meende, dat het tijdstip van heengaan eerst geko men zou zijn als Indonesië verenigd was in de Unie. Toen de opstand in Madioen uitbrak vond dr. van Mook, dat hij als landvoogd en opperbevel hebber aanwezig moest zijn. De heer Drees releveerde vervolgens de be sprekingen welke daarna gevoerd zijn en het ontslag, dat de luitenant-gou verneur genomen heeft. Mislukt het huidig overleg met de Republiek, dan houdt de regering on verkort vast aan instelling ener inte rim-regering vóór 1 Januari 1949 op grondslag van het gepleegde overleg, zonder echter naar een overenkomst tot elke prijs te streven. Oprukken on zer troepen zou niet betekenen, dat er minder mensenlevens verloren zouden gaan, terwijl wij onze positie door op te rukken niet gunstig zouden hebben beinvloed. Van wijziging van het economisch beleid is slechts in zoverre sprake, dat de regering tracht de schaarste-econo- mie zoveel mogelijk te laten verdwij nen Het is niet de bedoeling de prij zen en lonen onbeheerst te laten. De minster van Financiën, de heer Lieftinck, deelde mede dat 't nog ge ruime tijd zal duren, alvorens de de- viezennota aan de Kamer kan worden aangeboden. Spr. verzette zich tegen het verwijt, dat de staatsbalans te op timistisch zou zijn. De memorie van antwoord inzake het wetsontwerp re geling materiële oorlogsschade isprac- tisch gereed. Intussen wordt al veel gedaan aan tegemoetkoming in schade gevallen. De minister sprak de ver wachting uit, dat in de naaste toe komst de bandbiljettencirculatie tot 1 milliard zal dalen. Spreker vond het onjuist te menen, dat het begrotings tekort in verband zou staan met het aantal ambenaren. Op 1 Ocober 1948 reden er in Nederland 2053 dienst auto's. In zijn repliek vroeg de heer van der Goes van Naters of de minister-presi dent het met hem eens is. dat een za kelijk diep geschil de doorslag heeft' gegeven bij Het ontslag van dr. van Hei inkomen van Prins Bernhard Namens prins Bernhard werd giste ren officiéél ontkend, dat hij een rechts geding aanhangig heeft gemaakt om zijn inkomen uit de vroegere Duitse staat Lippe te handhaven. Het communisti sche lid Schabrod van het parlement van Noord Rijnland-Westfalen had ver klaard, dat de prins er niet in wilde toestemmen, dat zijn inkomen met 90 procent werd verminderd. De Nederlandse militaire missie in Bad Salzuflen bij Detmold, deelde mee, dat de verklaring van de heer Schabrod onjuist was en afgelegd was om de prins in Duitse ogen in discrediet te brengen. De Nederlandse regering zou protesteren tegen het publiceren van de verklaring, speciaal in de Duitse pers, aldus de missie. Het ANP verneemt van bevoegde zijde, dat in de onderhavige kwestie geen sprake is van enigerlei actie van de zijde van prins Bernhard, daar tie prins in het geheel geen inkomen uit Lippe geniet. Het betreft hier slechts een régeling van de aanspraken van de prins ten op zichte van het voormalige vorstendom Lippe, welke hier tengevolge van de oorlog niét konden worden afgewik keld en welke hoegenaamd niets te maken heeft met de herwaardering van de Duitse mark. Mook. De heer Schouten (AR) dankte de heer Drees voor de openhartige uit eenzetting inzake het beleid ten op zichte van Indonesië. Nadere beschou wingen daarover hebben thans z.i. geen nut meer. De heer Romme (KVP) vond het verrassend te vernemen, dat de heer van Mook de opvatting had. als zou over zijn heengaan tussen hem en de regering kunnen worden gediscu teerd. Naar zijn inzicht is dit juist niet discutabel. De heer Wagenaar (CPN) betoogde, dat als er sprake is van 'n spionnage- centrale in Nederland, men die ergens anders moet zoeken dan bij de com munisten. De spionnagecentrale be vindt zich in de kringen van de P. vd A. Zij loopt over Goedhart. Koos Vor- rink en de schoonzoon van Vorrink, aldus de heer Wagenaar. Voorts be pleitte hij de noodzakelijkheid van wat hij in zijn motie (verhoging van de loontoeslag tot f 2.50. - Red heeft gevraagd. De heer Tilanus (CH) ver klaarde zich tegen deze motie. Tegen elf uur werd de zitting ver daagd. West Handel tussen Oost en noodzakelijk Het debat in de economische com missie van de V.N. over de moeilijk heden in de handelsbetrekkingen tus sen Oost- en West-Europa is Donder dag gesloten. De commissie heeft de stemming over verschillende resoluties tot heden uitgesteld. Ofschoon de standpunten van beide zijden bij dit debat min of meer recht tegenover elkaar bleven, was er over hei algemeen één gemeenschappelijke factor in alle redevoeringen: allen wensten uitbreiding van de handel tussen Oost en West, daar allen zich ervan bewust waren, dat zonder dit het herstel van de Europese economie uiterst moeilijk zou zijn. Post voor mili^iiren Op 12 November vertrekt het s.s. „Grote Beer" met troepen van Amster dam naar Indonesië. De opvarenden kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet iter dan 14 November ter post bezorgd wordt. Wil men de opvarenden dadelijk bij aankomst in Batavia post doen uitreiken, an moe ten de brieven uiterlijk 28 November in de brievenbusser zitten. ONEERLIJKE SPOORWEGRECHERCHEURS De recherche is er in geslaagd een groot aantal te Enschede gepleegde spoorwegdiefstallen op te helderen In verband met deze diefstallen zijn twee Enschedese spoorwegrechercheurs gearresteerd, die gedurende ruim een jaar verschillende goederen uit de door hen bewaakte loodsen en wagons hebben gestolen ter waarde van onge veer f 7000. WEERPROFEET GAAT HEEN Met ingang van 1 December is aan de heer H. Keyser, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek .eervol ontslag verleend als directeur in vaste dienst bij het Kon. Neöerl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. froveti ét. CUSTARD MAÏZENA Slachtoffers van vliegramp ter aarde besteld De officier-vlieger tweede klasse W. A. L. Limque en de luit. ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries, die Maandag bij een vliegongeluk te Voor hout het leven verloren, zijn Donder dagmiddag met militaire eer begraven op de algemene begraafplaats „West- ctuin" te Den Haag. Aan het hoofd van de lange begrafenisstoet gingen tam boers en pijpers van de mariniers, ge volgd door de marinierskapel. Vóór de lijkwagens waarop de met de drie kleur gedekte kisten stonden, liep een» vuurpeleton van 25 man. Nadat de kisten onder trbmgeroffel in de groeve waren neergelaten en het vuurpeleton een salvo had gegeven, sprak de offi cier-vlieger Swaab, die als comman dant van het marine-vliegkamp de beide omgekomen officieren onder zijn bevelen had gehad. Hij herdacht hun grote verdiensten. Hun dood noemde hij een groot verlies voor de marine luchtvaartdienst. RIJDEND POSTKANTOOR VOOR VERKOOP KINDERZEGELS De postzegelactie waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de misdeelde jeugd wordt Maandag inge zet. Het rijdende postkantoor zal tijdens de postzegelactie van 15 Nov. tot 31 December het hele land afreizen. Maan dagochtend om half elf zal het na een toespraak van de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, in ge bruik worden genomen. VER. „ONZE LUCHTMACHT" Binnenkort zal opgericht worden een vereniging „Onze Luchtmacht". Deze vereniging beoogt een band te leggen tussen het Nederlandse volk en zijn luchtmacht. Als beschermheer van deze vereniging zal optreden prins Bern hard. Leden kunnen zijn officieren en oud -officieren van de luchtmacht en burgers, die voor de luchtmacht belang stelling hebben. VLIEG VELD LEEUWARDEN WORDT BASIS VOOR STRAALJAGERS. Het vliegveld Leeuwarden wordt thans in gereedheid gebracht om als basis te gaan dienen voor het eerste Nederlandse operationele squadron. Nu men met de opleiding van jacht- vliegers en speciaal van vliegers op straalvliegtuigen vordert, kan wor den overgegaan tot vorming van een squadron straaljagers. Dit zal thans op de vliegbasis Leeuwarden gesta- tionneerd worden. In de toekomst hoopt men nog meer squadrons te kunnen oprichten. Gistermorgen bracht veldmaar schalk Lord Montgomery of Alamein een bezoek aan de minister-president W. Drees. Om 10 minuten voor half elf reed de Rolls Royce van de Britse ambassade de oprijlaan van het kabi net van de minister-president aan het Plein 1813 op. De veldmaarschalk werd vergezeld door de Britse am bassadeur Sir Philip L Nichols en de majoor Lungen van de Generale Enorme autotentoonstelling in Londen De Engelsen mogen kijken maarniet kopen (Van onze Londense correspondent). CNGELAND'S eerste internationale Motorshow sedert tien jaar, die in het grote tentoonstellingsgebouw te Earls Court is ge opend, is een overweldigend succes en een triomf voor de Britse automobielindustrie. Buitenlandse bestellingen ter waardo van vele millioenen ponden stromen binnen en overtreffen de stoutste verwachtingen der fabrikanten. De tentoonstelling is ongeveer vier maal zo groot als die welke in het voorjaar in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam werd gehouden. Het gemiddelde aantal van 50.000 bezoekers per dag bereikte zjjn hoogtepunt en brak alle motorshow- records op de zgn. goedkope Zaterdag, toen ruim 90.000 mensen zich naar binnen persten en de ondergrondse spoorwegen een s.o.s. moesten rondzenden, dat zjj het transport niet meer aan konden. Vijf en zeventig procent der Britse productie is voor export en de Engelsman, die zelf geen enkele nieuwe bestelling afgeleverd krijgt vóór 1950 en die voor de populaire modellen zjjn naam op een drie-jarige wachtlijst mag plaatsen, ziet met lede ogen toe, hoe honderden Amerikanen, Canadezen, Zwitsers, Belgen en Portugezen hun bestellingen voor onmiddellijke export binnen een dag ver wezenlijkt zien. GOUDEN JOEAN GEDEVALUEERD. Te Nanking is de devaluatie van de gouden joean aangekondigd. De nieu we koers is 20 joean voor één Ameri kaanse dollar vergeleken met de koers van 4 joean tegen een dollar bij de in voering van de gouden joean op 10 Au gustus. LEIDER „BLAUWE PLAN" MELDT ZICH AAN. Roger Aurouet de Mervelce, de lei der van het z.g. „blauwe plan" heeft zich Woensdagnamiddag te Nantes aan gemeld voor arrestatie. Nederland biedt in de waterrijke streken soms verrassende toneeltjes. In de gn „loslandgebieden" geschiedt alle transport per punter. Nu de eerste achtvorsten het verblijf van het vee onmogelijk maken, moeten de beesten tiaar de stal worden gebracht. In Hensbroek, een dorp waar al het weide land „los" ligt haalt een veeboer zijn koeien per punter naar huis. Prachtige modellen. |N TOTAAL staan hier 280 der nieuw ste Britse, Amerikaanse, Franse en Italiaanse luxe-auto's te glanzen in een zee van kleuren, chromium en neonlichten. Het overgrote deel der wagens is Brits. De Amerikanen zon den slechts 50 modellen, waaronder de nieuwste Kaiser Frazer's. De eerste indruk d»r nieuwe Britse modellen is dat nageifoeg iedere fabri kant is overgegaan tot rondere, gro tere en ver doorgevoerde streamline ontwerpen, die een geduchte concur rentie betekenen voor de Amerikaanse fabrikanten. De Britse „latest look" auto's hebben bijna zonder uitzonde ring ingebouwde kop- en mistlampen, aangebouwde voor- en achterbumpers en voortspatborden, die één geheel vormen met de motorkap en met een wijdse zwaai tot ver voorbij de deuren reiken. De motorkap heeft meestal de breedte der gehele wagen, hetgeen een grote verbetering in plaatsruimte be tekent. De voorbank, die nu algemeen de twee losse voorstoelen heeft ver vangen, biedt dan ook meestal plaats aan drie personen, evenals de nieuwe trede achterbank. In bijna alle Britse modellen is nu de schakelaar op het s'.uur aangebracht. Onafhankelijke voorwielvering wordt steeds meer toe gepast en alle wagens hebben voldoen de ruimte voor verwarmers en lucht- v erversers. De snelheid van alle medio-p.k. auto's ligt boven de 70 mijl per uur; de wegvastheid is belangrijk ver beterd. Ook het uitzicht is over het algemeen veel verbeterd, niet alleen omdat de motorkap enigszins naar be neden helt, maar omdat de algehele verbreding van het chassis ook een aanzienlijke verbreding der voorruit met zich mee heeft gebracht. De voor ruit is bovendien dikwijls nog Jterk gebogen. Nagenoeg alle modellen heb-, hen ingebouwde radio's. Drukknopparadiis. MEN ZOU DEZE tentoonstelling het ',M drukknopparadijs kunnen noemen. Een der nieuwste Britse ideeën, veel vuldig toegepast, is een drukknop van ongeveer 3 cm. doorsnee, in plnats van het deurhandvat. Andere electri- sche drukknoppen openen en sluiten de ramen, lichten de motorkap op. brengen de zitplaatsen of het stuur op de gewenste hoogte of laten het dak naar beneden glijden. Weer andere knoppen controleren de koplampen, de radio, de electrische verwarming en in enkele gevallen onthullen zij een in gebouwde make-up aldelinn. compleet met draaibare spiegel en schoonheids middelen. Het kroonjuweel der Britse in dustrie is wel de nieuwe streamline 38 p.k. 8 cylinder Daimler. De prijs van deze twee en een halve ton we gende vorstelijke slee, die, naar di recteur Major Barker ons verzekerde, dc grootste auto ter wereld is, be draagt.... ruim zeventig duizend gul den, belasting inbegrepen! „Een aar dige wagen, geknipt voor bijv. Prins Bernhard", voegde Major Barker er bescheiden aan toe! In deze zelfde klasse, hoewel iets goedkoper, is de nieuwe Rolls Royce. Een druk op de knop draait hier een ingebouwde cocktailbar naar voren, compleet met flessen, kristallen glazen en speciale verlichting. Verscheidene verontwaardigde ingezonden stukken in de bladen vragen reeds of het aan tal verkeersongelukken nog niet groot genoeg is zonder dat Rolls Royce dit nog eens gaat bevorderen! Een Ameri kaanse bezoeker, Jack Pry uit Washington, was zo onder de indruk van dit model, dat hij, toen hij er een maal in zat, er niet meer uit wilde voordat de koop gesloten was. Terwijl de nodige formulieren werden inge vuld, moesten lunchsandwiches aange rukt worden, die hij in zijn nieuwe knoppencircus opat, uit angst dat iemand anders hem nog voor zou zijn. Zijn aankoop kostte hem een slordige 19.000 dollars. DE BUBI'S VEROORDEELD Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde gistermorgen de 53- jarige Berthold Joseph tot een gevan genisstraf voor de tijd van 18 jaar met aftrek van het voorarrest. Zijn zoon, de 25-jarige Bernhard Joseph werd ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. Beiden hebben gedurende de oorlog vele Nederlandse joden aan de Sicher- heitsdienst verraden. Zij konden zich gemakkelijk bij deze mensen indringen omdat zij Joodse Duitsers zijn. Tegen „Bubi Sr" en „Bubi Jr., zoals de twee mannen bij de Sicherheitsdienst be kend waren, was resp. 20 jaar en de doodstraf geëist. staf, die aan de veldmaarschalk is toegevoegd gedurende diens verblijf in Nederland. De veldmaarschalk groette de wachtende journalisten met een vriendelijk „good morning" en begaf zich daarop met de Britse ambassa deur naar de werkkamer van de mi nisterpresident. Door de ronkende motoren van de zes witgehelmde marechaussees, die zoals gewoonlijk de wagen van Mont gomery begeleidden, was het publiek attent gemaakt op het bezoek van de veldmaarschalk. Velen hadden zich voor het kabinet verzameld. Na ruim drie kwartier trad Mont gomery weer met de minister-presi dente Drees naar buiten. Samen po seerden zij voor de fotografen. De veldmaarschalk had venr deze gele genheid zijn beige legerjas uitge trokken. „Nu komen we samen in de krant", zei hy lachend tot de minister-presi dent en tot de fotografen: „Ik hoop dat uw foto's geslaagd zijn!" Na afscheid genomen te hebben vertrok de veldmaarschalk naar de Britse ambassade. Vandaar vertrok hij naar paleis Soestdijk waar Ko ningin Juliana en prins Bernhard hem gistermiddag ontvingen. Om precies 13.00 uur arriveerde veldmaarschalk Montgomery per auto aan het paleis Soestdijk. De grote veld heer gebruikte de lunch met H. M. de Koningin en Prins Bernhard in tegenwoordigheid van majoor-gene raal R. F. K. Belchem, de chef staf van de veldmaarschalk, die hem ver gezelt en de chef van de Nederlandse generale staf, mr. H. J. Kruis. Hei Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Da Vara feliciteert 6,3o Voor de Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Accor* deola VPRO: 7,30 .Nederland en arijn gewesten" 7,50 Tien voor acht 8,05 Sonate VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 Kermis der ij delheid 10,00 Buitenlands overzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Om. roep-Kamerorkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en ll uur KRO: 6,00 Rumba's en conga's 6,20 Blaasinstrument in da Kamermuziek 7,15 Appèl voor de ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd 7,30 Brabants halfuur 8,05 De gewone man 8,12 Promenade-orkest 8,30 „De tien geboden" 9,25 Opera in vier acten 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,45 KRO-Favorieten HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten VOOR ZATERDAG om 7, 8, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 1,00 Voor de Strijdkrachten 1,30 Miller-sextet 5,00 U S A-cabaret 6,15 West-Europees com mentaar 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wat doet v de kerk?" 7,45 Voor de Ne derlanders in Duitsland VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Weense ope rette-klanken 9,00 Socialistisch com mentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindobona schrammel'n 10,25 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 Metro- pole-orkest 11,15 Dansmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten ern 7, 8. 1, 7, 8 en 11 uur KRO; 8,15 Pluk de dag 12,33 Amusements-orkest 1,25 Amusements-orkest (vervolg) 6,00 Oude melodieën en nieuwe harmo nieën 6,30 Journalistiek weekoverzicht 6,45 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 7,15 Kareol-Septet 7,55 Katholiek thuis front 8,05 De gewone man 8,12 Gra- mofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Een plaat uit vele duizenden 9,00 Negèn heit de klok 9,45 „Wie neemt de hand schoen op?" 10,00 Weekend-serenade 10 30 De drie landen 10,45 Avondgebed 11,15 Omroep-Kamerorkest Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 11. „Kinderen!" roept moeder Woef- fie ontzet. Wat is dat nu? Pam laat ogenblikkelijk zijn broertje los! „Het lijkt me beter, dat jullie nu eens een goede daad gingen verrichten in plaats van met elkaar te gaan vechten. Want over goede daden praten, dat is gemak kelijk genoeg. Maardoèn, dat is nog iets heel anders. 12. De ernstigè woorden van moeder Woeffie laten niet na een diepe indruk op Pim, Pam en Pom te maken. Zonder verder te kibbelen gaan ze op weg. Waarheen weten ze nog niet. Maar ze zijn vastbesloten om aan de bewoners van Dierendorp te laten zien, dat ze iedereen helpen willen. En Wetsnavel? Die vliegt natuurlijk met zijn vriendjes mee. door F. Coppersmith „Zeker", ging Claire voort, „ik ben veel te dom voor die boekenwijsheid. Desondanks wil ik er graag iets over horen". „Ik ben blij er met U over te kun nen spreken", zei Gerard. „Mijn oom die wil er niets over horen!" „En de beide tantes zeker ook niet?" zei Claire. Gerard vertelde het meisje, dat aan dachtig luisterde, wat hij studeerde, hij noemde de naam van Rousseau, een naam die zij kende. En weer sprak hij heftig een uitlating van Clai re tegen dat zii niets, maar dan ook niets zou begrijpen van dergelijke geleerd heid. „Neen, zeg dat niet", zei het meisje. »U stelt mij op een voetstuk en dat verdien ik niet". Zij zuchtte diep Gerard schoof voorzichtig zijn arm om haar middel. „Wees niet bedroefd, Claire", fluis terde hij haar toe. er zich nauwelijks van bewust dat hij haar bij die naam noemde. En het meisje scheen er geen bijzondere aandacht aan te besteden Zacht en beslist maakte zij zich los uit zijn arm, die haar zo teder omvat hield. „We moeten terug", zei ze. In snelle vaart ging het terug naar Amsterdam. De jonge mensen in het rijtuig bewaarden het zwijgen totdat de koetsier in de nabijheid van de stad de teugels wat strakker aantrok. Toen waagde Gerard het opnieuw het gesprek te openen. „Wij hebben nog heel wat te be spreken. Ook met je vader wil ik graag praten". Zachtjes maakte zij haar hand uit die van Gerard los. „Eén ding stel ik op de voorgrond" ze' ze toen, de „Meermin" vaart bin nenkort uit en wat er ook gebeurt, ik ga mee!" Zij las de teleurstelling in zijn ogen en knikte nog eens nadrukkelijk. „Wij reizen heus naar Amerika, had jij ge dacht, dat ik hier in Holland bleef, en m'n vader alleen liet gaan?" Aarzelend knikte Gerard. „Natuur lijk", zei hij toen, „ik wil je vader vragen me Zij viel hem in de rede. „Onze reis staat vast. Wij kunnen hier niet blij ven. Hier is geen plaats voor ons!" „Hoe kun je dat zeggen?", riep Gerard. „In m ij n huis is plaats ge noeg!" Juist daar niet. Gerard. Je bent een tikje dwaas. Denk eens aan de tantes. Denk je dat ik het prettig zou vinden in jouw huis te moeten wonen met het gevoel niet van harte welkom te zijn? En dan moet ik ook rekening houden niet mijn vader. Moet die zich in de stad door iedereen met verachting laten aanzien?" „Niemand zal hem daarom scheel aanzien". „Och er zal nauwelijks iemand zijn die dat niet doet. Denk je, dat mijn vader hier van aalmoezen zou willen leven?" Even beroerde haar hand zijn arm om hem te kalmeren. Zij voelde dat het woord „aalmoes" hem bijzon der trof. „Laat ik liever zeggen van weldadigheid", verzachtte zij naar woorden. „Neen, dat is geen leven „Maar 'wat moeten we dan doen?" vroeg Gerard. „Denk je dat ik je di rect weer wil verliezen?" Lang keek zij hem aan. „Dat hoeft toch ook niet" zei ze toen, op elk woord de nadruk leggend „Ga met ons mee!" Zijn zichtbare verrassing over dit voorstel deed haar onmiddellijk er aan toevoegen: „Neen, niet met de „Meer min", maar kom ons na over drie, vier of vijf maanden". Weer nam hij haar hand, draaide de palm naar boven en drukte er een kus op. Even liet zij hem begaan, toen trok zij snel haar hand terug. „Gerard, we zijn in de stad", waarschuwde zij hem. „Wij zullen later nog over onze plan nen en over de toekomst praten, we hebben nog enige dagen voor ons", antwoordde Gerard. Op de Dam liet hij de koetsier stop pen waarna de beide jonge mensen uit stapten, omdat Claire de wens te ken nen had gegeven haar landgenoten in het „Eiland Texel" te bezoeken. Toen zij de Bantammerstraat insloe gen zagen zij dat de ingang bijna vol komen versperd was door een dozijn grote wagens. Voor 't logement heerste een drukte van belang, zodat Claire en Gerard zich nauwelijks een doorgang konden banen. Vlak voor de herberg stond een kleine dikke man met grote gouden gespen op de schoenen. Hij schold iedereen uit en liet de bagage op de wagens kisten en koffers dan weer hierheen dan weer daarheen brengen. „De laatste passagiers voor de „Meer min" zijn gearriveerd", riep iemand Qlaire toe. „O, dan zullen we waar schijnlijk al over twee dagen vertrek ken", wendde Claire zich tot Gerard. „Uit de weg daar!" riep op dat mo ment de kleine dikke man, die zo ge wichtig deed, tegen Claire. Met een was Gerard aan de zijde van het jonge meisje. „U zou wel wat be leefder kunnen zijn!" riep hij de man toe. „Wat verbeeldt u zich wel? Wie bent u?" was het onverwachte antwoord. „Ik ben Gerard van Wael", zei deze rustig. Direct veranderde de toon. „Neem me niet kwalijk, mijn naam is Wester- baan. Ik ben de agent van uw oom. Ik had nog niet 't genoegen kennis met u te maken, mijnheer Van Wael". „Zorgt u er voor, dat orde en rust hersteld worden en dat de nieuwelin gen behoorlijk onderdak krijgen?" „Ik mag ze alleen hier onderbren gen", antwoordde Westerbaan geprik keld, „dan moeten degenen, die er reeds zijn, maar inschikken!" „Dat zullen ze zeker niet!", zei Ge rard scherp. „Ik verwacht van u, dat u uw best zult doen. En oefent u te vens een beetje in beleefdheid". „Beleefdheid lert de mens en kost niets", mengde nu Bianchi, die met on navolgbare zwier zijn hoed voor Ge rard afnam, zich in het gesprek. Allen die het gesprek hadden gehoord barst ten in lachen uit. Ook Claire en Ge rard. De laatste voelde dat het meisje zijn arm had gepakt en er o'p leunde. Hij voelde zich ongewoon gelukkig. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5