Gebeurtenissen van historische betekenis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN „Nederlanders gereed voor militaire actie'' Nieuwe koers in de landbouwpolitiek Vóór 1952 geen troepen beschikbaar voor West-Europese strijdmacht? ,Op 12 December komt de invasie" 'elet. 2626 erwemen, Zaterdag 13 Nov. 1948 145e Jaargang No. 268 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vloedgolf van communisme in Zuid-Oost-Azië Rode leiders in China zijn Moskouse agenten van groot formaat Tien millioen arbeiders in Ruhrgebied staakten Marshall„Truman niet naar Moskou!" Maarschalk Wassilevski van functie ontheven Regeringscrisis in Griekenland Nederland zou extra credieten moeten aanvragen Mr. Stikker wederom naar Indonesië? Weerbericht I reeds dóór ons ge- volledig zouden we ;c het grootse défilé k Gezin te Soestdijk 1 lieten. 1100 amazo- bben daar voor het hun oprechte eer- uigd jegens dat alom Uit défilé was een n de wijze, waarop plattelanders arbeidt van ons platteland, manifestatie uit onze weggevaagd.' iei welke do Federa- aakt, moge uit de dijken. Waren er In 56 en 100 verenigin- isatio verenigd, thans 1 250. We mogen ons dat de landelijke olgen van de oorlog boven is cn hopen, gaan op de ingesla- van onze agrarische A. HEUFF. LOOTBEZOEK AAN ERDAM. ;e torpedobootjagers Dl" zullen van 16 tot een operationeel be am brengen. van bovenstaand nen na de St. d worden, cassabon. ALKMAAR. laat enz. enz. Boterspeculaas es avonds te ■k", Breedstr. loll', Driehuis, i aan de zaal landel Zwaan il. alle REPA IRS en VEK- ERINGEN uw installa- en electr. •aten zijn wij aangewezen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro,-187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeterFamilieberich ten 20 cent per millimeter Vraag an Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS door de communisten ontketende storm nog steeds niet gaan liggen. In Slam on derdrukte de dictator, Loeang Piboel Songgram, in Juli met succes een com munistische opstand, maar de grote Chinese kolonie in dit land blijft ge vaarlijk en met wantrouwen kijkt men naar de Russische ambassade in Bang kok, die er voor iedere niet-officiële Rus in Siam vier legatie-ambtenaren op na schijnt te houden. Li Indo-Chi- na staat de gehele nationalistische be weging thans onder communistische controle. (In hoeverre dit moet wor den geweten aan de Fransen, die te genover de oorspronkelijk niet-com- munistische republiek Vietnam een weinig tegemoetkomende houding heb ben aangenomen, is moeilijk vast te stellen.) In Indonesië ten slotte gelden onze eigen zorgen niet eens zozeer de rebellie van Moeso als wel de verkla ring van de republikeinse regering, dat zij zich slechts verzet tegen opstande lingen, niet tegen het communisme zelf. In al deze landen, buiten China, is het communisme over het algemeen nog slecht georganiseerd en ontbeert het bekwame leiders. In India, waar 't ongetwijfeld wijdverbreid is, en ook in Indonesië mist het bovendien een heid. (Waarschijnlijk daarom kregen de Indische en Indonesische leiders in Harbin te horen, dat zij de dingen te nationalistisch zagen; zij moesten in ternationalistisch denken!) Deze ge breken willen de ChineSh communisten genezen. Hun leiders zijn buitenge woon intelligente mannen, dikwijls zeer ontwikkeld, sommigen van hen in Moskou getraind en bijna allen ervaren in het voeren van de burgeroorlog, die in China reeds rond 25 jaren duurt. Het prestige, dat zij bij het succes der rode troepen in Mandsjoerije gewon nen hebben, tezamen met genoemde eigenschappen, maakt hen ongetwij feld tot de meest formidabele agenten, die het Kremlin zich in Zuid-Oost- I Azië maar kan wensen. In mijn vorig overzicht over de toe stand in het Verre Oosten schreef ik, dat aan de mogelijkheid van oprich ting van een dam tegen de rode vloed in Zuid-China sterk getwijfeld moet worden. De berichten, welke sindsdien uit het „Hemelse" Rijk tot ons kwa men, kunnen deze twijfel zeker niet wegnemen. Alle vastberaden woorden van Tsjiang Kal-Tsjek vermogen de hongersnood, welke in grote delen van het nationalistische China heerst, niet op te heffen en evenmin zullen zij in staat zijn te verhinderen, dat de gou den yoean, de nieuwe „gezuiverde" munt van het nationalistische China, dezelfde weg opgaat als de oude va luta. In enkele weken tijds is de waar de van deze munt met negentig pro cent gedaald en wanneer de bankbil- jettenpers eenmaal goed gaat draaien zullen de troepen weigeren voor waar deloos geld te vechten. En Amerikaan se hulp? Het schenken van hulp aan een regiem, dat zichzelf niet kan hel pen, zal nauwelijks baten. BIJ DIT ALLES is nog een nieuw, groot gevaar voor Tsjiang gekomen. Mao Tse-Toeng, de machtigste en be kwaamste man in het communistische China, dingt sinds kort met succes naar de gunst der bourgeoisie. In practische iedere radio-rede dringt hij er bij zijn volgelingen op aan, win keliers, kooplieden en zelfs kapitalisten te sparen. De samenwerking van alle klassen is nodig voor het welzijn van de nieuwe staat, aldus beweert hij. Voor een groot deel is dit optreden ze ker op tactische overwegingen gegrond. De communisten hebben van alles no dig geld, geleerden, technici om de rijkdommen van de door hen bezette gebieden te kunnen exploiteren. Ander zijds echter schijnt deze politiek een be wijs voor de reeds eerder door ons ge uite opvatting: communisme in het overwegend agrarisch China met zijn traditioneel geloof in de familie en de rechten van het individu kan misschien (Van onze diplomatieke medewerker). rjE CATASTROFALE NEDERLAAG der Chinese nationalisten, veroorzaakt door het wanbestuur van Nanking, moet ongetwijfeld worden gewaar deerd als een historische gebeurtenis van de grootste ernst. Want niet alleen stelt zij de communisten in staat, in het hart van het Verre Oosten een staat van ruim 200 millioen inwoners (dat is meer dan de Verenigde Staten er tellen) te vestigen, zij moet bovendien van enorme invloed zijn op elk Aziatisch land, dat tussen Korea (reeds voor de helft communistisch) en Indië ligt. Bij een poging, deze invloed te peilen, moeten twee voorvallen in herinnering gebracht worden. Ongeveer een jaar geleden werd in Harbin (Mandsjoerije) een soort- Aziatische Kominform-conferentie gehouden, waar aan door vertegenwoordigers uit alle Zuid-Oost-Aziatische landen (Japan en Annam uitgezonderd) werd deelgenomen. Als resultaat daarvan werd waar schijnlijk geheel zeker weet men het niet In Wladiwostok een Komin- form-eentrale gesticht, ongeveer geljjk aan die in Boekarest. De volgende gebeurtenis was het bijeenroepen van een veel groter communistisch con gres in Calcutta in Februari. Het kan geen toeval zijn, dat de politie van Malakka in die maand begon met het waarschuwen van haar regering voor het gevaar van een communistische opstand, welke inderdaad In Juni uitbrak VAN dat ogenblik af overspoelde een golf van communistische activiteit Zuid-Oost-Azië. In Birma is de tot iets geheel anders worden dan het communisme van Russische stam. Ook dit zal dan zijn invloed doen gelden op de overige landen van Zuid- Oost-Azië. Maar voor het zover is, zal het Westen ongetwijfeld nog vele ma len bezorgde blikken op het Verre Oos ten moeten richten. Naar schatting tien millioen arbei ders in West-Duitsland hebben giste ren het werk neergelegd voor de aan gekondigde waarschuwingsstaking van 24 uur. Men schat, dat de staking Bizo- nia ongeveer tweehonderd millioen Deutsche Mark zal kosten. Tot de staking is opgeroepen door de vakverenigingen. Spoorwegen, zi|« kenhuizen en andere diensten van es sentieel belang zijn van de staking uit gezonderd. De vakverenigingsleiders hebben het houden van demonstraties verboden. Het gealliëerde militaire bestuur heeft niet getracht tussenbeide te komen, daar het de staking als een interne Duitse aangelegenheid beschouwt. Reeds Donderdagavond te 22 uur, 't tijdstip van aflossing der ploegen, zijn 471.323 mijnwerkers in het Ruhrgebied in staking gegaan De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, werd Vrijdag op een persconferentie de vraag gesteld, hoe hij de jongste reacties in Moskou, die de indruk moesten wekken, dat een ontmoeting tussen Truman en Stalin welkom zou zijn, zag. Marshall ant woordde, dat dit kon worden gekarak teriseerd als „een van die schijnbare pogingen om tot vrede te komen, die zeer gevaarlijk waren". Iedereen wilde vrede, aldus Marshall, „doch een pro paganda vredesoffensief van deze aard was een methode, waarbij men specu leerde op het verlangen naar vrede en een poging om de positie van de V.S. te verzwakken." Marshall ontkende nadrukkelijk, dat er plannen zouden worden gemaakt om een missie van president Truman naar Moskou te zenden. Een opzienbarende verklaring van republikeinen Sastrosotomo, republikeins functio naris in New York, en Maramis, repu blikeins minister van financiën, heb ben tegenover de Amerikaanse pers verklaard, dat een werkelijke oorlog tussen de Nederlanders en de republi keinse troepen dreigt uit te breken. Indien het zover komt, zullen slechts interventie van de Verenigde Staten en het toepassen van economische sancties de Nederlanders er van weer houden het „dreigend offensief" in te zetten, zb verklaarden zij. Sastrosoto mo 4 verklaarde nadrukkelijk, dat de rustpauze in de vijandelijkheden voor bij was en dat uit de laatste berichten uit Indonesië bleek, dat de Nederlanders gereed waren om spoedig een actie te gen de republikeinse troepen in te zetten. Radio-Moskon heeft Vrijdagavond meegedeeld, dat maarschalk Wassilevski ontheven is van zijn functie van chef van de generale staf van de Sovjet-Unie. Wassilevsky zal eerste onder-minister voor de gewapende macht blijven, wel ke functie hij gelijktijdig met die van chef van de generale staf bekleedde. De ministerraad heeft tezelfdertijd generaal M. Sjtemenko tot chef van de gene rale staf en vice-minister van de strijd krachten benoemd. De Griekse minister-president, The- mistocles Sofoelis, heeft gistermiddag aan Koning Paul zijn ontslag aange boden. Eerder werd gemeld, dat het Griek se coalitie-kabinet gistermorgen be sloten had af te treden en dat Sofoelis, naar verluidde, de koning zou advise ren een nieuwe regering te doen vor men door Constantin Tsaldaris, de lei der der populisten, vice-minister-pre sident en minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van Sofoelis. Het bendeleven op Java In een overzicht betreffende de ac tiviteit van benden binnen federaal ge bied van Java in het tijdvak van 27 October tot en met 9 November maakt de dienst voor legercontacten melding van: 8 beschietingen van militaire bi- vaks, 16 voertuig-beschietingen, 11 be schietingen van niet-militaire bivaks, 111 patrouille-beschietingen en botsin gen, 124 gevallen van rampok, 17 brandstichtingen. 7 gevallen van sabo tage aan telefoonlijnen, 4 gevallen van andere vormen van sabotage. WAPENEN NAAR BERLIJIf| Het persbureau Tass bericht, dat aanzienlijke hoeveelheden wapens en munitie via de luchtbrug van Frank fort naar Berlijn zijn vervoerd. Het persbureau voegt er aan toe, dat zich onder deze munitie talrijke gasgranaten bevinden, die „in het ge heim door speciaal aangeworven ploe gen van Duitse arbeiders zijn. gelost". Stikker brengt brief van Hatta mee Naar Reuter uit doorgaans betrouw bare bron te Batavia verneemt heeft minister Stikker bij zijn vertrek naar Nederland een brief van Hatta mede genomen, waarin de besprekingen worden bevestigd. Gedurende deze on derhandelingen zouden volgens ge noemde bron vérstrekkende concessies van beide zijden zijn voorgesteld. Marktordenend systeem moet stelsel van garantie- en richtprijzen vervangen „De regering acht een beleid noodzakelijk, dat de intensiteit van het ge bruik van de Nederlandse bodem bevordert door voorwaarden te scheppen, welke een lonende afzet van de producten van de bodem waarborgen. Een systeem, waarbij voorwaarden worden geschapen voor lonende afzetmoge lijkheden is te verkiezen boven een kunstmatig stelsel van vastgestelde prij zen, hetzij richtprijzen dan wei vaste prijzen". Tot deze conclusie komt de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer naar aanleiding van het 11e hoofdstuk van de Rijksbegroting 1949. langhebbenden als zodanig worden opgevat en het vaststellen van ga rantieprijzen geeft de minister de voorkeur aan een stelsel, waarin voor enkele veredelde producten een basis prijs wordt vastgesteld en waarin voorts zodanige voorwaarden worden geschapen, dat een rendabele produc tie van voedermiddelen mogelijk is. De producten van het grasland en de overige voor veevoeder bestemde pro ducten van het bouwland meer dan 50 pet. van de akkerbouwproductie wordt bestemd voor de veevoeder sector moeten tot waarde gebracht worden door omzetting in veredelde producten. Voor de melk, die op verschillende wijze haar bestemming tot menselijke voeding vindt ,is het eenvoudigste en meest doeltreffende systeem een basisprijs „af-boerderij" te garanderen In de tweede plaats moet voor een redelijke vleesprijs worden gezorgd. De vleesprijs dient enerzijds zodanig te zijn, dat de productiekosten worden gedekt en dat een redelijke winst voor de boer verkregen wordt, terwijl an derzijds nog niet behoeft te worden gevreesd voor een overproductie. Wel dient te worden voorkomen, dat we derom zeer gedetailleerde maatregelen van productie-ordenende aard, zoals deze vóór de oorlog bestonden, op de bedrijven getroffen zouden moeten worden. Aan genoemde memorie is verder ontleend In verband met de grote behoefte aan voedsel en om voorts de arbeids kracht op een zo productief mogelijke wijze te besteden, is het noodzakelijk er naar te streven, dat de omvang van de veestapel ten minste het voor oorlogse peil bereikt. Ernstig moet er evenwel rekening mede worden gehouden, dat er geens zins zekerheid bestaat, dat in de toe komst weer dergelijke grote hoeveel heden voedergranen tegen lage prijzen op de wereldmarkt verkrijgbaar zul len zijn. Voorts heeft Nederland, als bijna alle landen in West-Europa, te kampen met een ernstig tekort aan harde valuta. Het is dus van uiter mate groot belang te trachten de productiviteit zo ver op te voeren, dat ons land na afloop van de Marshall hulp economisch onafhankelijk zal kunnen zijn van buitenlandse hulp. Dit brengt o.m. met zich mede, dat de Nederlandse landbouw er in de naaste en verre toekomst niet op kan en mag rekenen, dat dezelfde hoeveel heden granen en veekoeken zullen kunnen worden ingevoerd als in de vooroorlogse jaren het geval was. Cir ca een derde gedeelte van de vooroor logse import van voedermiddelen zal moeten worden vervangen door een verhoging van de binnenlandse voeder productie. Richtprijzen. Wat betreft de richtprijzen, die in de praktijk veelal zijn uitgegroeid tot garantieprijzen of althans door be- Volgens een bericht in de New York Times, afkomstig van de Haagse cor respondent van dat blad, zou tijdens het overleg tussen Montgomery en de Nederlandse militaire autoriteiten ge sproken zijn over de mogelijkheid, dat de Nederlandse minister van oorlog om aanvullende credieten zal verzoe ken ter dekking van de extra militaire uitgaven, die nodig zullen zijn om de Nederlandse verplichtingen aan de ge zamenlijke defensie der vijf verbonden West-Europese landen te kunnen nako men. Volgens de correspondentie zou het grootste deel van deze extra credieten worden besteed voor de ainkoop van Britse militaire vliegtuigen. Verder zegt het bericht, dat de Nederlandse militaire autoriteiten Montgomery zou den hebben laten weten, dat vóór 1952 geen Nederlandse troepen beschikbaar kunnen worden gesteld voor de gecom bineerde strijdkrachten der Westerse Unie. De Leger Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage heeft tegenover het ANP de juistheid van dit bericht van de Haagse correspondent in de New York Tftnes ontkend. Na afloop van de besprekingen werd van officiële zijde een communiqué verstrekt, waarin o.m. wordt gezegd, dat gedurende het driedaagse bezoek besprekingen zijn gevoerd betreffende de problemen, die betrekking hebben op de militaire aspecten van het pact van Brussel. Na de bijeenkomst van de ministers van oorlog der vijf landen en naast de regelmatige bijeenkomsten van het comité van chefs van staven en de ar beid van het permanente comité te Lon den, zuilen ook wederzijdse bezoeken der militaire autoriteiten in de toe komst méér voorkomen. Lord Montgo mery bezoekt na Nederland thans Bel gië, Luxemburg en Frankrijk. De besprekingen in Den Haag werden gehouden in de aangename en openhar tige sfeer, die kenmerkend is voor de groeiende militaire samenwerking in West-Europa. Speciale aandacht werd geschonken aan het aandeel, dat Neder land zou moeten en kunnen bijdragen in de West-Europese paraatheid. Om klokslag vier uur landde gister middag op Schiphol de Constellation „Holland" van de KLM, met aan boord de heer L. Neher, gedelegeerde van het opperbestuur te Batavia, die naar Ne derland terugkeerde voor besprekingen met de regering. De heer Neher ver klaarde, de laatste berichten over de situatie in Indonesië niet ontvangen te hebben. De heer Neher achtte het niet uitge sloten, dat minister Stikker, die op het ogenblik op weg naar ons land is, spoedig voor een tweetje maal naar Indonesië zal vertrekken. Sprekende over het vertrek van de heer Van Mook en de reactie hierop in IndondSië, sprak de heer Neher als zijn "mening uit, dat algemeen dit vertrek van dr. Van Mook wordt betreurd. Dr Beel is echter een gaarne gezien man, en wanneer hij zich na korte tijd zal heb ben ingewerkt en aangepast, zal blij ken dat hij uitstekend op zijn plaats is. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Voor het Noordwesten van het land: Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zachter, vooral des nachts. Voor het Zuidoosten van het land gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer. Des nachts nog tamelijk koud, morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. £JE LEDEN VAN het Engelse La gerhuis hebben tijdens zware de batten over gewichtige landsbelangen de zenuwscheut van hun leven gekre gen. Plotseling daalde er over spreker en hoorders een regen van pamfletten neer; haastig grepen de volksvertegen woordigers toe en ze lazen een profe tisch bericht! Op de papieren stond met hoofdletters in rood en zwart ge schreven „Bereidt u voor op een inva sie op 12 December". Zaalwachters plukten een oud dametje van de pu blieke tribune. Toen zij langs de pers tribune werd geleid gilde ze: „U zult nog eens aan mij denken! Ik heb al mijn moed nodig gehad maar ik houd van mijn land". De politie of freerde een pepermuntje en stuurde baar naar huis. Om te wachten op 12 December. DICHTER BIJ het gevaar was de operazanger Jobin in Pittsburg. Hi.i galmde de derde acte van Carmen. Carmen zelf galmde mee en stak (zo als de vertoning eist) met een dolk Vijfmaal prikte ze Jobin in zijn pols en hij bloedde als het gebruikelijke rund. Maar zong de acte uit, viel flauw, werd met een flesje reukerig- heid tot zijn positieven gebracht en galmde de volgende acte (ietwat beve rig) mee. Toen het uit was kregen de ziekenhuisdoktoren werk. De zangeres Swarthout had per ongeluk inplaats van de houten toneeldolk een echte genomen! Evenveel pech had een Haagse bouwvakarbeider Maar dat is een ander verhaal. Riike Residensje- burger kreeg een telefoontje dat hij in stil laantje envelop met 2500 gulden pakje met toiletpapier op aangegevèn gisteren weer in de nor. De moorde- plaats en reed weg. Politie stond om naar Daniel Taranow werd Zondag in de verveling. Treurigheid omwaast hun wezen: Gerrit de kraai, geliefd op uit zijn auto had te gooien als hij niet mens- Pleegde als excellentie nogal t°neel en voor microfoon, viel in berg- snel levenslamp wenste gedoofd te zwarte handel, werd vorig jaar gear- stroom en vatte kou. Kreeg warme zien. Nam politie in vertrouwen, legde resteerd maar ontsnapte. En zit sinds wa e,n asPenne> maar zal het ver moedelijk niet halen. Vrolijker nieuws uit Calif ornië: Zwitserse uitvinder heeft motor gemaakt voor straalaan drijving van duikboten. Mengt water straal met benzinestraal tot drijf- een hoekje en greep bouwvakarbeider in kraag toen die begon te zoeken. Zei dat hij zakdoek verloren had. Maar de Haagse politie is verschrikkelijk onge lovig. |_JEDY LAMARR, ons aller filmlie veling, zal binnenkort recent de gevangenis van Belletone (Ameri ka) plechtig in de echt verbonden en vandaag opgehangen. Honderd jaar hebben twee families te Kentucky fraak Commentaar van radio-Moskou: lamstraal. (waar dat ouwe huis staat) elkaar be streden omdat een hunner voorvade ren in 1848 een geit gapte van een andere voorvader. Dertig mensen- jyjEER TECHNIEK: Het nieuw ste, grootste en snelste Britse ™0r^iVa^ levens heeft de vete gekost. Iedereen ner volgen. Zij gaat trouwen met een millionnair. Net als met bontmantels: als Mien er een krijgt wil Greet er óók een hebben. Ander nieuws uit Amerika: De speelgoedfabrikanten maken koeien die je echt kunt melken. In de rug zit een schroefdop waardoor dc melk naar binnen gaat. Er komt, als de kinderen zoet spelen, karne melk uit. 't Is machtig, maar waar blijft de koe, die van water ouwe klare sliep met een bijl in bed. Gisteren zijn de families bij elkaar gekomen en hebben elkaar een hand gegeven. De geit is vergeten, vergeven en ver dronken in de whiskey. Hastings" heeft aan de luchtbrug mee gewerkt. Is een van de acht transport vliegtuigen, die, indien zq allen aan de luchtbrug zullen deelnemen, de ca paciteit met 700 ton per week ver hogen. Sinds het inwerkingtreden der luchtbrug, nu 100 dagen geleden, zijn ^LARM in het lieflijke Engelse 1.909 vluchten verricht door vlieg- plaatsje Worlingham. De bloem tuigen van de Britse civiele lucht- der maagden wordt de laatste weken vaart. De „British Aeroplane Com- maakt' Nederland heeft 1 093 441 ra- 1,1 het avondlÜk duister omarmd en pagny" meldt, dat de acht motoren diotoestellen: het aantal zenuwzieke gekust door een onbekende man, die van het grootste „landvliegtuig" ter buurvrouwen beweegt zich in stijgen- vermoedelijk niemand minder is dan wereld in het vliegtuig zijn aange ef jjjn Parson Allen, beruchte ontsnapte bracht. Toestel, dat 72 passagiers in moordenaar. Detectives zwermen zeven uur tjjds over de Atlantische LIET MENSDOM is slecht. Am- door de parken, verkleed als bakvis. Oceaan zal brengen, is begin 1949 vól- sterdamse politie ontfermde maar Allen trapt er niet in. Heeft tooid. Birmaanse regeringstroepen zich over een koopman, die voor tien- gevoel voor lijn. Alle meisjes van Wor- hebben by Bassein een groep verzets- duizend gulden kant en horlogeband- lingham zijn gewapend met hoeden- lieden verdreven, die rijstvoorraden jes uit België smokkelde. Hij maakte pennen en de vrouw van de burge- gebruik van een auto met diploma- meester draagt een tweeloops jacht- tiek nummer. Waarschijnlijk om Be- geweer. Hans Kaart en zijn jeepgeno- nelux-gedachte te steunen. De afge- ten logeren thans bij de officieren van zette Beierse minister voor bijzondere Gibraltar, kregen een' spuitje tegen digd van Nazisme. Ze leren het nooit, aangelegenheden is een bijzonder de gele koorts en een drankje tegen vrienden. Nederland handhaaft eis tot grenscorrecties De zeslandenconferentie over het Ruhrgebied heeft gisteren toegestemd in een Frans verzoek, dat het beheer van de Ruhrindustrieën wordt bespro ken op de lopende vergadering, die in de eerste plaats is bijeengeroepen om een statuut te ontwerpen voor een toe komstig internationaal orgaan van toe zicht op het Ruhrgebied. Bij het begin van de besprekingen bevestigde mr. Luns van de Neder landse delegatie de Nederlandse terri toriale en economische eisen jegens Duitsland en zei, dat naar de mening van zijn delegatie niets in de huidige besprekingen deze eisen bij de toekom stige vredesregeling kon verminderen. GENERAAL-MAJOOR ALER STAF OFFICIER BIJ MONTGOMERY? Naar wij vernemen, wordt de benoe ming overwogen van generaal-majoor I. A. Aler, commandant luchtmacht Ne derland, tot stafofficier Vi jr de lucht vaart bij het hoofdkwartier van Mont gomery. van een dorp roofde. Tien verzetslie den werden gedood. In Wenen is pro ces begonnen tegen weekblad „Der Bliek": het weekblad wordt beschul- D onderdagmorgen bracht Veld maarschalk Montgomery een be zoek aan Minister-President Dr. W. Drees in diens kabinet op het Plein 1813. IKSCHOÉ»* i t /,i~ M

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1