LIKEUREN Stad en Omgeving. Receptie bij een' veertig-jarige Firma TH. KRAAKMAN ZOON OUD-TESTAMENTISCH GEGEVEN IN MODERNE STIJL Help*U k bij de aïw** - NiedorpeiO AGENDA Sfeer van waardering en dankbaarheid f 6.10 per lies, f 3.10 per halve fles PLATTE STENENBRUG 104 ALKMAAR J „Abraham's vrouwen in het Gulden Viies Alkmaarsebiljart-competitie In ons blad van morgen Om in Alkmaar te kopen, Behoeft U niet te ver te lopen. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Purmerender Markt Schermerhorn Jubileum-vierin Het is er gezellig en gea&imeerd toegegaan, gistermiddag op de receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Openbare Leeszaal en Boekerij in het gebouw aan de Langestraat. Vele woorden van herdenking en waardering werden er gesproken, vele cadeaux werden aangeboden, in een steer van dank baarheid voor het behaalde resultaat en van hoop en vertrouwen in een vrucht bare toekomst. In de statige leeszaal recipieerde het voltallige bestuur temidden van een weelde van bloemstukken, aangeboden als een stille hulde door zuster organisaties, door bevriende verenigingen en door vele particulieren. Onder de gasten bevonden zich dr. H. E. Greve, Rijksinspecteur van de leeszalen en lid van het bestuur der Centrale Vereniging, mevr. Hamilton- Graafland en de heer W. J. van Rand wijk, die met dr. G. K. Nuchteren en mr. Offers de enige nog in leven zijnde oprichters van de Alkmaarse leeszaal zijn, de heer Rijnbach, eertijds biblio thecaris, deputaties van de leeszalen te Den Helder, Zaandam, de directrice van de Openbare leeszaal in Amster dam mej. Gebhart, de directeur van de Openbare Leeszaal in Haarlem de heer De Wit, de heer Melis, voorzitter van de R.K. Leeszaal te Amsterdam, tevens lid van de commissie voor plattelands lectuurvoorziening, deputaties van Nutsspaarbank, Volksuniversiteit en Volkshogeschool, oud-bestuursleden en vele dames, die in vroeger jaren aan de leeszaal hebben gewerkt. De ge meente Alkmaar werd vertegenwoor digd door de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland. De tegenwoordige voorzitter, de heer Tj. N. Adema hield een herdenkings reden, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis der leeszaal vanaf haar oprichting en dank bracht aan verschillende figuren, die daarin een rol hebben gespeeld. In het bijzonder richtte de heer Adema zich tot de bei de aanwezige oprichters der leeszaal, mevr. Hamilton en de heer Van Rand wijk en sprak waarderende woorden voor het vele, dat zij destijds in het belang van de inrichting hadden ge daan. Beiden werden bedacht met een boekwerk als erkenning van hun ver diensten. Hoewei het huidige gebouw reeds het derde is, dat de leeszaal in gebruik heeft (de beide vorige werden reeds spoedig te klein) heeft men ook nu weer met ruimtegebrek te kampen, wel een, bewijs, dat de Openbare lees zaal bloeit en dat daarvan een steeds drukker gebruikt wordt gemaakt. Spreker herdacht het vele werk van overleden bestuursleden, o.a. de vroe gere voorzitter, mr. A. P. H. de Lange, de oud-secretaresse, mevr. Prins omgebracht en de beide overleden con- gierges, de heren Snoep en Van Enschut. Hij herinnerde aan de oorlogs jaren, toen de leeszaal een toe vlucht was voor velen, die hun studie wilden voortzetten, en deed vervolgens een beroep op de burgemeesters van omliggende gemeenten, om voor de Alkmaarse leeszaal subsidie ter be schikking te willen stellen, daar zij zo velen van hun gemeentenaren van goede lectuur voorziet. De heer Adema bracht hulde aan de Rijksinspecteur, dr. Greve, voor zijn medewerking bij het tot stand komen van een algemene salarisherziening voor het personeel der leeszalen, dat thans overal in ver band gebracht wordt met het inwoner tal. Hij herinnerde met een enkel woord aan het verschijnen van de nieuwe catalogus en stelde in het al gemeen de grote culturele betekenis van het leeszaalwerk nader in het licht. Aan de bibliothecaresse, mej. M. Kaan werd een fraaie handtas aange- t boden, de heer H. Lind, penningmees ter ontving een toepasselijk geschenk in de vorm van een portemonnaie. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer G. van Slingerland als wnd. burgemeester, die de gelukwen sen van de gemeente aanbood en me moreerde, dat de banden tussen lees zaal en gemeente even oud zijn, als de leeszaal zelf. Banden, die in 1930 nog nauwer werden, toen de leeszaal haar warmte van het stadhuis ging betrek ken. Spr. hoopte op voortzetting van het zegenrijke werk en sprak als zijn overtuiging uit, dat de nog overblij vende idealen verwezenlijk zouden worden. Vervolgens was het woord aan dr. H. E. Greve, die niet alleen sprak namens de Centrale Vereniging, maar tevens namens alle leeszalen, die met Alk maar contacten onderhouden. Dr. Gre ve noemde Alkmaar een leeszaal met bijzondere hoedanigheden. Immers zij is gelegen temidden van een „vacuum". De naastbijzijnde zusterinstellingen be vinden zich in Den Helder en Haar lem en daardoor is het gehele platte land, wat de lectuurvoorziening betreft aangewezen op Alkmaar. Spreker be sloot met de wens, dat de uitlening 'n betere accomodatie zou krijgen, die in overeenstemming is met de fraaie za len in de rest van het gebouw. Andere sprekers Verder werd het woord gevoerd door de beide aanwezige oprichters, mevr. Hamilton en de heer Van Randwijk. Eerstgenoemde bracht het bestuur haar gelukwensen en hoopte op ver dere jaren van bloei en welvaart. De heer Van Randwijk memoreerde de grote vriendschap die steeds onder de bestuursleden heeft geheerst en die een stimulans was voor het vruchtbare werk. Mr. C. A. de Groot die door de heer Adema reeds hulde was gebracht voor zijn werk als bestuurslid en voorzitter, adviseerde het bestuur zich om ver betering der accomodatie niet te wen den tot de burgemeester doch tot de wethouder van financiën, die in deze kwestie een hartig woordje mee spreekt. De heer Van Slingerland liet zich deze kans niet ontgaan en stipte aan dat destijds, in 1921. toen een der gelijk verzoek van de leeszaal ook het De leeszaal in de omroep Niet alleen in Alkmaar heeft men vernomen van het veertigjarig be staan van onze leeszaal. Het gehele land heeft kennis kunnen nemen van dit jubileum. Gisteren is na melijk door de V.A.R.A. een vraag gesprek uitgezonden, dat één der reporters van die omroep-organisa- tie had met mej. M. Kaan, direc trice van de leeszaal. Wel een be wijs, van welk een groot belang men de Alkmaarse Openbare lees zaal en Boekerij alom in den lande acht. gemeentebestuur bereikte, juist mr. De Groot financiën beheerde, een op merking die tot grote hilariteit aan leiding gaf. De heer W. Voorthuysen bood na mens de Volksuniversiteit die hij een jongere zuster van de leeszaal noem de een fraai boekwerk aan. De heer Schekkerman sprak namens de Volks hogeschool te Bergen en noemde zijn instelling een baby van drie jaar. De heer Adema vond toen zeer terecht dat deze baby toch verstandige taal wist te spreken. Namens de Helderse leeszaal sprak de heer Brouwer mej. M. Kaan bood namens oud-assistenten en personeel een twaalfdelig theeser vies aan, de heer H. Lind schonk de voorzitter als aandenken aan deze dag een fraaie vulpen en nadat de heer Adema alle sprekers afzonderlijk be dankt had, werden verversingen aan geboden, waarbij mej. Tevel in West fries costuum kaas ronddiende. De heer Ter Burg heeft de leeszaal een boe- kenbon ter waarde van 25 gulden ten geschenke gegeven. De voorzitter deelde daarna in het kort mede, hoe en waarom in de zaal van het gemeentemuseum de tentoon stelling was ingericht waarbij hij een bijzonder woord van dank richtte tot het personeel voor het vele verrichte werk en o.a. tot de heer E. Harder, die de prachtige grafieken heeft gete kend. Vérvolgens verzocht spr. de lo co-burgemeester, de tentoonstelling te willen openen, hetgeen deze met enke le toepasselijke woorden deed. Tenslotte begaven alle aanwezigen zich naar het tentoonstellingsgebouw, om de expositie te bezichtigen. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een moor denaar bekent, 18 jr.; Victoria Theater, 8 uur: Het huis der vrouwen, 18 jaar; Cinema Americaln, 8 uur: New Yorjt ontwaakt, 18 jaar. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De bruid had drie mannen, tot 14 jaar onder geleide; Victoria Theater, 8 uur: Op glad ijs, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Ameri- cain, 8 uur: De banneling, tot 14 jaar onder geleide. BONNEN HALEN Zij, wier familienaam begint met de letters S van Smit tot einde S moeten morgen, Vrijdag 19 Nov., hun nieuwe bonkaarten 901 afhalen aan het uitrei, kingslokaal van de distributiedienst. Beroepskeuze en psychotechniek De heer Vellinga adviseur voor be roepskeuze aan het Arbeidsbureau al hier hield gisteravond in Kinheim een lezing over bovengenoemd onderwerp voor de ouders van leerlingen der ULO- school. Spreker behandelde de geschie denis van de beroepskeuze voorlichting, de taak van de beroepskeuze-adviseur in het algemeen en gaf aan hoe de adviseur te werk gaat als hij een klant ontvangt. Spreker gaf aan welke middelen voor het onderzoek nodig zijn. De psycho technische werden afzonderlijk behan deld. Spr.'s zeer uitvoerige en duide- ke gestelde rede werd door de aan wezige ouders met grote aandacht aan gehoord. De heer Hoekstra hoofd der school bracht spreker namens allen dank voor zijn interessante rede. BURGERLIJKE STAND Geboren: Trijntje, dochter van J. Ploeger en P. Kroon. Antonius J. S. M., zoon van F. C. Oudejans en C. C. M. Keesom. Johannes H. en Peter C.. zoons van J. H. Scheuerman en G- Kleimeer. Johannes M. A., zoon van Th. J. A. Kueter en M. Th. A. Groot huizen. Jeitje, dochter van J. Jong stra en H. A. Kraak, Gehuwd: Gïjsbert. M. de Swart en Geertje Evers. Jan Lijnsvelt en Wendelina P. Nibbering. Jan O. Huiberts en Hendrika M. de Wit. RAADSVERGADERING De raad der gemeente Alkmaar zal Donderdag 25 Nov. a.s. om 2 uur na middag in openbare zitting bijeenko men, onder voorzitterschap van burge meester mr. dr. H. J. Wytema. Het Amsterd. Toneelgezelschap bracht gisteravond in het Gulden Vlies Gor don Daviot's stuk „Abraham's vrou wen" en wel in een zeer geslaagde opvoering. Het werk is geschreven naar 't be kende gegeven uit het Oude Testament, met als centrale figuren Sara, Abraham en Hagar. Er is steeds een stem, die Abraham aanspoort de stad Ur te ver laten en zich te vestigen in een andere landstreek. Daar zal het hem, zijn kin deren en kleinkinderen volgens de voorspelling wel gaan. Maar Sara heeft geen kinderen en gelooft niet in de boodschap. Zij heeft geen vertrou wen. Zij staat ten slotte Hagar, het door haar geadopteerde Egyptische sla vinnetje, aan Abraham af en deze schenkt Abraham een zoon, Ismaël. Dan komt de ware aard van Hagar eerst recht boven, tot een schriftge leerde aan Sara de ware oorzaak van haar onvruchtbaarheid openbaart. Zij had wel liefde maar geen overtuiging vol vertrouwen. Dan gelooft zij in de stem van God en haar wordt een zoon geboren. En met de eerste verjaardag van Isaac eindigt het stuk. Om de hoofdfiguren zijn nog gegroepeerd Lot en zijn huisvrouw Milca, de trouwe Larsa en Ismaël. De zes taferelen (twee in Ur en vier in Beth El), werden in twee verzorgde decors (van Wim Vesseur) gespeeld, terwijl de kleurige Oosterse costuums bijzonder opvielen. Deze ondersteunde de indruk van het spel in hoge mate. En over dit spel, dat na de eerste voorstellingen zeker sterk gegroeid is, kunnen wij met veel lof schrijven. Het heeft op de aanwezigen een treffende indruk gemaakt, mede doordat het sa menspel zo sloot. Loudi Nijhoff was een uitstekende Sara en in sommige tonelen zelfs meer dan dat. Haar spel boeide voortdu rend. Verschillende belangrijke scenes kregen door haar spel een apart en ge voelig cachet, terwijl Louis Saalborn in Abraham een rol vond, die hem bijzon der lag en dus sterk werd gespeeld. Voortreffelijk was Mies Hagens als de geraffineerde en kokette Hagar, wier ware aard in tegenspoed wel duidelijk uitkwam. Deze jonge actrice is bij het A.T.G. sterk vooruitgegaan. Marie Ha mel was een wel wat drukke Milcah, maar zij maakte diverse scenes tot een groot succes. Robert de Vries gaf in de rol van Lot niet zijn sterkste spel. Bij zonder goed was ditmaal Lo van Hens- bergen als Larsa (één der beste rollen die wij tot nu toe van deze jonge acteur zagen). Louis van Gasteren imponeerde ais de waardige schriftgeleerde en Ray mond Oosthout speelde Ismaël als een echte vlegel. Jammer was het dat de decorwisseling tussen tafereel twee en drie zo heel lang duurde, de sfeer wat verbrak en tot een tweede pauze werd. Een voorstellihg die veel waardering bij de aanwezigen heeft gevonden. Dat toonden zij de uitvoerenden door een langdurig en enthousiast applaus aan het slot. Wij zijn in Alkmaar met de abonnementsvoorstellingen op de goede weg. G. VERPACHTING STANDPLAATSEN. B. en W. van Alkmaar zullen Woens dag 1 December om 2 uur ten stadhui- ze bij openbare inschrijving 35 stand plaatsen verpachten. Hiervoor zijn 19 plaatsen voor ver koop van consumptie-ijs, 6 voor fruit, 5 voor haring en 5 voor bloemen. Gouden echtpaar in de Niedwpoortslaan Gisteren herdachten de heer P. G. Stikker en mevrouw J. Stikker—Slik het feit dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Toen wq gis teren even gingen feliciteren, hadden wij eigenlijk het vermoeden, dat wij iemand zouden ontmoeten, wie de ja ren zouden zijn aan te zien. Niets bleeK minder waar te zijn dan dat. „Mijn- heer" zo verzekerde de jubilaris ons, „als het moet, fietsen mijn vrouw en ik morgen vroeg naar r Amsterdam Toen wij wat ongelovig keken vertel de de heer Stikker ons, dat hij 8 jaar geleden, toen hij reeds 65 jaar was, met zijn vrouw een fietstocht rond de Zuiderzee maakte. In één dag van Alkmaar naar Leeuwarden, toen naar Groningen en zo verder. Wij Selovei zeker, dat de heer en mevrouw Stikker in staat zijn het nu nogmaals te doen. Voorwaar een prestatie, waarop menige jongere jaloers kan zijn. De heer Stikker begon zijn loopbaan als gevangenisbewaarder en was daar na tien jaar agent van politie. Zijn laatste functie bekleedde hij als amb tenaar aan het gesticht in Bakkum. Eergisteren 25 jaar geleden ging hij op wachtgeld en toen met pensioen. De heer en mevrouw Stikker gaan nu vol goede moed op weg naar hun 55-jarig feest en wij wensen hun ge durende deze tijd veel voorspoed toe. Voedselpakketten naar Oostenrijk Iemand, die een pakket wil zenden naar 'iemand van welke nationaliteit ook, kan dit pakket aanbieden bq de Afdeling Intendance van het Ned. Rode Kruis, Leeghwaterplein 27 Den Haag. De inhoud der pakketten mag be staan uit hetgeen men hier in een week aan gedistribueerde levensmid delen ontvangt plus bonvrije levens middelen. Inclusief verpakking mag t niet zwaarder zijn dan 5 kg (beslist niet meer!) De pakketten moeten voor zien zijn van naam en adres van af zender en geadresseerde, liefst in blok- letters of machineschrift. De verzendkosten bedragen 3. per pakket. Men kan het ook versturen franco per Van Gend en Loos. Op het pakket, zowel als op de vrachtbrief r.aam en adres van geadresseerde en naam van afzender vermelden! Op de dag van verzending moeten 3.verzendkosten, zomede een opgave van de inhoud, van het pakket per aangetekende brief worden opge zonden aan Intendance Ned. Rode Kruis Leeghwaterplein 27, Den Haag. Op de linkerbovenhoek van de enve loppe vermelden: „Pakket Oostenrijk U ontvangt dan per post een kwitan tie. (Niet per giro of postwissel vol doen, daar hierdoor de verzending een maand kan worden opgehouden). Ter dekking van de onkosten in Oos tenrijk behoeven de ontvangers slechts 3 shiUihg te betalen. Het Rode Kruis zorgt voor de nodige douane- en ult- voerformaliteiten. De pakketten zijn aan douane-controle onderhevig. De verzending vindt eens per maand plaats. Met het oog op tijdige verzen ding wordt geadviseerd de pakketten gedurende de tweede helft van elke maand ter verzending bij de afd. In tendance aan te bieden of aan dit adres te zenden. Voor Kerstpakketten moet dit dus gebeuren tussen 15 en 30 No vember. Naar andere landen en met name naar Duitsland worden door het Ned. Rode Kruis geen pakketten veretuurd. (Op elk Kerstpakket plakt het Rode Kruis een aardig zegel met erop Ge lukkig Kerstfeest". Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevr. H. L Schuil-de Leth, Buerweg 9 te Bergen (telefoon 2086). OOK VOOR HET WEKEN VAN DE WAS! Ambtenaren vierden feest Onder alle mogelijke omstandigheden maakt men kennis met ambtenaren. Prettige, minder prettige en bejjist onprettige zqn er hier en daarften over al om je eraan te herinneren, dat je zo maar niet kunt laten en doen, wat je zelf wilt. Het gevolg daarvan is, dat het ambtenarencorps zeer vaak over de hekel wordt gehaald en men beziet daardoor deze groep als een wereldje apart. Het is daarom weieens prettig deze mensen niet achter een loket, maar op een feestavond te ontmoeten. De con clusie is dan, dat die ambtenaren pre cies dezelfde hebbelijkheden bezitten als ieder andere Nederlander en dat zij ook feest kunnen vieren. Wij wa ren gister op een feestavond van de ambteiferen van de Raad van Arbeid en zagen daar, voor dat men met feest vieren begon, een revue. Ook dat wa ren ambtenaren, die in een korte spanne tijds een alleszins acceptabele revue instudeerden en op vlotte wijze voor het voetlicht brachten. 'De man, die Verantwoordelijk was voor het slagen van deze revue, de heer Balvers, willen wij even apart noemen, zonder daarmee te kort te willen doen aan de overige medewer kenden. Deze avond was georganiseerd door de personeelsvereniging van de Raad van Arbeid, de I.V.A., welke vereni ging met genoegen op een geslaagde feestavond kan terug zien. Slechthorenden bijeen Dinsdag was het weer een genotvolle avond voor de leden van de Ver. tot bev. der bel. van slechthorenden. Met een hartelijk welkom opende de vice-voorzitter, de heer H. Veltkamp, deze druk bezochte bijeenkomst. Spontaan werd daarna het Bondslied gezongen en het een en ander besproken over de volgende bijeenkomst, die in het teken van Kerstmis komt te staan. Voor het laatst waren de heer en mevrouw van Rijk tegenwoordig en de leden hebben via de groepstelefoon nog kunnen genieten van de vrolijke wijs jes en walsen, welke mevrouw v, Rijk op de piano's speelde en waarbij zelfs enkele leden zich aan een dansje waag den. Mej. Beets, declamatrice, ontkwam er niet ^an, het een en ander voor te dra gen en om beurten met de heer Winter werden enige kostelijke liedjes en ver zen ten gehore gebracht. Ook onder de slecht-horenden waren enkelen, die liedjes ten beste gaven en ondanks het afscheid van de heer en mevrouw v. Rijk was het een feeste lijke avond, die de leden lang in herin nering zal blijven. Ieder ging dan ook voldaan naar huis. Sterk spel in de eadrewedstrljj Voor de Gadre-klasse heeft ;,Opti. misten" gisterenavond een mooie 6—2 overwinning behaald op Excelsior. Er is sterk gespeeld. Jan Feeke won van Wessels met 250142 in 6 beurten. Beide spelers leverden een uitstekends prestatie gem. 41,66 en 23.66. Van Lingen won met 1 car. verschil van C. Honingh. C. Boendermaker sloeg met een gen, van 6.85 R. Peereboom,, terwijl Jan Burger weer zijn beste vorm toonde en speelde met 13.88. De gedetailleerde uitslagen waren: helft van de competitie: 1. Lindenboek 2. Z.E.K.Z.? 3. Excelsior B 4 Excelsior A 5. Volharden 6. Optimisten 7. Harmonie 8 Drie Ruiten (car. beurten, 2441 2704 2543 3011 2630 2455 2464 2075 954 874 935 879 928 963 829 913 2.55 3.09 2.76 3.42 2.83 2.54 2.97 2.27 gem., en m.p.) brengen wij de attractie van de week Prijzen van Hoofdprijs f 10.— f 50.— Let V. op en .doe mee POLITIE-VOETBAL EERSTE PAKKETTEN GEARRIVEERD. Op 10 November j.l. zijn de eerste pakketten in Indië aangekomen. Dit waren de pakketten welke door onze eigen burgers bij elkaar verzameld wa ren en die toen, als een soort St. Ni- colaas-attractie, naar onze jongens over zee zijn verzonden. Dinsdag j.l. is de eerste dankbetuiging binnengekomen op het postkantoor alhier en wel van onze plaatsgenoot G. L. Bruin. Hij had alles in zeer goede staat ontvangen en was de burgers dan ook zeer dank baar Alle organisatoren kunnen dus met voldoening op hun werk terug zien. Er zullen waarschijnlijk binnen kort wel meer dankbetuigingen bin nenkomen want er zijn 33 pakketten weggestuurd. 21. „Oliebol!"hebben Pim en Pam geroepen, gjaar Pom begrijpt niet zo gauw wat zijn broertjes bedoelen. Boos draait hij zich nog verder om en wil juist vragen wat er nu weer aan de hand is. Maar dat hoeft niet. meer. Het is al te laat! Bons! Pats! Met een dreunende klap slaat hij de steel tegen de hoofden van zijn broertjes. 22. Pim en Pam staan even versuft te kijken en Pom maakt van die gele genheid gauw gebruik om met zijn be zem naar de keuken te rennen. Ge lukkig is het leed weer" gauw vergeten als Wetsnavel even later met een ech te kwast komt aangevlogen. „Dit is v/at jullie nodig he' n", zegt hij. Zo, nu kunnen Pim, Pai.. „n Pom eindelijk beginnen. Loonkwestie voor de rechter Gisteren stond voor de politierechter te Alkmaar, mr. Peereboom, Gerardus Hendrikus Stephanus S. uit Bergen te recht. S„ die aannemer is, mocht zijn stucadoors 25 pet toeslag geven. Hij gaf echter meer en kwam daardoor in conflict met de politie. De officier, mr. Vellinga, meende dat men er voor moet waken, dat de loon- vrede niet verstoord wordt; het Franse voorbeeld is waarachtig niet aanlokke lijk. Overtredingen van de loonvoor- schriften moeten streng gestraft wor den en derhalve eiste mr. Vellinga 300.subs. 30 dagen. De verdediger, mr. Leesberg, zette in zijn pleidooi de situatie van de wo ningbouw uiteen. Er is in ons land een schreeuwend te kort aan woningen Deze aannemer gaf zijn personeel een extraatje, als 't de huizen op het daar voor gestelde tijdstip klaas had. Zij maakten overwerk, om op tijd klaar te komen. Het geld, dat zij extra hadden gekregen ging nijt over de hele pe riode, maar slechts over de laatste week van het werk. Hiervan was de officier niet op de hoogte geweest. Het rapport, waaruit hij zijn conclusies trok, was blijkbaar niet volledig. Als blijkt, dat de feiten zo zijn, als de verdediger ze voorstelt, is mr. Vellinga bereid zijn eis aanzien lijk te verminderen. Besloten werd d» zaak aan te houden, om een vollediger rapport in te winnen. INTERNATIONALE VERENIGING BELLAMY Nu het winterseizoen weer voor de deur staat en de verschillend georiën teerde verenigingen, (over de politie ke partijen maar niet gesproken) hun ziens- en denkwijze weer, met meer of minder luide stem, gaan verkondi gen stelt ook de IVB niet te leur. Op a.s. Maandag 22 November zal een openbare vergadering worden be legd in de bovenzaal van restaurant Centraal, Hofplein hoek Magdalenen- straat en zal <ie heer C. Oderkerk spreken over Christendom en Bellamy. Deze bijeenkomst zal vooral van be lang kunnen zijn voor hen, die menen dat opbouw van een maatschappij- vorm waarin ieder volgens de Chris telijke wetten een onbezorgd bestaan kan hebben, niet tot stand kan komen door mensenhanden. Het zal niemand schaden eens te komen luisteren naar wat Edward Bellamy in 1896 aan de Mensheid te zeggen had. Deze geniale denker gaf toen reeds aan de weg om uit de chaos te geraken. En wat is 't jammer dat ook toen reeds de massa liever in haar vrije tijd goedkope ont spanning zocht en daarmede aan de parasieten, op deze massa, de gelegen heid gaf tot uitbroeiïng van plannen tot vernietiging. Dinsdagmiddag j.l. speelde het elf tal van de Rijkspolitie van het district Alkmaar een uitwedstrijd tegen de gemeente-politie van Den Helder. Het was voor haar de zesde wedstrijd in deze onderlinge competitie, waarin zij de eerste wedstrijd met 10 van Pur- merend verloor, maar daarentegen verder alle wedstrijden won. Het aoelgemiddelde is zeer goed te noe men, n.l. 193, wat wel van een schotvaardige voorhoede en een goe de keeper getuigt. De R.P. Alkmaar troont momenteel op de 2de plaats. Voornoemde wedstrijd werd op het Kelder-terrein gespeeld en stond on der leiding van scheidsrechter Jonger- den uit Huizen, die de touwtjes goed strak in handen hield en daar door deze wedstrijd uitstekend leidde. In het begin was de wedstrijd vrijwel zonder spanning. De beide partijen wogen ongeveer tegen elkaar op, maar de R.P. Alkmaar was groten deels in de aanval, wat dan ook vóór de rust met een 20 voorsprong werd beloond. Na de rust was het een forse partij, waarin Den Helder alles op alles zette om toch zeker een te- genpuntje te scoren. Dat het ook wer kelijk stevig toeging bewijst wel het feit, dat er twee spelers uit het Alk maar-elftal uitvielen, wegens opgelo pen blessures. Het waren de rechts half en de midvoor. Gelukkig had men reserves mee, zodat spoedig in de va catures werd voorzien. Alkmaar won ten slotte met 40. DE AANVOER OP SCHEIVEEMARKT Op de Woensdag te Alkmaar gehou den Scheiveemarkt werden in totaal 615 runderen en kalveten (vorig jaar 576) aangevoerd. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien f 600f 750, melk koeien f 600f 750; geldekoeien f 350 f 525; kalfvaarzen f 300f 500; gelde- vaarzen f 225f 325; graskalveren f 140 f 240; stierkalveren f 350f 475. De handel was matig. PURMEREND, 16 Nov. 1948. Aange voerd 654 runderen waaronder 290 vette koeien, 5 stieren, 6 pinken, 115 nuchtere kalveren, 290 schapen en 18 vette var kens voor de levering. Verder: 96 melk en kalfkoeien f 450f 850, handel kalm; 266 Geldekoeien f 340f 575, matig; 54 Pinken f 280—f 415, stug; 22 Graskalve ren f 130—f 220, stil; 15 Stieren f 400— f 550, matig; 312 Schapen en Lammeren, resp. f 56—f 90 en f 38—f 56, stug; 117 Bokken en Geiten f 10f 70, stug; 559 Biggen f 35f 68, goed; 52 Paarden f 350f 650, stug; 4600 Oude kippen en hanen (rode en witte) f 2.50f 3; 500 Oude kippen en hanen (blauwe) f 3.25 1 3.60; 200 jonge hanen f 2.75f 3, alles per kg; 400 jonge hennen f 6 f 11; 600 eenden f 3f 5.50, 600 konijnen f 2—f 13 enl 13 ganzen f 9—f 14, alles per stuk. BONNEN HALEN Alle inwoners van Schermerhorn moeten morgen, Vrijdag 19 Nov., hun nieuwe bonkaarten 901 afhalen. VISSERIJ. URK, 16 November 1948. Door 16 vaartuigen werd Dinsdag aangevoerd: 269 pond snoekbaars, prijs 6768 cent; 240 pond witvis, 69 cent en 20 pond karper, 40 cent per pond. Wessels 142 6 23,66 (1 Feeke 250 6 41.66 3 v. Lingen 145 19 7.63 3 Een spelmoment van h Honingh 184 19 9.68 0 „Pro Domo" van Van Boendermaker 130 19 6.84 (v.l.n.r.) de heer E. Br Peereboom 98 19 5.16 0 Nicolai, die als gast mt 3. Burger 125 9 13.88 3 toen en thans regisseur C. de Boer 40 9 4.44 0 hf maar in In Klasse B is de stand nu op de „Er zal te Nieuwe Niedoi zal dragen. Het motto dei Zal ons doel en streven Niedorper Rederqkerskai jarig bestaan zal vieren, bjj elkaar en zij richttej bestaan is eervol geweest altijd dé plaats en ook i goede dingen laten zien. Vergee Gesnuffeld hebben we notulenboeken van de 8 vonden we niet. Een toi is er per slot van rekenin; aardige dingen voor het bewaren, maar om de m laten zien en de kwalite Iers te ontwikkelen. Neen volledig waren lang niet en enerzijds treuren, want zo krijgt mi van 85 jaren toneelleven gemeenschap. Het oudste van „Cicero" dateert v£ schrift met een kaft, waa Franse tekeningen en daa minder fraaie, ouderwetsi ten. Op het schutblad pr van de eerste schrijver A. Schilt. Een en ander i als wij ^ze niet meer m: schien niet eens kunnen i In dit notulenboek naam mag dragen we kelijkse bijeenkomsten in slagen. Want toen was 't woonte van „Cicero" wel: te komen. De leden bei dan in „de schone kunst neren". Men studeerde gri toneelstukken in en er wt declameerd. Dat blijkt alt schrift. „S Voor het overige biedt slechts namen. Namen v: die vroeger de steunpilare „Cicero" terwijl een en is! We noemen van hen: D ningmeester (vroeger N meente-veldwachter), K. hardwerkende en actieve Kuiper, A. Haringhuizen, W. Schilt (oud-postkantoo anderen. Uit latere jaren nog: E Brouwer, een „oudj thans erelid is en tot zijr de stukken meespeelde; i Jb. Gelder en echtgenote, I ijverige secretaris, die om de pen hanteerde en ander men verbleken in de boek cero", want de tijd verg beste papier. Maar met ei steeds worden genoemd. Oi den naar het doel: „Wel tc Wel te lezen". We mogen ook niet vergi men Niedorps vroegere b de heer P. Koopman, die j: schermheer van „Cicero" de club zonder beschermhc kluis van de Boerenleenb; medaille (van goud) te wai er weer iemand waardig gekeurd, deze te dragen. Twee Ieder jaar van de opri gaf „Cicero" uitvoeringen, ment zegt nu ook nog, dat ging jaarlijks twee openbar gen zal geven. En natuurlij „zal geven" een eis in. Het cero" tot eer, dat zij dat kunnen doen. Dat de kas altijd in goede conditie bli een groot gedeelte te dank nauwkeurig# beheer van d gende penningmeesters. D waarder van 1894 was wel cure! Deze vermeldde bij zi. „Nog in kas: 2 oude cent< waardeloze centen spaarde In 1922 kreeg „Cicero" n Tot 25 September van dat j er in Nieuwe Niedorp een tanten-club". Na langdurige gen werd overeengekomen, verenigingen 'n fusie zoude Men beoefende tenslotte dez is 't niet? Met 16.88 in ka Dilettanten-club over. Niet lang na deze verst gelederen vierde „Cicero" h. bestaan. Aan dit jubileum toneelwedstrijd verbonden, belangstelling trok, stof tot luisteren gaf en vele goede enigingen in De Prins Mau: Zeer velen bewaren aan leumviering nog goede her Zoals gezegd behaalde (aangesloten bq de Bond

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2