Belgische A ustralië wacht op de emigranten Thomas de Vervolger komt nu zelf voor het gerecht |-|oe staat het met onze wol? Roozenburg onbedreigd aan de kop Verhaal van splinter en balk Amerikaanse rechtszaak die een enorme belangstelling zal trekken Dagen van de Spaanse inquisitie herleefden Het boek nieuwe fcOm het wereldkampioenschap dammen Export naar Amerika is een wetenschap Er moet belangstelling voor onze artikelen worden gewekt méWiiïïm IJ muiden 11 December vertrekt de „Volendam' Het Radioprogramma Gratieverlenii oorzaak Bramuglia bem Berlijnse kw Weerberi DONDERDAG 18 NOV. 1.948 £EN VAN DE DIRECTE aanleidingen van de nederlaag van de Republi keinse partij bij de verkiezingen in de V.S. is ongetwijfeld het optreden geweest van afgevaardigde J. Parnell Thomas, voorzitter van de „commis sie voor on-Amerikaanse activiteit". Deze commissie is gevormd in 1938 om een onpartijdig onderzoek in te stellen naar alïe revolutionnaire activiteiten, waarop zjj meent de vinger te kunnen leggen. Als zodanig zou zij in het openbare leven een zeer belangrijke taak «kunnen vervullen. Het noodlot heeft echter gewild, dat sedert het parlement lange jaren geleden tot de instelling van deze instantie besloot, het voorzitterschap meestal in handen, viel van parlementaire machtswellustelingen, die door hun verwerpelijk op treden het doel van de commissie ver voorbijstreefden; zij waren weliswaar aanleiding voor wekenlange sensationele verhoren, die voor de pers dank bare copie opleverden, maar het practisch resultaat er van was tenslotte nihil. In de meeste gevallen werd het onderzoek opgegeven en in vele ge vallen waren zelfs carrières gebroken zonder dat er ook maar een graad van bewijsmateriaal geleverd was. METHODEN, waarmee afgevaar digde Thomas gedurende het afge lopen jaar is optreden tegen de tien senario-schrijvers uit Hollywood en tal van andere, minder gepubliceerde figuren, zweemden eerder naar de dagen der Spaanse inquisitie dan die van een moderne democratie. Van een onbevoordeeld onderzoek was geen sprake. Iedere opmerking van Tho mas was op zichzelf een requisitoir. En hoewel afgevaardigde Thomas in zijn district voor het Huis van Afge vaardigden werd herkozen, heeft hij er toe bijgedragen, dat vele van huis uit liberale Republikeinen hun stem. ditmaal op de Democratische partij hebben uitgebracht. Thomas liet de tien senario-schrijvers justitieel ver volgen, omdat zij weigerden te ver klaren of zij al dan niet communist waren. En zij werden ten slotte ver oordeeld wegens hun weigering aan een parlementscommissie de vereiste antwoorden te verschaffen niet om dat zij communisten zouden zijn tot één jaar gevangenisstraf en 1000 boete. Hun hoger beroep hier tegen is nog steeds in behandeling. Wellicht herinnert men zich nog de meer recente zaak betreffende de be schuldigingen van een voormalig lid der communistische partij en nu re dacteur van het blad Time, Whitta- ker Chambers, tegen een voormalig hoog bestuursambtenaar Alger Hiss. Volgens Chambers zou Hiss geduren de de oorlog geheime informatie aan het Kremlin hebben doen toekomen. Hiss ontkende deze beschuldigingen. Parnell Thomas, die de leiding van 't „onderzoek" had, stelde echter alles in het werk om de indruk te vestigen, dat Hiss' schuld van te voren al vast stond. Ernstige beschuldiging. Parnell Thomas heeft in de afge lopen jaren getracht zich bjj deze „kruistochten tegen de vijanden van Amerika" de allure van een ridder zonder vrees of blaam aan te meten. Van deze illusie is het voor hem een Het nu ingetreden „vrije suiker tijd perk" heeft een golf van vreugde ge bracht in het Nederlandse leven. Het luxe artikel suiker is als van ouds weer een normaal gebruiksartikel geworden eneen grappig gevolg kunt ge in de bioscoop vaststellen, want daar ritselen weer in het donker de zakjes snoep en er wordt weer ge vent met doosjes hopjes We gaan vooruit; maar er is en blijft nog krimp op ander gebied. Hoe staat het b.v. met een der meest onontbeer lijke producten in heel de wereld: de wol De huisvrouw zegt terstond: we heb ben geen punten genoeg. En inderdaad met 20 a 25 punten per kwartaal, komt men met een nog steeds bloed- orme linnenkast maar nauwelijks tot het kopen van wol. En als er nu eens meer punten kwamen? Dan nóg ver anderde er weinig, want er is (ook zonder veel geschreeuw) maar weinig wol. Om een cijfer te noemen: ae Ne derlandse wolproductie voorziet (en voorzag ook vroeger) in niet meer dan 3 a 4 procent van de totale behoefte. -Het is nu eenmaal voor de Nederland se boer economischer om koeien dan schapen te houden (met uitzondering van bepaalde, armere gronden), van daar de vrij geringe schapenteelt. Wij zijn dus voor wol aangewezen op het buitenland. Australië is het eerste wol-producerende land van de wereld: daar op volgen Nieuw-Zee- land. Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Maar men kent de bijkans sacramen tele formule: we zijn gebonden aan deviezen-restricties en we kunnen niet raak kopen. Bij alle moeilijkheden voegt zich het bezwaar dat tal van Nederlandse fa brieken niet genoeg geschoolde wevers kunnen krijgen, een algemene klacht der fabrikanten, die men om een voor beeld te noemen sterk gevoelt in Lei- r' n en Veenendaal, twee bekende wol- centra, waar alle bewerkingen, het sorteren, wassen, kammen, spinnen en weven zich voltrekken. Er is momenteel een enorme achter stand (grote vraag, gering aanbod): men behoeft maar te denken aan het tekort in damesmantels. Men kent het recept: wij. in Nederland, moeten hard verken en exporteren en alleen dan is het mogelijk de deviezen-pot vetter te maken. hard ontwaken geweest, toen beschul digingen tegen hem werden Inge bracht, dat hij staatsgelden ten eigen bate zou hebben aangewend. „Leu gens," zei Thomas, „verzinsels en pro paganda van mijn politieke tegen standers." Een Grand Jtiry, de Amerikaanse instantie, die uitmaakt of beschuldi gingen al dan niet steekhoudend zijn en of er aanleiding is om op grond van beschuldigingen de kwestie voor het gerechtshof te brengen, hield er klaarblijkelijk andere denkbeelden op na. Zij was van oordeel, dat de Afge vaardigde inderdaad op onbehoorlijke wijze met staatsgelden had omgegaan. Thomas zou fictieve secretaressen in dienst hebben genomen op kosten van de „commissie voor anti-Amerikaanse activiteiten" en de salarissen, die wa ren uitbetaald, ten slotte zelf hebben ontvangen. De Grand Jury had, zoals gebruikelijk is, Thomas in de gelegen heid gesteld voor haar te verschijnen, getuigenis af te leggen en eventueel de beschuldiging, dat hij sedert 1940 deze onregelmatigheden had gepleegd, te weerleggen. Met stelligheid had Thomas verzekerd, dat hij er zijn woordje zou komen doen. Maar toen de dag van de zitting daar was, bleef Thomas zo stil als een muis. Zijn ver dediger verklaarde, dat Thomas zich op zijn burgerrechten beriep om het antwoord op de vragen der Grand Jury schuldig te mogen blijven! Dat was wel zonderlinge taal voor de man, die gewoon was op de felste wijze uit te varen tegen getuigen, die voor zijn on-Amerikaanse commissie op dezelfde gronden weigerden ant woord te geven. Het wordt een show. Het schouwspel om de aanklager in het beklaagdenbankje te zien zal ongetwijfeld drommen naar de rechts zaal voeren, wanneer op 16 November de zaak voor het eerst voorkomt. Hij is formeel beschuldigd zich aan 34 van deze malversaties te hebben schuldig gemaakt. Indien hij schuldig wordt bevonden, kan hij veroordeeld worden tot maximaal 32 jaar gevan- gennisstraf en 40.000 boete. Doch ook indien hij er zonder al te grote kleurscheuren van afkomt, is zijn rol in het Congres toch wel uitgespeeld. Zijn functie als voorzitter van de be ruchte commissie is hij inmiddels reeds, dank zij de verkiezingen, kwijt geraakt en het ligt in de lijn der ver wachtingen, dat onder democratisch regime de commissie een lange win terslaap tegemoet gaat. Er zjjn uiteraard reeds geruchten geweest, dat Thomas, hangende het proces, als lid van het Huis van Af gevaardigden zal aftreden. Hij heeft deze ten stelligste weersproken. Zelfs indien hij veroordeeld zou worden, kan hij zijn lidmaatschap pas verliezen, in dien een college, samengesteld uit mede-afgevaardigden, hem uit dezt* functie ontzet. De afgevaardigden heb ben al eens eerder, tegen Bilbo, ruim een jaar geleden, dergelijke sancties toegepast. Thomas heeft zich dezer dagen in een grimmige stemming thuis laten fotograferen. En Amerika nen citeren met voorliefde de bijbel se spreuk van de splinter en de balk, die op waarlijk pijnlijke wijze op de affaire-Thomas betrekking heeft. „POSTZEGELS SCHRIJVEN GESCHIEDENIS" door G. J. Peeien. Uitgave D. A. Daamen, 's Graven- hage, 1948. Blijkens de dagtekening achter in het boekje „Postzegels schrijven ge schiedenis" heeft het de heer Peelen bijna twee jaar gekost, het werk samen te stellen. Indien men kennis neemt van de inhoud van dit, op zwaar kunstdrukpapier uitgevoerde en rijk geïllustreerde boek, verwondert men zich daarover geenszins. Want Peelen heeft hier een werk geschapen, dat in de philatelie zijn weerga nog niet kent. Hij heeft de postzegels doen spre ken met hun illustraties, waaruit de geschiedenis van de tweede wereld oorlog blijkt, vanaf het benauwende voorspel in 1933. toen Hitier aan de macht was, tot de epiloog in 1947, In dia zelfstandig, de Republiek Inonesië, het Zwitserse vredeszegel met het op schrift „Pax hominibus bonae volunta tis (Vrede is alleen mogelijk bij mensen van goeden wille). Niet alleen voor de philatelisten heeft Peelen zijn boek bedoeld. Meer nog misschien, blijkens het voorbe richt, voor hen, die het verzamelen van postzegels zien als een ongevaar lijke, ietwat seniele hobby. Wie deze mening mocht zijn toegedaan, zal door kennisname van dit boek zijn opinie radicaal gewijzigd zien. En de verza melaars. zij, die meenden alles van de philatelie te weten, opent Peelen's werk nieuwe mogelijkheden en voor hen betekent het een suggestie voor een nieuw verzamelterrein, dat deze aantrekkelijkheid bezit, dat het niet alleen actueel is, maar bovendien een zekere begrensdheid hefft, waardoor de adspirant-verzamelaar niet voor 'n schier hopeloze taak wordt gesteld. Bijna vijfhonderd haarscherpe afbeel dingen van postzegels uit alle landen der aarde maken van het werk in de eerste plaats een platenboek. Het be kijken van de illustraties alleen al geeft de lezer een beeld van de ge hele oorlog. En de duidelijk gestelde tekst draagt daar 't zijne nog toe bij, Het ook typografisch uitstekend ver zorgde boek is een welkome aanwinst voor ieder, die van philatelie iets meer wil weten. Ghestem door v. d. Staay geklopt In de „Dierentuin" te Den Haag vond gister de vijfde ronde plaats, om 't wereldkampioenschap dammen. Alvorens de partijen een aanvang na men, werden eerst de volksliederen gespeeld van de deelnemende landen. Daarna namen de partijen een aan vang en werden door de resp. consuls van België en Zwitserland aan de borden VerpoestRoozenburg en RostanLaros de eerste zet gedaan. Opvallend was het weer, dat ook in deze ronde geen enkele partij remise werd. RoozenburgVerpoest 20. Na een aanvankelijk gelijkopgaan- de strijd, wist Roozenburg in het mid denspel de Belg in de halve hekstel ling te nemen, waardoor deze voor talrijke moeilijkheden werd geplaatst. Verpoest, die zich taai verdedigde, De heer Siegfried M. Hymans is een vlot causeur. Hjj weet boeiend te ver tellen over het grote Amerika, dat h(j met een auto en aanhanger doorkruis te om er Nederlandse waren aan de man te brengen. Maar behalve een goed verteller blijkt hjj een uitstekend zakenman, die precies weet wat er aan onze export mankeert en wat de Amerikaan van ons verlangt. In Februari van dit jaar waagde de heer Hymans het experiment om met een auto met Nederlandse waren een soort rijdende showroom 'n tocht dwars door Amerika te begin nen. Voor het zover was, aldus ver telde hij ons, heb ik twee weken ge vochten met 21 douane-ambtenaren, die met de grootste nauwkeurigheid mijn monstercollectie onderzochten. Zij wogen sigaren en krasten in de spat borden van de wagen om te zien of het geen goud was. Ten slotte moest de heer Hymans 1500 dollar invoer rechten betalen en toen kon de reis naar de andere kant beginnen. New York was de eerste stad, waar in de waren te kijk werden gesteld. Daar deed de heer Hymans de erva- Winkels tol 8 uur open? Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint Kicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economisch Zaken de colleges van burgemeester en wethou ders van alle gemeenten gemachtigd, ontheffing te verlenen tot uiterlijk 8 uur des avonds gedurende de tijdvak ken van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 December a.s. De onherstelbaar gebarsten historische luidklok van het Belfort te Gent wordt vervangen door een nieuwe réuze-klok, die de naam „Overwinnend" zal voeren. Het gevaarte, dat een gewicht van 6050 Jcp. en een doorsnede van 2.10 meter bezit, is in Tournai gegoten. De graveurs aan het werk voor het aanbrengen van de inschriften en versieringen. ring op, dat de Amerikaanse koper direct wil weten wat een artikel hem kost. Transport, verzekeringen e.d. meegerekend. Voor de heer Hymans was dit reden zijn prijzen opnieuw te calculeren. Over het algemeen zijn er veel zaken gedaan, hoewel het geen grote transacties waren. Voor de heer Hymans wasechter het belangrijkste, dat hij ervaringen opdeed, waarmee de Nederlandse exporteur zijn voordeel kan doen. De Nederlandse exporteur, stelde de heer Hymans vast, probeert met ge sloten ogen te exporteren. Amerika denkt en leeft echter geheel anders dan wij en daar moeten wij terdege rekenschap mee houden; wij moeten ons aan de Amerikaanse smaak aan passen. Hij zag wel eens Nederlandse producten, maar ze vielen nooit ops De Amerikaanse huisvrouw de uit eindelijke koopster wil best wat meer betalen voor een geïmporteerd artikel, als het dan ook een goede reclame voor zich zelf maakt door aantrekkelijke verpakking. „Holland" betekent nog altijd „kwaliteit" in Amerika. Daarom hebben vele Ameri kaanse fabrikanten hun artikelen een Hollandse naam gegeven. Er is dus; een goede mogelijkheid voor ons. Natuurlijk heeft het voor Nederland geen zin massa-artikelen uit te voe ren, voor kwaliteitsartikelen is er ech ter nog een goede markt. Sprekende over de oorzaken, waardoor Nederland de Amerikaanse markt goeddeels ver loren heeft, gaf de heer Hymans als zijn mening, dat men er Nederland vergeten is. En veel minder dan Zwit serland, Tsjecho-Slowakije of Enge land, doet Nederland nu van zich ho ren. Wij moeten er een studie van maken wat Amerika van ons verlangt en hoe andere landen het doen. Export naar Amerika is een weten schap. Overigens was de heer Hymans zeer tevreden over de medewerking, die hij van de Nederlandse overheid mocht ondervinden. Er moet echter nog een en ander gedaan worden hier. Als Amerikanen Nederland bezoeken, moeten zij niet alleen naar Volendam gesleept worden. Laat ze ook de Til- burgse textielindustrie eens zien. Waarom zijn er geen permanente showrooms met Nederlandse artikelen in Amerika? Wij moeten zeer dank baar zijn voor de Marshall-dollars, be sloot de heer Hymans. Zou het echter niet prettiger zijn zelf dollars te ver dienen? De gelegenheid is er. kon toch niet verhinderen, dat Roo zenburg in fraaie stijl de partij in zijn voordeel besliste en daarmede zijn vijfde overwinning in successie boekte. Ghestemv. d. Staay 02. Na enige schermutselingen in de opening plaatste de wereldkampioen een voorpost op veld 24, waarmede hij terreinvoordeel meende te behalen. In grootse stijl spelende plaatste onze landgenoot v. d. Staay de Fransman voor zeer grote moeilijkheden. Reeds vóór het verstrijken der eerste tijds- contróle bevond de stelling van de wereldkampioen zich in een précaire positie. Om zich hieruit te bevrijden gebruikte Ghestem zoveel tijd, dat hij in het tweede uur geen uitweg meer vond, waardoor hij de partij op de klok verloor. Pèrot—Keiler 0—2. In de opening werd de Fransman gedwongen een nadelige randschijf te nemen, hetgeen voor Keiler een kolf je naar zijn hand was. In fraaie stijl spelende wist Keiler al combinerende belangrijk voordeel te behalen. Pèrot verdedigde zich echter uitstekend, doch maakte in het vergevorderde middenspel een fout, waarvan onze landgenoot handig profiteerde, door een damcombinstie uit te voeren, het geen hem tevens de winst verschafte. ChilandPost 20. Door een voorpost te plaatsen op veld 27 wist de luitenant-vlieger Post enig terrein-voordeel te behalen. De geestige Chiland liet zich echter niet onbetuigd en handig manoeuvrerend, forceerde hij een volkomen gelijk waardige stelling. In de overblijvende stand zette Post evenwel niet sterk voort en Chiland, hiervan dankbaar profiterend, wist zowaar de partij nog in zijn voordeel te beslissen. RostanLaros 02. In deze partij probeerde ik het met de Roozenburg-opstelling, waarop de Zwitser met een ruil de partij een andere wending gaf. Het werd daarna een klassieke partij, waarin ik positio- swï Ter herdenking van de October- revolutie werd in Moskou de jaar lijkse ■parade op het Rode Plein gehouden. De maarschalk Timosjen- ko en Meretskow namen te paard aan de parade deel. r.eel voordeel wist te behalen. Tot ver in het middenspel verdedigde Rostan zich uitstekend, doch maakte in tijd nood een fout, waardoor ik een stuk won en later de partij. De stand na de vijfde ronde luidt: 1 Roozenburg 10 pnt.; 2 Keiler 8 pnt.; 3 Verpoest 6 pnt.; 4 Ghestem 5 pnt.; 5 Post 5 pnt.; 6 Chiland.4 pnt.; 7, 8 en 9 v. d. Staay, Pèrot en Laros 3 pnt.; 10 Demesmaecker 2 pnt. en 11 Rostan 1 pnt. Voor de zesde ronde, welke vandaag eveneens te Den Haag wordt gespeeld, luidt het programma als volgt: LarosChiland; GhestemRostan; VerpoestKeiler; PèrotRoozenburg; v. d. StaayDemesmaecker. Post is vrij. H. LAROS. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer aan de Rijksvisafslag bestond gisteren uit 5344 kisten, t.w 2391 haring, 1648 makreel, 600 schel vis, 300 schar, 120 schol. 85 wijting, 75 koolvis, 40 kabeljauw, 20 haai, 5 poon, 5 tong en tarbot, 35 bot en 20 kisten met diverse vissoorten. Besommingen: 1 trawler f 22.240, IJm. 25 „Flamingo" f 21.300, 71 ..Bloe- mendaal" f 17.300, KW 44 f 4530, 138 f 7100, 21 f 740, 53 f 340, Schev. 7 f 12.150, IJm. 239 f 40, 207 f 150, 318 f 370, 240 f 670, 213 f 725. 226 f 380, 249 f 527, VD. 9 f 759. HA. 16 f 215. HD. 7 f 170, 18 f 440, UK. 9 f 110, 7 f 256, 80 f 160, 90 f 215, 99 f 150, 75 f 70, 172 f 290. 266 f 210. 72 f 250, 70 f 76, 115 f 280. 63 f 175, 48 f 130, 43 f 176, 199 f 174, 185 f 124. Wordt de telefoonverbinding met Berlijn verbroken? De haast, waarmede de Sovjets aan de inrichting van een nieuwe telefoon centrale in Lichtenberg (Oost-Berlijn) werken, geeft aanleiding tot de vrees, dat zij van plan zijn onmiddellijk na de voltooiing van deze centrale de te lefoonverbindingen tussen de weste lijke sectoren van Berlijn en de wes telijke zones te onderbreken. Dat zou betekenen, dat Berlijn ook de moge lijkheid om met het buitenland te te lefoneren zou worden ontnomen. In de kantoren van het Australische Gezantschap aan het Lange Voorhout 18 te 's-Gravenhage, waar tot voor kort de rustige sfeer heerste, die de meeste gezantschappen kenmerkt hetgeen niet wil zeggen, dat er niet zou worden gewerkt worden thans is hoogspan ning de voorbereidende werkzaamhe den verricht voor de emigratie van een groot aantal Nederlanders naar het land, dat ééns „Niéuw-Holland" heette en waar de Hollandse zeevaarder en ontdekkingsreiziger Abel Tasman in de 17e eeuw lauweren oogstte, die zijn naam voor het nageslacht hebben be waard. Toén wij ruim een jaar geleden de Australische minister voor de Immi gratie, mr. Calwell, in ditzelfde gebouw ontmoetten, werd ons reeds verteld, dat er per maand vijftig Nederlandse boe ren in Australië zouden kunnen worden geplaatst en wij 'herinneren ons ook, dat de Nederlandse landbouwattaché aldaar op verschillende vergaderingen van Australische boeren plannen ont vouwde ter voorbereiding van de ont vangst der ondernemende jongemannen, die de grote reis willen aanvaarden-. Helaas is het bij een enkele tocht ge bleven en amper vijftig Nederlandse landbouwers vonden de weg erheen: ge brek aan scheepsruimte verhinderde elke verdere poging. Toch stroomden de aanvragen om naar de andere kant van de aardbol te emigreren bij het Australische Gezant schap en bij de Stichting Landverhui zing Nederland, die haar kantoren naast dit gezantschap heeft liggen, binnen. De aanvragers moesten voorlopig worden teleurgesteld, doch thans doet de kans van hun leven zich voor, want op 11 December a.s. vertrekt de „Volendam", die plaatsruimte biedt aan 1450 mensen. Het merendeel van deze mensen zullen Nederlanders zijn, maar gezien de korte termijn, die nog vóór het vertrek rest, is men genoodzaakt geweest ook een groep verplaatste personen uit Duits land in te voegen. Wij zijn er zeker van, dat Australië vele Nederlanders kan gebruiken, niet alleen boeren (landarbeiders), maar ook geschoolde en ongeschoolde man nen en vrouwen in grote variatie van beroepen, zoals electriciëns, technici, bouwvakarbeiders, verpleegsters (maar die heeft Nederldhd zelf te kort)Laten wij er uitdrukkelijk bij zeggen, dat Australië zeer gesteld is op Nederlan ders, waarvan er velen in Australië dienden gedurende de laatste oorlog. De benoeming van een speciale immi gratie-attaché aan het Australische ge zantschap, kortgeleden, is een aandui ding van de hoop van de Australische regering op een grotere stroom Neder landse immigranten. Maar, zo waagden wij de opmerking, zijn onze emigranten ervan verzekerd, dat zij bij aankomst ook werk vinden? Werk is er in overvloed. De Employ ment Service (te vergelijken met ons Arbeidsbureau) zorgt, voor de „Distri butie" van de nieuwe werkkrachten en dat bureau heeft nu meer dan 100.000 vacante betrekkingen. Australië heeft zich voorgesteld minstens 70.000 perso nen per jaar toe te laten. In de komen de jaren zal dit aantal nog wel hoger worden. De Australische regering hoopt dat Nederlandse emigranten een belang rijk deel vande vermeerdering zullen uitmaken. bureau administratie Voordam 9 - Tel. 3 redactie Achterdam 20 - Telef. postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KR VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO; 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7.00 De ring van Rico 7,10 Avro's avondschool 7,45 De Regerings-Voor- lichtingsdienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Het Omroep-orkest 8,40 Vertellingen in woord en muziek 9,35 De nederdaling der Goden 10,25 „De Speeldoos" 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 C M B- kwartier 6,30 Nationale schoolzangwed- strijd 6,45 Problemen voor pientere pie- keraars 7,15 Leger der Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Neder landse organisten spelen 8,05 Program ma-proloog 8,15 Puszta-klanken 9,30 Familie-competitie 10,00 Gramofoon muziek 10,05 De vaart der Volken 10.25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Symphonie VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 7, 8, 1 6, 8 ^n 11 uur VARA: 8.18 Opera-programma AVRO: l,2o John Renova and his Music VARA; 4,00 Jo- han Jong (Orgel) 5,00 Filmland 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Denk om de bocht - 7,15 Accoreola VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Sonate 8,30 „Midden in de wereld'» VARA: 9,00 Men vraagt en wij draaien 3,30 Kermis der ij delheid 10,00 Buiten lands weekoverzicht 10,15 Virginia Paris zingt VPRO: 10,40 Vandaag 10,45 Avondwij.ding VARA: 11,15 Symphonie- concert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7. 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk 1,15 Metropole orkest 6,00 Zes solo-suites voor violon cello 6,30 De Nederlandse Bijbelgenoot schap 6,45 Geestelijke liederen 7,15 Wat de wereldpostvereniging voor U be tekent 7,3o Het actueel geluid -- 7,45 CNV-kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 Da ons loflied vrolijk rijze 8,50 De bliksemafleider (hoorspel) 9,25 „Di- vertimenti" 9,35 Symphonie orkest -- 10.10 Christendom en humaniteit 10,45 Avondoverdenking 11,15 Romantisch programma 11,35 Gramofoonplaten De Belgische minister Paul Henri Struye, heeft zijn ontslag ingediend na bat in de Kamer van Af over de wijziging Van he twee Belgen, die wegens den ter dood waren veroor onmidddellijk daarna 1 Paul Henri Spaak de K deeld, dat hij overleg zoi zijn kabinet, „dat hoogst' ontslag zou vragen". Van: Spaak het ontslag van zijr gediend. Oorzaak van deze plo binetscrisis is de interpel socialist Collard, betreffc rechting van politieke del met name de wijziging vai rexistische verraders Bi Surin uitgesproken doodst: lange gevangenisstraf. Collard (Soc.) vertolkt waardiging, die bij groti Belgische bevolking, en i der bij degenen, die deel gemaakt van de ondergri saties, is gewekt door h< de katholieke minister va zake de berechting der linquenten. Wanneer misdadigers a en Surin, die in de Bor: moorden op hun geweter yenadigd worden, aldus s de weg open om gratie te alle ter dood veroordeelde voltrekking van het dood ten. De Belgische minister Struye, wees er in zijn dat sedert de bevrijding sche politieke misdadiger vonnis is voltrokken, wai dens zijn bewind. Spreker te, dat in Nederland slee Luxemburg 5 doodvonni: voer zijn gelegd. De m van oordeel te zijn dat goden" thans gelest is en Gistere» zijn te Pari; schermen onderhandeling in een nieuwe poging orr kwestie tot een oplossin; Na 't falen van de pogjnj en Lie om de grote vi streekse onderhandelirrge: heeft namelijk de voor: Veiligheidsraad, dr. Bra: vragenlijsten voorgelegd Brittannië, de Ver. Stat en de Sowjet-Unie, om lichtingen over de valu Berlijn. Het schijnt dat c lijke mogendheden, ofsi rend rechtstreeks te ondc lang de „blokkade van I I duurt, wel bereid zijn c ling van Bramuglia met onderhandelen. Nieuwe zege dei regeringstrot de Volgens de Chinese re; troepen van Tsjang nieuw een overwinning" slag ten zuiden van Hs< dan 20.000 man der onde sche leiding vechtende zouden vernietigd zijn c treerde aanvallen der 1 strijdkrachten der centra gering. Reuter voegt e: deze berichten de autori king moed hebben doen dat „buitenlandse waarr aan de dag blijven varen buitenlandse waa te kennen, dat bewerin een eindoverwinning „pr Zij gaven toe, dat de vol twintig uur beslissend 2 zijn. Mond- en Ida neemt t< In October 1948 kwa land 60 gevallen van mo zeer voor. Deze zo gevre die in de afgelopen jare meer in Nederland werd neemt de laatste maan: toe, speciaal in de provi land, waar, gelijk gemel- j.l. 48 nieuwe gevallen stateerd. ENGELANDS HOUI AANZIEN VAN i Groot-Brittannië heeft Naties doen weten, dat ding ten opzichte van 1 Franco niet gewijzigd h Verwachting, geldig ti avond: Zwaar bewolk dan lichte regen of in het Zuidoosten vai vannacht plaatselijk n Matige en aan de ki krachtige wind tuss Zuidwest. Aanhoudenc

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6