Nieuwe delegatie naar Indonesië vertrokken Bij Kotalla vergeleken was Berg een heilige Twee Britse diplomaten te Praag gearresteerd Vreselijk drama te Enkhuizen Maandag 22 Nov 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 275 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika's standpunt inzake Palestina Weerbericht Spaak kabinetsformateur Het proces-Amersfoort China smeekt om hulp üwi KINDERBIJSLAG WORDT VERHOOGD BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Plan tot directe onderhandelingen Om ongeveer half negen gisteravond is met de Ph-Tdf (Franeker) van Schiphol naar Batavia vertrokken de nieuwe Nederlandse delegatie, die zal trachten een definitieve oplossing voor de moeilijkheden met de regering van de republiek tot stand te brengen. Deze delegatie bestaat o.a. uit de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen Mr. N. J. M. A. Sassen, de minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker en de gedelegeerde van het opper bestuur L. Neher. Vóór het vertrek vertelde minister Sassen in de zaal van het nieuwe res taurant tot de in groten getale aan wezige journalisten, dat de bedoeling van de regering is naar het woord van Koningin Juliana, uitgesproken bij haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk waar te maken wat neergelegd is in de nieuwe grondwet met betrekking tot de nieuwe rechtsorde van het ko ninkrijk. In de door de delegatie te voeten onderhandelingen, zullen, aldus de mi nister van Overzese Gebiedsdelen, vanzelfsprekend ook de federalistische nationalisten worden betrokken. Mi nister Stikker zeide in dit verband nog, dat men hoopt te mogen bereiken, dat onderhandelingen gevoerd kunnen worden door de Nederlandse-, Republi keinse-, en federalistische nationalisti sche delegatie gezamenlijk. De delega tie zal ook met de commissie van Goede Diensten spreken, doch de be doeling is directe ondërhandelingen te voeren: van het verloop daarvan zal de verdere gedragslijn afhangen. Ook Moh. Hatta zal de delegatie stellig ont moeten. Op de vraag of de delegatie long in Indonesië zal vertoeven ant- Dr. Jessup heeft Zaterdag het officiële standpunt van de Amerikaanse rege ring ten aanzien van de Palestijnse kwestie uiteengezet. Hierin wordt o.m. gezegd, dat Amerika voorstander is van een universele erkenning van de staat Israël en zijn toelating tot de Ver. Naties. Regeling van de grenzen in onder ling overleg of door tussenkomst van de V. N. het verdeelplan van 1947 dient als basis te worden genomen. Is raël moet met eventuele wijzigingen accoord gaan. Als Israël vergroting van zijn gebied wenst, moet het een ander deel in ruil afstaan. Amerika gelooft, dat de aanbeveling van de bemiddelaar tot een hergroe pering van Joodse gebieden tot een homogeen geheel, een basis voor on derhandelingen verschaft. De Arabische 'vluchtelingen dienen zo spoedig mogelijk naar hun haard steden terug te keren. Jeruzalem dient afzonderlijk te wor den behandeld. Jessup behield zich het recht voor dit probleem later in bijzonderheden te bespreken. Amerika zou gaarne veel tijd be schikbaar willen zien voor de bespre king van de aanbevolen internationale garanties voor de grenzen in kwestie en voor de rechten van Arabieren en Joden in beide gebieden. VERZOEK OM GRATIE VOOR TOJO, Verscheidene leiders van de 11 geal lieerde missies te Tokio bij het inter nationale tribunaal, hebb.en naar van welingelichte zijde verlui l'.t, aan de ge allieerde opperbevelhebber in Japan, generaal MacArthur, een verzoek ge richt om het over Tojo, de voormalige Japanse premier, uitgesproken dood vonnis te wijzigen in levenslange ge vangenisstraf. auto met zoutzuur in botsing met vrachtauto Hedenmorgen te ongeveer 9 uur is na bij de Hoornbrug te Rijswijk een vrachtauto, geladen met zoutzuur, in botsing gekomen friet een andere vrachtauto. De wagen met zoutzuur sloeg om en de chauffeur, de heer K. van der Meer uit Delft is met grote moeite uit de cabine gehaald. De wagens zijn practisch niet te be naderen, door de aanwezigheid van de grote hoeveelheid zoutzuur op de weg Het verkeer ondervindt grote stagnatie „MANNUS" francken overleden Op 60-jarige leeftijd is te Aerden- hout overleden de heer H. J. M. Fran cken, een der grootste voorhoedespe lers, die het Nederlandse voetbal ooit gekend heeft. „Mannus" Francken, die zijn voetbalcarrière in 1905 bij HFC be gon, droeg 22 maal het oranje-shirt. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Droog weer met weinig wind en vannacht op vele plaatsen nachtvorst en vorming van nevel of mist. Overigens wis selende bewolking. Iets lagere tem peraturen dan vandaag. woordde minister Sassen: „zeker niet, want de toestand is critiek". De vraag of deze als laatste poging moet worden beschouwd beantwoordde Z.E. met op te merken, dat er al zo dikwijls van een laatste poging is gesproken, dat dit wel niemand meer zal interes seren. Nog werd minister Sassen de vraag gesteld wat hij kon zeggen over een publicatie in de Nieuwsgier, be treffende het opnemen van de TNI in de federalistische strijdkrachten. De minister antwoordde hierop: „dat lijkt mij te nieuwsgierig voor de Nieuws gier". Paul Henri Spaak, die Zaterdag de opdracht tot vorming van een nieuwe Belgische regering aanvaardde, heeft gistermorgen besprekingen gevoerd met acht ministers van het afgetreden ka binet. Spaak verklaarde dat hij tegen Maan dagmiddag met de samenstelling van het nieuwe kabinet gereed hoopte te komen. Spaak onthulde, dat de nieuwe minister van justitie gekozen zou wor den uit de C. V. P. Verder zou de enige andere wijziging bestaan uit het heen gaan van Moens de Rernige minister van voedselvoorziening en het plan- Marshall. Zijn taak zou verdeeld wor den onder de andere ministers. De nieuwe regering zou een speciale afde ling krijgen voor de bestrijding van werkloosheid. Diamantroof in Bangkok opgehelderd Na wekenlang moeilijk speurders- werk is de Rijkspolitie er in geslaagd de sensationele diamantendiefstal uit een KLM-toestel op dé route naar In donesië vrijwel op te helderen. Het spoor leidde naar Bangkok, waar enige Indiërs zijn gearresteerd, o.w. twee ambtenaren van het postkantoor te Bangkok. Naar het Vrije Volk meldt, zijn daardoor niet "alleen de hoofdda ders in handen der justitie, maar kon men tevens op het snoor komen van de waardevolle diamanten, die in Engeland achterhaald zouden zijn. Groot filmcontract De Amerikaanse filmmaatschappij „Eagle Lion" heeft een contract afge sloten met de grote Europese filmtrust „Gestion". Volgens het contract zal „Gestion" in de komende vijf jaar „Eagle Lion" meer dan 10 millioen dollar leveren. „Ges tion" krijgt daarvoor met de „Gamma"- filmmaatschappij te Lausanne het recht tot distributie van „Eagle Lion"-films in Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duits land, Oostenrijk en Spanje. In kringen te Hollywood verklaart men, dat dit een van de grootste film contracten is, die ooit tussen Ameri kaans en buitenlands kapitaal .zijn af gesloten. Alarmtoestand te Venezuela De president van Venezuela heeft gisteren een bevel uitgevaardigd, vol gens hetwelk de vrijheid van vergade ring en openbare bijeenkomsten in ge heel, Venezuela verboden wordt. Volgens een communiqué van het kabinet is dit verbod noodzakelijk ge worden tengevolge van de aanwezig heid van „een werkelijke alarmtoe stand", die, naar verluidt, tot open bare ongeregeldheden zou kunnen lei den. de quo vadis is reeds gelicht. (Van onze correspondent). Het Nederlandse motorschip „Quo Vadis", dat dezer dagen aan de Theems mond gezonken is, werd twee dagen later reeds door de Engelse havenauto riteiten gelicht, daar het de scheep vaart belemmerde. Het is nu de rivier opgesleept en zal na leeg gepompt te zijn geheel gerepareerd kunnen wor den. Net schip staat thans onder ju risdictie van de verzekeringsmaat schappij Neske te Rotterdam. De la ding pek is grotendeels behouden. de spaanse gemeenteraadsverkiezingen. De Spaanse minister van binnenland se zaken, Bias Perez, heeft Zondag avond medegedeeld, dat de binnenge komen uitslagen van de in Spanje ge houden gemeenteraadsverkiezingen de eerste sedert 17 jaar wezen op een „algehele overwinning" van de candidaten, die het regiem van Franco steunen. De betrokken resultaten waren afkomstig uit 36 van de "50 provincies. evatt hoopvol gestemd. Dr. Herbert Evatt, de voorzitter van de algemene vergadering der V. N., heeft heden voor de microfoon ver klaard, dat er „redelijk goede vooruit zichten" bestaan op een oplossing van de impasse inzake de Berlijnse kwes tie in de komende drie weken. 505DE STAATSLOTERIJ. 5e KLASSE, EERSTE LIJST. De 100.000 er uit. Prijs van f 100.000 is gevallen op nr. 17141. Prijs van f 25.000 is gevallen op nr. 14962. mm WëMmB&KÊmmm - mki Reeds in de aanvang van de wedstrijd BelgiëNederland wist België een 10 voorsprong te nemen met een kopbal van Paul van Steenlant, die van Raalte te machtig was, 18 minuten na het begin van de 72ste ontmoe ting, die wederom geen Belgische overwinning opleverde. Een speciale missie, die juist uit China is teruggekeerd, heeft aan de toewij- z'ngscommissie van de Amerikaanse se naat rapport uitgebracht. Volgens dit ri.pport heeft Tsjang Kai Sjek verklaard dat China aan de communisten ten prooi zal vallen als de V.S. geen „onmiddellij ke en royale" militaire hulp boden en geen lening verstrekten voor de stabili satie van de valuta. Hulpverlening bij stukjes en brokjes kon niet meer baten. Het wa. nu alles of niets. De verdediging in en om Sjanghai wordt snel versterkt volgens een vier- maandenprogram, datofficiëel „verster king der wintervoorzorgen wordt ge noemd, doch volgens Reuter in werke lijkheid tegen elke mogelijke commu nistische opstand in de stad is gericht. Alle spoorwegstations, kaden en voor naamste hoofdwegen worden gecon troleerd om te voorkomen, dat commu nisten de stad binnen komen. Alle op tochten en stakingen zijn verboden. Naar verluidt hebben de bevelhebbers van verschillende districten opdracht gekregen „volgens vooropgesteld plan" alle voorzorgs- en verdedigingsmaatre gelen te versterken. Man doodde zijn echtgenote Zaterdagmiddag heeft de 44-jarige hakkersknecht A. L. te Maastricht zijn 41-jarige echtgenote met een bijl zo danig op het hoofd geslagen, dat de getroffene enkele uren later tenge volge van een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis is overleden. Aanleiding tot de daad, welke blijkbaar in zeer overspannen toestand is gepleegd, was een twist over voor waarden tot echtscheiding tussen man en vrouw. Olie in de Negeb? Volgens het pro-Zionistische blad Pa lestina Post zijn de Engelsen „tamelijk ver gevorderd met voorbereidingen voor 't aanboren van adrdolie, die naar zij menen, in de Negeb aanwezig moet zijn". Dit zou bij de recente militaire operaties in dat gebied gebleken zijn. De diplomatieke correspondent van de Palestina Post schrijft, „dat onlangs ont vangen berichten uit Londen er toe bij droegen om de veronderstelling te be vestigen, dat Engeland zijn oog op de Negeb-olie had gevestigd en niet licht zijn vooruitzichten aan de Joden zou prijsgeven". Staking op de Queen Elizabeth Ongeveer 400 der 1250 man personeel van de Queen Elizabeth" zijn in sta- king»gegaan. Het betreft vooral machi nekamer-, dek- en keukenpersoneel, volgens een steward van de „Queen Elizabeth, aldus Reuter, zal Maandag ook gestaakt worden op de „Queen Mary" en de „Mauretania". Er zou niet gevaren worden, voordat de New Yorkse havenstaking geëindigd is. Naar de Cunard White Star mede deelt, zal de Queen Elizabeth niet vóór Dinsdag naar Amerika vertrekken. motie van vertrouwen in het nieuwe griekse kabinet Het nieuwe Griekse kabinet van So- phoelis heeft een motie van vertrouwen verkregen met een meerderheid van één stem. De gehele nacht had de strijd in het overvolle parlement tussen de regerings partijen en de oppositie geduurd, toen d' regering met 168 tegen 167 stemmen de vertrouwensmotie won. Tijdens het stemmen hadden opgewonden tonelen plaats. Het parlement is thans tot Februari verdaagd. de verkiezingen voor de franse senaat Thans zijn de resultaten der verkie zingen voor de Franse raad der repu bliek bekend voor 309 der 320 zetels. De verdeling is als volgt Gaullisten 121; Socialisten 58; Radi calen 26; Communisten 20; M.R.P. 16; F.R.L. (rechts) 4; overigen 18. Handelsovereenkomst met Duitsland? Het Belgische blad „Le Peuple meldt, dat tijdens de besprekingen van Zater dagmiddag in het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Brussel tussen ver tegenwoordigers van de dubbele zone van Duitsland en de Nederlandse en Belgische afgevaardigden „een bevredi gende overeenkomst" is gesloten be treffende het Duitse handelsverkeer via de havens van de Benelux. Het verdrag heeft vooral betrekking op de inschake ling van de Nederlandse en Belgische vloot in het handelsverkeer tussen de Duitse havens en van de Duitse vloot voor het verkeer van Duitsland naar de havens van de Benelux, aldus het blad. Het blad voegt er aan toe, dat de fi nanciële kwesties in beginsel geregeld zijn. De noodzakelijke deviezen zullen ter beschikking worden gesteld van ie bevoegde autoriteiten en waarschijnlijk afgenomen worden van de door 't plan Marshall verschafte gelden. antwerpen—rotterdam 1—1. Aan de vooravond van de landenwed- strijd BelgiëNederland vond te Ant werpen de ontmoeting plaats tussen Antwerpen en Rotterdam, welke in een 11-gelijk spel eindigde. „Berg was .een beul, maar vergele ken bij Kotalla was Berg een heilige". Dit was wel de zwaarste beschuldiging, welke Zaterdag tegen deze beul van het concentratiekamp Amersfoort kon worden uitgebracht voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Ook nu legden talrijke getuigen ver klaringen af over de onmenselijke wreedheden, die Kotalla heeft begaan. Zijn commentaar was: „Ich will nicht sagen dasz Teh ein Unmensch bin, aber das ist doch unmenschlich". Mishandelingen van velerlei aard ko men aan het licht. Na een bombardement op Soester- berg, waar ook gevangenen werkten, kwamen enigen met zware verwondin gen in het kamp terug. De ziekenbarak was vol en dus werden de gewonden in de gewone barakken neergelegd. Een paai- uur later bij een appèl, dat door Kotalla afgenomen werd, moesten ook deze zwaargewonden verschijnen. Op de appèlplaats- zakten zij bewusteloos ineen. Getuige Meents moest met zijn Jood se medegevangen grote bakken van 1 kubieke meter dragen, die met zand en stenen gevuld waren. De gewone gevangenen droegen deze bakken met 4 man, maar de Joodse gevangenen moesten het met zijn tweeën. Getuige Meents is tweemaal in de bunker ge weest. De eerste maal vijf dagen en toen na twee dagen „vrij" te zijn ge weest werd hij door Kotalla weer in de bunker gegooid, die hem toevoegde: „Hier kannst du verrecken". De getui ge wist de volgende dag te ontvluch ten en ontsnapte daardoor aan een zekere dood. Getuige Hoonhout was als gijzelaar in het kamp tijdens de jaarwisseling 19441945. De gijzelaars werden beter behandeld dan de gewone gevangenen De Engelse League De uitslagen van de Zaterdag ge speelde League-wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalNewcastle United 01, Aston VillaEverton 01, BlackpoolManchester City 11, Bol ton WanderersStoke City 21, Derby CountyPortsmouth 10, Huddersfield —Middlesbrough 00, LiverpoolCharl ton Athletic 1I, Manchester United- Birmingham 30, Sheffield United Chelsea 2-1, SunderlandPreston North End 00, Wolverhampton Wanderers Burnley 3—0. Wegens het smokkelen van mensen en materiaal Uit Tsjechoslowakjje zijn twee leden van de staf van de Britse ambas sade te Praag door de Tsjechoslowaakse autoriteiten gearresteerd. Een hunner, Charles Dwyer, werd onschuldig bevon den en is vrijgelaten. Reuter meldt, dat een woordvoerder van de Britse ambassade te Praag „de essentiële bijzonderheden van het door de Tsjechoslowaakse autoriteiten meege deelde" heeft bevestigd. Het betreft een vrachtauto van de Britse ambassade, die op weg naar We nen was en waarin Tsjechoslowaakse grensbeambten twee Tsjechoslowaken aantroffen, verborgen tussen benzme- blikken. De vrachtauto bevatte verder werktuigen, die uit Tsjechoslowakije ge smokkeld moesten worden. De officiële Tsjechoslowaakse verklaring zegt, dat een der Tsjechoslowaken in de auto „een spion was, de andere een terrorist". De grensbeambten hebben volgens hun ver klaringen spionnage-materiaal in hun bezit gevonden betreffende de Skoda- fabrieken. De vrachtauto rijdt maandelijks naar Wenen om daar benzine en andere goe deren voor de Britse ambassade te ha len. De bovengenoemde Charles Dwyer heeft blijkbaar niet geweten, dat er Tsje choslowaken in de auto zaten. Het an dere gearresteerde lid van de staf der Britse ambassade, John William Dixon, is, naar de Britse ambassade heeft be vestigd, gedeporteerd. De arrestaties dateren van Donder dag. Een officiële mededeling zegt, dat één der twee in de vrachtauto gevon den Tsjechoslowaken geïdentificeerd is als „de spion van Praag", Josef Philip. De ander is Vladislav Plsika, „een terrorist uit Zatec". Ofschoon de Britse ambassade heeft verklaard, dat Dwyer van vervolging ontslagen is, verklaart Dwyer zelf, dat een bevel tot deportatie te gen hem is uitgevaardigd, maar dat dit is opgeschort totdat zijn zaak vol ledig onderzocht zal zijn. Hij heeft, naar hij zegt, niets afgeweten van de lading der auto. Ontijdig einde van een wereldvlucht Volgens de radio van de Newyork Daily News is het door mevr. Richar- da MorrowTait bestuurde vliegtuig bij een noodlanding tussen Fairfbanks en Anchorage (Alaska) vernield. Me vrouw MorrowTait, de Britse pilote, die een vlucht om de wereld maakt, en haar navigator, Michael Townsend, zouden ongedeerd gebleven zijn. De 24-jarige mevrouw Morrow Tait, moeder van een dochter van twee jaar vertrok 18 Augustus van Cambridge in een één-motorige „proc tor" in gezelschap van de 25-jarige student in de geografie Michael Town send als navigator. Na oponthoud te Marseille door een ongelukkige lan ding en daarna te Nicosia op Cyprus door motorstoring, kwamen zij 3 Sep tember te Karatsji aan. Te Calcutta werden zij 46 dagen door motorstoring opgehouden. Op 29 October arriveerden zij te Tokio. - WÊÊÊÈ&ÊÈÈèêèêIÊ l|S§ i sÉS pi !f|p| li*. mum en getuige heeft op de le januari 1945 de algemene mishandelpartij op de ap pèlplaats van uit zijn barak kunnen zien. Gevangenen die toen niet meer konden opstaan werden door Kotalla in de maag geschopt om te zien of zij simuleerden. Volgde er geen reactie, dan schopte Kotalla de uitgeputte men sen in het gezicht Kotalla speciaal had de gewoonte om onverwacht gevangenen tegen het on derlijf te schoppen. De hevige pijnlij ke gezwellen ontstonden hierdoor. De verdachte geeft wel toe, dat hij dit ge daan heeft en vertelt dat hij na de oorlog van de POD-ambtenaren dezelf de behandeling heeft ondervonden. De ze ambtenaren die ter zitting aanwe zig waren, ontkenden dat zij Kotalla of een der andere Duitse bewakers van het kamp Amersfoort ooit mishan deld hebben. Tot slot van de zitting werden een zestal getuigen a décharge gehoord, die gunstige verklaringen over Kotalla aflegden. Het betrof hier ech ter steeds een enkel geval, waarbij Ko talla van buiten af beïnvloed werd. Al deze gevallen zijn echter gebeurd na de dolle Dinsdag, toen er wel meer beulen waren, die af en toe goede dingen deden om zich later eventueel hierop te kunnen beroepen. Tegen het vallen van de avond schorste de president de zitting tot 29 November, als het requisitoir tegen Kotalla gehouden wordt. H.B.S.-leerling vermoordt 1 6-jarig meisje (Eigen berichtgeving) Een vreselijk drama heeft zich Vrij dagavond op een weiland achter de Noorderdijk in de onmiddellijke nabij heid van de stad Enkhuizen voltrokken. Omstreeks 8 uur is daar door de 15-ja- rige HBS-leerling B. de 16-jarige Annie Rolle, helpster aan een kleuterschool te Enkhuizen, met een dolkmes van het leven beroofd. Dat meisje was sinds 2 jaren bevriend met deze leerling, waar mede zij voorheen in dezelfde klas van de HBS heeft gezeten. Op deze Vrijdagavond had het meisje om even vóór half acht het huis verla ten en toen zij in de late avond nog niet was teruggekeerd, werd de politie hier van op de hoogte gesteld. Toen Zater dagmorgen niets naders werd verno men vatten enige HBS-leerlingen het plan op om haar te zoeken. In verband met geruchten die onlangs rondgingen over gebeurtenissen die zich bij de Noorderdijk zouden hebben voorgedaan, richtten zij hierheen hun schreden. Na dat o.m. bij de „bunker" was gezocht, wilde men via de schietbaan weer huis waarts keren. Groot was de ontsteltenis toen zij daar het ontzielde lichaam van het meisje vonden. Ogenblikkelijk werd de politie, die ook in deze omgeving een speurtocht hield, gealarmeerd. Direct wer'-' ter plaatse door de politieautori teiten een onderzoek ingesteld, waarbij men enige aanwijzingen vond, die het vermoeden wekten, dat hier in tegen stelling met wat men aanvankelijk ver moedde, van een zedenmisdrijf geen sprake was. Het bericht van de moord bracht gro- h verslagenheid in het anders zo rusti ge stadje. Overal groepten de mensen samen om het vreselijke gebeuren en al spoedig deed het bericht de ronde dat de 15-jarige B. de dader zou zijn. Deze was namelijk op het politiebureau in verhoor genomen en had, naar bleek, in middels een volledige bekéntenis afge- ltgd. Omtrent de motieven van de daad tast men nog volledig in het duister. Zon lagmorgen verrichtte dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk van de ver moorde, waarbij bleek dat van een ze denmisdrijf geen sprake is. Een Belgische aanval brengt het Nederlandse doel in groot gevaar. V.l.n.rj Schijvenaar, Stojjelen, twee Belgen, Terlouw, de Vroet en van Raaita, Met vier cent per dag De Kinderbijslag zal met terugwer kende kracht van 1 October af met vier cent per dag per kind, te berekenen van het tweede kind af, worden verhoogd. Het wetsontwerp, dat deze uitkering mogelijk moet maken, is Zaterdagmor gen bij de Tweede Kamer ingediend. Deze compensatie draagt een tijdelijk karakter daar de thans bestaande kin derbijslagen, waarop deze regeling een aanvulling is, slechts tot 1 Januari 1950 van kracht zijn. Welke regeling er na deze datum komt, wordt nog onderzocht. Hierbij zal tevens rekening moeten worden gehouden met de loonbelasting tarieven, die, indien mogelijk, ten gun ste van de lagere inkomens zullen wor den gewijzigd. Voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen kan een gulden per week als een volledige vergoeding voor de gestegen kosten van het levensonder- boud worden beschouwd, aldus de Me morie van Toelichting. In het algemeen is de waarde van hetgeen kinderen aan levensmiddelen gebruiken, geringer dan wat volwassenen nodig hebben. Ook de kosten van brandstoffen nemen niet evenredig toe met de grootte van het gezin, zodat de compensatie voor een kind op een lager bedrag kan worden gesteld, dan een kwart gedeelte van de loonbeslag.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1