VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '45ste J^upng No. 279 De Republikeinse propaganda te Parijs afgekeurd Republiek en deelstaten op één lijn Nog niet alle banden verbroken tussen Engeland en Ierland Prijsraadsel Prijsraadsel Meisjes Vrijdag 26 Nov. 1948 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Besprekingen moeien niei bemoeilijkt worden door uitbarstingen van ongeduld Sovjet-Unie vraagt terugtrekking der Arabische troepen Prinses kon zich vrij bewegen Djocja kreeg niei meer concessies Uitbreiding van Noord- Atlantische Unie? Handhaving van nauwe betrekkingen Tandarts verduisterde juwelen Wie de koek krijgi, wie de gard.... jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. dene keren werd mjj g4. ar een prijsraadsel met ver- ïgens- en meisjesnamen. Hier dan: !oede Sint kan elk ogenblik :n. kleine zusje loopt veel vlug. lan het kindje van de buren. ;r hoorde bij het kanaai nd om hulp roepen, lakker zal de taart om vijl bezorgen. jij al oesters gegeten? iovenste vensters van het huis in verlicht. Ier zal de bovenste knoop verzetten. de zeven namen vinden? de oplossingen vóór Zondag, er naar het bureau van dit boeken zullen weer worden ider de goede oplossers. jongens en meisjes van 12 jaar en ouder. onder elkaar: zeer harde wind. ihouder. :rdamp die 's avonds ontstaat :n sloten en lage landen, •enbevechter (in Spanje), n van een Romeinse keizer berucht was door zijn wreed- ischool. n vertrek in een klooster of ingenis. herfstmaand. te massa sneeuw, welke van schuine hellingen der bergen beneden valt ren stang, waaraan de wie van een wagen draaien. 1 van een geneesheer, zestigste gedeelte van een nut. dijk die de provincie Noord- and met Friesland verbindt, d, vriezend weer. chtbare plaats in de woestijn, ruitstekend deel van hetaan- cht. and die goede gedichten kt. ste letters vormen van boven eden gelezen, de naam van lige avond. Dssingen worden vóór Zondag, aber aan het bureau van dit ivacht. Onder de goede oplos- len weer boeken verloot. VZE MEDEDELINGEN. sisje in Amsterdam stelt drie soesjes beschikbaar voor kin- s ze goed willen verzorgen. 2S zijn acht weken oud en zul- bezorgd worden. 'JE DUINMEYER, Hofdijk- Beverwijk, zoekt een corres- 2-vriendinnetje van 10 jaar. ,n Afke Sjoerdsma Violenstraat Helder helpen aan plaatjes Koninklijke familie en plaat- Europeese landen? I Jeugd-Koerier voor de oudere 3-hoekje nog veel kleiner moet heel kort zijn. Dat ie erg r verandert. liking. Ja Beppie, jouw wens ny Scheepmaker, vinden jullie ig van Mia geweest? Tineke als je de brief in de bus van lakt te worden. Wèl als je hem Anneke Vasbinder, wat ziet ïuinmeyer, wat zul jij er nu schoenen. Is de blaar al weer Willie Wetsteyn, het is hele- je. Als je ze zelf niet meer op- in 4e klas L. O. Berger School- ngetjes. Joanne Langebaerd, jn erg leuk en je schrijft er je fijn geholpen. Graag wil ik ftia de Raat, hartelijk gefelici- ip voor jullie dat het een heer- nton Mol, hoe staat het met de Joke v. d. Brun, graag wil voor je te vinden, maar het is lats je een vriendinnetje zoekt. 11 Loek Ofman, wat stuurden Ze zien er ook allemaal zo ug is hè Loek! Gelukkig dat mdjes. jongens. Rosa Ver- 1 je Maria van mij groeten? a hebben voor je met de oude- nt erg. Prettig dat je meedoet in van al die boterhammen en n flinke eetlust hebt gekregen, i Baars, ja, in deze tijd van het ga ie zeker eens extra door de d. Rest, Ansje Hoogland, Tonie s, jullie zijn welkom bij ons en olgendc correspondentie-hoekje lerier. Zendt de briefjes dus in tijd. Dag allemaal! TANTE IET. iten? Wie is vergeten?" ihi!Antonio Bianchi. Hebt over hem gehoord?" antwoordde Collin, „die lor ik nu voor het eerst", i we dan even naar Pepperill iep Claire, „die weet het mis- log!" en paar woorden legde zij uit, ichi acteur was geweest en voor der en haar gedurende de over- :n grote steun was. „Ik moet .'aarheen hij gegaan is", zei het beslist. igens heb ik ook nog wat ver zei Collin, „U wilt met Egilson ar Pensylvania; een groot land, isschien ontmoet U daar overste t. Hij is een Zwitser, komt uit en is commandant van het regi- Royal Americans". Een moedige een uiterst fatsoenlijk mens. eet ik ook niet over hem. Maar n de gelegenheid komt, infoi- J dan hier en daar eens naar epen. Ze zijn ergens in Fort Pitt 1". BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT Tarieven: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS De Nederlandse delegatie bij de V.N. heeft te Parijs een verklaring uitgege ven. waarin o.m. gezegd wordt, dat, nu een grote Nederlandse delegatie, waar toe de ministers van Overzeese Ge biedsdelen en Buitenlandse Zaken be horen, naar Java is vertrokken om een weg te vinden tot oplossing van de po litieke geschillen, die de Nederlandse regering en de Republiek Indonesië verdeeld houden, men het van groot belang acht, dat de huidige besprekin gen niet verstoord worden door daden van geweld of door vijandelijke propa ganda. De Nederlandse delegatie betreurt 't, dat de Republikeinse afgevaardigden te Parijs het juist hebben geoordeeld een communiqué uit te geven, waarin de Nederlandse autoriteiten in Indone sië gelaakt worden om het publiceren van inlichtingen over een aantal ge welddaden van de zijde van Republi keinse gewapende eenheden buiten Re publikeins gebied, die een ernstige hin dernis vormen voor vruchtbare onder handelingen en daarom in de huidige situatie niet over het hoofd gezien kunnen worden. „De laatste weekrapporten hebben een voortdurend toenemen van inci denten doen zien, van 52 in de week, die 30 Maart eindigde, tot ongeveer 240 in de tweede week van November 1948. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een onhoudbare toestand, die een spoedige overeenstemming des te meer gebiedt. Het perscommuniqué van de Republikeinse delegatie maakt boven dien melding van een aantal vraag stukken, die tot de kern der politie ke aangelegenheden behoren, welke thans besproken worden. De Neder landse delegatie acht het thans niet de juiste tijd nader op de Republikeinse beschuldigingen in te gaan, die in de De Sovjet-Unie heeft gisteren offi cieel de terugtrekking van alle legers der Arabische Liga uit Palestina ge vraagd. De Sovjet-afgevaardigde Se- myon Tsarapkin diende een desbetref fende resolutie in bjj de politieke com missie der V.N., toen deze haar bespre kingen over het Palestijnse vraagstuk voortzette. In de resolutie wordt voorgesteld, dat de algemene vergadering der V.N. „van mening is, dat de aanwezigheid van buitenlandse legers in Palestina 't aanknopen van vreedzame betrekkin gen tussen Arabieren en Joden verhin dert, alsmede de normale ontwikkeling van de staat Israël en de Arabische staat, zoals voorzien in de resolutie van de algemene vergadering .van No vember 1947". Verder wordt in de resolutie „de te rugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit de Joodse en de Arabische staat aanbevolen" en wordt de Veiligheids raad verzocht „passende maatregelen te nemen om verder militair optreden in Palestina te voorkomen". afgelopen zomer herhaaldelijk in de Veiligheidsraad weerlegd zijn. Onder handelingen, die het gehele gebied van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen omvatten, zijn thans in Indonesië gaande. Deze besprekingen moeten niet bemoeilijkt worden door uitbars tingen van ongeduld van de zijde der vertegenwoordigers van een der betrok ken regeringen en niet ingewikkeld gemaakt worden door pogingen, de eigenlijke kwesties schuil te laten gaan achter propagandistische perscommu- niqué's juist op het ogenblik, dat de verantwoordelijke regeringen ernstige en oprechte pogingen doen een alge mene duurzame situatie te scheppen." Binnen een uur naar Parijs Een „Convair-liner", een der nieuwe twee-motorige verkeersvliegtuigen van de K.L.M., vestigde gisteren op het traject AmsterdamParijs een nieuw record, door deze afstand af te leggen in acht en vijftig minuten. Dit is ruim drie kwartier sneller dan men gewoonlijk met andere vliegtuigen voor deze afstand nodig heeft. Vóór haar komst naar Walcheren in, verband met de herbeplanting in West- Kapelle heeft Prinses Wilhelmina te kennen gegeven, dat zij dit als een proef beschouwde of zij zich onge stoord tussen het publiek zou kunnen bewegen. Lukte .dit niet, don zou zij er voor goed van af zien naar derge lijke gelegenheden te gaan. De Prinses heeft echter na afloop aan de Commis saris van de Koningin medegedeeld, dat de proef volkomen was geslaagd. Er was geen enkele wanklank geweest. Prinses, die Maandag reeds in Mid delburg was gearriveerd, had Dinsdag rustig zitten schilderen tussen Vere en Vrouwenpolder en had daarna enige Zeeuwse kunstenaars ontvangen. De medische verzorging van de plattelandsbevolking in Hongarije liet vóór de oorlog alles te wensen over. Er worden thans maatrege len genomen om ook in de verst afgelegen streken de nodige con trole op de gezondheidstoestand van de boeren uit te oefenen. In Vry krijgt de 100-jarige Istvan Kemenetzky voor de eerste maal in zijn leven bezoek van de dokter, die hier bezig is zijn bloeddruk te meten. De correspondent van „Merdeka" te Djokja had een onderhoud met de re publikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir, waarin deze zeide, dat de deelstaten zeker zullen begrijpen „dat de republiek geen aanspraak maakt op een hogere positie dan zjj zelf zuilen verkrijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrijheid en sonvereiniteit te verkrijgen voor de republiek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesië, zoals het staat geschreven in de proclamatie van de onafhankelijk heid". Moh. Natsir yervolgde: „Hiermede is het duidelijk, dat in een vrije staat de positie van geen enkele deelstaat hoger zal zijn dan die van een der andere. De Republiek zal er zich tegen verzetten, wanneer haar huidige positie omlaag wordt gehaald, in het bijzonder, wan- Terreur jegens dorpshoofden In het Nederlandse gebied van mid- den-Java wordt momenteel terreur uit geoefend jegens dessahoofden en schrijvers. Het dorpshoofd van Pliken, die vorige week door een bende werd overvallen, is aan zijn verwondingen overleden. Dezer dagen werden de leerah en tjarik (schrijver) van Singa- rasi ontvoerd, een dessa-ambtenaar var> Soekarasi werd thuis overvallen en mishandeld. Vele dorpshoofden brengen uit veiligheidsoverwegingen de nacht niet in eigen huis door. Droogdok te Wilhelmshafen wordt gesloopt Kolommen water spoten 75 meter hoog de lucht in, toen Britse scheeps bouwkundige ingenieurs gisteren be gonnen met het opblazen van het 80.000 ton wegende droogdok te Wil helmshaven, het grootste van Europa. Om de zeven minuten had een ont ploffing plaats. Bij de eerste ontploffing trilde de toren van het gemeentehuis op bijna 4 kilometer afstand op zijn grondves ten, als had er een aardbeving plaats. Geen enkel huis stortte echter in. Te voren hadden 12.000 personen hun woningen verlaten. Na de eerste 13 ontploffingen was de gehele bodem van het dok vernie tigd. Heden denkt men met 22 ontplof fingen de zijkanten te slopen. (Wordt vervolgd) GEZANTSCHAP VAN JOEGO-SLAVIë. Naar aanleiding van het decreet van het presidium van de Zuid-Slavische nationale vergadering, waarbij de heer Milovan Prodanovic, gezant van Joe- go-Slavië in den Haag, van zijn func tie is ontheven, kan worden meege deeld, dat de gezant eind Juli met ver lof naar zijn land is vertrokken. Het gezantschap wordt waargenomen door de heer Streten Stokajovic, gezant- schapsraad. Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Droog weer met wei nig of geen bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Gedurende de nacht meest lichte vorst, bohalve op de Wadden-eilanden. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. neer zulks geschiedt van Nederlandse zijde. Omgekeerd moet de positie der deelstaten omhoog worden gebracht. De deelstaten moeten gelijk staan met de Republiek, en niet omgekeerd", aldus Natsir. Tenslotte verklaarde hij dat de voor stelling, alsof minister Stikker meer concessies heeft gedaan aan de repu bliek dan aan de federalisten „een ma nier van opruien is en een poging om tweedracht te zaaien, opdat de federa listen jaloers zullen worden op de re publikeinen". „De Willem Ruys" miste een passagier Bij aankomst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een der passs- giers vermist, n.l. de weduwe Johanrj' uit Ambon, die onderweg was naar Den Haag en aan boord in het hospi taal verpleegd werd. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, maar men heeft de vrouw niet kunnen vin den. Aangezien een der patrijspoorten open stond, wordt vermoed, dat zij naar buiten heeft willen klimmen, in zee is gevallen en verdronken. De politie acht misdrijf buitengesloten. Naar de Washingtonse correspondent van de New York Times schrijft, po gen de V.S., Noorwegen, Denemarken, IJsland, Eire en Portugal „op rustige wijze" te overreden tot overweging van een associatie met het voorgestel de Noordatlantische veiligheidspact. Volgens de correspondent waren aan genoemde landen nog geen directe voorstellen gedaan. Wel beschouwde men in Washington hun medewerking in een of andere vorm met de V.S., Canada en de landen van het verdrag van Brussel, als een noodzakelijke voorwaarde voor een effectief Atlan tisch veiligheidssysteem. In Washing ton en de hoofdsteden van de andere betrokken landen werd informeel de kwestie aangesneden van de beschik king over bases op de Azoren, Groen land, in de V.S., Engeland en de an dere landen, aldus de correspondent Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zalpn, zou tijdens zijn verblijf te Parijs enige vordering ge maakt hebben in de richting van ver breding van de draagwijdte van het voorgestelde pact. Hij had o.m. een langdurig en vruchtbaar onderhoud met de Noorse minister van Buiten landse Zaken. Noorwegen zou thans bereid zijn een aansluiting bij het nieuwe veiligheidssysteem in over weging te nemen. DE IN BESTANDSLINIES PALESTINA. Waarnemers van de V. N. aan het Negef-front in Palestina hebben ge meld, dat in het gebied van Bethlehem ten zuiden van Jeruzalem, de voorlo pige demarcatielijnen gereed zijn. Bij na alle Arabische strijdkrachten waren reeds teruggetrokken. Nog Belgische regering geen Gaston Eyskens, de Belgische kabi netsformateur, verklaarde gisteravond: „Ik heb rapport uitgebracht bij de Prins-Regent en wacht thans op diens beslissing". De minister van Financiën in het afgetreden kabinet weigerde verder commentaar ovfer het verloop der onderhandelingen, welke de gehele dag hebben geduurd. Eyskens zet zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen heden voort, aldus verneemt Reuter uit Brussel. De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis gezegd dat Engeland de Ierse Republiek niet als een buitenlandse mogendheid zou beschouwen, nu de wet op de buiten landse betrekkingen, die Eire aan de Britse kroon verbond, is afgeschaft Burgers van de Ierse republiek zouden niet als buitenlanders worden be schouwd. Op zijn beurt heeft Ierland te kennen gegeven, dat burgers van de gemene- bestlanden in Ierland niet als buiten landers zullen worden behandeld. De Britse regering betreurt het, aldus Attlee, dat Ierland geen lid van het gemenebest Wil blijven. De Ierse rege ring had echter meegedeeld, dat zij het bestaan erkende van speciale nau we betrekkingen tussen Ierland en het gemenebest en dat zij wenste, dat die betrekkingen gehandhaafd bleven. De premier van Noord-Ierland, Sir Basil Brooke, heeft te Belfast ver klaard, dat Attlee hem de verzekering had gegeven, dat de instelling van de republiek Ierland geeji invloed zou hebben op de constitutionele positie van Noord-Ierland. als integraal deel van het Verenigd Koninkrijk. Sartre won zijn proces Jean Paul Sartre, de Franse toneel schrijver en philosoof, heeft ztjn proces tegen zijn uitgevers gewonnen. De uit geversmaatschappij Nagel te Parijs had zonder zijn toestemming een Ame rikaanse versie van zijn toneelstuk „Les mains sales", getitel „Red gloves", laten maken. Het gerechtshof willigde zijn eis in, dat er een administrateur wordt be noemd om supervisie uit te oefenen cp het contract van Sartre met zijn uitgevers en op zijn andere zaken op litterair gebied. CANADEES BEZOEK De Canadese staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Lester B Pearson, zal een kort onofficieel bezoek aan Nederland brengen. Frankrijk in contröleorgaan van Ruhrgebied Engeland en de V.S. hebben beslo ten Frankrijk onmiddellijk uit te no digen lid te worden van de controle- organen yoor de Duitse steenkool en staal in het Ruhr-gebied. Tot nu toe waren deze Engels-Amerikaanse eon- tröle-lichamen. Oorspronkelijk bestond het plan de economische fusie van de Franse zóne van Duitsland met de Engels-Ameri kaanse zóne af te wachten, alvorens het lidmaatschap van Frankrijk in deze organen voor te stellen. Onder toejuichingen van de oppositie verklaarde Winston Churchill, dat hij zich in geen enkel opzicht met de voor stellen kon verenigen. Hij meende, dat de „zuidelijke Ieren" de aan verbinding met. het Brits Imperium verbonden voorrechten zouden blijven genieten, zonder dat daar enige verplichting hun nerzijds tegenover stond. „Bovendien was hij van mening, dat de huidige Britse regering „het loyale volk van Ulster" het recht ontnam om zelf uit te maken, wat hun betrekkingen met de Britse kroon zullen zijn. Verklaringen van Schreieder en v. d. Waals Gistermiddag diende voor de Rotter damse rechtbank de zaak tegen de 36- jarige tandarts J. d. B. uit Rotterdam, die zich wegens verduistering van ju welen had te verantwoorden. Als ge tuige kwam voor „Kriminaldirektor" Joseph Schreieder, terwijl verklarin gen van de ter dood veroordeelde An ton van der Waals ter zitting werden voorgelezen. De B. had in 1943 van de heer Tuschinski enige sieraden in bewaring genomen, waarvan echter na de bevrij ding twee platina armbanden en een platina ring niet meer aanwezig bleken te zijn. De B. verklaarde de twee armban den aan Van der Waals te hebben ge geven om deze te gebruiken als iemand daarmee geholpen kon wor den. Verder beweerde hij dat de heer Tuschinski hem verlof had gegeven de sieraden te gebruiken als hij in slechte omstandigheden zou komen te verkeren. De verklaring van Van tUit Waals hierover luidde daarentegen, alt de B. de sieraden aan hem had verkocht voor f 7000. Schreieder verklaarde over deze af faire. dat het heel wel mogelijk was, dat Van der Waals de armbanden van de B. had gekocht, daar hij juist in die tijd als beloning voor zijn prestaties en als werkkap:taal f 50.000 van hem had ontvangen. De officier van justitie, eiste tegen de B., die op het ogenblik nog op vrije voeten is, vier maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. ZITTING PROVINCIALE STATEN De Prov. Staten van Noord-Holland zullen op Dinsdag 21 Dec. te Haarlem in tweede gewone zitting bijeen komen. Het ligt in de bedoeling van de com missaris van de koningin de openbare behandeling van de begrotingen en re keningen c.a. te doen aanvangen op Dinsdag 1 Februari 1949. De behande ling- zal zo nodig worden voortgezet op de volgende dagen. JN ENGELAND bestaat een genoot schap tegen de afschaffing van de lichamelijke straffen op school. Dat kan ontstaan zijn uit een principiële tuchtigingsbehoefte, dus ik zal er geen kwaad woord van zeggen. Ieder z'n meug. Maar het is een beetje raar, dat de voorzitter van dat genootschap Wild man heet. En het is nóg raarder, dat meneer Wildman fabrikant is van Spaan se rietjes. Enfin die Wildman hield gisteren op een school in Stafford een lezing om het slaan met Spaanse rietjes aan te bevelen. Hij had een bundel var. twintig stokken meegebracht bij wijze van illustratie en beval zes klappen aan als de meest redelijke straf. Op dat su prème moment verhieven zich de leer lingen en werkten Wildman tegen de grond. De meest gespierde leerling zocht de dikste stok uit en demonstreerde ko lossale zwiepers op het (brede) achter werk van meneer de voorzitter. Pers fotografen renden toe en verschoten al hun kruit. Mr. Wildman heeft zich tot de rechter gewend omdat hij zich onre delijk behandeld acht. jyjOCHT UW VROUW bang zijn voor muizen, vrienden, knip dan het volgende ware verhaal uit en plak het cp 't nachtkastje. Er paradeerde giste ren een circus door de Oxfordstraat van Oost-Londen (Zuid-Afrika)De jeug dige temster Ray Walker liep in de stoet mee met een driejarige leeuw aan een ketting. De leeuw schrok van een kat, werd wild en moest door het jonge meisje aan een lantaarnpaal worden vastgelegd. Het dier begon om de paal heen te draaien, klemde zich vast en werd zo woest dat hij de temster met bek en klauwen ernstig verwondde. Drie mannen bevrijdden het bloedende meis- ke en de leeuw rukte zich los. Maar Ray Walker liep flfem, ondanks haar zware verwondingen na, wijt hem te kalmeren en reed' met de woesteling in een taxi naar het circus. En wat, mevrouw, is een muis vergeleken bij een leeuw? \fJE GAAN NAAR ZANDVOORT. Wie persé de see wil sien (om met Toon Hermans te spreken) mag voort aan in Zandvoort weer in zwembroek verschijnen, mits het geen driehoekje is. Op de boulevard en in het dorp moet men echter zijn zwembroek uittrekken. En wat anders aan natuurlijk. Zulks als gevolg van diepgaande deliberaties in het bestuurderscollege van het Strand schap, dat schappelijk is geworden. Ome Joop van de Zeedijk, die samen met Dikke Corrie een agent in het water wilde duwen, hoorde in hoger beroep drie jaar eisen. Hij werd verdedigd door Frangois Pauwels, die de herrie weet aan „heilig vuur". Vraag me af zijn vrouw bijna tweemaal zoveel uit geeft als hij verdient. En dan hebben ze daar nog niet eens een Lieftinck. Me vrouw Pfeiffer in Texas kreeg haar eis tot echtscheiding toegewezen, toen zij aanvoerde, dat haar dove echtgenoot bij ruzies steeds zijn gehoorapparaat uit schakelde. Hetgeen een onuitstaanbaar gebaar moet zijn voor een vrouw die 's even wat zeggen wil. De mijnwerkers in het Ruhrgebied eisen, dat hun vacan- tie wordt verdubbeld. De bovenbouw van het gezonken Duitse slagschip Gneisenau, die voor de kust van het Deense eiland Falter in de Oostzee bo ot ze daarom een agent moesten blus- ven water steekt, wordt gebruikt als sen. De Belgische schrijver Ernest Claes auteur van „De Witte" haalde een wit voetje bij de bruine hemden en de rech ter vond het zo grijs dat hij, rood van kwaadheid, drie jaar zwarte toekomst eiste. HE BETUWE heeft een drieling van 75 jaar. De jongen en zijn beide zusjes staren u in dit hoekje aan met de blijde gezichten van mensen, die wat bij zonders hebben gepresteerd. Tenslotte zijn er drielingen genoeg, maar samen 225 jaar halen is geen alledaags gedoe. Ze zijn vandaag in Herveld bijeengeko men om over de goeie ouwe tijd te pra ten, toen ze met z'n drieën gefotogra feerd werden op zo'n witte vacht, weet- uwel? Dit plaatje is meer geschikt voor de gelegenheid. Links mevrouw Van Beekde Haas, midden broer De Haas 'melkt zijn koeien nog en fokt appels en peren) en rechts mevrouw Cochius de Haas Ze zijn de Betuwe levenslang trouw gebleven. Gezonde streek met al die vitaminen. UUWELIJKSGELUK is een broos ding. Rechter Virlyn Moore in Atlanta (Ver. Staten), die zoveel echt scheidingszaken behandeld heeft, dat men hem als een deskundige op het ge bied van huwelijksmoeilijkheden be schouwde, heeft thans zelf echtscheiding aangevraagd op grond van het feit, dat doorgangsplaats voor gesmokkelde per sonen en goederen, 't Blijft 'n boeven- schip. De door communisten geleide De mocratische Vrouwenliga verzamelde bandtekeningen in de Sovjet-Russische zone voor een resolutie, waarin een be- ïoep op de Verenigde Staten wordt ge daan om de atoombom buiten de wet te stellen. Als Truman nu maar wil Voedselsmokkelaars in Beieren maken gebruik van verkenningsgroepen op motorfietsen om te voorkomen, dat de politie hun vrachtwagens met smokkel waar in beslag neemt. In Spanje zijn op nieuw zeer belangrijke stroombeperkin- gen ingevoerd. JJE ZWITSERS worden geestig! Hel vetia's posterijen zullen, zo wordt officieel gemeld, tot nader order „we gens transportmoeilijkheden" geen post voor de Russische zone aannemen. Gister ierde Amerika ..Thanksgiving day" ter herinnering aan de dank, die de pel grims 327 jaar geleden aan God brach ten nadat zij de beproevingen en tegen slagen van hun vestiging in het nieuwe and hadden doorstaan. Zij vierden die dag met het eten van kalkoen, wat de traditionele Amerikaanse maaltijd op deze dankdag geworden is. In de komen de vijf jaar zal Japan anderhalf millioen ton scheepsruimte bouwen, indien het daartoe strekkende plan van de rege ringsraad voor economische stabilisatie door het geallieerde hoofdkwartier wordt goedgekeurd, 't Spul gaat weer beginnen. Op 1 December zal in de New- Yorkse negerwijk Harlem het eerste Amerikaanse warenhuis worden geopend diat onder gemeenschappelijke leiding van negers en blanken staat; 80 a 85 pet. van de 200 man personeel zal uit negers oestaan. De Amerikaanse departemen ten van buitenlandse zaken en verdedi ging hebben de aanvrage tot naturali satie in overweging genomen van de beide Sovjet-Russische piloten Anatalja Rarsof en Piotr Pirogov, die in October uit de Sovjet-Russische luchtmacht ge deserteerd en te Linz geland ztjn. Communisten naderen Peiping en Tientsin Vooruitgeschoven colonnes van het door de communisten geleide leger vochten gisteren op 30 km. afstand van Peiping en op 40 km. van Tientsin, de twee sleutelsteden in Noord-China. De regering heeft alle schepen in Tientsin en Tangkoe opgevorderd voor de evacuatie van troepen en militaire goederen uit de pas van Sjanghai- kwan, in de Grote Muur en uit Tsjin- wangtao, 240 km. verder noordwaarts. Deze beide centra zijn reeds enkele weken aan de landzijde ingesloten door cie communistische legers, die thans Sjengfang, op 40 km. van Tientsin, hebben veroverd. De zware uitrusting en het personeel van de voorzieningsbasis der Chinese luchtmacht zijn van Peking naar For mosa en Tsingtao overgebracht. Deze laatste stad wordt daardoor de voornaamste voorzieningsbasis van Noord-China. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het C. D. K. deelt ons mede, dat de bonnen voor werkkleding H9 en L9 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H9 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L9 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H10 tot en met H12 en L10 tot en met L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl tot en met H8 en LI tot en met L8 en de rantsoenbonnen FC x FD blijven voorlopig geldig. Oneerlijke politieagenten Twee jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 26-jarige politie agent G. v. d. k. en de 30-jarige agent Ei G., die hun verantwoordelijkheid van politieman niet beseften. De beide agenten hadden in beslag genomen goederen ten eigen bate aan gewend en steekpenningen aangenomen van zwarte handelaren. KWESTIE KASJMIR IN DE VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad heeft met alge mene stemmen een beroep gedaan op India en Pakistan om de strijd in Kasjmir te staken en niets te doen, waardoor de toestandslechter zou kunnen worden of de onderhandelin gen voor een regeling in gevaar ge bracht zouden kunnen worden. De raad ondersteunde een voorstel \an gelijke strekking, gedaan door de Kasjmir-oommissie.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1