Hei leven begint mei vijfiig EXTRA St. Kicolaas- flaihiediu Kappen Kronen ie Rijwielka iera.fi Crici „GRAAG 'N BOTERLET1 ER WAT MARSEPEIN" EN Regering wijzigt emigratie-politiek Perot bedwingt Roozenburg STRIKKERS Spanjaard s Muziek- en Instrumentenhandel Langstraat 80 r I. ZAAK Amerikanen deden sensationele ontdekking Landverhuizing wordt bevorderder komt meer scheepsruimte voor Argentinië Om het wereldkampioenschap dammen SPEELGOEDEREN Speciaal voor TOIELEH en OMBELEH JAN BLOKLAND Adverteert in dit blad Heren- Mode-Artikelen Vol verwachting klopt ons hart SPECIAALZAAK WED. A. KANT, suikerwerk- en marsepeinfiguren, Kleurboeken Kleurkrijt Schetsboeken Tekenrotloden Verfdozen Frankenberg N.V. Laigesltaat 28 Alkmaar TIMMERMAN heelt nu.the geschenken beste werkkrachten werden aangewe zen, gemiddeld niet 30 of 35, maar 43 jaar was. Arbeidsbureaux hebben inmiddels ook reeds ervaren, dat de vraag naar oudere krachten steeds toeneemt. Uitzonderingen. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, met name voor de baantjes, waarvoor het in de eerste plaats op zuiver lichamelijke kracht aankomt. Maar voor het overige is men er in Amerika toch van over- Drukke dagen voor de banketbakkers CTRADIVAR1US "WAS ZEVENTIG toen hij zijn eerste viool bouwde, Tosca- nini is in zijn Siste levensjaar nog altijd één van 's werelds beste dirigen ten sommige deskundigen beweren zelfs, dat hij pas nu de top van zijn artistieke prestaties heeft bereikt en in New York was er tien jaar geleden een huismoeder van 78 jaar, die bij zich zelf een nooit vermoed schilderstalent ontdekte. Nu is ze één van de meest gevierde Amerikaanse schilderessen en haar werk wordt meer verkocht dan dat van wie ook. Het Amerikaanse volk koos twee weken geleden niet de 46-jarige Thomas Dewey tot president, maar zijn achttien jaar oudere concurrent Harry Truman 7IJN DAT NU allemaal maar toeval ligheden of zit er werkelijk wat in de bewering van vier Amerikaanse medici en lang niet de eersten de besten die hebben uitgedokterd, dat mensen van vijftig jaar en ouder het in inzicht, scherp logisch denken en door zettingsvermogen winnen van de jon gere generatie, op wie men vóór de tweede wereldoorlog in de eerste plaats meende te mogen bouwen? Juist die tweede wereldoorlog heeft deze merkwaardige feiten eigenlijk pas goed aan het licht gebracht en Amerika zou niet echt Amerikaans meer zijn ge weest, wanneer men er daar niet on middellijk en onverbiddelijk de conse quenties uit getrokken had. Dokters, politici en economen hebben hun nieuwste sensationele ontdekking reeds scherp geformuleerd: „Het leven begint pas in het vijftigste levensjaar". Zelfs Walter B. Pitkin, die zijn be roemd geworden boek „Life begins at fourty" een jaar of wat geleden schreef, heeft zich nog tien jaar vergist: We be ginnen op ons vijftigste en helemaal „bij" zijn we pas zo tussen de 60 en 70! Daar staan ze nu, de werkgevers, de overheid vooraan, die hun mensen zo graag met 65 of zelfs al vijf jaar eerder met pensioen sturen. De verzekerings kassen, die dan beginnen met de beta ling van ouderdomsuitkeringen. En was het niet en algemeen erkend en aan vaard feit, dat voor wie de veertig een maal gepasseerd was, eigenlijk geen plaatsje meer in het bedrijfsleven be schikbaar kon worden gesteld? „Het spijt ons, maar Uw leeftijd. De bordjes verhangen. In Amerika zijn de bordjes hier en daar al verhangen en de Amerikaanse industrie, die in de oorlogsjaren het prestatievermogen van de „oudjes" pas goed heeft leren waarderen, denkt er nu heel anders over. Bij Ford zijn reeds 30 van de arbeiders vijftig jaar of ouder (vóór de oorlog nauwelijks 15 'In) en van boven de zeventig werken er meer dan duizend Of wilt U het nog Amerikaanser? Een vrouwelijk psychiater, dr. Lilian Martin, die zelf negentig is, is er in geslaagd 30 verpleegden van een tehuis voor ouden van dagen weer een baan in de maatschappij te verschaffen. De jongste was toch al twee-en-zestig en nu, drie jaar later, werken ze nog steeds als handelsreiziger, corrector bij een krant, leerbewerker, enz. Een 82- jarige dame wist zelfs een cactuskwc- kerij op poten te -zetten en verdient daar veel geld mee. Prof. Mc. Farland van de Harvard- University heeft vastgesteld, dat b.v. in weverijen en spinnerijen arbeiders van boven de zestig maar de helft van het aantal ongelukken veroorzaken van dat van hun jongere collega's. Voor chauf feurs bleek hetzelfde te gelden en een enquête bij 140 grote fabrieken leerde de professor, dat de gemiddelde leeftijd van hen, die door de directies als de tuigd, dat de mens pas indien hij zijn vijftigste verjaardag gepasseerd is, geestelijk, intellectueel en ook zedelijk op het hoogtepunt van zijn ontwikke ling komt. D.w.z. indien hij er reeds voordien voor zorgt „in training te blij ven". Want nog altijd geldt onvermin derd de biologische wet, die zegt, dat organen, welke niet of niet voldoende gebruikt worden, onvermijdelijk ach teruit gaan. In Amerika geldt dan ook voor vijftigjarigen nu de leuze: „Ont wikkelt U verder, studeert, traint Uw hersenen en houdt ze in beweging.." Zullen wij er in Europa goed aan doen deze leuze ook tot onze te maken? Misschien hebben de Amerikanen ge lijk, maar misschien zijn hun conclusies toch wel wat overdreven. Maar hoe het ook zij, zich te ontwikkelen is altijd nuttig, ook op latere leeftijd, en ge zonde „concurrentie" tussen ouderdom en jonkheid kan ook ons maatschappe lijk en geestelijk leven alleen maar ten goede komen. QRAAG een boterletter en wat marse pein. Wat marsepein en een boter letter". Het zijn woorden, die in deze tijd tientallen malen per dag weerklin ken in iedere banketbakkerswinkel in iedere plaats in Nederland. Voor het eerst zal, nu de suiker vrij is. ieder er vermoedelijk naar hartelust van kun nen kopen en voor het eerst sedert 1940 hebben de banketbakkers weer han denvol werk om aan al die bestellin gen te voldoen. Voor de schrijver dezer regelen is de eerste herinnering aan boterletters overigens alles minder dan een aange name. Hij was twee jaar en dribbelde als bakkerszoon door de bakkerij juist op het ogenblik, waarop de knechts de schroeihete platen met boterletters uit de oven haalden. Die platen werden haastig op de tegelvloer geschoven en een ervan kwam precies althans vol gens de verhalen, die ik er later over hoorde tegen de achterkant van mijn pantoffeltjes aan, zodat ik prompt ach terover duikelde. Gillend als een speen varken en met verbrande boterletterbil- len werd ik uit de bakkerij gedragen.. Het leed moet snel geleden zijn ge weest. Want boterletters behoren tot mijn uitgelezen lekkernijen. De banketbakkers denken er wellicht anders over. Want boterletters bakken is geen onverdeelde vreugd. Een boter letter bestaat uit twee bestanddelen: amandelspijs en korst. Nu is het zo, dat de koper vaak de meeste aandacht be steedt aan de amandelspijs, omdat die het sterkst zijn tong streelt. Voor de rechtgeaarde bakker is echter de korst het voornaamste. Qoede korst. Een goede korst heeft smaak, is goud geel van kleur met een iets donkerder bovenkant, zij is bros.en hoe krijgt men zo 'n korst? De bakker gebruikt er zijn fijnste bloemsoorten voor en bij n'ets is hij minder spaarzaam met bo ter, dan bij het maken van zijn korst- deeg. Met eindeloos geduld mengt hij deze twee bestanddelen dooreen, voegt JJE REGERING is van oordeel, dat emigratie van boeren en landarbeiders dient te worden bevorderd, indien vast staat, dat elders goede toekomstmoge lijkheden bestaan. De minister van Landbouw heeft dit uitdrukkelijk mee gedeeld In de Memorie van Antwoord op de Landbouwbegroting 1949 en hier mee wordt een geheel nieuwe emigra tie-politiek ingeleid. Men herinnert zich de eerste tijd na de bevrijding, toen een groot percen tage van de Nederlandse bevolking blijkens een gehouden enquête dg wens had geuit om te emigreren. Aan vankelijk bedroeg dit percentage 22 pet., later steeg het tot 32. Tussen wens en werkelijkheid bestaat na tuurlijk nog wel enig verschil, maar de cijfers typeerden de geestesgesteld heid. De regering daarentegen wilde zich op het voetstuk blijven plaatsen van „de werkkrachten zijn nodig in eigen land voor de wederopbouw". Deze politiek vond een krachtige steun in de practische onmogelijkheid om naar elders te vertrekken, ten eerste vanwege de geringe vervoersmoge lijkheden, ten tweede vanwege de deviezenbeperking, die er toe leidde, dat ieder, die er in zou slagen verlof te verkrijgen te emigreren, practisch zonder enig geld in zijn nieuwe vader land zou aankomen. Sindsdien heeft de toestand zich ge wijzigd. Langzaam maar zeker heeft de regering een andere weg ingeslagen, aarzelend, en nu, eindelijk, kort en krachtig: emigratie zal worden bevor derd. Wij weten niet in hoeverre hier de vrees voor werkloosheid de regering heeft geleid. Zo zij al bestaat en te recht: eind October telde ons land 28.770 geheel werklozen de mogelijkheid van vervoer naar elders is ook ruimer geworden en tegelijkertijd doet zich in verschillende vreemde landen een grote vraag naar buitenlandse arbeidskrachten voor. Naar Canada. Canada vraagt voor het komende jaar 20.000 Nederlanders, voornamelijk boeren. We mogen „blij" zijn, als we de tienduizend halen, zeide men ons van welingelichte zijde. Men wees daarbij op de trage gang van zaken, die waarlijk niet geweten behoeft te worden aan de goede wil van de Stichting Landverhuizing Nederland. In Canada komen er verschillende instanties aan te pas, die de voorbe reidende maatregelen tot ontvangst en plaatsing der emmigranten moeten treffen, en terwijl vóór de oorlog daar voor een veel efficiëntere organisatie bestond, moet thans gewerkt worden met een betrekkelijk te grote ver scheidenheid aan instellingen en in stanties, die bovendien elk op zichzelf nog te kampen hebben met een ge brek aan deskundig personeel. Ook naar andere landen. De nieuwe politiek van de regering blijkt ook uit de voorbereidingen tot emigratie naar andere landen: in de eerste plaats zal in de laatste maand van dit jaar een schip vertrekken naar Australië en Nieuw-Zeeland. Hierover zijn al voldoende bijzonderheden gepu bliceerd. Maar nu komt ook Argentinië aan de beurt. Tot voor kort is de emigratie naar Argentinië gehandicapt geworden door gebrek aan scheepsruimte. In de na bije toekomst wordt de situatie gun stiger. In de maand November konden reeds een dertigtal Nederlanders wor den geplaatst op kleine boten van een Nederlandse maatschappij. Deze boten bieden soms voor niet meer dan 25 nian maar veelal nog minder accommodatie, en dan gelukt het wel eens om er een vier- of vijftal emi granten een plaats te bezorgen. Naar wij vernemen, zal bedoelde maatschappij enkele kleine boten om bouwen speciaal met het doel om ze op Argentinië te laten varen en daar bij de gelegenheid tot plaatsing van emigranten te vergroten. Voor emigratie naar Argentinië doen zich ook andere, nieuwe perspec tieven voor, doordat de Argentijnse Dodero-lijnen in het komende voorjaar een tweetal schepen op Europa in de vaart zullen brengen. Er zullen dan acht afvaarten per jaar komen en het ziet er naar uit, dat enkele tientallen emigranten op elk schip een plaats zullen kunnen vinden. er melk bij en soms nog andere, ge heimzinnige ingrediënten, waarvan al leen hij de naam kent en die in banket bakkersfamilies van vader op zoon worden overgeleverd. Is alles goed ge mengd, dan begint hij te rollen. Een kluit deeg wordt met de hand of machinaal uitgerold tot een dun, room kleurig vlies. Het vlies wordt opgevou wen tot er weer een kluit ontstaat en opnieuw begint het rollen. Zestien, achttien, twintig, soms vier-en-twintig of dertig maalt wordt de bewerking herhaald, tot de banketbakker kramp heeft in zijn armen Het is een monnikenwerk en er is een eindeloos geduld voor nodig, maar het resultaat loont de arbeid. Iedere ban ketbakker weet, dat hij slechts door zeer vaak rollen een goede korst kan krijgen en is hij een vakman, dan heeft hij er die moeite voor over. Zorgvuldig wordt het deeg rond de rollen amandelspijs gevouwen. De bak ker vormt er letters van of staven ban ket. Die worden op de platen gelegd en gaan de oven in. En dan begint een van de onaangenaamste dingen van het boterletterbakken. Amandelspijs be staat, de naam zegt het voldoende, voor het grootse deel uit amandelen en sui ker, maar daarnaast uit olie. En die olie begint te verdampen en vervult de ganse bakkerij met een geenszins wel riekende walm. En als de platen de oven uitkomen slaat de blauwe damp eraf en wordt die geur nog doordcip- gender. Een weë, benauwende lucht, die de bakkers op de luchtpijpen slaat en een zoete smaak in de mond geeft. Is het wonder, dat er banketbakkers zijn, die in de Sinterklaas- en Kersttijd geen boterletter meer kunnen zien? Vooral niet als ze, zoals vroeger vaak het geval was, voor export naar Indië werken en soms reeds weken van tevo ren met het bakken moeten beginnen? Marsepein is prettiger. Neen, dan is marsepein maken een prettiger werk. Vooral voor banketbak kers, die aanleg voor boetseren hebben. Kijk eens: van marsepein ook al voornamelijk van amandelen en suiker gemaakt van marsepein dus worstjes maken of met behulp van vormpjes varkentjes te voorschijn toveren, dat kan per slot van rekening een kind. Maar de artistieke banketbakker stelt er prijs op in de Sint Nicolaas- en Kersttijd in zijn etalage een pronk juweel te hebben, waarnaar de mensen komen kijken en dat zij bewonderen met nauwelijks ingehouden kreten. Marsepein is uiterst kneedbaar en er zijn banketbakkers, die rozen van mar sepein kunnen vervaardigen zo mooi, dat zij nauwelijks van echte te onder scheiden zijn. Op de rozen volgen de blaadjes, dikwijls met de hand ge kleurd, op de blaadjes de stengels en al die onderdelen worden dan verenigd tot een imponerend bloemstuk, dat vooral voor kinderogen aan een sprookje denken doet. Anderen maken hammen en gebraden rollades, die er uit zien om van te wa tertanden en weer anderen zijn zelfs daar niet mee tevreden en kneden uit marsepein complete Sinterklazen op daken van complete huizen; je ziet de paarden huppelen en Sinterklaas amechtig hijgen.... In de Kersttijd zijn het dan natuur lijk Kersttaferelen, die onder de vaar dige handen van de banketbakker groeien. Wie bewaart niet de herinne ring aan tenminste een van deze pronk juwelen? Maar de banketbakker zucht van ver lichting als die dagen achter de rug zijn. Het is niet meer zo, dat op Sint Nicolaasavond zoals vroeger een groot deel van de bestellingen nog bezorgd moet worden. „De klant neemt er volledig genoe gen mee, als het bestelde overdag wordt bezorgd", verzekerde ons een banketbakker. En dus kan de man met het witte voorschot en de witte banketbakkers muts nu ook zijn 5 Decemberavond vie ren in de huiselijke kring. Hij zal het goed geluimd doen, want nering brengt tering. Maar niettemin: in geen enkele periode van het jaar is de mens snoep- lustiger dan in de Decembermaand en een banketbakker is ook maar een mens m'et één paar handen. NOORDER MARKTBOND, 30 Nov. 35500 kg rode kool 710; 7000 kg gele kool 66,30; 5000 kg groene kool 6 8,90, 7500 kg succes w. kool 56, 7000 kg uien 6.507.70; 2500 kg peen II 5.50; 9o00 kg bieten I 6.id. II 4.50; 4000 kg andijvie 4.2010.80. Op een in het Dorchester-hotel te Londen gehouden weldadigheids- bazar werd deze stijlvolle jurk van rood, zwart en gele ruit ge toond door de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur. Uitgeest Ten gevolge van de dikke mist ge raakten vijf wielrijders van de Tolweg in de Tolvaart. Op hun hulpgeroep kwamen enige omwonenden toesnellen, d:- de drenkelingen op het droge hiel pen. Zij konden per taxi naar hun woonplaats terug keren. Ook aan de Limmerweg geraakten enige wielrijders van het goede pad af en kwamen in de sloot terecht, waardoor zij een nat pak bekwamen. Ondanks de vermoeidheid van de spelers, welke duidelijk merkbaar is, stonden de partijen van gisteren op zeer hoog peil. Alleen Keiler verzuim de hierdoor de winst tegen zijn rivaal, de Belg Verpoest. Van der Staay en Laros herstelden zich na hun serie ne derlagen en wonnen beiden. Wederom gelukte het de Belg De- mesmaecker niet, zelfs maar één punt te bemachtigen. In zijn partij tegen v. d. Staay liet deze zich aan beide vleugels opsluiten om zich na enige zetten met voordeel te bevrijden. Ge leidelijk aan wist v. d. Staay zijn voor deel te vergroten en de coup de Royal in de stand te vlechten. De Belg werd hierdoor gedwongen enige zeer slech te zetten te doen, maar kon desondanks niet verhinderen dat v. d. Staay een damdoorbraak forceerde, hetgeen hem tevens de overwinning bracht. Ghes- tem behield door een overwinning op de Zwitser Rostan zijn kans op de 2e plaats. Na de chefneux-opening ont stond een klassiek middenspel, waarin de wereldkampioen enig voordeel be haalde. Naarmate de partij vorderde werd de druk op de witte stelling steeds heviger, zo zelfs, dat de Zwitser gedwongen werd een doorbraak te ne men, welke hem twee stukken kostte. Ghestem, die blijk gaf de stelling goed te hebben berekend, dwong de Zwitser dam te nemen, ving deze op, waarna hij zich van schijfwinst had verzekerd. Het daarna 'ontstane eindspel was slechts een kwestie van techniek en de wereldkampioen won dan ook zon der moeite. Keiler en Verpoest, beiden preten denten voor de 2e plaats, speelden eveneens een klasiek partijtje. In een ogenschijnlijk gelijke stand drong Keller van veld 28 naar 22 en wist daarmede schijfwinst af te dwin gen. Het typische is dat reeds in de 8ste ronde, tussen Post en Demesmaecker, een dergelijke stand was ontstaan. Daarmede had Keiler blijkbaar al zijn kruit verschoten, want reeds in het vergevorderd middenspel had hij de partij in zijn voordeel kunnen beslis sen. Ook het eindspel werd door hem zwak gespeeld en Verpoest maakte hiervan dankbaar gebruik door nog net op tijd de remisehaven binnen te zeilen. Door dit gelijke spel hebben beiden hun kans behouden en zal dam- minnend Nederland met belangstelling de resterende ronden tegemoet zien. De Fransman Chiland kreeg zijn vierde nederlaag in successie te incas seren. Na enige schermutselingen in de opening ontstond ook hier een klas sieke partij, waarin ik, nadat Chiland het basisspel op veld 45 had opgespeeld, zeer goede aanvalskansen op de kor te vleugel verkreeg. In het vergevor derd middenspel stootte ik door naa* veld 29, waardoor de stelling van da Fransman onder hevige druk kwam te staan. Hoewel deze zich taai verdedig de, kon hij terh niet verhinderen, dat ik een doorbraak forceerde en na een moeilijk eindspel Chiland op de knieën dwong. Roozenburg slaagde er niet in zijn overwinningenreeks voort te zetten en moest tegen de Fransman Perot met remise genoegen nemen. Reeds vanuit de opening was het duidelijk dat Perot zijn huid zo duur mogelijk wilde ver kopen. De partij kreeg hierdoor een zeer gecompliceerd karakter. Roozen burg trachtte de korte vleugel van zijn tegenstander lam te leggen, hetgeen hem tot in het vergevorderde midden spel inderdaad lukte. Perot wist ech ter al ruilende zijn nadeel tot een mi nimum te beperken en in het daarna ontstane eindspel zag Roozenburg geen kans meer zijn voordeel in winst om te zetten. De uitslagen van de 17e ronde luiden: G. RostanP. Ghestem 02; R. C. KeilerO. Verpoest 11; P. Roozen burgP. Perot 11; J. Demesmaecker D. v. d. Staay 02; H. ChilandH. Laros 02. 1. P. Roozenburg 29 p.; 2. Keller 23 punten; 3 Verpoest 21 p.; 4. Ghestem 20 p.; 5. Post 18 p.; 6 en 7. v. d. Staay en Laros 14 p.; 8. Perot 13 p.; 9. Chiland 13 p.; 10. Demesmaecker 3 p.; 11. Ros tan 2 punten. H. LAROS. Onze sortering is dit jaar groter dan ooit. Bezoekt eens onze gemoderniseerde winkel waar reeds meer dan 25 jaar speelgoed wordt verkocht. Grote sortering poppen, gekleed en ongekleed, echte celluloid poppen, mamapoppen en met slaapogen, ook wiegen en wagens. Lees- prenten- en kleurboeken, bornv- en blokkendozen, kamer tjes, winkeltjes, U zult goed slagen bij ons. Luxe artikelen, als pullen, vazen, portret standaards, bonbon schalen, eierstellen, koekdozen, enz., lepels, vorken, messen, leder waren, kamétui's, broches, colliers, arm banden, sigaretten- étui's, te veel om op te noemen. Naai- en seheerdozen v.af 4.50. Ga eerst kijken bij t/o. de Vismarkt, Alkmaar. kunt U het beste te recht bij RIJWIELLAMPEN 13.50, 13.50, 14.75, 17.75, 18.35, 19.50 HANDWARMERS vanaf 2.90, 3.25, 4.10, 6.10 KETTINGKASTEN compleet 3.85, 4.59, 5.50, 6.00 ZADELS vanaf 5.95. BEENPIJPEN voor dames en heren vanaf 6.75. Lederen WANTEN en HANDSCHOENEN vanaf 8.90. WOLLEN WANTEN 2.95. JASBESCHERMERS diverse kwaliteiten vanaf 1.85. STUURTASSEN ZIJ- en DUBBELE TASSEN. AUTOPEDS op lucht banden vanaf 33.50 en vele andere arti kelen! Uitsluitend a contant LUTTIK OUDORP 3, ALKMAAR. ■sf- Als steeds de grootste sortering e3seuh^> muziek, gramofoonplaten en -naalden KOORSTRAAT 17-19 - ALKMAAR - TELEFOON 3483 Moderne inrichting voor reparatie en onderhoud van alle muziek-instrumenten in en Huiskamerkap met geheel plastic blen der vanaf 7.50 Huiskamerkap met zijden zak 18.50 Pracht Perkakap met glasplaat 24.25 Zwaar Perkakap met losse plastic blender en lichtbak 44. 5-lichts kroon met hangend licht 27.50 5-Iichts kroon met glas 59.50 Leeslamp, compleet met zijden rokkap 44.90 Wandlampjes vanaf 3.95 Voor Uw St. Nico laasinkopen LAAT 158—160, TEL. 3663 ALKMAAR. J. HENSTRA. kan de wens van iedere Heer ver vuld worden heeft UW juiste keuze in APARTE In de MAGDALENENSTRAAT 10 ALKMAAR vindt U wat U zoekt. De Sint Nico- laastafel met een zeer uitgebreide coll. div. smaken BONBONS enz. enz. staat voor U klaar. Doet tijdig uw inkopen ZONDAGS GEOPEND VAN 2—6 UUR. Overhemden met 2 boorden 8.45 Dassen v.a. 1.05 Bretels 2.90, 2.75 Sokkenhouders 1.60, 1.40 Manchetknopen 60, 35 ct. Slobkousen 6.95 Mouwhouders 75, 48 ct. riMMERMAN's Vakkledingbedrjjf, Langestraat 4. Tel. 2231. Ook werkkledingbon 09 is nu geldig. de beproefde mental-trai-( ning versterkt Uw Wils kracht, Zelfvertrouwen, Geheugen, Concentratie, Tact en bevrijdt U van min- derheids-gevoelens, luste loosheid, bloos- spreek- en andere angsten. Prospectus met alle inlichtingen, bene vens aanbevelingen van be kende figuren als Lord Baden Powell, Prins Karei van Zweden, Gen. Ma]. Maurice gratis op aan vraag. U ontvangt dan te vens Inl. over onze afz. ka rakter-analysen uit hand schrift, speciale cursussen Mensenkennis, Grapholo- gie en mondei, lessen in spraak-en stemverbetering PELMAN INSTITUUT Damrak 68 - Telefoon 41878 AMSTERDAM (Erkend door de Insp.van het Schr. Onderwijs). LONDEN-PARIJS-NEWYORK GOED en GOEDKOOP MIENT 16 TELEF. 2216 ALKMAAR. Achterlichten Bagagetassen Jasbeschermers Handwarmers Kettingen Kettingkasten Pedalen Rijwiellampen Regenpijpen Sturen cell. Stuurtassen Zadels Autopeds Autopeds kogellagers Autopeds luchtbanden Stijliijzers Bij 25- ontvangt v.a. 0.85 v.a. „10.76 1.05 1.45 3.59 3.95 2.45 10.75 4.95 2.45 0.95 5.45 v.a. 13.95 v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. v.a. 19.75 37.75 6.95 v.a. v.a. aan cassabons U 2.50 aan waarde terug. ZIET ONZE ETALAGES MET DE LAAGSTE PRIJZEN! HET IS EEN KEUZE VOOR HET LEVEN wanneer U eens een edel sieraad koopt. Beraadt U dus. want echte kostbaas - heden, die passen bij Uzcl- ve en Uw smaak, zijn zeldzaam. Wanneer Ge zo iets zoekt, overlegt dan met Jdejmtelitn. vtui gis&u/ikri ALKMAAR TEL 381 2 Alleen ta. de 8racd«trMtl

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3