De besprekingen met Djokja zijn mislukt Nederlandse Ministers op thuisreis Onderwijzers protesteren tegen achterstelling bij salarisverhoging Spoorwegdievenbende liep in de val der politie Zes doden bij brand te Deventer DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hatta deed vergeefs laatste poging Geknoei bij Commissie van Goede Diensten Weerbericht Procesverbaal voor belediqing van de Sint Maandenlang stalen zij voor duizenden guldens textiel Vier kinderen behoren tot de slachtoffers Wesi-BerSijn ter stembus Hevige aardbeving in Mexico Botsing o© A'sluitdiik BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Maandag 6 December 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145e Jaargang No- 287 ALKMAARSCH TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familiebericb ten 20 cent per millimeter Vraag an Aanbod tot 15 woorden I 1.— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartral plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAY ONREDACTEUR: W OLIEMANS fJE „LAATSTE POGING" van de Nederlandse regering om door directe be- sprekingen met de regeerders van de republiek tot overeenstemming te komen heeft gefaald. Djokja heeft de toegestoken hand niet aangenomen. De ministers Stikker en Sassen zijn alweer onderweg naar Nederland en Hatta, die Zaterdag voor een allerlaatste poging onverwacht naar Batavia kwam vliegen, is onverrichter zake naar Djokja teruggekeerd. Nederland bleek niet bereid nog verdere concessies te doen. hetwelk de onderhandelingen tussen Hatta enerzijds en Stikker en Sassen anderzijds te Kalioerang en Batavia plaats hadden". Als gevolg van de mislukking van deze besprekingen, zo vervolgt AFP, wordt er thans opnieuw over de her vatting van de „politie-actie" gespro ken. Volgens politieke waarnemers hangt de hervatting af van de houding van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken; voorts van de reac ties van sommige niet-republikeinse In donesische leiders, die toch veel sym pathie hebben voor de republiek en ten slotte van de houding der Commissie van Goede Diensten, waarin de repu blikeinen vertrouwen blijven stellen en die van de Veiligheidsraad in geval van hervatting der besprekingen, méér be voegdheden zou krijgen. Zwart pessimisme. De hoop, die gerezen was, zo ver volgt AFP, is veranderd in zwart pes-' simisme, toen bleek, dat de Nederlan ders er op stonden, dat de hoge Verte genwoordiger van de Kroon het recht van veto zou behouden en de bevoegd heid de gewapende macht te gebruiken zonder de goedkeuring van de federale regering. De republikeinen hadden te verstaan gegeven, dat de insluiting van deze clausule niets minder en niets meer zouden betekenen dan de terug keer tot de koloniale staat. De conclusies, die Hatta in zijn aide memoire aan minister Stikker tijdens diens eerste bezoek asin Djokja had ge daan, waren ondanks het ingrijpen van DIJ HET VERTREK van de Neder- landse ministers, die per Constel lation „Franeker" reizen, verklaarde de heer Sassen: „Wij gaan terug om rap port uit te brengen aan de regering en voor nadere beraadslaging". De moge lijkheid van terugkeer naar Indonesië achtte de minister afhankelijk van een kabinetsbeslissing. De heer Sassen zeide „altjjd optimistisch" te zijn. Toen hem in verband met Hatta's bezoek nog gevraagd werd, of hij optimistischer was dan daags tevoren zeide de minister: „Dat hangt niet van mooi of lelijk weer af". Naar vernomen wordt, zullen de ad viseurs de eerstvolgende dagen naar Nederland vertrekken. Republiek geeft mislukking toe. De republikeinse minister van voor lichting, Mohammed Natsir, verklaarde, dat de pogingen, welke op het laatste ogenblik werden ondernomen, teneinde de Nederlands-Republikeinse onderhan delingen over het dode punt heen te helpen, voordat de Nederlandse delega tie naar Nederland terugkeerde, zijn mislukt. Dit werd door de minister op hei vliegveld te Batavia bekend ge maakt, juist voordat de Indonesische premier, Mohammed Hatta, naar de re publikeinse hoofdstad Djokjakarta te rugkeerde. Hatta was in een Amerikaans vlieg tuig, vergezeld van het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Dien sten, Merle Cochran, naar Batavia ge vlogen, teneinde te trachten de situatie tijdens een laatste bijeenkomst met de Nederlandse delegatie over het dode punt heen te helpen. De Nederlandse eisen betreffende de bevoegdheid van de Hoge Commissaris van de Kroon in Indonesië zouden voor een groot deel de oorzaak vormen van de „plotselinge mislukking" van de laat ste NederlandsIndonesische bespre kingen, aldus luidt de conclusie, die volgens AFP politieke waarnemers uit de jongste gebeurtenissen en de schaarse inlichtingen trekken, die „door het ijze ren gorden konden doorsijpelen achter Ernstige beschuidiging van het Bataviaasch Nieuwsblad Het Bataviaasch Nieuwsblad schrijft onder de titel „Dodelijke blamage", dat het berichten uit Djokja ontving „aan welker juistheid wij in geen en kel opzicht vermogen te twijfelen". Deze berichten komen hierop neer: 1. Dat een of meerdere lieden, die annex zijn dan wel tot voor korte tijd annex waren aan de Commissie voor Goede Diensten, voorbesprekingen voerden met de allerhoogste republi keinse regeringspersonen, vlak voordat het Amerikaanse lid der commissie, Cochran, zijn aparte voorstellen aan deze zelfde regeringspersonen voor legde; 2. dat bij deze voorafgaande bespre kingen door bedoelde aan de commisie verbonden persoon of personen nauw keurige instructies verstrekt zijn aan republikeinse regeringspersonen en hun medegedeeld is, wat zij Cochran moes ten antwoorden, opdat „zij zich niet zouden binden"; 3. dat Cochran hoogstwaarschijnlijk volslagen onbekend was met deze de marches. Het Nieuwsblad schrijft: „Hier ont hult zich een politieke corruptie met zulk een verschrikkelijke achtergrond en strekking, dat men in de geschie denis tevergeefs zoekt naar een paral lel. Het is duidelijk, dat de atmosfeer, waarin de C. v. G.D. heeft te werken op verbijsterende wijze vertoebeld is". Een woordvoerder van de commissie heeft over dit artikel gezegd dat het „nonsens" is. Intussen heeft de republikeinse mi nister van voorlichting, Natsir, ver klaard, dat de Commissie voor Goede Diensten binnen enige dagen haar ze tel zal verplaatsen naar Kalioerang (op republikeins gebied). Cochran, de Amerikaanse gedelegeerde bij de Commissie van Goede Diensten, met voldoende geweest „om de Neder landse onderhandelaars zachter te stemmen". De door Hatta in November gedane concessies waren de volgende: Het verder terugtrekken der republi keinse strijdkrachten achter de linies volgens de status quo, de guerillastrij ders te gelasten hun activiteit op het Nederlandse territoir te beëindigen, het overdragen der verantwoordelijkheid voor de buitenlandse politiek aan de interim-regering en verder het toestaan, dat de interim-regering zou worden ge vormd voor de verkiezing van een constituërende vergadering. De Indonesische leiders, die de repu bliek welgezind zijn, zijn, zo vervolgt AFP, Anak Agoeng, premier van Oost- Itidonesië, en Adil Poeradiredja. Beiden zijn van oordeel, dat een Indonesische federatie niet tot stand kan komen zon der deelneming der republiek. Abdoellah Koning van Palestina Het te Cairo verschijnende Arabische weekblad „Akbar el Yom" meldt, dat Koning Abdoellah van Trans-Jordanië zich tot Koning van Palestina heeft la ten uitroepen en dat de Arabische lan den deze stap veroordelen. Dr. Bunche, waarnemend bemidde laar der V. N., heeft meegedeeld, dit be richt te Athene te hebben vernomen, doch er niet officieel van in kennis te zijn gesteld. „Indien dit bericht wordt bevestigd, wijzigt dit de gehele situatie in Palestina", aldus dr. Bunche. Ontzettende scheepsramp in China Volgens berichten uit Sjanhai is een schip met vluchtelingen in de mond van de Yangtse na een explosie gezon ken. Meer dan duizend mensen zouden gedood of gewond zijn. Met ingang van 1 December is het hoofd van de legerfilmdienst, de ka pitein in buitengewone dienst H. Al sem van zijn functie ontheven en eer vol uit de militaire dienst ontslagen. Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk regen Matige, nu en dan krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West, ongeveer de zelfde of iets hogere temperatuur. Te Utrecht hield de Algemene Ne derlandse Onderwijzersfederatie een protestvergadering, waarvoor een bui tengewoon grote belangstelling bestond. In zijn openingsrede wees voorzitter W. Wildschut erop, dat door de commis sie Wesselings belangrijke resultaten zijn bereikt. De salarispositie van de onderwijzers is verbeterd. Een ander re sultaat is, dat eventueel de salarissen van de onderwijzers gelijktijdig met en evenredig aan die van de ambtenaren wijzigingen zullen ondergaan. De bedoe ling hiervan is, dat alle maatregelen tot verbetering van de financiële posi tie der ambtenaren gelijktijdig ook voor de onderwijzers zullen worden toege past, hetgeen aanvankelijk ook geschied de. Maar thans dreigt er ernstige stag natie te komen, en daartegen gaat ons protest, aldus spreker. Aan het einde van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin de vergadering haar diepe teleurstelling uitspreekt over het feit, dat voor ambte naren diverse maatregelen zijn geno men, die nog steeds niet voor de onder wijzers zijn geldig verklaard. Met klem wordt er bij de regering in deze motie op aangedrongen de gratificatiebeslui- ten, die voor de ambtenaren van kracht zijn, ook voor de onderwijzers geldig te China vraagt Amerikaanse leiding en 3 milliard Volgens Chinese functionarissen te Washington, wil mevrouw Tsjang Kai Sjek, die op het ogenblik in Washing ton vertoeft, de Verenigde Staten ver zoeken China te helpen tegen het com munisme volgens een program, waarvan de uitvoering naar schatiing drie mil liard dollar zou kosten over de komen de drie jaar. Dit program is door de Chinese ambassadeur, Wellington Koo, aan Truman ter hand gesteld. Gevraagd wordt o.m.: het naar China zenden van een vooraanstaand militair leider om de leiding te nemen van de bevoorrading van het Chinese leger, de militaire training te leiden en de strate gische leiding op zich te nemen. Vol gens waarnemers betekent dit, dat Tsjang Kai Sjek zou wensen, dat de Verenigde Staten de leiding van de strijd overnemen. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Een Amerikaanse „Skymaster" is Zondagochtend, kort nadat het was op gestegen voor een vlucht naar Berlijn, in het kader van de „luchtbrug" neer gestort. De drie leden van de beman ning kwamen om het 'leven. Het onge luk had plaats op een afstand van on- geveer drie kilometer van het vlieg veld te Fassberg, dat in de Britse zóne van Duitsland is gelegen. WEENS ADVOCAAT WIL VRIJGE ZELLEN VERPLICHTEN TE TROUWEN Een Weense advocaat heeft officiële toestemming gevraagd voor de oprich ting van een nieuwe politieke partij, die een verplicht huwelijk van alle vrijge zellen tussen 30 en 65 jaar voorstaat. verklaren, dat de 5 pet. verhoging van de salarissen boven de 3000 gulden, die voor de ambtenaren in ontwerp is, eveneens voor de onderwijzers van toe passing zal zijn en daf deze maatregelen, die wijzigingen brengen in de financiële positie van de ambtenaren, gelijktijdig en evenredig voor de onderwijzers zul len gelden. Toen Sint Nicolaas Zaterdagmorgen in een open landauer zijn triomftocht door Winterswijk maakte, werd de kindervriend van een bouwwerk af door één der daar aan het werk zijnde arbeiders met zand gegooid. Sint Ni' colaas stelde de politie telefonisch met deze baldadigheid in kennis, waarna onder leiding van een inspecteur on middellijk een onderzoek werd inge steld. Nadat één der arbeiders als ver dachte naar het politiebureau was overgebrachtlegde hij een bekentenis af. De politie maakte proces-verbaal tegen hem op. Wanordelijkheden te Caïro Demonstrerende studenten van de universiteit te Caïro gebruikten de rec tor als schild tijdens gevechten met de politie; de commandant van de politie werd gedood. De studenten bestookten van achter hun levend schild een poli tieauto met vuurwapens, handgranaten en stenen, waardoor verscheidene poli tiemannen werden gewond, waarvan enkele ernstig. Terzelfdertijd wierpen studenten van de medische faculteit drie handgranaten, waardoor het hoofd van de politie, Selim Zaka Pasha, de dood vond. Sinterklaas in het Stadion. Voor de aanvang van de wedstrijd Blauw Wit Volewijckers, die in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld, deelde Sint Nicolaas surprises aan de spelers uit. De aanvoerders Altink (B.W. - links) en keeper Hagenaars (V.) hebben hun presentje in ontvangst mogen nemen. Samenwerking tussen rijkspolitie te Diemen, de politie te Amsterdam en de spoorwegrecherche heeft een eind gemaakt aan de werkzaamheden van een bende spoorwegdieven, die voor duizenden guldens textiel uit goede rentreinen heeft gestolen. Reeds maanden lang waren dief stallen uit de goederentreinen, die 's nachts van Twente naar Amsterdam rijden, geconstateerd. Deze tremen be vatten soms dertig tot vijftig pakken textiel, welke tezamen een waarde van tienduizenden guldens vertegen woordigen. In het begin van dit jaar vond de politie enkele van deze vermiste pakken langs de spoorbaan nabij de jjj Rietlanden een groot spoorweg emplacement voor goederentreinen nabij Amsterdam. Dit wees erop dat een bende dit ter rein voor zijn operaties had gekozen. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht dat de dieven zeer geraffi neerd te werk gingen. Een of meer leden van de bende sprongen reeds in Amersfoort of Hilversum, waar de treinen korten tijd opgehouden wor den, op de wagons en daar zij zoals later bleek beschikten over sleu tels die op de deuren pasten, lukte het hun in de wagons door te dringen. Terwijl de trein dan naar de hoofd stad reed hadden zij de tijd bij het licht van een zaklantaarn uit te zoe ken wat van hun gading was. Nabij Diemen verlaten de goederentreinen het hoofdspoor om via een kleine hel ling de Rietlanden op te rijden, up deze helling vermindert de zware trein aanmerkelijk in snelheid en hiervan maakten de „reizigers" ge bruik de goederen uit de wagons te gooien en zelf eveneens eruit te springen. Samen met daar opgestelde handlangers werden dan snel de pak ketten verzameld en vervoerd. Weken lang heeft de politie ter plaatse, in een hinderlaag gelegen, doch dit leverde aanvankelijk geen succes optot op een avond de vorige week op de Overdiemerweg door twee surveillerende politiemannen, die een Hond bij zich hadden, een viertal mannen werd opgemerkt, die daar niets te maken hadden. Bij de poging deze mannen aan te houden wist één te ontsnappen, doch de anoes-e drie konden worden gearresteerd. Eén van deze wierp op het ogenblik dat de po litie hem greep een klein voorwerp in het gras, dat later door de hond werd teruggevonden en een sleutel bleek te zijn, zoals die gebruikt wor den bij de spoorwegen om de geslo ten goederenwagons te openen. Uit 't verhoor bleek, dat de politie een goede slag had geslagen, die nog beter werd toen men er in slaagde de vclgende morgen een man met een bakfiets aan te houden, die er kenne lijk op uit was de buit af te halen. Beiaardier Vincent 80 jaar Meester J. Vincent, koninklijk beiaar dier van het paleis op de Dam is Za terdag 80 jaar geworden. Te zijner ere werd in het Luthers rusthuis „De Wart- burg" te Oudenrijn, waar meester Vin cent woont, een receptie gehouden. Het hoogtepunt van deze receptie was voor de jubilaris wel het moment toen een telegram van koningin Juliana en prins Bernhard werd binnengebracht met de volgende inhoud: „Bieden U onze har telijke gelukwensen aan met Uw 80ste verjaardag". Ook van prinses Wilhel- mina ontving de jarige een telegram: „Ter gelegenheid van Uw 80ste verjaar dag bied ik U mijn oprechte gelukwen sen aan. Het is voor mij steeds een ge not geweest om naar Uw carillonspel te luisteren". FANNY NAAR AMERIKA Fanny BlankersKoen zal aan de 16e jaarlijkse overdekte athletiek kampi oenschappen in Amerika deelnemen. Van Wim Slijkhuis wordt eveneens verwacht dat hij naar Amerika zal gaan. Hedenmorgen in de vroegte heeft te Deventer een felle uitslaande brand gewoed, die zes slachtoffers heeft ge- cist, n.I. twee volwassenen en vier kin deren. Twee personen werden gewond. Om kwart vóór zes werd brand ge meld in de zeer nauwe Asserstraat bo ven de slagerij van S. van Krefeld. Op de eerste verdieping woonde de reiziger B. de Lange, die enige logé's in huis had met kinderen. Vermoede lijk hebben deze op een zolderverdie ping geslapen. Juist toen de brandweer arriveerde, viel de heer Lodeweges die in het huis gelogeerd was van een hoogte van 10 meter naar beneden. De man brak door de val beide benen Men zag daarop een vrouw op de ge- vellijst, die in haar val van de dak goot uit nog juist kon worden opge vangen in een springzeil. Deze vrouw bleek de echtgenote van De Lange te zijn. Zij stootte in het zeil op de trot toirband en brak het rechterheupbeen. De brandweer slaagde erin met de me chanische ladder een vierjarig meisje te bereiken, dat'in de dakgoot lag. Intussen had de brandweer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolderverdieping brandde geheel uit en van de eerste verdieping werd de achterzijde door het vuur verwoest. Daar vond men bij de nablussing het lijk van een volwassene, die men tot dusverre niet heeft kunnen identifice ren. Toen het dag werd begon men verder te zoeken naar de slachtoffers, aangezien nog een volwassene en vier kinderen die in huis zouden hebben verbleven, worden, vermist. Men is thans bezig om tussen de brandresten naar de lijken te zoeken. ITALIë WIL IN EUROPESE FEDERATIE De Italiaanse kamer heeft, na vier dagen debat over de buitenlandse poli tiek. zich uitgesproken voor aansluiting van Italië bij een Europese Federatie. Een linkse motie voor neutraliteit werd met 302 tegen 140 stemmen, bij zes ont. houdingen, verworpen. Winst voor socialisten De bevolking van West-Bcrlijn heeft gisteren gevolg gegeven aan dc op roep om ter stembus te gaan voor de gemeenteraadsverkiezingen. Negentig proeent van de 1.500.000 kiezers heeft gestemd. De bevolking van de Sovjet sector was verboden aan de stemming deel te nemen. Incidenten van belang hebben zich niet voorgedaan. In grote trekken verliepen de verkiezingen rustig. In de Britse en Franse sector werden elk 13 personen gearresteerd. In de Amerikaanse sector 43 personen. Tweederde van het aantal kiezers be stond uit vrouwen. De Amerikaanse bevelhebber in Berlijn, kolonel Howley, zei Zondag avond, dat de hoge opkomst „een. be wijs voor de wereld vormt, dat de Berlijners zich waardig getoond heb ben van de westelijke geallieerden de kans te ontvangen op democratische wijze over hun lot te beslissen. Het is een groots vertrouwensvotum in het wettige stadsbestuur, dat de commu nisten door middel van geweld en propaganda in discrediet hebben trach ten te brengen." Naar hedennacht uit Berlijn werd gemeld, heeft blijkens de officiële eind-resultaten, 84,7 van de kiezers gestemd. Het Duitse nieuwsagentschap DPD (Britse zóne) maakte te middernacht bekend, dat de sociaal-democraten de verkiezingen in de drie westelijke sec toren van Berlijn hadden gewonnen met ongeveer 60 van de uitgebrachte stemmen. Agence France Presse geeft als volgt de volledige uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen voor de drie Wes terse sectoren van Berlijn: Britse sector: sociaal-democraten 248.321, christen-democraten 82964, liberaal-democraten 73.181. Amerikaanse sector: sociaal-demo craten 389.460, christen-democraten 127.611, liberaal-democraten 98.852. Franse sector: sociaal-dêmocraten 188.119, christen-democraten 45.225, liberaal-democraten 28 903. Keizer treedt maar af Voor het eerst in de geschiede nis heeft de keizer van Japan een persoonlijke boodschap van een burger der Stad Nagoja ont vangen, waarin hij verzocht wordt af te treden. Daar het zenden of het overmaken van een persoon lijke boodschap tot de keizer tra ditioneel als majesteitsschennis wordt beschouwd, heeft de direc teur der posterijen te Nagoja vooraf het advies ingewonnen der regering, die hem aanraadde het telegram aan het keizerlijk huis te zenden. Defensieblok voor het Verre Oosten Volgens de diplomatieke redacteur van het blad „Sunday Times" zal zodra het Atlantisch pact zal zijn gesloten, een verdrag van bondgenootschap ter verdediging van het Verre Oosten wor den besproken. Dit bondgenootschap zou de Ver. Staten, Groot Brittannië en waarschijnlijk Nederland omvatten. (Onze diplomatieke medewerker bracht hierover een week geleden reeds een gedetailleerd bericht. Red.) Veel slachtoffers op het eiland Maria Madre Gedurende 24 uur hebben zich n-rd- schokken doen gevoel ?n langs d W s kust van Mexico en op de in de «le Oceaan gelegen Las Tres Marias-eilan- den De op het eiland Maria Madre ge vestigde straf-kolonie werd practisch geheel vernield. Nader wordt verno men, dat rook boven een heuvel op Maria Madre werd waargenomen. Het wordt mogelijk geacht, dat zich aldaar een nieuwe vulkaan aan het vormen is. Gemeld wordt dat 90% van de ge houwen op Maria Madre is verwoest; men vreest, dat zich onder de puin hopen vele lijken bevinden. Schepen van de Mexicaanse vloot zijn uitgevaren, teneinde honderden veroordeelden en de inwoners van het eiland weg te voeren. Een eskader van de luchtmacht is met medicijnen voor Maria Madre onderweg. De aardschokken werden ook gevoeld in geheel Californië, evenwel zonder grote schade aan te richten. Tc San Diego schudden de gebouwen der za kenwijken op hun grondvesten, doch geen melding werd gemaakt van aan gerichte schade. BAGGERMOLEN DOOR BOM BESCHADIGD Bij het uitbaggeren van de buitenha ven te Vlissingen werd een klein kaliber bom naar boven gehaald. De baggeremmer gooide zijn inhoud (met bom) in de zgn stortgoot en een ont ploffing volgde. De baggermolen, die beschadigd werd, moet naar Sliedrecht worden gesleept om daar hersteld te worden. De bemanning kwam met de schrik vrij. MINDER VIS IN DE NOORDZEE Meldden wij vorige week nog flinke vangsten van haringloggers, vissende bjj Smith's Knol, nu zijn deze tot een minimum terug gelopen. De daar vis sende loggers klagen over een schrale visserij. De vangsten bestaan uit 1 2 kanjes, zodat alles er op duidt, dat het einde der Noordzee-haringvisserij aanstaande is. VLIEGTUIG BIJ SJANGHAI NEERGESTORT Een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" is bij een vlieg veld te Sjanghai neergestort en ver brand. Twaalf inzittenden kwamen om het leven. Het toestel had 20 passagiers aan boord. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht. Eén dodeéén zwaargewonde (Eigen berichtgeving) Zaterdagmorgen om ongeveer acht uur heeft ter hoogte van het Monument op de Afsluitdijk een ernstige botsing plaats gehad tussen een luxe auto en 'n motorrijwiel, hetwelk reeds aan één persoon, de 38-jarige motorrijder T. Smit, D.U.W.-kampbeheerder te Me- demblik, het leven kostte. Diens duo rijder, W. de Haan, eveneens uit Me- demblik en ongeveer 40 jaar oud. werd zwaargewond naar de St. Lidwinastieh- ting te Den Helder vervoerd. Uit de richting Friesland, naderde een vrachtwagen, waaronder een luxe wa gen. De motorrijder S„ met op de duo de H. kwam van Den Oever Toen de motorrijder de vrachtauto wilde passe ren, werd dit zelfde gedaan door de achter de vrachtwagen riidende luxe auto. Een botsing was niet meer te voor komen. Het motorrijwiel sloeg tegen de grond en de berijders, werden er af ge slingerd. S. moet op slag dood zijn ge weest De H. liep zware verwondingen op, zodat medische hulp vervoer naar een ziekenhuis gewenst achtte Dc- luxe auto schoof door de tyitsing van de dijk af en bleef op slechts enkele tientallen centimeters van het IJselmeer af lig gen. Een der inzittenden kreeg lichte verwondingen. De mist alsook on voorzichtigheid moeten als oorzaken van dit ongeval worden genoemd Het n.otorrijwiel en de luxe wagen werden door de Wieringer Rijkspolitie in beslag genomen. Opperwachtmeester Vroom maakte proces-verbaal van hei gebeur de op.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1