Amerika voert geheime besprekingen voor verkrijging van bases Gezagsverhouding voornaamste geschilpunt Verwacht: Federale Regering zonder de Republiek Voor Djokja viel de deur op slot Men zegt: de mens heeft rechten p in Deventer AN EXTER Woensdag 8 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145e Jaargang No. 289 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Atlantisch pact mei of zonder gaten Gepolst zijn: C. v. G. D. naar Djokja Nederland verlaat Ecafe- conferentie Nadatde Republiek werd toegelaten iurpeleton een salvo en zich in beweging op (roeve. iet woord gevoerd door szen, schout bij nacht le heer H. Th. de Booy, ang, admiraal jhr. E. J. 5or ae commandant zee- nd, schout bij nacht J. i door de chef van de pper Sonsbeek. Nadat ogmaals een salvo had onder tromgeroffel de zette het Wilhelmus in nkte een zwager van de or de betoonde belang- i der slachtoffers k is gebleken, dat bij de iter de volgende zes per- jekomen: de dertigjarige een anderhalf jarig zoon- r A. S. de Lange, de 44- deweges uit Zaandam en •ig dochtertje en vier- die bij de familie De :n en tenslotte het ander- je van de familie Thijsen t, dat bij de familie Lo- andam logeerde en door as meegenomen naar De- zijn de heer A. S. de Lodeweges en een drie- e van de fam. de Lange, ermoedt, dat de brand roorzaakt door een de an. De heer De Lange it en wekte zijn echt- blijkbaar in huis gaan and haar later dood. De a Ws door een raam ont- Lodeweges kon met het je van de familie De dakgoot vluchten. e zullen die deuren nt de achterdeuren later is een aantal het doorzoeken van lanken. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C KRAK ALKMAARSCHL COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent pet millimetei familiebench ten 20 cent per millimeter Vraag 2„ Aanbod tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 pel maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W OLIEMANS Wordi het ernst (VAN ONZE DIPLOMATIEKE MEDEWERKER) nE OMSCHRIJVING VAN HET PRINCIPE der onmiddellijke wederzijdse hulp- verlening en de kwestie van het lidmaatschap zijn de moeilijkste problemen, waarvoor de ambassadeur van de vijf landen van het Brusselse pact en Canada en de vertegenwoordigerr van het Amerikaanse State Department zich gesteld zien bij hun zojuist begonnen besprekingen over het Noordatlantisch pact. Af gezien echter van deze twee punten bestaat er, naar ik uit Washington ver. eem, tussen de partijen aan deze en gene zijde van de oceaan een vrijwel algehele overeenstemming over alle andere aspecten van het te sluiten pact. Noorwegen, Denemarken, IJsland, Ierland en Portugal HE AMERIKAANSE constitutie be- paalt, dat het Congres in elk afzon derlijk geval over de vraag van oorlog moet beslissen. Dat sluit uit, dat in het verdrag een bepaling wordt opgeno men, welke de Verenigde Staten tot automatische militaire actie verplicht. Om aan dit bezwaar het hoofd te bie den, hebben de landen van de Weste lijke Unie een oplossing aan de hand gedaan, die hierop neerkomt: Het pact zal bijstand in principe automatisch maken, maar de aard en de omvang van deze bijstand zouden worden vast gesteld door een permanent consulta tief orgaan, dat de Noordatlantisehe staten in het kader van de te sluiten overeenkomst willen vormen. Men verwacht, dat dit het aan de regering van de Verenigde Staten mogelijk zal maken onmiddellijk materiële hulp te verlenen, terwijl het Congres zich dan met grote snelheid over de militaire actie zou hebben uit te spreken. De West-Europeanen hopen, dat deze for mule voor de Amerikanen aanvaard baar zal zijn. Wat nu de vraag van het lidmaat schap betreft: De Brusselse mogend heden geven er de voorkeur aan, dat het bondgenootschap voorlopig beperkt zal blijven tot henzelf, de Verenigde Staten en Canada. Wel zijn zij voor standers van een clausule, die het pact in de toekomst voor andere deel nemers openstelt. Daarentegen houden officiële kringen in Amerika zich druk bezig met de bestudering van de mo gelijkheid om reeds onmiddellijk bij, of in ieder geval kort na lit't sluiten van het verdrag de „gaten" in het defensie systeem te dichten. De wens van deze lieden en meer in het bijzonder nog van de ambtenaren van het Ministerie van Defensie om aan het pact naast zijn morele ook een zo groot mogelijke strategische waarde te geven, heeft, naar uit betrouwbare bron werd mede gedeeld, geleid tot geheime Ameri kaanse besprekingen met Noorwegen, Denemarken, IJsland, Ierland en Por tugal. Om de voorkeur van de Amerikanen voor de opneming van deze landen in het pact te begrijpen, moet men weten, dat generaal Bradley, die indertijd Ei senhower als stafchef is opgevolgd, Mutatie in delegatie naar Vijilanden-studiecommissie De heer P. A. Kerstens, die met de heren Albarda en Bruins Slot deel uit maakt van de Nederlandse delegatie naar de vijflanden-studiecommissie, welke te Parijs een studie maakt van het vraagstuk der Europese eenheid, heeft te kennen gegeven niet langer als Nederlands vertegenwoordiger te zul len optreden. In zijn plaats zal de heer P. J. S. Ser- rarens, lid der Tweede Kamer en secre taris-generaal van het Internationale Christelijke Vakverbond, worden aan gezocht. Voorts is Prof. Mr. R. Kranenburg voorzitter der Eerste Kamer der Staten Generaal, benoemd tot plaatsvervangend lid der Nederlandse delegatie. meent, dat in geval van oorlog aan het Amerikaanse leger vóór al het andere twee dingen te doen staan: 1. Het bezetten en verdedigen van de bases, van waaruit'een vijand de Ver enigde Staten zou kunnen bombarde ren. 2. Het bezetten en verdedigen van de bases, van waaruit de eigen lucht macht het gebied van de vijand zou kunnen bombarderen. Dit brengt met zich mede, dkt de Amerikaanse strategen de allergrootste belangstelling koesteren voor gebieden als de Azoren, Groenland, IJsland en Ierland, die in dit opzicht diensten van onschatbare waarde zouden kunnen be wijzen. Ongetwijfeld bestaan er aan de zijde van enkele van deze landen po litieke en andere bezwaren tegen een aansluiting bij het Westelijk defensie systeem, maar de Amerikanen geloven, drt deze op een of andere wijze wel te overwinnen zijn. In dit verband wijzen zij op het eeuwenoude verdrag tussen Engeland en Portugal, dat tijdens de oorlog aan de geallieerden de moge lijkheid gaf de Azoren als basis te ge bruiken. £)E AANVAARDING van 't pact door de Verenigde Staten zelf wordt zo wel hier als aan de overzijde van de oceaan als een uitgemaakte zaak be schouwd, nu de president steunt op een Congres, dat zich meer dan zijn voor ganger van zijn verantwoordelijkheid bewust is. Wanneer men de leden van het Congres stuk voor stuk de revue laat passeren, blijkt, dat de isolationis- ten onder hen thans op de vingers van beide handen zijn af te tellen. Des ondanks is het niet zo, dat men reeds thans aan het praten is over de ver deling van de Amerikaanse en Cana dese hulp en over de instelling van 'n militaire defensie-organisatie. Dat zal eerst geschieden, nadat het Congres zijn goedkeuring aan het natuurlijk in algemene termen vervatte verdrag zal hebben gehecht. Overigens wordt aangenomen, dat maarschalk Montgomery nog enige tijd chef van de Westelijke Defensieraad zal blijven, ook wanneer deze eenmaal met de Verenigde Staten en Canada is uitgebreid, maar dat op een later tijdstip het hoogste commando in han- j den van een Amerikaan zal komen, i Dit houdt verband met het feit. dat de Verenigde Staten hun meest vooraan staande militair en slechts deze kan voor de post in aanmerking komen' niet beschikbaar kunnen stellen, wijl deze aan het hoofd moet blijven staan van de Amerikaanse staf, die zich im mers niet slechts met Transatlantische problemen, maar bovendien met de minstens even belangrijke vraagstuk ken van de defensie in het gebied van Pacific heeft bezig te houden. De Ministers terug uit Indonesië Republikeinse krachten hinderen Moh HatLa Gisteravond landde op Schiphol de Constellation „Franeker" uit Batavia, aan boord waarvan zich bevonden de ministers Sassen en Stikker, alsmede de heren Neher en Dr. Blom, die uit Indonesië terugkeerden, na hun be sprekingen met de Republikeinse ge delegeerden. Direct na aankomst hebben de mi nisters Sassen en Stikker aan 'n groot aantal journalisten 'n beknopt vraag gesprek toegestaan, waaraan wij het volgende ontlenen: „Wij geloven, dat het bijzonder be langrijk is, dat tijdig in ieder geval vóór 1 Januari 1949 de wet „bewind Indonesië in overgangstijd" tot stand komt. Het voornaamste geschilpunt, dat aan het licht is gekomen tijdens de besprekingen, betreft de gezagsverhou ding tijdens de interimregering" aldus minister Sassen. Minister Stikker vul de deze laatste mededeling aan met op te merken: „dit is bepaaldelijk in af wijking met wat wij hadden mogen verwachten. Toen ik de vorige keer Batavia verliet, werd mij door de heer Hatta een aide-memoire overhandigd over deze kwestie. Wij hebben de in druk, dat nu allerlei tegenwerkende krachten in de Republiek het Hatta onmogelijk maken de essentiële pun ten van zijn standpunt inzake de ge zagsverhouding te handhaven". Minis ter Stikker ervolgde met te zeggen: KONINGIN SCHONK GEEN PAARD AAN FRANCO Van officiële zijde werd het ANP medegedeeld, dat het bericht, als zou koningin Juliana aan generaal Franco op zijn 56e verjaardag een volbloed paard ten geschenke hebben gegeven, volkomen uit de lucht gegrepen is. BIJ TWIST GESTOKEN. Zondagavond heeft de 32-jarige A. J. K. in een woning te Apeldoorn de 41-jarige P. K.van K., die hij enkele dagen geleden nog zijn a.s. schoonmoe der noemde, tijdens een hooglopende twist met een dolk in de buik gestoken De dader werd gearresteerd, de vrouw is in 't St. Liduinaziekenhuis opgeno men. Haar toestand is ernstig. Weerbericht v Weersverwachting geldig tot Donderdagavond: Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. „Wij zijn gedrieën naar Indonesië ge gaan en denken bepaaldelijk over vei scheidene feiten en gegevens verschil lend. Ik meen echter te mogen zeggen, dat wij het thans, wat betreft ons rap port aan de Nederlandse regering, vol komen met elkander eens zijn". Minister Sassen onderstreepte dit met te zeggen: „Ik onderschrijf dit volkomen" Minister Sassen verklaarde voorts, dat tijdens het verblijf in Indonesië verscheidene malen overleg is ge pleegd met de federalisten. Het kabi net zal beslissen of deze delegatie zich op een later tijdstip wederom naar Indonesië zal begeven. Sprekende over zijn verklaring, af gelegd in Karachi, zeide minister Sas sen: „Men vroeg mij, of de onderhan delingen een „break down" hebben. Ik heb hierop ontkennend geantwoord'" Tenslotte verklaarde de minister nog: „Het zal nuttig zijn, als de wet „be wind Indonesië in overgangstijd" wordt ingevoerd, deze een overgangsbepaling bevat, waardoor het mogelijk wordt de „inpassing" van de Republiek in het interimbestel te vergemakkelijken en te bevorderen. Adviseurs naar Nederland vertrokken Naar wij vernemen zijn de advi seurs van de Nederlandse kabinets delegatie, de heren Manschot, Ursono, De Pont en Hoven gistermorgen naar Nederland vertrokken. De heer Hage naar vertrekt heden, Woensdag. De berichten over een op handen zijnde verloving van Prinses Mar garet Rose van Engeland worden positiever. Hier de laatste foto van de 18-jarige en van John Spencer Churchill, Markies van B land- ford („Babyface"), de vermoede lijke toekomstige echtgenoot. Smirnoff beëindigt zijn vliegerloopaaan De over de gehele wereld bekende KLM-gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man, die met Piet Soer, Van Beukering en Grosveld in 1933 in de Pelikaan in recordtijd de kerstpost van Nederland naar Indië vloog, heeft gisteren beslo ten op te houden als gezagvoerder van de KLM te vliegen. „Ik heb nou ruim 33 jaar gevlogen en ik aoht nu de tijd gekomen dat jon geren mijn taak overnemen. Dit is nu eenmaal het lot van ieder werkend mens", zo kondigde Smirnoff zijn be sluit aan. Hij blijft zijn bijzonderë ca paciteiten in dienst der KLM stellen. Zij het nu in een functie op de grond, n.l. bij de hoofdinspectie bedrijfsuit- voering. UET BERICHT UIT BATAVIA, dat behalve de Kamerleden óók de advi seurs van de Nederlandse delegatie dezer dagen naar Nederland ver trekken, doet voor Djokja de deur onherroepelijk op slot. Immers: zolhng de adviseurs nog in Batavia verbleven bleef theoretisch de mogelijkheid van nieuwe besprekingen bestaan. De ministers toch waren, officieel gespro ken, slechts naar Den Haag teruggegaan voor het uitbrengen van rapport. De halsstarrige houding van Djokja heeft verder verblijf van de adviseurs in Indonesië volledig zinloos gemaakt. Zjj komen naar huis. ifiJAT OOIT aan Nederland verweten zou kunnen worden, zeker niet, dat men niet tot het uiterste is ge gaan om de Republiek tegemoet te treden. Alleen al het feit, dat de re gering haar ministers van Buiten landse Zaken en van Overzeese Ge biedsdelen afvaardigde, wijst op de ernst, waarmede men deze zaak om ringt. Daarnaast nemen wij aan, dat onze delegatie, die met bepaalde in structies is vertrokken, niets nage laten zal hebben om aan deze instruc ties een zo ruim mogelijke uitleg te geven. Het is zelfs waarschijnlijk, dat zij een te grote tegemoetkomendheid tegenover de Republiek heeft getoond. Aan de goede wil en het geduld van Nederland heeft het zeker niet gele gen, dat geen overeenstemming is be reikt. De Republiek toont een grote hals starrigheid en heeft daardoor de be staande moeilijkheden vergroot, zeker die van Nederland, maar ook die van de deelstaten en wellicht ook die van zichzelf. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. L. J. M. Beel, heeft nog dezer dagen verklaard, dat in elk geval vóór 1 Januari 1949 een federale regering zou worden ge vormd. Liefst zagen èn Nederland èn de deelstaten de Republiek daarin op genomen, teneinde een vruchtbare ba sis voor de verdere ontwikkeling te verkrijgen. Maar als het niet mèt de Republiek kan, dan maar zónder. De negara's hebben nog eens iaten we ten, dat zij in elk geval in de vor ming van een federale regering zon- c'er Republiek willen worden gekend en dat zij een stem in het kapittel wil len hebben. Overbodig, komt het ons voor, want niemand geloofd dat de Nederlandse regering zonder de deel staten beslissingen zal nemen, waar bij deze deelstaten zelf ten nauwste betrokken zijn. De bereidheid van de negara's om een regering te vormen zónder de re publiek is minder groot, dan die om hun steun te geven aan een federale regering mèt de Republiek en vooral de houding van de staten Oost-Indo- nesië en de Pasoendan is van ge wicht. Leggen de negara's het falen van de onderhandelingen uit als sterkte van de Republiek, dan zal het er voor Nederland niet gemakkelijker op worden Want het betekent de toe neming van de vrees van de negara's voor Soekarno en Hatta en de hun nen en een versterking van het gevoel van afhankelijkheid van Djokja. Ook in dit O-: ht zal de regering dus voor- ziehtighH dienen te betrachten. Het is te hopen, dat er ook nog een winstpunt uit de tegenwoordige situatie gehaald wordt. De opvattin gen van het buitenland (en vooral die van Amerika) getuigen niet steeds van sympathie voor het Nederlandse standpunt. Gelukkig valt een kente ring waar te nemen en vooral het feit, dat het Amerikaanse lid van de Com missie van Goede Diensten Cochran een samenspreking tussen de Neder landse delegatie en de Republikeinse afgevaardigden tot stand heeft ge bracht, zou er op kunnen wijzen, dat men in Amerika bereid is de Neder landse pogingen wat soepeler te be oordelen. Dat Nederland opnieuw zijn goede wil heeft getoond door enkele minister naar Batavia te zenden, moge het buitenland tot de overtui ging brengen, dat door ons land niets onbeproefd wordt gelaten om langs vreedzame weg de voorwaarden voor een nieuwe staatkundige en economi sche opbloei van Indonesië te schep pen. Prof. Reuter tijdelijk burgemeester van Berlijn Prof. Ernst Reuter, een der leiders van de sociaal-democratische partij, is door de Westelijke gemeenteraad een stemmig gekozen tot tijdelijk burge meester van, Berlijn. Prof. Reuter, die deze functie over neemt van mevr. Louise Schroeder, zal burgemeester blijven tot het midden van de volgende maand, wanneer de nieuwe Westelijke gemeenteraad, die Zondag j.l. gekozen werd, zijn eerste "ergadering houdt. Antara verneemt uit kringen van de republikeinse delegatie, dat de Com missie voor goede Diensten in de loop van de volgende week per trein naar Djokja zal reizen. Het bezoek van het Aust.r: iische lid der commissie, Critch- ley, aan Djokja geschiedt, aldus An tara, op verzoek van de republiKeinse delegatie. Het is nog niet bekend wie het republikeinse delegatielid Tjoa Sik Ien, die vorige week door Soekar no van het lidmaatschap is ontheven zal vervangen. 70LANG DE DIPLOMATEN van de Üno nog zo praten over de rechten van de mens is er ietwat niet in orde, zou je zeggen. Dinsdag heb ben de economische en. sociale raad u wat vredelievender wordt" zei de van de Verenigde Naties gestemd over rechter. „Ik sta op mijn rechten als het ontwerp van een internationale verklaring. Die ze gaan verklaren. Op dat het helder worde dat de mens rechten heeft. Voorlopig in ontwerp. En dan nog niet eens met algemene stemmen. Sovjet- en Witte Russen, met de Oekraine en Joego-Slavië in hun kielzog, trokken naar de neutrale wa teren. Ze onthielden zich van stem ming. Omdat ze geen raad weten. Het ging om vrij heid van beweging, het recht op reizen naar het buitenland, het recht op ar beid, op -igen bezit en op toereiken de normen voor voedsel, behuizing. mens" zei de lieverd. Toen zweeg de rechter 'In ootmoed. Het laatste woord was aan de bombardrice. Zo gaat het in de wilde wereld. HU ZIJN ER aan de rechten van de mens natuurlijk grenzen. Dat begreep een 50-jarige Haagse slokjes met'* mensenrechten pinker maar matig. Rwam geolied thuis en deed een frontale aanval op vrouw en schoondochter met een lam petkan. De schoondochter greefc een klewang van de muur en sloeg pa in het ziekenhuis, waar zaal 13 bedwelmd werd van de jeneverlucht. De vrouwen kleding en medische verzorging. Alles nog maar in ontwerp. Maar de Sovjets 'Z" konden er niet vóór stemmen... Het is te vei staan (hoewel geenszins te bil lijken) dat juffrouw Stephen Supina ec bom gooide op het hoofdkwartier van de Uno in Lake Success. Ze huur de in Juli een vliegtuig, nam een bom mee en smakte het ding neer. Later bekende ze haar daad te hebben ge wonden. Rechten van de mens: dan toch in ieder geval voor de moeders, dat ze hun eigen baby krijgen. In Mel- d» zusters van de kraa' afdeling twee kinderen verwis seld, de ma an John kreeg Peter in bed en Peter laafde zich aan de bron Bird, neger van z'n geloof, is elf maan den geleden wegens moord ter dood veroordeeld, maar de electrische stoel kwam er, door allerlei wissewasjes, nog steeds niet aan te pas. Toen hij het vonnis elf maanden geleden hoorde uitspreken zei Jake: Al de kerels, die met deze zaak wat te maken hebben, zullen nog eerder dood zijn dan ik! En de zaal lachte. Maar vandaag lacht er in Tacoma niemand meer. Want in de voorbije maanden zijn overleden: de president van de rechtbank, de po litiecommissaris, de rechter van in structie, de griffier. En gisteren stierf de verdediger, mr. J. W Selden. Alle vijf aan hartkrampen. En Jake heeft gezegd: er gaan er nog meer. variatie een bericht over Hitler. Die had een jacht van 2560 ton, het heette Grille en er waren 20 badkamers aan boord (want er viel nogal wat te rei nigen). Twee jaar geleden kocht een Engelse textielbaron het schuitje voor een millioen, hij liet er een -etje aan timmeren en verkocht het gisteren in New York voor vier millioen. De een z'n dood is de ander z'n brood. Zulks dacht óók een groep (andere) bandie ten in Rangoon. Ze besprongefi een -toombark;:, van de regering, schoten drie politiemannen dood, sloegen der tig opvarenden uit de circulatie en be gaven zich naar huis met juwelen ter waarde van anderhalve ton. Van het veel betere soort is het Oslose meisje Bjoero Vindheim. die van onze gezant de zilveren verzetsmedaille kreeg, om dat zij in oorlogstijd twee Nederlan ders verborg voor de moffen. MEN ZEGT: de mens heeft rech ten. Jawel. In Beieren kqmen iedere maand 9000 vluchtelingen uit Oost-Europa aan; in de laatste drie jaar zochten meer dan 3 millioen mi- dat de ooievaar geweest is de kinder- dZZZ„r^eLLe tjes merken. Met inkt. Naam van de van John. Nu gaan de dokters vlak ^na- serabelen van achter het ijzeren gor. dijn toevluch' in de Amerikaanse zone schudden voor de noodzakelijkheid van vrede". Gisteren kwam ze voor de kadi. De rechter trok een raar gezicht en veroordeelde haar. „Ik hoop dat ze wakker zijn", zei Steffie. „Ik hoop dat moeder op de billetjes van d kleine. DIBBERIG GEVAL in Tacoma (Amerika) De 46-jarige Jake van Duitsland. Dat ze Beieren de voor keur geven kan geen toeval zijn: sinds de geldsanering van vijf maanden ge leden is iedere Beier gemiddeld meer dan drie pond aangekomen. Voor de ALS LEZER van dit blad hebt u recht op een dagelijkse zenuw scheut. Vandaag komt het ding uit En geland. waar de artsenvereniging zit te wachten op een griepepidemie over de hele wereld. Ze wachten al een paar maanden, maar de griep laat ver stek gaan. Als tegengif een druppel le venswijsheid van mijn vriend de grot filosoof uit Tuitjehorn: Wanneer in een huwelijk handtasje en portefeuille geheimen voor elkaar hebben is er iets niet in orde. De Nederlandse afgevaardigden in de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) hebben de conferentie van de Ecafe verlaten, nadat de Republiek Indonesië met 8 tegen twee stemmen bij drie onthou dingen als mede-lid werd toegelaten. De leider van de Nederlandse dele gatie. dr. H. C. J. H. Gelissen, had reeds verklaard, dat indien de Repu bliek zou worden toegelaten, de Ne derlandse delegatie de huidige zitting van de commissie zou verlaten. ,.De toelating van de Republiek", zo zeide hij „zou betekenen, dat de commissie erkent, dat de Republiek verantwoor delijk is voor de internationale be trekkingen van Indonesië". Ver. Naties worden een kostbaar Babylon Op voorstel van Bolivia, Chili, Cuba, Haïti, Mexico, Peru, de Philippijnen en Uruguay hebben de Ver. Naties met 32 tegen 20 stemmen bij vijf onthou dingen besloten het Spaans tot derde werktaal te maken. Dit besluit verhoogt de uitgaven der V. N. met 1 250.000 dollar per jaar Daar de SpaansAmerikaanse lan den hebben toegezegd een voorstel om ook Russisch en Chinees als „werkta len" in te voeren, te zullen steunen, dreigt het secretariaat van de Verenig de Naties een zeer kostbaar Babyion te zullen worden. Marshall ondergaat nieroperatie De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall heeft gisteren in het Walter-Reed-ziekenhuis te Washington een nieroperatie onder gaan. De autoriteiten van het Walter- Reed-Ziekenhuis melden, dat de ope ratie geslaagd is. Uit niet-officiële bron wordt verno men, dat een van de nieren van de minister is weggenomen. Indien dit bericht juist is, zou het betekenen, dat minister Marshall ge durende tenminste verscheidene we ken zijn werkzaamheden niet zou kunnen verrichten OVEREENKOMST IN BERLIJN NIET ONMOGELIJK GEMAAKT ..De totstandkoming van een tegen- gemeenteraad in de Sovjet-sector maakt een overeenkomst betreffende Berlijn niet onmogelijk", zo heeft ge-' neraal Clay (le Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland gisteren tij dens een n^^scorferenti" verklaard. PORTRET VAN TRUMAN Truman poseert de laatste dagen voor een nieuw schilderij dat besjtemd is voor de loge in St Louis Hij wordt ge schilderd in zijn kwaliteit van derde graads meester der vrijmetselaars en draagt de daarbij behorende regalia HAVENARBEIDERS STAKEN 15.000 Bombayse havenarbeiders zijn gisteren plotseling in staking gegaan naar aanleiding van de arrestatie van acht van hun vakverbondsleiders. Het werk in de haven lag geheel stil. Ook de vakbond van zeelieden in' Japan heeft tot een nieuwe driedaagse sta king besloten. Vijf honderd schepen liggen Werkeloos.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1