•sm OEFENING BAART KUNST Aan alle gerepatrieerde militairen „Tuinbouwbelang" in het goud Stad en Omqzowq. Ook bij de brandweer Kegelen voor de jongens overzee AGENDA Namen gevraagd Vijfhonderd gulden voor 25 gram ijs BENZINE SPAREN DEVIEZEN GAREN Bergen Warmenhuizen fl Een blik op het verleden I Gisteravond om kwart voor acht loeide weer de alarminstallatie met de melding van een brand bij de firma Met aan de Achterweg en slechts wei nige minuten later snelden de eerste brandweerlieden de kazerne aan de Nieuwesloot binnen. Van dat moment af was alles echt. Althans in de ogen van het publiek, dat de rode wagens door de stad zag daveren met lawaaiende bellen en de gehelmde brandweerlieden erop en eraan. Alkmaar onderging in het duis ter de sensatie van een echte brand. Dat ondervond ook de automobilist in de wagen met het Amerikaanse num merbord, die de Friese Brug afreed en niet snel genoeg ruim baan maakte, zodat hij met een huil van de sirene werd begroet. Dat is wel tegen de regels, maar ja, in hun enthousiasme vergaten de wakkere blussers de regels een ogenblik. Wat zich bij een gevaarlijke brand als deze kan voordoen, werd in de practijk gebracht. Het terrein werd verkend en de brandhaard opgespoord door leden van de reddingsploeg, voor zien van rookmaskers, die zich voor zichtig een weg baanden langs een lijn, die dwars door de verstikkende rook liep. Van alle zijden werd het vuur ingesloten, maar de felle Noor denwind was oorzaak, dat vonken overwaaiden naar het pand van de f'rma Rolff aan het Luttik Oudorp, en ook daar de rode haan zijn gehate kop opstak. Onmiddellijk werd meer ma teriaal opgeroepen, zodat na een kwartier alle beschikbare spuiten, plus de ladder plus de manschappen- wagen ter plaatse waren. Toen begaf de motor van een der spuiten het en opnieuw trok een ploeg naar de kazerne om de uit 1922 date rende motorspuit op te halen. Inmiddels waren de slangen ontrold en zeker uit twintig straalpijpen werd (geen) water gegeven, zodat comman dant van Maarleveld de voldoening mocht smaken, na een uur tijfis het vuur onder de knie te hebben. Niet echter dan nadat zowel op de Achter weg als op het Luttik Oudorp met schuimblussers was gewerkt, die on misbare apparaten, die bij benzine- en oliebranden zulke waardqj-olle dien sten bewijzen. De licht-agregaten heb ben op.nieuw hun nut bewezen,toen het in de duistere steegjes en sloppen, v/aar een stikkende rook hing, zwaar werken werd. Te ruim negen uur rukte de brand weer in, na een oefening, die zoals elle voorgaande nuttig was, tot in alle details. Want een nieuw object is toe gevoegd aan de steeds groeiende lijst van panden en huizenblokken, waar van de brandweer kan zeggen als De prijs-uitreil'ing Ruim honderd leden, dames en heren van de Alkm. Kegelbond en het Ni- win-comité, waren gisteravond aan wezig bij de prijsuitreiking van de Niwin kegelwedstrijden in het Wapen van Heemskerk. Ruim half negen heette de voorzitter van de Alkm. Kegelbond, de heer Joh. Diepen, alle aanwezigen hartelijk wel kom en sprak zijn dank uit voor de medewerking tijdens het Niwincon- cours getoond. Vooral het beschikbaar stellen van diverss prijzen door de middenstand getuigde van een daadwerkelijke medewerking van de zakenmensen. Ook de dames en heren van de Alkm. Kegelbond en niet-leden dankte spr. voor de steun, om dit concours te doen slagen. Medebestuursleden van de bond, alsmede het bestuur van de wedstrijdcommissie dankte de voor zitter voor de arbeid tijdens de Niwin- wedstrijden verricht. Gaarne wenste spr. tot de prijsuitreiking over te gaan en deze zo vlot mogelijk te doen verlopen. Na de prijsuitreiking betuigde de voorzitter van het Niwin-comité, de heer Fels, zijn erkentelijkheid voor de geweldige prestatie tijdens dit con cours verricht. Al was de opbrengst dit jaar niet zo groot als vorig jaar, toch was spr. tevreden met het behaalde resultaat, gezien de reclamecampagne tijdens deze wedstrijden voor de Niwin in het algemeen gedaan. Spr. dankte het bestuur van de Alkm. Kegelbond alsmede de wedstrijdcommissie voor de geweldige arbeid. Wij zijn daarvan, aldus spr., tijdens de wedstrijden ge tuige geweest. De Kerstpakketten zijn reeds lang verzonden en zullen inmiddels de plaats van bestemming hebben be reikt. Ook zullen de gelden, welke voortvloeien uit de Niwin-actie, wor den besteed voor het aanschaffen van diverse sportartikelen, doch het zal niet doenlijk zijn om kegelbanen naar Indië te verzenden. Spr. hoopte, dat verschillende ont vangers van de Kerstpakketten even als vorig jaar niet achterwegen zul len blijven met hun dankbetuigingen. Gezellige muziek en een dansje besloten deze prijsuitreiking. DIERENBESCHERMING t In de Burgemeester Bosstraat is ko men aanlopen een wit hondje met zwart kopje (teef) en bij dr. De Har- tog op Koedijk een airedale-terrier (reu). Inlichtingen bij de inspecteur C. Verwer, Baanstraat. de nood eens aan de man mocht komen hier waren wij reeds eer der, hier staan wij niet te kijken als een (brandweer) kat in een vreemd pakhuis. Later heeft de heer Swager namens de firma Met dan ook zijn grote in- sfemming betuigd met het vlotte ver loop van de oefening, waarvan ook hij het grote nut inzag. En commandant van Maarleveld heeft de heer Swager zijn dank betuigd voor de medewer king en zijn vreugde erover uitgespro ken, dat steeds meer burgers blijk geven van begrip voor deze oefenin gen. ALBERDINGK THIJM VOOR HET VOETLICHT Zaterdagavond om acht uur zal de toneelvereniging Alberdingk Thijm in het Gulden Vlies voor het voetlicht tre den met het circusspel in drie bedrijven van Arie van de Lugt: „Lach dan August". De regisseur, de heer Jean Robert Sr., heeft tevens de hoofdrol in het stuk, dat geheel vóór en achter de coulissen van het circus zich afspeelt. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Anchors Aweigh, tot 14 jaar onder geleide: Vic toria Theater, 8 uur: Gifhandel in kin deren, 18 jaar; Cinema Americain 8 uur: De witte duivel, 14 jaar. VRIJDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Oliver Twist, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Ja maica Inn, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Little old New-York, 14 jaar. Bovenzaal Koekenbier, 8 uur: Vergade ring Ned. Handelsreizigersver. Hei- loo, De Rustende Jager, 8 uur: Leden vergadering Heiloo'er IJsbaan. ALKMAARSE BILJARTCOMPETITIE De gedetailleerde uitslag van de ont moeting tussen Drie Ruiten en Excel sior voor de A-klasse was als volgt: Chr. Kalman 65 22 12 2,96 M. Bruin 115 22 16 5 22 A. Sekles 75 25 12 3,00 D. Wester 95 25 18 3,80 L. v. d. Aakster 75 26 9 2,88 P. Rolie 66 26 13 2,53 R. Koster 57 21 8 2,66 C. Kommer 90 21 16 4,28 D. v. Baden 55 23 13 2 39 Wessel 90 23 11 3,91 Het ligt in de bedoeling te zijner tfjd een herdenkingsdienst te houden voor alle gedemobiliseerde militairen, die in Indonesië hebben gediend. In verband daarmede plaatsen wjj op verzoek van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog een ljjst van namen van gedemobiliseerde militairen. Het hoofd van het Gewestelijk kan toor van de Soc. Dienst verzoekt iedere gedemobiliseerde, behorende tot de gemeente Alkmaar, wiens naam niet op< onderstaande lijst voorkomt, dit mondeljjk of schriftelijk op te geven met vermelding van naam, voorlet ters, huisadres en O.V.W. of Dpi., aan Plaatselijk Demobilisatie Comité, Doe lenstraat 30b, Alkmaar. Bier C., Alkmaar, Rembrandtstraat 68 O.V.W.Bos C., Alkmaar, Nieuw- poortslaan 75 O.V.W.; Busch J., Alk maar, Tienewal C 7 O.V.W.; Boer A. de, Alkmaar, Nieuwpoortslaan 28 Dpi.; Booy N. W., Alkmaar, Visserschlaan 17A O.V.W.; Burger P. J. M., Alkmaar, Emmastraat 53 O.V.W.; Boskamp C. P., Alkmaar, Paardemarkt'4 O.V.W.; Braak J., Alkmaar, Baansingel 31a O.V.W.; Brouwer G. H., Alkmaar, Laat 183185 O.V.W.; Burgering H., Alk maar, Zaadmarkt 88 O.V.W.; Brui nenberg W. M., Alkmaar, St. Jozeph- straat 9 Dpi.; Bart J., Alkmaar, Pier- sonstraat 37 O.V.W.; Booten J. H., Alkmaar, Piersonstraat 12 O.V.W.; Dam H. J. v., Alkmaar, Dahliastraat 20 O.V.W.; Dekker J., Alkmaar, Over- diestraat 59 O.V.W.; Ekkel H. J., Alkmaar, Vrouwenstraat O.V.W.; Elout C. M., AlkmaaV, Tousaintstraat 6 Z.m.; Ginkel D. v., Alkmaar, Sta tionsweg 7 O.V.W.; Goosens C., Alk maar, Friescheweg 50 O.V.W.; Groot H. de; Alkmaar, Snaarmanslaan 27 O.V.W.; Groot W. T. de, Alkmaar, Mient 2 O.V.W.; Groet J„ Alkmaar, J. v. Scorelkade 13 Dpi.; Goes A. J. G., Alkmaar, Kennemerstraatweg 55 Dpi.; Hageman C. M., Alkmaar, Metius- straat 2 O.V.W.; Helder F. J., Alk maar, Kennemersingel 2 O.V.W.; Jon ker H. A., Alkmaar, Dahliastraat 8 O.V.W.; Kapteyn C. I., Alkmaar, Ken nemerstraatweg 76 O.V.W.; Klepper R, P., Alkmaar, Westerweg 96 O.V.W.; Korver P. J., Alkmaar, Dubbele Buurt 8 O.V.W.; Koster L. F., Alkmaar, Westerweg 346 O.V.W.; Kuipers J. J., Alkmaar, Noordervaart 84 O.V.W.; Kuyper J. J-, Alkmaar, C. W. Bruin visstraat 16 O.V.W.; Lienen J. H. v., Alkmaar, le Kabelstraat 29 O.V.W.; Lover E., Alkmaar, Hoeverkade 6 O.V.W.; Langeveld P., Alkmaar, Nas- saulaan 37 Dpi.; Maats P„ Alkmaar, Steynstraat 1 O.V.W.; Meijlink H. A., Alkmaar, Stationsweg 69 O.V.W.; Metselaar G., Alkmaar, Eikelenberg straat 21 O.V.W.; Miche J. I., Alk maar, Tuinstraat 9 O.V.W.; Meulen J. v. d., Alkmaar, Dubbele Buurt 12a Dpi.; Mulder J. C., Alkmaar, Reeker straat 56 O.V.W.; Maasdam H. C., Alkmaar, Liefdelaan 5 O.V.W.; Marij- ne A., Alkmaar, Scharloo 8 Dpi.; Olt- hof E., Alkmaar, Dr. Schaepmanstr. 1 O.V.W.; Oud M. N. A., Alkmaar, Lyceumstraat 87 O.V.W.; Oosten J. J. v. 't, Alkmaar, Bloemstraat O.V.W.; Peek W., Alkmaar, Oudorperdijkje 35A O.V.W.; Peeters H. H., Alkmaar, Dahliastraat 26 O.V.W.; Pol M. H., Alkmaar, Klein Nieuwland 14 O.V.W.; Pronk M. J., Alkmaar, le Landdwars- straat 19 O.V.W.; Pannekeet C. P. M., Alkmaar, Vogelenzang 2 O.V.W.; Quast N., Alkmaar, Westerweg 124, Dpi.; Ruiter G. A., Alkmaar, Hekel straat 19 O.V.W.; R«tsma J. L Alk maar, Juliana van Stolberglaan 26 O V.W.Peters F. J., Bergerweg 9, Alkmaar O.V.W.; Scheltinga G. J. A., Alkmaar, Vendronkenoord 14 O.V.W.; Schoeman E. N., Alkmaar, Nassau- laan 7 O.V.W.; Smorenberg J. B. Alkmaar, Augustijnstraat 5 O.V.W.; Smorenberg A. H., Alkmaar, Augus tijnstraat 5 O.V.W.; Staa A. J. v. d., Alkmaar, 2e Kabelstraat 12 O.V.W., Smit J., Alkmaar, Boezemsingel 15 Dpi.; Sneek A. P., Alkmaar, Slik- steeg 13 O.V.W.; Uitvlugt T., Alk maar, Lindegracht 39 O.V.W.; Vre- denburg J. L., Alkmaar, St. Jozeph- straat 10 O.V.W.; Vries F. J. de, Alk maar, Luttik Oudorp 74 O.V.W.; Vroo- me H. de, Alkmaar, Rippingstraat 14 O.V.W.; Vrijhoef J. G., Alkmaar, Dr. Schaepmanplein 12 O.V.W.; Wette- rauw H., Alkmaar, Kennemerstraat weg 50 Dpi.; Wit P., Alkmaar, Ree kerstraat 51 O.V.W.; Wentel D„ Alk maar, Reekerstraat 7 O.V.W.; Wel- tevrede A., Alkmaar, Nieuwpoortslaan 71 O.V.W.; Wetsteijn L., Alkmaar, Friederich Engelstraat 7 O.V.W.; Weijde C. v. d., Alkmaar, Vogelen zang 15 Dpi.; Ginkel L. T. v., Alkmaar, Schermeefstraat 2 O.V.W. Amels J., Alkmaar, Oude Gracht 2; Bakkum A., Alkmaar, Tuinstraat 15; Bierman C. M., Alkmaar, le Kanaal straat 5; Dekker J. J., Alkmaar, Ken- nemerstraat A 72; Dingerdis A. F., Alkmaar, Liefdelaan 7; Duyn P. v., Alkmaar, Kinheimstraat 17; Frankot R., Alkmaar, Ranonkelstraat 15; Hid- ding J., Alkmaar, Ooievaarstraat 21; Hoof J. de. Alkmaar, Tulpstraat 10; Kabel J., Alkmaar, Ingelandstraat 4; Lange J. A. v., Alkmaar, le Kabel straat 29; Moring H. J., Alkmaar, v. d. Woudestraat 56; Pas A. v. d., Alkmaar, Snaarmanslaan 53; Pjjcke A. C. L., Alkmaar, Nieuwpoortslaan 77; Raven P., Alkmaar, Boterbloem- straat 17; Reus J. A. de, Alkmaar, Boekelerjveg F. 1; Wagenaar H. J. M., Alkmaar, Nieuwlandersingel 40; Boersma H. J., Alkmaar, Nassaulaan 10; Vliet P. J. v., Alkmaar, Metius- straat 4; Peters J. C. G., Alkmaar, Stationsstraat 12; Kleverlaan H. J., Alkmaar, Verdronkenoord 51; Boer B. de, Alkmaar, G. W. Bruinvisstraat 19; Douma M., Alkmaar, Ropjeskuil 74. Ledenvergadering Witte Kruis Gisteravond hield de afdeling Alk maar van het Witte Kruis een leden vergadering in „Het Wapen van Haar lem". De voorzitter, de heer D. G. G. Margadant, heette allen van harte wel kom. Spreker betuigde zijn spijt dat zo weinig leden blijk van belangstelling voor deze vergadering hadden gegeven. Bij ontstentenis van de secretaresse, mevr. Elema, werd besloten in de vol gende vergadering voorlezing te doen van de notulen. Hierna behandelde mr. G. A. de Lange de begrotingen: Magazijn, Bad huis, Wijkkraamverpleging, Kraamcen- trum Alkmaar en Gezinsverzorging 1949. De verschillende begrotingen wer den goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat in het badhuis in het ver volg handdoeken verkrijgbaar zullen ziin. De begroting van de Gezinsverzor ging leverde een tekort van f 5165 op. Door samenwerking en inspanning van alle krachten zal men trachten deze post weg te werken. De voorzitter deel de mede, dat sinds kort het herstel lingsoord „Heideheuvel" voor niet- besmettelijke patiënten is opengesteld, %iat de leden daar eventueel gebruik van kunnen maken. In overleg met de gemeente zal getracht worden het Kleu terhuis naast het Witte Kruisgebouwje ter beschikking te krijgen. Dit huis zou dan ingericht worden voor de zusters. Als punt vijf stond op de agenda be stuursverkiezing. Daar geen tegen- candidaten waren gesteld, werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. Toegevoegd als leden werden de heer de Wolff Peereboom en mevr. Tondu. Besloten werd dr. W. J. Lojenga candidaat voor het hoofdbestuur ie stellen. Het is tegenwoordig zo, dat wijkverpleegsters op hun 55e jaar f 600 pensioen uitbetaald krijgen. Men was het er algemeen over eens, dat dit be drag verdubbeld moet 'worden. Hier voor zou dan door de afdeling 22 <jent per lid moeten worden betaald. Men besloot de afgevaardigde naar de Alge mene Vergadering, de heer C. Cou- wenhoven of mevrouw M.ElemaSas, opdracht te geven hiernaar te informe ren. Na de rondvraag, die niets oplever de, sloot de heer Margadant de verga dering. DERDK ABONNEIV^ENTS-CONCERT SERIE A Maandag a s 13 Dec 8 uur wordt in ft Gulden Vlies het derde abonnements-con- cert van de Haarlemse Orkestvereniging gegeven Deze keer is Marinus Adam de di rigent, terwijl Ans Bouter als piano-solis te haar medewerking zaï verlenen Het programma bestaat uit werken van Brahms en Beethoven Vijfde Pianoconcert In verband met de grote belangstelling welke er tegenwoordig voor deze concer ten bestaat (het vorige was totaal uitver kocht) verdient het aanbeveling vroegtij dig kaarten t# kopen Gisteren verscheen voor de bijzon dere politierechter in Alkmaar, mr. Stoffels, Willem L. uit Heiloo. Op een warme dag in de afgelopen zomer, ver schenen twee heren in de ijssalon van L. Zij bestelden een ijsje, maar inplaats van deze versnapering op te eten, haalden zij een brievenweger tevoor schijn en wogen de ijsco. In plaats van 90 gram woog deze maar 65 gram. Dit was de reden, waarom L. gisteren een bezoek bracht aan mr. Stoffels. De ver dachte was het in het geheel niet eens met de beide controleurs. Hij haalde een brievenweger uit zijn tas tevoor schijn en zei: „zie hier, voor 9 dubbel tjes in de winkel te koop. Als je het schuin zet, scheelt het 15 gram." De officier, mr. dr. J. M. Vellinga. zei dat de weegschaal gecontroleerd was en zeker goed zou zijn. En aange zien 15 gram nog steeds geen 25 gram is, eiste mr. Vellinga bevestiging van het vonnis van de tuchtrechter. Mr. Stoffels zei, dat er op de kwa liteit niets aan te merken was, maar dat het gewicht nu eenmaal te kort was. De uitspraak was 500. Ontslag na onderling overleg Simon Willem E. uit Alkmaar, werd er van beschuldigd een ondergeschikte ontslagen te hebben. Ter rechtzitting bleek, dat de ondergeschikte na over- leg met zijn chef ontslag had genomen en dat zijn loon was uitbetaald. De of ficier meende dan ook dat ontslag van rechtsvervolging moest worden ver leend. Mr. Stoffels kon zich hiermee volkomen verenigen. Ernstige aanrijding Gisteravond omstreeks half acht vond er een ernstige aanrijding plaats op de Laat. Een 43-jarige wielrijdster kwam van ce richting van het Ritsevoort en wil de naar links de Boterstraat inrijden. Zij gaf weliswaar te kennen, dat ze van richting veranderde, maar deed dit op het laatste ogenblik. Een motor rijder, die haar achterop reed, kon niet meer uitwijken en «n botsing volgde. De wielrijdster, die op straat bleef lig gen, werd het café van de heer Venne- ker binnengebracht. Dr. Koppejan ver leende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Centraal Zieken huis werd overgebracht. Hier bleek, dat zij de rechter- en waarschijnlijk cok 'de linker pols heeft gebroken. Zij werd ernstig aan de mond verwond en had een lichte hersenschudding. Fiets en motor werden beschadigd. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR GEBOREN: Antje G, dochter van H W Schut en J A Vossenaar Harm, zoon van H van Doorn en N van der Meulen Elisabeth C A dochter van C J Berkhout er. H P Jonker Catharina H M dochter van P van der Molen en C van Diepen ONDERTROUWD: Adriaan L Haccou en Anna C M Krop GEHUWD: Adrianus Borra en Elisabeth Ranzijn Laurentius Zonneveld en Alida W Benard Dirk de Jong en Octavie Htiren Herman C Beekman en Jacoba Hoekmeijer OVERLEDEN: Trijntje Nooij, oud 34 j, gehuwd met B Stannèveld Vlaggen op de Ringersfabriek Vier vlaggen wapperden glater van de Ringersfabriek Vier vlaggen om aan t« tonen hoe blij men daar was dat de heer T Groefsma, die negen maanden geleden ln de techni sche afdeling der fabriek ernstig gewond werd gister uit het St Elisabeth zieken huis werd ontslagen en nasr zijn woning op de Noorderkade kon terugkeren Heiloo ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Dat de Kath. Arbeidersbeweging veel doet voor ontwikkeling voor haar leden is reeds algemeen bekend. Vrij dag a s. zal in het Brunogebouw rector F. Holthuyzen spreken over: „De ker stening van het arbeidsmidden". De avond zal worden opgeluisterd door 't zangkoor onder leiding van de heer P. Groot. Op 29 Dec. zal zij 's middags in het Brunogebouw in samenwerking met de Kath. Vrouwenbeweging een Kerstmis-kinderfeest organiseren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus Cornelis, z. van J C IJpelaan en C A Rijs. Ondertrouwd: Karei Dirk Pie- ter Hinnen en Willy Johanna Melieste. Getrouwd: Theodorus Bakker en Anna Cornelia Nijman. De banen van de Heilooër IJs club staan onder water. Het bestuur wacht nog slechts op vorst, om de le den van het ijsvermaak te laten ge nieten. IJsclub van Graft vergaderde Maandagavond kwamen de leden van de Grafter ijsclub in café vd Gragt bijeen De opkomst viel niet eg mee, dit zijn wij anders gewend van de Graf ter ijsliefheb- berj De voorzitter meende dat St Nibo- laas rieraan schuld heeft Ook dacht hij een oorzaak te vinden in het feit dat vele jongens in dienst zijn Hij hoopte djat de ze allen gezond mogen terug keren Door de secretaris de reerNKeyzer werd verslag gebracht over het afgelopen jaar In het bestuur van de ijsploeg werd ge kozen de heer P Roelofsen Pz De aftredende bestuursleden werden al len herkozen Voor de algemene vergadering in Hoorn weden als afgevaardigden gekozen de re- ren Jac Roelofsen (bestuur) en Jac J Zaal if De heer N Ridder werd aangesteld tot bode Een vergoeding ad f 20 werd hier voor uitgetrokken In tegenstelling met vorige jaarverga deringen bracht de rondvraag, die altijd heel gezellig was, zo goed als niets op De voorzitter sloot met een kort woord de vergadering, daarbij de hoop uitsprekend, dat het een prettige winter mag worden LOOP DER BEVOLKING Aantal inwoners per 1 October 1948: 3779 mannen, 4530 vrouwen, 8309 totaal. Vermeerdering: 7 m., 8 vr., 15 totaal. Aantal inwoners per 1 Nov. 1948: 3787 mannen 4540 vrouwen, 8327 totaal. -- ---t— IJSBAAN STAAT ONDER WATER Goede buit voor de Torenvalken Dezer dagen is men begonnen met het cndermalen van de ijsbaaan, welke arbeid thans voltooid is Door de langdurige droogte zat er veel ongedierte in de grond vooral muizen en mollen Bij het onder water zetten kregen deze bewoners het benauwd en namen de vlucht Een fantastisch schouwspel hoe de toren valken in actie waren Zij hebben er enorm veel verslonden zaal Al PT De organisatie in de tuinbouwstand is niet van vandaag of gister, want Dins dagavond herdacht in Concordia „Tuinbouwbelang" haar 50-jarig, bestaan. Het sprak vanzelf, dat dit jubileum van deze belangrijke vereniging niet ongemerkt voorbij zou gaan. Toen de voorzitter, de heer K. van Nienis, de vergadering opende, kon hij dan ook vele genodigden van harte welkom heten. Aanwezig waren o.a. de leden van het Dag. Bestuur der gemeente, de ere-leden L. Malle- kote en K. Wagenaar, het bestuur van de Noordermarktbond, vertegenwoordigers van de L.T.B. en de Eendracht. Aan de avond verleende het Niedorps Amusementsorkest medewerking. De kennismaking met dit orkest was voor de Langedijkers zeer zeker een verras sing en het mag in het beoogde genre voor een amateursorkest werkelijk zeer goed genoemd worden. De heer Persijn verdient alle hulde! Gerda van de ^Vater zong op een aan vaardbare manier een Engelse song, waarbij evenwel de uitspraak van het Engels iets meer verzorgd had kunnen zijn. Bij het eerste optreden van de Niedorper speelluijden viel vooral op ce vertolking van een potpourri uit het Witte Paard. Bij jubilea pleegt men gewoonlijk Ook achterom te zien en hier was deze taak weggelegd voor de heer J. Klif fen, die „Tuinbouwbelang" reeds zo om en bij 40 jaar als secretaris heeft gediend. Spr. begon met de stichting der ver eniging op 3 December 1898, waarbij (ai van half-vergeten namen weer ge noemd werden. Hij wees er op, hoe voor vijftig jaar èn afzet èn betaling vooral van de stapelproducten alles te wensen overliet. De nu vergeten „uitvinding" var. de heer Goudsblom: het contract, werd gememoreerd evenals het euvel der z.g. toetallen. De contante betaling nu zo gewoon is eens een kwes tie geweest, waarom fel gestreden werd, zodat destijds naast de betaal- kantoren der veilingen ook nog het z.g. betaalkantoor van burgemeester Brinkman bestond. Wat later werd de verkoop per maat afgeschaft en de rattenbestrijding ingezet. Mogen de misstanden voor een goed deel zijn afgeschaft, de rat is tot de huidige dag een vijand gebleven, al is de ver oorzaakte schade nu een fractie van de vroegere aangerichte. De veiling aan het Gorterdiepje en de afslager Piet Bierman, ex-veld wachter. het gedobbel der kooplieden, de moeilijkheden met de aanvoerders en de ingebruikname van de kunst mest passeerden de revue. Uitvoerig stond spr. stil bij de stichting van het huidige veilingcomplex en de aanleg van het spoorwegemplacement, inder daad mijlpalen in de organisatorische ontwikkeling van de tuinbouw. Maar de ineenstorting van '30 betekende óók een nieuwe bladzijde, zij het een som bere. Niet minder dan ruim 2 millioen moest aan voorschotten worden uitge keerd, wilde men een totale ineen storting vermijden. Voorts wees spr op het baanbre kende werk der vereniging op velerlei gebied, .zoals het onderwijs, de aankoop van bestrijdingsmiddelen, poterbewaring en dergelijke. Aan het slot van zjjn betoog onthulde spr. nog hoe in de oorlogsjaren door in grijpen van het bestuur van Tuinbouw belang voorkomen werd, dat aan de Langedjjk enige tijd geen distributie bescheiden zouden worden uitgereikt als repressaille op de aanval op het Dis tributie-kantoor door de illegaliteit. Oude bekenden Het programma werd voortgezet met móziek, waarna de groep Verzelst— Klinkert op de planken 'kwam. Wil lom Jonker en Piet Tromp brachten zang, terwijl de zangnummers werden afgewisseld met schetsen, die vlot Werden weggegeven. Gerrit Gouds blom kwam zowaai ditmaal ook eens in burger op de planken, maar wat hij bracht, was geen haar minder dan wat hij brengt vergezeld van zijn schunnige dophoed. De felicitaties Burgemeester Schelhaas opende de rij van sprekers. Spr. wees er op, hoe de secretaris de jonge tuinders ver weten had te weinig medeleven met hun organisatie te tonen. Deze lauw heid achtte spr. voor een niet onbe duidend deel voort te komen uit een zekere moedeloosheid. De toekomst bergt inderdaad vele problemen in zich. Eén daarvan vormt de export, waarmee de tuinbouw staat en valt. Spr. wees op de noodzaak van een goed product. Voor enkele dagen had bij vernomen, hoe uit Oostenrijk waar derende meningen waren gekomen over bijv. de uien. Op de tentoonstel lingen als bijv. in Polen en Canada had het product een zeer goede indruk gemaakt. Spr. beval de vereniging dan ook aan op de ingeslagen weg in de volgende periode tevvolharden. De heer Mallekote memoreerde in geestige speech zo het een en ander van de dingen, die hij als tuinbouw- leiaar met de vereniging en de leden daarvan had meegemaakt, terwijl de heer Duyvis, die namens de Noorder marktbond en de L.T.B. het woord voerde, verklaarde, dat het inderdaad een pijnlijke kwestie was geweest, dat de L.T.B. destijds door leden van 7 uinbouwbelang" was gesticht. Maar spr. geloofde, dat de laatste jaren van een goede verstandhouding kan worden gesproken. Hierna voerde nog de heer Hink het woord namens de Eendracht, terwijl de heer Ootjers namens veilingbeambten en personeel van het Betaalkantoor in een grappig toespraakje de gelukwensen aan het bestuur overbracht. De avond werd voorts gevuld met ca baret en muziek en hef was tenslotte de Marktberichten ALKMAAR, 8 Dec. 1948. (Alkm. Ex. portveiling) Witlof I 4151 en II 28— 35; Rode kool 7—10; Savoye kool 6—7; Groene kool 7—10; Spruitkool I 40—53, II 1832; Boerekool 1120.50; Andij vie 13—36; Rode bieten 7; Bospeen 8— 16; Winterpeen 4.505:50; Waspeen 8 18- Uien 5.40—7.80; Uien drielingen 5.40. Druiven (Alicante) 70—1,28. Peren: Winterlouwtje 63—68; Winterjan 66. L.G.CENTRALE. 18000 kg Rode kool 7—9.60; 8500 kg Gele kool 6—6.30; 3000 kg Groene kool 7.10—7.90; 3000 kg Witte kool 5—6.10; 10000 kg Andijvie 31.60— 35.90; 2000 kg Witlof 31—37; Witlof 24— 23 8500 kg Bieten 6—6.60; 2500 kg Uien 740—7.50. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Dec. 1948. „Noorder Marktbond". 25000 kg aardap pelen: Blauwe eigenheimers f 5.30; 60000 kg rode kool f 7—f 9.60; 65000 kg witte kool f 6; 13000 kg groene kool f 6f 7.20; 13000 kg gele kool f 6f 6.20; 9000 kg uien f 6.40—f 7.40; 5000 kg bieten I f 6.30 tot f 6.40; bieten II f 4.50; 1700 kg peen II f 5.50; peen III f 4.50—f 4.90; 1000 kg andijvie f 16.90f 32.30. WARMENHUIZEN, 8 Dec. 1948. 87.000 kg rode kool 79,60; 22.000 kg gele kool 67; 28.700 kg Deense witte kool 5—6,10; 1000 kg uien 7,30—7,40; 2500 kg peen II 5 50, III 4,60; 500 kg andijvie 16,20—17,10.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2