Wieringermeerpolder drie jaar droog Landschap en dierenwereld van de „Meer" Wisi u... Katholieken spreken zich uit voor een nationale omroep Nederland* van 11 DEC. 1948 H°f. HARD ER in de afgelopen drie jaar is gewerlct aan de wederopbouw van de vernielde woningen, kerken, winkels en scholen kan niet beter dan met een aantal cijfers worden getoond. Geestelijke stromingen moeten tot hun recht blijven komen DONDERDAG t DECEMBER IMS Waar Oud-Nederlandse pioniersgeest onverzwakt voortleeft i WIERINGERMEER, December QUIZENDEN HOOFDEN EN HANDEN, honderden mechanische en natuurlijke paardekrachten, talloze met forse streek geplaatste handtekeningen, die we- deropbouwvoorstellen tot besluit maakten en niet in het minst de vele bijeen komsten van de raad van deze jonge gemeente in het simpele noodraadhuis aan de rand van de polder bij Lutjekolhorn hebben in drie jaar tijd een prestatie geleverd zó bijzonder, dat het volkomen waard is hieraan vandaag meer dan gewone aandacht te schenken. Hier werd wat groots verricht! Hier werd van een woestenij, veroorzaakt door zevenhonderd millioen kubieke meter IJselmeer- water, weer een bewoonbaar gebied gemaakt, dat ingeschakeld in het productie systeem een belangrijke bijdrage levert voor ons economisch leven. VELDEN WERD IN NEDERLAND een troostelozer landschap aanschouwd dan deze geslagen polder o. die elfde December 1945 toen het water weer was geweken, maar zeldzaam ook was het fenomenale doorzettingsvermogen, groot de moed die hen bezielde, die met schier lege handen voor 'n immen se taak werden gesteld. Men klaarde het. Hier werd niet hoog van de toren geblazen, de belangstelling, die „men" toonde, stond in de heel verre schaduw van die welke Walcheren ten deel viel. Maar men werkte met de zinvolle op dracht gebeiteld in het voetstuk van 't beeld „de Maaier" op het dorpsplein van Wieringerwerf: „Hier werd een toekomst geboren, Bouwt voort!" voor ogen. De oud-Nederlandse pioniersgeest, welke ons land in de loop der eeuwen meermalen bracht in de schaarse rij der groten, leeft voort binnen de dijken van de Wieringermeerpolder. Dat zal een ieder erkennen, die persoonlijk met de toestanden in de Meer kennis maakt. Rijdt eens de weg van Sloot- dorp naar Wieringerwerf en zie aan uw linkerhand hoe daar temidden van het puin van in elkaar gezakte boerderijen de wil om door te zetten en te vechten tegen tegenslagen als een fier en schoon monument voor u oprijst. Op een enkel brok muur, een paar betonnen spanten hangt soms nog een afgebrokkeld rafelig stuk dak van een boerenschuur. Van grote pakken stro heeft men eronder beschuttingen ge bouwd: een bergplaats van ploeg- en zaaimachine, voor paard en wagen. Het woonhuis is totaal verdwenen. De boer met zijn gezin heeft toevlucht gevonden in een kleine houten Zweed se noodwoning en ook wel eens in een voormalig directiekeetje van de Hei demaatschappijHet is behelpen met wonen en werken. Het betekent pionieren en vindingrijkheid is in deze omstandigheden een grote schat. En dan is daar nog wat verkeer, dat afleiding brengt. Maar kom eens ver der weg in de Oost- en Zuidhoek van de Meer. Daar is het eenzaam, daar is het stil en verlaten en zijn postbode of vrachtrijder een welkome "ast. „Goud Dat in de Meer naast de grote oppervlakte bouwland (15.292 ha) ook nog 1.305 ha grasland is? Men zou dat ogenschijnlijk bij een tocht door dit gebied niet denken. Er worden nog minstens 1314 melkkoeien, 45 schapen, 32 stieren, 558 varkens en 1530 paarden gehouden; dat in 1948 o.a. werden ingezaaid 2619 bun der wintertarwe, 716 bunder zomertarwe, 647 bunder koolzaad, 2127 bunder vlas, 48 bunder bloembollen, 2745 bunder aard appelen en 1669 bunder suiker bieten? na zout" staat ergens op een schuur. Het zout is weer verdwenen, voor de tweede maal en men heeft de aarde terug, de aarde die reeds in 1946 op nieuw millioenen gouden graanhalmen voortbracht, de aarde om te bewerken, om te zaaien en te maaien. Het zuivere karakter van deze mensen van het wij de land en de open hemel heeft veel wanhoop, veel droefheid en veel uit zichtloosheid overwonnen en opnieuw Hollands naam goed gedaan tot ver buiten 's lands grenzen. Voor de tweede maal aan de zee ont rukt! Het heeft meer dan voorheen de bewondering van het buitenland ge wekt. Dit Nederlandse waterbouwkun dige werk prikkelde de voor grote prestaties respect hebbende Ameri kaanse nieuwsgierigheid. Naast Mar ken, Volendam en de Amsterdamse grachten werden de „Zuiderzeewerken een toeristisch object van niet geringe betekenis. Waar zee werd land.... Het werkte op de fantasie. Het aantal vreemde be zoekers van de Wieringermeerpolc er is nog altijd groeiende. De eigenaar van hotel Smit in Middenmeer kan drt be vestigen. In zijn zaak moesten de kell- ners Indonesiërs en Zwitsers, Zweden en Engelsen, Fransen en Denen, Belgen en Argentijnen, Luxembu.;rs en Egyptenaren bedienen. En ter het is waard gezien te worden dat fraaie polderland, waar opnieuw het lied van de arbeid klinkt, de aarde weer vruch ten voortbrengt na een zinloze mis daad, waar opnieuw 'n goede toekomst wenkt! Cijfers, die spreken In Wieringerwerf bedroeg het aantal woonhuizen en winkels vóór de ramp 155, thans weer 124 plus enkele nood woningen en een noodcafé. Als men weet dat van de totale 176 opstallen 162 werden verwoest, is het geweldige her stel duidelijk. Te Middenmeer was het aantal wo ningen en winkei 197, hersteld of op nieuw gebouwd 109 plus een nood woning plus een hotel. Van het totaal aantal opstallen (227) werden er hier 181 totaal vernield. Slootdorp tenslotte had 114 woon- en winkelhuizen, thans weer g"reed 78 plus 2 noodwoningen en een bijna ge reed hotel !(„Lely".) Hier verwoestte't water van de aanwezige 155 panden in totaal er 123 geheel. Van de 9 kerken (drie in elk der dorpen) zijn er 7 weer in gebruik, voorts staat in Middenmeer een R.v\- noodkerk en zal dezfer dagen een nieu we Geref. kerk worden aanbesteed. De ruïne van de oude wordt gesloopt. Naast dit werk in de dorpen zijn ver spreid in de Polder de 74 verwoeste arbeiderswoningen herbouwd, dertig beschadigde hersteld en werden er 8 nieuwe aan toegevoegd. Op 1 November j.l. waren nog 110 woonhuizen in herbouw en was de nieuwbouw van 150 stuks in voorberei ding. Veelzeggend is het aantal verwoeste boerderijen. Dit was 437 van de 517. Slechts tachtig kwamen voor herstel in aanmerking. Onlangs zijn er 24 aan besteed. De scholen zijn herbouwd. De ULO- school is ondergebracht in een barak bij Wieringerwerf. In »en agrarisch ge bied als de Meer is landbouwonderwijs voor het opgroeiende geslacht onont beerlijk. Op 9 Februari j.l. werd te Slootdorp een landbouwhuishoudschool gesticht. Deze gaat thans met 95 leer lingen een goede toekomst tegemoet. In hetzelfde noodgebouw werd in Mei j.l. een lagere landbouwschool geopend, waarvan thans 42 leerlingen gebruik maken." Beide scholen werden gesticht dank zij de samenwerking der drie boerenstandsorganisaties. Een prachtig stuk werk! Het aantal bewoners van de Meer tenslotte was op de dag vóór de ramp: 7066, op 31 December '45 1812 en per 1 November j.l. 5660. Men rekent straks op 10.000! Onze Bridgerubriek ONDOORDACHT TEGENSPEL. Soms is het inderdaad zeer lastig om het juiste tegenspel te vinden. Het is dan meestal slechts de zeer goede spe ler gegeven om de pointe te ont dekken. Maar veel vaker is het lang zo lastig niet en is slechts accuratesse vereist. Een voorbeeld hiervan wil ik nu geven: Noord: Schoppen: h, v, 10, 9 Harten: 9, 7 Ruiten: b, 10, 8, 5 Klaveren: b, 9, 7 West: Oost: Schoppen: 7,6, 3, 2 Schoppen: a, 4 Harten: h, b,6, 2 Harten: 10, 8, 5. 4, 3 Ruiten: h, 4 Ruiten: 7, 6 Klaveren: a, 5, 2 Klaveren: v, 10, 4, 3 Zuid: - Schoppen: b, 8, 5 Harten: a, v Ruiten: a, v, 9, 3, 2 Klaveren: h, 8, 6 Na een openingsbod van 1 R. bij Z, bereikten Z-N het eindcontract van 2 SA. te spelen door Z. W kwam uit met H.2, waarop N de 7, O de 8 en Z de v. speelde. Z ver volgde met Sch. b. O nam niet. De tweede Sch.ronde was O gedwongen met het a. te nemen, waarna O H.4 speelde. Z speelde het a. en W de 6. Nu incasseerde Z 2 Sch.slagen, waar na Z op R.h sneed W kwam met R.h aan slag en incasseerde hierna H.h. en b. Maar hij kon toch niet verhinderen, dat Z zijn contract maakte, want W-O maakten in totaal s'echts 2 H.slagen, Sch.a. en K.a. en R.h. Z-N maakten 3 R slagen, 2. H.slagen e.' 3 Sch.slagen. Waar zit de fout? W had niet gedachteloos H.6 moeten bijspelen onder H.a. Hij mocht aan nemen, dat O H.10 had; Z had met a. v. 10 van H. toch met de 10 en niet met de v. genomen in slag I. O kwam met H.4 na, nadat hij met Sch.a. aan slag was gekomen, hoewel O nog H.10 in handen heeft. Dit wijst dus op een vierkaart in H. bij O. maar de moge lijkheid van een vijfkaart is ook aan wezig. Teneinde van deze mogelijk leid te profiteren, moet W H.b opoffe ren. Hij heeft zelf 4 H. er liggen 2 H. op tafel en O heeft ook op zijn minst een vierkaart Z heeft dus ten hoogste H. Het kan dus nooit kwaad, om H b op te offeren en het heeft het voordeel, dat als O 5 H. heeft, W de H.serie van zijn partner niet blokkeert Ais W aldus te werk was gegaan, dan •hadden W-O 3 H.slagen kunnen maken benevens 3 slagen in de bijkaart, zo dat Z dan down gegaan zou zijn. Men ziet, slechts een kleine dosis zorgvuldigheid was vereist om het juiste tegenspel te vinden. Mr. E. C. GOUDSMIT 12.000 TRACTOREN IN LANDBOUW Sinds de bevrijding zijn in ons land bijna 10.000 landbouwtractoren geïm porteerd, waarvan ongeveer 60 pet uit de Verenigde staten. Met de nog aan-, wezige vooroorlogse beschikt ons land nu over ca. 12.000 tractoren. Herbebossing zal tien jaar duren WIERINGERMEER, DECEMBER f.AANDE DOOR HET NIEUWE LAND zal men wat het landschap betreft in grote lijnen niet zo heel veel verschil vinden tussen dat van thans en dat van voor 1945. Opvallend zal natuurlijk wel zijn: de verdwijning van de aan plant van bomen en struiken (windsingels) langs de wegen en de tuinaanleg die de schitterende boerderijen van een aantrekkelijk en schoon boerenerf voorzagen. Slechts weinig van deze begroeiingen zijn de vernietigende invloed van de inundatie te boven gekomen en zien er zeker niet florissant uit. Het ongeveer 400 ha grote bos Robbenoord, zuidelijk van Den Oever, was practisch geheel doi.d en werd dan ook in de loop van zomer 1946 voor het grootste deel gekapt Het Bos Robbenoord zal opnieuw worden aangelegd. In hoofdzaak zullen weer loofsoorten worden gebruikt en op de zanderige plaatsen naaldhout. Het zal weer dezelfde oppervlakte beslaan als voorheen. Het wilgenbosje bij Robbenoord (2.5 ha) heeft de onderwaterzetting goed doorstaan. Dit geldt ook voor de loof houtsingel langs de Waard en Groetweg, de belangrijkste broedplaats van z.g bosvogels met een totale oppervlakte van 20 ha. De wandelbosjes bij Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf zullen her steld worden en weer gebracht worden op hun totale grootte van ca. 30 ha Hier is reeds een aanvang gemaakt met de aanplant van jonge boompjes. HE GROOTSTE verandering in het landschap van de Wieringermeer polder heeft plaats gehad en zal nog plaats hebben bij het z.g. dijkgat, de plek in de Oostelijke dijk tussen Wie- ringen en de Oude Zeug, waar op de 17 April 1945 de noodlottige water vloed de Polder binnendrong. Er ont stonden twee gaten in de dijk, die een breedte bereikten van 200 en 160 meter. Zoals men weet, werd om tijd te win nen de nieuwe dijk om de weggesla gen oude dijk heen gelegd. Tengevolge daarvan ontston len twee z.g. wieltjes,- gescheiden door een smalle rug (rest eude dijkvak) ongeveer 5,5 en 3,5 ha groot m een diepte van resp. 30 22,50 meter onder N.A.P. Door de kracht van het uinnenstro- mende water werd in de omgeving van 't „dijkgat" 'n oppervlakte van 200 ha bedekt met naar schatting een millioen kubieke meter IJselmeerzand. De daar liggende cultuurgrond is door dit feit voor een belangrijk deel voor dat doel verloren gegaan. Van deze nood wordt nu een deugd gemaakt. De twee meer tjes met omgeving zullen nu „gemaakt" worden tot een natuurmonument. On geveer 80 ha wordt met loofhout en een klein deel met naaldhout bebost Het Staatsbosbeheer heeft in verband met de herbebossing van de Polder, die binnen tien jaar gereed zal ijn, een aanvang gemaakt met de aanleg van twee kwekerijen. In de loop van de vo rige zomer werd bij het dijkgat ca. 15 ha met esdoorn, beuk, els, haagbeuk er veldesdoorn beplant. Vijftig 'ra werd bezaaid met eikels. Tientallen boeren erven zijn ook op";euw van beplanting voorzien. Bossen en beplantingen in de Meer zullen in totaal straks weer ongeveer 620 ha omvatten. Dit zal 't landschaps- schoon van de moderne polder met zijn geweldig n gestrekte kavels, zijn rech te wegen en kanalen, overbrugd door de typische witte brugjes zeker ten goede komen. Het zal een waardige stoffering worden van dit prachtige land, dat met zijn wijde hemel, verre horizonten en massale wolkenluchten op een ieder, die er maar enigszins oog voor heeft, wel indruk maken moet. Het spreekt vanzelf dat de fauna di rect met dit landschap in verband ge bracht kan worden. Hazen, polderbe woners bij uitnemendheid treft men in grote getale aan in de Meer. Maar men kan er ook de egel, veldmuis, rat, we zel, hermelijn en bunzing ontmoeten. Meer aandacht tenslotte wilier wij hier dan nog besteden aan de vogel- bevolking van de nieuwe polder. Blijkens waarnemingen opgetekend in de artikelen „Broedvogels van de Wieringermeer" verschenen in Limosa, orgaan der club van Nederlandse Vo- gelkundigen, die ons door de schrijver de heer A. L. J. van IJzendoorn zeer welwillend ter inzage werden afgestaan kon 't aantal broe< vogels in 1946 wor den vastgesteld op 45 soorten. Het wa terhoentje en de doodaars. die vóór de inundatie als broedvogel stonden geno teerd, waren nu afgevallen waarschijn lijk door het verdwijnen van het groot ste deel van het riet in de vaarten. Ook 't leuke kemphaantje verdween, Nieu we aanwinsten konden gelukkig ook worden waargenomen als kauw, grutto, en blauwe reiger. In 1947 steeg het aantal broedende soorten nog tot 57. De kwartels veroor zaakten zelfs een ware invasie. De tachtig vlasplukmachines vernietigden helaas zonder twijfel vele nesten, eieren en vogels. De blauwe reiger verdween weer door het kappen van het Robben oord. Een bijzonder mooie verschijning in de Folder was de lachstern. Toen de Meer onderliep, nestelde deze vogel op een droog gedeelte langs de Kliever- tocht. De jachtopziener C. Bais kon op 5 Juli 1945 twee jongen ringen. Men heeft hier waarschijnlijk met het derde van deze vogel in ons land bekende broedgeval tc doen ge,.ad. Andere belangwekkende vogels, die in 1947 hier nestelden zijn: pimpelmees, grauwe vliegenvangers, -ansuil en velduil (muizen), grauwe- en bruine kiekendief, torenvalk, holenduif en. ook weer het aardige waterhoen. Men ziet uit deze opsomming, dat het nieuwe land ook in natuur-historisch opzicht een heel interessant terrein is. zoals men in de Meer uit sociografisch oognunt een prachtig studieobject voor de ontwikkeling van een jo.ig gebied vindt, zal de vogelkundige er vele leer rijke en boeiende waarnemingen kun nen verrichten. Door dit alles neemt de Polder ook als landschap een bijzon dere plaats in, een plaats, die haar bij vele andere streken van ons land zeker niet ten achter stelt. Oost-Berlijn heeft een nieuwe burgemeester in de figuur van Fritz Ebert, zoon van de vroegere Rijkspresident. Ebert (met bril) en enige leden van de stadsraad na de „verkiezing". QVER HET RADIOBESTEL in Ne derland is men nog lang niet uit gepraat. Wat zal de toekomst bren gen: een nationale omroep of de hand having van de thans bestaande om roepverenigingen naast elkaar, elk met hun eigen werkingssfeer? Het centrum voor Staatkundige Vorming, een Katholieke organisatie, heeft zich daarover beraden en door een speciale commissie, waarin zowel vóór- als tegenstanders van een nationale om roep waren opgenomen, een rapport doen uitbrengen. Deze commissie is tot de eenstemmige conclusie gekomen, dat de voorkeur gegeven moet wor den aan een nationale omroep in deze zin, dat er een samenwerking tot stand gebracht wordt van de verschil lende stromingen, die in Nederland op geestelijk gebifed werkzaam 'zijn. Zij wijst een van bovenaf opgelegde bun deling af en meent, dat het culturele goed van de radio toevertrouwd be hoort te worden aan de groepen, die tot nu toe de geestelijke belangen van het Nederlandse volk hebben behartigd en wel voornamelijk, omdat in de ra dio de persoonlijke overtuigingen van de bevolking zo duidelijk tot uiting komen. Wel bestaat thans een „gedwongen" federatieve samenwerking, doch deze zal volgens het rapport van de com missie moeten plaats maken voor een vrije samenwerking, die de* mogelijk heid tot een harmonische groei opent. Deze samenwerking kan zijn verwe zenlijking vinden in een Radioparle- ment en een Radioraad. Door een om de vijf jaar te houden stemming zul len de luisteraars in de gelegenheid gesteld moeten worden zich uit te spre ken over de geestelijke stroming, die zij in de radio voorstaan. Aan de hand van deze stemming zal het mogelijk zijn te bepalen, hoe de zendtijd onder de verschillende richtingen verdeeld behoort te worden. Daarbij kan dan te vens, zo de luisteraars dit wensen, plaats gemaakt worden voor atidere geestelijke richtingen. Aan de Staat kent het rapport slechts een controlerende taak toe. Hij krijgt de supervisie en zal overigens subsidiërend moeten optreden. Het ongewenste element van de Staats secretaris voor radiozaken zal terug gedrongen dienen te worden. Het rap port ziet voorts af van een gemeen schappelijke technische verzorging, omdat een concentratie van krachten tot een te grote organisatie zou bun nen leiden. Uiteraard is de gewestelijke diffe rentiatie een belangrijk element bij de uitingen van onze nationale cultuur. Het streven naar afzonderlijke om roepen is echter op practische gron den niet te verwezenlijken. Teneinde de gewestelijke verlangens toch tot hun recht te doen komen, is gedacht aan gewestelijke Radiokamers, die van advies zullen dienen. Thans bestaat alleen een repressieve contróle op de radio-uitzendingen. Het rapport wijst in principe een preven- Wie betaalt het bombardement van San Marino De regering van San Marino, 's we relds kleinste republiek, heeft haar zaakgelastigde te Parijs opdracht ge geven naar Londen te gaan, ten einde kracht bij te zetten aan haar eis tot 2 millioen pond sterling schadevergoe ding voor „het in het wilde weg bom barderen" van haar hoofdstad op 26 Juni 1944. De" Britse regering wijst de verantwoordelijkheid voor het bom bardement van de hand, omdat volgens haar San Marino toentertijd door Duitse strijdkrachten was bezet. De regering van Marino noemt deze zienswijze „een tactische dwaling" omdat de Duitsers dit gebied pas twee maaanden na het bombardement schonden. tieve niet af, omdat deze in critieke tijden van nut kan zijn. Distributie bjj P.T.T. MERKWAARDIG IS, dat de com missie ten aanzien van de draadom roep en de radiodistributie tot de con clusie gekomen is, dat deze in handen van de P.T.T. behoren te berusten. Merkwaardig, omdat nog dezer dagen deze kwestie in de Tweede Kamer be handeld is en de R.K. fractie zich daartegen verzet heeft. Hoewel bij de aanvang van het gesprek, dat wij met de commissie over het door haar uit gebrachte rapport hadden, werd mede gedeeld, dat geheel Katholiek Neder land achter dit rapport staat, is hier dus van een duidelijk verschil van op vatting sprake. De voorzitter van de commissie vertelde ons, dat zij bij de bestudering van dit vraagstuk uit sluitend uitgegaan is van de gedachte hoe men aan Nederland het beste ra- diobestel kan verzekeren. Met de vraag van rechtsherstel voor de eige naren van distributiebedrijven heeft men zich niet bezig gehouden. Men was van mening, dat het van belang is de radiodistributie onder beheer van de P.T.T. te stellen, omdat daarmede voorkomen wordt, dat in tijden van woelingen en gistingen een ongeoor loofd gebruik van de radiodistributie gemaakt wordt. Nadere bestudering vooral nu men van de argumenten van de Katholieke Kamerleden heeft kennis genomen kan zeker nog lei den tot een veranderd standpunt. De mogelijkheid bestaat dus, dat men op zijn verlangen van Overheidsbeheer van de radiodistributie terugkomt. Haringexport naar Duitsland In September is een contract afgeslo ten voor de levering door Nederland van 52.000 vaten gezouten haring naar de Brits-Amerikaanse zone van Duits land. Aan de uitvoering van dit con tract wordt thans gewerkt. Men hoopt eind December de laatste partij te heb ben verzonden. Vorige week is een contract afgeslo ten voor de levering van drie millioen kg verse haring naar genoemde zone. Met de uitvoering hiervan zal binnen kort worden begonnen. Thans worden te Frankfort onder handelingen gevoerd over de levering van een nieuwe hoeveelheid van 75000 vaten gezouten haring, eveneens naar de Brits-Amerikaanse zone. Voorts heeft de Nederlandse regering toegoe- staan, dat 26.500 vaten gezouten haring worden geleverd aan de Russische zone van Duitsland. De Russen zijn be reid te kopen, doch de onderhandelin gen zijn nog niet geëindigd. Ernest Claes vrijgesproken De Vlaamse schrijver Ernest Claes, de auteur van de verfilmde roman „De Witte", die ervan beschuldigd, werd tijdens de Duitse bezetting de politiek van de vijand gediend te hebben, is door de krijgsraad vrijgesproken. Volgens de motivering van de uit spraak heeft Ernest Claes tijdens de bezetting vele diensten bewezen aan zijn landgenoten en is bij de bestude ring der tegen Claes ingebrachte be schuldigingen niets gebleken van kwa de opzet. De krijgsraad betreurt even wel, dat de feiten getuigen van „klein zielige zelfingenomenheid, gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en begrip voor waardigheid bij een man, naar wie vooral in het Vlaamse landsgedeel te duizenden met verering opzagen". CHINESE SCHEEPSRAMP DOOR SABOTAGE? Op grond van de resultaen van een onderzoek naar de oorzaak van de ont ploffing aan boord van de stoomboot Kiangya, die Zaterdag j.l. voor de in gang van de haven van Sjanghai, met drieduizend passagiers, in de lucht vloog, zijn er verdenkingen gemzen van sabotage. Omtrent het lot van een tweeduizendtal personen heeft men nog steeds geen zekerheid. Tot nog toe zijn ongeveer 140 lijken geborgen. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KR Regering veronfi toeneming van b schending Van de zjjde der Ne< gering wordt het volge deeld „De ministers Sassen en de gedelegeerde van stuur, de heer Neher, die in ons land zyn teruggel In de ministerraad vei bracht over de informel gen welke zij in Indo gevoerd. Daarbij is geble contact met de vertef van de Republiek op e rjjke punten teleurstellen De ministerraad heefl nieuw de toeneming van schendingen onder ogen dat er een lichte dalin stasKlseehendingen was tijdens het eerste verblij ter Stikker in Indones dien een sterke stijging tal incidenten geconsta in de week van 1 tot e cember in federaal gebi vig record van 307 ine gemeld, het hoogste wi dert de ondertekening ville-overeenkomst en i stand. Ernstig is, dat moordaanslagen en waarvan Indonesische b naren het slachtoffer zijl weken toeneemt. Naar aanleiding van nisterraad gevoerde besj een instructie opgesteld Djokja „Interim-regerin Republiek zou ré Volgens een bericht o\ blikeinse radiozender te de Republikeinse regerinj ring uitgegeven naar aai „het streven der Nederla vormen ener interim-re{ de republiek om". In dez wordt gezegd: ten eerste, ming ener interim-regeri Republiek om een grote volge zal hebben, waarbij bereiken ener oplossing conesische probleem mei van de Commissie voor G zal worden bemoeilijkt, door tenminste déze mog geheel teniet wordt geda: de, dat deze ramp groter dien de Nederlandse reg uitvoering dezer plannen keinse gebied zal blijvi met regelingen, waardooi dingen tussen de Republi dere gebieden van Indo onder Nederlandse contri mogelijk wordt gemaakt. Sjarifoeddin behi waardighei Sjarifoeddin c.s, zijn "v; re plaats" in het noorder jakarta overgebracht en c vangenis ingesloten. Tijc bleef Sjarifoeddin rustig je van'de coupé zitten li kespeare. Blijkens verkla republikeinse soldaten, d waakten, behield Sjar: „waardigheid". De arrestanten kregen handeling en toonden zie baar toen zij voor de ee dert de laatste vijf dagi vrijheid weer voedsel kri Groot verio! dienstplichti; Aan alle dienstplichtig! soldaten le klasse, die Europa dienen en vóói voor eerste oefening ir dienst zijn gekomen en hebben gediend, kan, ind gen van de militaire die ten, met ingang van 1 groot verlof worden ver op genoemde datum om dienstbelang van het gro< ten worden uitgezonderd rekening mede houden, het groot verlof uiterlijk gin April 1949 zal worde: ZOON VAN PRINSES I WOENSDAG GEI Officieel wordt vernor zoon van Prinses Elizabe land Woensdag a.s. zal doopt. Weerberic Weersverwachting, i Vrijdagavond tot Zate Matige tot krachtige, i streken tijdelijk harde wind. Zwaar bewolkt opklaringen en vooraan Westen van het land enige regen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6