De strijd om Duitsland is VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nederlandse nota aan Commissie van Goede Diensten Groot-Brittannië zal niet wijken Vrijdag 10 Dcc. 1948 145e Jaargang No. 291 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN China vraagt een milliard dollar Bevin ziet de Europese solidariteit groeien in wezen een sirijd om Europa Het Westen mag in géén geval wijken De Commandant van Westerbork voor 'tHof BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag Aanbod tot 15 woorden t 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartral plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Regering verontrust over toeneming van bestands schendingen Van de zjjde der Nederlandse re gering wordt het volgende medege deeld „De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbe stuur, de heer Neher, die j.l. Dinsdag in ons land zijn teruggekeerd, hebben in de ministerraad verslag uitge bracht over de informele besprekin gen welke zjj in Indonesië hebben gevoerd. Daarbij is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordigers van de Republiek op enige belang rijke punten teleurstellend is geweest. De ministerraad heeft hierbij op nieuw de toeneming van de bestands schendingen onder ogen gezien. Na dat er een lichte daling in de be- staijgiscchendingen was ingetreden tijdens het eerste verblijf van minis ter Stikker in Indonesië, is sinds dien een sterke stijging van het aan tal incidenten geconstateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 De cember in federaal gebied het droe vig record van 307 incidenten werd gemeld, het hoogste weektotaal se dert de ondertekening van de Ren- ville-overeenkomst en van het be stand. Ernstig is, dat het aantal moordaanslagen en ontvoeringen, waarvan Indonesische bestuursambte naren het slachfoffer zijn, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de mi nisterraad gevoerde bespreking werd een instructie opgesteld bestemd voor Djokja „Interim-regering zonder Republiek zou ramp zijn" Volgens een bericht over de repu blikeinse radiozender te Djokja heeft de Republikeinse regering een verkla ring uitgegeven naar aanleiding van „het streven der Nederlanders tot het \ormen ener interim-regering buiten de republiek om". In dezë verklaring wordt gezegd: ten eerste, dat de vor ming ener interim-regering buiten de Republiek om een grote ramp tenge volge zal hebben, waarbij minstens het bereiken ener oplossing van het In donesische probleem met bemiddeling van de Commissie voor Goede Diensten zal worden bemoeilijkt, indien daar door tenminste deze mogelijkheid niet geheel teniet wordt gedaan. Ten twee de, dat deze ramp groter zal zijn, in dien de Nederlandse regering bij de uitvoering dezer plannen het republi keinse gebied zal blijven omringen met regelingen, waardoor de verbin dingen tussen de Republiek en de an dere gebieden van Indonesië, welke onder Nederlandse controle staan, on mogelijk wordt gemaakt. de delegatie van het koninkrUk te Batavia (de delegatie, welke sedert het optreden van de Commissie van Goede Diensten aangewezen is om via deze commissie de formele be sprekingen met de Republiek te voe ren). Ingevolge deze instructie zal die delegatie een nota aan de Com missie van Goede Diensten overhan digen, waarin het regeringsstand punt vervat is. Zodra de nota ter ken nis van de Commissie van Goede Diensten gebracht is, kunnen over de inhoüd nadere mededelingen ver wacht worden". C. v. G. D. naar Djogja De woordvoerder van de Commis sie van Goede Diensten heeft beves tigd, dat de commissie naar Djogja zal gaan. Zij vertrekt Dinsdag a.s. per trein en zal 3 weken in Djogja blijven. De Zaandamse raad gesloten wegens gebrek aan belangstelling In verband met het feit, dat het ver eiste aantal raadsleden niet aanwezig was, kon gisteren de door de C.P.N.- fractie aangevraagde gemeenteraads vergadering te Zaandam niet doorgaan. De C.P.N.-fractie wilde interpelleren over de loontoeslag. Ver vóór het aan' vangsuur schoolde een grote menigte samen op de stoep van het gemeente huis, wachtend op toelating tot de pu blieke tribune. De raadsleden daaren tegen lieten, voor zover zij geen lid van de C.P.N. waren, verstek gaan. Toen burgemeester Thomassen de ver gadering opende, bleek, dat hij niet voornemens was publiek toe te laten. De secretaris, Mr. Dr. Scholten, maakte de namen van de niet-aanwezige raads leden bekend. Met hevig hamergerof- fel trachtte de burgemeester de inter ruptie van de C.P.N.-leden te over stemmen. Nog steeds doorhamerenö. verklaarde hij de zitting voor gesloten en verliet de zaal. In de hal van het stadhuis hief het publiek, toen de C.P.N.-fractie de trap afkwam, de In ternationale aan. Voor de deur van de burgemeesterskamer zette het aan wezige publiek het tweede couplet van de Internationale in, waarna het gemeentehuis werd verlaten. Sjarifoeddin behield zijn waardigheid Sjarifoeddin c.s, zijn "van „een zeke re plaats" in het noorden naar Djok jakarta overgebracht en daar in de ge vangenis ingesloten. Tijdens de reis bleef Sjarifoeddin rustig in het hoek je van de coupé zitten lezen i# Sha kespeare. Blijkens verklaringen van de republikeinse soldaten, die hem be waakten, behield Sjarifoeddin zijn „waardigheid". De arrestanten kregen een goede be handeling en toonden zich onverzadig baar toen zij voor de eerste maal se dert de laatste vijf dagen 'van hun vrijheid weer voedsel kregen. Groot verlo! aan dienstplichtigen Aan alle dienstplichtige soldaten en soldaten le klasse, die niet buiten Europa dienen en vóór 1 Jan, 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en onafgebroken hebben gediend, kan, indien de belan gen van de militaire dienst dit toela ten, met ingang van 1 Januari 1949 groot verlof worden verleend. Zij die op genoemde datum om redenen van dienstbelang van het groot verlof moe ten worden uitgezonderd, kunnen er rekening mede houden, dat aan hen het groot verlof uiterlijk omstreeks be gin April 1949 zal worden verleend. ZOON VAN PRINSES ELIZABETH WOENSDAG GEDOOPT Officieel wordt vernomen, dat de zoon van Prinses Elizabeth van Enge land Woensdag a.s. zal worden ge doopt. Weerbericht Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Matige tot krachtige, in de kust streken tijdelijk harde Zuidelijke wind. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Hongaars kabinet afgetreden De Hongaarse minister-president, Lajos Dinnyes, heeft gisteren zijn ont slag aangeboden. In aansluiting hierop trad het gehele kabinet formeel at. Men verwacht niet, dat de nieuwe pre mier naar verwachting zal deze heden worden benoemd grote ver anderingen in de nieuwe regering zal aanbrengen. De gisteren aangekondigde zuivering van de partij der kleine boeren van „burgerlijke elementen en koelakken' is, naar verluidt, reeds begonnen. De bekende kunstenaar Willy Sluyters, oud-voorzitter van Pulchri Studio te 's-Gravenhage, schilderde dit portret van HM. Koningin Juliana, dat o juist werd voltooid. Doodstraffen voor twee SD-ers De Drentse Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof te Leeuwarden heeft twee van de vier Asser S.D.-ers, Van Droffelaar en J. Lamberts, overeen komstig de eis, tot de doodstraf ver^, cordeeld. Het Hof wijzigde voorts de tegen J. C. Lammerse geëiste doodstraf in levenslange gevangenisstraf en ver oordeelde A. Sluiter tot ~en gevange nisstraf van 19 jaar met aftrek. Tegen hem was 20 jaar zonder aftrek geëist. De Nankingse correspondent van de New York Times meldt, dat Wang Sjih Tsjien, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, zijn Amerikaanse ambtgenoot, Marshall, heeft verzocht om een militair en economisch hulp program voor Azië ten bedrage van een milliard dollar. Peiping bereidt zich voor op een aanval door de onder communistische leiding staande legers, aldus meldt Reuter. Naar verluidt hebben de rege ringstroepen Sjoenyi aan de sspoorlijn PeipingKoepehkof ontruimd en zich teruggetrokken binnen de verdedi- f.inslinie van Peiping, die met een straal van 65 km. om de stad ligt. De troepen van generaal Lin Pao zouden Peinina in het Onsten tot. op 25 km. aenaderd zijn. Het vóór hen liggende grondgebied is vlak en moeilijk te verdedigen. Minder dan 50 km ten N W. van deze stad zouden zii de re- geringctrolpnen aangevallen hebben. CHURCHILL NAAR BRAZILIë Te Rio de Janeiro is officieel mede gedeeld dat Winston Churchill in Au gustus aanstaande een bezoek aan Brazilië zal brengen als officiële gast van de Braziliaanse regering, mits zijn gezondheidstoestand en politieke bezig heden het toelaten. Men verwacht, dat bet bezoek ongeveer drie weken zal duren. Truman ontvangt mevr. Tsjiang Kai Sjelc President Truman heeft gisteren aan verslaggevers medegedeeld, dat hij héden het vraagstuk van de Ameri kaanse hulpverlening aan China met mevrouw Tsjiang Kai Sjek zal bespre ken. De heer en mevrouw Truman ..ont vangen heden mevrouw Tsjiang Kai Sjek en mevrouw Marshall op de thee In antwoord op een vraag, óf het vraagstuk van de Amerikaanse Hulp verlening aan China tijdens de thee visite zou worden besproken, ant woordde de president, dat dit de reden was, waarom mevrouw Tsjiang Kai Sjek hem kwam bezoeken. Prijzen van kerstbomen De hoogst geoorloofde prijzen voor kerstbomen zullen dit jaar dezelfde zijn als die van 1947. Gemeten van 5 cm. beneden de onderste vertakking tot aan de kop en voorzien van een steun- middel zullen de bomen dus mogen kosten: tot 49 cm. f 0,75; 50—69 cm. f 1.—; 70—99 cm f 1,50; 100—124 cm. f 2.—; 125—149 cm. f 2,50; 150—174 cm f 3; 175—199 cm f 3,50; 200—249 cm. f 4,25; 250—300 cm. f 5,—. Indien een steunmiddel ontbreekt dienen de prijzen met ten minste 35 ct. per boom te worden verlaagd. Boven 300 cm. lengte moeten de prij zen in redelijke verhouding staan tot de bovengenoemde. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft Donderdag- namiddag voor een dicht bezet Lager huis een uiteenzetting gegeven van de buitenlandse politiek, ter opening van een debat van twee dagen. Bevin begon zijn uiteenzetting met de toestand in China. De Britse rege ring volgt de ontwikkeling van de si tuatie zorgvuldig. „Wij kunnen niet on verschillig staan tegenover het lot van onze onderdanen of onze uitgebreide handelsbelangen in China", aldus Be vin. Ten aanzien van dp situatie in Europa zeide Bevin: „Onze politiek is constant gebleven en in het afgelopen jaar hebben wij zo snel mogelijk een hechte constructie opgetrokken." Inzake de Berlijnse kwestie bracht Bevin lof aan Dr. Bramuglia en zijn „neutrale" collega's van de Veilig heidsraad. „Tegelijk echter, aldus Be vin, moet ik zeggen, dat het vooruit zicht op een bevredigend resultaat on gunstig is beïnvloed door het optreden van de Sovjet-autoriteiten in Berlijn. Onze politiek is niet veranderd. Wij blijven er bij, dat wij, wanneer de blokkade wordt opgeheven, bereid zijn in te stemmen met invoering van een enkele geldsoort, mits een bevredigend plan kan worden opgesteld. Bevin verklaarde verder, dat Groot- Brittannië oo' bereid is tot deelneming aan besprekingen van de Grote Vier over het probleem van Duitsland als geheel, mits de mogelijkheid bestaat tot een „zonder meer begrijpelijke rege ling" in Berlijn te komen. Ten aanzien van de luchtbrug naar Berlijn zeide Bevin: „Wat het de Wes telijke mogendheden ook moge kosten, wij moeten onze positie handhaven èn doen blijken, dat de door de Sovjet- regering ten aanzien van Berlijn ge bruikte methoden geen succes hebben". Bevin gaf een overzicht van de stap pen die gedaan worden voor opstel ling van een bezettingsstatuut en een grondwet voor Duitsland en voegde er aan toe: „Het is ons verlangen hier mede zo snel mogelijk door te gaan en wij willen ons doel, de vestiging van een vreedzaam en democratisch Duits land, verwezenlijkt zien". Ten aanzien van het Ruhrgebied ver klaarde Bevin, dat de vier mogend heden het er over eens geworden wa ren, dat de kwestie van het trustschap van de industrieën van het Ruhrgebied door de Duitsers zelf geregel® zou worden. Het plan voor het trustschap was medegedeeld a:.- het Franse mi litaire bestuur en ook van de Benelux- landen, einde Augustus. „Van onze kant is niet gepoogd de Franse rege ring te ignoreren." aldus Bevin. Ten aanzien van de politieke aspec ten van de Westeuropese Unie was volgens Bevin betrouwbare voortgang gemaakt. Hij bestempeld? als „van ab soluut fundamenteel belang" de op richting van een gemeenschappelijk commando en organisatie op perma nente basis van de bevoorrading met verdedi ingsmateriaal. „Wanneer wij komen tot een succes vol besluit van onze besprekingen over een Noord-Atlantisch pact. aldus Bevin. en !k heb er alle vertrouwen in, dat zulks hef' geval zal zijn, zal een der gelijk pact betekenen, dat een belang rijk "edeelte van de were!d de gele genheid zal krijgen toe te treden tot een systeem van collectieve veiligheid. Doch wat belangrijker is. het zal ver- tro„wen geven, in het bijzonder aan de Westeuropese mogendheden. Ik ken niets, wat ons een betere kans kou ge- (Van onze diplomatieke medewerker) IJEZER DAGEN WEES IK ER OP, dat de „luchtbrug" een dikke streep heeft gehaald door bepaalde Russische berekeningen. De Russen waren er van overtuigd, dat 't Westen Berlijn slechts korte tijd langs de luchtweg van het nodige zou kunnen voorzien. Na een maand of wat, aldus veronderstelden zij, zouden de Westelijke mogendheden Berlijn moeten verlaten, of de blokkade moeten breken. Het laatste zou oorlog betekend hebben en wel een oorlog, waarin het Westen dubbel in het nadeel zou zijn in de eerste plaats, omdat het odium van de oorlogsverklaring op de democratieën gevallen zou zijn, in de tweede plaats (en dat was nog belangrijker) omdat de Russen uitgebreide oor logsmaatregelen hadden getroffen, terwijl het Westen onvoorbereid was. Het succes van de „luchtbrug" deed dit plan mislukken. £JE RUSSEN hebben sindsdien ook daar hebben wij al op ge-'ezen wel een voorzichtige poging onderno men. om het verkeer door de lucht te onderbreken. Maar daar is het bij ge bleven en moest het ook bij blijven, want êen aanval met jagers of lucht doelgeschut, onder welk motief ook, zou Rusland openlijk als agressor a n de kaak hebben gesteld en dat past niet in het kader van Moskou's politiek. Die politiek is er geheel op gericht een eventueel gewapend conflict in de schoenen van „kapitalistische oorlogs ophitsers" te schuiven. Een bovendien: het seizoen was al te ver gevorderd om het provoceren van een oorlog aan lokkelijk te maken. Het Russische krijgsplan dit is geen geheim is berekend op een snel doorstoten naar de kust van België en Frankrijk en in de winter is snelheid moeilijk te ont wikkelen. Een ander Russisch middel om de Westelijke mogendheden uit Berlijn weg te werken, namelijk het verkrijgen van de eenzijdige controle over de Ber lijnse valuta (wie de geldzak beheerst, is immers de baas) is eveneens mis lukt, omdat de Westelijke staatslieden tijdig dóór hadden, dat het dooi de Russen opgeworpen monetaire vraag stuk geen technisch probleem was, maar een onderdeel van de strijd ojn de macht. Al deze tegenslagen hebben de Russen er niet van weerhouden om thans weer eens op een andere mahier te proberen hün doel te bereiken. De vorming van het „operabestuur" onder leiding van de stropop Ebert moge in de bestaan de toestand weinig verandering bren gen, er achter gaat een gevaarlijke bedreiging schuil. Met de dag wordt namelijk duidelijker, dat de Russen de door hen geforceerde politieke split sing van Berlijn willen gebruiken om ook de laatste diensten, welke nog voor geheel Berlijn functioneren, de dar om te doen. Men moet zich maar eens indenken, wat net voor de bevol king betekenen zal wanneer 'n water leiding, een riolering, een gasvoorzie- ning enz. uitgeschakeld worden. Zeker Oost-Berlijn zal da r even goed hinder van ondervinden als West-Berlijn, maar het feit, dat het de Russen zijn. die er toe overgaan, bewijst, dat de zwaarste last op de Westelijke sectoren zal komen te drukken. Desondanks zal ook dit het Westen niet tot wijken kunnen bewegen. J)E WAARHEID IS, dat het Westen onder geen énkele omstandigheid wijken mag. Waar het immers om gaat, is dit: Wie Duitsland, met zijn nog al tijd machtige industrie en belangrijk mensenmateriaal beheerst, beheerst Eu ropa. Sinds de conferentie van Pots dam zijn Oost en West in een perma nente strijd om deze beheersing ge wikkeld. Het Westen beschikt in deze strijd over de macht in het industrieel belangrijke Ruhrgebied; de Russen be zitten als troeven het overwegend agrarische Oost-Duitsland en de con trole op de toegangswegen naar Ber lijn. Het Westen was en is waarschijn lijk nog steeds bereid genoegen te ne men met een compromis, dat het Oos telijk deel van het land aan Rusland laat, terwijl het zelf het Ruhrgebied en Beieren controleert. Ten aanzien van Berlijn accepteerde het Westen een controle van de vier mogendheden. De Russen bleken daar toe niet bereid. Evenmin als andere dictatoriaal geregeerde naties, kennen zij het principe der matigheid. Zij be gonnen met het uitoefenen van druk in Berlijn om op deze manier mede-zeg genschap over de Ruhr van het Wes ten los te krijgen, of om ten minste het Westen er van terug te houden de eigen Duitse zones» te organiseren, zo als de Russen hun zone reeds lang ge organiseerd hadden. Toen de oorspronkelijk uitgeoefende druk niet tot het gewenste doel leidde begon de strijd om de controle over Berlijn zelf. Wanneer het Westen uit Berlijn kon worden verdreven, zou zijn positie in het overige Duitsland tot in de grondvesten geschokt worden. De strijd om Berlijn is daarom in feite een strijd om Duitsland en, in tweede in stantie, om Europa, dat wil zeggen om de wereldmacht. Hij zal dan ook zeker niet eindigen, wanneer de Russen wat zeker is met hun „regering- Ebert" het gestelde doel missen. In tegendeel, zij zullen hun toevlucht ne men tot weer een andere tactiek; de strijd zal nog verbitterder, nog grim miger worden. De overtuiging, dat het strijdt voor zijr leven, voor redelijk heid en voor wat meer verdraagzaam heid in de wereld, moet het Westen in dit gevecht tot een krachtige morele steun zijn. Westelijke Veiligheids- Commissie In zijn rede voor het Britse Lager huis heeft Bevin mededeling ge daan van de vorming van een Wes terse militaire Veiligheidscommis sie, waarin Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten zitting hebben. Het doel van deze commissie van mili taire, technische en industriële des kundigen zal zijn de voortzetting van de ontwapening en demilita- risatie in West-Duitsland, in het belang van de veiligheid der ge allieerden. De commissie moet ver hinderen, dat Duitsland zich op nieuw militair organiseert. De commissie zal nog vóór het einde van het militair bestuur in Duits land met haar werk beginnen en mogelijk na het vredesverdrag in functie blijven Bevoegdheden en functies zullen waarschijnlijk worden belichaamd in het bezet tingsstatuut voor West-Duitsland, dat op 16 December, mogelijk voor de laatste maal door de drie wes telijke militaire gouverneurs zal worden bekeken. ven de eeuwenlange strijd tussen Duitsland en Frankrijk te beëindigen en het vertrouwen van Frankrijk voor de toekomst te waarborgen dan dit At lantisch pact". „Over niet zoveel jaren zullen de minister: van defensie en van financiën van de Westerse wereld met elkander een gemeenschappelijke begroting bespreken, 'n gemeenschap pelijke taak en een gemeenschappelij ke methode van defensie teneinde zich zelf te kunnen beschermen de hulp bronnen van hun landen te kunnen ontwikkelen," aldus zeide Bevin. Bevin zeide tot besluit: „Ik geloof niet, dat iemand kan ontkennen, dat e- een geest van Europese solidariteit groeiende is. Wij juichen dat toe. Al leen, wjj zullen misschien een weinig langzamer moeten bouwen dan sommi gen wel wensen. Doch wij moeten me thodisch bouwen, wij moeten ons niet laten opjagen door onpractisehe zoal aantrekkelijke hulpmiddelen. Wij zui len voor niemand wiiken bij ons stre ven naar lfet einddoel". Verantwoordelijk geacht voor het afschuwelijke dat zich tijdens de be zetting in het kamp Westerbork heeft al'e^sneald, moest Bisteren de 41-jarige A. K. Gemmecke uti Dusseldorf voor de Drentse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden terecht staan. Dit proces dat met veel span ning door vele Joodse landgenoten te gemoet is gezien, heeft tal van gruwe lijke gebeurtenissen in het licht ge steld. Een groot aantal getuigen gaf een beeld van wat er in het kamp is ge beurd. Barak 51, de strafcellen, de voorbereidingen en het vertrek van de gedeporteerden passeerden de revue en dat alles werd nog aangevuld met een film, die op bevel van G. in het kamp was opgenomen en door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie in de rechtszaal gedeeltelijk werd afgedraaid. De zitting werd tenslotte verdaagd tot Dinsdag 28 December a.s. Dot'eÜjk onge uit te Zaandam Gistermiddag is ter hoogte van Dek kers' houthandel N. V. op de Provin ciale weg te Zaandam de 27-jarige lerares mej H, M. A M. Versteeg, af komstig uit Groningen, aangereden en op slag gedood Zij liep met haar vrien din op het aan de achterzijde van de weg gelegen rijwielpad in de richting van het station, terwijl zij haar fiets over de rijweg voortduwde. Hoogst waarschijnlijk heeft zij voor een tege moetkomende fietser moeten uitwijken, is op de rijweg gekomen en kwam daarbij in aanraking met een veewa gen. die uit de richting Koog aan de Zaan naderde. '1RIIMAN DISKWALIFICEERT COM MISSIE INZAKE ON AMERIKAANSE ACTIVITEIT President Truman heeft de onder lepublikeinse controle staande com missie inzake on-Amerikaanse activi teit, welke een onderzoek instelt naar beweerde communistische spionnage, een „dode commissie" genoemd en haar ontbinding voorspeld na het bijeen komen van het nieuwe Congres in Ja nuari aanstaande. Hij zeide dat de commissie slechts streefde naar „publi citeit voor zichzelf in de kranten koppen". BRITS GARNIZOEN VAN HONGKONG WORDT VERSTERKT Gisteren is officiéél te Singapore mee gedeeld, dat het Britse garnizoen te Hongkong zal worden versterkt met „Gurkha Rifles" uit Malaya in verband met de „slechter wordende toestand in China". In de mededeling wordt tevens ver klaard, dat de toestand in Malaya ver beterd is.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1