Republiek ziet de Renville-overeenkomst als een vodje papier Kort Bestek Winston Churchill verheugd over de Brits-Amerikaanse samenwerking Resolutie van West-Duitse parlement Zaterdag 11 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145e Jaargang No. 292 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederlandse regering acht accoord met Djokja uitgesloten Stikker te Parijs Hoger beroep in Scbager Vleesaffaire Ter dood veroordeelde gearresteerd Twee doden bij ongeval in Staatsmijn Emma Ooriogsleider over Bevin's rede Staat van beleg voor geheel China V.N bevestigen rechten van de mens Verlaging van de Ziekenfondspremie Mishandelingen redden N.S.B. -er van de kogel BEURTEN G 12 DECEMBER ote kerk, 10 uur ds. dagavond half 8 tot he avondwijding, vrij :erk, 10 uur ds. Wes- Den Oudsten. Rem. elf ds. Rappold. gracht)half elf de van Den Helder. 0 uur da. Zoutendijk ■eref. kerk, 10 uur dr. Von Meijenfeldt. II K.O.), in Waakt en half 6 ds. Van der ten gem. (in Nieuwe evangelist Hofhuis; samenkomst. Oud- 1 Luth. kerk, Oude- nst. Herst. Ap. aat, half 10 en 4 uur uur dienst. Ned. in W. en B., 3 u. Donderdagav. half Oostveen. Leger hoek 40, 10 uur heili- lur Zondagsschool; 3 jeenkomst. Ned. Hekelstraat, 10 uur mr jeugdsamenkomst; amenkomst. Kerk s van de heiligen der i Valk's lunchroom), ;hool; 5 uur gods- Rozekruisersge- ;racht 114, half elf, de heer Rutgers v. d. spiritisten Harmonie, ïalf elf, de heer Kort 1EVING ïalf 10, ds. Cannegie- kerk, 10 uur de heer ik. Geref. kerk, 10 amp. Maranatha, ;r. ZEE, nam. 4.15 uur, „ANGENDIJK, herv. Bijlsma; half 4 ds. rdam. Geref. kerk, onner. Geref. kerk leesdienst; 3 uur ds. Chr. geref. kerk, s. Henstra. ZEE, herv. gem., 10 Gere*, kerk, 10 uur Idt, half 5 leesdienst. voorm. 8 en 10 uur ienst. EN, 10 uur ds. Plug. 1001-1. gem., av. 7 uur ds. angelisatie Kerklaan, De Bruin. Geref. bouw aan de Kerk- on Meijenfeldt; 4 uur AARD, herv. gem., 10 4 uur ds. J. Verdonk. lur (H.Doop) ds. Be- erdagav. 7-8 uur pas- r ds. Den Oudsten. :WOUDE, geref. kerk, aitsma. IJK, 10 u., ds. Boekee uur, ds. Keja (Doop- kkoor) r, ds. Bosch. IN, herv. gem., 10 u., Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. De Jong (H. geref. kerk, 10 en Dop. r, 10 uur, de heer igelisatie, 10 uur de Amsterdam, enst. EN, half 3. ds. ri Oud-leerlingen bestaat 50 jaar a.s. in Hotel Igesz te :n algemene vergade- niging van Oud-leer- ijkslandb.winterschool imaar, zal ook de be- 9 worden behandeld. een post van f 600 van de feestelijke het 50-jarig bestaan Deze feestelijke bij- 21 December a.s. in :n gehouden. Wij ko- istorie van deze ver- terug. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag 3n Aanbod, tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAY ONREDACTEUR: W. OLIEMANS WAN OFFICIËLE ZIJDE vernemen wij het volgende: Zoals is medegedeeld, werd, naar aanleiding van de deze week in de ministerraad gevoerde bespre kingen, de delegatie van het Koninkrijk te Batavia geïnstrueerd om een nota aan de commissie van goede diensten te overhandigen, waarin het regerings standpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen dat bij de door de mi nisters Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, met de republiek gehouden informele besprekingen duidelijk is gebleken, dat daadwerkelijke medewerking van de zijde van de republiek om in te grijpen in het euvel der bestandschendingen, niet kan worden verwacht, mede omdat de republikeinse regering niet bij machte bleek haar wil aan de soldateska op te leggen. Bij de tussen de bijzondere Nederlandse de delegatie en de republikeinse min.- president gevoerde besprekingen over het terrein der politieke verhoudingen zijn voorts diepgaande principiële verschillen gebleken. J~)E HEER HATTA heeft bij zijn eer ste contact met minister Stikker uitdrukkelijk erkend, dat de Neder landse regering overeenkomstig haar, ook door de republikeinse regering er kende souvereiniteit gedurende de in terim-periode, mede verantwoordelijk heid blijft dragen voor het bewind van Indonesië en dat in verband daarmede aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zul len toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesia een nood toestand voordoet. Op grond van de hierdoor geopende mogelijkheden heeft de Nederlandse regering de bij zondere Nederlandse delegatie afge vaardigd. Het bleek deze delegatie bij haar besprekingen echter, dat de republiek is teruggekomen op de aanvankelijk door haar minister-president uiteen gezette inzichten. De vertegenwoordigers der repu bliek hebben nu namelijk te kennen gegeven, dat de erkenning van de Ne derlandse souvereiniteit in de over gangstijd slechts een formeel karakter mag dragen en dat bij gentlemens agreement zou moeten worden over eengekomen, dat Nederland aan die souvereiniteit geen practisehe conse quenties zal verbinden. Daaruit zou dan o.a. volgen, dat de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en met name die, betrek king hebbende op het oppergezag over de gewapende macht, alleen in theo rie kunnen worden erkend. Voorts zou den de Nederlandse troepen de thans door haar gecontroleerde gebieden geleidelijk moeten ontruimen, terwijl de T.N.I. (de republikeinse strijdkrach ten) voorlopig in stand zou blijven en haar positie eerst later zou worden geregeld. Practlsch zou er een toe stand ontstaan van twee legers onder verschillend commando. Op deze wijze kan Nederland geen verantwoorde lijkheid voor het bewind in overgangs tijd dragen. Dit standpunt van de re publiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Renville-be- De correspondent van het ANP meldt telefonisch uit Parijs dat mr. Stikker in de loop van de middag met dr. J. H. van Royen, waarnemend hoofd van de Nederlandse delegatie bii^ de As semblee, en mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. ambassa deur van Nederland te Parijs, een be zoek heeft gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken van frankrijk Schumann. Voorts heeft mr. Stikker besprekin gen gevoerd met leden van de Belgi sche delegatie bij de Assemblee en met de heer Van Langenhove, die se dert 1 December j.l. voorzitter is van de Veiligheidsraad. Garoet beschoten Te Bandoeng binnengekomen be richten maken melding van een be schieting van een gedeelte der stad Garoet op Donderdagavond van 22.00 tot 24.00 uur. Eerst werd de Noord- Oostelijke hoek der stad van de om liggende heuvels af beschoten, vervol gens het Westen en het Zuiden. Het is riet bekend, of er verliezen zijn gele*- den. Naar wij vernemen, heeft de officier van justitie te Alkmaar, mr. Vellinga, hoger beroep aangetekend in de z.g.n. Schager vleesaffaire tegen twee der verdachten, n.l. K. K. en J. B., beiden te Schagen. Weerbericht Verwachting, geldig tot. Zondag avond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. ginselen aanvaarde Nederlandse sou vereiniteit. Aan de C.v.G.D. is thans te kennen gegeven, dat uit het bovenstaande duidelijk blijkt, dat de republiek in wezen ook de Cochranvoorstellen niet als basis voor onderhandelingen aan vaardt. Immers ook daarin zijn aan de H.V.K. grote bevoegdheden toe gekend, zelfs in de beginperiode de gehele uitvoerende macht. Er is nu voor de Nederlandse rege ring geen andere conclusie mogelijk, dan dat het uitgesloten is met de republiek tot overeenstemming te geraken. Voortzetting van de discussies, het- zjj informeel, hetzij formeel met mede werking van de C.v.G.D. heeft dus geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aanzien van het nako men van het- bestand en de Renville- overeenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer wor den gewacht. INTERIM-REGERING KOMT JJE NEDERLANDSE regering is tegen over de Staten-Generaal ais ver tegenwoordigers van het Nederlandse volk en tegenover de bevolking van de gebiedfen buiten de republiek, welke on geveer 2/3 uitmaakt van die van geheel Indonesië, gebonden om thans een Indo nesische interim-regering in te stellen Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Kapt. J. Boltjes, afkomstig uit Groningen; gesneuveld 4 Dec. 1948. Sold. Ie kl. J. P. A. van de Pol, afkomstig uit Beverwijk; ge sneuveld 5 Dec. 1948. Sold. J. N. Schalm, afkomstig uit Amsterdam; gesneuveld 1 Dec. 1948. De Kon. Marine en het Kon. Ned.- Ir.d. leger hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. en aan haar grote bevoegdheden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de C. G. D. mede, dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot de afkondiging van het B.I.O.-besluit (bewind Indonesië in overgangstijd), dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoordigers van de federale gebieden. Nu duidelijk gebleken is, dat de repu bliek het bestand niet nakomt en de Kenville-beginselen in feite niet aan vaardt, wenst de Nederlandse regering de verdere verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Nederlandse regering de mogelijkheid open houden om de re publikeinse gebieden in het pre-federale bestel op te nemen; zij zal daartoe aan het B.I.O.-besluit een bepaling toe voegen. Nog meer goede diensten De commissie voor goede diensten zal Woensdag naar Djokja vertrekken voor het voeren van besprekingen. De re publiek heeft een verslag ingediend over de jongste besprekingen met Ne derland. Zodra ook vati Nederlandse zijde een verslag is ingezonden zal de commissie een rapport opstellen voor de Veiligheidsraad. Eis in voetbalpool-affaires gehandhaafd De kantonrechter te Rotterdam heeft zich gisteren bezig gehouden met de voetbalpoolaffaires. Er werden drie deskundigen gehoord, t.w. de bekende oud-internationaal Wim Lagendaal, prof. Schuh en de Engelse voetbal- pooldeskundige Jack Boulder van de London Sunday Dispatch. In zijn requisitoir zeide de ambte naar van het O.M., dat het verweer van de verdediging, dat men aan de hand van systemen met wiskundige zekerheid de uitslag van een voetbal wedstrijd kan bepalen, ter zitting on juist gebleken is. Hij kon dan ook, zo als hij verklaarde, niets anders doen dan persisteren bij zijn requisitoir van enige maanden geleden, waarbij hij tegen de verdachte W. G. een princi pale hechtenis van vijf maanden, waarvan ZXi maand voorwaardelijk, tegen H. M. een principale hechtenis van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en tegen M. A. van der A. een principale hech tenis van drie maanden eiste. De ove rige verdachten hoorden boeten vari ërend van f 4000, subs. 4 maanden hechtenis tot f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis, allen met een maand voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. BEZITLOZE BOER HONGAARS PREMIER Istvan Dobi, eens een bezitloze boer en thans linksgericht voorzitter van de Hongaarse, partij der kleine boeren, is benoemd tot minister-president van Hongarije als opvolger van de afgetre den Lajos Dinnyes. Volgens door Radio-Moskou aange haalde Finse persberichten heeft de Sovjet-Unie bij Finland geprotesteerd tegen „actie van onverantwoordelijke elementen in Finland, die gericht is op verslechtering van de betrekkingen tus sen Finland en de Sovjet-Unie". Rijvergunning op 2e Kerstdag en Zondag 2 Januari De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat het gebruik van een motorrijtuig, krachtens een Vergunning, bedoeld in artikel 1 van de beschikking no. 3119 van 23 Januari 1948 in afwijking van artikel 2 van die beschikking is toegestaan op Zondag 26 December 1948 en op Zondag 2 Jan 1949. De Rijkspolitie is er gisteravond in geslaagd Alexander Dirk Hogguer, iid van de colonne Henneicke, die enige tijd geleden uit het interneringskamp te Laren wist te ontvluchten en gis termorgen door 't Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam bij verstek ter dood Hwrd veroordeeld, te arresteren. Bij een wegcontrole op de Rijks straatweg Amsterdam-Bussum, nabij Doemen, werd de auto, waarmee H. zich uit de voeten trachtte te maken, nadat hij kennis had genomen van zijn doodvonnis, aangehouden. De politiemannen herkenden Hogguer, die gesignaleerd stond en gaven hem on danks zijn pogingen alsnog te ontko men, geen kans. Hij is thans veilig op geborgen. De bestuurder van de auto werd eveneens gearresteerd. Donderdagavond om kwart voor twaalf is in de ondergrondse werken van de Staatsmijn Emma een ernstig ongeluk gebeurd, ten gevolge daar van de 28-jarige schiethouwer J. W. M. Smeets uit Brussum en de 25-ja- rige houwer Th. J. Wesseling uit Heer- lerheide 'onmiddellijk zijn overleden. Bij het onderzoek is gebleken, dat zij zich met de voor het vervoer van materiaal bestemde ton in 'n in aanleg zijnde opbraak omhoog hebben laten trekken en daarbij door kabelbreuk naar beneden zijn gestort. Beide slachtoffers waren gehuwd. Wesseling was vader van 1 kind. Besprekingen over een militaire alliantie Gisteravond zijn op 't State Depart ment in Washington de besprekingen begonnen tussen de V.S., Canada en de vijf landen van de West-Europese Unie over een militaire alliantie. Na de bij eenkomst werd een verklaring uitge geven waarin wordt gezegd, dat de be sprekingen zijn gevoerd als voortzet ting van de besprekingen die in Juli werden aangevangen over veiligheids problemen in verband met de resolutie van de Senaat van 11 Juni 1948. De besprekingen werden in Septem ber, j.l. opgeschort teneinde de betrok ken regeringen in de gelegenheid te stellen de voorlopige gezichtspunten, welk zich hadden ontwikkeld, nader te beschouwen. De verwachting bestaat, dat de thans hervatte besprekingen nog enige tijd zullen voortduren en geen mededelin gen over het besprokene worden ver strekt, voordat beslissingen zijn bereikt Vrijdag heeft Winston Churchill in het Lagerhuis gesproken tijdens de de batten over de buitenlandse politiek naar aanleiding van de Donderdag door Bcvin uitgesproken rede. Churchill verklaarde zich te verheu gen dver de huidige samenwerking tus sen Groot Brittannië en de Verenigde Staten „omdat in de steeds nauwere eenheid van de Engels-sprekende we reld de voornaamste hoop is gelegen op menselijke vrijheid en een groot deel van de hoop op ons eigen voortbe staan". Het meest opmerkenswaardige punt in deze samenwerking, aldus Churchill, is het stationneren van Ame rikaanse bommenwerpers in Oost-Enge land. V „De luchtbrug heeft de bevolking van Duitsland aan beide zijden van het ijze ren gordijn getoond, op een manier zoals met redevoering, noch argumen ten of beloften gedaan kan worden, dat haar toekomst is gelegen in een steeds nauwere aansluiting bij de westelijke wereld", zeide Churchill. Naar aanleiding van Spanje zei Chur chill: "Waarom moet men ons vertellen, dat de Spaanse bevolking behandeld moet worden als uitgestotenen, louter Volgens New Yorkse radioberichten heeft generalissimus Tsjang Kai Tsjek gisteren voor geheel China de staat van beleg afgekondigd. Het bevel van president Tsjiang Kai Sjek, dat onmiddellijk van kracht is, heeft vermoedelijk ten doel een einde te mqken aan communistische infiltra tie en „revolutionnaire actie" in het gebied en de steden van Peiping, Tientsin, Tsingtao, Hankow en Woe- hoe. De staat van beleg is niet afge kondigd voor Formosa en de weste lijke provincies van Singkian, Sikan en Tibet. Volgens Tshiao Moe, leider van het communistische nieuwsagentschap „Nieuw China" „zullen de Chinese communisten die naar verluidt 120 km van Nanking verwijderd zijn trachten een half millioen man Chine se regeringstroepen in het gebied van Hankow, 480 km ten Z. W. van Nan king, te vernietigen alvorens het grote offensief tegen de hoofdstad van Tsjiang Kai Sjek te beginnen". INKOMEN PRINSES WILHELMINA. Aan het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „inkomen uit 's Rijks kas van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden", is ontleend dat sommige leden de vraag stelden, of in de huidige omstanigheden een bedrag van f 400.000 niet te hoog moet wor den geacht. Zeer- vele andere leden achtten het genoemde bedrag geens zins te hoog, doch eerder aan de be scheiden kant. Eenheid van de Duitse Bondsrepubliek gewenst Het Westduitse parlement heeft voor het eerst uiting gegeven aan zijn ver wachtingen van het bezettingsstatuut, waarover nog geen beslissing is geval len. Volgens de resolutie moet het bezet tingsstatuut de volgende richtlijnen bevatten voor de ontwikkeling van de gemeenschappelijke belangen van Duits land en van de bezettingstroepen: Het hoogste gezag in Düitsland zal worden overgenomen door Duitse staats-orga- nen, zoals bepaald is bij de wet. De houding der bezettingstroepen tegen over Duitsland zal bepaald worden op grond van de eisen, die het uitoefenen van de bezetting stelt. Elke regeling ^LLEMAAL NARIGHEID vandaag, vrienden. Volgens (nooit jokken de) statistieken plegen in de Ver. Sta ten ieder jaar 22000 mensen zelfmoord. Bovendien zijn er ieder jaar 100.000 die een poging doen. Dit jaar zijn er hon derd geweest, die het probeerden al leen maar om in de krant te komen. IJdel als apen. De Boedapester priester Varga kreeg 6 jaar gevangenisstraf met confiscatie van vermogen omdat hij tegen „de volksdemocratie" had ge preekt. In Argentinië worden (op bevel van dictator Peron) alle bezittingen verkocht van de vroegere minister Pi- nedo; hij had critiek geleverd op de regering. Drie Tsjechoslowaakse solda ten zijn ter dood veroordeeld wegens „poging tot moord op president Gott- wald"; een kolonel gaat negen jaar in de cel omdat hij uit het land poo;de te vluchten. De wegens moord ter dood veroordeelde nazi-beul Heilig is uit de gevangenis van Wolfenbüttel ge vlucht en per motorfiets met zijspan naar de Sovjetzone gereesd. QVER EEN HALF JAAR krijgen we stereoscopische films te zien. Uitvinding van een Nederlandse arts. In Oostenrijk deden ze een andere uit vinding: Winifred '»gner (Bayreuth) werd tot een voorwaardelijke straf en 6000 mark boete veroordeeld, omdat ze 'n persoonlijke vriendin vqn Hitler was Licht geval, zei de rechter. Zou je aan de foto's niet zeggen. Derde uitvinding deden Haagse ambtenaren. Dertien jaar geleden liet een Hagenaar door werklozen een bij-keuken bouwen. Zonder vergunning. Ambtenaren kre- nu gen dezer dagen een helder ogenblik en gaven bevel het ding af te breken. Hagenaar zei: doe het zelf maar. Ru >lf Hess èn zijn medegevangenen krijgen geen Kerstdiner maar ze mo gen op eerste Kerstdag een uur luiste ren naar gramofoonplaten met klassie ke muziek. Duizend andere gevangenen krijgen van de Amerikanen Kerst amnestie. £N WAT GAAN WE vooruit! In Frankrijk hebben ze (tussen de stakingen d»or) een monstervliegtuig gebouwd, dat dezer dagen de lucht in gaat. Het ding weegt 70 ton, kan 98, passagiers bergen en vliegt 450 kilo meter per uur. De Yankees zijn ook niet mis. Die hebben de B 36, 's we relds grootste bommenwerper. Hebben ze een tochtje mee gemaakt van Fort Worth naar Honoloeloe vice-versa, zijn- Van goede diensten zei je toch? de 12.800 kilometer, zonder tussenlan ding. Voor de lol liet de 15-koppige be manning bij Honoloeloe een bommen- last in zee vallen. Rustiger deed het de heer J. Reiling in Drouwener- mond. Maar die wordt dan ook op 20 December honderd-en-twee jaar. y/E WORDEN DORSTIGER. De ac cijns op het borreltje bracht het eerste halfjaar 1947 29 millioen op. Eerste halfjaar 1948 bracht het tot 39 millioen. In die periode veroorzaakten in Rotterdam alleen 25 dronken chauf feurs aanrijdingen. Schande!! De Ame rikaanse journalist Bigart werd dopr de Hongaarse politie uit het land ge jaagd. In België hadden twee com munistische Kamerleden met de poli tie gevochten; hun parlementaire on schendbaarheid is opgeheven. Dr. Lass- man, de openbare aanklager in de zaak tegen de vroegere Weense Gestapo- chef, Karl Ebner, is vervangen door dr. Eichler. De president van het Weense gerechtshof verklaarde, dat Lassmann meer optrad als verdediger dan als aanklager van Ebner. De Joodse ge meenschap in Wenen „had tegen Lass- mann's optreden geprotesteerd. Naar schatting telde de bevolking van de Verenigde Staten op 1 Oct. 147.280.000 zielen. yERKLARING. Vandaag staan er voor 't eerst apen in de krant De redactie wijst er met nadruk op dat iedere gelijkenis met figuren uit het politieke dag- of nachtleven volkomen toevallig is. Het is verboden de dieren te voeren. zal vermeden worden, die inbreuk zou kunnen maken op de normale levens omstandigheden van de Duitse bevol king en op de ontwikkeling van een vreedzame democratie in Duitsland. Het Westduitse parlement beschouwt volgens de resolutie als het doel van de bezetting: De veiligheid der bezet tingstroepen en autoriteiten. Aanmoe diging van een vredelievende democra tische ontwikkeling. De veiligheid en zekerheid van Duitsland. De bevoegdheid van Duitsland inza ke wetgeving, jurisdictie en bestuur zal alleen beperkt worden door over koepelende kwesties van gezag, die zouden kunen rijzen naar aanieiding van het bezettingsstatuut De afgevaar digden spreken de hoop uit, dat alle gemeenschappelijke geallieerde maat regelen van supervisie alleen genomen worden voor zover zij er toe dienen aan de eisen van de bezetting tege moet te komen. De commissie van de constituerende vergadering voor West-Duitsland ver wierp het voorstel, dat de toekomstige Westduitse staat „het Duitse Rijk" zou worden genoemd. Bij stemming besloot de commissie de naam „Duitse Bonds republiek" te behouden. De commissie aanvaardde de preambule van de nieu we constitutie, waarin staat, dat t West duitse volk vastbesloten is, de eenheid van de natie te handhaven. De algemene vergadering van de V.N. heeft de verklaring over de rech ten van de mens met 48 tegen 0 stem men, bij 8 ,onthoudinge®, goedgekeurd. De Sovjet-afgevaardigde, Wysjinsky, verklaarde, d ,t de Sovjet-Unie de ver klaring van de rechten van de mens niet zou steunen. „Deze verklaring is de Ver. Naties onwaardig", zei hij. „Zij vormt een ontoelaatbare inmenging in de interne aangelegenheden van sta ten". De assemblee verwierp met 45 tegen 6 stemmen, bij drie onthoudingen een Sovjet-voorstel de stemming over de verklaring uit te stellen tot volgend jaar. BRANDSTOFFENBON 02 NA 18 DECEMBER A.S. ONGELDIG Het Centraal Distributiebureau deelt ons mede, dat de bon 02 van de brand- stoffenkaarten na 18 December a.s. niet meer geldig is voor het kopen van brandstoffen. Men moet de bon 02 dus uiterlijk op 18 December a.s. bij een 1 brandstoffenhandelaar inleveren. omdat zij door generaal Franco gere geerd wordt? Wij moeten onze gezan ten naar Madrid terug zenden, zodra wij de goedkeuring der V.N. kunnen verkrijgen". Sprekende over de verhouding tot de Sovjet-Unie zei Churchill, dat een po ging in het werk moet worden gesteld tot een overeenkomst met de Sovjet- Unie te komen, voordat zij over de atoombom beschikt. Churchill betreur de het, dat er redenen zijn, die een doelmatige samenwerking der drie grote mogendheden, zoals hij in een brief van April 1945 aan Stalin voor stelde, bemoeilijken. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor ingevolge het Zieken- foMdsbesluit, verplicht-verzekerden verlaagd van 3,8 tot 3,6 Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werkne mersaandeel in de ziekenfondspremie wordt derhalve verlaagd van 1,9 °lo op 1,8 De maximum-inhouding, die voorheen f 4,96 (voor maandloon van f 260 af), of f 1,14 (voor weekloon van f 60 af), of f 0,19 (voor dagloon van f 10 af) bedroeg, wordt in het komende jaar resp. f 4,69, f 1,08 en f 0,18. De voormalige N.S.B.-burgemeester van Alblasserdam, de 59-jarige P. H. Oldemans, die veertien dagen geleden door de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof de dood straf tegen zich hoorde eisen, is ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek, uitsluiting van de beide kiesrechten en van het recht tot het bekleden van ambten, beide voor de duur van het leven. In de motivering van dit vonnis werd o.m. als grond van 'n verlichting van de op te leggen straf aangevoerd, dat't Hof in hoge mate rekening wil hou den met de zeer ernstige en hoogst verwerpelijke mishandelingen en gees telijke kwellingen, waaraan verdachte tijdens zijn internering als politiek delinquent heeft bloot gestaan. Vol gens het psychiatrisch rapport heeft dit tot reactieve depressie en zelf moord neigingen bij verdachte geleid, waardoor opneming in een psychia trische inrichting noodzakelijk werd. Zo dit alles niet was gebeurd zou verdachte zo niet tot de hoogste, dan toch zeker tot een aanmerkelijk lange- ge vrijheidsstraf veroordeeld zijn, dan nu het geval is. Verdachte heeft besloten van dit vmnis in cassatie te gaan. De gezondheidstoestand van Koning George Naar het Amerikaanse blad „New- York Daily Mirror" zegt te hebben vernomen, lijdt Koning George VI van Engeland aan de ziekte van Buerger en zouden zijn artsen de amputatie van een of beide benen ernstig overwegen. Reuters hofcorrespondent Wulf meldt daarentegen, dat het bericht, als zou den de doktoren amputatie overwegen, niet waar is. De correspondent verwacht, dat de dokters, die de koning behandelen, vermoedelijk Maandag opnieuw een bulletin zullen uitgeven. Naar het ANP verneemt, bestaat de ziekte van Buerger uit ontsteking van de wanden der bloedvaten, waardoor circulatiestoornissen ontstaan. In ern stige gevallen kunnen deze stoornis sen tot gangreen leiden Amoutatie van ledematen is bij deze ziekte zelden nodig. De ziekte is niet identiek met fhrombose. Mevr. Ts'iang zweeg Mevr. Tsjiang Kai Sjek heeft Vrij dagavond een onderhoud gehad van 'n uur met president Truman Toen zij het Witte Huis verliet, weigerde zij mede delingen te doen aan verslaggevers en zeide, dat president Truman deze moest doen. Volgens Trumans persattaché, Eben Ayres, had Truman gezegd, dat me vrouw Tsjang haar zaak uiteengezet had en „ik haar welwillend aanhoor de" Ayres wist niet „of er nog plannen waren voor een nieuw onderhoud. Algemene kiesregeling voor Suriname De Gouverneur van Suriname heeft de Staten medegedeeld, dat hij de tegenvoorstellen van de Staten be treffende het algemeen kiesrecht aan vaardt. De Gouverneur stelde voor het door de Staten reeds eerder gewijzigde ont werp met de volgende amendementen te aanvaarden: verplichte registratie komt te vervallen; het kleuren van een blokje behoeft niet te geschieden, wanneer bewezen wordt, dat de Mos lims daartegen bezwaren van gods dienstige aard hebben; de wet zal over vier jaar worden herzieri. De Gouver neur zeide, dat hij er van overtuigd was, dat voor de plaatselijke autori teiten de tijd gekomen is zelf de in terne aangelegenheden te regelen. In verband hiermede wil hij een Konink lijk Besluit vermijden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1