Jan Kloosterboer werd in vrijheid gesteld Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Doodstraf geëist tegen Woudenberg Doodstraf voor Berg en Kotalla Noordelijke landen en Portugal uitgenodigd voor besprekingen Dinsdag 14 Dec. 1948 145e Jaargang No. 294 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het requisitoir verdaagd tot Februari Grote belangstelling voor geruchtmakende zaak Twintig ton Amerikaanse sigaretten in beslag genomen „Op één lijn met Mussert en Blokzijl" Arabisch Palestina met Transjordanië verenigd Tsjang Kai Sjek afgetreden? De Amersfoortse kampbeulen veroordeeld Vijandelijkheden op grote schaal verwacht Ook Italië en Ierland van belang voor Atlantisch Pact T Weerbericht Amerikaanse hulp aan Chinese coalitie? Besprekingen over de Westelijke Mark BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAAS TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag ïu Aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS (Van onze speciale verslaggever). |N DE KLEINE ZITTINGZAAL van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is gister de zaak behandeld tegen Jan Kloosterboer uit Sint Pancras, die er van beschuldigd werd op een tijdstip, waarop de oorlog met Duitsland dreigende ivas en een oorlog tussen Duitsland tegen Engeland, Frankrijk en Polen reeds was uitgebroken, gegevens te hebben verzameld of te hebben doen verzamelen omtrent tonnage, bewapening en vertrek van buitenlandse schepen en deze ge gevens te hebben doorgegeven aan de Admiraliteit in Hamburg. Het kleine zaaltje de grote was ditmaal nodig voor de berechting van Wouden- tierg was weldra gevuld met vele belangstellenden, voornamelijk uit Sint- Pancras en omliggende gemeenten, die uiteraaPd in de gedragingen van hun dorpsgenoot groot belang stelden. De president van het Hof, mr. F. van der Goot, heeft de in de dagvaarding geuite beschuldiging zeer nauwkeurig onderzocht en uit dit onderzoek is ko men vast te staan, dat de spionnage niet van grote betekenis is geweest en dat daardoor geen mensenlevens ver loren zijn gegaan. Dat schepen als de Aryon, de Simon Bolivar en de Bur- gersdijk door Kloosterboers optreden verloren zouden zijn, werd uitgesloten geacht. De spionnage had geen ernstig karakter, mede omdat K. zich daarbij bediende van een zekere Booy, een dorpsgenoot, die zijn opdrachten op een zodanige manier heeft uitgevoerd, dat het niet te verwonderen was, dat het Hof verdachte's onmiddellijke in vrijheidstelling gelastte. In de na middag werd tevens de invrijheid stelling van Kloosterboer gelast, wat niet betekende, dat het Hof hem on schuldig zal verklaren. In Februari zal zijn zaak opnieuw in behandeling wor den genomen daar men dan in de ge legenheid zal zijn een tweetal getui gen te horen op wier verklaringen de procureur-fiscaal mr. H. Th. Keune bij zonder prijs stelde. Het verloop der verhoren. AP EEN VRAAG van de president verklaarde KI., dat hij wel berich ten had gegeven, maar niet had doen geven. Op de eveneens in de dagvaarding vermelde beschuldiging, dat hij be hulpzaam is geweest bij het doen ont vluchten van twee Duitse militairen uit het fort Spijkerboor, en gepoogd heeft hen Duits grondgebied te doen bereiken, erkende verdachte daarvoor geld te hebben gegeven. Hij had even wel niet geweten, dat het ontvluchte militairen betrof. De voorzitter deed uitkomen, dat het misdrijf van vóór de oorlog speelt en de berechting door de Duitse inval niet kon doorgaan. De Duitsers stelden beklaagde weer in vrijheid. Op dolle Dinsdag vluchtte hij, maar kwam weer terug. Hij werd bij de capitulatie gearresteerd, maar ontsnapte uit de cellenbarak te Sche- veningen en kwam aan boord van een overgenomen oude mijnenveger in Ostende op weg naar familie in Argen tinië. De Belgen zetten hem als onge wenste vreemdeling over de grens en nu staat hij terecht. Uitvoerig lichtte de voorzitter toe waarom KI. niet de hand kan hebben gehad in de torpedering van boven vermelde schepen. KI. is evenwel al meermalen voor de rechbank geweest en eens zelfs veroordeeld tot f 5000 boete subs. 5 maanden hechtenis.. De voorzitter schilderde in treffende bewoordingen wat er gebeurt als een schip getorpedeerd wordt en zeide niet te begrijpen, hoe beklaagde aan zo iets wilde medewerken door zich in ver binding met de admiraliteit te stellen. Waarvoor aldus de president denkt U dat deze gegevens moesten dienen? x Bekl.: Om te constateren of de mag netische mijnen normaal werkten. De president laakte dit antwoord. Natuurlijk was het de bedoeling, dat aanvallen op de gesignaleerde schepen zouden plaats vinden. Bekl.: Zover heb ik er niet over na gedacht. President: U bedacht een eigen code en legde aan Uw helper Booy geheim houding op. Als Engeland of Frankrijk er achter waren gekomen had dat on ze neutraliteit in bedenkelijke mate kunnen schaden. Men had zelfs de Ne derlandse havens kunnen bezetten. U schrijft in Uw requesten nog steeds, dat U onrecht wordt aangedaan. Verdachte: Ik gevoel mij geen poli tiek delinquent. President: U ergerde er zich aan, dat de schepen door de Engelsen gecontro leerd werden. U zag in Antwerpen een gewapende koopvaarder en waarschuw de de Admiraliteit. Zo kwam het con tact tot stand. In Duitsland stelde men U ten slotte voor tot spionnage in de havens over te gaan en U is medege deeld, dat dit volgens art. 100 niet strafbaar zou zijn. U verzond zelf goe deren en zou van cargadoors wel in lichtingen kunnen krijgen. Spoedig bleek, dat men niet veel aan Uwe in formaties had. Men wilde tonnage en bewapening van schepen weten en toen nam U Booy in dienst voor f 30 per week, plus reiskosten. Die zou met zeelui praten en kijken hoe er geladen werd. De inlichtingen gingen naar ze kere Addens in Bellingwolde. Verd.: Ik gaf hem enveloppen van scheepvaartmaatschappijen om hem vertrouwd met het werk te maken en een Lloyd's register. Booy en ik woon den vlak bij elkaar en hij deed zijn rapporten 's avonds bij mij in de bus. Een eigen eode. President: Juist en u had uw eigen code. U liet weten, dat er rollende was een wagen witte of rode kool. U noemde de prijs en al deze cijfers en woorden hadden betrekking op de schepen, op de tonnage of bewapening. U wist niet, dat er in Bellingwolde twee Adden's woonden. De goede A. kreeg een brief, maakte die open en stelde de justitie ervan op de hoogte. Nadien zijn uw brieven door de justitie in Leeuwarden gefotografeerd. De president ging de verschillende perioden van briefzenden achtereen volgens na. De periode-Booy begon op 10 Februari. Hoe kwam er een einde aan dit werk? Verd.: Toen de Burgersdijk getorpe deerd werd wilde ik het werk niet meer doen. Verdachte geeft toe eens een belo ning van f 300 te hebben gekregen. Dat geld heeft hij later aan zekere Breman uit De Rijp gegeven, die hem geld vroeg voor de ontvluchte militai ren, die costuums nodig hadden. Bekl. had gedacht: „het geld komt van de Duitsers, het moet er ook maar weer aan besteed worden". Hij had toen ook het adres van Addens in Belling wolde voor hulp opgegeven. De president wees er vervolgens op, dat verdachte zich de beschuldigingen van de couranten, voornamelijk van de Schager Courant, zeer aantrok. Hij wilde een schadevergoeding van f 25000 eisen en schreef aan de General Kom- missar dat hij het geld dan aan het Rote Kreutz zou geven. Ook had hij gelden gegeven voor de illegaliteit. Verdachte zegt, de brief niet ver stuurd te hebben, maar de president wees dan op een ander schrijven uit die dagen en wel aan generaal Chris tiansen, wie hij om hulp voor gevan genen verzocht uithoofde van zijn voor Duitsland verdienstelijk werk, wat dan de aangifte van de schepen geweest was. (Zie vervolg pagina 3). De politie te Mainz in de Franse bezettingszone van Duitsland heeft een smokkelaffaire van Amerikaanse sigaretten en buitenlandse deviezen ontdekt, die verscheidene tientallen millioenen Duitse mark beloopt. Te Roxheim bij Orms in de Franse zone is een lading van 20 ton Ame rikaanse sigaretten in beslag geno men, die uit de Verenigde Staten, via Antwerpen en zogenaamd in transito naar Bazel zqn gezonden. Een van de voornaamste leiders van de smokkelbende is 'n zekere Schlupp. een reder uit Bazel, directeur van de scheepvaartmaatschappij „Rhenus". De organisatie had eveneens vertakkin gen in Nederland en de aak die ge bruikt is voor het vervoer van de sigaretten over de Rijn, behoort aan een Nederlandse rederij toe. Volgens de veiligheidsdiensten te Mainz zou de opbrengst van de ver koop van de sigaretten op de zwarte markt gebruikt moeten worden om troepen en munitie te kopen voor oe Haganah. Gistermiddag om vijf minuten voor ïalf vier heeft de procureur-fiscaal aan iet Amsterdams Bijzonder Gerechts hof de doodstraf geëist tegen de vroe gere leider van het voormalige Neder landse Arbeidsfront: H. J. Woudenberg. Aan het einde van zijn requisitoir zeide Mr. A. H. van de Veen tot het Hof: De ogen van de Nederlandse arbeiders zijn op U gericht in het verlangen recht te doen aan de man, die geruggesteund door de vijand, de vakbeweging heeft stuk gemaakt. Hij is op één lijn te stel len met mannen als Mussert en Blok zijl. In zijn requisitoir zeide mr. v. d. Veen: „Een der dingen, waarop Ne derland met recht trots heeft kunnen zijn, is de vakbeweging, die er in ge slaagd is om haar stqmpel op ons le ven te drukken. De Nederlandse ar beider heeft kosten noch moeite ge spaard de vakbeweging groot te ma ken. De vakbestuurder kenmerkte zich door grote liefde voor 't bedrijfs leven of voor hen, die daarin werkten. Toestand van Koning George gaat vooruit In een gisteren te Londen uitgege ven bullein wordt verklaard, dat de toestand van Koning George van En geland, die lijdt aan een belemmerde bloedsomloop in de beide benen, „aan zienlijk is vooruit gegaan". Er wordt aan toegevoegd, dat een verdere verbetering in de bloedsom loop in beide benen en voeten ver wacht kan worden. De koning zal vóór de zomer geen openbare bijeen komsten bijwonen. Zij waren mensen met een grote ver antwoordelijkheid. Wanneer men slechts bedenkt, dat deze mensen for midabele bedragen beheerden, kan men begrijpen, dat de Duitsers met hun bonzen-complex hierover stom ver baasd waren. Het feit, dat het N.V.V. voor de oorlog kapitalen in Engeland belegde, is de oorzaak geworden van het Duitse koekoeksei, dat in de Ne derlandse vakbeweging is gelegd." De procureur-fiscaal schetste ver volgens de levensloop van Wouden berg, die in 1933, toen hij, „nog hoog en droog in de zeevishandel zat" bij de N.S.B. is gegaan, doch het niet verder bracht dan tot kringleider in IJmuiden. Eerst in 1937 heeft hij zich geschaard aan de zijde van de oppo sitie in de N.S.B. aan de zijde van Rost van Tonningen, door middel van wie Woudenberg er in geslaagd is zich tot commissaris van het N.V.V. te doen benoemen. Mr. van de Veen ging ver volgens in op de onderscheiden afde lingen, die Woudenberg heeft gecre- eerd. Mr. Van de Veen herinnerde er aan het slot van zijn requisitoir aan, hoe Woudenberg op Dolle Dinsdag is ge vlucht als z.g. „grenadier". Zelfs toen kwam in zijn aangenomen naam zijn front-complex naar voren: hij noemde zich „Frontenberg". Deze man, die millioenen aan de Nederlandse vak beweging heeft onttrokken, vroeg tij dens de hongerwinter extra kolen en levensmiddelen aan omdat zijn zoon aan het Oostfront streed. De uitspraak is bepaald op 23 De cember. Het Transjordaanse parlement heeft een kabinetsbesluit goedgekeurd om Arabisch Palestina en Transjordanië te verenigen onder de souvereiniteit van koning Abdoellah. Het besluit werd door het kabinet genomen na de onlangs te Jericho ge l-ouden conferentie van het Palestijns Arabische congres dat koning Abdoel lah verzocht zich tot koning van Ara bisch Palestina uit te roepen. Koning Ibu Saoed van Saoedi-Arabië heeft tegen het besluit geprotesteerd en het van nul en gener waarde ge noemd. In Chinese financiële kringen deden heden geruchten de ronde, dat Tsjang Kai Sjek zou zijn afgetreden als pre sident van de Chinese republiek. ENGELAND EN FRANKRIJK ZUL LEN MINDER MARSHALL-HULP VRAGEN Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat Groot-Brittannië voor het tweede jaar van: het plan-Marshall, dat in Juli a.s. begint, de Ver. Staten om 25% minder hulp zal vragen dan in het eerste jaar Gevangenisstraffen voor de anderennieuw onderzoek inzake Ernst May Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van prof. mr. J. A. van Hamel, velde hedenmor gen de vonnissen over de Amersfoort se kampbeulen Berg, Kotalla, Wolff, Brahm, Oberle en Alscher. Ten aan zien van de verdachte May werd een voortgezet onderzoek gelast, aange zien ter rechtzitting is gebleken dat de Duitser Tito waarschijnlijk nog in le ven is en zo mogelijk persoonlijk ge hoord moet worden. Het Hof wilde May niet op grond van schriftelijke verklaringen veroordelen. Karl Peter Berg, 41 jaar oud, ex- politie-beambte, werd veroordeeld tot de doodstraf, evenals Josef Johann Ko talla, 40 jaar oud, ex-kantoorbediende. Josef Oberle, 56 jaar oud, ex-schaap herder, werd veroordeeld tot 15 jaar Rapport der C.v.g.d. De Commissie van Goede Diensten in Indonesië heeft voor publicatie vrijge geven een speciaal rapport aan de Vei ligheidsraad d.d. 12 Dec. betreffende de rechtstreekse besprekingen tussen de Nederlandse regering en de vertegen woordigers van de republikeinse rege ring te Kalioerang. Daar de partijen hun „onverzoenlijke" standpunten hebben bij bepaalde kwesties, ziet de Commissie geen moge lijkheid om partijen voor bona fide on derhandelingen bij elkaar te brengen. „De Commissie heeft er geen ver trouwen in, dat zelfs de huidige onbe vredigende uitvoering van de bestands overeenkomst kan worden gehand haafd, daar de mogelijkheid van een politieke overeenstemming kleiner wordt. De Commisise kan in de huidige toestand alleen een verscherping zien van de factoren, die reeds de verdere economische verslechtering, de alge mene onrust en sociale woelingen ver oorzaken. Vijandelijkheden op grote schaal, waarbij botsingen van georga niseerde gewapende groepen zijn be- trokken, zal hiervan mogelijk het re- sultaaat zijn". Het rapport gelooft, dat de vor ming van de interimregering thans, zonder de republiek, het bereiken van een overeenkomst door onderhandelin gen in hoge mate zal bemoeilijken. Dit zou ernstige onrust in Indonesië tot ge volg kunnen hebben. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron te Washington, dat Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal zullen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de besprekingen over het sluiten van een Noord-Atlantisch pact, die thans te Washington gevoerd worden. i niiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiNiiiiiniiiiiiiiiiii WANDAAG weer eëh zenuwscheut om te beginnen. In de buurt van Soenderborg in Denemarken velde de storm een machtige eik. Op de stam vond men een 50 jaar oude inscriptie, die aldus luidde: „Als deze eik valt, bouwen. Het observatorium zal de vrouw van de doodgraver ster ven en een boerderij in dit district af branden." De vrouw van de plaatselijke van de Amerikaanse marine heeft voorspeld, dat de radioluisteraars in de komende paar jaar minder last van zonnevlekken doodgraver stierf twee dagen na de val zullen hebben. Het hoogtepunt van de huidige 1947. zonnevlekkencyclus was in van de eik en nog eens twee dagen later brandde een boerderij in Elstrup af. Hoe bestaat het, zou je zeggen. Maar dan moet u eens dit bericht uit Parijs lezen: Tijdens de Zaterdag geëindigde zitting JN MILWAUKEE pakte de politie van de V.N., die twaalf weken heeft ge duurd, zijn door de 2000 afgevaardigden van de 58 landen vijftig millioen woor- mevrouw Minor in de kraag van haar bloesje, omdat ze drinkpartijen or ganiseerde voor mulo-scholieren. Ze Een drijvende verhuiswagen Volgens het Deense ministerie van Marine is in de bocht van Koege een meubelverhuiswagen drijvende aangetroffen. De scheepvaart is voor het gevaar hiervan gewaarschuwd. Deze tapissière is overboord gespoeld bij transport op een Nederlands motorschip tussen Kopenhagen en Kiel. Het voertuig is geladen met voor Nederland bestemde meubelen. Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: Krachtige tot matige Zuicf tot Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met op klaringen en enkele plaatselijke buien. Later iets minder zacht. den gesproken. Volgende zitting gaan heeft protest aangetekend: „Ik deed het ze ook de taal van Spanje spreken. Dan zal het er helemaal wel Spaans op uit om de kinderen van de straat te hou den" In New-York kreeg een echtpaar gaan! Op Nieuw-Guinea zijn per vlieg- stekeligheid over de juiste manier van tuig de eerste schapen uit Australië aangekomen. De inboorlingen, die nooit kaarten schudden. Zij vroegen advies aan een bridge-expert. Hij zond een schapen hadden gezien, waren naar het nota van 15 dollar Echtpaar ging naar vliegveld gekomen om de wonder- d'.eren te aanschouwen. Toen een der beesten een sprong in hun richting deed, vluchtten zij de bossen in en bleven een dag lang zoek. UEN LEERLING van het lyceum tr Albi, Pierre Bernard, vormt wat zijn lichaamsbouw betreft een „groot" probleem. Hij is 12 jaar, doch meet reeds 1,88 meter en weegt 77 kg. Zijn snelle groeiproces schijnt nog niet ten einde. De laatste zes weken is hij nog 3 cm. langer geworden. Onderzoekers hebben in Zuid-Australië in de Peake en Danison Ranges uranium gevonden. Weg met de rust! Het Sovjetvakblad Trud meldt, dat meer dan 150.000 men sen in de U.S.S.R. hun eigen huis een advocaat. Die zond een advies-nota van 25 dollar. Sovjet-Rusland gaat de componist Tsjaikowsky eren met een standbeeld. Er was een prijsvraag uit- 't Is bar, Janl geschreven voor het beste ontwerp, De meeste deelnemende beeldhouwers boetseerden Tsjaikowsky, zittende aan een piano of muziekschrijvende aan een lessenaar. De prijs werd toegekend, zo vertelt Time, aan kameraad Wlodiwops. Hij maakte een drie meter hoog beeld van Stalin, luisterend naar de muziek van Tsjaikowsky. T)E AMERIKAANSE soldaten krij gen plastic harnassen, die weer stand bieden aan revolverkogels. Voor de soldaten in de Poolstreken is een militair pakkie ontworpen dat de man nen lekker warm houdt bij een koude can 55 graden onder nul. De Scheve- ningse kotter Sch. 55 gaat vissen in Zuid-Afrika. Het schip is met koperen platen beslagen en neemt vreemdsoor tige netten mee om kreeften 'n loer te draaien. Andere loer werd gedraaid in Den Haag (Magnoliastraat) waar in brekers voor tien miel aan juwelen weghaalden. Heeft Mien van schele Janus ook 's een mooi brosje op d'r goeie goed. Voorts worden Italië en Ierland als potentiële leden van de alliantie ge zien. Noorwegen en Denemarken nebben de Noordelijke Europese wateren on der hun controle, welke zouden kun nen worden gebruikt voor aanvallen cp transporten, die troepen en voor raden van Noord-Amerika naar West- Europa vervoeren. Denemarken bezit Groenland, dat niet alleen van belang zou kunnen zijn in een oorlogvoering in het gebied van de Noordpool, maar ook weervoorspellingsstations en bases, die van vitaal belang zijn voor het Noord-Atlantisch luchtverkeer, heeft Portugal bezit de Azoren, een mid den Atlantische luchtbasis van het hoogste belang. Strategen voor het Noord-Atlantisch gebied achten ook Ierse bases van vitaal belang, maar woordvoerders van de regering van Eire hebben ver klaard, dat Eire niet zou samenwerken in een dergelijk regionaal veiligheids systeem, tenzij de verdeling van Ier land is geëindigd. Paul Hoffman, de administrateur van de GCA, heeft bij zijn aankomst Za terdag j.l. te Shanghai voor een in spectie-bezoek aan de pers verklaard: Wij weten niet precies wat er gebeu ren zal of wat voor een coalitie even tueel zal worden opgericht. Doch wan neer een toekomstige coalitie geheel het volk zal vertegenwoordigen, zal ik aanbevelingen doen voor voortzetting van de hulpverlening van het Chinese volk". Hoffman zeide verder: „Wij zullen zeker niet in zee gaan met 'n coalitie regering, welke de vrijheid van gods dienst en pers zou onderdrukken". De referentie van Hoffman aan een eventuele nieuwe Chinese coalitierege ring, bij welke hij dan de communis ten klaarblijkelijk inbegrepen be schouwt, wordt door waarnemers als van betekenis beschouwd. De verkla ring van Hoffman heeft de veronder stelling versterkt, dat Soen Fo poogt een „zakenkabinet" te vormen om de weg te effenen voor vredesonderhan delingen met de communisten en even tuele formatie van een coalitie met deelneming van communisten. gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Hugo Her mann Wolff, „het Kerstmannetje", 56 jaar oud, ex-timmerman, werd veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Edwin Ernst Alscher, 60 jaar, ex-ver tegenwoordiger, werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Edmund Brahm, 52 jaay cud, ex-bouwvakarbeider, kreeg 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. Allen kregen een termijn van 8 da gen om eventueel beroep in cassatie aan te tekenen. Trisectoria in Berlijn Professor Ernst Reuter, „westelijk" burgemeester van Berlijn, verklaarde Maandag dat hij met de drie weste lijke commandanten het vraagstuk van het maken van de westelijke mark tot het enige betaalmiddel in de weste lijke sectoren van Berlijn had bespro ken. Hij zeide dat deze stap het be reiken van een uiteindelijke oplossing van het Berlijnse probleem niet moei lijker zou maken. Thans circuleren zowel de oostelijke, als de westelijke mark in de westelijke sectoren van Berlijn. De westelijke financiële deskundigen hebben zich sterk verzet tegen een in williging van de herhaalde Duitse eisen, om tot deze stap over te gaan, daar zij van mening waren dat hier door de positie van Berlijn nog inge wikkelder zou worden. De „westelijke" burgemeester zeide verder nog, dat hij reden had om aan te nemen, dat in de eerstvolgende we ken 8000 ton goederen dagelijks via de luchtbrug naar Berlijn zal worden vervoerd, in plaats van de 6000 ton, welke thans wordt aangevoerd. Professor Reuter voorspelde verder dat spoedig een drieledig geallieerd militair bestuur over de westelijke sectoren van Berlijn zou worden ge steld. Hij deed een beroep op de be-- zettende drie westelijke sectoren van Berlijn in een „trisectoria" te veran deren, door de thans tussen de geal lieerde sectoren bestaande grenzen op te heffen. Gebr. de Vilder in cassatie Gisteren heeft de Raad van Cassatie de zaak behandeld tegen de vliegveld bouwers gebr.' de Vilder en Doedes, die door het Haagse Bijzondere Ge rechtshof van rechtsvervolging waren ontslagen. Na de pleidooien van de drie advo caten kreeg de procureur-fiscaal, prof. mr. Langemeyer het woord. Hij ver klaarde, het liefst een eind gemaakt te willen zien aan deze slepende zaak. Het leed, dat de betrokkenen er van ondervonden hebben was naar zijn mening een voldoende bóete voor wat hij persoonlijk zag als hun schuld. De grote consequenties van deze zaak noodzaakte echter naar zijn mening de raad, dit geval geheel tot klaarheid te brengen. Het Hof heeft gemeend, dat zij door afwezigheid van schuld niet vervolgd konden worden. De motive ring van het Hof op dit punt achtte de proc.-fiscaal echter onvoldoende en ook de feitelijke vaststelling noemde hij niet onaantastbaar. Derhalve concludeerde hij tot ver nietiging van de sententies en verwij zing naar het Arnhemse Bijzondere Hof voor een nader onderzoek. Uit spraak 10 Januari 1949. Loods aangereden en gedood Zondagmorgen vond de politie te Vlissingen het stoffelijk overschot van de 35-jarige loods J. A. Ruysscher. Uit een onderzoek bleek, dat het slachtoffer vermoedelijk door een auto v/as aangereden. In een garage trof de politie een auto aan, waaraan sporen werden gevonden van de kleding die ae loods droeg. De chauffeur is ver hoord. Het laat zich aanzien, dat de roan echter geen schuld treft. Herbewapening van Japan? „Amerikaanse krijgskundigen bestu deren de mogelijkheid Japan te herbe wapenen als tegenwicht tegen de com munistische veroveringen in China, al dus verzekert de correspondent te New- York van de „Daily Mail". De Amerikaanse strijdkrachten in bet Verre Oosten zijn tot een minimum beperkt Daarom denkt het oppercom mando over een georganiseerd Japans leger, dat onder het bevel van Ameri kaanse officieren zou worden geplaatst. Men is het er echter over eens, dat de Japanse herbewapening beperkt en streng gecontroleerd moet worden, op dat Japan niet opnieuw de wereldvrede' kan bedreigen", aldus het blad. NU REEDS KERST- EN NIEUWJAARS- POST VOOR INDONESIë In verband met de beperkte laad ruimte in de vliegtuigen kan de om vangrijke kerst- en nieuwjaarspost voor Indonesië slechts geleidelijk worden af gevoerd. v Het publiek wordt daarom dringend aangeraden de kerst- en nieuwjaars correspondentie reeds thans ter post te bezorgen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1