In „Het Witte Huis in 'i Groen" Stad en Omqwing- Betaal niet te hoge prijzen! AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN ouóe WAAG Alkmaarse schilders exposeren Kaas- en Noor Ook in Alkmaar nog tal van overtredingen Pred kbeurten Portret van de week prijs f 6.90 Boekhandel COSTER VOORDAM 9 ALKMAAR Van de politie Bergen Producten ve uitstekende k< Heiloo Om het levensonderhoud voor de be- onrustbarende vormen aan. Hier en volking op een zo laag mogelijk peil daar kan men geen bonbons of choco te houden geeft de regering bij voort during steun aan de krachten, welke een prijsverlagende invloed uitoefenen. Een der belangrijkste middelen om tot verlaging van de prijzen voor levens onderhoud te komen, is gezonde con currentie, die het bedrijfsleven er toe noopt de prijs zo scherp mogelijk te calculeren, maar helaas wordt aan de van overheidswege vastgestelde maxi mumprijzen door dik en dun te hand gehouden. Het wordt hoog tijd dat er weer concurrentie komt en ieder kan daartoe bijdragen. De consument kan daartoe bijdragen door: le. alleen te kopen als het nood zakelijk is (dus geen voorraden maken); 2e daar kopen waar het 't voordeligst is; 3e. nooit tegen hogere dan de geoorloof de prijzen kopen. Koopt men meer dan men nodig heeft, dan is het mogelijk, dat het artikel schaars wordt en daarin zit een groot gevaar voor prijsstijging, zelfs tot het peil van zwarte prijzen. Als men te vlot koopt, zal de leve rancier er nooit toe komen de aankoop van het bewuste artikel aantrekkelijk te maken door een lagere prijs. Als men koopt waar de prijzen het laagst zijn. krijgt de leverancier, die de laagste prijzen heeft de meeste klan ten en de anderen zullen er toe worden gebracht te overwegen of zij niet aan trekkelijker kunnen verkopen. Als men te hoge prijzen betaalt, zal de leveran cier er niet aan denken zijn prijzen la ger te stellen. Men kweekt dan bij zijn leverancier een gemakzucht, die met liet oog op de toekomst beslist ver keerd is. Velen mopperen wel maar betalen toch de te hoge prijzen. Mobifele briga des van de prijzen-controle zijn dag in dag uit in de weer er in ons aller be lang op toe te zien, dat de prijzen niet worden overschreden. Ook in Alkmaar nog ongeoor loofde prijzen. Het bovenstaande werd ons medege deeld door een ambtenaar van het mi nisterie van Economische Zaken, die1 er ons op gewezen heeft, dat ook in Alkmaar nog vele overtredingen wor den geconstateerd. In November zijn in Alkmaar en om geving nog 105 zakenlieden wegens overtreding van de prijsvoorschriften bekeurd, hoewel er slechts 17 klachten waren binnengekomen. Wel een bewijs, dat het publiek nog veel te lankmoe dig is. Bij een Alkmaarse winkelier in huishoudelijke artikelen werden te hoge prijzen geconstateerd, theeservie zen voor f 5f 8, melkstellen voor f 6 f 12, mokkastellen voor f 10. In beslag genomen werden 10 theeserviezen, 5 melkstellen en 4 dejeuners. Banketbak kers verkochten korstjes voor f 0,58 ct. p. kg., speculaas voor f 0.40 en cake voor f 0,60. Donderdag j.l. zijn hier ter stede 40.000 kerstkaarsjes in beslag ge nomen die 3 ct per stuk te hoog in prijs waren. De winkelier verzekerde, dat de fabrikant hem een te hoge prijs had berekend, wat onderzocht wordt, hoewel dit zijn schuld niet vermindert. Het bleek, dat deze fabrikant reeds vroeger bekeurd was. Koppelverkoop. Ook de koppelverkoop neemt weer Izdc kopen zender dat men genoodzaakt wordt er eek nielgevraagd suikerwerk bü te kopen. Proces-verbaal is o.a. op gemaakt legen een leverancier van huishoudelijke artikelen, waar men wel platte borden kon kopen mits men ook theekopjes met afgebroken oor wilde afnemen. Het blijkt, dat sommige winkelier: voornamelijk in de textielbranche, de dupe zijn geworden van een handige oplichter en daardoor te dure inkopen hebben gedaan, waarvan zij in dit ge val de kosten echter niet op hun klan ten mogen verhalen. Het publiek wordt in zijn eigen be lang aangeraden zich niet te laten du peren. Er is ook in Alkmaar een prij- zencommissie (voorzitter de heer C. W. Keysper, Geestersingel 28, tei. 2368). Bij ernstige gevallen wende men zich zo spoedig mogelijk tot het Bureau Prijzencontrole, Wilhelminalaan 4. te lefoon 4136. DIPLOMAZWEMMEN „OVERDEKTE". De Alkmaarse Overdekte stond de ze week weer eens in het teken van diplomazwemmen. Vanaf Maandag tot en met Vrijdag zijn ruim 600 candida- ten het water van de Overdekte inge gaan om te pogen een diploma A. B of C te bemachtigen. Al deze candidaten waren scholieren uit Alkmaar en om geving. Voor het diploma A kwamen 359 candidaten op, voor B 208 en voor C 63. Niet alle candidaten waven reeds „zeewaardig" zodat er resp. 95, 43 en 31 afgewezen moesten worden. GESLAAGD Te Delft slaagde voor het ingenieurs examen voor civiel-ingenieur de heer E A. Bierdrager te Alkmaar. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Den Oudsten. Woensdagav., half 8 tot 8 uur oecumenische avondwijding; op voering klein Kerstspel, vrije toegang. Vrijdag 24 Dec., av. half 9, Kerstsamen komst voor iedereen m. m. v. kerkkoor. Kapelkerk, 10 uur ds. Dikboom; 5 u. geen dienst; 7 uur (jeugddienst) ds. Wesseldijk. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oude gracht), half elf prof. dr. Mönnich van A'dam; Vrijdag 24 Dec., av. 11 u„ kerst- nachtwijdingsdienst. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (bussen-coll.); Woensdag 22 Dec., av. 8 uur, Kerstwij- dingsavond. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preek- lezen; half 6 ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), .10 uur evangelist Hofhuis; half 8 Advents- wijdingsdienst. - Oud-kath. kerk, 2.30 u„ Kerstfeest in hotel Central (ingang Magdalenenstraat. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heili- gingsdienst: 12 uur Zondagsschool; 8 uur verloïsingsbijeenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Rozekruisersge- nootsehap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst, spreker de heer A. van Vessem. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 uur dr. Polman; 8 uur ds. Meijnen van Hilversum (dienst buiten kerkelijk); Donderdag 23 Dec. 8 uur Kerstzangdienst, ds. Von Meijenfeldt en dr Polman. th. kRAAkman zoon PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR A.V.A.-NIEUWS Programma a.s. Zondag Door een wat te laat binnengekomen uitslag konden wij in ons verslag van Maandag j.l. niet vermelden, dat AVA (heren) plotseling alleen aan de kop is gekomen doordat Vlug en Vaardig, AVA's grootste concurrent, met 32 Van Tonegido verloor. Zondag krijgen lenze Alkmaarse heren een uiterst zwa re thuiswedstrijd tegen Bato I uit Haarlem. Dit wordt oppassen! Aan vang der wedstrijd 11 uur. Dames: 9 uur: AVA 2BSV 1 (Ber gen) Uiterst zw e wedstrijd voor AVA tegen deze kopploeg. 10 uur AVA 1DTS 1. Dit belooft een spor tieve strijd te worden tussen twee ge lijke partijen. BUITENGEWONE KERKDIENST. In een buitengewone kerkdienst vooj- iedereen wordt a.s. Zondagavond om 8 uur .gesproken door ds. G. Meijnen van Hilversum over het onderwerp: „Scheepken onder Jezus hoede" in de Geref. kerk aan de Oudegracht. Op eenvoudige wijze zal de nood zaak van het evangeliebelijden worden aangetoond Medewerking verleent het Geref. kerkkoor. Toegang voor allen vrij. Liturgie wordt in de kerk uitge reikt. NAGEKOMEN PREDIKBEURT ALKMAAR: Ned Chr Gemeenscliaps- bond (in „Waakt en Bidt"), Zondag 3 uur Jeugdsamenkomst; Donderdagavond half acht de heer Joh v Oost veen; Maandag avond half acht Bijbelbespreking, Hout weg 8 De Federatie van Alkmaarse schil ders omvat een bonte verzameling pen- seelridders, leden van „Doorwerken", „Kunst zij ons doel" en ook schilders, die zich niet bij een vereniging hebben aangesloten. Zij vertegenwoordigen eigenlijk de bloem van de Alkmaarse amateurs en daarom is een expositie van hun werk een gebeurtenis, die niet onopgemferkt mag blijven. Te meer niet omdat deze harde wer kers eindelijk in de gelegenheid ge steld zijn in het daarvoor bij uitstek geschikte zaaltje in het Gemeentemu seum te exposeren, waar veel meer kan v/orden getoond en het werk, ook door het daarop vallende licht, veel beter tot zijn recht komt dan in 't wel artistieke maar veel te kleine atelierzaaltje op de Geest. Meer dan 60 werken en ditmaal ook beeldhouwwerken zijn hier ten toongesteld. Er zijn doeken bij, die wij al op vroegere exposities zagen, maar er zijn er heel wat van de laatste tijd, waaronder verscheidene, welke een be spreking waard zijn. A. Baten komt uit met een mozaïk, dat aan gebrandschilderd glas doet den ken, een fraai, in donkere toon gehou - den Madonnabeeldje en een tweetal portretten, die in lichtgele en licht groene tinten onwillekeurig aan illu straties uit de grote magazins doen den ken. Uitenbosch exposeert hier weer zijn hoge hoed en zijn blauwe fles, die wij al eens eerder bespraken. Zijn stil levens behoren tot het beste van zijn hier verzamelde werk. Van Wim Koster is er de rake krijttekening van Jan Plas, een aantrekkelijk doek „Aan dacht", dat een jong meisje met ouder wetse hoed uitbeeldt, een zeer mooi halfbloedje, met een charmante com binatie van chocoladekleurig vlees, zwarte haren en rode halsdoek, een verdienstelijk doek met zonnebloemen en een stilleven. J. Groot brengt een smetteloos geitje tegen een achtergrond van grasgroene tinten, een wat vlak geschilderd haven gezicht en een landschap in avond stemming. Het geitje kon ons het meest bekoren. Ook Stenneberg heeft hier geëxposeerd. Zijn doeken dragen alle namen, wat niet zeggen wil, dat men zal zeggen: o, ja, natuurlijk dat moet het voorstellen. Kleur en lijn zijn hier hoofdzaak, het is alles impressie in de coratieve zin. Men moet van dit kleu ren- en lijnenspel houden en zich niet verder in het hoe en waarom ver diepen. Jan Plas komt met heel wat realistischer werk. fors geschilderde botters in roodbruine tinten, die wij meer bewonderen dan zijn portretten. Ook Lugthart exposeert hier enkele van zijn werken. Er zijn er bij, welke wij vroeger zagen en er over schreven. Ook hij is een schilder, die men in de vlucht zijner visioenen niet dadelijk kan volgen. Droombeelden, die niet voor ieder begrijpelijk zijn, maar onge. twijfeld knap werk, d^t, naar wij ho pen, nog eens de waardering zal vinden welke het ongetwijfeld verdient. Een geheel ander werk brengt Erkelensmet zijn minitieuse tekeningen. Bijzonder knap is het kleine disteltje. Van K. de Heer, de nestor der Alkmaarse schil ders, hangen er twee aquarellen, waar van wij voornamelijk de lichte kerk ingang zeer geslaagd vinden. De aqua rellen van Bankert doen ons onwille keurig aan de illustraties van Antoon Pieck denken. Fris werk met een hu moristische inslag. Fors en donker van toon is het werk van Theo Groothuizen, twee bosgezichten, één in het donkere groen van de zomer, het andere in herfsttinten en een meisjesportret, knap werk, maar o.i. iets te veel in de tinten van de rose hoofddoek gehouden Koos Stikvoort exposeert oud en nieuw werk. Men kent zijn stillevens en ook de warme bijzondere toon waarin hij schildert. Er zit in zijn doe ken iets, dat aan de oude meesters her innert. Zij doen ons altijd denken aan de voorstelling, die wij ons van een doek maakten ais wij lazen, dat er ergens op een zolder een oud schilde rijtje ontdekt was, dat er jaren had ge legen en aan een onbekende meester werd toegeschreven. Men weet hoe hij bij voorkeur het stalinterieur behan delt. De staldeurtjes, die hier geëxpo seerd worden, passen geheel in 't reeds bekende werk van deze begenadigde kunstenaar. Heertjes heeft ditmaal geen kermis- of straatopnamen. Het meest appreciëren wij zijn aquarel van Enk huizen en het atelierinterieur. Dirk Nap geeft enige stillevenes waarop de flesjes ons het meest bekoren. Er zijn twee bloemstukken, één dat ons niets zegt en één waarop in een overgang van donker en licht een verzameling zeer verdienstelijk geschilderde asters. Jammer, dat het zware groene doek en de zeer onrustige achtergrond deze bloemenidylle enigszins verstoren. Ver dienstelijk is het portret van de tennis- leraar Hamstra. Van W. Godijn een aardig portret, dat enigszins aan het v.-erk van Stikvoort doet denken, een \yat vaag landschap en een druk stil leven. Opmerkelijk is het beeldhouwwerk van de jonge Commandeur, een Alk maarse autodidact, die nog nimmer exposeerde. Zijn werken zijn van gips, hardsteen of hout. Zijn gebeitelde kop pen en forse tors demonstreren de kracht van zijn werk. Het uit eikenhout gesneden naakt is van een wondere bekoring. De expositie is vanaf Zondag a.s. tot en met Zondag 2 Januari voor een klein entree opengesteld, elke dag van 2 tot 5 uur en Zondags van 10 tot 5 uur. Kunstminnend Alkmaar mag niet verzuimen dit werk van stadgenoten te gaan bekijken. Ad. (Ontleend aan onze advertentie kolommen) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Een kind klaagt aan, 13 jaar; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur, Jacaré, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Buffalo Bill, boven 14 jaar. ZONDAG Theater Harmonie, 2, 4 30, 7 en 9.30 u.: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Jacaré, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Ame ricain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Buffalo Bill, boven 14 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Triomf-programma. Noorrt- Scharwoude, Concordia, 7.30 uur: uit voering Caecilia: „Het land van de glimlach". MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Jacaré, tot 14 jaar onder geleide; Cinema Americain, 8 uur: Buffalo Bill, 11 jaar. ZO JUIST VERSCHENEN beschrijft Ds. A. L. BROER te Hilversum het mooie landschap van Soestdijk en wijde omgeving: de woonstreek van de Koninklijke Familie. De historicus J. K. VAN LOON te Baarn vertelt de geschiedenis der lan delijke residentie. JAAP DOESER maakte 50 exclu sieve platen in en om Paleis Soestdijk. En dank zij de Hoogste medewerking kon een aantal uit sluitend voor dit boek gereser veerde Gezinsfoto's der Bewoners van „Het Witte Huis in 't Groen" van M. C. Meyboom en Jos Zand- voort worden opgenomen. Echt een boek om van te houden en dus om aan verwanten en vrienden te schenken. Nederlanders in den vreemde zullen er heel blij mee zijn! J. VAN DE GRIENT Als het gemiddelde maandbezoek aan de Overdekte in 1938 5500 be droeg en nu, tien jaar later, gestegen is tot ruim 14.000, is dat voor de heer J. v. d. Grient, wiens foto u hier naast aantreft, alleszins reden om zo vergenoegd te kijken als hij in ons portret van de week doet. Hoewel de heer v. d. Grient eerst sinds 1931 als bedrijfsleider optreedt, eerst in het open zwembad „Krom me Rijn" te Utrecht en vanaf 26 Sep tember 1939 aan Overdekte en Zo- merbad alhier, was hij ook vóór die tijd lang geen onbekende in de zwemsport. Niet minder dan twaalf kampioenschappen van allerlei aard staan op zijn naam en 120 medailles sieren de wanden van zijn huis. De heer v. d. Grient heeft zijn hart verpand aan het schoolzwem men. „Als u bedenkt", zegt hij „dat in Amsterdam in 250 arbeiderswo ningen met een douchecel, er onge veer 40 gebruikt worden voor hun oorspronkelijk doel en de rest voor kleerkast of aardappelhok, is het duidelijk dat hier maar één middel helpt: beginnen bij de jeugd. En daarom schoolzwemmen en nog eens schoolzwemmen." Gelukkig heeft in Alkmaar dank zij grote medewerking uit onderwijs kringen het schoolzwemmen in 1941 ingang gevonden. En thans is men zover, dat de leerlingen uit de vijfde klas en hoger één keer per 14 dagen komen douchen en zwemmen. Met trots vertelt de heer v. d. Grient dat hij regelmatig bezoek krijgt van alle OLS, ULO's, VGLO's, BLO, en boven dien van de openbare scholen in Egmond aan Zee, Oudorp, Oterleek, Koe dijk en de Berger Meisjesschool. Drie vliegen in één klap: hygiëne, prac- tisch zwemmen en de paedagogische waarde van het zwemonderricht. De Alkmaarse schooljeugd is de heer v. d. Grient veel verschuldigd. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 19 December yal de apotheek Wanna op het Ritsevoort voor het rvbliek zijn opengesteld, In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaar sche Courant van 18 December 1848 vinden wij het volgende bericht: Zondagochtend kwam te London derry eene stoomboot aan met verscheidene lijken aan boord. Onbeschrijfelijk was de ontstel tenis en een geregtelijk onder zoek werd aangevangen, hetwelk deed zien, dat het stoomschip l.l. Vrijdag met ongeveer 150 land verhuizers, benevens veel vee uit Sligo naar Liverpool vertrokken zijnde, zulk ruw weder op zijnen togt ondervond, dat al de passa giers onder dek werden gezon den en de luiken gesloten, daar bij de overstortende baren nie mand dan de matrozen op liet dek konden blijven. Weldra werd de beslotene ruimte le benauwd voor de ongelukkige emigranten, wier gejammer en geroep om lucht onder het loeijen van den storm niet werden gehoord en het gevolg hiervan was, dat, toen men den wal bereikte, 13 men- schen op een hoop dood lagen. Door de politie werd een 72-jarige ingezetene aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan overtreding van art, 248 bis. De man is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Degene, die reeds enige tijd een in goede staat verkerende blauwe auto ped met massieve banden vermist, kan hieromtrent inlichtingen bekomen bij de kinderpolitie. HUIZEN ONDER DE HAMER Donderdag werd ten overstaan van de notaris mr J G C Zijnen te Alkmaar een openbare verkoping gehouden van de na volgende percelen: een huis en erf aan het Zeglïs 81, groot 85 ca, f2450,--; een huis en erf aan de Parkstraat 10, groot 1,10 are, f 3950,—; een huis en erf aan de Tienenwaï 62, groot 95 c a, f 3260,— een huis en erf aan de Tienenwaï €4, groot 93 c a, f 3310,—; een huis en erf aan de Tienenwaï 66f groot 1,24 are, f 3310,—; een pakhuis me bovenwoning en erf aan het Luttik-Oudorp, groot 1,62 are, f 6400,—; een pakhuis, kantoor en erf aan het Luttik-Oudorp 77 en 79, groot 2,54 are, f 18,010,—; te Heiloo: een landhuis met voor- en achtertuin en garage aan de Rijksstraat weg 270, groot 2,89 are f 6960,een huis met voor- en achtertuin aan de Van Catsstraat 31, groot 2,46 are, f5220,een huis met garage, voor- en achtertuin aan de Groenelaan 15^ groot 3,56 are, f4900,— een huis met garage, voor- en achtertuin aan de Groenelaan 13, groot 3,45 are, f 5900 De afslag en combinatiën blijven bepaald op Donderdag 23 December 1948, des na. middags 3 uur in het café „Het Gulden Vlies", aan de Koorstraat AUTOBOTSING OP DE BREELAAN. Woensdagmiddag omstreeks 3.15 uur kwamen op de Breelaan twee luxe auto's met elkaar in botsing, waar schijnlijk omdat degene die uit deRus- senweg kwam, de bocht te ruim nam. Eén van beide auto's, een Ford 1948, liep vrij aanzienlijke schade op. DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 19 December, wordt de doktersdioast uitgeoefend door dr. De Vos (waarnemer voor dr. Lugten), telefoon 2700. HARMONIE THEATER EEN KIND KLAAGT AAN Als de ambassadeur op reis is om zijn herstelde vrouw van een zieken huis te halen, krijgt zijn achtjarig zoontje, Felipe, volop gelegenheid zich met zijn grote vriend de butler Baines te bemoeien, die hem allerlei verzon nen avonturen vertelt, onder andere, da* hij in Afrika een negerkoning doodgeschoten heeft, wat Felipe ge weldig interessant vindt. Het is alleen maar jammer, dat de onaangename vrouw van Baines alle genoegens ver stoort. Zij maakt zijn lievelingsslang dood en sluit de jongen op in zijn kamer, maar als Felipe Baines ziet uitgaan, ontsnapt hij langs de brand trap en vindt zijn grote vriend in een lunchroom met een secretaresse van de ambassade, die hij zijn liefde ver klaart. Dit gaat niet gemakkelijk, als de jongen er bij zit, maar al spoedig komt mrs. Baines door het uithoren van de knaap achter het geheim. Zij gaat zoogenaamd op reis en als de man het meisje laat overkomen, komt zijn vrouw plotseling te voorschijn. Zij wil de slaapkamer binnendringen, UITSLAG SINT-NICOLAAS- PRIJ S VRAAG Mient-Buurtvereniging De eerste tot en met de achtste prijs zijn gewonnen door de heren P de Waard en N v Heerden te Alkmaar; P Oudshoorn te Bergen; J Ootjes te Oudkarspel; H Borsboom, K Hartland en G Vergunst te Alkmaar; Ans Petera te Heerhugowaard er volgt een worsteling, zij valt van de trap en is dood. De dokter constateert alleen, dat de vrouw gevallen is en alles zou zonder enige strubbeling verlopen zijn, als Felipe, die de worsteling gezien heeft en zijn vriend Baines wil redden, er zo geducht op los liegt, dat de dokter argwanend wordt en de politie er bij haalt. Door de fantastische verhalen van het kind raakt Baines steeds die per in de put, totdat de jongen wordt ingeprent, dat hij nu de waarheid moet zeggen. Hij zegt die op een mo ment, dat Baines juist als verdachte is uitgeschakeld en hij zou zijn vriend opnieuw aan de galg gekregen hebben, als de politie, die genoeg van zijn leu gens heeft, het ook nu niet voor ernst neemt. Een buitengewone mooie en span- dende film, waarin tussen alle tafre- len van echtelijk, onenigheid, leugen en verboden liefde de gave en zuivere Bobby Henrey speelt de rol van dit Bobbq Henrey speelt de rol van dit knaapje op zo natuurlijke wijze, dat het een lust is er naar te kijken. Zel den zagen wij een kinderrol zo zuiver vertolkt als door deze kleine jongen. Sir Ralph Richardson en Sonia Dresdel als mr. en mrs. Baines en Michele Morgan als de secretaresse Julie geven rond deze kleine ster een zeer natuur lijk spel van door begeerte aangetaste volwassen mensen. Carol Reed had de regie van deze eminente film. die zich afspeelt in de vorstelijke vertrekken en gangen van de prachtige ambassade. VICTORIA-THEATER JACARé EN FIëSTA Men vindt hierboven een dubbele naam en dat behoeft niet te verwonde ren als men weet, dat het twee films zijn. En deze vormen samen het hoofd programma van deze week in het Vic toria-Theater. Na een tweetal interessante journaals vraagt eerst een fraai gekleurde film de aandacht, die onder de titel „Fiës- ta" een aardige Mexicaanse geschie denis brengt van muziek, zang en dans in fraaie aankleding en in een reeks van mooie taferelen, waarin de hoofdfiguren niet hun fraaie zang voor een interessante afwikkeling zorgen. Een film met vaart en tempo. De titel van het eigenlijke hoofd nummer: Jacaré zegt u vermoedelijk weinig, maar meer als u weet, dat zo genoemd wordt de zeer gevreesde kaaiman in de Amazonerivier. Jacaré is een interessante opname van het nog zo weinig gekende Brazilië langs de Amazonestroom. Men maakt een ex peditie mee door de oerwouden en op de grote rivier en men ziet in bijzon der geslaagde opnamen een groot aan tal van de dieren uit dit gebied, dieren die zeer merkwaardig zijn, maar voor de mens, die op onderzoek uitgaat, vre selijke gevolgen met zich kunnen brengen. Men zie slechts de strijd met de Jacaré en met de boa constrictor de geweldig gevaarlijke slang. Spannende taferelen komen in deze film voor, die leerzame beelden brengt uit een onbekend ge bied. Zowel Fiësta als Jacaré zijn een be zoek zeker waard. Het Wajang-spel Onder auspiciën van de Theosofi sche vereniging hield prof. ir. E. L. Selleger in hotel Kreb een openbare lezing over „De betekenis van het Wa jangspel". Spreker begon met er op te wijzen, hoe bij Wajang, dat schaduw betekent, drie elementen vallen te on derscheiden, t.w. een lichtbron, een voorwerp en een schaduw. Tussen voorwerp en schaduw bestaat een ver houding als tussen een drie-dimensio naal en een twee-dimensionaal li chaam .Een schaduw is een projectie in een bepaalde stand, elke stand geeft een andere schaduw. Wij, aldus spreker, zijn in onze per soonlijkheid ook te beschouwen als 'n schaduw hier op aarde van ons ware wezen, van ons ego. Dit ego is een veel meer omvattend wezen dan de persoonlijkheid met haar eigenschap pen, die zich door de stoffelijke vorm op deze aarde openbaart. Ons lichaam is naar waarheid slechts een voorbij gaande schaduw van ons zelf. Prof. Selleger vertelde verder, hoe men op Java, de bakermat van het Wajang spel, stil en eerbiedig neerhurkt bij 't grote witte doek, waarop de schadu wen zullen verschijnen van de Wa jangpoppen, die de vertoner, de da- lang. tussen lichtbron en scherm plaatst, en hoe deze zijn publiek hele nachten in gespannen aandacht houdt net de heldendichten, die Hindoes en Boeddhisten naar Java gebracht- heb ben. Deze verhalen geven de rol weer, die helden en hemelse wezens ten ou- zichte van onze wereld gespeeld heb ben en nog spelen. De heldendichten zijn bekend onder de naam van „Ra- mayana" en „Mahabharatha". Het eer ste heeft tot hoofdfiguren de grote hel denkoning en wijze „Rama", voorbeeld van deugd, opofferingsgezindheid, waarheid, met zijn vrouw „Sita" sym bool van reinheid, ziin broers en de grote tegenstander „Ravana", de ko ring der demonen. Een belangrijke bij figuur noemde spreker nog de apen- koning „Hanuman". In het tweede epos, de Mahabhara- ta, die duizenden jaren later speelt, treden als hoofdfiguren o.m. op „Sri", de goddelijke leraar-vorst, die een nieuw licht in de duistere wereld brengt en „Arjuno" zijn geliefde leer ling. Ook hier weer stri.id tussen licht en duisternis, goed en kwaad. De sa menspraak tussen leraar en leerling, de BhSgavad Gita" (d.i. Lied van de Verhevene) is een diep religieus phi- losophisch gedicht en in vele talen ver taald. Bij het vertonen van verschillende wajangpoppen vertelde Ir. Selleger in teressante bijzonderheden omtrent de betekenis van vorm en kleur: goud duidt prinselijke waardigheid aan, een zwart lichaam duidt op het hoogste, rozerood op het gelaat wijst op liefde, hardrood op wreedheid,' 'n opgedraai de haarwrong verraadt de krijgsman, enz. Spreker eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde lezing met er op te wijzen hoe wij er zelf in ons leven lering uit kunnen putten door in ons zelf te schouwen", te komen tot „zelfkennis.". Bij het beantwoor den van verschillende vragen werden nog enkele punten nader toegelicht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gedurende het tijdvak van 10 tot en met 17 December werden aan het po litiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: glacé handschoen (1), portemonnaie met inh., werklaarzen (1 paar), radia- teurdop, bovenstuk vulpenhouder, aardappelschilmesje, gouden ringetje, glacé dameshandschoen (1.), 1 paar gebreide wanten, dames vulpen, 1 paar kinderwantjes. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: schaar, wollen bivakmuts (bruin), zwarte vulpen zonder dop, kampmes (zonder schede), boxlederen portemon naie (zw.) met inhoud. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grootelaan 17, telef. 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. Vrijdagmiddag hielden controlestation en het station „Noord-Holland" ledenvergadering in het te Alkmaar. Eerst kwam de vergac KCNH aan de orde. De voorzitter, de heer dacht de heer C. de Boe troleur bij het station v De heer Nobel deelde over de kaasmakerij in jaar tevreden kan zijn. E kwantum kaas gemaakt, op de noodzakelijkheid, centen zich blijven beijv ma product te maken. Hierna volgden de med Op 31 December 1947 ledental 157, n.l. 38 kaai brieken en 119 zelfkazen 1948 traden tot heden tc kaas- en boterfabrieken zende boeren, terwijl no kaas- en boterfabrieken, ogenblik het ledental n.l. 38 kaas- en boterfab zelfkazende boeren. Zoals bekend was het om de duur der verenigi Mei 1948 was geëindigd door wijziging van dit a zien echter de betreffend het Ministerie van Justit laat bereikten om vóór h van de duur de vereiste goedkeuring te kunner heeft de Minister van Ji ten, de geldigheidsduur te verlengen met een ti; jaren en 11 maanden, z( verlengde duur na 22 A zijn verstreken. Het bestuur besloot noi rugwerkende kracht tot aan het personeel, dat in is en onder de pensioenr met uitzondering van de salarisverhoging toe te f 150 per jaar. Met ingang van 1 Decei het minimum vetgehalte stof voor V. V. kaas weer inplaats van 50,5 pet. en periode van 1 December ber 1949. In de finantiële comrr zitting de Coop. Zuiveli mestra" te Beemster; Coc briek „De Volharding" heer D. Schilder te Ber Eerstgenoemde heeft tweede maal zitting en volgend jaar „De Volharc zitting blijven houden. Het bestuur stelde voor vorige jaren, het entreegi voor nieuwe leden te bep per koe of per 300 kg in jaar bereide kaas, indien en geen juiste maatstaf productie vormt. Alle mededelingen we discussie vastgesteld. Het de nieuwe samenstelling merk nader onderzoeken Hofstee meende, dat dit eisen voldoet. Hierna sloot bel de vergadering. Vergade: Hierna vergaderde het E station onder voorzitterscl heer E. Dzn. Govers. Spr. zei in zijn opei het vochtgehalte in de percentage bedraagt als dere boter-exporterende Foresters—Z Dit is voor Heiloo ongetw de bigmatch van het s resters is van plan haar te zetten en wij rekenen gebeurt. De kans is groot winning uit het vuur gesl den. Door opstelling van het medespelen van Verbi nemer-speler) is het elft: wijzigd en wij geloven kracht heeft gewonnen, momenteel op de 2e plaa practisch niet meer verl: haar kans behouden op plaats. Maar wij weten Foresters er erg op gebi met lege handen naar hl Volledigheidshalve laten opstelling volgen: doel: Bruin en van Dijk; mie Kossen en- Koomen; vo Verbeek, D. Kossen, Godijn. De stand is mor VZV 12 20 Kaag ZAP 12 19 VIOS 13 14 Geel-Zwart 10 11 Foresters 11 11 Zeei.,„ SVW Koedijl JVC „DAMCLUB „HED De uitslagen van de voo de gespeelde onderlinge wedstrijden luiden als vol Groep I: J. Geuzebroek 02, J. SprenkelingJ. S. de GeusC. de Graaf GoedeC. Adrichem onb Groep II: A. Kroon 0—2, P. Oud—W. Hoog' C. de Jong—J. Spaans WintertakD. Langedijk Groep III: D. Hofman afgebrJb. Heldervd Smit—Snel 0—2, Bruin B. Homanvd Blom 1 AARDIG EFFE In het plantsoentje op de erenwegWillibro aangelegd is door een plaatse, is momenteel geplaatst, die 's avonds Ongetwijfeld geeft dit fect, temeer daar het hoek nog al tamelijk d

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2