Amerika eist terugtrekking troepen Het verzet der Republikeinen is gering Marshall-hulp aan Indonesië stopgezet sn Landbouw ïrde 120.000ste P.W.N. berm er Donderdag 23 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45e Jaargang No. 302 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Scherpe resolutie wekte verrassing Chinees kabinet geneigd in de Veiligheidsraad Heden voortzetting van de behandeling Geconserveerde kerstbomen tot vrede Marshall, Schuman en Bevin naar Londen? Het E.R.P.-program voor Nederland ongewijzigd Communiqué8 doden, 14 gewonden Moh. Roem geïnterneerd De duur der militaire actie Tofo c.s. terechtgesteld I in het Kam- r tot de vaste lotten aange- opengesteld. de Holl. Mij. v. Het Huis met de rgadering onder de heer H. Bruin, uishoudelijke za- le beide aan de lijnde bestuursle- zen en M. L. Al- :ozen en in de iningmeester was rkiezing van de ir. W. Merkx, ig van de Land- and het woord, nstige landbouw- jden, wierp spre- arts naar de der- Ie, dat een her den niet tot de lorde. „Hetgeen er zijn", zei reeds een er gedaan is, len, zodat er niets n". De tijden van j, weer zullen de zijn, maatrege- ullen overwogen iij volkomen vrij- voor de boer t bij de huidige ide spreker met te mogen beant- vraag en aanbod jzen van de pro moeten doen stij fheid zou geleide erken: de belan- singsgroepert kan iet oog verliezen, n de heer Merkx gedachtenwisse- er wel over eens, beid moest zijn zekerheid, maar omt, voelt de boer it de vergadering r een plaatselijk dan zouden de te worden uitge- ing en niet naar met de geruchten leperking infor- f de aardappel als stok achter x wees er op, dat srgeten, dat ziekte rste zou kunnen illen en heesters huwing dienen. hadden dit al beperking opge- probleenm waren ndelijk de stem- lorzitter, de heer dadige woorden- doen nederdalen i roep hem onder aanwezigen een toe. Hensbioek ontving Water- mdere mededeling, >nné van dit be- dit bericht voor grote verassing, j plm twee maan- ?esloten van het PWB dit feit voorbij an Dinsdagmiddag e Insing een korte plaats, waarbij tegenwoordig d Plas, districts opzichter; en het iting tot stand had mens zijn directie Plas er op, dat op geruime af- ng is gelegen^ niet nsluiting viel/ oor- was Spr aan of de aan- gde begroet gelukwensen ver- keurige bloemen- abonnement gedu- op de foto 2ge drinkwaterbak „Zang- Truyen een uit ing van het Fan- werden op uit- rd veel voldoening siek van de Fan- de pauze bracht nt jammer genoeg bezet Toch kun- irigent, do heer H slaagde uitvoering BUREAU ADMINISTRATIE REDACTIE Voordam 9 - Tel. 3320 Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, dr. Jessup, heeft gisteren een resolutie aan de raad voorgelegd, waarin de hervatting van de vijandelijk heden in Indonesië in strijd wordt geacht met de resolutie, welke door de Veilig heidsraad op I Augustus 1947 werd aangenomen. De resolutie doet een beroep op de partijen de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en onmiddellijk hun strijdkrachten terug te trekken op de respectievelijke kanten van de gedemi litariseerde zóne, vastgesteld onder de bestandsovereenkomst van 17 Januari 1948. Zij geeft de Commissie van Goede Diensten opdracht de Veiligheidsraad telegra fisch een volledig en dringend rapport te zenden over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesië hebben plaats gevonden, ter vaststelling van de verantwoordelijkheid voor het uitbreken der vijandelijkheden. Dr. Jessup diende de motie in, nadat Dr. v. Royen en de Republikeinse afgevaardigde de heer Palar, hun standpunt hadden uiteengezet. De resolutie is mede ondertekend door Syrië en Columbia. Men verwacht dat de resolutie mede de steun zal hebben van Sovjet-Rus- land, de Oekraïne en China. Hierdoor zouden zes leden van de raad vóór de resolutie stemmen, terwijl dit aantal zeven moet bedragen, om haar te doen aanvaarden. Van twee landen Engeland en Ar gentinië wordt het twijfelachtig ge acht, of zij vóór de resolutie zullen stemmen; indien één van deze beide landen vóór zou stemmen, zou de reso lutie, welke neerkomt op een veroor deling van de Nederlandse „politionele actie" tegen de Indonesische republi keinen, zijn aangenomen. Het werd waarschijnlijk geacht dat België de houding van Nederland zou steunen, terwijl 'n Nederlandse woord voerder uiting gaf aan de hoop dat Frankrijk en Canada het vraagstuk „zakelijk" zouden beschouwen. (Voor de redevoeringen van Dr. v. Royen en Palar zie men pag. 3) Dr. Jessup noemde het een vaststaand feit, dat een bevel van de raad van 1 Augustus 1947 overtreden is. Dit is een aangelegenheid welke de raad onmid dellijk ter hand moet nemen zonder nadere rapporten van de C. v. G. D. af te wachten. Hij herhaalde het gezichtspunt van zijn regering, dat de order „staakt het vuren" van 1 Augustus 1947 nog altijd bindend is voor beide partijen en dat die order werd geschonden door de re cente actie die door de Nederlandse autoriteiten in Indonesië werd onderno men. „Het is onze weloverwogen mening, dat een hernieuwd uitbreken der vij andelijkheden kan bewijzen, een ern stige bedreiging te zijn van de inter nationale vrede. Daarom hebben de Verenigde Staten de gelegenheid ver welkomd om tezamen met de delegaties van Columbia en Syrië een ontwerp resolutie aan de raad voor te leggen". De heer Jessup ging uitvoerig het verloop van de reeks mislukte onder handelingen na. Hij zeide dat zijn rege ring van mening is, dat er onvoldoende pogingen zijn gedaan om de onderhan delingen tot een succesvol einde te brengen onder auspiciën van de C. v. G. D. De heer Jessup zeide verder nog, dat de Verenigde Staten geen rechtvaardi ging konden vinden voor het herope nen der vijandelijkheden. Dit in het bijzonder wijl 7 maanden zijn voor afgegaan, waarin de diensten van de commissie niet werden gebruikt. De voorzitter van de Veiligheidsraad verdaagde vervolgens de vergadering tot hedenmorgen half elf. Dan zullen respectievelijk de vertegenwoordigers van de Sowj et-Unie, China, Australië, India, Engeland en Syrië aan het woord komen. Verwacht mag worden, dat daarna ook nog de gedelegeerden van Frankrijk, Canada, België en wellicht ook nog Colombia en Argentinië zullen spreken. De Sovjetvertegenwoordiger Malik, zal naar aangenomen wordt een nog scherpere resolutie aan de raad voorleggen. Verrassing te Parijs De vergaande eisen in de door de V.S. ingediende resolutie hebben te Parijs enige verrassing gewekt, nadat Amerikaanse bronnen de indruk had den gevestigd, dat de V.S. in eerste in stantie geen terugtrekking der Neder landse troepen zouden eisen. Jhr. de Ranitz tot 6 jaar veroordeeld Het Haagse Bijzondere Hof deed gistermorgen vervroegd uitspraak in de zaak tegen de voormalige secre taris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz. Jhr. de Ranitz werd veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de beide kiesrechten voor 12 jaar De eis was 9 jaar geweest. Handelsverkeer met West- Duitsland uitgebreid Het Nederlandse handelsverkeer met de drie Westelijke zones van Duitsland zal met ingang van 1 Januari 1949 in één geheel worden ondergebracht. De besprekingen te Frankfort hebben geleid tot een uitbreiding van de Ne derlandse uitvoer naar de drie zones ten bedrage van 29.833.500 dollars, ter wijl de additionele invoer in Nederland 17.059.500 dollars zal bedragen. staking bij de british te amsterdam. Bij de British American Tobacco Co ie Amsterdam is, onder leiding van de EVC-tabak, een 360 arbeiders omvat tende (ca. 65 pet. van het fabrieksper- soneeB staking uitgebroken. De arbeiders eisen een gratificatie ter grootte van 8 pet. van het jaarloon. De directie houdt zich aan de richt lijnen van het college van Rijksbemid delaars. Het bedrijf ligt practisch stil. Verwachting tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer met hier en daar nevel of mist. Meest zwakke wind tussen noord en oost. In de kuststreken van het noorden van het land: Lichte dooi tot temperatuur om 't vries punt. Elders in het land: In de nacht lichte en plaatselijk matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. Het is Amerikaanse geleerden ge lukt kerstbomen en bloemen te con serveren. Na talloze onderzoekingen bevond men het „geon-latex 31x" van Goodrich geschikt om het snel verdam pen van vocht uit afgesneden bloemen tegen te gaan. Afgesneden bloemen verwelken vooral bij vrij hoge tem peraturen spoedig, hetgeen nadelig voor bloemenhandel en kopers is. Men kan thans bloemen dopen in of be stuiven met in water verdeelde geon- latex. De teerste bloemen en planten bleven na een behandeling een dag en langer fris bij zeer hoge temperaturen. Geon-latex is een kunsthars („plas tic"), dat bij bespuiting het water ver liest en een zeer dun „filmpje" op bloem en blad achterlaat. de strijd in griekenland De Griekse generale staf heeft mede gedeeld, dat ongeveer 2000 guerilla- strijders een „hevige aanval" zijn be gonnen op Edessa en Naousse, de twee belangrijkste plaatsen in West-Mace- donië. De guerillastrijders waren tot staan gebracht, doch er werd „zware" strijd geleverd. Een lid van het Chinese kabinet heeft tegenover Reuter verklaard, dat de nieuwe regering van Dr. Soen Fo „de mogelijkheid van vrede" met de com munisten aanvaardt, doch niet het ini tiatief zal nemen. Hij voegde daaraan toe, dat het initiatief voor vredesonder handelingen zou moeten komen van 'n derde partij de V.S., de Sovjet- Unie of mogelijk Engeland. Het nieuwe kabinet was echter ge vormd „zonder verwijzing naar de kwestie van vrede of oorlog" en de uit eindelijke beslissing lag bij generalis simus Tsjang Kai Sjek zelf en bij de centrale politieke raad van de Kwo- mintang (regeringspartij) Over de strijd om Tientsin wordt ge meld, dat de communisten op één. punt het hart van de stad tot op 4 km zijn genaderd. In een communiqué van het garnizoen van Tientsin wordt echter gezegd, dat de toestand „geleidelijk be ter" werd. Te Peiping zouden regeringstroepen gesteund door artillerie, Dinsdagavond in de westelijke buitenwijken een com munistische aanval hebben afgeslagen. Tsjechoslowaaks vliegtuig neergestort Een Tsjechoslowaaks vliegtuig, dat op een vlucht van Rome naar Athene vermist werd, is nabij Pilos in het zuidwesten van de Peloponnesus ge vonden. Het toestel vervoerde 19 pas sagiers en een vijf koppen tellende be manning. Een vliegtuig meldde, dat het wrak gesignaleerd was. Een reddingsploeg kon de plaats echter niet vinden. La ter in de middag konden vliegtuigen niet meer op zoek gaan vanwege het slechte weer. De chef-piloot van het verongelukte toestel was Foklar, een Tsjech, die gedurende de oorlog als piloot van Churchill diende. De op sporingswerkzaamheden zouden de volgende dag worden voortgezet. Ceylon gesloten voor militaire transporten naar Indonesië Ceylon heeft heden zijn haven en vliegvelden gesloten voor alle Neder landse schepen en vliegtuigen, welke troepen en oorlogsmateriaal voor In donesië vervoeren. Vernomen wordt, dat de regeringen van andere domini ons van deze maatregel op de hoogte werden gesteld. TWAALF JAAR GEëlST TEGEN HOOFDREDACTEUR VAN „VOLK EN VADERLAND". De procureur-fiscaal bij het Haagse bijzondere hof heeft gistermorgen te gen de 46-jarige journalist L. Linde man uit Den Haag, tijdens de bezet ting waarnemend hoofdredacteur en hoofdredacteur van het NSB-orgaan „Volk en Vaderland", een gevangenis straf van 12 jaar geëist. Hedenmiddag wordt de vaste oeververbinding te Vianen in de grote verkeersweg UtrechtDen Bosch hersteld. De grote boogbrug over de Lek, die in de oorlogs jaren vernield werd, is zover her steld, dat over het midden-gedeelte tijdelijk een Baileybrug gelegd kon worden. Terwijl het verkeer, dat sinds de oorlog weer over de schipbrug geleid werd, over deze Baileybrug zal gaan, wordt de grote brug verder afgebouwd. Ge zicht op de brug met anderhalve meter hoog de tijdelijke Bailey brug. Naar verluidt zullen Bevin, Marshall en Schuman, respectievelijk ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Amerika en Frankrijk, in Januari bij een komen om het werk voor het bezet tingsstatuut voor Duitsland te besluiten. De drie militaire gouverneurs be reikten tijdens hun laatste bijeenkomst voor 95 procent overeenstemming over het statuut. In Januari verwacht men een volledige overeenstemming. Er kwam geen Franse oppositie naar vo ren op de vergadering der militaire gouverneurs. Polit-bureau in Polen De elf meest invloedrijke personen van Polen leden van het politbureau van de pas opgerichte Verenigde Poolse Arbeiderspartij zijn gisteren aangewezen. Het zijn 8 voormalige le den van het politbureau van de com munistische partij en 3 socialisten. Tot de elf leden van het politbureau van de nieuwe partij behoren o.m. presi dent Bierut en premier Cyrankiewicz, leider van de drie socialisten in het bureau. Het volgend jaar zal waar schijnlijk een reorganisatie van de re gering volgen. Ethiopië eist uitlevering van badoglio en graziani Ethiopië heeft uitleverigg door Ita lië verzocht van maarschalk Pietro Badoglio, voormalig eerste minister van Italië, en maarschalk Graziani. voormalig gouverneur-generaal van Ita lië in Ethiopië, om terecht te staan als oorlogsmisdadigers. De Ver. Staten hebben gisteren alle Marshall-hulp aan Indonesië stopgezet, hangende een regeling inzake de vij- andeljjkheden tussen Nederland en de Indonesische Republiek. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt er,in verband met de stopzet ting van de ECA-hulp aan Indonesië op gewezen, dat dit zal betekenen, dat de invoer van Indonesië van materiaal, vereist voor de economische weder opbouw van dit gebied zal verminde ren. Dit betekent echter tevens een vermindering van de mogelijkheden tot verruiming van de export van Indonesië van die producten, waaraan de wereldmarkt en dus ook de Ver enigde Staten dringend behoefte heb ben. Tijdens de gebruikelijke persconfe rentie heeft Lovett, de Amerikaanse waarnemende minister van Buiten landse Zaken, op de vraag, of he+ sta ken van de hulp van de ECA aan In donesië „door de gemiddelde leek niet beschouwd zou worden als een straf voor de aangevallenen", geantwoord, dat het onjuist zou zijn deze conclusie te trekken. „Het besluit van de ECA is op zuiver economische gronden uit sluitend op 't terrein, dat de ECA be strijkt, genomen", aldus Lovett. Op de vraag, of dit besluit niet enige poli tieke betekenis had. antwoordde Lo vett: „Iedere actie, die heden ten dage wordt ondernomen, heeft in zeker op- zich politieke betekenis, niet waar?" In een communiqué van de ECA wordt gezegd, dat zolang de situatie .n Wordt kamp-Vught gevangenis De mogelijkheid bestaat, dat het be- warings- en interneringskamp Vught medio Januari 1949 aan zijn huidige bestemming zal worden onttrokken. Het kamp, dat in 1942 door de Duit sers werd gebouwd, zal dan gaan die nen als gevangenis voor hen, die met het gewone strafrecht in aanraking zijn gekomen en die wegens ziekte hun straftijd niet in een gewone gevange nis kunnen uitzitten. De nu nog in het kamp aanwezige politieke delinquen ten zouden geleidelijk aan in andere kampen worden ondergebracht. Naar wij nader vernemen is een beslissing nog niet genomen. Begroting van Sociale Zaken goedgekeurd De Tweede Kamer neeft gister middag de begroting van Sociale Za ken z.h.s. aangenomen. De CPN-fractie kreeg aantekening dat zij geacht wil worden te hebben te gengestemd. Tevoren waren drie moties-Haken (CPN) betreffende maatregelen tot loonsverhoging, een kerstgratificatie voor DUW-arbeiders en particulieren en betreffende de uitkeringsnormen voor ouden van dagen met 727 stem men verworpen. Door Nederlandse troepen bezet Nederlandse opmars o Vliegvelden (Tgö Haaraen v.verzet (zwervende benden) O Grote concentraties v Rep. benden WMKSW-"' iWWSpSSKE Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld: In Midden-Java verenigde de Nederlandse colonne, die uit Semarang in Zuidelijke richting was opgerukt, zich met de troepen in de omgeving van Djokja. Verder werden Solo Soerakarta) Parakan, Setjang, Wonosobo, Magelang en Tjepoe bezet. Voordat de extremis tische benden Tjepoe moesten ontruimen, slaagden zij erin branden te stichten in de stad en de olie-installaties. In Oost-Java bezetten de Nederlandse troepen Blitar en werden de belangrijke werken van de Kaiikonto onder controle gesteld. Op Sumatra werden Fort de Koek (Boekittinggi) en Padangpandjang door de Nederlandse troepen bezet. Over het algemeen is de weerstand zeer gering. Tegen aanvallen werden nergens ondernomen. Volgens tot dusver ontvangen gegevens zijn van 19 December 1948 af in totaal 8 Nederlandse militairen gesneuveld en 14 gewond, van wie 1 door een ongeval. 35.000 gearresteerde communistische opstandelingen thans in vrijheid zijn gesteld, teneinde tegen de Nederlan ders mee te strijden. Mogelijk zijn ook de gearresteerde leiders in vrijheid ge steld. De in Soerakarta aangekomen troe pen ontvangen reeds brieven en pak ketten. terwijl de distributie van kran ten zoveel mogelijk is hervat. Met Kerstmis zullen extra verstrekkingen geschieden. C. V. G. D. in veiligheid. De leden van C. v. G. D. zijn giste ren met het vliegtuig van generaal Spoor van Djokja naar Batavia ge bracht. Ook de leden van hun staf zijn inmiddels in Batavia aangekomen. Het Belgische lid, de heer Horreman*. ve*; Van officiële zijde wordt gemeld, dat Moh. Roem, voorzitter van de Republi keinse delegatie, en Setiaboedi (Dou- wes Dekker), adviseur van de Repu blikeinse regering zijn geïnterneerd. Het vliegveld van Fort de Koek is vrij wel onbeschadigd in Nederlandse han den gevallen en onmiddellijk in ge bruik genomen. In Midden-Java heb ben uit Solo oprukkende Nederlandse troepen Delanggoe veroverd. In het ge bied ten zuid-oosten van Demak heeft de bevolking op eigen initiatief wa pen, munitie en explosieven ingele verd. Welingelichte kringen te Batavia hebben verkleefd, dat vaststaat, dat klaarde bij zijn aankomst, dat de Ne derlandse troepen Maandagochtend om 7 uur Kalioerang bereikten. Hij zeide, dat de laatste dagen moeilijk waren geweest, doch het betrof geen bijzon dere moeilijkheden. Het Australische lid, Critchley, weigerde iedere inlich ting. Mandaat aan Tan Malakka? Volgens het Chinese blad Sin Po, be staat er grote waarschijnlijkheid, dat Soekarno en andere republikeinse lei ders, voordat zij werden geïnterneerd, aan Tan Malakka mandaat gaven om de strijd voort te zetten. Tan Malakka be hoort tot de linkse politieke groep. De Australische havenarbeiders Het dagelijks bestuur van de Austra lische federatie van havenarbeiders heeft aan zijn raad aanbevolen, te ver bieden, dat men werkzaamheden ver richt in verband met het vervoer van goederen naar Nederlanders in Indo nesië. Een besluit hieromtrent wordt heden verwacht. Nederlandse goederen naar andere landen zouden niet onder een dergelijke maatregel vallen. Demonstratie te Kopenhagen Gisternacht is op het gebouw van de Nederlandse delegatie te Kopenhagen met rode verf het woord „moorde naars" geschreven. De gevel van het gebouw was gedeeltelijk met rode verf Naar aanleiding van de berichten in sommige dagbladen, dat de duur van de militaire actie vier tot zes maanden zou zjjn, wordt van bevoegde zijde verklaard, dat de mededelingen dien aangaande van de militaire woordvoer der in deze dagbladen niet juist zijn weergegeven. Het zuivere militaire optreden zal, naar verwacht wordt, slechts kor', be hoeven te zijn, doch daarna volgt een phase, waarin uiteengeslagen benden, die niet bereid zijn de nieuwe staat kundige ordening te aanvaarden, zul len moeten worden bestreden. Dit is een administratief-politionele taak, aan welke de eigenlijke militaire troepen zo nodig bijstand kunnen verlenen. De duur van deze phase wordt geschat op enige maanden. Indonesië niet zal zijn opgehelderd, het onmogelijk is na te gaan, of het pro gramma van economische hulpverle ning in dit opzicht effectief zal zijn, en zou het derhalve niet gerechtvaar digd zijn voort te gaan met het ver strekken van ECA-gelden ten behoeve van dit gebied. Het communiqué zet voorts uiteen, dat het door de leider van de ECA, Paul Hoffman, genomen besluit geen invloed heeft op het ECA programma voor Nederland, doch dat de voor In donesië uitgetrokken, doch nog niet gebruikte gelden voorlopig ter be schikking zullen worden gehouden. Volgens functionarissen blokkeert dit besluit een bedrag van naar raming 14 millioen dollars. Ondanks de uitlegging van Lovett, aldus seint Reuter uit Washington, in terpreteert men aldaar welhaast één stemmig de actie van de ECA als een vorm van economische pressie op Ne derland, teneinde de Nederlandse hou ding ten opzichte van de kwestie te doen veranderen. Tojo en de zes andere met hem ter dood veroordeelde Japanse oorlogsmis dadigers zijn gisteren opgehangen. Tojo stierf in de uniform van een verpleger van het Amerikaanse leger zonder distinctieven, zo deelde een ooggetuige mede. De terechtstelling geschiedde in twee groepen. Tojo, Doi- hara, Matsioe en Moeto vormden de eerste groep. De gehele executie had een snel verloop. Er waren officiële getuigen aanwe zig van het Britse gemenebest, Ameri ka, China en de Sovjet Unie. De veroordeelden waren even onbe wogen als bij de uitspraak van het tri bunaal. Dinsdag werden zij op de hoog te gebracht van het tijdstip waarop net vonnis zou worden voltrokken. Nadat de veroordeelden vernomen hadden, dat het Amerikaanse oppergerechtshof hun zaak niet opnieuw zou berechten, ver zochten zij ieder een uur met een Boeddhistische priester alleen te mogen zijn. Tojo verzocht de priester om Japans voedsel op zijn laatste dag in plaats van de normale Amerikaanse legerrantsoe- nen, hetgeen ingewilligd werd. In de laatste uren schreven de veroordeelden brieven aan hun vrouwen en gezinnen en namen zij afscheid van elkaar. De Boeddhistische priester hield een gods- dienstoeefening. Sjarifoeddin vermoord? Het Bataviasch Nieuwsblad verneemt dat Sjarifoeddin vermoord is. Het geeft geen verdere bijzonderheden. Het blad zegt slechts „naar wij vernemen heeft Amir Sjarifoeddin de dood ge vonden door de hand van zijn eigen landgenoten." bespoten. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Al is de leugen snel Uit Batavia wordt officieel gemeld: De republikeinse woordvoerders in het buitenland hebben de laatste dagen een aantal verklaringen afgelegd, die volstrekt bezijden de waarheid zijn De regering van Indonesië neem: het standpunt in, dat het kwaad van de leugenachtige mededelingen zichzelf wel straft en is dus niet bereid op al deze verklaringen ontkenningen te doen volgen of commentaar te leveren. Eerstdaags zal er voor de pers ge legenheid bestaan, zich te overtuigen dat de Nederlandse berichtgeving met betrekking tot de gebeurtenissen in het gebied van midden-Java met de feiten overeenkomt. Etalage-verlichting op Vrijdag 24 en 31 December Aangezien verwacht mag worden, dat op Vrijdag 24 en 31 December a.s. na 16.00 uur een vermindering van de industrieële belasting bij de electrici- teitscentrales zal optreden ten opzich te van die op andere Vrijdagen, heeft de directeur-generaal van de energie voorziening bepaald, dat op die dagen van het bestaande verbod tot het ver bruiken van electriciteit voor etala geverlichting, verlichting en verwar ming in treinen en trams, buitenver lichting van de openbare gebouwen, Horeca-bedrijven en instellingen voor publieke vermakelijkheden ont heffing wordt verleend van 16.00 uur tot 18.00 uur. Dit houdt dus onder meer in, dat op genoemde dagen de etalages van 4 qur 's middags tot 10 uur 's avonds verlicht mogen worden. Bescheiden brandstoftoeslag voor centrale verwarming Teneinde de gezinnen, die tot dusver niet voor een brandstoffentoeslag ten behoeve van hun centr. verwarmings installatie in aanmerking kwamen ge durende het stookseizoen 1948-1949, als nog gelegenheid te geven van deze in stallatie althans in tijden van vorst ge bruik te maken, is besloten voor deze categorie van verbruikers een beschei den toeslag beschikbaar te stellen on wel uitsluitend in huisbrandolie of gas- cokes. Zij kunnen deze schriftelijk aan vragen bij de toewijzingskantoren van het rijkskolenbureau. WEGENWACHT MET KERSTDAGEN EN NIEUWJAAR NIET OP DE WEG De Wegenwachten zullen op 1ste en 2e Kerstdag niet op de weg zijn. De A.N.W.B. wil de gele rijders in de gele genheid stellen deze beide feestdagen geheel in huiselijke kring door te brengen. Op 31 Dec. zal de dienst reeds te 5 uur 's middags beëindigd worden, ter wijl op Nieuwjaarsdag manschappen en motoren weer binnen blijven. Daar entegen zullen de Wegenwachten op Zondag 2 Januari, op welke datum het Zondagsverbod niet geldt, wel dienst doen. ONTWERP-STATUUT VOOR DE RUHR De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren het Britse kabinet het ontwerp-statuut voor 't internationaal orgaan voor de Ruhr, oat door de Londense conferentie over oe Ruhr is opgesteld, voorgelegd. De of ficiële goedkeuring van Parijs en Wash ington wordt thans afgewacht. De be voegdheden van het toekomstige or gaan dragen, naar men gelooft, meer de goedkeuring weg van de Franse re gering dan in de eerste stadia van de conferentie waarschijnlijk scheen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1