SUCCES AGENDA Dr. v. Roy Siad. en Omgeving. Hoger beroep niet altijd voordeliger Circussfeer in Theater Carré Schoorl legt het kamperen aan banden NOODLC AGENDA Dressuur, acrobatiek en clownerie vieren hoogtij Inbreker stal f 175. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Bergen Egmond aan Zee Nieuwe Niedorp dord-Scharwoude IJmuiden Marktberichten jMgezonden PREDIKBEURTEN n Daden zuller Palar heeft geen trouwen in Nede Hei Radioprogram AAR- Gisteren stond er voor de bijzondere politierechter in Alkmaar, mr. H. K. A. Stoffels, een aantal personen uit Alk maar en omgeving terecht, die appèl hadden aangetekend tegen het vonnis van de tuchtrechter. In de meeste ge vallen bleek dit echter niet voordeli ger te "ijn. Te dure advocaat. Hermanus van W. uit Bergen ver kocht aan de kleinhandel advocaat, waarvan de prijs hoger was dan was toegestaan. Hij had zodoende een overwinst van ruim f 1500 gemaakt. Het vonnis van de tuchtrechter was daarmee in overeenstemming: f 1800 boete. De officier, mr. J. W. Vellinga, en de politierechter waren het er over eens, dat dit bedrag te laag was ge weest. Het nieuwe vonnis werd con form de eis f 2000. Handel in Goudse kazen floreerde niet. Hendrik K. uit Alkmaar was grossier in kazen. Hij bleef ook in dit vak, toen de handel niet erg vlotte. Hij moest de kazen voor een te hoge prijs inkopen (wat wel mag) en daarom ook te duur verkopen, aan detaillisten, en dat mag niet. K. had er nu genoeg van en was uit de zaken gestapt. Mr. Vellinga leid de hier uit af, dat er geen gevaar be stond dat verdachte in herhaling zou treden. De eis van f 100 werd door mr. Stoffels gehalveerd. Administratie moet in orde zijn. Johannes B. uit Alkmaar dreef han del met een firma in borstelwerk te Eindhoven. Voor 'n partij borstelhout, die hij van deze firma had ontvangen, betaalde hij bijna f 200 te veel. De tweede overtreding was, dat hij een partij borstelvezels niet goed geboekt had. Vooral dit laatste namen de po litierechter en de officier hem kwa lijk. Door het niet in orde zijn van de administratie kunnen allerlei overtre dingen gecamoufleerd worden. De tuchtrechter had B. tot twee maal f 125 veroordeeld. Het nieuwe vonnis was conform de eis f 100 en f 200. Nog een mislukking. H. d. C. uit Alkmaar was tegen een vonnis van f 300 in hoger beroep geko men en ook hem bekwam dit maar ma tig. C. werd ten laste gelegd, dat hij te hoge prijzen had berekend voor ver schillende manufacturen. Bij de bere keningen was de omzetbelasting twee maal berekend. Mr. Stoffels, mr. Vellinga en nit. Berkhouwer sloegen ijverig aan het re kenen en goochelden op allerlei manie ren met getallen. Het eind was echter, dat de boete van de tuchtrechter ge handhaafd werd. De eis was f 400. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Een kind klaagt aan, 18 jaar; Victoria-Theater, S uur: Jacaré, tot 14 jaar onder gelei de; Cinema Americain, 8 uur: Buffalo Bill, 14 jaar. Geref. kerk, Oudegr., 8 uur: Kerstzangdienst. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Tot weder- ziens, 14 jaar; Victoria Theater, 8 uur: Carnegie Hall, 14 jaar; Cinema Ameri cain, 8 uur: Lassie komt thuis, 14 jaar. HUIZEN ONDER DE HAMER De op 21 December j.l. ten overstaan van Notaris mr. C. J. de Lange gehou den veiling bij opbod van div. perce len heeft tot het volgende resultaat geleid: Huis en erf Noorderkade 30 f 1200; id. Noorderkade 31 f 1200; id. Tuinstr. 45 f 2620; id. Landstraat 51 f 1920; id. Heiligland 16 f 1700; id. Heiligland 14 f 1700; id. Tienenwal 3 f 1600; id. Tie- r en wal 1 f 1625; huis, erf en tuin Wes- terweg C 61 te Heiloo f 3000. De afslag en combinaties zullen plaats hebben op 28 December a.s. n.m. 3 uur in het Gulden Vlies aan de Koorstraat. „DIK TROM" EN ZIJN DORPSGENOTEN". Tijdens de Kerstvacantie, zal op Maandag 27 en Dinsdag 28 Dec. tel kens 's middags om half twee en vier uur voor de Alkmaarse jongens en meisjes de aardige kinderfilm „Dik Trom" vertoond worden. Hierin speelt de Schagense jongen Douwe Koridon de rol van Dik Trom. Als bijzondere attractie zal Douwe die middag zelf ook aanwezig zijn en aan het publiek voorgesteld worden. Welke Hollandse jongen heeft het boek van Dik Trom niet gelezen? Ieder kind kent de avonturen van Dik met de veldwachter en hoe hij het hele dorp op stelten zet met zijn kos telijke grappen en daarnaast zijn vrien delijke zorg voor het blinde Nelleke. Reeds eerder schreven wij over deze film die zeer zeker paedagogisch ver antwoord is. Hedennacht is ingebroken in de HAKA-winkel van de heer Van Doorn, die op de hoek van de Rochdalestraat boven zijn zaak woont. De cassa is opengebroken en een bedrag van 175 gestolen. Een en ander is blijkbaar in grote haast geschied omdat zilveren guldens ën ander geld onaangeroerd zijn gebleven. Aangezien de heer Van Doorn eerst om kwart over één naar bed is gegaan moet de inbreker zich na die tijd van het geld hebben meester gemaakt BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus J., z. v. S. F. van Veen en E. M. Hoogeboom. Cornelia A. d. v. W. A. C. de Wit en A. Koelemeij. Leonard P. M., z. v. S. C. Diender en M. M. Oudendijk. Anna M. H., d. v. W. Tomczyk en M. A. M. Veeger. Elisabeth A., d. v. A. J. Kouwenhoven en B. M. van de Velde. Catharina M., d. v. Th. P. Ris en C. Verver. Hilde, d. v. H. H. Toepoel en C. A. A. Ploeger. Wilhelmus J. M„ z. v. A. J. W. de Boer en M. de Groot. Gehuwd: Klaas Wouda en Anna de Boer. Johannes Arzbach en Cornelia J. H. de Bruijn. Maarten Krook en Wilhelmina J. M. Stoker. Hendrik J. Langeweg en Maria M. Kos. Her man C Doncan en Florentine L C Raat Abraham Op den Brouw en Wilhel mina A. J. Blankers. Overleden: Pietertj e Sijbrands, oud 77 jaar, wed. v. A. Mienes. Cor nells J. Boersen, oud 44 jaar, geh. m. H. G. Cornegoor. Petrus Ros, oud 60 jaar, geh. m. G. J. H. Beurskens. Klaas Kroon, oud 80 jaar, geh. m. A. de Wit. KERSTNACHTWIJDING LUTH. KERK Ook dit jaar zal er weer een Kerst- nachtwijdingsdienst gehouden worden in de Lutherse kerk aan de Oudegracht, hoek Baangracht. Deze dienst vangt aan om 11 uur op Vrijdag, 24 Dec. a.s., dus aan de vooravond van Kerstmis. Wij dingswoorden zullen gesproken worden door ds. Ph. L. G. Steenbeek van Zaandam en de Eerw. Heer J. K. Schen- delaar van Den Helder. Er zal zang en declamatie zijn. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een jong hondje, wit-zwart, pl.m. vier maanden oud. Ter beschikking een her der en een witte Keeshond. Adres in specteur C. Verwer, Baanstr., Alkmaar. Het behoeft wel geen betoog, dat al leen reeds het woord circus grote aan trekkingskracht op het publiek heeft. Als daarbij de naam Strassburger komt dan heeft men bovendien de waarborg, dat hetgeen het circus biedt, uitstekend is. Want dat is het! Wat men in Theater Carré te Amsterdam door circus Strassburger krijgt aangeboden is inderdaad een programma van we reldattracties. Het is ons bekend, dat Noordholland vele circusliefhebbers telt, die zeer zeker in het koude jaar getijde de uren beschikbaar hebben om een klassiek circus te bezoeken. In de winter verhuist het circus echter niet met tenten en alles wat daar bij hoort van plaats tot plaats, maar wordt een vast gebouw betrokken. Amsterdam heeft een voor dit doel uitstekend geoutilleerd theater en „de Magneet" zorgt er voor dat een bezoek aan Carré voor de Noordhollanders geen moeilijkheden oplevert. Ook wij werden dezer dagen door „de Magneet" in de gelegenheid gesteld de tocht naar Neerlands Hoofdstad te ondernemen om het unieke programma van Strassbur ger te bezichtigen. De rustige zit van en naar onze woonplaats bevredigde ons bijna evenzeer als het bezoek aan Thea ter Carré. Wat men zoal ziet! Het is dikwijls met een circus-pro gramma zo, dat er één of twee hoogte punten zijn, terwijl de andere nummers maar als bijzaak worden beschouwd. Bij Strassburger is dat nooit het geval en ook nu niet! Elk onderdeel is uit stekend verzorgd, terwijl het program ma, dat „elck wat wils" biedt, boven dien in een razend snel tempo afge werkt wordt. Als Noordhollanders hebben we na tuurlijk ten zeerste genoten van de prachtige paardendressuur van mej. El- ly Strassburger, mevr. Regina Strass burger en Karei Strassburger. Let u verder vooral op de handen van Borra, de eerlijke zakkenroller, die zelfs bij mensen, die met het idee: „mij neem je er niet tussen" de piste instap pen, alle zakken leeghaalt of nog vreemder dingen afneemt. Acrobatiek ziet men in velerlei vorm. Om te beginnen zijn er de twee Wil- co's, waarvan de mannelijke helft op fameuze wijze weer eens het doel ver dedigt. Gedurfd zijn de springerijen van de Vijf Bradfords. De Vikings be zorgen de bezoekers enige sensationele ogenblikken, door in een geheel duis ter theater van de ene trapeze naar de ander te zwaaien. En als was zijn de DE STRIJD OM MEER LICHT In Valk's lunchroom organiseert de Dageraad op de eerste Kerstdag om 10 uur een bijeenkomst. Daar zal mevr. Alma Heijnen het onderwerp „De strijd om meer licht" behandelen. 79. Nog steeds staren Pim, Pam en Pom ongelovig naar het biljet van duizend gulden, dat Pam in zijn poot heeft en dan kijken ze weer in de lichting, waarin Baron Kattesnor ver dwenen is. Maar dan geeft Pim een gil en gooit zijn hoed uitgelaten in de hoog te. „We zijn rijk, we zijn rijk", gilt hij dan. En Pam en Pom doen hetzelfde. Met zijn drieën dansen ze een vreug dedansje. 80. „Jongens, jongens, kom toch tot bedaren", roept Moeder. „Jullie weet van gekigheid niet wat je doen moet Kom, eet nu eens eerst je worst op, het is zonde. Ze zijn helemaal koud geworden. Wacht ik zal ze eerst weer even warm maken". Moeder W-x^e gaat naar binnen en Pim, Pat* en Pom maken allerlei plannen. Wat zullen ze met het geld doen? Vier Hai-Foun, de Chinese hofkunste naars, die hun ledematen in practisch elke gewenste stand opvouwen. Strassburger biedt echter nog meer. We denken bijv. aan de pantergroep van Johnny de Kok en de antipodiste mej. Loni, die onder moeilijke omstan digheden, terwijl de kooi uit de piste geruimd wordt, haar uitmuntend even- wichtsv/erk verricht. Dat de clownerie in goede handen is bij Pipo en Rhum, de Parijse clowns en hun Belgische co'lega's „De Jonghe Frères", behoeft geen betoog. Wessel Brouwer zorgt met zijn muzi kanten tenslotte voor de zo onontbeer lijke circus-muziek, zodat onze conclu sie alleen maar kan zijn: Bezoekt Strass burger, u bent er voor in de gelegen heid! In voorraad: compleet 116.20 P n.v„ Pay plop 7 Een druk bezochte ouderavond De in de openbare lagere school ge houden ouderavond van de kleuter school Volksonderwijs mocht zich m een grote belangstelling verheugen. De voorzitter van de afd. Volksonderwijs, de heer S. J. Nijdam, wees in zijn ope ningswoord op het grote belang van kleuteronderwijs, dat helaas ondanks de toezeggingen van verschillende auto riteiten nog steeds op wettelijke rege ling wacht en is aangewezen op parti culier initiatief. Spreker deed de ver heugende mededeling, dat er hier in Bergen grote dingen staan te gebeu ren: er is een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe kleuterschool, die 3 lokalen en een speellokaal zal be vatten en waaraan drie leerkrachten zullen zijn verbonden. Tot leden van de oudercommissie, die het contact tussen school en huis zal bevorderen, werden benoemd mevr. van der Meijden, mevr. de Vries, mevr. Blauw en de heren Hoogland en Van Rees Vellinga. Hierna volgde het hoogtepunt van de avond: een lezing van mej. G. van Trotsenburg, hoofd van de kleuterschool. Met de grootste aandacht volgden de aanwezi gen haar uiteenzettingen, haar warm pleidooi voor het kleuteronderwijs. In haar boeiend betoog liet zij duidelijk uitkomen de grote waarde van ge schikte bezigheid in een daarvoor pas sende sfeer, bezigheid, die 't kind boeit en tegelijk biologisch en psychologisch leerzaam voor hen is, die hen leert zich te concentreren en zijn lichamelijke vaardigheid en lichamelijk vermogen te oefenen. De oude volkswijsheid „Le digheid is des duivels oorkussen" geldt m zeer bijzondere mate ook voor het kind en reeds voor het zeer jonge kind. Dat hebben alle grote opvoeders gezien, het is de verdienste van Fröbel en Montessori, dat zij vooral aan de kleu ters hebben gedacht. Het door de in 1782 geboren Friedrich Fröbel uitge werkte stelsel zou de „oude gek", zoals badgasten in het plaatsje Liebenstein de meer dan zestigjarige betitelden als zij hem dagelijks met kleine kinderen zagen rondspringen, in de ganse wereld beroemd maken. Het gesproken woord werd geïllustreerd met beelden op het witte doek. Daar zag men de kleuters in actie, druk bezig met wat Fröbel zijn jonge vriendjes had nagelaten. Aan het einde van de gezellige en leerzame ouderavond, waarop de aan. w'ezigen zelfs werden verrast met een verfrissende dronk en een versnape ring. deed de voorzitter nog een me dedeling, die met algemeen applaus werd begroet: mej. G. van Trotsenburg laat haar plan om te vertrekken naar Rotterdam varen en blijft behouden voor de kleuterschool Volksonderwijs in Bergen! Onder voorzitterschap van burge meester mr. Jochems kwam de Schoorl- se Raad Woensdagavond voor de laat ste maal in 1948 in openbare zitting bijeen. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Schoorlse Be- stuurdersbond om de woningcommissie uit te breiden met één lid, vertegen woordigende de moderne vakbeweging, stelden B. en W. voor de commissie alsnog uit te breiden met één lid, waartoe een voordracht zal worden ingediend. Hét ingediende verzoek van de Ver eniging Gezinsverzorging om een sub sidie van f 1000 en 't verzoek van de R.K. kerk- en Schoolbestuur om een sidie van f 1000 en 't verzoek van het een binnenkort op te richten Kleuter school besloot de Raad op voorstel van B. en W. bij de a.s. gemeentebegroting te behandelen. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid van Maatschappelijk Hulp betoon. de heer H. Selhorst, werd her benoemd. Begrotingen. B. en W. boden de volgende begro tingen voor het dienstjaar 1949 aan: a, Maatsch. Hulpbetoon. In ontvangsten en uitgaven sluitende met f 19305,54 met een gem. subsidie van f 16500. b Gasbedrijf. De begroting sloot voor de gewone dienst in ontvangsten met f 36664 en in uitgaven met f 35564 met een batig saldo van f 1100. De ka- pitaaldienst sloot in ontvangsten en uitgaven met f 6900. c Gem. Vleeskeuringsdienst. Gewone dienst f 2560 in ontvangst en uitgaven met f 318 onvoorziene uitgaven. Kapi- taaldienst f 2000. d. Gemeentebegroting. Gewone dienst in ontvangsten en uitgaven f 248757.07 met f 494.24 onvoorziene uitgaven. Ka- pitaaldienst in ontvangsten en uitgaven f 264953. De leden van de Raad werden benoemd in de commissie van onder zoek der begrotingen. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling ener 7e suppletoire begroting voor 1948 werd door de Raad aan vaard. Het kamperen aan banden gelegd. Waar de ervaring had geleerd, dat het kamperen nogal wat bezwaren meebracht, stelden B. en W. verschil lende wijzigingen en aanvulling van „KINDEREN SPELEN TONEEL" In de gezellige zaal van de „Vergul de Valk" trad de kindertoneelvereni ging „Op eigen wieken" een onderaf deling van het Egmondse Toneelgezel schap „De Flierefluiters" voor de eer ste maal in het openbaar op en wei met het geestige blijspel „Pinokkio". Mochten de, verwachtingen omtrent de uitvoering misschien niet al te hoog gespannen geweest zijn, men werd hierin volkomen bedrogen. Wat de jeugdige speelsters en spelers presteer den, was van een buitengewoon goed gehalte en geeft hoop voor de toe komst. Voor de toeschouwers was het een waar genot, hen aan het „werk" te zien. Hun spel muntte uit door on gekunsteldheid, eenvoud en charme. Bij het merendeel was van een z.g. plankenkoorts geen sprake. Dit ver slag leent zich er niet voor de inhoud "an het stuk uitvoerig te vermelden. Genoeg zij, dat als draad door het ge hele stuk loopt het motief, dat de slechte, niet oppassende en ondeugen de jongens een leven tegemoet gaan van teleurstellingen en tegenslagen terwijl de deugdzamen beloond wor den. Dat het publiek met het spel mee leefde, bleek wel uit het hartelijk ge lach, dat dikwijls opklonk en het ap plaus dat aan het slot tot een ware ovatie aangroeide. De heer Koelink, voorzitter van „De Flierefluiters" richtte zich met een hartelijk woord van dank voor het goede werk. dat hij voor de kinderen verricht had, tot de heer Stobbe, on derwijzer aan de Openbare Lagere School. Onder luid applaus werd hem een boekwerk aangeboden. Een verloting, waaraan de winkeliers van Egmond aan Zee weer spontaan hun medewerking hadden verleend, was het slotstuk van deze genotvolle 'avond. OUDERAVOND IN DE O.L.S. Maandagavond had in de Openbare Lagere School een ouderavond plaats, die speciaal belegd was om de ouders in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het werk hunner kinderen en naar aanleiding daarvan een onder krachten. Deze avond is een overwel- houd te hebben met de betrokken leer- digend succes geweest. De leerkrach ten hadden nu tijd en gelegenheid om met ieder een onderhoud te hebben, wat op een gewone ouderavond, waar in de regel de pauze voor aangewezen wordt, geen tijd is. Te ruim half elf verlieten de laatste bezoekers de lokalen. VRACHTAUTO TE WATER Bij de hoge brug op de Oosterweg leed een vrachtauto geladen met aard appelen (eig. J. Droog te Noord-Schar- woude) doordat hij moest uitwijken voor een boerenwagen, in een sloot. De firma Boontjes uit Schagen was spoe dig met de kraanwagen aanwezig cn haalde het „slachtoffer" op het droge. NIEUWE BRUG IN DE SPOORSTRAAT He College van B en W dezer gemeente zal dezer dagen overgaan tot het aan besteden van het maken van een vaste betonnen brug in de Spoorstraat met bij komende werken de Politieverordening voor. Hierdoor zal o.m. ontduiking van de kampeer- bcpalingen door 't huren van n terrein kunnen worden voorkomen, zullen E. en W. elk jaar een bepaald aantal kampeerlicenties kunnen uitgeven om te beletten, dat het kamperen onge breideld zou kunnen doorgaan, onge wenste elementen kunnen weren door het verplichtend stellen van een door de Ned. Kampeer-centrale van de ANWB afgegeven kampeerkaart of paspoort. Verder zullen de sancties op het zonder vergunning kamperen wor den verscherpt door de kampeerter reinhouders mede aansprakelijk te stellen voor de naleving der verorde ningen. Honden zullen op kampeer terreinen en in kampeerlocaliteiten niet mogen worden toegelaten. Geen der raadsleden opperde be zwaren tegen deze verscherpte maat regelen, alleen verzocht de heer C. Duin om een soepele toepassing van de verordeningen. Rondvraag. Bij de rondvraag uitte de heer Blan- kenstijn zijn misnoegen over het lang uitblijven van het uitbreidingsplan. Met het oog op de 357 woningen die er tot en met 1960 mogen worden ge bouwd achtte hij het dringend nodig. cl»t de gemeente weet, waar gebouwd mag worden. Nabetrachting 1948. Aan het einde van deze laatste zit ting in '48 gaf de voorzitter een uit voerig verslag van wat in het afgelo pen jaar was tot stand gebracht en eindigde met de raadsleden, de beide wethouders, zomede de secretaris en de ambtenaren ter secretarie hartelijk dank te zeggen voor de medewerking, die hij had mogen ondervinden. De heer Blankenstijn bracht als oud ste in jaren de burgemeester hulde en dank voor wat hij in '48 voor de ge meente had gedaan en wenste hem ge zondheid en kracht om ook in de ko mende jaren voor de belangen van Schoorl op de bres te staan. VISSERIJ-BESOMMINGEN D aanvoer bestond gisteren uit 2720 kis ten makreel 560 schar, 430 haring, 35 schol, 20 fijnvis, 100 koert vis, 30 leng, 95 poon, 20 haai, 80 kabeljauw, 250 wijting, 350 schel vis en 25 kisten diversen Totaal 4715 kisten Besommingen: 2 trawlers f 31,700; TJM 85 „J Wijker" f 16,770; 98 „Libra" f 9440; 49 „Petten" f 16,550; 53 f 920; 52 f 758; 230 f 238; 228 f430; KW 107 f 1350; 84 f470; 210 f 793; 53 f 370; 77 f 494; UK 59 f45; 258 f80; 9 f430; 78 f77; 86 f 220; 75 f150; 114 f 400; 115 f 230; 266 f 230; 125 f 200; 119 f 360; 69 f186; 199 f 100; 7 f 250; 47 f 205: 70 f70; 184 f80; 90 f200: 97 f106; 72 f142; 74 f205; 181 f80; 43 f125; 163 f73; 19 f 460; 48 f71; UK 77—8, f150 ALKM. EXPORTVEILING, 22 Dec. Tomaten 51—127; witlof I 38—52, II 1834; bloemkool 1045; rode kool 7 —14; savoye kool 68; groene kool 7 - '2; spruitkool I 4060, II 2035; boe- rekool 1018; spinazie 8296, sla 1 6.50; andijvie 7.5038.50; rode bieten 67; winterpeen 4.506.20; waspeen 14 18; uien 5.108.10; prei 714. Appe len: Goudreinetten 6085; Groninger Kroon 2046; Peren: Saint Remy 52 68; Winterjan 7276. WARMENHUIZEN, 22 Dec. 15000 kg rode kool 7.3012.80. 11000 kg gele kool 6.208.20. 10000 kg Deense witte ko, l 6.1500 kg groene kool 7.20 7.50; 500 kg uien 7.80; 1100 kg andijvie 16—24. NOORDER MARKTBOND, 23 Dec.— 37000 kg rode kool 7.30—12.40; 9000 kg gele kool 6.209.40; 12000 kg groene kool 78.50; 50000 kg Deense witte kool 66.10; 2500 kg andijvie 1423.10; 1000 kg uien 17.60. AVENHORN, 21 Dec. 400 kg spruit kool 3848; 13400 kg rode kool 7.30 13.60; 7750 kg gele kool 6.20—7.60; 9500 kg uien: grote 6.807.70, gewone 7.60, nep 8.409.30; 2500 kg bieten I 6.40—6.70. 10500 kg peen II 5.50—5.60, peen III 4.70—6.10, peen IV 4—4.10. OBDAM, 22 Dec. 5000 kg bieten A 6106,50; 10.000 kg. rode kool 7.60 8,30; 11.000 kg. Savoye kool 78,50; 3000 kg. peen B 5,50, C 5.60; 2000 kg. gr. uien 7,30; 4800 kg. spruiten A 42—54. B 26—39. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) NOGMAALS DE BEELDROMANS In dit blad van 16 December trekt de heer S. Hiemstra van leer tegen de beeldroman. Tja, mijnheer Hiemstra, wat zal ik van Uw betoog zeggen. U slaat de spij ker feitelijk precies op zijn kop, al is het dan ook een verkeerde spijker. Allereerst dit: Men heeft in de Tweede Kamer in het geheel niet gesproken over de beeldromans op zich. Hetgeen U waarschijnlijk bedoelt, was een opmer king over de z.g. prikkellectuur maar daar verstaat men heus niet de beeldroman onder. Integendeel, dit be trof de „geschreven lectuur". Want de beeldroman op zichzelf is niet af te keuren; U zult het toch zeker wel met mij eens zijn, dat de beeldroman niet veel verschilt met de film hoogstens, dat de beelden in een film bewegen en in 'n beeldverhaal niet maar dit is m.i. geen reden, om de laatste slecht te noemen! De beeldroman kan licht tot excessen leiden, dat geef ik toe. Maar dit is evenzo het geval met de literatuur. Vervolgens bent U inconsequent, mijn heer Hiemstra. Eerst erkent U de pers vrijheid, maar toch wilt U preventief toezicht gaan uitoefenen. Dat is ver boden. En nog wel door de moeder van alle Nederlandse rechten, de Grondwet. Vermoedelijk zult U het niet met mg eens zijn. In dat geval zie ik Uw cri- tiek met belangstelling tegemoet. F. J. B. GROSVELD, Zeestraat 116, Beverwijk ZATERDAG 25 DECEMBER (Eerste Kerstdag). ALKMAAR, Grote kerk, Vrijdagav half 9, Kerstsamenkomst m.m.v. Groote Kerkkoor; eerste Kerstdag, 10 uur cjs Wesseldijk; half 5 Kerstfeestviering Zondagsschool „Laat de Kinderen tot Mij komen". Kapelkerk, 10 uur ds. Van Wijk. Rem. geref. gem., half el{ ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), Vrijdagavond elf uur Kerstwijding met declamatie en zang; spr. ds. Steenbeek van Zaandam en de heer Schendelaar van Den Helder; Eerste Kerstdag half elf ds. Brandt van Haarlem. Doops gezinde kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (bussen-collecte. Geref. kerk (art. 31 K. O.), in Waakt en Bidt, 9 uur ds. Van der Lingen (Kerstcoll. diaconie)] Baptisten gem. (in N. Doelen), io uur Kerstwijdingsdienst, evangelist Hof. huis; half 8 Kqrstsamenkomst. Oud kath. kerk, in de Luth. kerk, Oude gracht, Vrijdag 24 Dec. 's nachts om één uur, Kerstwijdingsdienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B„ 's mor. gens 7 uur Kerstwijding. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 6 uur engelen zang, half elf wijdingsdienst; 3 uur jeugddemonstratie; 8 uur openbare sa menkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur ds. Van San ten (etxra coll. kerkv.. (koorzang), Bus vertrekt 9 uur einde Starnmeer. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Be- kius (coll. koorzang). BERGEN AAN ZEE, nam. 4.15 uur ds. Bekius (liturgische dienst). BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Bijlsma; 5 uur Kerst feestviering Zondagsschool. Geref. kerk (Art. 31), 11 uur ds. Van der Lingen. 3 uur leesdienst. Chr. geref. kerk, half 10 ds. Henstra. Doopsgez. kerk. Vrijdagavond 8 uur Kerstwijding met Kerstspel en zang; eerste Kerstdag 10 uur Kerstdienst met zang, da. Schepman. EGMOND AAN ZEE, Oud-kath. kerk, Vrijdag 24 Des., 's nachts één uur, Kerstwijding. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. GROET, 10 uur ds. De Jong. HEILOO, herv. gem., Vrijdagavond half 12 Kerstwijding; eerste Kerstdag 10.45 uur ds. Bloemhoff (Kerkkoor). Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Bakker van Amsterdam; 4 uur Kerst feestviering met de Zondagsschool. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN. half 10 ds. Bloemhoff. NOORD-SCHARWOUDE, herv. gem., 4 uur Kerstfeest. OUDKARSPEL, 10 uur ds. Schmidt (koorzang) OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., av. 7 uur, Kerstboom. SCHOORL, zie Groet; av. 7 uur Kerstfeest voor de kinderen. STOMPETOREN. Evangelisatie, 10 uur de heer Van Oostveen van Alk maar. lisatie. 10 uur de heer Van Oostveen URSEM. geen dienst. WARMENHUIZEN, half 3 dr. Bijlsma ZONDAG 26 DECEMBER (Tweede Kerstdag) ALKMAAR, Grote kerk, 10 uur ds. Dikboom; 6 uur Kerstfeest, Vrijz. Zon dagsschool; Woensdagavond half 8 tot 8 uur oecumenische wijdingsavond, vrije toegang. Kapelkerk, 10 uur ds Den Oudsten. Rem. geref. gem., geen dienst. Luth. kerk (Oudegr.), half 11 mevr. ds. Mostert van Oegstgeest. Doopsgez. kerk, geen dienst. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6 ds Van der Lingen, (Kerstcoll. diaconie). Baptisten gem., (in N. Doelen), 10 uur evangelistDam- muller; 4 uur Kerstfeest Zondagsschool. Oud kath. kerk in de Luth. kerk, Oudegracht, geen dienst. Ned. Leger des Heils, Hekelstr., 3 uur Kerstfeest voor de jeugd; av. 8 uur openbare sa menkomst. Rozekruisersgenootschap Oudegracht 114, half 11, tempeldienst, spreker de heer Th. Goud. Vereni ging van spiritisten Harmonia, hotel Central, Hofplein, av. 7 uur, Kerstwij ding; spr. de heer A. A. van Veelo uit Amsterdam. AKERSLOOT, av. 7 uur, Kerstfeest. BERGEN, Ruïnekerk, av. 7 uur, Kerstfeest Zondagsschool. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Telkamp. Ma- ranatha. half 11 ds. Bremer BROEK OP LANGENDIJK, herv gem., 9.30 u. ds. Bijlsma; 3.30 u. ds Vol ger van A'dam. Geref. kerk (Art.31) 10 uur leesdienst; 3 uur ds Van der Lingen. Qhr. Ger. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 3 uur Kerstfeest Zondagsschool (coll. „Tot steun". EGMOND AAN ZEE, herv. gem„ 10 uur, ds. Roobol. Oud.kath. kerk, 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur ds Plug; av. 7 uur Kerstfeest Zondags school. GROET, geen dienst. HEILOO, herv. gem„ 4 uur Kerst feest. Evangelisatie Kerklaan, 1013 uur ds. Grootjans van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, herv. gem„ 10 uur ds Van Santen. HENSBROEK, 10 uur ds. Verdonk. KOEDIJK, half 4 Kerstfeestviering in de kerk. LIMMEN, av. Kerstfeest Zondagssch. OUDORP, 4 uur Kerstfeest met de Zondagsschool. SCHERMERHORN, herv gem 10 uur ds Leendertz SCHOORL, geen dienst. STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 uur de heer W. Baas van Amsterdam. URSEM, half 11 ds. Spaargaren. WARMENHUIZEN, 6 uur Kerstfeest met de kinderen GROOTEBROEK, 21 Dec. 650 kg Blauwe eigenheimers 5.40; bloemkool I 51—73, afw. 20—41, stek 4—15, to taal 25000 stuks; uien, grof 6.60; 8000 kg rode kool 7—10.50; 20000 kg groene kool 78.50; 8000 kg gele kool 6.206.70; 2500 kg witte kool 6; 1000 kg bieten 6.80; 250 kg spruiten 39 —54; 400 kg Andijvie, stek 4; 150 kg witlof 32—43. Gistermorgen is de Veilig te Parjjs bjjeen gekomen on verdiepen in de Indonesische De raad stond onder presic de Belg van Langenhoven. president was de adjunct-s generaal der V.N., onze land; heer Pelt gezeten. Na de va der agenda werden de verte digers van Australië, India, de Phllippjjnen en Indonesië aan de conferentietafel plaa men. Aan het uiteinde ter re< zette zich de heer Palar, aai dere uiteinde tegenover hem Royen. Als eerste kreeg dr. V; gelegenheid een verklaring gen. Dr. van Royen begon zijn het ophelderen van een fun< misverstand, dat telkens iedere discussie over de Ine kwestie heeft vertroebeld, goed begrip van de zaak is zakelijk te beseffen, dat he met de republiek Indonesia over de vraag of Nederland Indonesia souverein en ona te maken," zo zeide dr. Va „Deze vraag is definitief bi beantwoord. Telkens weer voorgesteld alsof het ging strijd voor de onafhankelijk] het Indonesische volk tegen i dat wenst vast te houden heerschappij en dat weigert afhankelijkheid te geven, voorstelling van feiten is evi als simpel. Dr. v. Royen refereerde jongste verklaring van landse minister-president, steun ontving van het 'g( ment met uitzondering all communisten, waarin er nadruk op werd gelegd, aldi Royen, dat het doel van landse politiek in Indone blijft: bevordering van de Indonesië teneinde te kornet richting van een souvereine van Indonesië, welke op voet willigheid en gelijkheid verb met het Koninkrijk der Ned in een Nederlands-Indonesisch! De Nederlandse regering pogingen belemmerd, aldus mr. Van Royen, door medewerking van de zijde extremistische groepen in d Inmiddels heeft de Nedi gering, in samenwerking tegenwoordigers van de 1 delen van Indonesië, enei pen gedaan naar de vorming Indonesische Federale Inter ring. Dr. Van Royen verklaarde enige doel van de ondernom VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuv om 6, 8 en 11 uur AVRO praatje 6,30 Voor de Strijdkr 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro school 7,45 De Regerings- dienst antwoordt 8,05 commentaar 8,15 Vertellingen en muziek 9,35 Hilversums kcor 9,55 Pierre Palla Internationale vraagstukken lodie en rhythme 11,15 Arl zijn orkest 11,5o Reginald HILVERSUM II, 415 pi Niei om 7, *8 en 11 uur NCRV en tuinbouw 6,30 Piano Problemen voor pientere 715 „Kerstklanken" 7,30 geluid 7,45 Nederlandse 8,05 Het Kerstevangelie in 9,15 Kerkconcert 9,45 Fan tie 10,15 „De vaart der Vol Variaties op de aria 10,45 denking 11,15 Symphonie mofoonmuziek VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieu «i 7, 8, 1 6, 8 en 11 upr era-programma AVRO programma 1,20 Divertimc 8,30 Muziek en declamatie - Men vraagten wij dr; Kerstmistletoebereidselen lands overzicht 10,15 Op muziek VPRO: 10,40 Kers 10,45 Avondwijding VAR terra pax" NCRV: 12,00 dienst HILVERSUM II, 415 m Ni< om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur Pluk de dag 12,03 Metroi 2,00 „The Messiah" 6,00 orkest 6,30 Franse lyriek mofoonplaten 7,30 Pools 7,45 Avondgebed 8,05 man - 8,12 Viool en piano concert 9,00 Amsterdams gezelschap 9,35 Utrechts kest 10,37 Actualiteiten drie landen" 11,15 Kers 1140 Carillonbespeling 11 ken luiden 12,00 Pontificale door F. Coppersmith Hoewel hij nog steeds gelse taal volkomen mach Claire zijn verhaal af en toelichten, luisterde men naar hem. Hussy en de ley, Weber en Hilthy, de kinderen uit Bedfort, ja gerslaven hingen aan zijn leen Egilson ontbrak. Die tent, welke Hussy een en.... zweeg. Bianchi vertelde eerst en hij de blokhut tot een hadden gemaakt. Het vee was verzorgd en de hadden zich driemaal toond. Zij deden echter daar zij de goedgerichte Egilson klaarblijkelijk Zo verstreek de ene d; dere. Zij zagen hoe de

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2