Dr. v. Royen pleit in de Veiligheidsraad ÉJfpSjv li De N.A.C.O. bestaat 25 jaar NOODLOT BEURTEN „Daden zullen onze beloften staven" Palar heeft geen ver trouwen in Nederland Het Radioprogramma Met één bus begonnen, groeide het bedrijf tot de grootste auto-onderneming in de provincie Wat zaken-initiatief vermag NI - I I Stichter der N. A C. O. patste N ieuws Levenslang voor Woudenberg Uitbreiding van de militaire actie Amerikaanse resolutie door China gesteund TUINBOUW dag uit JAAR. 25 DECEMBER Kerstdag) 3te kerk, Vrijdagav. ikomst m.m.v. Grooté Kerstdag, 10 uur ds. 5 Kerstfeestviering lat de Kinderen tot ïpelkerk, 10 uur ds. geref. gem., half ei£ ith. kerk (Oudegr.), ur Kerstwijding met spr. ds. Steenbeek ie heer Schendelaar Eerste Kerstdag half Haarlem. Doops- ur ds. Van der Sluis Geref. kerk (art. 31 en Bidt, 9 uur ds. Kerstcoll. diaconie), (in N. Doelen), 10 ienst, evangelist Hof- amenkomst. Oud Luth. kerk, Oude- Dec. 's nachts om lingsdienst. Ned. in W. en B., 's mor. jding. Ned. Leger aat, 6 uur engelen- lingsdienst; 3 uur 8 uur openbare sa- MGEVING. i uur ds. Van San- kerkv.. (koorzang), einde Starnmeer. :erk, 10 uur ds. Be ll EE, nam. 4.15 uur ds. dienst). ,NGENDIJK, herv. ijlsma; 5 uur Kerst- jsschool. Geref. uur ds. Van der ienst. Chr. geref. enstra. Doopsgez. 8 uur Kerstwijding ing; eerste Kerstdag met zang, da. EE, Oud-kath. kerk, nachts één uur, N, 10 uur ds. Plug. Is. De Jong. ;em. Vrijdagavond g; eerste Kerstdag hoff (Kerkkoor). aan, 10.15 uur ds. •dam; 4 uur Kerst- Zondagsschool, r de heer Slager, ds. Bloemhoff. 'OUDE, herv. gem., 0 uur ds. Schmidt ds. Bosch, r, herv. gem., av. 7 roet; av. 7 uur kinderen. Evangelisatie, 10 astveen van Alk- ïeer Van Oostveen ïst. T, half 3 dr. Bijlsma DECEMBER Cerstdag) 1 kerk, 10 uur ds. •stfeest, Vrijz. Zon- igavond half 8 tot he wijdingsavond, pelkerk, 10 uur ds n. geref. gem., geen (Oudegr.), half 11 an Oegstgeest. n dienst. Geref. in Waakt en Bidt, Van der Lingen, Baptisten gem., ur evangelist Dam- eest Zondagsschool, in de Luth. kerk, mst. Ned. Leger 3 uur Kerstfeest uur openbare sa- iruisersgenootschap f 11, tempeldienst, Goud. Vereni- Harmonia, hotel r. 7 uur, Kerstwij- A. van Veelo uit 7 uur, Kerstfeest. :erk, av. 7 uur, ichool. Geref. i. Telkamp. Ma- Bremer NGENDIJK, herv ma; 3.30 u. dsVol- eref. kerk (Art.31) uur ds Van der kerk, half 10 en - Doopsgez. kerk, ndagsschool (coll. EE, herv. gem., 10 Oud.kath. kerk, 8 lur, dienst. EN HOEF, 10 uur kerstfeest Zondags- st. :m., 4 uur Kerst- ie Kerklaan, 10 15 n Amsterdam. D, herv. gem., 10 iur ds. Verdonk. Kerstfeestviering tfeest Zondagssch. Kerstfeest met de herv gem 10 uur enst. Evangelisatie, 10 i van Amsterdam. Spaargaren. 6 uur Kerstfeest !l Dec. 650 kg 5.40; bloemkool stek 415, to- ien, grof 6.60; 7—10.50; 20000 .50; 8000 kg gele kg witte kool 6; 50 kg spruiten 39 stek 4; 150 kg Gistermorgen is de Veiligheidsraad te Parijs bijeen gekomen om zich te verdiepen in de Indonesische kwestie. De raad stond onder presidium van de Belg van Langenhoven. Naast de president was de adjunct-secretaris generaal der V.N., onze landgenoot de heer Pelt gezeten. Na de vaststelling der agenda werden de vertegenwoor digers van Australië, India, Nederland de Philippjjnen en Indonesië verzocht aan de conferentietafel plaats te ne men. Aan het uiteinde ter rechterzijde zette zich de heer Palar, aan het an dere uiteinde tegenover hem dr. Van Royen. Als eerste kreeg dr. Van Royen gelegenheid een verklaring af te leg gen. Dr. van Royen begon zijn rede met het ophelderen van een fundamenteel misverstand, dat telkens opnieuw iedere discussie over de Indonesische kwestie heeft vertroebeld. Voor een goed begrip van de zaak is het nood zakelijk te beseffen, dat het dispuut met de republiek Indonesia niet gaat over de vraag of Nederland bereid is Indonesia souverein en onafhankelijk te maken," zo zeide dr. Van Royen. „Deze vraag is definitief bevestigend beantwoord. Telkens weer wordt het voorgesteld alsof het ging om een strijd voor de onafhankelijkheid van het Indonesische volk tegen een land, dat wenst vast te houden aan zijn heerschappij en dat weigert deze on afhankelijkheid te geven. Zulk een voorstelling van feiten is even onjuist als simpel. Dr. v. Royen refereerde aan de jongste verklaring van de Neder landse minister-president, welke de steun ontving van het 'gehele parle ment met uitzondering alleen van de communisten, waarin er opnieuw de nadruk op werd gelegd, aldus dr. Van Royen, dat het doel van de Neder landse politiek in Indonesië is en blijft: bevordering van de vrijheid van Indonesië teneinde te komen tot op richting van een souvereine federatie van Indonesië, welke op voet van vrij willigheid en gelijkheid verbonden is met het Koninkrijk der Nederlanden in een Nederlands-Indonesische Unie. De Nederlandse regering is in haar pogingen belemmerd, aldus betoogde mr. Van Royen, door gebrek aan medewerking van de zijde van zekere extremistische groepen in de republiek. Inmiddels heeft de Nederlandse re gering, in samenwerking met de ver tegenwoordigers van de verschillende delen van Indonesië, energieke stap pen gedaan naar de vorming van een Indonesische Federale Interim-rege ring. Dr. Van Royen verklaarde, dat het enige doel van de ondernomen actie VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avond school 7,45 De Regerings-Voorlichtings- dienst antwoordt 8,05 West-Europees commentaar 8,15 Vertellingen in woord en muziek 9,35 Hilversums Vrouwen koor 9,55 Pierre Palla speelt 10-10 Internationale vraagstukken 10.25 Me lodie en rhythme 11,15 Artie Shaw en zijn orkest 11,5o Reginald Foort speelt HILVERSUM II, 415 n Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Land en tuinbouw 6,30 Piano-duo 6,45 Problemen voor pientere piekeraars 715 „Kerstklanken" 7,30 Het actueel geluid 7,45 Nederlandse organisten 8.05 Het Kerstevangelie in Vlaanderen 9,15 Kerkconcert 9,45 Familie-competi tie 10,15 „De vaart der Volken" 10,35 Variaties op de aria 10,45 Avondover denking 11,15 Symphonie 11,45 Gra- mofoonmuziek VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten «I 7, 8, 1, 6, 8 en 11 upr VARA: 8,18 era-programma AVRO: 12,00 Frans programma 1,20 Divertimento-orkest 8.30 Muziek en declamatie VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9.30 Kerstmistletoebereidselen 10,00 Buiten lands overzicht 10,15 Op vleug'len van muziek VPRO: 10,40 Kerstboodschap 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 „In terra pax" NCRV: 12,Oo Kerstnacht- dienst HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,03 Metropole-orkest 2,00 „The Messiah" 6.00 Promenade orkest 6,30 Franse lyriek 7,15 Gra- mofoonplaten 7,30 Pools arbeiderskoor 7,45 Avondgebed 0,05 De gewone man 8,12 Viool en piano 8,30 Koor concert 9,00 Amsterdams Kamermuziek gezelschap 9,35 Utrechts Stedelijk Or kest 10,37 Actualiteiten 10,45 „De drie landen" 11,15 Kerstliederen 1140 Carillonbespeling 11,55 Kerstklok ken luiden 12,00 Pontificale Nachtmis in Indonesië is: het zuiveren van ze kere gebieden in midden-Java en op Sumatra van onverantwoordelijke en extreme elementen. Wjj zjjn tot deze beslissing met de grootste weerzin gekomen en alleen omdat allen zich realiseren, dat er geen andere weg open stond. Nu wij tot deze moeilijke beslissing zijn ge komen, is mijn land vast besloten haar uit te voeren, welke de kosten of con sequenties ook z$jn mogen." De Nederlandse regering is bereid de Veiligheidsraad regelmatig op de hoogte te houden van de voortgang, welke wordt gemaakt naar de vorming van souvereine en onafhankelijke Ver enigde Staten van Indonesië. Al hetgeen wij vragen is, dat de Veiligheidsraad ons de gelegenheid geeft te bewijzen, dat onze methode zal leiden tot de verwezenlijking van het gemeenschappelijke doel, waar naar wij streven." Dr. Van Royen bestreed vervolgens de competentie van de Veiligheidsraad om de Indonesische kwestie te behan- delen. Hij besloot zijn uitvoerige rede met de opmerking, te weten, dat er cri- tiek is op de actie, welke Nederland thans ondernomen heeft en dat er twij fel bestaat ten aanzien van de beweeg redenen. Hij kan alleen zeggen, dat „onze daden onze beloften zullen staven" en dat niets ons van deze ge dragslijn zal doen afwijken". Beschuldigingen van Palar. Nadat de rede van dr. Van Royen in het Frans was vertaald, kreeg de Republikleinse vertegenwoordiger, de heer Palar het woord. Hij noemde de Nederlandse actie de laatste stap in een zorgvuldig uitgewerkt schema van de Nederlandse regering. Het nege ren van de V.N., culminerend in de tweede oorlog in Indonesië, was van het begin af aan de bedoeling van de Nederlanders geweest, aldus zeide hij. Het doel van de Nederlandse politiek, verklaarde Palar, was geweest te po gen de republiek Indonesia economi sche en politiek te wurgen en de zaak de beëindigen met een tweede militaire actie. Palar zeide, dat het uitstel van vijf maanden in de onderhandelingen door de Nederlanders was veroorzaakt Hij beschuldigde de Nederlanders er van, dat hun communiqué's betreffen de de infiltraties en incidenten nodig waren als „een zorgvuldig opgestelde zelfrechtvaardiging". Ten aanzien van de politieke onderhandelingen zeide Palar, dat de Nederlanders slechts bereid zijn te onderhandelen, indien de Republiek zich er absoluut toe ver bindt de Nederlandse voorwaarden te aanvaarden. „Het is voor ons onmogelijk de Ne derlanders te geloven of te vertrou wen. Het schijnt, dat het voor hen onmogelijk is bona fide onderhande lingen te voeren." De Nederlandse be schuldiging, dat de republiek plannen zou hebben opgesteld om op 1 Jan. a s. een offensieve oorlog te beginnen, noemde Palar een belachelijke beschul diging. Palar noemde deze vergade ring het critieke ogenblik, beslissend voor de toekomst van Indonesië en Ne derland. „Nederland is nu bezig zijn toekomst in Indonesië te verspelen, evenals zijn economisch en politiek welzijn en zijn internationaal prestige" Deze militaire actie is bovendien nood lottig voor het behoud van de stabi liteit en de vrede in Azië. De houding van de republiek, aldus Palar, zal niet veranderen door het verlies van nog meer grondgebied. De grondslag van de strijd is een totale guerilla, welke zal worden voortgezet totdat de republiek haar einddoel zal hebben bereikt. „De politiek der verschroeide aarde, die zal worden doorgezet met alle bittere gevolgen van dien, is van deze guerilla een ander aspect. Deze wijze van oorlogvoering kan en zal jaren lang worden voortgezet," zeide de heer Palar. De strijd zal eveneens worden gevoerd op het Nederlandse grond gebied. Palar besloot met de Veiligheidsraad te verzoeken onmiddellijke en effectieve stappen te ondernemen en om te ga randeren, dat zijn beslissingen volle dig tot uitvoering worden gebracht. Een bevel tot het staken van het vu ren zou niet afdoende zijn. De Com missie van Goede Diensten dient de beslissende macht te verkrijgen bij het uitvoeren van deze terugtrekking der troepen. „Wjj zjjn nog steeds van me ning, dat, nuts daartoe door de Vei ligheidsraad aan de C.v.G.D. een der gelijke opdracht wordt gegeven, een oplossing van het probleem alsnog mo gelijk zal zijn," aldus beëindigde de heer Palar zijn rede. ^LS HET NIEUWE JAAR zeven dagen oud zal zjjn is voor de „Naco" een heug lijke dag aangebroken. Op 7 Januari namelijk bestaat deze naamloze vennoot schap vjjf en twintig jaar. Vrijwel in geheel Noordholland waar geen trein- of tramdiensten van de Nederlandse Spoorwegen lopen, kent een ieder de licht groene bussen die gezamenlijk ongeveer 1100 km, dag in dag uit, Noordhollandse wegen berijden. Dat betekent dat de 120 bussen die het wagenpark van dit be drijf formeren maandelijks 720.000 buskilometers maken en in diezelfde periode 930.000 personen vervoeren waarvoor ongeveer 600 mannelijke en vrouwelijke personeelleden dagelijks in touw zijn. Deze getallen geven wel duidelijk aan welk een belangrijke plaats de Naco voor het personenvervoer in Noordholland inneemt. Vooral ten aanzien van de verbinding tussen de provinciale steden en dorpen. Vijf en twintig jaar geleden is de grondslag gelegd voor dit bedrijf door twee ondernemende mensen met een busje dat berekend was op twintig perso nen en een dienst van Hoorn, via Berkhout, Avenhorn, Beemster en Purmerend, op Amsterdam moest onderhouden. sloten tot de oprichting van de N.V. Ne derlandse Auto Car Onderneming. Na de Olympische Spelen traden de heren Post en de Jong als aandeelhou ders uit, zodat de heren de Raadt en Kistemaker overbleven en gedurende enige jaren twee bedrijven beheerden. In die periode groeiden de ondernemin gen tot een flink busbedrijf uit, daar enkele nieuwe lijnen werden geopend en een aantal reeds bestaande diensten van kleinere bedrijven werd aange kocht. Het duurde niet lang of- de twee ledige bedrijfsvoering werd te bezwaar lijk zodat men het materiaal en de vergunningen (die inmiddels wel nodig waren geworden) van de firma inbracht bij de N.V. NACO. J^ET WAREN de heren F. A. de Raadt en Jb. Kistemaker die in het najaar yan 1923 dit initiatief namen. Met be hulp van derden werd een „Ford"- chassis gekocht waarop door de firma „Fennick" een 20 persoons carosserie werd gebouwd. In die tijd kende men nog geen Rijks verkeersinspectie, waren er geen series vergunningen nodig en was het vol doende om via advertenties en strooi biljetten het publiek op de hoogte te brengen dat op 7 Januari een busonder neming tussen Hoorn en Amsterdam v. v. ging rijden. Dat er behoefte aan een dergelijke verbinding bestond bleek al spoedig. Meer dan eens gebeurde het dat de bus een vijftig personen vervoerde. Men nam het niet zo nauw, want als de bus overbevolkt was gingen de deuren en het noodluik open waardoor zitplaat sen op het dak en de treeplank geïm proviseerd werden. De heer De Raadt als chauffeur en de heer Kistemaker als conducteur konden het met dit ene busje niet bol werken en een tweede werd aange schaft zodat beiden achter het stuur wiel kropen. De dienst floreerde en er kwam personeel in dienst waardoor het mogelijk werd meerdere ritten per dag te rijden dan de drie die oorspronkelijk geprojecteerd waren. Kort hierop kwam de lijn PurmerendZaandam in ex ploitatie waarvoor meerdere en grotere bussen aangeschaft werden, hetgeen uiteraard gepaard ging met uitbreiding van personeel. Tot 1928 bleef de onderneming een vennootschap onder firma. De Olympi sche Spelen, die in dat jaar te Amster dam werden gehouden, brachten hierin verandering. De vennoten van deze firma, de heren A. de Jong (secretaris van de Nederlandse Bond van Autobus ondernemers), J. B. Post, directeur van de Waco, zagen in dat tijdens die Spe len een enorme behoefte aan vervoer- mogelijkheden zou bestaan. Dit was de aanleiding dat genoemde vier heren oe- 5 O Vier moderne NACO-bussen ssHi «tilt,.lil:- Centralisatie. De vele busbedrijven die Noord-Hol land in de laatste jaren vóór de oorlog rijk was, maakten de spoeling voor de ondernemers dun. Voor een gezonde exploitatie was het nodig dat men ging centraliseren. Hier kon men niet on deruit komen en de directeuren van de Naco moesten zich vóór de oorlog dan ook beraden voor een belangrijke stap. Voor centralisatie was geld, veel geld nodig en daar het bankwezen zich voor busondernemingen niet interesseerde, kwam men tot onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen. Reeds eerder was er een contact met de N.S. geweest. Dat was in de periode van de wilde bussen-oorlog. In overleg met de N.S. ging ook de Naco een wil de dienst op Amsterdam rijden daar men in Utrecht uitging van de gedachte „Koe erger het wordt, hoe sneller is het afgelopen". Het gevolg van de onderhandelingen met de N.S. was dat de N.V. Naco in 1940 een dochter-maatschappij van de N.S. werd. Vijf moeilijke oorlogsjaren volgden hierop doch deze konden niet verhinderen dat de Naco spoedig het grote bedrijf werd wat ze thans is. De Waco, de Habo, de Zeemeeuw, de Sturmvogels, de Atbonta en. de Noord- Holland werden vlak na de oorlog aan de Naco toegevoegd, zodat spoedig bijna geheel Noord-Holland boven het Noordzeekanaal van busdiensten kon werden voorzien. Men had kans gezien om veel materieel in de oorlog „te la ten onderduiken" ondanks de pogingen van de bezetters om ook de Naco uit te kleden. Met ongeveer 80 rijbaar gemaakte oude wagens, die uit allerlei hoeken en galen vandaan kwamen, ving men na dc oorlog aan. Nog vijftig van deze oudjes rijden thans door Noordhollands groene dreven maar daarnaast nog ze ventig nieuwe wagens. Toekomstplannen'. Deze geschiedenis van de Naco teken den wij op uit de mond van de heer Kistemaker, de enige overgeblevene van de oude firma, daar de heer de Raat in 1947 is uitgetreden. Het was echter niet alleen geschiedenis wat de heer Kistemaker ons vertelde. Hij ver telde ons ook dat de Naco zo snel mo gelijk tracht die 50 oude bussen plaats te laten maken voor nieuwe. De plan nen om het hoofdkantoor naar Alkmaar te verplaatsen zijn ook nog niet opge- De heer J. Kistemaker, West fries van geboorte, was aanvan kelijk werkzaam in het bouwbe drijf van zijn vader te Berkhout. Hoewel ook dit bedrijf in die jaren een gunstig perspectief be zat, moest hij, wegens gezond heidsredenen, zijn eertijds geko zen beroep vaarwel zeggen. Toen alom in den lande het autobusbe drijf toekomstmogelijkheden be loofde, zag ook hij in 1923 de mogelijkheid van een exploitatie. Er werd gecijferd en nog eens ge cijferd en met zijn vriend, de heer F. A. de Raadt, toen even eens wonende te Berkhout, werd tenslotte besloten een autobus onderneming op te richten. De heer J. Kistemaker, een der directieleden van de enkele jaren nadien opgerichte N.V. „Naco", is thans President-Direcieur van de Vennootschap en werd in de loop der jaren een bekende per soonlijkheid in de kringen van het personenvervoer. Hij be kleedde functies in verschillende organisaties, die door de laatste wereldoorlog hun bestaan moes ten verliezen. De jubilaris is thans penningmeester van de Vereniging van Dochteronder nemingen der N.S. De jubilaris zal 7 Januari a.s., des middags van half drie tot vijf uur recipiëren in „De Rus tende Jager" te Heiloo. Het zal deze geziene directeur, onder wiens leiding en de toewijding van het personeel dit bedrijf tot zulk een omvang is gegroeid, zeker niet aan belangstelling ontbreken. geven, doch de moeilijkheden van be huizing staan nog steeds in de weg. Moeilijkheden blijken er ook steeds te bestaan ten aanzien van het busstation dat op het stationsplein te Alkmaar zou worden ingericht. Natuurlijk kregen wij ook iets te horen van de moeilijk heden die een dergelijke onderneming heeft bij het vaststellen van de dienst regelingen. Begrijpelijk is, dat het on mogelijk is om het iedereen naar de zin te maken. Autobusen zijn nu eenmaal geen taxi's. Wel verzekerde de heer Kistemaker ons dat de Naco zoveel mo gelijk zou trachten aan de wensen van het publiek tegemoet te komen en als wij zien wat in de afgelopen 25 jaar is bereikt kunnen wij aannemen dat nog menige wens in vervulling zal gaan. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER Gisteren werden door de Meervou dige Kamer in Alkmaar, welke gepre sideerd werd door mr. Van Regteren Altena, de volgende uitspraken gedaan: Haring C A J uit Castricum wegens het aan zijn schuld te wijten hebben dat een verkeersongeluk ontstond f 25 srbs. 15 dagen. Bovendien werd het rijbewijs voor dé tijd van een jaar in getrokken. Jacob v. d. M. uit Heiloo wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een verkeersongeval ontstond, f 25 subs. 15 dagen. Jacobus Hendrik Z uit Alkmaar, we gens verduistering 5 maanden met af trek, waardoor hij onmiddellijk, in vrijheid komt. Hendrik G. uit de Willibrordus- stichting te Heiloo, wegens diefstal van een fiets 3 maanden met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Petrus J M D uit de stichting te Heiloo wegens diefstal, 4 maanden met aftrek. Ongecorrigeerd De gewezen leider van het Neder landse Arbeidsfront J. H. Woudenberg, tegen wie op 13 December j.l. voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de doodstraf Is geëist, is hedenochtend veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. In de sententie wordt onder meer ge zegd, dat het Hof zeer ernstig heeft overwogen, de door de procureur-fis caal geëiste doodstraf uit te spreken, doch meent, dat gezien het feit, dat het door verdachte gestelde doel in slechts zeer geringe mate is verwezenlijkt te kunnen volstaan met levenslange ge vangenisstraf en ontzetting uit de open bare rechten voor de duur van het leven. Van officiële zijde wordt gemeld, dat Nederlandse troepen hedenochtend de status quo-lijn in West-Java overschre den in de richting Bantam, o.m. vanuit de omgeving van Tangerang en ten westen: van Buitenzorg. Balaradja, 25 km. ten westen van Tangerang, is reeds door Nederlandse troepen bezet. De mariniersbrigade rukte op uit Ba- bat (25 km. ten zuidoosten van Toe- ban) in zuidelijke riehting, waarbij geen weerstand werd ondervonden. In de omgeving van Fort de Koek werden zuiveringsacties uitgevoerd. Hedenoch tend landden Nederlandse troepen in watervliegtuigen op het Tobameer na bij Balige. De troepen werden bij deze plaats aan land gezet, waarna het vlieg veld van Siborong Borong werd bezet. Hedenmorgen te 10.45 uur heeft de Veiligheidsraad dc behandeling van de Indonesische kwestie voortgezet. De vertegenwoordiger van China, Chiang, nam het eerst het woord. Hij eiste een snelle actie van de Veilig heidsraad en verklaarde, dat China zal stemmen vóór de door Amerika c.s. ingediende resolutie. SANERING IN BLOEMBOLLENVAK BLIJFT De algemene vergadering van de Vereniging voor Bloembollencultuur, die te Haarlem werd gehouden, heeft het voorstel vén het hoofdbestuur tot afschaffing van de saneringsmaatrege len met 200 tegen 144 stemmen ver worpen. 39 door F. Coppersmith Hoewel hij nog steeds niet de En gelse taal volkomen machtig was en Claire zijn verhaal af en toe moest toelichten, luisterde men vol spanning naar hem. Hussy en de sheriff, Brad ley, Weber en Hilthy, de vrouwen en kinderen uit Bedfort, ja zelfs de ne gerslaven hingen aan zijn lippen. Al leen Egilson ontbrak. Die zat in de tent, welke Hussy een onderdak bood en.... zweeg. Bianchi vertelde eerst hoe Egilson en hij de blokhut tot een ware vesting hadden gemaakt. Het achtergebleven vee was verzorgd en de eerste dagen hadden zich driemaal Indianen ver toond. Zij deden echter geen aanval, daar zij de goedgerichte schoten var Egilson klaarblijkelijk vreesden. Zo verstreek de ene dag na de an dere. Zij zagen hoe de Indianen de farms in Bedfort in vlammen deden opgaan. Pas op de zevende dag nader de een troep Indianen de farm van Egilson. Stellig hadden zij zich dagen lang kunnen verdedigen als Bianchi niet gewond was geworden toen hij zich iets te ver uit het dakvenster boog, daarbij de gewone voorzichtig heid uit het oog verliezend, omdat hij geen Indianen zag. Egilson die gehoopt had de Rood huiden zo lang op een afstand te hou den totdat er hulptroepen uit het fort kwamen had Bianchi snel verbonden en toen het plan tot ontvluchting ge maakt. De beide mannen hadden de zwarte vos van Egilson gelukkig in de blokhut. Daarop baseerde Egilson het plan tot ontvluchting, en op het feit, dat een gedeelte van de versterkte omheining onbewaakt was. Nancy liet geen blik van Bianchi af tijdens zijn verhaal. Niemand viel hem trouwens in de rede. En Bianchi vertelde verder. Egilson was in het zadel geklommen en had de gewonde Bianchi achter zich plaats laten nemen. Zo waren zij, dank zij een koene sprong, aan de Indianen, die de farm omsingelden, ontsnapt. Maar spoedig hadden zij gemerkt, dat de weg naar Fort Pitt volkomen afge sneden was. Overal in de prairie ruk ten de Indianen op, achtei hen brand de Bedfort, ook Egilson's farm. Na een paar uur struikelde het paard in het donker over een boomwortel. Het brak beide voorpoten en moest worden afgemaakt. Te voet ging het nu verder, soms lagen beide mannen uren lang in het dichte gras, later een dag lang zich in het bos verbergend. Ook brachten zij een nacht door in een af gebrande boerderij. Twee maal had den de Indianen hun spoor gevolgd, maar Egilson had hen op meesterlijke wijze weten te verschalken. Zo nader- cen de beide blanken steeds dichter Fort Pitt en wisten uiteindelijk de voorposten te bereiken. De laatste kilometers hadden zij kruipend moe ten afleggen, want overal brandden de Wachtvuren der Indianen. Ademloos luisterde iedereen naar die sluiptocht dwars door de gelederen uer Roodhuiden heen. En alle toe hoorders zuchtten van opluchting toen Bianchi de blijdschap schilderde bij het ontwaren van de rode uniformen. Nadat hij uitverteld was, werd er niet veel gezegd. Bedfort was met de grond gelijk gemaakt, de farms, het vee dat achtergebleven was, de blokhutten, de goedgevulde schuren, alles was ver nietigd. Wat kon men dan nog zeggen? Nancy bracht Bianchi een bord vleessoep, het vijfde al, dat de toneel speler, sinds hij zijn verhaal begon, had verorberd. Nu pas voelde hij hoe uitgehongerd hij was. Het moment, dat hij zijn soep begon te lepelen en niet vertelde, benutte Claire om op zoek te gaan naar Egil son. Zij vond hem vóór de tent op een deken zitten, de onafscheidelijke pijp in de mond. „Heeft u al gegeten, mijnheer Egil son?" informeerde zij. „Ja, dank u", was het korte ant woord. „Wilt u niets horen over het vee. dat wij meegenomen hebben naar het ï'ort? Drie koeien leven nog en geven zelfs een klein beetje melk. Twee moesten er geslacht worden. De paar den zijn nog in leven en de ossen ook. Als u het vee wilt zien, de stallen zijn daarginds. O ja, ook de kippen leven nog. We kregen hier maïs en gerst.... Egilson gaf geen antwoord. Lang zaam nam hij de pijp uit zijn mond, klopte haar leeg, vulde haar opnieuw met tabak en stak deze zorgvuldig aan. „Wat doet het er eigenlijk toe? Het resterende vee zal toch verkocht moe ten worden nu Bedfort niet meer be staat. We moeten weer helemaal op nieuw gaan beginnen: bomen vellen, een blokhut optrekken en stallen. Dan pas kunnen wij er over gaan denken weer vee te houden". Hij had bij de laatste woorden de ogen gesloten net alsof hij in de toe komst zichzelf opnieuw zag beginnen. „Wij", vroeg Claire, „wij?" Vol keek hij het meisje in de ogen. „Ja, wij" antwoordde hij met nadruk. „Dat ben ik en Nancy, dat zijn de sla ven, Weber en Hilthy, als ik hen be talen kan. In elk geval juffrouw Mur- ner zult u uw belachelijke pogingen om uw landslieden vrij te krijgen moeten staken. Ik zal ze bitter hard nodig hebben enik heb hen be taald. Voor u zal er geen plaats meer Zijn. Nu vooral niet. Waar ik ergens een nieuw bestaan zal willen opbou wen zal het zaak ^zijn om nog taaier te werken dan tot nu toe. Daarom zal daar voor u geen plaats zijn, vooral niet nu ik gezien heb waar u eigenlijk thuis hoort!" Claire wilde zich omdraaien en weg gaan. Juist op dat moment hoorde zij iemand aankomen. Het was Bradley, die geen acht op het meisje sloeg. Met dubbelslaande tong mompelde hij onsamenhangende woorden en Claire herinnerde zich ineens, hem, tijdens het verhaal van Bianchi voortdurend de whiskeyfles te hebben zien aan spreken. „Hoor je de kanonnen? Het fort wordt ontzet. We zijn gered en jij bent twee keer aan de dood ontsnapt. Twee keer, Egilson, ouwe knaap!" Hij reikte Egilson de whiskyfles. „Drink ouwe jongen, is het nu niet net tijd voor een slokje?" Egilson pakte de fles aan. „Je hebt gelijk, Tom, nü is het tijd om op de goede afloop te drinken". Meteen zette bij de fles aan zijn mond en nam een stevige slok. Claire, die dit toneeltje met grote ogen had gevolgd, rilde. Langzaam draaide zij zich om en liet, zonder nog een woord te zeggen, de beide man nen staan. (Wordt vervolgd) ll

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3