ar Duindal Dr. Beel: Buitenlandse dwang zal onze geestkracht niet breken Alle strategische punten zijn reeds in Nederlandsehanden De nieuwe oorlog in Palestina s kort verhaal Franse en Belgische dagbladen veroordelen Veiligheidsraad Mieke i, Pam en Pom Maandag 27 Dec. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145e Jaargan" No. 304 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Veiligheidsraad eiste Staakt het vuren Republiek heeft weer nieuwe eisen »Goede Diensten« weer in actie gekomen Nanking wacht op de grote aanval Madioen door onze troepen bezet Amerikaanse pers ziet Weerbericht grote gevaren Op Kerstavond vielen bommen in Nazareth Het nieuwste rapport der C. v. G. D. Treedt Marshall af? Opruiming van textiel Eieren van de bon Distributie van motor voertuigen opgeheven Kerstgroet van Koningin Juliana Kerstmannetje geraakte in brand ek 9^ fanneer iemand «et, neemt als het gewicht bedraagt er hij 400 gram brood eet, i (waar zijn ze? - Red.) het klopt natuurlijk niet Iemand hoogstens 1 pond liet vergeten, dat 3 pond" an die eten we nog altijd turant verlaat, moet zen der wagens en zegt: lat? agekeerd? er beëindigd en steekt een smt de kellner en ioijst op hy de bezoeker beschul- dat zijn sigaar daarvan luid 25511. Waardoor kon 5 verticale banen bestaat, i namaken en daarvoor de eisjes over het probleem, nie van elke kleur nodig n heb ik gisteren gerookt, tende deel overmorgen en l had hij er in totaal? van Leonardo da Vinctr In de stralende zon, onder van een schaduw was. Is es.) oofdkantoor bij de post en het itdat de promotie kwam en... ndal. Dat was voor juffrouw et 1800 zielen. Juffrouw Agnec t gaan. zich doodongelukkig, en van- in haar kleurloze bestaan. Ze aten, meneer", ambtenaarde ze ar toen werd er weer geklopt er weer „maar is er geen tad en hij móét weg"... ofdstad? Ja, eh maakt u gek staan, ziet u, hij is voor in naar de- hoofdstad, maar ik et naar de hoofdstad"?... oen ze een kopje koffie dron- it juffrouw Agnes een dienst- zei ze tegen een post-collega, Duindal! Enig hé... maar geef uk. Toen wisthij, zich vobf^de atsing naar Duindal tot stand te dat niet de minste moeite, willig beschikbaar voor over- aakt u zich maar niet be- leder", roepen Pim, Pam en drie. We weten precies wat ir kopen zullen. Maar.... we feet u nog niet. Het is een g!" Moeder is nog maar half t, maar ze kan niet tegen de endheid van ons drietal op en iddend kijkt ze Pim, Pam en terna, als deze op weg gaan. repen: - bach ca cho con de de de deau ir do do e e el ier ga ge ge geld - gi go he hln ka key la Ie len li m mi mo na ne o os ren rik sa sel son ta ta ver ij zalt zee zie ijvingen: nd spel, 2. nagalm, 3. edel- geschenk, 5. meisjesnaam, 6. België, 7. dichter bij komen, nsdeel, 9. rivier, 10 narigheid, dichter uit de vorige eeuw, 12. 13. vrucht van O-I. boom, 14. 15 glad gemaakt, 16. Bekende niging in West-Friesland, 17. 18. rivier in Afrika, 19, over- arde steensoort (letters in om- volgorde), 21. hoort bij een 2. plaats in Zeeland, 23. rivier id, 24. rijk. woorden en welke wens zijn tigen (per briefkaart) tot en ierdag 30 December aan de ran dit blad. (Er wordt weer van f 5 verloot). BUREAU ADMINISTRATIE REDACTIE Voordam 9 - Tel. 3320 Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN Op een ogenblik dat de uitspraak van de Veiligheidsraad nog niet bekend was heeft dr. Beel te Batavia aan een journalist medegedeld, dat er niet aan gedacht zal worden de troepen terug te trekken uit het republikeinse gebied. Dr. Beel voegde daaraan toe: „Wij zul len onze geestkracht niet verliezen in het gezicht van een eventuele buiten landse dwang, omdat wij van mening zijn, dat dit de enige weg is om onze belofte aan het Indonesische volk ge stand te doen, namelijk het de onaf hankelijkheid te schenken". Dr. Beel vertoefde op eerste Kerst avond bij de troepen in het gebied van Krawang, 60 km ten Oosten van Ba tavia, Aan het einde vaan zijn tweedaagse zitting heeft de Veiligheidsraad de Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin geëist wordt: le. onmiddellijke staking van het vu ren; 2e. onmiddellijke vrijlating van de republikeinse president Soekarno en de overige politieke leiders van de re publiek; 3e. instructies aan de commis sie van goede diensten om onmiddellijk telegrafisch verslag uit te brengen over de gebeurtenissen sedert 12 December; 4e. instructie aan de commissie van goede diensten om toe te zien op de nakoming van de punten 1 en 2. De resolutie werd aangenomen met 7 stemmen voor en 4 onthoudingen. (Van stemming onthielden zich Frankrijk, België, Rusland en de Oe- kraine). Alle andere resoluties werden verworpen. De Nederlandse gedelegeerde dr. Jan Herman van Royen zeide na de zitting, dat de debatten in het algemeen op een behoorlijk peil hadden gestaan. Het kon niet uitblijven, dat er wel eens onaangename dingen werden gezegd. Naar zijn mening ging Australië veel verder dan dit, door opmerkingen te maken en aanhalingen te doen welke niet te pas kwamen. Uiteraard kon dr. Van Royen niet mededelen, of er nu onmiddellijk veel zal veranderen. Men zal moeten afwachten welk antwoord door de Nederlandse regering gegeven zal worden. Dr. Van Royen geloofde niet, dat de kwestie van de competentie van de Veiligheidsraad binnenkort voor het internationale hof van justitie zal ge bracht worden. Er is in de vergadering met een enkel woord over gesproken, doch de raad is er niet op ingegaan. Dr. Van Royen verwacht voorlopig te dien aanzien niets. Het Engelse standpunt heeft hem te leurgesteld. Al sedert enige dagen was men daarover niet alleen onzeker, maar ook bevreesd. Teleurstelling was er ook over de houding van China. Deze is nog veel groter, omdat het juist de Chine zen zouden zijn die de gevolgen zouden ondervinden van een eventuele uitvoe ring van het tweede deel der resolutie, overgeleverd als zij zouden worden aan de terreurdaden van de republiek. Waarnemers te Londen zijn van me ning dat Engeland, toen het de motie De minister van economische zaken van de republiek, Sjafroeddin Prawi- ïanegara, heeft de volgende medede ling bekend gemaakt, die door de zen ders te Singapore, Bangkok en „AU India" werd omgeroepen: „De republikeinse regering is bereid, het bevel „staakt het vuren" te geven en de onderhandelingen met de Neder landers te hervatten op volgende voor waarden: Onmiddellijke vrijlating van de gevangen gehouden republikeinse ministers; terugtrekking van de Ne derlandse strijdkrachten op haar stel lingen van 18 December; erkenning „de jure" en „de facto" van de souveyeini- teit der republiek over Java, Sumatra en Madoera; vorming op democratische grondslag van een onafhankelijke en souvereine Indonesische regering „zon der Nederlandse inmenging"; terug trekking uit Indonesië van het ganse Nederlandse leger zo spoedig mogelijk na de totstandkoming van het Indone sische kabinet. De Nederlandse economische belan gen zullen in overweging worden geno men". Deze boodschap volgde op berichten uit Singapore, volgens welke er een Indonesische regering onder leiding van Prawiranegara op Sumatra is ge vormd. Te Batavia weet men van het bestaan van zulk een regering tot dus ver niets af. om het vuren in Indonesië onmiddel lijk te staken steunde en daardoor ten nadele van een medelid van de Wester se Unie handelde, sterk beïnvloed werd door het standpunt van de regeringen der dominions. Minister-president dr. Drees en de ministers van buitenlandse zaken en van overzeese gebiedsdelen, de heren Stikker en Sassen, zijn op eerste Kerst dag bijeengekomen om het door Neder land in te nemen standpunt ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad te bespreken. Gisteravond werd gemeld, dat de re gering zich nog steeds beraadt en haar standpunt ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad nog niet heeft bepaald. Resolutie onuitvoerbaar Politieke waarnemers te Batavia be twijfelen de doeltreffendheid van de resolutie van de Veiligheidsraad. De republikeinse leiders zijn geïnter neerd en niet in staat, aan de versprei de republikeinse troepen opdracnt te geven het vuren te staken, welke thans geen centraal bevel hebben. Het is ook zeer onaannemelijk, dat zij het contact met hun troepen zouden kunnen opna men, indien zij vrijgelaten zouden wor den: de strijdkrachten zijn verspreid en veranderd in guerillatroepen. Tegenover dit alles valt te betwijfe len of de Nederlanders het vuren zul len staken voordat zij „al hun doelen" bereikt hebben, d.w.z. „totdat iedere tegenstand gebroken is. Aldus het Fran se persbureau A.F.P. De Commissie voor goede diensten beeft de eisen van de Veiligheidsraad te bevoegder plaatse in Batavia overge bracht. In de desbetreffende brief schrijft de Commissie onder meer: „Het zal nodig zijn, dat militaire waarne mers der Commissie zich begeven naar de plaatsen, waar gevechten gaan de zijn geweest, met inbegrip van Djok jakarta. Aan de militaire uitvoerende raad zijn instructies gezonden om voor bereidingen te treffen voor het zenden van militaire waarnemers te velde De Commissie vertrouwt er op, dat instruc ties zullen worden gezonden aan het Nederlandse militaire opperbevel om volledige medewerking te verlenen. De Commissie verzoekt, dat het aan de ter beschikking van de C. v. g. d. staande vliegtuigen, evenals eertijds, zal worden toegestaan, vrijelijk op en over Java en Sumatra te vliegen". Mr. Soedjono, de secretaris der repu blikeinse delegatie, zond een antwoord, waarin hij er aan herinnert, dat de pre sident der republiek, evenals de an dere leden der republikeinse regering, zijn geïnterneerd, zodat zij onmogelijk iets kunnen ondernemen. Tengevolge van de weersomstandig heden is het strijdgebied van Centraal- Chlna rustiger. Hierdoor kan de rege ring duizenden manschappen laten aan rukken voor de verdediging van Nan king. Ook de door communisten gelei de troepen worden gereorganiseerd en opnieuw voorzien. Men verwacht de communistische aanval ieder ogenblik. In Nanking zelf hebben grote troepen bewegingen plaats. In de havenstad Tangkoe strijdt men reeds in de voorsteden en regeringsbu- reaux werden geëvacueerd. De door communisten geleide legers schijn-n vastbesloten te zijn deze stad in te ne men. De communistische radio meldt, dat het uit vijf divisies en twee bereden brigades bestaande garnizoen van Kal- gan ten Noord-Westen van de stad in de pan is gehakt. Volgens dit bericht is Fantsjang op de regeringstroepen veroverd. Amerikaans stoomschip gestrand Gister is het van Norfolk komende Amerikaanse stoomschip „Joshus Tho mas", groot 7176 ton, bij Walsoorden iZeeuws-Vlaanderen) gestrand. Het schip was op weg naar Antwerpen Sleepboten uit Antwerpen en Terneu- zen zijn ter assistentie uitgevaren. P. v. d. A. keurt actie goed De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft te 's-Gravenhage verga derd ter bespreking van het besluit der regering tot hernieuwing der militaire actie. De Partijraad heeft een motie, waarin het beleid der regering werd afgekeurd, verworpen met negentig te gen dertien stemmen. Voorts heeft de partijraad een motie, waarin het be sluit der regering werd betreurd, ver worpen met drie-en-tachtig tegen ne gentien stemmen. Te New-York is aangekomen de heer Vermeulen, een der leiders van het N.V.V. Hij zal de Amerikaanse arbei derswereld inlichten over het stand punt van de Nederlandse arbeidersbe weging nopens de actie in Indonesië. „DE WAARHEID" IN BESLAG GENOMEN. Vorige week is op last van de justitie te Amsterdam de oplage van een extra uitgave van „De Waarheid" in beslag genomen. Wij vernemen tevens dgt in de afgelopen dagen bij herhaling pam fletten en andere uitgaven van „De Waarheid" in beslag zijn genomen. De militaire actie tegen de republiek verloopt zeer snel en zeer gunstig. Reeds thans kan worden geconstateerd dat vrijwel aile punten van strategisch belang in Nederlandse handen zijn ge vallen. Ook Madioen, de belangrijke republikeinse stad, waar men sterke te genstand had verwacht, is veroverd. Officieelwordt gemeld: In West-Java hebben de Nederlandse troepen Pandeglang (20 km ten Zuiden van Serang), Rangkasbitoeng (30 km ten Z.O. van Serang) en Baja (aan de Zuidkust) bezet. In Midden Java werd Sragen bezet en werden rond Magelang en Solo zui veringsacties uitgevoerd. In Oost-Java werden Magetan, Nga- wi en Madioen bezet, alsmede verschei dene plaatsen in de vlakte van Kediri. Kediri zelf werd eveneens bezet. Op Sumatra werd Sidikalang (ten Noordwesten van het Tobameer) be zet. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en mati ge tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen zuid-oost en oost. In de nacht en ochtend matige, en hier en daar strenge vorst. Midden op de dag lichte vorst. In talrijke Franse bladen wordt com mentaar uitgebracht op de aanbevelin gen van de Veiligheidsraad. „Le Figa ro' vraagt zich af „of de Veiligheids raad wel bevoegd is om in deze Neder land bevelen te geven". „Le Parisien Libre" meent, dat „de uiteindelijke be slissing, die er eenvoupdig op neerkomt een feit te constateren, geenszins het prestige van de Veiligheidsraad ver hoogt". Onder de titel „een schandalige beslissing" schrijft „Peuple": De waar heid is niet zeer eervol. Zo de Veilig heidsraad zich streng betoont tegenover Nederland, dan is zulks doodeenvoudig omdat het een klein land betreft, dat niet over de verdedigingsmiddelen noch over de „klandizie" der groten beschikt. De Belgische „Nieuwe Gids" schrijft zich gerechtigd te voelen het overdre ven en volkomen eenzijdige beeld aan de kaak te stellen, dat door de Ameri kaanse en Australische afgevaardigden in de Veiligheidsraad werd gegeven". Het blad stelt in het licht, dat wie de maandenlange onderhandelingen tus sen Djokja en Den Haag van dichtbij heeft gevolgd, niet kan besluiten, dat kwade trouw bij de Nederlanders heeft voorgezeten. Eens temeer is uit net Amerikaanse standpunt naar voren ge komen dat er in de wereldpolitiek een grote afstand ligt tussen de maatstaven waarmede men de grote mogendheden en de kleine naties meet". De Kath. „Libre Belgique" voorziet, dat de Nederlanders de aanwijzingen van de V.N. zullen opvolgen, daar zij ondanks de militaire successen niet on gestraft zowel een groot gedeelte van de internationale opinie als Amerika kunnen trotseren. Het Amerikaanse dagblad „New York World Telegram" schrijft: „Het feit, dat de Nederlanders door het hervatten van de militaire actie de Ver. Naties heb ber. getrotseerd, is tragisch en gevaar lijk. Tragisch, omdat Nederland een der oudste en edelste democratieën is. een van de trouwste vrienden van de Ver. Naties en van de wereldvrede. Ge vaarlijk, omdat dit geschil kan leiden tot een bespoediging van de opkomst van het communisme in Azië, de Wes terse Unie kan doen mislukken, het tot stand komen van een defensief Atlan tisch pact kan verhinderen en de hoop op een effectief werkende organisatie der Ver. Naties de bodem kan inslaan". De „Washington Post" schrijft: In de eerste 5 dagen van hun politionele ac tie hebben de Nederlanders bijkans on belemmerd vorderingen gemaakt. Hun bedoeling is klaarblijkelijk, schoon te maken, vooraleer enige maatregel van de V.N. effect kan sorteren. In mi litair opzicht maken de Nederlanders vorderingen met topsnelheid, maar niettemin kunnen zij de werveldwind_ van de internationale verontwaardiging niet vóór blijven". Reeds zijn troepen overgegaan tot de zuivering van het in de afgelopen da gen bezette gebied. Een Nederlandse jager is niet terug gekeerd van een vlucht boven midden-' Java. Naar uit Haifa wordt gemeld werden drie kinderen gedood en vijf gewond toen niet-geïdentificeerde vliegtuigen op Kerstavond een Joodse nederzetting bij Nazareth bombardeerden. Voordat zij de nederzetting bombardeerden, :ouden de vliegtuigen over Noord-Is- rael gevlogen hebben. Volgens een officiële verklaring te Tel Aviv werden „vijandelijke vliegtui gen" door luchtdoelgeschut van Haifa verdreven. De toestellen wierpen ech ter elders hun bommen neer, waarbij een kindertehuis werd getroffen. Te Nazareth werden geen kerken geraakt. In geheel Israel is verduistering ge last. Er zijn twee bommen geworpen op Tjoena, de winterresidentie van ko ning Abdoellah. Jemen, Syrië en Saoedi-Arabië heb- Geen luchtpost voor Indonesië De P.T.T. is nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing voor postver voer tussen Nederland en Indonesië, nu de K.L.M. haar vluchten naar Batavia tot nader order heeft moeten staken. In afwachting van nadere berichten, die zo spoedig mogelijk znllen volgen, doet het publiek er goed aan zijn luchtpost correspondentie en luchtpost-pakketten voor Indonesië niet ter post te bezor gen. In haar gisteren verzonden rapport aan de Veiligheidsraad komt de C. v. G. D. na een analyse van de feiten be treffende het bestand tot de conclu sie dat a. de Nederlandse regering geen doeltreffend bericht van de beëindi ging van het bestand heeft gegeven en b. dat de Nederlandse strijdkrachten de status-quo-lijnen overschreden, toen de verplichtingen van het bestand nog ten volle van kracht waren. De com missie is van mening, dat „in het licht van de gebeurtenissen zoals vastgesteld in de verschillende contacten van 17 December, het Nederlandse antwoord aan de republikeinse vice-president, ge dateerd op 16 December doch ontvan gen op 17 Dec., inderdaad een ul timatum vormt, dat alleen keuze laat tussen toegeven aan het Nederlandse standpunt op alle essentiële kwesties en een niet genoemd alternatief. 17 December kon de commisie slechts aar zelend geloven, dat het niet genoemde alternatief de overgave aan een gewa pende invasie was, daar zij nog niet kon geloven, dat een partij het gehele proces van vreedzame onderhandelin gen en overeenkomst zou opgeven. De gebeurtenissen van 18 December heb ben anders laten zien. Betreffende de bestandschendingen zegt het rapport o.m.: „het is ongetwij feld het geval, dat er infiltraties op gro te schaal en een overmatig aantal inci denten en gevallen van ordeverstorin gen geweest zijn. Vele hiervan kwamen voor in gebieden onder Nederlandse controle. Welke hiervan inderdaad bestandschendingen kunnen worden ge noemd, zal hier niet worden nagegaan". De commissie acht het ongetwijfeld juist dat een betere uitvoering van het bestand vereist was. Zowel bij de be standschendingen als bij de politieke besprekingen is de commissie van me ning dat haar mogelijkheden voor re geling en verzoening niet uitgeput wa ren en nog minder doeltreffend zijn gebruikt". Hij wordt voorlopig vervangen door Generaal Eisenhower Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal vermoede lijk de volgende week het ziekenhuis, waar hij een nieroperatie onderging, verlaten, doch volgens de artsen zal hij nog geruimen tijd rust moeten hou den. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen meent men, dat generaal Eisenho wer, op verzoek van Marshall, met de leiding van het State Departement zal worden belast. Eisenhower heeft zijn opvattingen inzake de buitenlandse po litiek uiteengezet in zijn memoires en zijn benoeming zou geen wijziging bren gen in de door president Truman en Marshall gevolgde gedragslijn. In Ei senhowers omgeving wijst men er op. dat hij zijn memoires als volgt heeft besloten: „Bewust van onze kracht èn van onze zwakheid, en overtuigd van ons zedelijk recht, moeten wij het hoofd bieden aan de nieuwe spanning, die in de wereld tot uiting komt". Reuters correspondent te Washing ton schrijft, dat de berichten, volgens welke het herstel van Marshall langer zou kunnen duren dan verwacht werd, opnieuw aanleiding hebben gegeven tot geruchten, dat Marshall bij het be gin van de nieuwe ambtsperiode van president Truman op 20 Januari zou kunnen aftreden. Twee personen, die het meest genoemd worden als even tuele opvolger van Marshall zijn Ave- rell Harriman, de vertegenwoordiger van het plan-Marshall in Europa, en de eerste rechter van het Amerikaanse hooggerechtshof, Fred Vinson. ben bevestigend geantwoord op het verzoek tot hervatting van de strijd in Palestina, hetwelk hun door de Arabi sche Liga was geseind in verband met de aanval op Arabische stellingen door de Zionistische strijdkrachten. Vandaag zal de Veiligheidsraad de Palestijnse kwestie in behandeling ne men. Ir de periode van 17 tot en met 29 Januari 1949 zal de detailhandel weder om gelegenheid krijgen, op punten ge waardeerde textielgoederen puntenvrij of tegen verlaagde puntenwaardering, zulks naar keuze van de handelaar, te verkopen aan het publiek, mits een kor ting van minstens 10 pet. op de ver koopprijs wordt toegepast. De confectie-industrie en de groot handel kunnen in de periode van 3 tot en met 15 Januari 1949 op gelijke wijze textielgoederen aan hun afnemers leve ren met die verstande dat een kor ting van 6 pet. op de verkoopprijs moet worden verleend, terwijl op de factuur duidelijk moet worden vermeld: „Op ruiming Januari 1949". Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt mede, dat de rantsoenering van eieren met ingang van 28 December 1948 zal worden be ëindigd. Van die datum af mogen de taillisten eieren zonder bon aan de con sument afleveren. De bestaande maxi mumprijs wordt gehandhaafd. DE ONTVOERDE JOURNALIST. De directeur en een redacteur van het Semarangse blad „Locomotief", die een bezoek aan Djokja hebben ge bracht, melden ten aanzien van de Nederlandse journalist Voets, die vol gens een woordvoerder van de Com missie van goede diensten Zondagoch tend door republikeinse „militairen uit Kalioerang naar Djokja is overgebracht dat hij doodleuk onder de. ogen van de C. v. g. D. is weggesleept door de re publikeinse militaire politie. Zowel de C. v. g. D. als de leden der republikeinse delegatie en de verbin dingsofficier van de republiek teken den niet de minste vorm van protest aan. Het is duidelijk, dat Voets „niet meetelde". De hoop dat hij terug zal keren, is zeer miniem. KOLONEL PASSY OVERLEDEN Kolonel Passy, lid van de Franse ge nerale staf, is doodgeschoten in zijn 'voning te Parijs aangetroffen. De po litie gelooft, dat hij zelfmoord heeft gepleegd, ERICH ZIEGLER OVERLEDEN In het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag is Vrijdag op 48-jarige leef tijd overleden de musicus Erich Ziegler. Twintig doden bij mijnramp in het Saargebied In de Duhamel-myn bij Ensdorf (Saargebied) zijn tengevolge van een mijnbrand 20 mijnwerkers om het leven gekomen. Theaters en bioscopen in het gehele Saarbekken zijn gesloten. De re gering heeft besloten openbare melding te maken van de naam van de 20-jarige Admond Veher, die het leven verloor bij een poging om een kameraad te red den. Jonge vrouw te Rotterdam geworgd Door haar hospita werd Vrijdagmid dag de vier en twintig jarige vrouw C. R., wonende aan de Brede Hilledijk te Rotterdam dood in bed aangetroffen Zij bleek door wurging om het leven te zijn gekomen. De vrouw was de avond tevoren in gezelschap van haar zuster in de stad met twee mannen in aanraking geko men. Gezamenlijk hadden zij de avond rustig doorgebracht. Na afloop toog men per taxi naar Katendrecht, waar men tenslotte weer scheidde. De man, waarmede de vrouw is ge zien, laat zich Jimmy noemen. Hij is waarschijnlijk varensgezel, is voort vluchtig, doch zijn signalement is be kend. SMOKKELAFFAIRE IN DUITSLAND In Duitsland is een grootscheepse smokkelaffaire ontdekt. Staalwaren tot een waarde van 20 millioen marken zijn in ruil voor textiel van West-Duits- land naar de Sovjetzone gesmokkeld. De minister van Economische Zaken maakt in overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat bekend, dat met ingang van Vrijdag de distributievoor schriften voor motorvoertuigen zijn opgeheven, zodat deze thans zonder vergunning mogen worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Hieronder val len mede de rupsbandtractoren en landbouwjeeps. De rupsbandtractor was op het gebied van landbouwwerktuigen nog het enige distributieobject. Aan het vrijgeven is de voorwaarde verbonden, dat de importeur, fabrikant of wederverkoper niet tot vrije verkoop overgaat, voordat de door hem vóór het vrijgeven in ontvangst genomen aan koopvergunningen zijn gehonoreerd. Voorts wordt aan de importeur en fa brikant van motorvoertuigen de ver plichting opgelegd vóór de tiende dag van elke maand aan het Rijksbureau voor Metalen schriftelijk opgave te deen van de door hen in de vooraf gaande maand ingevoerde of vervaar digde motorvoertuigen. Voor het verkrijgen van een rij vergunning, welke vooralsnog gehand haafd blijft, diene men zich zoals tot dusver tot de Rijksverkeersinspectie te wenden. ££ONINGIN JULIANA heeft op eerste Kerstdag voor de radio de volgende kerstgroet uitgesproken: „Het is mij een behoefte een groet te brengen aan allen, die op Kerstmis in zorg zijn om iemand, die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ook uit naar degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens heoben hier de opdracht onze beloften te helpen inlossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden bij monde van mijn moeder op 7 December 1943 en op 3 Fe bruari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid van het geloof en van het woord, de vrijheid van vrees en van gebrek. Zij zijn allen in Gods hand en geen haar zal hen gekrenkt worden zonder Zijn weten. Ik wens u en hen toch een werkelijk Kerstfeest. Het is niet inde vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar misschien in die pere zin. De Kerstnacht is schoner clan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het komende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moeilijkheden. En zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten klinken: Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen". Twaalf personen gewond. Op de avond van de eerste Kerstdag waren in het kindertehuis „Wees een zegen" te Amsterdam enige kinderen bezig met „Kerstmannetje" spelen. Een ziek jongetje sloeg van uit zijn bed het spel gade. Op het tafeltje naast hem stond een brandende kaars. Toen het Kerstmannetje naar zijn ziek kame- iaadje toe ging kwam hij te dicht bij de kaars en zijn baard vatte vlam. Hij snelde naar de andere kinderen toe en bij de pogingen het vuur te blussen lie pen 12 personen volwassenen en kin deren zulke brandwonden op, dat zij allen per ziekenauto naar het Wil- helminagasthuis moesten worden ver voerd. Zes kinderen zijn met ernstige brandwonden ter verpleging opgeno men Er bestaat geen direct levensge vaar. De overige gewonden konden na behandeld te zijn naar huis gaan. Kerstboodschap van de Paus De Paus heeft een kerstboodschap aan de „gehele katholieke wereld" uit gesproken. „Ik verhef mijn vaderlijke stem", zo verklaarde hij, „aan het eind van dit jaar 1948, dat vol moeilijkhe den voor Europa en de wereld was, om te zeggen, dat Gods hulp vooral in de ze tijd nodig is. Wij behoeven morele kracht, moed, een helder hoofd en open ogen. Wij hebben behoefte aan het heer sen van waarheid op aarde, aan de op vatting van rechtvaardigheid en so ciale orde, welke in overeenstemming is met Gods opvatting van vrede" Op de eerste Kerstdag heeft de Paus voor Kerstmannetje gespeeld in de kring van neven, achterneven en zus ters. Hij deelde geschenken uit en toon de zich ontspannen en vrolijk. „Alle mensen zijn broeders" zegt president Truman President Truman heeft in een Kerst boodschap verklaard, dat hij blijft wer ken voor de wereldvrede. Als natie hebben wij een geschiedenis van wei nig meer dan anderhalve eeuw, aldus de president, doch het christelijke ge loof bestaat reeds 19 eeuwen en zal blij ven bestaan. Het blijft de beste hoop van de wereld op vrede, als de wereld slechts wil aanvaarden, dat alle men sen broeders zijn.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1