India wil Aziatische conferentie over Indonesië houden Kort Bestek Britse koopvaarder geënterd in de Middellandse Zee Gevaar voor oorlog tussen Groot- Brittannië en Israël DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Landen der Westelijke Unie komen ie staan voor wezenlijk dilemma De wereldreactie Spoor beval: „Staakt het vuren Door een onbekende oorlogsbodem Taak van de eerste staatssecretaris Marshall-landen vragen 4 347.000.000 dollar Thans 66 gesneuvelden in Indonesië Belangrijke Engelse stap te Washington Vrouwen brachten huldeblijk van een kwart millioen bijeen Gevallen in Indonesië BUREAU ADMINISTRATIE REDACTIE Moordam 9 - Tel. 3320 Ichterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: Ij. BIJLSMA en C. KRAK Maandag 3 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Jaargang No. 1 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN DE MINISTER-PRESIDENT VAN INDIA, PANDIT NEHROE, heelt bekend gemaakt dat zijn regering andere Aziatische regeringen heeft uitgenodigd een conferentie bij te wonen, waarop het Indonesische probleem in beschouwing zal worden genomen. De conferentie zou in de nabije toekomst te Delhi worden gehouden. Nebroe zeide dat India er de voorkeur aan zou geven, indien de deelnemende landen ter conferentie door ministers zouden vertegenwoordigd zijn. Uitgenodigd zijn: Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, de Hedjaz (Arabië), Perzië Irak Afghanistan, Pakistan, Ceylon, Siam, Burma en China. De premier sprak de hoop uit dat de voorgestelde conferentie ook door vertegenwoordi gers van Australië en van Nieuw- Zeeland zou worden bijgewoond. i Pandit Nehroe verklaarde verder dat In Indonesië „de meest openlijke en 'onverbloemde aanval" had plaats ge bonden, welke de „vuurproef voor elk Jand vormde. „Wij moeten met leedwe zen bekennen, dat de houding van Sommige mogendheden er een ïs ge weest van stilzwijgende goedkeuring of aanvaarding van deze aanval. Er be staat een Westelijke Unie, waarvan Ne derland een der leden is. Wat zijn de doeleinden van deze Unie? Geld is de Westerse Unie toegevloeid. Kortgeleden is de voor Nederlands-Indië (Engelse tekst: Netherlands Indies) bestemde Marshallhulp stopgezet, doch Neder land ontvangt deze hulp nog steeds." Ten slotte zei Nehroe dat de volgen de maatregelen het minimum vormden, dat kon worden gedaan: Terugtrekking van alle Nederlandse strijdkrachten op de linie, welke zij vóór de aanval be zet hielden; een onderzoek naar de aanval; het stoppen van elke vorm van hulpverlening aan Nederland; het scheppen van voorwaarden, waaronder de Indonesische republiek kan func tioneren. De premier van India besloot met de woorden. „Wij vertrouwen dat de Vei ligheidsraad alsnog doeltreffende maat regelen zal nemen, om deze doeleinden te verwezenlijken. Wij wensen met de Raad in de volvoering van deze taak ten volle samen te werken en wij ver wachten de samenwerking van alle andere landen, hetzij in Europa, in Amerika of elders." Londen verrast. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Bri+se regering door India tevoren niet op de hoogte was gebracht van zijn voornemen, een der gelijke conferentie uit te schrijven. Hij voegde hieraan toe dat de Britse regering eerst van meer bijzonder heden betreffende draagwijdtè en doel einden van de voorgestelde conferentie op de hoogte moest zijn, alvorens enig officieel commentaar te kunnen leve ren. Waarnemers te Londen beschouwen de zinspelingen van Pandit Nehroe op de banden tussen de leden van de Westelijke Unie en zijn gevolgtrekking, dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk allen tot op zekere hoogte de Nederlandse actie in Indo nesië „stilzwijgend goedkeuren", als een wezenlijk dilemma voor de sa menwerkende Westelijke mogendheden en dat op een tijdstip, waarop daadwer kelijke onderhandelingen worden ge voerd om tot de sluiting van een At lantisch bondgenootschap te komen. De ideologische aspecten van de hou ding der Westelijke Unie en van de Verenigde Staten ten aanzien van de Nederlandse actie en de practische ge volgen van Nederlands militaire ver plichtingen in Indonesia ten aanzien van zijn deelgenootschap in de plannen om te komen tot een gemeenschappe lijke defensie van de West-Europese mogendheden, zijn het onderwerp ge weest van besprekingen op hoog ni veau tussen de regering te Washington en de autoriteiten in de hoofdsteden der Westelijke landen. Indien het zou worden uitgenodigd, zou Australië tenminste een waarne mer zenden, aldus verneemt Reuter te New Delhi. Men herinnerde hierbij aan het feit, dat Australië ook een waarnemer stuurde bij de laatste Azia tische conferentie te New Delhi. In politieke kringen te Bangkok schijnt men d,e actieve deelname van Siam aan een algemeen Aziatische ac tie in verband met de Indonesische kwestie gunstig te beoordelen. Het I" Siamese ministerie van buitenlands* bevel gegeven: De legercommandant in Indonesië, generaal Spoor, heeft aan de troepen commandanten op Java het volgende zaken herinnerde echter aan de ver klaring van de eerste minister, dat Siam zich zou houden aan de gedrags lijn van de Veiligheidsraad. Syrië en waarschijnlijk ook Egypte zullen de uitnodiging aanvaarden. Uit doorgaans welingelichte bron verneemt Reuter dat China waarschijn lijk een vertegenwoordiger zal zenden naar de conferentie. Men was echter van mening, dat de inwendige moei lijkheden van China de regering niet in staat zouden stellen een prominent aandeel in de besprekingen te nemen. Republikeinse zegslieden in Batavia beschreven de voorgestelde conferen tie als „de» meest bemoedigende ma nifestatie van internationaal medele ven". De Nederlandse autoriteiten wa ren „verbaasd" over het initiatief van Pandit Nehroe om „de interne aange legenheden van een ander land op een conferentie te bespreken". Hierbij komt nog, dat India in de gelegenheid ïs ge steld de beraadslagingen van de Vei ligheidsraad bij te wonen en daar zijn stem te doen boren. Blijkens dit initia tief weigert India zich bij de belissing van de meerderheid in de Veiligheids raad neer te leggen, aldus werd van gezaghebbende zijde te Batavia mede gedeeld. Op 31 Dec. 1948 waren de militaire acties en daarmede de vijandelijkheden op Java beëindigd. De taak van onze troepen bepaalt en beperkt zich der halve na die datum tot het optreden tegen nog rondzwervende groepen en benden of enkelingen die ongeregeld heden trachten te veroorzaken. Ik draag U en de onder Uwe bevelen staande troepen op deze taak binnen de haar gestelde grenzen op strikte wijze en met grote naarstigheid tot uitvoering te brengen". Naar Aneta verneemt kan een derge lijk bevel dezer dageti eveneens voor de troepencommandanten op Sumatra wor den verwacht. Te Valetta (Malta) werd bekend ge maakt dat een enter-ploeg van een onbekend oorlogsschip in de Nieuw jaarsnacht een Brits koopvaardijschip tussen Cyprus en de Egyptische kust heeft aangehouden. Het Britse schip, de 1823 ton metende „Richard Borchard", bevond zich op weg naar Haifa. Het oorlogsschip dat, naar de beschrijving ervan te oor delen, een horvet is geweest voerde de Israëlische vlag (een witte bal op een donkerblauwe achtergrond). Zijn bemanning scheen uit Arabieren en Soendanezen te bestaan. In nadere berichten wordt gezegd dat men aan boord van het Engelse schip twee kleine oorlogsbodems waarnam. Een officiële Israëlische woordvoer der verklaarde van mening te zijn dat het Egyptische oorlogsschepen waren, die later hebben getracht Tel Aviv te beschieten. De woordvoerder deelde mede dat de kapitein van het aange houden Britse schip bij aankomst te Haifa heeft verklaard, op een afstand Zoals wij reeds in een deel der op lage konden melden is met ingang van 25 Januari benoemd tot, staatssecreta ris van economische zaken voor de or ganisatie van het bedrijfsleven mr. W. C. L. Van der Grinten te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling, dat de staatssecretaris zich met alle vraag stukken van bedrijfsorganisatorische aard zal bezighouden. Het is derhalve niet de bedoeling, dat mr. Van der Grinten uitsluitend wordt belast met de behandeling van aangelegenheden de voorbereiding der publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie betreffende. Ook de bestaande vormen van bedrijfsorga nisaties vragen reeds thans voortdu rend de aandacht op 't hoogste niveau. Met name doen zich tendenties voor, die er op wijzen, dat maatregel- a en afspraken in bedrijfsorganisatorisch verband gevaar voor verstarring in economische leven doen ontstaan, wel ke nauwlettende aandacht vragen, Voorts zal de staatssecretaris zich te zijner tijd bezighouden met de vele problemen samenhangende met de li quidatie van de uit de oorlog dateren de „organisatie Woltersom". Mr. W. C. L. van der Grinten is di recteur van het bureau Rotterdam van het Ned. Beheersinstituut. Hij is lid van de gemeenteraad en voorzitter der R..K raadsfractie. In een door de 19 aan het plan- Marshall deelnemende landen gepubli ceerd rapport wordt .onthuld, dat Eu ropa in het tweede jaar van de Mars- hall-hulp (1949-1950) aan de Verenigde Staten in het kader van het Europese herstelprogramma een bedrag vraagt van 4.347.000.000 dollar. Dit rapport, dat te Parijs op 28 De- cémber is goedgekeurd door de raad der organisatie voor Europese econo mische samenwerking, zal worden voorgelegd aan Paul Hoffman, leider van de organisatie der Marshall-hulp in Amerika. Het zal vergezeld zijn van nog een ander rapport, dat later ge publiceerd wordt, en dat betrekking heeft op de hulpverlening op lange termijn. De 19 Marshall-landen hadden in to taal hun behoeften voor 1949-50 ge raamd op 4.654.000.000, maar de raad der Europese organisatie heeft dit be drag met 307.000.000 dollar verminderd. Omtrent Nederland wordt gezegd, dat dit land zeer algemeen genomen voornemens is het verbruik van voed sel, tabak en metalen te verhogen. De programma-commissie heeft ge rapporteerd, dat Nederland voorne mens is het verbruik van broodgraan te verhogen met 6.6 pet., van oliën en vetten met 26 pet., van vlees met 37 pet. van tabak met 35 pet., van alu minium met 26 pct„ van koper met 50 pet. en van lood met 4 procent. van ongeveer 70 mijl uit de Palestijnse kust te zijn aangehouden. Zijn schip de „Richard Borchard" is aangehou den door een korvet en een grote mij nenveger, welke 'n onbekende blauw en zwarte vlag voerden. Aanvankelijk hadden de oorlogssche pen de „Richard Borchard" om inlich tingen gevraagd, welke het Britse schip niet wilde verschaffen. Daarna vuurde één der oorlogsschepen een schot voor de boeg. van het Britse schip af en gaf haar opdracht bij te'draaien. Hier aan gaf het Britse schip gehoor, waar op een van één der oorlogsschepen af komstige enterploeg aan boord ging. Volgens de Israëlische woordvoerder sprak de officier, die het bevel over de enterploeg voerde. Engels en de man schappen Arabisch. Zij doorzichten de „Richard Borchard" op „voor Israël be stemd oorlogsmateriaal", doch zij von den niets. Hierop verliet de enterploeg het schip waarna de oorlogsschepen wegvoeren. Richard Borchard, de kapitein van de Britse koopvaarder, die op weg naar Haifa werd aangehouden, heeft aan Reuter medegedeeld, dat het twee Egyptische korvetten waren, die zijn schip aanhielden. Borchard had zijn schip niet direct stilgelegd, toen de beide schepen hem beduidden te stop pen, daar zij zich eerst niet kenbaar maakten noch een vlag voerden. Doch toen schoten op zijn schip werden af gevuurd, "had hij het stilgelegd. Te Batavia wordt medegedeeld, dat op Sumatra onder meer Pakanbaroe van TNI-troepen gezuiverd is. Sinds het begin van de actie sneuvel den aan Nederlandse zijde volgens tot dusverre ontvangen berichten 66 mili tairen en werden 172 militairen ge wond. Uit militaire bron verneemt Aneta, dat bij de bezetting van de bank Ne gara te Djambi zeventig kilo opium werd aangetroffen, bestemd om te die nen als buitenlands betaalmiddel voor republikeinse autoriteiten. De bevol king van Djambi die deels gevlucht was voor de komst der Nederlanders begint nu in groten getale terug te keren. Vele vroegere ambtenaren stellen hun dien sten weer ter beschikking. Te Teloek- betoeng werden de Nederlandse troe pen door de bevolking verwelkomd met rood wit-blauwe vlaggen, die zes jaar lang zorgvuldig bewaard waren. De Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks en de Amerikaanse waarnemend minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. hebben de situatie in Palestina besproken. Dit onderhoud dat zeer belangrijk wordt geacht, vond plaats op verzoek van de Britse ambassadeur. In diplomatieke kringen te Wash ington is men van mening dat de Britse ambassadeur de van de Britse ambassade te Cairo afkomstige berichten, dat een Joodse patrouille de Egyptische grens heeft overschreden, wenste te bespreken. In welingelichte Britse kringen wordt verklaard, dat de ambassadeur tijdens zijn onderhoud met Lovett, de Ameri kaanse regering de volgende waarschuwing van minister Bevin heeft doen toe- Er bestaat gevaar voor een daadwerkelijke oorlog tussen Groot-Brittannië én Israel, indien laatstgenoemde staat blijft volharden in zijn overtredingen van het Palestijnse bestand en voortgaat het Egypische grondgebied te schen- Volgens dezelfde kringen heeft de Britse regering verder verklaard er wel eens toe genoodzaakt te kunnen worden het embargo op het vervoer van wapens naar de oorlogvoerende Arabische landen op te heffen. Medegedeeld werd dat Egypte Groot-Brittannië nog niet om hulp heeft verzocht. schreden. Hij zei, dat de hervatting van De kabinetscrisis in O.-Indonesië Anak Agoeng weer formateur. De president van Oost-Indonesië heeft Anak Agoeng, thans demissionnair minister-president, verzocht, zich te belasten met de vorming van een nieuw kabinet, waarbij als leidend be ginsel geldt, dat dit kabinet zal kun nen samenwerken met het parlement. Anak Agoeng heeft deze opdracht aan vaard. Oorlog tussen Israël en Egypte in volle gang Een woordvoerder van de Egyptische ministeries van oorlog en van marine heeft verklaard dat Egyptische liicht- doelartillerie drie „Zionistische" vlieg tuigen heeft neergeschoten, terwijl drie andere toestellen ernstig werden be schadigd. Hij voegde hieraan toe dat Egyptische vliegtuigen tijdens „over lange afstanden uitgevoerde verken ningsvluchten" de „vijandelijke troe pen" zware verliezen hebben toege bracht. Twee Egyptische schepen waren in de nabijheid van Tel Aviv gedurende verscheidene uren in gevecht gewik keld met drie Zionistische vaartuigen, waarbij de Egyptische oorlogsbodems, voltreffers op de vijandelijke marine schepen wisten te plaatsen. Een Israëlische woordvoerder heeft in Tel Aviv verklaard dat Joodse bom menwerpers Cairo en andere Egypti sche steden zullen aanvallen, indien nieuwe Egyptische aanvallen op buiten de strijd-zone gelegen Israëlisch gebied plaats vinden. Verder verklaarde de Israëlische woordvoerder dat nadat de Egyptische oorlogsschepen vermoedelijk korvet ten gisternacht uit de wateren langs de kust waren verdreven, er een strijd ter zee met Israëlische marine-strijd krachten ontbrandde, waarbij de Egyp tische oorlogsschepen al vurend weg voeren. De woordvoerder weigerde te zeggen, of Israëlische troepen de Egyp tische grens op enig punt hadden over- Enige leden van het Hoofdbestuur van de Stichting „Tentoonstelling de Ne derlandse Vrouw 1898—1948" hebben een bedrag van 250.000 gulden aan Prinses Wilhelmina overhandigd, zijnde het resultaat van de actie der Nederlandse vrouwen. De door H.K.H. hieraan te geven bestemming zal nader worden be kend gemaakt. De verkoop van bloemen in de afdeling „De vrouw in de oorlog en verzet" ter ere van de gevallenen bracht ruim f 29.000 op, welk bedrag verdeeld is onder de stichtingen, die zich het lot van de nabestaanden hebben aangetrokken URANIUMERTS IN DUITSLAND Het eerste erts, dat rijk is aan ura nium is kortgeleden in de uranium- mijnen te Aue in de Sovjet-zöne van Duitsland gevonden, zo meldt het met Amerikaanse vergunning verschijnend blad „Abend". Beslissende slag in China? De laatste berichten van het front in China wijzen er op dat het hoofd kwartier van de communistische legers een aanval met ongeveer een millioen man voorbereidt om de posities van Tsjang Kai Tsjek definitief uit elkaar te slaan. ELF VISSERS OMGEKOMEN Elf leden van de uit twaalf koppen bestaande bemanning van de Franse vissersboot „Robert-Marie" hebben het leven verloren, toen hun vaartuig tijdens de storm verging. De twaalfde man werd door een ander vissersvaar tuig opgepikt. yAN HARTE, VRIENDEN, van harte! Veel geluk en voor spoed en weinig zenuwscheuten in 1S49. Hoewel; het is hier en daar nog al woelig begonnen. Schepen in nood door stormgeweld en mensen in nood door onverstand. De Nederlandse zee lui konden het aardig klaren, al moest de „Jobshaven" de Jobstijding van zijn stuurloosheid seinen. Maar de schuit kwam in veilige haven. In Beuningen at een garagehouder oliebollen en te- zelfder ure gapten inbrekers voor drie miel aan banden en accu's. In Amster dam vochten 200 burgers met de poli tie en dolven het onderspit. En in Brunssum ging een troep Poo se mijn werkers de pliesiemannen te lijf: een Pool werd in zijn kuit geschoten, een agent ligt achter dichte gordijnen van wege een hersenschudding. In Am sterdam was een fietsenmaker boos op zijn vrouw, hij sloeg haar met een hamer op het hoofd. Zij ging naar het ziekenhuis, hij naar de cel. En inbre kers haalden uit de cantine van een Mokums voetbalveld een doos boter- spritsen weg, die ingesmeerd waren met rattenkruid om ongedierte te misleiden. Ge ziet het, vrienden, de jaarwisseling was niet overal gezellig. npROUWENS: ook buiten de gren zen was het niet allemaal ple zier met warme wijn. Gedeelten van de Amerikaanse kustlijn overstroom den als gevolg van hoog water, waar door verbindingen zijn verbroken, ter wijl talrijke families met al htm be zittingen moesten worden geëvacueerd. Er is voor millioenen dollars schade aangericht. Vier personen kwam om liet leven. In Teheran werden 93000 mensen dakloos, toen honderden wo ningen in de. achterbuurten, tengevolge var het gewicht van een sneeuwlaag ter dikte van 25 cm. instortten. Tien personen bevroren Het stadsbestuur heeft een oproep gedaan om hulp, daar duizenden als gevolg van de kou de dreigen te sterken. Andere narig heid in Italië: aardbevingen in de buurt van Rome, gepaard met onder- WIIUIIMMHIUIillilUlHlHUIIIIlUllllllllllllllllllllUlllillIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIII aards gerommel. De bevolking vlucht te uit de huizen. Een in de oorlog door bommen beschadigd huls stortte in. Volgens vulcanologen kunnen In de komende dagen nog meer bevingen verwacht worden. Ze zijn trouwens reeds in October door een Engelsman voorspeld tegen 6 Januari. Generaal Markos, de leider der Griekse opstan delingen, heeft de balans opgemaakt. Hij doodde in 1948 97000 man rege ringstroepen. In Miami (Florida) heb ben 2000 jongelui feestgevierd door dozen en kisten, die in de gehele leng te van een straat op de trottoirs lagen, in brand in steken en vervolgens een magazijn te plunderen. De brandweer moest uitrukken om de grote branden langs hele blokken huizen te blussen. Op Trafalgar Square in Londen be reikte de feestvreugde een hoogtepunt, toen een Schot om (in een wedden schap) een Pond te winnen, de fontein beklom om een penny op te vissen uit het bovenste basin. Toen hij boven was aangeland, gingen de lichten uit, zodat hij het muntstuk niet kon vin den. Maar hij kreeg het Pond! I/EREN WIJ TERUG tot eigen land. De zuiveringsraad voor het bedrijfsleven is opgeheven. Tegen de Amsterdamse Jodenjager Velthuis is de doodstraf geëist. En voor de stoermschaarführer Holbeek is de storm voorlopig over: hij kreeg 18 jaar. De kustvaarder „Elisabeth" zond S.O.S.-seinen uit in de Golf van Bis caje, maar de laatste berichten melden, dat het -schip assistentie van een En gelse sleepboot heeft gekregen. Mi nister Van Schaik vloog naar de West, maar dat kunt u elders uitvoeriger lezen. Heb je nog oliebollen gegetenf **p|ITLERS buitenplaats in Berchtes- gaden wordt ingericht als luxe hotel. Alle aangevreten tapijten wor den door nieuwe vervangen. Negentig duizend Duitsers willen naar Amerika emigreren; de eersten vertrekken in de lente. In Berlijn is het 100.000ste v'iegtuig aangekomen sinds de lucht brug geopend werd. In West-Italië vloog een Zuidafrikaans vliegtuig tegen een berg te pletter; er zijn twaalf doden geborgen. De bekende Engelse snel heidsduivel Malcolm Campbell is op 63-jarige leeftijd overleden. Te Algiers zijn 500 veroordeelden van het „Dui velseiland" aangekomen, de strafkolo nie wordt opgeheven. "pOT SLOT een bericht om ijselijk van -te dromen. De Amerikaan se minister van oorlog gewaagt in zijn jaarlijks rapport over een plan tot het maken van een kunstmatige „maan" Amerikaanse geleerden zijn van me ning, dat een op aarde gemaakt tichaam na 200.000 mijl het heelal te zijn ingeschoten, daar op het even wichtspunt van de zwaartekracht van maan en aarde gestabiliseerd zal wor den. Zij menen, dat dit nieuwe hemel lichaam, dat als baken voor zee- en uchtvaart en als controlestation voor bestuurde raketbommen gebruikt zou kunnen worden, in 10 a 20 jaren zijn plaats in de kosmos zou kunnen in nemen. Als 'ie niet naar beneden komt,,.. de gevechten in de Negeb door de „agressieve bedoelingen" van de Egyp- tenaren waren uitgebroken. De Egyp- tenaren hebben zware verliezen, zowel wat mensenlevens als materiaal betreft, geleden; de Joodse verliezen waren ge ring. Te Tel Aviv wordt hieraan nog toegevoegd, dat „het Egyptische leger op de vlucht is, dat honderden krijgs gevangenen zijn gemaakt en dat een grote oorlogsbuit, o.m. pantserwagens, anti-tankwagens, artilleriestukken en benzinevoorraden, in Joodse handen is gevallen. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de vorige week de na volgende verliezen zijn geleden. Koninklijke landmacht: A. Bakker, Veendam; J. C. Blaak, Rijsoord; W. A. Boons, Raamsdonksveer; J. J. H. Cle ment, Budel; C. van Delft, Drunen; P. Dullemeijer, Gouda; C. v. Dijk, Utrecht; W. Goederee, Groningen; N. ,L.; Her mans, Voorhout; A. J. G. Hoefnagels, Gieten; A. H. J. van Hussen, Utrecht; P. Th G. Jonkers, Oss; A. Klein Gotink, Eerbeek; J. de Koek, Haaften; L. van Kranenburg, Spijkenisse; A. J. Kuijpers, Rotterdam; W. Kuijpers, St. Michiels gestel; T. Lam. Birmingham (Eng.); J. H Luiken, Den Haag; J. J. P van der Made, Geertruidenberg; P. J. M. H. Nies, Nederweert; R. Otten, Nieuw Am sterdam; F. L. Overhof, Maastricht; J. A. H. M. Poüius, Dinteloord: G. T. van der Schouw, Utrecht; L. A. van Spaen donk, Tilburg; W. A. Theunissen, Am- stenrade; H. F. Visscher. Rotterdam; M. R Wassink, Zelhem. Kon. Nederl. Indisch leger: Kastiman, Umbas, beiden uit Indonesië; B. J. Ruesink, Den Haag; R. H. Gilhuis, In donesië; F. W. Verdier, Apeldoorn; M. J Janssen, Roosendaal. Kon. Marine: geen verliezen. Polen annexeert Duits grondgebied Het Berlijnse blad „Telegraf" maakt melding van een „aankondiging, dat het Poolse departement voor de Wes telijke gebieden opgeheven is", wat, aldus het blad, „de annexatie van het gebied ten Oosten van Oder en Neis- se door Polen officieel maakt". Het blad noemt dit „een flagrante schen ding van de overeenkomst van Pots dam, die door de herhaalde eenzijdige schendingen door de Sovjet-Unie en haar Poolse satalliet een waardeloos vodje papier geworden is." Machtige vakorganisatie in W.-Duitsland voorbereid Fritz Tarnow, algemeen secretaris van de raad der Duitse vakverenigin gen in de Brits-Amerikaanse bezettings zone heeft voorspeld dat in de drie Wes telijke zones van Duitsland 'n verenigd verbond van vakverenigingen, met vijf millioen leden, zal worden gesticht. Er zijn reeds vergaande voorbereidingen getroffen voor het uitschrijven van een congres, tijdens hetwelk de fusie der bestaande vakverenigingen een feit zal worden. Tarnow verklaarde dat er een organisatie moet bestaan, waar door de stem der vakverenigingen zal kunnen worden vernomen, in de nieu we verenigde staat, welke op 't punt staat in West-Duitsland te worden ge- stich. Soekarno nog niet vrij De Nederlandse overheid heeft nog geen maatregel genomen met het oog op de vrijlating van president Soekarno en de andere Indonesische leiders, die volgens de beslissing van de Veilig- heidsraaad d.d. 29 Dec. „binnen 24 uren" had moeten plaats hebben. Aldus het Franse persbureau A.F.P. De Queen Mary liep aan de grond Zaterdagavond liep de „Queen Mary" die 500 passagiers voor New York aan boord had, bij het uitvaren uit de ha ven van Cherbourg op de zandbanken van La Saline. Met de hulp van tal van sleepboten kwam het kapitale schip Zondagmiddag weer vrij. Het is slechts licht beschadigd. M. ONTWERPER VAN DE B. OVERLEDEN. Te Bergum is op 56-jarige leeftijd overleden de heer H. Bulthuis, in wa tersportkringen bekend geworden als ontwerper van de grote en kleine B. M. alsmede van de Bulthuisjol.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1