PALAR: Het verzet duurt voort SASSENWij zullen ons verdedigen Het nieuwe jaar werd ingezet met vele schone woorden Grote brand teistert Wervershoof Republiek kondigt aan te zullen strijden tot Nederland geheel is uitgeput „Geen respect voor de Veiligheidsraad" Toenemende activiteit van partisanen Optimist Dr. van Royen naar Amerika Fanny Blankers-Koen naar Australië vertrokken Broekman in grootse vorm Zes jaar voor Kröller De arrestatie van de Hongaarse primaat Waar blijven de Duitse krijgsgevangenen India volgt ons voorbeeld Drees en Beel over nieuw-lndonesië Vier gezinnen dakloos „Wanneer de vijandelijkheden tegen de Nederiandsee troepen van de zijde der republikeinen voortduren, zullen de Nederlanders zichzelf moeten verdedi gen". Aldus heeft mr. E. M. J. A. Sassen, de Nederlandse minister van overzeese gebiedsdelen, in een exclusief interview met Reuter verklaard. De minister re fereerde aan wat hij noemde „de ongelooflijke verklaring" welke op een pers conferentie te Parijs is afgelegd door Palar de voornaamste Indonesische af gevaardigde bij de Veiligheidsraad. „Het is een uitdaging aan het adres van de Veiligheidsraad", aldus zeide mr. Sassen, „daags na de verdaging te verklaren, dat het republikeins verzet zal voortduren tot aan de algehele uitputting van de Nederlandse militaire, economische en financiële hulpbronnen zowel in Indone sië als in Nederland". De minister hield vol, dat de reso luties van de Veiligheidsraad heel dui delijk „niet alleen op de Nederlanders slaan". Het „staakt het vuren" is even zeer van toepassing op de republikei nen", zeide hij. „Daarom kon dr. Van Royen in zijn verklaring van 29 De cember alleen zeggen, dat de vijande lijkheden zouden ophouden voorzover het de Nederlandse strijdkrachten be treft". Er de nadruk op leggend, dat de Ne derlanders zullen moeten optreden te gen elementen, die de openbare vei ligheid in gevaar brengen of de hulp verlening aan de noodlijdende bevol king verhinderen, zeide mr. Sassen dat „Palar, door te verzekeren dat de re publikeinen hun guerillastrijd zullen blijven uitbreiden, het volkomen dui delijk maakt, dat het lot van de be volking voor hem niet van belang is." „Wij wachten af". De minister voegde er aan toe, dat de verklaring van de republikeinse woordvoerder, dat „de tactiek van het republikeinse leger niet gebaseerd is op het houden van de grote steden en dat de republikeinen thans het initia tief in handen hebben genomen" niet van veel respect voor de oproep van de Veiligheidsraad tot een staken van het vuren schijnt te getuigen. Op de vraag, of de Nederlandse re gering de aandacht van de Veiligheids raad of van zo critische landen als Australië of Amerika gevestigd had of van plan was te vestigen op deze uit daging van de zijde van de republi keinse vertegenwoordiger, antwoordde mr. Sassen kort en bondig: „Wel, het zou beter zijn af te wachten of de door Palar aangekondigde gewelddadighe den werkelijk zullen plaats vinden". Vervolgens werd aan mr. Sassen ge vraagd zijn mening te geven over de mogelijke reactie in Amerika op de republikeinse bedreiging om de alge hele uitputting van de Nederlandse militaire en economische hulpbronnen zowel in Indonesië als in Nederland teweeg te brengen, in 't bijzonder met betrekking tot Nederlands aandeel in een West-Europees vijfmogendheden- blok en het Atlantisch pact. Volgens berichten van het Franse persbureau A.F.P. uit Djokja is de toe stand in de republikeinse hoofdstad zeer verward. Sporadische gevechten doen zich 's nachts in de straten van de stad tussen de guerillas en de Ne derlandse strijdkrachten voor. Buiten de Nederlandse patrouilles en de par tisanen yvaagt niemand het zich bij donker op straat te begeven. De toestand in de bezette gebieden op Oost- en West-Java is eveneens zeer verward. De partisanen worden met de dag stoutmoediger. De plan tages en afgezonderde politieposten worden voortdurend aangevallen. „In de nacht van 29 op 30 December werd in de voorsteden van Bandoeng van weerszijden gebruik gemaakt van mitrailleurs. De horizon was verlicht door de als weerwraak tegen de actie der partisanen door de Nccerlanders in brand gestoken dorpen". Republikeinse autoriteiten, die te Batavia zijn gebleven, zijn van me ning, dat de Republikeinse weerstand ongebroken is en verklaren het feit, dat de Republikeinse strijdkrachten geen tegenstand op grote schaal boden, met het bestaan van een te voren vast gesteld plan tot verspreiding der strijdkrachten van de Republiek. Som mige dezer Republikeinen stellen het aldus voor, dat het Republikeinse leger is gesplitst in kleine afdelingen, die in ondergrondse acties zullen infiltreren in dichtbevolkte gebieden. Van officiële zijde is te Batavia be kendgemaakt, dat op de eilanden voor de kyst van Sumatra in Straat Ma- lakka zuiveringsacties zijn ingezet. Het kolengebied Sawahloentoh werd vei liggesteld. „Geheel los van de verdedigingsplan nen voor West-Europa en andere kwesties, welke slechts in verwijderd verband staan met het Indonesische probleem", aldus antwoordde hij, „zijn de Nederlanders er absoluut zeker van, dat de Verenigde Staten van Amerika, wanneer de feiten en omstandigheden beter bekend zijn geworden, een fair oordeel zullen vellen over de merites van de zaak en onze houding op haar juiste waarde zullen schatten". „Geweld en sabotage" Op de vraag naar zijn mening in het algemeen over deze uiteenzetting van de republikeinse politiek en plannen in antwoord op de pogingen van de Veiligheidsraad om vrede tot stand te brengen en de weg te effenen voor een regeling, zeide de Nederlandse minis ter van Overzeese gebiedsdelen: „De verklaring van Palar is slechts de laatste toevoeging aan een lange serie van aansporingen tot geweld en sabo tage, waarover de Nederlanders reeds boekdelen hebben gepubliceerd. Ook dit zal ons niet doen afwijken van onze constructieve politiek en de in stelling van een nieuwe regering voor geheel Indonesië". Dr. H. J. van Royen, de Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, is Zondag om kwart voor twaalf per vliegtuig naar New York vertrokken. Dr'. van Royen antwoordde op een desbetreffende vraag van een journa list, dat naar zijn overtuiging het Indo nesische probleem op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad te Lake-Succes op 6 Januari een van de eerste punten der agenda, zo niet het eerste zal uit maken. Op de vraag of hij met optimis tische verwachtingen naar Lake-Succes gaat, met andere woorden of hij daar meer begrip voor het Nederlandse standpunt verwacht, verklaarde hij: „Ik ben van nature optimist en ik neem aan, dat, nu er enige tijd verlopen is, men meer waardering'zal krijgen voor onze houding en zal beseffen hoe sterk ons standpunt is. In het verleden heeft veelal een grote mate van wanbegrip, vals sentiment en overdreven partijdig heid een rol gespeeld. Wanneer nu de overtuiging postvat, dat er een con structieve opbouw in de vorm van een democratische staat van Indonesiië in ae Westerse zin des woords zal plaats hebben, dan zal men uiteindelijk meer waardering voor onze opvattingen van het probleem krijgen. Onze regering heeft zich vastgelegd aan het houden van vrije verkiezingen in heel Indone sië. Dit moet voor onpartijdige buiten landse waarnemers een toetssteen zijn van de oprechtheid onzer bedoelingen". REPUBL. AUTORITEITEN GEDOOD? Van officiële zijde wordt te Batavia gemeld, dat de berichten over inciden ten, waarbij Republikeinse autoriteiten het leven zouden hebben verloren, voorlopig onder grote reserve dienen te worden aanvaard. De legercommandant heeft dadelijk nadat hem de desbetreffende ge- ruchtenbereikten, een onderzoek ge last, waarvan de resultaten zo spoedig mogelijk zullen worden medegedeeld. NOG GEEN DEMOBILISATIE In aansluiting op het bericht, dat troepenschepen uit Indonesië zullen bli.iven vertrekken, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat daaruit niet de conclusie mag worden getrokken, dat de demobilisatie der troepen overzee, welke onlangs werd stopgezet, thans voortgang zal vinden. De troepen schepen vervoeren uitsluitend zieke en afgekeurde militairen. Engels blad weet weer een bemiddelaar voor ons Het Engelse blad „The Spectator" stelt voor dat mr. Malcolm Macdonald, de Engelse commissaris-generaal in Zuid- Oost-Azië, de nieuwe onderhandelin gen tussen de Nederlanders en de In donesische republiek zal leiden „De Nederlanders hebben de wereld voor een voldongen feit gesteld, zoals de Jo den in Palestina, en met een beter excuus; maar men kan het hierbij niet laten" aldus het blad. „Er moeten nieuwe besprekingen worden gevoerd en zo mogelijk met een belangeloos en vooraanstaande persoonlijkheid, die een rol speelt zoals lord Killearn des tijds te Linggadjati. De heer Malcolm Macdonald zou misschien een goede keus zijn." Het bekende Engelse dagblad Times schrijft: „De elkaar opvolgende leden van de Commissie voor goede diensten hebben toegewijd gewerkt, doch al hun arbeid is op niets uitgelopen. Het naar voren komen van de Consulaire com missie, die oorspronkelijk gevormd werd als tijdelijk orgaan tot de komst van de Commissie voor goede dien sten, wordt in het algemeen beschouwd als een middel om de Commissie voor goede diensten in staat te stellen van het toneel te verdwijnen." Snelle politieke opbouw in Indonesië voorbereid Naar aanleiding van de berichten omtrent het a.s. vertrek naar Indonesië van de minister-president en van de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E F M .T Michiels van Ver- duynen, wees een woordvoerder van ons ministerie vah overzeese gebieds delen er op, dat in de eerstkomende periode zeer belangrijk staatkundig werk, dat voor een groot deel op de schouders rust van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, in Indonesië verricht zal moeten worden. Het kabi net hecht zeer grote betekenis aan een spoedige verwezenlijking van de staat kundige opbouw van geheel Indonesië langs de weg, welke het Bio-besluit daartoe geopend heeft. Daarvoor gaat dr. Drees naar Batavia. Het is duidelijk, dat deze staatkundi ge hervorming ook belangrijke politiek internationale aspecten heeft. Het is om deze reden dat het kabinet besloten heeft, een diplomaat van de reputatie van jhr. Michiels van Verduynen voor korte tijd naar Indonesië af te vaardi gen. Onze wereldrecordhoudster Fanny BlankersKoen is gistermiddag om half twee tezamen met haar man van Schiphol naar Londen vertrokken op weg naar Australië, waar zij naar schatting ruim anderhalve maand hoopt te verblijven. Na haar aankomst te Sydney op 8 Januari zal Fanny BlankersKoen 14 dagen de tijd hebben om te acclima tiseren en zich verder voor te bereiden op de tournee door Australië. De eerste wedstrijd waarin Fanny zal starten is die van 22 Januari te Melbourne. Zaterdag en Zondag vonden op het Mjoesameer bij Hamar nationale wed strijden in het hardrijden plaats, waar aan ook een tweetal nummers voor niet-Noren, die momenteel in Hamar vertoeven, was toegevoegd. De weers omstandigheden waren verre van gun stig, het dooide en de thermometer stond enkele garden boven nul, het- gevolg was, dat zich water op het ijs vormde, waardoor de tijden natuurlijk ongunstig beinvloed werden. Kees Broekman startte op de 3000 meter. Onze landgenoot won dit num mer onbedreigd en verbeterde aan zienlijk zijn persoonlijk record dat hij vorig jaar bij de Europeese kampioen schappen vestigde. De Rotterdamse kamer van het Haagse bijzondere gerechtshof heeft de 57-jarige W. N. A. Kröller veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. Hij werd er van beschuldigd cargadoorswerk zaamheden te hebben verricht ten be hoeve van de Duitsers en van nationaal- socialistische doelstellingen. Voorts zou Jiij de bouw van Hansa- schepen op Nederlandse werven hebben bevorderd en voor Duitse onderne mingen bestemde Nederlandse effecten tot een bedrag van ongeveer twaalf millioen gulden hebben aangekocht. Hij was oprichter van de Nederlandse Oostrederij. Zondag is de Nederlandse gedele geerde bij de Veiligheidsraad, Dr. H. J. van Royen, met de A.C.A.- Constellation „Norway" van Schip hol naar New York vertrokken Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat een brief van de Amerikaanse onder minister van oorlog, Kenneth Royall, aan de Rooms-Katholieke aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, van 11 Augustus 1947 in de geheime archieven van de gearresteerde pri maat van Hongarije, kardinaal Minds- zenty, is gevonden. Het ministerie publiceerde ook wat het noemt facsimiles van gedeelten "van brieven, gewisseld tussen kardi naal Mindszenty en de Amerikaanse gezant te Boedapest. Deze brieven han delden over de heilige kroon van Sint Stephanus (Hongarije's eerste koning), welke in Maart j.l. door de Amerika nen aan het Vaticaan werd overhan digd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wees de Hongaarse eisen om de kroon aan Hongarije terug te geven van de hand, zulks, naar ge zegd werd, op aanraden van de kar dinaal. Volgens de Hongaarse regering was kardinaal Mindszenty van plan de kroon op het hoofd van Otto van Habsburg, als koning na een derde wereldoorlog, te plaatsen. Volgens berichten uit Weenen zou het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken gepoogd hebben pressie uit te oefenen op vier bisschoppen, die als de kardinaal het meest vertrouwd werden beschouwd, om af te treden. Aan de bisschoppen werd gezegd, dat de kardinaal „bekend" had, doch zij weigerden af treden en verklaarden bereid te zijn om zich te laten ar resteren. Geestelijk testament Men verneemt op het Vaticaan, dat kardinaal Mindszenty een paar dagen voor zijn arrestatie een „geestelijk testament" in de vorm van een rond schrijven, aan de geestelijken van zijn diocees, heeft gezonden. In dit schrij ven herinnert de Hongaarse primaat aan het Evangelie en spoort hij priesters en gelovigen aan standvastig te blijven. Hij verklaart, dat het leven van de eerste Christenen zowel als dat van de Hongaarse Christenen niet ge makkelijk is geweest. Tot besluit zegt hij: „Wij moeten stand houden. Het is voortaan de wereld van de bergrede: „Zalig zijn zij die vervolgd worden om de rechtvaardigheid, want hun be hoort het Rijk der hemelen". Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten zullen nota's zenden aan de Sovjet- RuSsische regering, waarin zij om re kenschap verzoeken over alle door de Sovjettroepen gemaakte Duitse krijgs gevangenen. Tevens vragen zij een ver klaring, waarom enige krijgsgevange nen „niet naar Duitsland teruggezon den zijn". Volgens een viermogend- hedenovereenkomst zouden alle Duitse krijgsgevangenen kip 1 Januari terug gekeerd moeten zijn. Naar officiëel te New-Delhi is be kend gemaakt, is in Kasjmir het bevel „staakt het vuren" uitgevaardigd. Het bevel is uitgevaardigd na de bespre kingen tussen de Columbiaanse afge vaardigde in de commissie voor Kasj mir der Ver. Naties en de regeringen van India en Pakistan. Men gelooft, dat beide regeringen de laatste voor stellen van de afgevaardigde betref fende de regeling van een volksstem ming in Kasjmir hebben aanvaard. Het conflict in Kasjmir heeft 14 maanden geduurd. Minister-president dr. Drees hield een toespraak voor de radio, waarin hij e: overzicht gaf van de gebeurtenis sen in 1948 en een blik wierp in de toekomst. Hij zei o.m.: „Laten wij met vertrouwen verder gaan bij de vervul ling van onze taak. Een taak in Oost- Azië, waarbij tegenslag noch succes ons mag deen afdwalen van de rechte wos naar vrijheid, tezamen met recht en veiligheid. Een taak in ons land tot verdere voltooiing èn van hei stoffe lijke èn van het morele herstel, en een taak in de wereld waar wij, ook r ls wij tijdelijk worden misverstaan, het ons tot een ereplicht rekenen bij te dra gen tot het waarborgen van recht, vrij heid en vrede". Dr. Beel sprak in Batavia: „Indone- s:" zoals het dit nieuwe jaar tegemoet treedt, is niet langer het innerlijk ver scheurde Indonesië van 1948. Het is een nieuw Indonesië, waarin de eenheid zal zijn hersteld en hetwelk open ligt voor een goede en gelukkige toekomst. Ik betreur het, dat het niet mogelijk is ge bleken, deze eenheid te herstellen langs de weg van overleg. De regering is tot de actie overgegaan in de vaste over tuiging, hiermede te handelen in het belang van land en volk" Generaal Spoor zei in een toespraak: „Ondanks de vijandige stromingen, die zich geopenbaard hebben in een we reld, die moreel en sociaal nog in stukken ligt, ondanks een partijdigheid, dikwijls vernederend en dikwijls voort komend uit eigen belang, onwetend heid en sentimentaliteit, ondanks het feit, dat deze factoren het dikwijls win nen van de rechtvaardigheid, zullen wij voorttgaan met onze plicht te doen ge durende het jaar 1949." In Leicester nam het oude jaar op zeer onvriendelijke wijze afscheid: op één dag viel er evenveel regen als anders in de hele maand November, n.l. 4 centimeter. De brandweer was uren lang bezig met het leegpompen van fabrieken en huizen, die door deze wolkbreuk waren overstroomd. Eén van de zwaarst getroffen plaatsen was Asfordby, waar de bewoners hun huizen in de steek moesten laten. Een man, die ondanks alles toch. zijn hond wil uitlaten, passeert een vrachtauto, die het niet tegen het water heeft kunnen bolwerken. DUITSLAND: De Britse gouverneur in Duitsland, generaal Sir Brian Ro bertson, heeft in een nieuwjaarsbood schap tot het Duitse volk verklaard, dat in 1949 een West-Duitste regering zal worden opgericht. AMERIKA: De leiders van de twee grote Amerikaanse vakverbonden heb ben verklaard, dat zij zullen trachten het communisme tegen te gaan door de democratie te verbeteren. Kardi naal Spelman, de aartsbisschip van New-York, heeft verklaard, dat de communisten „fanatiek samenzweren tegen godsdienstige leiders." SPANJE: Generaal Franco zei te geloven, dat Spanje op het ogenblik weinig van andere landen kon ver wachten, daaraan toevoegend: „Zij zul len alleen tot ons komen als zij ons nodig hebben en niet uit rechtvaardig heid en goede trouw". „Andere lan den, waaronder die, welke eens vijan den waren, krijgen zonder onderscheid hulp, maar Spanje wordt alle hulp ont zegd. Dit komt omdat het weigert te flikflooien of zachtmoedig te zijn jegens het communisme". JAPAN: De Japanse min.-president, Josjida, deed een beroep op de vader landsliefde der Japanners, „opdat zij zullen medewerken aan een spoedig herstel van een schitterende toekomst, die aan Japan is voorbehouden". Bij maakte gewag van de mogelijkheid van het sluiten van een voorlopig vredes verdrag, waardoor Japan opnieuw zijn plaats kan innemen in de gemeenschap der naties. AUSTRALIë: De Australische premier Joseph Chifley heeft verklaard, dat Australië's verdedigingsprogram een lange periode omvat, opdat men met alle eventuele gebeurtenissen rekening kan houden. Dit program is het om vangrijkste in vredestijd. Hij waar schuwde tegen de Idee van een isola tionistische politiek voor Australië. (Eigen berichtgeving) Op Nieuwjaarsmorgen is Wervers- hoof geteisterd door een brand van zo grote omvang, dat onder de gegeven omstandigheden van woningnood en materiaalschaarste van een locale ramp kan worden gesproken. Een dubbel woonhuis, een juweliers zaak en een grote boerderij werden in de tijd van circa een half uur in de as gelegd, waardoor vier gezinnen dak loos zijn geworden en drie daarvan ai hun hebben en houden verloren. Het zal ongeveer negen uur geweest zijn, toen de familie Vertelman ont dekte, dat het plafond in de kamer brandde. Ongemerkt bleek het vuur al een grote omvang te hebben aangeno men en aan blussen viel niet meer te denken, temeer doordat de felle Zuid westelijke wind de vlammen aanwak kerde. De twee jonge kinderen werden bij de buren gebracht, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen, dat van de inboedel niets gered kon worden. De woning van de familie Vertelman maakte deel uit van een zogenaamd cubbel huis en dientengevolge stond ook spoedig het andere gedeelte in lichtelaaie. Hierin woonden de dames De Jong, die er een winkeltje hadden. Ze konden eveneens niets van hun in boedel redden. In een oogwenk was daarna ook de aangrenzende juweliers zaak van de heer P. Knijn door het vuur aangetast. De tachtigjarige heer Knijn woonde hier samen met het gezin Warnaar. De bewoners wisten zich in veiligheid te stellen, maar het pand en alles wat daarin was moest worden prijsgege ven. De harde storm deed de vonken dwars over de weg waaien, en terecht komen op het rieten dak van de boer derij van de heer F. Schoorl welke weldra ook in brand stond. Met man en macht slaagde men er echter in om al het vee naar buiten te brengen en ook het grootste deel van de inboedel. Maar de boerderij ging verloren. De Wervershover motorspuit was spoedig ter plaatse, doch kon in den beginne geen water geven, omdat de manschappen in hun nervositeit een slang-koppeling met een hamer kapot- sloegen. Na enige tijd was het euvel verholpen, maar men stond voor een hopeloze taak. De brandweren van Medemblik, Enk- huizen, Hoogkarspel en Andijk waren ook vrij spoedig aanwezig doch toen ze arriveerden had het drama zich reeds voltrokken en kon men zich bepalen tot de nablussing, 'n teak die de spui ten van Enkhuizen en Medemblik op zich namen. De spuit van Hoorn die ook nog arriveerde kon meteen rechts omkeert maken. Nader vernemen we, dat de dakloze gezinnen bij buren en familieleden zijn ondergebracht. Alle verbrande panden waren verzekerd, maar niet hoog. De oorzaak van de brand moet waarschijn lijk gezocht worden in 'n schoorsteen brandje. „Dit jaar gaan we staken" zegt Paul de Groot De heer Paul de Groot heeft gisteren het woord gevoerd op een openbare vergadering van de C. P. N. te Am sterdam. Na scherpe aanvallen op de regering, de P. v. d. A„ de kerken en de Veiligheidsraad zei spreker onder meer: „In dit jaar moeten wij een ein de maken aan de zg. arbeidsvrede en Godsvrede. Het leger van de arbeid moet wol-den aangevoerd in de sta kingen voor lonen en brood. De staking is het enig gebleven wapen en strijden met economische en politieke middelen tegen de oorlog betekent vervanging van de regering en de macht aan de arbeidersklasse. De politieke staking is een machtig wapen en zij zal gehan teerd worden. De credieten om de ko loniale oorlog te voeren en deze voort te zetten in de komende jaren halen zij van de arbeiders door lage beloning en hoge prijzen. In het nieuwe jaar moeten wij de strijd met grote kracht voortzetten." Minister Van Schaik naar de West vertrokken Vóór zijn vertrek van Schiphol naar c'e West, stond minister mr. J. R. H. van Schaik gisteravond enkele pers vertegenwoordigers te woord. Over het doel van zijn reis naar de West zeide hij het volgende: „Ik heb mij bezig gehouden met de .voorbereidingen voor de nieuwe staatsrechtelijke verhouding tussen Ne derland, Suriname en Curacao. «Nu is door de regering een voor-ont werp opgesteld voor de interim-rege ling, die aan de definitieve regeling oorafgaat. Deze kan nog niet worden uitgevoerd." Deze definitieve regeling moet volgens de minister zijn een nieuwe grondwet in het rijksverband zonder Indonesië. Nederland, Surina me en Curagao komen dus in een nieuw staatsrechtelijk verband. „Wij willen niet dralen", zo ging hij voort, „zo snel mogelijk de beloften in te lessen om de staatkundige positie van Suriname en Curagao te verankeren". Spoor mag wel oppassen! Dr. Ba Maw, hoofd van de Bir mese regering voor de Japanse bezetting, heeft de vorming van een Birmese brigade om met de Indonesiërs tegen de Nederlanders te vechten, aangekondigd. Reeds ongeveer 100 Birmese vrouwen hebben zich voor deze brigade aangemeld. De brigade zal be staan uit leden van het Birmese leger, leden van het Indische na tionale leger, die gedurende de Japanse bezetting hebben gevoch ten. Bruinkool onder Berlijn Te Berlijn is medegedeeld, dat deze maand de eerste proefschachten zullen worden gemaakt ter bewerking van bruinkoollagen onder de Franse en Amerikaanse sectoren van Berlijn. Dr. Ferdinand Friedensburg, de plaatsvervangende burgemeester van West-Berlijn, verklaarde, dat het be staan van bruinkoollagen onder de stad reeds lang bekend was, maar dat deze onder normale omstandigheden de ex ploitatiekosten niet zouden dekken. .Onder de huidige omstandigheden echter zou deze bruinkool aanzienlijk goedkoper zijn dan de kolen, die over de luchtbrug worden aangevoerd", al dus dr. Friedensburg. Resten van Neanderthaler gevonden bij Gibraltar The Times" maakte melding van belangrijke ontdekkingen, die gedaan werden in een grot aan de Oostzijde van de rots van Gibraltar. Men vond daar overblijfselen van de Neander- thalmens en sporen uit de Romeinse tijd. Australische boycot reeds gedeeltelijk opgehesen De Australische zeeliedenvakvereni {ing heeft besloten de algehele boycot ten aanzien van de Nederlandse scheepvaart op te heffen en dezelfde gedragslijn te volgen als de vakver eniging der havenarbeiders, wier boy cot zich alleen uitstrekt tot schepen welke goederen naar Indonesië ver voeren. VATICAAN BEDANKT VOOR DE EER Het Vaticaan heeft een Hongaars verzoek om een overeenkomst met de Heilige Stoel verworpen. .De Hongaar se regering had uitdrukking gegeven aan de wens tot 'n overeenkomst, „on afhankelijk van de persoonlijke kwestie van de primaat van Hongarije". Het Vaticaan antwoordde: „Onmogelijk kar worden ingezien, hoe de wens tot overeenkomst met de Heilige Stoel ge- n md kan worden met de houding van de Hongaarse regering jegens een aartsbisschop, primaat en kardinaal een houding, die een belediging voor de Heilige Stoel zelf is". HULP AAN EILAND BAWEAN Enige dagen geleden is te Soerabaja een delegatie aangekomen van het vroeger republikeinse eiland Bawean, gelegen 80 mijl ten Noorden van Soe rabaja, met het verzoek, om aan het eiland hulp te willen verlenen. Met welwillende medewerking van de ma rine is daarop een vreedzame expeditie naar Bawean gegaan, welke textiel, rijst, hout, zeep en petroleum met zich meevoerde.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6