e wereld smacht naar democratie Kort Bestek Koningin bevestigt de belofte van haar Moeder Donderdag 6 Januari 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e JaarRang No 4 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Truman ontvouwt zijn regeringsprogramma erroeping van de Taft-Hartleywet; verruiming van de sociale wetgeving ^Beloften aan gekleurd ras worden ingelost Salomo's oordeel Weerbericht Binnen enkele weken een federale regering Trygve Lie „Dit jaar vrede in Palestina" Israel aanvaardt order van de Veiligheidsraad Israëlische troepen in Egypte BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN als ruimte de president Roosevelt President Truman heeft gister voor het Ame rikaanse Congres een regeringsprogram ont vouwd, dat zowel in omvang „New Deal" van «Ijlen óVertreft. Truman drong aan op machtiging tot herin stelling van prijscontrole, verhoging van inkom stenbelasting met vier milliard dollar en annu lering van de door de republikeinen voorgestane irbeidsuet van Taft-Hartley. Op de buitenlandse Sblitiek ging hij slechts schetsmatig in en hij Kakte in het geheel geen gewag van het Noord-Atlantische pact, 'n militair hulpprogram voor West-Europa of aanvullende fondsen voor het plan-Marshall. Wel zeide hij, dat hij in de loop van deze zitting van het congres „de gele genheid zal hebben het congres te verzoeken Krschillende maatregelen in overweging te ne- Üy® Ten op het gebied van de buitenlandse politiek" Hij verklaarde, dat het Amerikaanse volk bij de laatste presidentsverkiezingen „de in discre- TRUMAN ...vrede ons doel.. Uet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen in de handen van enkele begunstigden, heeft afgewezen." waarop Amerika zich kan verlaten, kon de Amerikaanse regering zich niet ont trekken aan het scheppen en instand houden van een gewapende macht, die toereikend is om eventuele agressie af te schrikken. „Wij zijn in het afgelopen jaar in belangrijke mate gevorderd met het doeltreffend organiseren van onze gewapende macht", aldus Truman, .doch het is noodzakelijk verdere ver- ®De president zette daarna zijn pro- lam uiteen, dat o.a. inhoudt: Een uit 8 punten bestaand plan tot Estrijding van de inflatie. Voor dit doel vraagt hij bevoegdheid om een controle op de prijzen in te stellen, een ^■ewijzingenstelsel voor schaarse ondstoffen in het leven te roepen en eventueel leningen te verstrekken ter financiering van de vervaardiging van materialen, waaraan acute tekorten bjestaan. Verhoging van de ondernemingsbe- lftsting en andere belastingen met in totaal vier milliard dollars per jaar, teneinde de staatsschuld te verminde ren B Volledige herroeping van de arbeids wet van Taft-Hartley en vervanging van deze wet door de vroegere z.g. Wagner-wet, die een meer liberaal ■carakter droeg. Wel moet laatstge noemde wet gewijzigd worden met dien verstande, dat jurisdictionele sta- |Ringen (stakingen, voortvloeiende uit geschillen tussen vakorganisaties) en Secondaire boycotts (het neerleggen van het werk uit sympathie met sta kers in een niet-aanverwante indus trie! verboden blijven. Ruimere overheidszorg. B) Verruiming van de sociale wetgeving in. dier voege, dat de ouderdomspen- maioenen worden verhoogd en de over- *rfdsmr<7 zich ook uitstrekt tot hen, die slachtoffer zijn van werkloosheid, ziekte of invaliditeit. Het instellen van een stelsel van ziekteverzekering, dat „iedere Ameri kaan in staat zal stellen goede medi sche behandeling te verkrijgen". 'Meer staatssteun voor het onderwijs. Een speciale wetgeving, die het de regering moge lijk moet maken volks woningen met lage huren, te bouwen, krotten op te ruimen en een onderzoek naar de woontoestanden in te stellen. Een veelomvattend program ter her ziening van de burgerrechten met 't doel discriminaties tegen negers of andere rassenminderheden te verbie den. De buitenlandse politiek. Ten aanzien van de buitenlandse po litiek diende president Truman slechts de twee volgende voorstellen in: I 1. Verlenging van de geldigheids- J-fflluur van de wet, die op 31 Maart a.s. afloopt en die de regering de bevoegd heid geeft met andere regeringen over eenkomsten inzake verlaging van de <®ouanetarieven aan te gaan. 2. Schrapping van in het bestaan- de program opgenomen beperkingen Inzake de toelating van verplaatste .ferson-n uit Europa in de V.S. Vol gens de huidige regeling mogen ge durende een periode van 2 jaar 200.000 verplaatste personen in de V.S. emi greren. President Truman legde er de nadruk op, dat hij zijn program voor het bin nenlandse regeringsbeleid beschouwt ,.i-ei®ront's'ag voor de buitenlandse politiek der V. s. „De wereld vraagt heden ten dage ons om leiding, omdat wij binnen onze grenzen in zo grote mate genieten van die voordelen van de democratie, waar naar de meeste volkeren der wereld tTeodlT-' Z° verklaarde hij en hij nowfeke«TV? dat de buitenlandse politieke der V. S gericht is op vrede en daarbij uitgaat van het principe van internationale samenwerking. Zolang echter nog geen stelsel van internntin 1 -le tot stand is gebracht gesteld om de levensomstandigheden van hun burgers te verbeteren. Door middel van het Europese herstelpro- gram, onze „politiek van goede nabuur schap" en via de Ver. Naties zijn wij begonnen de nationale barrières neer te halen, die de economische groei en de sociale vooruitgang van de volkeren der wereld belemmeren". Met het oog op de mogelijkheid van een economische depressie in het eigen land vroeg president Truman in zijn boodschap aan het congres o.a. de vol gende bevoegdheden: Voortzetting van de bestaande con trole op de credietverstrekking en gro tere bevoegdheid voor het beperken van de credietverstrekking door ban ken. Bevoegdheid om de huidige controle op de huren te verlangen en te ver scherpen. Bevoegdheid om de huidige contróle vast te stellen voor schaarse goederen, wier prijsniveau van invloed is op het productieniveau van belangrijke in dustrieën of op het niveau van de kosten van levensonderhoud. De voorzitter van de Republikeinse partij, Hugh Scott, verklaarde aan het Congres, dat de president hoog spel speelde met het geld van het volk. Hij stelde het Congres „een ongelijke ver deling van de nationale rijkdom voor om iedere groep in het land, die pressie uitoefent te kunnen afkopen". betering aan te Jjrengen in de wetge ving met betrekking tot de nationale veiligheid". Als een van deze verbete ringen beschouwde de president de in williging van zijn verzoek om het in stellen van een algemeen militair op leidingsprogramma voor de Amerikaan se jeugd. In geen enkele passage van zijn rede voering noemde president Truman de Sovjet-Unie met name. Hij verklaarde evenwel, dat „het thans alle landen duidelijk moet zijn, dat Amerika niet tracht de huidige toestand te besten digen". Wij hebben niet het voornemen het onrecht van het verleden in stand te houden", zo zeide hij, „en wij juichen de constructieve pogingen toe, die door vele landen in het werk worden Verdedigingsplan voor Afrika Enorm net van vliegvelden In het kader van het geallieerde ver dedigingsplan voor Afrika, zal nog vóór 1952 in de Belgische Congo een 8C-tal vliegvelden worden aangelegd Jachtvliegtuigen en bommenwerpers opstijgend van deze vliegvelden, zou den bij een eventueel conflict een be langrijke rol te spelen krijgen bij de bescherming der geallieerde basis in Noord- en Centraal-Afrika en in het bijzonder van de stategisch zo belang rijke uraniummijnen Shinkolobwe. Dit enorme net van vliegvelden zal aansluiten op dat van Frans-Equatori aal Afrika. Op grond van een tien jarenplan zullen in deze Franse kolo nie 67 vliegvelden worden aangelegd. Hiervan zullen er 45 worden ingericht voor vliegtuigen van 5 ton. 16 voor toestellen van 20 ton. Communistisch offensief in de richting Nanking Vliegtuigen van de Chinese rege ring hebben, naar te Nanking ver luidt, 10.000 man communistische troepen waargenomen, die zich naar het Zuiden bewegen in het gebied van Hwai, ongeveer 240 km ten Noorden van Nanking. Militaire waarnemers zijn van me ning, dat de communisten positie innemen voor het verwachte offensief op Nanking. De communistische staf in Noord- Oost-China heeft een oproep gericht tot de nationalistische garnizoenen van Peking, Tientsin en Takoe, en hen aangespoord zich over te geven. De communisten beloven de gene raals van die garnizoenen en generaal Foe Tsjoji, de opperbevelhebber van de nationalistische strijdkrachten in Noord-China, die door de communis ten op de lijst der „oorlogsmisdadi gers" was gesteld, ongemoeid te laten. Ook „goede diensten" in China Trygve Lie heeft te Lake Success verklaard, dat hij de mogelijkheid zou onderzoeken van het aanbieden van de goede diensten van de Ver. Naties aan «de Chinese regering en de communisten bij het bereiken van een accoord. COMMUNISTEN DRINGEN TIENTSIN BINNEN Woensdagavond zijn door de commu nisten geleide troepen Hoei -Toei, een zuid-oostelijke voorstad van Tientsin, binnengedrongen, waar thans hevig ge vochten wordt, aldus heeft de garni zoenscommandant van Tientsin mede gedeeld. Hij noemde de toestand ernstig en zeide, dat alle voorbereidingen voor de verdediging waren getroffen. In Bussum heeft zich een niet alledaags geval afgespeeld. Op 84-jarige leeftijd overleed daar een woonwagenbewoner, een be kend straattype. Hij had in die gemeente jarenlang als scharen slijper zijn brood verdiend. Vele vrienden en bekenden uit het gehele land waren naar 's mans begrafenis gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Ook voor de woonwagenbewo ners gaat het leven zijn gewone gang en zo kwamen na de begra fenis de kinderen van de over ledene, zeven in getal, bij elkaar om de nalatenschap te verdelen. Deze noodzakelijke handeling geeft dikwijls aanleiding tot on genoegen en waarom zou dit bij woonwagenbewoners anders zijn Deze kinderen besloten echter, om alle ruzie te voorkomen, de nalatenschap, een woonwagen met inventaris, in brand te steken. Tevoren werd bij de politie ver gunning aangevraagd. Deze werd verkregen en uit voorzorg werd de brandweer gewaarschuwd. Nadat de wagen met inhoud ver brand was, keerden de familie leden in alle vrede naar hun woonplaatsen terug. Naar gemeenschappelijke defensie Conferentie op 14 Januari De secretarissen-generaal van de permanente commissie der West-Euro- pese Unie heeft bekend gemaakt, dat de ministers van Defensie van de vijf landen der Unie 14 Januari in Brussel zullen vergaderen. Agendapunten voor de aanstaande zitting zullen zijn: Een beschouwing van de bestaande West-Europese verdedigingsplannen in het licht van het voorgestelde ruimere Noord-Atlantische pact; de levering van Britse straalvlieg tuigen aan andere landen van de Unie. (De leverancies van deze toestellen aan Frankrijk worden reeds verricht) en verdere standaardisatie van wa pens en uitrusting in verband met de mogelijkheid van grotere leveranties uit de V.S. Joe Louis begint een proces Joe Louis is een proces begonnen tegen het tijdschrift „Look", waarvan hij een half millioen dollar schadeloos stelling eist. De wereldkampioen ver wijt aan het tijdschrift in een onlangs verschenen artikel te hebben beweerd, dat hij altijd op zwart zaau zit en nog 175.000 dollar aan a chterstallige in komstenbelasting schuldig is, terwijl hij bij de promotor Mike Jacobs voor 250.000 dollar in het krijt zou staan, al dus de indruk vestigend als zou hij in solvent zijn. Louis heeft dit artikel als „leugen achtig en schadelijk" bestempeld en er aan toegevoegd, dat hij elke critiek op zijn sportieve verrichtingen duldt, doch geen inmenging wenst in zijn privé leven. COMMUNISTEN SCHEIDEN ZICH AF De KPD, de communistische partij ir. West-Duitsland, heeft besloten een „organisatorische scheiding" tussen haar en de door de communisten be heerste SED (Socialistische Eenheids- Partij) in de Sovjet-Russische zone tot stand te brengen. ''HnHciuniiuiiinfiiuifiiiiijiiiiiijiiiiiJiyiiiiiiiiiniiiiiniitnuHHiuiNiiiiiiiniHiHKHsuHiHHHUH, Weersverwachting tot Vrijdag avond: Plaatselijk nevel of mist Overigens zwaar bewolkt met en kele opklaringen. Droog weer. Over het algemeen zwakke Zui delijk» wind. Iets kouder. J-JET KAN NIET ALTIJD rozengeur en maneschijn zijn in het leven, vrienden. Er zijn dagen van mazzel en er zijn dagen van pech. In Gasselte werden alle jagers en drijvers opge trommeld voor een grootse jacht. Een al te rijkelijk voorzien waren van ganse ag zwierven de boeren achter bankpapier. Hij nam de pliesie en de tonijnen en fazanten, 's Avonds was pliesie nam de meisjes in de arm. Ze e verzamelen in „De grote slok" om bekenden meteen maar. Om van de last e ui e ellen. En die bestond uit één af te zijn. Hadden rondgeneusd in een raai. wee eeuwen geleden werd kantoor en uit een colbertjasje 'n por- Uoetne geboren. Voor straf moeten tefeuille met 400 piek gepikt. En in alle middelbare scholieren in Schwerin een kerk gapten ze 18 gulden uit een ovje zone een opstel maken over damestas. Omdat ze trek in poffers a"s e "larenplan van de Sov- hadden. Ander verhaal met een pof- je - me a wel sof worden. De fertjesgeur 'komt uit Praag: De ver kampen van de Amerikaanse zone be- koop in het openbaar van de bezittin- vatten thans nog 256.786 verplaatste gen der Sudeten-Duitsers in Tsjecho- personen, wat 70.000^ minder is dan een Slowakije is practisch beëindigd. De jaar geleden. Nog n kleine vier jaar 8000 in beslag genomen bedrijven zijn dus.Sl"ds het begin van de lucht- verkocht voor een totaal bedrag van brug hebben Britse en Amerikaanse drie milliard kronen. Te Moskou is De-, piloten 754.691 ton goederen naar Ber- kend gemaakt, dat in de afgelopen 31 lijn vervoerd, 74 procent werd door jaar 754 millioen exemplaren van de Amerikaanse vliegtuigen gebracht. Nóg werken van Marx en Lenin zijn uit- n Amerikaans cijfer: In 1948 heeft pre- gegeven. Boeken van Marx, Engels, sident Truman 180.465 telegrammen Lenin en Stalin zijn in 101 talen, waar- ontvangen. Dat is een per drie minu- onder 22 talen van in de Sovjet-Unie ten. Wanneer slaapt die man? In de levende volken. gepubliceerd. De eerste 11 maanden van het afgelopen Noorse Staatsbank heeft, volgens een jaar heeft de Sowjet-Unie 2600 kleine bericht uit Oslo, de Noorse tandartsen electrische krachtstations op het platte land gebouwd; 6000 collectieve boerde rijen werden van electriciteit voorzien-. Het daghet in het Oosten. En elders ook. Want de Tsjechoslowaakse consul- generaal te Milaan heeft geweigerd naar zijn lapd terug te keren. En 600 boerenarbeiders hebben te Ragusa op Sicilië de woningen van rijke land heren aangevallen. Wat 'n wereld, vrienden. JTIGENAARS van poffertjeskramen zijn vaak scherpe denkers. De bezitter van zo'n etablissement in Rot terdam vond dat twee van zijn eet- klanten, meisje» van 9 en 11 jaar, wat kilogram goud toegewezen, tegen hon derd kilogram in de afgelopen zes maanden; de vermindering is ee- ge volg van de ernstige economische toe stand in Noorwegen en het tekort aan goud aldaar. De Noren zullen hun tan den op elkaar moeten zetten. J)AT DE ITALIANEN machtig dap per zijn weet de hele wereld. Daarom neemt niemand hun kwalijk, dat er thans in heel Italië een paniek heerst, omdat een Engelsman tegen vandaag een aardbeving aankondigde. Geen oud wijf is er bij de haard geble ven, heel Italië slaapt in tenten op het platteland. Desondanks Vierde Albert van Dalsum, onze grote toneelspeler, gisteren opgewekt zijn zestigste ver jaardag. De Zuidafrikaanse regering heeft aan burgers van India en Pa kistan verboden per vliegtuig over Zuidafrikaans .grondgebied te reizen, tenzij zij in het bezit zijn van een re- gerings-vergunning; de huidige stand der betrekkingen tussen Zuid-Afrika en beide genoemde landen is er de oor zaak van. De enigen die straks in deze wereld nog vrij mogen vliegen zijn de vogels en de kogels. voor de komende zes maanden tachtig Mohammed Drees is met kwatta naar Hatta HE PARIJSE PLIESIE greep twee slimheden, die colporteerden' met valse 20-dollarbiljetten. Mag niet. Bij Rome stortte een autobus in een ra vijn; vier en veertig ernstig gewonden. Twintig percent van de Parijzenaars ligt met griep te bed. Gewone, geen Spaanse. Een Amerikaans tribunaal te Berlijn heeft een Duitser tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens 't overgeven van een burger uit de Ame rikaanse sector aan de geheime politie van de Sovjet-sector. En met dit veel zeggend bericht (over bondgenoten!) moeten we eindigen Morgen weer nieuwe rarigheden. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag om 13.15 uur voor de radio de volgende rede uitgesproken: Reeds in 1942 sprak M(jn Moeder de hoop uit, dat Indonesië en Neder land, na de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking van een ver wachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde Mijn Moeder die belofte. Zij verklaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roosevelt, dat het gemeenschappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het ver krijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwer kelijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijk waardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Nederlands- Indonesische Unie. Zij besloot toen met woorden: „Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen te midden van de verenigde volkeren". Kroon vrije verkiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar Ik hoop, spoedig de souvereine staten van Indonesië werkelijkheid worden. Indonesië en Nederland zielen dan, in de Unie ver enigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezondp ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals Mijn Moeder het wenste een beter en gelukkiger toekomst gegrond vest zijn. Ter grondvesting van een betere en gelukkiger toekomst Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven erop gericht ge weest, de belofte, door Mijn Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leg gen en mee te werken om aan de vol ken van Indonesië vrede, geluk en wel vaart in een eigen souverein staats bestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, .die geweld en wanorde verkozen boven een orde lijke samenwerking de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede verstandhouding met Nederland de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste onvermijde lijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat door Mijn Moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indo nesië plechtig is gegeven. Het doel daarvan was uitsluitend de mogelijk heden te openen, om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechts staat. Thans is, door de afkondiging van het besluit „Bewind Indonesië in Over gangstijd" een belangrijke schrede gezet cp de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel Het is mijn oprechte wens. dat bin nen weinige weken een Indonesische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoordelijkheden en plichten, welke zijn verbonden aan een democra tisch bestel, zal uitoefenen en vervul len. Deze federale regering zal onver wijld, ingevolge de haar toekomende bevoegdheden verdere voorbereidingen tr.effen tot de overgang naar en de ves tiging van de nieuwe mchtsorde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toelaten in overeenstemming rret de hoge vertegenwoordiger van de Trygve Lie, algemeen secretaris der V. N. heeft Woensdag te Lake Success voorspeld, dat in 1949 in Palestina vrede zal zijn. Hij deelde verslaggevers mee, dat een oplossing thans meer nabij >s dan ooit tevoren, ondanks de jongste gebeurtenissen. Men verwacht, dat de nieuwe verzoe ningscommissie der V.N. voor Palestina in de nabije toekomst zal bijeenkomen. Lie heeft Genève als plaats voor de vergadering voorgesteld. De commissie der V.N. voor de Negeb komt Vrijdag te Lake Success bijeen, aldus Lie. De commissie beschikt dan misschien over enkele inlichtingen be treffende de Britse berichten, dat Joodse troepen twee luchtbases op Egyptisch grondgebied hebben bezet, zo deelde Lie mee Voorts verklaarde Trygve Lie: „De organisatie der V.N. wacht een zeer zware voorjaarszitting". Lie verklaar de, dat behalve de vergaderingen van de Veiligheidsraad er op 24 Januari ook nog een bijeenkomst zal zijn van de Trustschapsraad en de achtste zitting van de Economische en Sociale Raad 7 Febr. zal aanvangen. Verder deelde Lie mede, dat het tweede deel van de zit ting der Assemblée op 5 April te Flushing Meadows zal beginnen. Het werk der commissies zou in Lake Suc cess worden verricht. Naar vernomen wordt heeft het Is raëlische kabinet gisteravond in prin cipe het bevel van de Veiligheidsraad tot staken van het vuren aanvaard. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat het bevestigende antwoord van Israel onvoorwaardelijk zou zijn en dat Israel de wens zou uitspreken spoe dig wapenstilstandsbesprekingen te be ginnen. In het antwoord zou voorts de verzekering worden gegeven, dat het vuren zou worden gestaakt 24 uur na dat het antwoord aan de Veiligheids raad is overhandigd, aldus deze krin gen. Israel heeft gisteren voor het eerst officieel toegegeven, dat zijn troepen de Egyptische grens hadden overschre den. Een woordvoerder zeide. dat een strijdmacht zich had teruggetrokken doch onthulde niet, of alle Israëlische troepen zich nu uit Egypte hadden te ruggetrokken. De woordvoerder zeide verder, dat de strijdmacht, die op Egyptisch gebied doordrong verscheidene Spitfires op de grond buitmaakte, toen zij vlieg velden in het gebied van El Arish over meesterde. Installaties, startbanen en gebouwen werden vernield, voordat de strijdmacht zich terugtrok. Als deze af deling verder op Egyptisch gebied had willen doordringen, zo vervolgde de woordvoerder, zou er „niet veel ge weest zijn dat ons had kunnen tegen houden". De afdeling overschreed de Egyptische grens bij de grenspost Awoegeila achter een Egyptische co lonne aan, die zich uit Palestina terug trok. FRANSE ERKENNING VAN ISRAEL? In kringen, die nauw in contact staan met de Israëlische regering, voor spelde men vandaag, dat Frankrijk Israel voor het eind van Januari zal et kennen. Cochran naar Washington Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag avond medegedeeld, dat H. Merle Coch ran, de Amerikaanse afgevaardig de bij de Commissie van Goede Dien sten in Indonesië, is teruggeroepen voor raadpleging. In de mededeling werd verklaard: „Deze stap is gedaan naar aanleiding van de recente actie van de Neder landse regering in Indonesië, welke de pogingen van de Commissie van Goede Diensten om door middel van vreedzame onderhandelingen een be vredigende regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft onderbroken". NI WIN-KLM-PAKKETTEN BLIJVEN NOG IN BATAVIA In verband met het wegvallen der luchtverbinding tussen Nederland en Indonesië zijn in Batavia ongeveer 1590 NiwinKLM paketten opgeslagen, die nog niet naar ons land kunnen worden verzonden. Zo spoedig mogelijk zullen deze pakketten naar Nederland worden overgebracht en aan de geadresseerden v/orden uitgereikt. WERELDVAKVERBOND SOLIDAIR MET INDONESISCHE VOLK Het secretariaat van het wereld vakverbond heeft een verklaring uit gegeven waarin wordt gezegd, dat het Wereldvakverbond solidair is met het Indonesische volk, dat voor zijn onafhankelijkheid vecht, en heeft af schriften van deze verklaring toege zonden aan de V.N. en de Veiligheids raad. OOK LANDINGSVERBOD IN IRAK Ook Irak heeft een verbod tot lan ding van Nederlandse vliegtuigen op zijn grondgebied uitgevaardigd in verband met „de Nederlandse agres sie in Indonesië." De Nederlandse regering is van dit besluit op de hoogte gesteld. Een vliegtuig van de „British South Americain Aiways" is met 9 passagiers en een bemanning van zes, bij de Bra ziliaanse kust brandend in zee gestort. Drie passagiers kwamen hierbij om het leven. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1