Van de Stad at Omgeving, Cantecleer bracht „De Vreemdeling'' Snelvries" AGENDA Bergense schilders exposeren Een toneelspel van Anton Coolen Pelten Heer-Hugowaard Egmond aan Zee Hensbroek Umuiden Scheepvaartberichten Herr Moses v Hameln ontmo In onze groep zij ter dood veroord Hoewel „De Vreemdeling", het to neelspel van Antoon Coolen, dat gister avond door „Cantecleer" op de plan ken van het „Gulden Vlies" ten tonele werd gevoerd een nobele strekking heeft, mogen tegen dit stuk toch be zwaren Avorden aangevoerd. Na in het eerste en tweede bedrijf aanvaardbaar te zijn, verlaat de auteur in III de weg van 'het waarschijnlijke om aan het slot verschillende acteurs Voor schier onoplosbare moeilijkheden te plaatsen. Dat „Cantecleer" desondanks de zaal tot enthousiasme heeft kunnen bren gen, pleit zowel voor de tonelisten, als voor de dankbaarheid van het publiek. Met de keuze van Coolen's toneelspel heeft de vereniging bewezen over een grote dosis moed te beschikken. Er werd zeer veel van de dames en heren gevergd en dat men de voorstelling dan ook niet gedurende de hele opvoe ring op een hoog niveau kon plaatsen zij „Cantecleer" »van harte vergeven. Het voornaamste was, dat er hoogte punten waren, waarin uitstekend spel geboden werd. In dit verband willen wij in de eerste plaats noemen de heer Martien Wessels als de vreemdeling. Vooral in de scene waarin hij het verhaalvan zijn misdaad vertelt, wist de heer Wessels te overtuigen en viel zijn creatie te loven. Mej. Bep Speet, die behalve de regie ook de i-ol van Agnes vervulde, sloot zich hierbij keurig aan. Wij vermoeden echter, dat haar taak als regisseuze zwaarder is geweest dan de opgave Agnes inhoud te geven. Na een weifelend begin kwam de heer Toon Buissink als Meester Johan Bosch er allengs beter in, met als slotconclusie: een verdien stelijk resultaat. Mevr. C. J. de Moel- Stokhof had een dankbare moeder-rol. welke gelegenheid zij met beide han den heeft aangegrepen. De jeugdige Gerard Berkhout (Martijn) verdient 'n extra woord van lof en veroverde stor menderhand de harten van het publiek. Theo Koehorst had het als Rudolf niet moeiliik. in tegenstelling tot de heer Jac. Beentjes als de Vader. Met de heer Wessels had de heer Beentjes wel de lastigste taak. .Tammer was het. ^at ziin creatie overtuiging miste. Een al te vlotte rolkennis deed daarbij afbreuk aan de kracht, waarmede de Padvindersfilm „Ridders zonder harnas" er vooral om, wacht niet tot het laatst, 4, de Cinema Americain, Doelenstraat, een speciaal padvindersfilmprogramma worden gedraaid, vanwege de filmdienst van het Nationaal Hoofdkwartier der Nederlandse padvinders. De hoofdfilm is de speciaal voor de Nederlandse pad vinders door de firma Multifilm te Haarlem vervaardigde geluidsfilm „Rid ders zonder harnas". Direct na het ge reedkomen is de film in Theater Kri- terion te Amsterdam voor vertegen woordigers van de Nederlandse pers vertoond, met als verheugende uitslag dat de film door de pers gunstig werd beoordeeld, en zowel om het initiatief als het resultaat werd gewaardeerd. De film is geschikt voor alle leeftijden De inhoud van de film? Dat vertellen we niet, want natuurlijk komt iedere welp, verkenner, kabouter en padvind ster naar c /ze padvindersfilmvoorstel ling. Wat we wel kunnen vertellen is dit: dat er door de 37e troep van de N.P.V. uit Amsterdam, die in deze film heeft gespeeld, hard gewerkt is. In Om men op het bij uitstek mooie padvin derscentrum werd een groot deei van de film vervaardigd. Alleen daarom, is het zien van de film de moeite waard. Iedere padvinder kent „Ommen" als een toverwoord. Welnu, je kunt nu vlak bij huis Ommen zien, en dan nog maar als toegift. Want het spel en het verhaal van de film blijft hoofdzaak. In Amsterdam werd een deel van de film gemaakt voor buitenopnamen in de binnenstad, in de omgeving van Haarlem werd het kampvuur gefilmd, en ook in de Ruïne van Brederode is heel wat gebeurd. Kosten noch moeite zijn door de filmdienst gespaard om een goede ECHTE padvindersfilm te brengen. Een indruk van de film zelf krijgt U uit deze aankondiging niet, dat is ook de bedoeling niet. Kom de film zelf zien, en breng ouders, familie en kennissen mee. Je laat hen dan „pad vinderij" zien,' zó dat ze allemaal enthousiast worden voor het padvin- derswerk. De geluidsfilm „Jamboree Moesson" en de Engelse film „Good companions" staan ook op het program. Om zoveel mogelijk padvinders en belangstellen den de films te laten zien, is de toe gangsprijs zo laag gesteld, dat het be zoeken van de voorstelling voor nie mand een bezwaar kan zijn. De leiders en leidsters, die ook voor kaarten kun nen zorgen, weten er meer van! Denk witte kool 5.906.20; 4000 kg. Groene want de film komt maar éénmaal in Alkmaar! heer Beentjes vooral in het begin zijn smidsrol op de planken had moeten hameren. Aan mej. Speet zouden wij de vraag willen stellen of in deze dorpse omge ving niet te goed Nederlands werd ge sproken, terwijl het nalaten van het dankgebed na de maaltijd een fout was, waaraan „Cantecleer" zich niét schul dig had mogen maken. Zoals gezegd, heeft het publiek het gebodene op hoge prijs gesteld en' is dit niet veel belangrijker dan de cri- tische opmerkingen van uw verslagge ver? Een hartelijk applaus na ieder bedrijf, aangevuld met enthousiast voetgetrappel aan het slot, vormden de welverdiende beloning voor de moeite, welke men zich getroost had. M. „Het beste In 1949" VAN DE POLITIE Deze week is ingebroken in een pand aan de Van der Woudestraat, teiwijl de bewoners van het huis eni ge dagen uitstedig waren. Verscheidene buren zagen, dat de tuindeuren openstonden. Daar men meende, dat dit door de storm ge beurd was, spijkerde men de deuren dicht. Het is echter duidelijk, dat on bekenden daarvóór reeds hun slag hebben geslagen. Uit het dressoir wordt een'bedrag van 60 vermist en verder 3 bonkaarten, 1 tabakslcaart en een kaart voor diversen. Door een dame is aangifte ge daan van diefstal van een porte feuille. Terwijl zij in een warenhuis r§n het winkelen was, werd uit haar boodschappentas een portefeuille ge stolen, waarvan de inhoud bestond uit 200 en twee textielkaarten (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Duel in de zon; Victoria Theater, 8 uur: De liefde van Marianne; Cinema Americain, 8 u: Straatmuzikanten. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De strijd om de atoombom (14 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: Een huis in de Dulcimer- straat (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De slavin van Haroea (14 jaar). BONNEN HALEN Donderdag: H van Helder tot einde H; Vrijdag: I en J. OBDAM: Alle inwoners. VEILING In de op 5 Jan. j.l. in café Beemster ran het Waagplein te Alkmaar door notaris G. A. Verkade gehouden vei ling zijn de navolgende te Alkmaar gelegen percelen ingezet: 1. Woonhuis met schuurtje en erf, Spoorstr. 69, door J. C. Demoitié te Castricum, op 4660. 2. Woon- en winkelhuis met erf, Hekelstr. 27, door J. C. Demoitié voorn., op 2910. 3. Woonhuis met erf, 1ste Tuindwars straat 27, door D. Sijbel te Alkmaar, op 2220. 4. Woonhuis met schuurtje en erf, Bnomkampstr. 13, door J. W. van Wees te Alkmaar, op 3020. 5. Woonhuis met erf, Baanpad 33, door K. A. Klerk, te Alkmaar, op f 1010. 6. Huis, waarin woning en smederij, Süksteeg 10, hoek Spanjaardstr. 20. door J. C. Demoitié voorn., op 6500. 7. Pakhuis met bovenwoning, Slik- steeg 9 en 9a, door A. Hildering te Oudorp, op 7060. 8. Woonhuis met schuurtje en erf, Dr. Schaepmanstraat 25, door S. Smit te Alkmaar, op 4800. 9 Woonhuis met schuurtje en erf, Dr. Schaepmanstr. 17, door S. Smit voorn, op 4700. De afslag en definitieve toewijzing blijven bepaald op Woensdag 12 jan. a.s. in café Beemster voormeld, des nam. te 3 uur precies. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes, z. van C. Pee- reboom en M. Horseling. Wilhelmina A. M., d. van P. Hoeben en A. C. E. Lengers. Jacoba N., d. van G. Noord huis en E. A. Groot. Anna M. C. H., d. van P. J. J. Hilbrand en W. Holt. Gerrit, z. van A. van de Wetering en B. Brinkman (te late aangifte). Getrouwd: Pieter D. Luiji en Jo hanna P. Kaandorp. Anton Vinke en Geertruida Pauw. Overleden: Lourens Mulder, 85 jaar, gehuwd met H. Rijkersen. Pe trus J. J. Putter, 1 dag. Sietske van der Veen, 70 jaar, gehuwd met A. L. Haanstra.- „DE DOORMARS" LIE» ACHTERSTAND OP. De eerste wedstrijd die de Klaverjas- club „De Doormars" speelde is een ne derlaag geworden. De nederlaag is ech ter maar zeer gering en bovendien was de tegenstander een jarenlang bestaan» de vereniging. Het was de vereniging 't Vissertje uit Wormerveer die in hotel London gisteravond op bezoek was. De gasten behaalden *563 punten, terwijl de Door mars met 4292 punten genoegen moes ten nemen Het was echter slechts de helft, van de wedstrijd, want a.s. Maan dag gaan de Alkmaarders naar Wor merveer waar de tweede helft zal wor den gespeeld. De achterstand van bijna 300 punten kan daar dus nog worden weggewerkt. Van dg Bergense kunstschilderes, wijlen mevrouw F. Rutgers van der Loeff-Melringen wordt de 14de Januari bij het Internationaal Cultuur Centrum in het Vondelpark-paviljoen t„ Am sterdam een herdenkingstentoonstelling gehouden. Een uitgebreid comité heeft daartoe de voorbereidingen getroffen. Zitting daarin hebben de burgemeester van Amsterdam, Mr. Arnold d'Ailly, de burgemeester Wan Bergen, dr. W. Huy- gens, dr. N. R. A. Vroom, van de af deling Kunsten, Den Haag; mr. A. de Roos, wethouder van Amsterdam; D. A. M. Binnendijk, hoofd afd. Kunst, Am sterdam; Herman van den Eerenbeemt; Ger Gerrits-(Pertheine). voorzitter der graphici; Hildo Krop, voorzitter Ned. beeldhouwkring; mr. P. J. Mijksenaar; jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur Stedelijk Museum te Amsterdam, te vens voorzitter Federatie van Beroeps- kunstenaars, Gerard van Vliet, J. J. Voskuyl, voorzitter B.B.K.; Jan Wie- gers; Johan van Zweden, voorzitter vakgroep schilders; en verder de Ber- genaren: mr. A. F. Kamp, voorzitter van het Kunstenaarscentrum, Bergen; A. Roland Holst; J. H. Roggeveen; Mat- thieu Wiegman; mevrouw M. Boender maker en mevrouw J. M. B. Diesfeldt. Vis exposeert te Amsterdam Dirk Vis opent Zaterdag a.s. bij Santé Landweer te Amsterdam een tentoon stelling van recente tekeningen. Ge- exposeerd worden niet alleen portret ten van bekende Bergense persoonlijk heden, ook een aantal tekeningen ge maakt naar oude meesterwerken di» dit jaar op de grote tentoonstelling van de Münchener Pinacotheek te Amster dam te zien waren. Het gaat hier niet om copieën in de gebruikelijke zin van het woord. Bij een onderhoud dat we met de schilder hadden gaf hij de vol gende uiteenzetting: Het gaat bij deze copieën om eigen persoonlijke visie. „Ik heb mij bij het portret van Karei V van Titiaan strikt beperkt tot 'het essen tiële in de trekken van de grote vorst, van deze bedrogen en wantrouwende oude man, juist, naar ik meen, door deze beperking nog iets navranter dan in het pompeuze origineel. Ik heb ook b.v. Christus aan het kruis en het Laat ste Avondmaal van Giotto, en het vi sioen van St. Bernhard van Giorgione in dezelfde simpele lijnen weergegeven als de portretten der Bergenaren. Wel is er natuurlijk verschil tussen de schetsen naar het leven en die naar de oude meesterwerken. In laatstgenoem de is, naast gelijke eerbied, een grotere rust. In eerstgenoemde lijkt het mij toe dat ik strijd heb te voeren tegen be paalde karaktertrekken van mijn mo del." Wat Dirk Vis wil is onder de zicht bare uitbeelding van de persoon die zijde van de menselijke ziel te geven welke z.i. hét meest levensvatbaar is. Deze zijde zou de persoonlijkheid be palen. Dirk Hubers in de Maasstad Dirk Hubers, de Bergense ceramist, heeft een tentoonstelling bij 't Constigh Werck te Rotterdam van zijn potte- bakkersproducten. De Rotterdamse pers beoordeelt' het werk zeer gunstig. Men wijst op het verbreken van de oude traditie en het zoeken van nieuwe we gen. In het bijzonder worden figuur en kleur geroemd. Men spreekt van een opmerkelijk talent. Van Jan van Herwijnen kocht het Stedelijk Museum te Amsterdam een bosgezicht aan. Buitendien stond de schilder drie doeken af in bruikleen, twee uit 1926 (waaronder het Parijs Pleintje) en een naakt uit 1941. Direc teur Sandberg heeft het plan dit werk op te hangen in een nieuw zaaltje dat deze maand ingericht zal worden voor levende schilders. Begin Maart oppnt Van Herwijnen voorts een tentoonstel ling bij Van Lier te Amsterdam met re cente schilderijen, waarbij ook werk dat het KCB te Bergen reeds deze zo mer exposeerde. AANBESTEDING. Burgemeester en wethouders van Bergen besteedden Dinsdag ten raad- huize in het openbaar aan het leveren en vervoeren van pl.m. 2500 M3 zand voor ophoging van een terrein aan de Kogendijk en voor ophoging van een weglichaam voor een te maken vent- weg ten O. van de Nieuwe Bergerweg met bijkomende werken. A. Tuin te 't Zand f 3725, N. Min te Bergen f 5550, J. Punt te Bergen f 8459, P. Bakker te Bergen f 3765. L. Koopman te Bergen f 5783, Beuving te Beemster f 8177, Koorn te Alkmaar f 6270. DE HEER LUCARDIE SPREEKT. Voor de tweede maal zal de heer Lucardie van Zeist in Bergen komen spreken over het herstel van het volk Israel en de wederkomst van Christus. Ter verduidelijking van zijn onderwerp zal de spreker een z.g. profetische kaart bij zich hebben, terwijl er gelegenheid zal zijn tot het stellen van vragen. De lezing wordt wederom gehouden in het Evangelisatiegebouw Maranatha. Dr. van Peeslaar Vrijdagavond 8 uur. De toegang is vrij. ONDERHOUD PETTEMER- ZEEWERING De hoofd-ingenieur van de Rijks waterstaat te Haarlem zal binnenkort overgaan tot het aanbesteden van het jaarlijks onderhoud van de Pettemer- zeewering. De betreffende stukken kan men in zien ten burele van de hoofd ingenieur te Allernaar en ten kantore van de technische ambtenaar, de heer E. de Bruijne, te Den Helder. Bij deze laatste kan men op '21 Januari ïnlïclV tingen Verkrijgen. Ambtenaar, geef ons een huis Een probleem, dat voorlopig nog wel enige tijd actueel zal blijven en dat in wezen heel de bevolking aangaat, de woningnood, heeft de schrijver en jour nalist Albert Welling tot onderwerp ge kozen voor zijn toneelstuk: „Ambtenaar, geef ons een huis". Een verzuchting, die menigeen in de afgelopen jaren reeds zal hebben geslaakt. Aanvankelijk gespeeld door bewoners van de Utrechtse wijk C, werd het door Amsterdammers, bewoners van de Jor- daan, overgenomen, die er onder goede regie een uitmuntende opvoering van hebben weten te maken. Met veel suc ces werd het stuk, niet alleen in de hoofdstad, maar op vele plaatsen door geheel het land opgevoerd en de sug gesties, die de schrijver van het stuk in .Ambtenaar, geef ons een huis" aan de hand doet, zijn dermate de moeite waard, dat het alleszins lonend zal zijn deze ook onder de aandacht van het Aikmaarse publiek te brengen, al zal men er niet direct een oplossing van het nijpende woningprobleem in kun nen vinden. Op Zondag 16 Januari a.s. komt dit stuk r.far Alkmaar. Het wordt in het Gulden Vlies gespeeld in een originele bezetting: mensen, die zo uit de be slommeringen en de zorgen van het da gelijks léven zijn weggehaald en die hun visie op a"Tt probleem op duidelijk te verstaan zullen geven. Een op voering, die interessant genoeg is, om mede te maken. HET ONGELUK TE CULEMBORG Naar aanleiding van een bericht in een der andere plaatselijke bladen als zóu het stoffelijk overschot van de heer J. de Jong, die op 6 Dec. j.l. te Culem- borg bij cle spoorbrug om het leven kwam, te Düsseldorf (Did) gevonden zijn, delen wij mede, dat dit op geen enkele grond berust. Het stoffelijk overschot van de heer De Jong moet nog steeds als vermist worden be schouwd. GUNNING ONDERHOUDSWERK Door de Genie werd aar. onze plaats genoot de heer J. Sietsma opgedragen voor een bedrag van f 12.700,het onderhoud van de Genie-gebouwen gedurende het jaar 1949 te Heiloo, Bergen en Alkmaar. Polderpeilverbetering Over de verbetering van het polder- peil te Heer-Hugowaard zijn zo lang zamerhand in de verschillende verga deringen al heel ,wat woorden van voor- en tegenstanders gewisseld. De plannen zijn thans zover gevorderd, dat bij het polderbestuur Van de Ned. Heide Maatschappij een begroting is binnengekomen met betrekking tot de kosten van de uit te voeren werken. (Een en ander 'is geraamd op 550.Ö00. Waarop 44 pet. overheidssubsidie kan ivorden verleend, zodat de kosten voor de polder nog zouden bedragen 308.000. Buiten dit bestek valt de verbetering van de vaarten langs de wegen met totale kosten van 100.000 wegens loondienst en 29.500 voor bij komende kosten, totaal 129.500. Van dit laatste bedrag zou de polder f 49.500 voor zijn rekening dienen te nemen. Dit laatste werk zou in D.U.W. uitvoering kunnen geschieden. Aan de uitvoering van deze werken is o.m. de voorwaarde gekoppeld, dat een en ander moet worden aanbe steed en dat de directie zal berusten bij de Ned. Heide Mij. De subsidie toezeggingen gelden tot ultimo 1951. Het polderbestuur is voornemens deze aangelegenheid binnenkort te be spreken in een vergadering van plaat selijke land- en tuinbouwverenigingen. leden van. het polderbestuur, terwij] tevens land- en tuinbouwdeskundigen zullen worden uitgenodigd. i v v BURGERLIJKE STAND Óeboren:' Philippus, zoon van Ph Stam en KI Stam Leendert, zoon van W Zwart en L Gouda Anke dochter van J Koeman en J Hoogkamp Petrus Th W M, zoon van J Liefting en G Rum- ping Johanna dochter van J C Lief ting H P M Koopman Aldert, zoon van J Dekker en F Glas Anna C, dochter Van W Groen en C A Ranzijn Ondertrouwd: Petrus E J Hoppe- ner en Engeltje Wijker Getrouwd Pieter Vuil en Grietje Broek Arend J Kleinenberg en Jeanne R L Schoone Franciscus A Vos en Adriana A Kuyper Pieter Gouda (te Egmond-Binnen) en Arendina E van der Pol Wilhelmus Degen #(te Renkum.) en Maria Stam Overleden: Trijntje Heere 77 jaar, weduwe van G Buis Theodorus H Bont, Ï1 jaar, echtgenoot van S Sprengers (over leden te Alkmaar) Neeltje de Groot, 67 jaar, weduwe van G de Groot (over laden te Alkmaar) LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: Ch en M Pauw, uit Amsterdam naar Prins Hendrikstraat 12; Maria H F Petri, uit Alkmaar naar Wilhelminastraat 14; Geertruida A van der Pols, uit Heemstede naar Prins Hen drikstraat 25; Wilhelmina Nassette, uit Haarlem naar Julianastraat 82; Neeltje Kempenaar, uit Oostvoorne naar Juliana straat 67; Johannes G A Zentveld en gezin, uit Alklhaar naar Voorstraat 34; Hendrik je Meestér uit Hoorn naar Voor straat 45; Louisa D M Mooijman, uit Heerlen naar Voorstraat 65; Jantina M J de Vries( uit Franeker naar Julianastraat 82; Gerard Goude en echtgenote, uit Purmerend naar Voorstraat 45 Vertrokken: Gijsbert J H van Uden en echtgenote naar Alkmaar Luttik Oudorp 7: Petrohella A Klinkenberg naar Cas tricum, Tetburgstraat 10; Pieter de Boer naar Sassenheim, Hoofdstraat 310; Arie Prins naar Den Helder, Buitenhaven 5; Anniè R van der Vlerk naar Alkmaar, Westerweg 133; Grietje Koper naar Texel, O 43; Henri Eyman naar Lèident Rijn en Schiekade 80; Cornelia I E J Jas per& naar Breda, Wethouder Rombout- siraat 5 De practijk .van dokter Belonje, die zich te Rotterdam gaat vestigen, is over. genomen door dr J C M Heiier BOND VOOR STAATSPENSIONNERING De Bond voor Staatspensionnering der afd. Hensbroek-Obdam geeft op Zaterdag 8 Jan. in café Kossen "te Hensbroek haar jaarlijkse propagan- da-avond, waarop zal optreden het Andijker Toneelgezelschap met „Kin deren van ons Volk", een spel van het land in 5 bedrijven, naar de romans „Kinderen van ons Volk" en „De Schone Voleinding" van Antoon Coo len. Ongetwijfeld zullen velen zich op maken om deze mooie avond te be zoeken. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 45 kisten schar; 4 kisten bot. De prijs van do bot was f 60 per 50 kg. Besommin gen IJm. 276, f 519; UK 86, f 80; 115, f 44; 194, f 70; 72, f 49; 184, f 64; 114, f 39; 46, f 63; 144, f 54; 169, f 85. Mist belemmert scheepyaart Opnieuw is door de mist stagnatie opgetreden in het scheepvaartverkeer. 1300 vrouwen en kinderen, die gis termiddag aan boord waren gegaan van het in de Amsterdamse haven lig gende m.s. Johan van Oldenbarnevelt dat om vijf uur naar Batavia zou ver trekken, zullen nog even moeten wach ten alvorens zij. het Noordzeekanaal zullen opvaren: de mist maakte het vertrek onmogelijk. De vrouwen en kinderen reizen naar Indonesië teneinde zich daar bij vader of echtgenoot te voegen. Voor de 110 kinderen onder de 3 jaar, die even eens aan boord zijn, heeft de Mij.Ne- c'erland een speciale luiercentrale in gericht. Een staf van kinderverzorg sters zal gedurende de reis de taak van de moeders verlichten. Kanitein van het schip is gezagvoer der W. F. Rappange, die met deze reis zijn eervolle staat van dienst bij de Nederland besluit. De kustvaarder „Oranje", die gister tegen 9 uur binnenkwam, is tot nu toe bet laatst aangekomen schip te Rot terdam, terwijl 's nachts omstreeks vier uur de Engelse „Dalewood" als laatste schip vertrok. De diensten op Engeland hebben tot nu toe geen ver traging ondervonden.^ Verscheidene schepen zijn voor de mond van de Nieuwe Waterweg voor anker gegaan om het optrekken van de mist af te wachten. Ongecorrigeerd Minister Drees te Batavia Minister Drees is hedenmiddag tt 16.15 uur Bataviase tijd aangekomen ojï! het vliegveld Kemajoran, in de Con. t stellation „Delft". Hij verklaarde, naar;/ Indonesië te zijn gekomen om besprt. kingen te voeren met de vertegenwoor. - digers der Nederlandse regering en dat 't van deze besprekingen zal afhangen j< met welke personen hij verder contact zal opnemen. Ter begroeting van minister Drees I waren op het vliegveld aanwezig gene.l raai Spoor, vice-admiraal Pinke, dr.l Koets, de leden der CvGD Herrema'nsl en Critchley, de gouverneur van Bata-S via, Hilman Djajadiningrat en het! hoofd van de directie voor het Verre Oosten, de heer Elink Schuurman. Op de vraag, of hij Moh. Hatta ecl andere republikeinse leiders zou ont-l moeten, zeide de heer Drees, dat hij uil- de eerste plaats naar Indonesië is geko men om de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en de leden der voor lopige federale regering te ontmoeten „opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig begrip heerse". Dr. Drees zeide, dat hij een goede - reis had gehad, met stopplaatsen op| Malta, te Sjarjah en te Bankok en dat het vliegtuig, waarmede hij de reis maakte, geen post aan boord had, dochj dat er wel luchtpost onderweg is. De bevolking van N.-Holland in 1947 In het Prov. Blad van Noord-Hoi- land wordt een overzicht gegeven van de loop der bevolking in elke gemeen te van deze provincie in 1947. De cij fers hebben,.in het bijzonder voor de grote gemeenten, niét véél waarde meer, omdat er al weer een jaar is voorbij gegaan sinds de opgaaf van 31 December 1947; zo zien we voor Haarlem opgegeven 158.715. Het aantal is nu de 160.000 al voorbij. Bijna alle gemeenten zijn in inwonertal toege nomen, een enkele Marken slechts met 1 persoon, een andere, Midwoud, handhaafde zich een jaar lang op 1169; en Avenhorn bleef op 1598 staan. Enige zeer kleine gemeenten zijn in 1947 in bevolking achteruit gegaan. Dit zijn: Andijk, dat elf inwoners verloor: Haarlemmerliede en Spaarnwoude viel van 3571 op 3538 terug; Hoogwoud van 2632 op 2585, Nieuwe Niedorp van 2049 op 2046, Opperdoes van 1399 op 385, Oudendijk van 441 op 427, S"her- oierhotn van 1207 op 1192. St. Maarten van 1511 op 1485; St. Pancras van 1583 op 1574, Spanbroek van 2232 op 2223, Wervershoof, Wieringerwaard en uid- en Noord-Schermer deelden dit lot. Opvallend is de groei van Wierin- germeer van 3449 tot 4369. Katwoude heeft zich gehandhaafd ls de kleinste gemeente van de pro vincie, al heeft ze nog kans gezien haar aantal inwoners van 250 tot 256 op te voeren. GEHEIMZINNIG STERFGEVAL TE AMSTERDAM In het Wilhelmina gasthuis te Am-I sterdam is gisteravond de 28-jarige zeeman T. P. onder verdachte omstan digheden overleden. De Justitie heeft! daarom onmiddellijk het lijk in beslag! genomen. Naar is komen vast 'te staanl is de zeeman op Oudejaarsavond uitl een café in donker Amsterdam kort,, na sluitingstijd verwijderd. Hij ging naar zijn huis op de Öudezijds Achter-1, burgwal en vertelde zijn vrouw, dat hij op straat vóór het café door driel mannen vreselijk was mishandeld aai:| het onderlichaam. Toen hij op Nieuw jaardag uit zijn bed wilde stappen g stortte hij neer. Hij moest naar het W.| G. worden overgebracht. Abbedijk, 4-1 van New York naar Phi-!. ladelphia Amstelveen R'dam—Calcutta 4-1 van Antwerpen Alphard, 4-1 van Porto Alegre naar R'dam Bloemfon-'' tem. Kaapstad—A'dam, passeerde 4-1 Kaap Blanke Drente, New Orleans—Java 5-11 te Belawan Garoet, 5-1 van Makassar 8 '.e Balik Papan Merwede, 4-1 van Dur-I ban naar Lorenzo Marquez Oranjefon-J teln, 4-1 van Kaapstad naar East Londenf Polyphemus Makassar—Londen pas-S seerde 4-i Otiëssant Rarija, 5-1 van Tri tT nidad te Kaapstad Roepat, New York-i, Java, 4-1 van Colombo Salando 5-1 vang Genua te Casablanca verwacht Sloter-1 dijk, Java—New York, 6-1 te Singapore! verwacht Straat Soenda, 4-1 van Lo-1 renzo Marquez te Zanzibar Sumatra, BataviaA'dam 4-1 van Belawan Ta- bian 4-1 van Batavia naar Semarang j Tawali, 5-1 van Soerabaja te Makassar Tibia (t,) 5-1 van Singapore te Kaapstad Bantam, Java—R'dam, passeerde 3-1 21 uur, Kaap dei Armi Kota Gede Java- New York, 4-1 van Penang Slamat, Java—R'dam. 4-1 van Belawan Tji- pnnas New OrleansBahrein, passeerde 4-1 Makalla Waterman. 4-1 van Bata- vla via Karachi naar R'dam WiTlêm Ruys, BataviaR'dam, 4-1, 22 uür, van Singapore Zaan 4-1 van Korsnaes (Zweden) naar Hudiksvall Nieuwe marinecommandant in de Antillen De commandant der Koninklijke Ma rine in de Nederlandse Antillen, de kapitein ter zeê F. H. M. van Straelen, is eervol van zijn functie ontheven. Als zijn opvolger is aangewezen de kapi tein ter zee M. M. Meress, die inmid dels reeds naar Curagao is vertrokken. RIJKSZEEHAVEN NIEUWEDIEP Door de hoofd-ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in het district Noord-Holland te Haarlem werd het onderhoud van de Rijkszeehaven het Nieuwediep opgedragen aan de fa. I. C. Kooijman te Harlingen. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK, 6 Jan. 1949. - 63000 kg rode kool 8.20—12.90; 54000 kg gele kool 6.90—8.20; 25000 kg groene kool 14.2017.00; 75000 witte 'kool 5.90—6.20; 1200 kg witlof I 32.00— 37.00; witlof II 2400—30.00; 1500 kg peen IT 5.70; peen III 6.10; 22000 kg uien 7.00—8.00. NOORD SCHARWOUDE, 6 Jan. '49. 140.000 kg rode kool 8.20—12.40; 73000 kg gele kool 6.90—9.40; 135.000 kg D. witte kool 5 96.20; 4000 kg Groene kool 14.10—16.20; 25000 kg uien 5.50—8; 4000 kg peen II 5.70 en III 55.70. WARMENHUIZEN, 5 Jan. 45.000 kg. rode kool 8,2012,20; 5700 kg. gele kool 6,908.80; 29.500 kg. Deense witte kool 5.906; 800 kg. uien 8; 2800 kg. peen II 5 70, III 4,70; 3000 kg. bieten I 6,10. ALKMAAR. 5 Jan. Witlof I 39—51, II 2233; rode kool 8.2014; savoye kool 79; groene kool 1428; spruit- kool I 38—56, II 20—30; boerekool 17— 33; andijvie 3471; rode bieten 68; winterpeen 6 208; waspeen 10—13; uien 4.308; prei 712; knolselderie stuks 3.506; selderie bos 36; Goud- reinetten 6475; Winterjan 78; IJsbout 75. *1 'r\ - V. -. A- cameraman van Multifilm uit Batavia, de heer Brijers, op de wey lus- Kepandj'an ert Wlingi in gesprek met enkele Indonesiërs, die aan de kant van de weg de Nederlandse colonnes rustig gadeslaan. TJA, DIE HAUPTWACH 1 verblijf in Lüttrlnghaui type, die zijn afkeer van ontevredenheid met de hl zamerhand groeit zijn vü tijden onder de belachelijk van de dag lastig over de vrienden in één cei zitten We weten, dat hij met ins tenr in discrediet te breng t'EN KLEINE BIJDRAGE eindelijke overwinning dent met Herr Moses, de 1 van onze vleugel. Ik kan zondre aarzelen het proto Duitse gevangenisbewak/ Hoewel hij niet onvriende. ongevaarlijk is, bezit hij aangename neiging tot ci neiging viert hij, met koi kingen, de gehele dag op een morgen ontdekt hij, dat van om vijf uur op te staa: zes aan het werk te gaan staat uit het naaien van op een lapje stof!), weer i bijt in bed kruipen en wanneer hij om half ach voor de Kübel maakt. C morgen zit ik in mijn dek en laat hem te lang wacht zijn hoofd om de hoek steekt en ons alle drie, de tens, de ingenieur en mij, i ze matrassen ziet liggen. ogen niet geloven. Dat is nog nooit.... Hij kijkt me en zijn ogen puilen uit zi. „Aber meine Herren, da nicht!" Zwijgend klauteren we „Das geht doch nicht", met een vreselijk gebrul, gen alle voorschriften in, ren! Dat is verschrikkelijk Hij is onbeschrijfelijk i gooit met een knal de deur bulderend de gangen door vijf minuten terug om d; wijd open te zwaaien en wi te tieren: „Das geht doch negen of tienmaal verschi. 't laatst en zegt dreigend, t dit nog éénmaal gebeurt, de Hauptwachtmeister zal porteren en als dat niet h directeur persoonlijk. Om der wille van de lieve we ons drie dagen lang aa want we weten heel goed, d de tegen die tijd gestild 2 hebben inzoverre gelijk, r.iet om vijf uur controleer ses houdt ons in de gaten! I een gewoonte van vier- of een dag onze cel te komen Hij heeft een afschuw van we moeten werken met uit stapels materiaal vindt hij voor critiek. Het meest an zijn inspecties is echter zijr je: het kastje aan de muur, de kommen, ons eetgerei i hebben staan. Elk stuk heel geschreven plaats in de k; keer als Herr Moses binnt derwijst hij ons ,hoe alles j' neergezet worden. Het hem buiten zichzelf. „Ieh hab' doch gesagt P' stchen!" gilt hij iedere ke< een theatraal gebaar schuil dan naar de andere kant. van het geval is, dat wij nooit aanraken en dat hij aldus briesend, zichzelf cor gaat zo twee weken door, Hauptwachtmeister roept, ons een uur lang over zijn met de Russen in de oorlc en gaat uitvoerig op het van luchtaanvallen. Zelf he buis en zijn vrouw en twe verloren. Een zoon is aan front gesneuveld en hij woi zijn enig overgebleven kin karig gemeubileerde kamer ,.U ziet", zegt hij, „dat i enigen bent, die moeten 1 zou voor ons allemaal veel wanneer we ophielden n voeren. Het is in ieder ge ogeffblik toch hopeloos!" Wanneer hij op het pur vertrekken, herinnert hij om hij hier geroepen is ei ons Herr Moses niet zo te mj heeft zijn huis en een loien en is door het grote tekort totaal overwerkt. D13 MAN MET de bijbelse echter niet tevreden en j.ier»moeten we °P rappe directeur. Niemand maakt rust en geen ogenblik is d< - ons opgekomen af te s we ons zuilen verdedigen. Ik ben de tweede, die b: pen wordt en krijg een ne standaard-speech, dat „ik al toch moet begrijpen," dat er ï,e.e,rsïï; Tegen Boutens heel blijkelijk dezelfde rede Mijn verdediging is, ZOals ik c.ezelfde als die van Bouten Moses te veeleisend is, zich glas onlogisch gedraagt en ren ons in alles naar hem t maar zonder succes. „Hij is achtig", zeg ik, net als Bo moet overwerkt zijn". Daarna moet de dokter o; na de rede van de direeteu: Huizinga zich precies als i met meer gezag. „Ik heb hem verteld, dat nauvjkeurig geobserveerd h« hij ons op de terugweg naar ik heb gezegd, dat deze mar I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2