Kort Bestek Acheson opvolger van Marshall Geen wijziging in Amerika's poliiiek Soekarno, Sjahrir, Hatta en Agus Salim op het eiland Banka Zaterdag 8 JanuarJ 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 6 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook Lovett treedt af Offensief tegen Nanking en Sjanghai begonnen Truman over zijn economisch program Dr. Van Royen licht de Veiligheidsraad in Joods-Egyptische op Rhodos Bemiddeling van de V.S, door Egypte aanvaard onderhandelingen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHI TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN President Truman heeft bekend ge maakt, dat generaal George Marshall, i minister van Buitenlandse Zaken der V. S., is afgetreden. Dean Acheson is tot zijn opvolger benoemd. Het aftre den van Marshall gaat 20 Januari in. Tegelijk met deze bekendmaking •wordt ook het aftreden van Robert Lo vett, onderminister van Buitenlandse Zaken der V.S., gemeld. Tot zijn op volger is benoemd James E. Webb, di recteur van het bureau voor de begro tingen. Marshall, die thans herstellende is van een nieroperatie, treedt af om ge zondheidsredenen aldus meldt Reuter. Op 3 Januari diende Marshall zijn ^ontslagaanvrage bij Truman in. In een brief d.d. 7 Januari aanvaardde de pre- gidenf dit ontslag. Truman heeft mee gedeeld, dat de benoeming van Ache son 20 Januari van kracht zal worden de dag, dat hij zelf officieel zijn ■breede presidentschapsperiode ingaat. Bij het bekendmaken van Marshall's ftreden noemde Truman hem „de in et oog vallende figuur uit de oorlogs- ■jd". Hij ontkende, dat er enig ver- Lchfl van mening tusen hem en Mars- all zou hebben bestaan over de bui tenlandse politiek. Volgens Truman zal de benoeming van Acheson geen wijzi- .ging met zich meebrengen in de bui- enlandse betrekkingen der V.S. In zijn ontslagaanvraagbrief schrijft (Marshall: „Ik betreur het dat het nood zakelijk voor mij is mijn ontslag als administer van Buitenlandse Zaken in te ''dienen. Wil mijn dank aanvaarden voor de buitengewone welwillendheid en de volledige steun, die gij mij deze lafgelopen drie laar hebt gegeven. Ik zal nooit uw vriendelijkheid vergeten en ik dien dit ontslag in met gevoelens van toewijding en oprechte hoogach ting." Om persoonlijke redenen. m Officiële Amerikaanse kringen leg gen de grootste terughoudendheid aan de dag nopens de „persoonlijke rede GEORGE MARSHALL de man van het plan nen" die Lovett tot aftreden hebben bewogen. Hoewel president Truman in zijn antwoord aan Lovett geschre ven heeft, dat hij deze „redenen" ken de, menen sommige kringen dat zulks slechts een formule is, waarachter men de noodzaak van gemeenschappelijk af treden van de ploeg Marshall-Lofett verbergt. Volgens democratische kringen zou de onderminister van Buitenlandse Zaken tijdens de verkiezingscampagne een te neutrale houding hebben aan genomen. Voorts zou Lovett het t.a.v. Palestina en de internationalisatie van het Ruhrgebied met de president niet volkomen eens zijn geweest. Dean Acheson. „Ik ben mij tenvolle bewust van de enorme verantwoordelijkheid, welke mijn nieuwe taak op mijn schouders legt", zo verklaarde de 55-jarige Dean Acheson. toen hij als opvolger van generaal Marshall werd benoemd. Hij voegde er aan to»: „Ik zal natuurlijk mijn best doen om de richtlijnen van de president zo goed mogelijk te vol gen". Aftreden wordt betreurd Alom in de wereld wordt het af treden van Marshall betreurd. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Mr. D. Stik kerverklaarde, dat hij het ver trek van minister Marshall een groot verlies voor de internatio nale politieke wereld acht. In meer dan één opzicht, aldus de ministeris hij een man van grote verdiensten. Als militair heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd tot de gealliëerde over winning. Na de oorlog heeft hij als Secretary of State in een zeer critieke periode de positie van de Verenigde Staten geconso lideerd en bijgedragen tot de vestiging van het ongekende in ternationale gezag, dat zijn land thans heeft. Tenslotte heeft hij zijn naam onsterfelijk gemaakt door het Marshall-plan, dat de weg heeft geopend naar het economisch herstel van een ont wrichte wereld. In gewoonlijk betrouwbare militaire kringen te Nanking is Donderdag ver klaard, dat de communistische legérs het verwachte offensief tegen de rege ringstroepen in het gebied van Nan king en Sjanghai zijn begonnen. Van hun basis ten Noorden van de rivier Twai op 175 km van Nanking hebben zeven colonnes zich in bewe ging gezet. Een deel van een colonne is, naar wordt gemeld, de rivier ten wes ten van Pengpoe overgestoken en slaags geraakt met de regeringsstrijd krachten. De communistische strijdkrachten zijn een bijna onafgebroken artillerie bombardement begonnen op het om singelde garnizoen van Soetsjou, dat 320 km ten noordwesten van Nanking ligt. Het Franse persbureau AFP ver neemt uit Tientsin, dat de vliegvelden van deze stad binnen het bereik van de communistische artillerie liggen, waardoor alle luchtverkeer met Tient sin onmogelijk geworden is. Vlucht van „Engel der Kinderen" Twee Italianen, Maner Lualdi en Leonardo Bonzi, zijn Vrijdag in een kleine vliegmachine, genaamd „Engel der Kinderen", van Albenga bij Genua vertrokken voor het volbrengen van de tweede etappe van een vlucht naar Zuid-Amerika voor het inzamelen van gelden voor de vijftienduizend in de orlog gewond geraakte Italiaanse kin eren. De „Engel der Kinderen" is zo klein, dat alle beschikbare ruimte gebruikt loest worden voor benzine-tanks en er zelfs geen plaats overbleef voor een Jidio-apparatuur. I De piloten hebben een reliquie bij zich van de H. Franciscus van Assisie. Zij zijn van plan hun vlucht te onder breken in Madrid en mogelijk Barce lona. Dakar en Natal. Het eindpunt van hun vlucht is Buenos Aires. lord beaverbrook uit m conservatieve partij Lord Beaverbrook heeft volgens een van zijn eigen bladen, de Londense Evening Standard, aan de agent van de conservatieve partij in zijn district medegedeeld, dat hij geen conservatief meer is. Hij weigerde daarom zijn in tekening te hernieuwen. Amerikaanse buitenlandse politiek ongewijzigd President Truman heeft tegenspraak geleverd van een bericht, dat hij in 'de schoot van zijn kabinet in een „strijd" gewikkeld zou zijn om een gematigder politiek ten aanzien 'van de Sovjet Unie te voeren. Hij verklaarde op een pers conferentie, dat de Amerikaanse bui tenlandse politiek niet gewijzigd is. Men beschouwt te Washington de be noeming van Acheson op zichzelf al een weerlegging van een deze week in ..Life" geuite véronderstelling, dat pre sident Truman een gematigder politiek ten aanzien van Sovjetrussische expan sie en communistische agressie voor staat. Als onder-minister van buiten landse zaken heeft Acheson namelijk herhaaldelijk en onomwonden „Sovjet- russisch expansionisme", zoals hij het noemde, veroordeeld. Acheson was ook een uitgesproken voorvechter van het verlenen van hulp aan Griekenland en Turkije tegen communistische penetra tie, toen deze kwestie in Maart in het Congres besproken werd. JN WINCHESTER (Amerika) ver nielde een ontstemde stier de auto van John Towner, de directeur van het °u^ea" voor kunstmatige inseminatie. Ook Nederland heeft nu een bond van wereldburgers; ze willen Garry Davis naar Utrecht halen om te spietsen. An- dries Kooij uit Hindelopen kreeg de medaille voor 25 jaar trouwe dienst van de N. Z. Hollandse Redding Mij. In Dordrecht worden (hopenlijk) dit jaar drie mensen een eeuw oud' twee dames en een heer. Bij „de Droogdok" in Amsterdam zijn 220 stakende lassers ontslagen. Jacob Rigter, die in de hoofd stad op Joden jaagde, en Bart Slop, die represaillemoorden pleegde, kregen beiden de kogel toegewezen. In Leiden brachten schooljongens een lichte vlieg tuigbom bij de pliesie; ze hadden er t laatste jaar mee gekegeld. Andere jon gens stonden een geladen pantservuist af en een derde groep kwam aansjou wen met een zware bom. Dat zijn drie toekomstige gemengde berichten min der. Och, wierden alle mensen wijs. Scherpere controle eerste vereiste „Wij moeten voldoen aan de eisen van onze noodzakelijke programma's voor de nationale defensie, het inter nationale herstel en voor sociale en economische vooruitgang in het bin nenland, zelfs als het hierdoor nood zakelijk zou worden een strengere eco nomische controle in te stellen". Met deze woorden heeft president Truman het Amerikaanse ,voik gewaarschuwd in een economisch rapport, dat hij gis teren aan 't Congres heeft voorgelegd. Met dit rapport katt\het Congres ken nis nemen van de toelichting op het verzoek uit Trumans regeringsverkla ring betreffende prijscontrole en maat regelen ter bestrijding van inflatie. Volgens Trun.an zal het Amerikaan se Dedrijfsleven in 1949 aan zwaardere economische druk blootstaan en vormt de huidige prijsdaling slechts 'n adem pauze en de president waarschuwde, dat men niet mag rekenen op een blij vende welvaart zonder verdere krachts inspanning en waakzaamheid. Truman zeide, het beter te achten, tijdelijk onaangename beperkinge.i op de vrijheid van handelen te aanvaar den, dan de veiligheid van het land in Aan brandwonden bezweken Gistermorgen is in een zolderkamer van het perceel Waalstraat 127 te Am sterdam een brandend petroleumstel omgevallen. De 69-jarige bewoonster van deze kamer, een gepenslonneerde onderwijzeres, heeft bij de pogingen de ontstane brand te blussen, zo ernstige brandwonden opgelopen aan armen en gezicht, dat zij 's avonds in het O.L. Vrouwegasthuis is overleden. TOEWIJZINGEN UIT HET PLAN-MARSHALL Er is deze week geen wijziging geko men in het totale bedrag, dat Nederland aar. toewijzingen van de ECA te Washington heeft ontvangen. Per Vrij dag 7 Januari 1949 bedroeg dit bedrag dan ook onveranderd 279.931.000 dollar gevaar te brengen of een achteruitgang van de hulpbronnen der V.S. te gedo gen. De Amerikaanse productie, aldus Truman is in 1948 met 3 a 4 pet geste gen, de Ionen werden hoger en de om vang der stakingen was dezelfde als het jaar daarvóór. De ondernemers winsten waren hoger dan ooit tevoren en bedroegen zonder aftrek der be lastingen 21 milliard dollars De in voer is gestegen tot 120 pet van het vooroorlogse niveau. De overvloedige welvaart, die Ame rika thans geniet, zo zeide de presi dent, vormt een uitstekende gelegen heid om een practisch programma uit te werken, dat voorziet in het nemen van economische maatregelen, die ge richt zijn op stabiliteit en groei. In zijn speciale economisch rapport zeide president Truman nog, dat het Europees herstelprogramma (ERP) dat beoogt het herstel en de wederopbouw in de wereld te bevorderen, moet wor den voortgezet. Het succes daarvan zou ifcCStf. terugkeer tof een redelijke vrijheid vah de wereldhandel vergemakkelijken. Dr. J. II. van Royen heeft Vrijdagmiddag in de Veiligheidsraad verklaard, dat Nederland, nu de „werkelijke vrede" in Indonesië was hersteld, zou over gaan tot instelling van een federale interim-regering voor geheel Indonesië. Dr. van Royen zei, dat de Nederlandse regering nog steeds vasthoudt aan de politieke principes, die ten grondslag liggen aan de overeenkomsten van Lingadjatti en van de Renville en deze ten uitvoer zou leggen. Hij voegde hier aan toe, dat de regering dat zou doen „zonder dat zjj daarbij door de Veilig heidsraad behoefde te worden aangespoord". Na de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië zal de souvereiniteit over Indonesië door Nederland worden overgedragen aan deze nieuwe staat, die, naar wij ons voorstellen, dan een zelfstandig lid van de Ver. Naties zal worden. Dr. van Royen deelde in zijn rede mede, dat de bewegingsvrijheid van de vier republikeinse leiders, Soekarno, Hatta, Sjahrir en Agus Salim voorlopig beperkt was tot het eiland Banka, waar „zij algehele vrijheid genieten op het gehele eiland, dat een oppervlakte heeft van meer dan 4500 vierkante mijl. Zij kunnen daar hun gezin' bij zich krijgen wanneer zij dit verlangen". de afgelopen drie jaar hechten wij geen waarde aan zulke beloften en zijn wij niet van mening dat de verklaring, die Bij de aanvang van de zitting werd ook België tot de debatten toegelaten. Dr. v. Royen verklaarde nog uitdruk kelijk, dat Nederland alle verantwoor delijkheid zou moeten afwijzen, Opdien verklaringen als die van Palar, Sjaf - frudin en andere Republikeinse leiders tot nieuwe botsingen met verspreide groepen zouden leiden. Met het nieuwe jaar, aldus dr. van Royen, treden wij in een nieuwe phase in de betrekkingen met Indonesië, wel ke het begin zal betekenen van een tijdperk van deelgenootschap tussen Nederland en Indonesië op een basis van gelijkheid en vrijwillige samenwer king. Wij weten, dat sommigen scep tisch staan tegenover deze gedachte. Doch ik voorspel dat binnen niet lange tijd het Nederlands-Indonesisch deelge nootschap erkend zal worden als een bewijs van de mogelijkheid van samen werking tussen Oost en West en als een bolwerk van stabiliteit in het Verre Oosten. Dr. van Royen eindigde met het voorlezen van een uitvoerig citaat uit de radiorede van Koningin Juliana. De Republikeinse afgevaardigde Palar drong er bij de Raad op aan niet te aarzelen de Nederlanders te dwingen te voldoen aan het bevel van de Raad wat betreft de Republikeinse leiders. Na erop gewezen te hebben, dat de Re publikeinse strijdkrachten op Java, Su matra en Zuid Borneo nog volledig in tact zijn, sprak Palar zijn wantrouwen uit jegens de Nederlandse beloften. Op 'grond van do geschiedenis van -onze bit tere ervaringen met de Nederlanders in Dr. Ralph Bunche, wnd bemidde laar der Veren. Naties voor Palestina, heeft onthuld, dat hij heeft voorgesteld II of 12 Januari directe vredesonder handelingen tussen Israel en Egypte aan te vangen op het eiland Rhodos in de Middellandse Zee. Hij voegde hieraan toe, dat de Veren. Naties nog niet officiéél tot de vaststel ling van datum of plaats voor de onder- handelinger zijn overgegaan. Te Cairo is Vrijdag bekend gemaaakt, dat Egypte een aanbod van de Ameri kaanse regering tot bemiddeling in Palestina heeft aanvaard „op voorwaar de, dat de nodige maatregelen worden genomen om uitvoering van de beslui- ilüHlIllllllllllllllllllilllllllllllllllll lllllllllllllllllllllUllllllll FANNY IN AUSTRALIë Fanny BlankersKoen is gisteren met haar echtgenoot in Darwin ge arriveerd vanwaar zij de reis naar Sydney zal voortzetten. Vandaag wordt ZIJ te Sydney verwacht, waar zij eerst enige tijd zal trainen, voordat zij aan de ^wedstrijden gaat deelnemen. Weerbericht Weersverwachtin, geldig tot Zon dagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust aanvankelijk krachtige of harde, later iets afnemende Noor delijke wind. In het binnenland vrij krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. uit het kamp Dachau waren uitgespro ken, in levenslang veranderd. Barm hartigheid voor beulen! Maar niet ge noeg, want Das Saarland", het orgaan van de democratische partij in het Saargebied, moest verboden worden wegens de publicatie van een artikel onder de kop „de veroordeelden van Dachau waren onschuldig". De herop voeding gaat daar wèl goed! Het pre sidium van de opperste Sovjet heeft bij decreet bepaald, dat zwaardere straffen dienen te worden gegeven voor schending van vrouwen. Minister Be- vin heeft een receptie in de Joegosla vische ambassade te Londen bijge woond, die werd gegeven ter gelegen heid van de afsluiting van het Brits- Joegoslavische handelsverdrag. Zaken zijn zaken, vrienden. MIJN SARCASTISCHS vriend George B. Shaw heeft (92 jaar oud!) een nieuw toneelstuk geschreven. Het speelt in de wereld, zoals ze zijn zal na de atoom waanzin. „Als de mi nisters zo gek blijven als ze zijn, be leef ik het nog", heeft G. B. S. voor speld. In de race van Monje Carlo rijdt een Amsterdamse taxi mee. Op 11 Ja nuari krijgt Jo Boer de litteraire prijs van de gemeente 's Gravenhage. En De Gaulle krijgt dit jaar de macht in Frankrijk als zijn jongste .profetische artikel uitkomt. In Zwolle werkte een kattenmepper. Hij lokte de dieren met visafval in een kattenval en verkocht Yle huidjes aan bontwerkers. Bisam- buik. QENERAAL Lucius Clay „ccit ne gen doodstraffen, die over beulen £)E CANADESE regering is voor nemens ongeveer 1 millioen mud aardappelen van de oogst van het ko mende jaar te vernietigen. Amerika heeft een embargo gezet op de import van aardappelen uit Canada. Om toch Nou zal Harry wel op hol tlaan de prijs op peil te houden, koopt de Canadese regering nu 1 millioen mud in de verschillende provincies op 'en laat deze in het veld verrotten. Is het 'n wonder als zulke regeerders van daag of morgen 'n atoombom op d'r hoofd krijgen? Radio-Moskou maakt bekend, dat de drie Sovjetrussische de partementen voor de steenkoolindustrie tot één zijn samengevoegd onder mi nister Zassiaske. De schoenen- en laar zenproductie van Oostenrijk is slechts voldoende om de bevolking eens in de drie jaar van nieuw schoeisel te voor zien. Een internationale studentencon ferentie te Dusseldorf heeft besloten meer studenten uit te wisselen tussen Duitsland, Engeland, de Ver. Staten Frankrijk, Nederland en Zwitserland. Paus Pius XII heeft een groot aantal zeldzame boeken uit de Vaticaanse bi bliotheek aan de universiteit van Mün- chen geschonken. welks bibliotheek 400.000 boeken door luchtaanvallen heeft verloren. Als „best sellers" ver koopt men op het ogenblik in West- Duitsland twee boeken van anti-nazi's en wel: „Doctor Faustus" van Thomas Mann en „Het lied van Barnadette" van wijlen Franz Werfel. „Mein Kampf" is in de zwarte handel. UIER KOMT.een bericht, waarover ge straks de onfeilbare kunst kenners zult horen! Een ambtenaar van de waterleiding in Casablanca (Carreau heet 'ie) erfde schilderijen van een wijnkoopman (water en wijn!), die 'n kasteel in de buurt van Marseille had gekocht, waar de doeken aanwezig waren.- Er is een Rembrandt bij en een Murillo. De kunstkenners zijn al onder weg. En dat wordt gegarandeerd een drama! De hofarts verbood koning Gustaaf van Zweden deel te nemen aan het jaarlijkse academiediner. Het was te inspannend. De koning is die dag van balorigheid op de hazenjacht gegaanl ten van de Veiligheidsraad te verze keren". Dr. Bunche prees Egypte voor zijn „constructief handelen" bij het doen van voorstellen tot staken van het vu ren en noemde dit „een veelbelovende gang van zaken". De uit afgevaardigden van zeven lan den samengestelde „commissie vooi" de sancties", die door de Veiligheidsraad is ingesteld om dr. Bunche te helpen bij de regeling van het geschil in de Ne- !geb, besloot de Veiligheidsraad mede te delen, dat „op het ogenblik geen verder optreden nodig was". Zowel de Egyptische als Israëlische vertegenwoordigers werden uitgenodigd aan de besprekingen van de commissie deel te nemen. De strijd in de Negeb. Kolonel Vadin, chef operaties van het Israëlische leger, heeft verklaard dat zich in twee „zakken" in de woestijn Negeb Egyptische troepen bevinden, namelijk in de kuststrook nabij Gaza en in de omgeving van het ten Noord- Oosten van Gaza gelegen Faloedjah. Kolonel Yadin deelde verslaggevers mede, dat de Egyptische strijdkrachten te Bir Asloedj en Aoedja, in het Zuide lijke gedeelte van de Negebwoestijn, waren vernietigd. door koningin Juliana is afgelegd en waarin al deze beloften worden her haald, enig nieuw gezichtspunt opent of in enig opzicht verandering brengt in de redenen voor algeheel gebrek aan vertrouwen in die Nederlandse belof ten. De heer Palar noemde het een ijdele hoop, indien de Nederlanders zouden verwachten, de gevangen Repu blikeinse leiders tot concessies te kun nen bewegen. Spr. noemde het onver mijdelijk dat de kwestie der terugtrek king van de Nederlandse troepen op de vorige bestandslinies opnieuw wordt bezien, ook in het licht van dit stand punt. Dit terugtrekken zal in overeen stemming blijken te zijn met de gevoe lens van de volken in dat deel van de wereld. De Philippijnse afgevaardigde Car los Romulo zei, dat de Indonesische kwestie thans „aanzienlijk explosiever" was dan twee weken geleden. „Nie mand zal geloven", aldus Romulo, „dat de vijandelijkheden zijn gestaakt, zo lang de Nederlandse troepen niet tot de positie van vóór de actie zijn terug getrokken". Er was geen reden om te verwach ten, dat de onderhandelingen konden worden hervat zolang de Veiligheids raad de „onbeschaamde" poging van de Nederlanders om met kracht van wapenen invloed uit te oefenen door de vingers zag. Norman Makin (Australië) zei: „De raad kan niet voor struisvogel spelen en zijn kop in het zand van Lake Suc cess steken. Het gebruik van geweld kan niet door de vingers worden ge zien". Hij verzocht dat de raad onmid dellijk maatregelen zou overwegen om vrede in Indonesië te brengen en Zuid-Oost-Azië gerust te stellen! De Indische afgevaardigde Rau cri- tiseerde de Nederlandse actie op de resoluties van de veiligheid tot sta king van het vuren en vrijlating der Republikeinse leiders. Het was onmo gelijk de resolutie uit te voeren zon der terugtrekking van de Nederlandse troepen op hun vorige linies. De vrij heid van de Republikeinse leiders had geen betekenis als' zij op een eiland moesten blijven. „Het is een belediging van de intel ligentie van de raad als de Nederland se vertegenwoordiger zegt dat Neder land de resolutie van de raad heeft uitgevoerd", aldus Rau. De zitting werd daarop verdaagd. Nieuwe inval van Joodse troepen in Egypte Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een nieuw contin gent Joodse manschappen Egyptisch grondgebied is binnengetrokken en zich thans ongeveer 5 kilometer ten zuiden van de grensplaats Rafan be vindt. Trein met religieusen vermist Het Amerikaanse militaire bestuur in Beieren heeft een onderzoek inge steld naar een trein met een twee honderdtal Duitse vrouwelijke reli gieuzen, die „ergens in Oostenrijk" moet zijn. De zusters, behorend tot een congregatie die bekend is als die van de „Engelse dames", hadden in Roe menië onder huisarrest gestaan en wa ren op een internationale trein gezet met visa voor de Amerikaanse zone van Duitsland. Oostenrijkse functiona rissen hielden de trein te Salzburg aan er stuurden hem om onbekende rede nen naar de Brennerpas in de Franse zone. AMERIKAANSE SKYMASTER NEERGESTORT Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht ie Wiesbaden heeft bekend gemaakt, dat een Amerikaan se Skymaster, vliegend van de basis Rbeim Main in Duitsland naar het door de Amerikanen gebruikte vlieg veld te Burtonwood (Lancashire), na bij Stakehous Hill (Engeland) is neer gestort. Dr. Drees ontmoette Dr. Beel Donderdagavond heeft minister Drees ten paleize zijn eerste bespreking ge had met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en diens adviseurs. Vrij dagochtend heeft dr. Drees een verga dering bijgewoond van de voorlopige federale regering, waaraan eveneens werd deelgenomen door jhr. Michiels van Verduynen. Deze vergadering werd gehouden in het gebouw van de voorlopige federale regering, zijnde 't voormalige volksraadsgebouw. Heden avond zal dr. Drees aanzitten aan een diner met het Bataviase corps consu lair. Inmiddels zijn uit Medan te Ba tavia aangekomen de wali negara van Oost Sumatra, dr. Mansoer, met de commissaris van de Kroon, dr. M. Brouwer, voor het houden van poli tieke besprekingen. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Korp. C. "van den Aardsen te Amsterdam. Sold. Ie kl. P T. M. van Asten te Laande. Sold. Ie kl G van Baarlen te Rotterdam. Sold. C. Bakker te Alkmaar. Sold. J. L. M. Berndsen te Mheer. Sold. V. L. E. Beu- ving te Assen. Korp. J. Dousma te Velp. Sold. R. Drewes te Amstsrdam-Z. Sold. T de Graaf te 's-Gravenhage. Sold. P. C H. Mittemejjer te Amsterdam-W. Ie It. P. A. J. M. de Neree tot Babberich te Utrecht. Sold. P. A. van Riel te Til burg Sergt.-majoor M. de Ruiter ve Kerkrade. Sold P. Schoonveld te Zuid- wolde. Sold. P. Slomp te Enschede. Wachtm. M. J. Verstappen te 's-Graven- hage. Sergt.-majoor D. van der Vlist te 's-Gravenhage. Sold. C. de Vos te Rot terdam. Van het Kon. Ned.-Ind. leger sneuvel den 15 militairen uit Indonesië. Konipklijke Marine: Mar. 2e kl. z. m. C. Bil, uit Rotterdam. Mar. 3e kl. L. da Groot, uit Aalsmeer.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1