Kracht Internationaal conflict dreigt in Palestina Kort Bestek Joodse troepen teruggetrokken Bende zware jongens opereerde in Den Helder, Alkmaar en Hoorn De Britse Middellandse Zee-vloot moet zich gereed houden Wasserij Dinsdag 11 Januari 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE .DAGBLADEN 146e Jaargang No. 8 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vrede s/echts mogelijk, indien Israel de Negeb opgeeft Engeland acht Suez- kanaal bedreigd Weerbericht Buii bestond o a. uit Stafchefs confereerden te Londen 62 000 sigaretten Renaissance zal van So!o uitgaan erde Cupronde n van de Zaterdagmiddag dstrijden in de derde ron- agelse cup luiden: enham Hotspur 3 0, As- ilton Wanderers 11 na BarnsleyBlackpool 01, CityLeicester City 1i :kburn RoversHuil City Brentford-Middlesbrough Bristol CityChelsea —Charlton Athletic 21 rewe AlexandraSunder- )erby CountySouthport Manchester City 1-0, sail 01 na verl., Gatas- lot 31, Grimsby Town 21, Leeds UnitedNew- 13, Lincoln CityWest bion 01, Luton Town— nited 3—1, Manchester lemouth 60, New art 02, Nottingham Fo- 2-2 na verlenging Oldh. iiff City 23, Plymouth s County 01 na verl, RangersHuddersfield na verl., Portsmouth Jntv 70, Preston North d Town 21, Rotherham igton 42, Sheffield Brighton 5—2, Sheffield iouthampton 21, Swin- toke City 13, Torquay ïtry City 10, Wolver- derersChesterfield 60, -Bury 3—1. IS BESCHULDIGT Lie VAN MISSTAP. eft een grote misstap be- h te laten betrekken In te New Delhi over In- verklaarde Menzies, de oppositie in het Austra- nt. Volgens Menzies had grote belangen in het heeft, uitgenodigd moeten ijwoning van de bespre- rstralische regering heeft vertegenwoordigers te fioprogramma HEDENAVOND I, 301 m Nieuwsberichten uur NCRV: 6,00 Piano- 6,30 Voor - 7,15 Onder de NCBVf Het actueel geluid 7,48 ijking 8,05 Programma. Met band en plaat voor ij Ferdinand Huyk (Hoorspel) tse Mannenzangvereniging ids Strijkorkest 10,45 11,15 Avondmelodieën Kurenko (sopraan) n, 415 m Nieuwsberichten uur VARA: 6,20 Johan 6,45 Parlementair over* lisdaden zwart op wit fijn 8,00 Europees con- Ducdalf 9,20 Pennies 10,00 Koos Vorrink 10,15 10,3o Actuele kantteke- i The Ramblers 14,40 OR DINSDAG I, 301 m Nieuwsberichten 1 en 11 uur KRO: 8,15 12,33 Metropola-orktw* om"-programma 3,80 i-programma 6,00 Gra- - 6,20 Sportpraatje 6,30 7,15 Orgelcon- is leven 7,50 Rubriek pbouw 8,05 De gewone Philharmonisch-orkest ars Strijkkwartet 10,37 10,45 Avondgebed 11,15 jk Orkest 415 m Nieuwsberichten en 11 uur AVRO: 8,1$ 10,15 Arbeidsvitaminen 2,30 Radio-mati- m Erich (piano 6,SÖ ïtlicht" 6,45 Gramofoon» ;t de eendracht op avontuur onplaten 7,15 Bijnamen 8,05 In het Radio» Bonte Dinsdagavondtrein nog aan denk 9,45 parade 10,15 Buiten- 10,30 Paul Hindemith 5 Gramofoonplaten •L.O. vereist. aor (Wieringermeer) 1ACHT, Courant, Alkmaar. ingen maar AN EXTER isBarendse denkt :nd, „misschiendat Rikki weet hem wel ;o snel mogelijk naar wel verderlaten zijn ze onderweg. BUREAU ADMINISTRATIE Voord am 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN (Van onze diplomatieke medewerker) DE ZAKEN IN PALESTINA hebben plotseling een ongunstige keer genomen. Zaterdag nog, nadat de troepen van Egypte en Israel het vuren gestaakt had den, zag het er naar uit, dat de hoop op een spoedige algemene wapenstilstand in het Heilige Land alleszins gerechtvaardigd was. Deze hoop was gebaseerd op de volgende feiten: Sinds 1 December neerste aan de fronten tussen Israel en Transjordanië, militair de machtigste der Arabische staten, vrede. Veertien dagen geleden deelden Transjordanië en Irak tijdens een geheime militaire con ferentie aan Egypte mede, dat zij niet in staat waren (lees: dat zij niet bereid waren) enige hulp te bieden in de strijd in de Negeb. Bagdad's bewering, dat Iraakse troepen ter ondersteuning van hun Egyptische wapenbroeders in hevige gevechten met de Joden waren gewikkeld, Was alleen voor het binnenland be doeld. Verslaggevers, die dezer dagen de „gevaarlijke" driehoek Toelkarem Jenln—Nabloes bezochten, hebben gemeld, dat het daar volkomen stil en vredig v«. V.N.-waarnemers rapporteerden, dat er hoogstens enige schermutselingen tussen patrouilles hadden plaats gevonden. Het was in verband met de duide- lflkwvredeswil van zijn bondgenoten, dat Egypte toestemde in onderhandelingen met Israel. Niets, zo scheen het, stond meer in de weg aan een definitieve vrede lil het Heilige Land. rSN DAG LATER echter voltrok zich in deze situatie een algehele veran dering. Niet door het neerschieten van de vijf Britse jagers, zoals men mis schien zou veronderstellen. Dit is slechts een incident hetwelk, hoe betreurens waardig ook, tenslotte wel minnelijk geregeld kan worden. En evenmin door het zenden van Britse troepen naar de Transjordaanse Rode Zee-haven Akaba en het hergroeperen der Britse vloot- éénheden in de Middellandse Zee. Deze feiten zijn de gevolgen, niet de oorza ken van alle onrust van de plotseling ingetreden spanning. De ware bron van alle onrust zijn inlichtingen, welke Londen vorige week bereikten. Daar uit bleek, dat Israel tijdens de komen de onderhandelingen strak zal blijven vasthouden aan de eis, dat de Nègeb aan de Joden zal worden toegewezen, bovendien niet van zins is zijn troepen uit ditgebied terug te trekken zoals door de Veiligheidsraad bevolen is, en zelfs met de gedachte van een aanval op Akaba speelt. Londen pleegde on middellijk overleg met koning Abdoel- lah, hetwelk eindigde met een verzoek van Transjordanië in het kader van de militaire overeenkomst met Groot-Brit- tannië Engelse troepen naar Akaba te zenden. Het' verlangen naar vrede van ko ning Abdoellah is boven alle twijfel verheven. Hij staat immers op het punt koning te worden over een vergroot gebied, waarin de Arabische delen van Palestina zijn opgenomen. Om zijn ex- pansionnistische plannen ten uitvoer te brengen, moet de strijd in Palestina ge staakt worden. Maar het verlies van Akaba, zijn enige havenstad, is hem ais prijs voor die vrede te hoog. Zonder Akaba heerst hij over een onbetekenend van de zee afgesloten land. Daarom hadden de Britten weinig moeite om hem tot een beroep op het Engels- Trahsjordaanse bijstandspact te bewe gen. yiOOR DE ENGELSEN spelen natuur lijk andere motieven dan opofferen de vriendschap voor koning Abdoellah een rol. Voor hen is Akaba een stad, die de sleutel is voor alle Britse land- routes in het Midden-Oosten en de Negeb een gebied, dat een beschermen de barrière vormt voor de Suezkanaal- zone. Zij zijn niet bereid deze stad en dat gebied te laten overgaan in de handen van een staat, waarin zij een mogelijke tegenstander zien. Overigens echter wenst Engeland de jonge Joodse staat geen moeilijkheden in de weg te leggen. Het voorafgaande maakt duidelijk dat de Joden, indien zij tevreden zou- Weersverwachting tot Woensdag avond: Wisselende bewolking met plaatselijke enkele buien. Aan de kust krachtige en wel licht tijdelijk harde, in het bin nenland vrij krachtige westelijke wind. Iets kouder. Amerikaans vliegtuig stortte op fabriek Zaterdag zijn twee leden van de Ame rikaanse luchtmacht en drie Japanse arbeiders om het leven gekomen toen een vliegtuig van het type B-26 Inva der op een fabriek te Nisjinomija, een dorp naby Osaka, stortte na een bot. sing^met een ander vliegtuig 29 Japanse fabrieksarbeiders werden gewond. Het tweede vliegtuig, waar mede het verongelukte in botsing was gekomen landde veilig 0p een nabij gelegen basis te Itami. De schade aan de fabriek werd geschat op enkele mil- Iioenen jen. Russische wapens voor Albanië De „Daily Telegraph" verneemt te Wenen, dat onlangs in Albanese ha vens een „belangrijk convooi" wape nen en voorraden uit de Sovjet-Unie «aangekomen. ijBLOnder deze lading bevond zich «rusting voor het Albanese leger, dat opgebouwd wordt naar het standaard jMorbeeM der strijdkrachten van Sov jet-satellieten", aldus het blad, dat er aar toevoegt, dat dit, voorzover be kend, het „eerste" belangrijke convooi uit de Sovjet-Unie is, dat Albanië heeft bereikt sinds de onenigheid tus sen Tito en de Kc-minform. den zijn met een Israel zonder Negeb en zonder Akaba, onmiddellijk de vre de kunnen krijgen, die zij wensen DE GEBEURTENISSEN AAN DE EGYPTISCHE GRENS irffll'SBAEUSCH GEBIED Wr GRENSOVERSCHRIJDING DOOR ISRAEL.TROEPEN .--„OEBfED WAAR i JEN6. SPITFIRES s-' ZON NEERGESCHOTEN 'ELWHIS f 1 /TRANS- i 1 1 /JORDANIË 1, S AKABA 1 SAOUDI J ARA8IE I491Q6 jjjjjjj ]V£ELTPA Alle Joodse troepen zijn uit Egyp tisch grondgebied teruggetrokken, aldus werd gisteravond in een officiële Israë lische verklaring gezegd. AFP verneemt uit Cairo, dat er zich „op Egyptisch grondgebied geen enkele Zionist meer bevindt". Maar zij willen het niet zonder de Ne geb stellen. Onder deze zanderige wil dernis, die zich als een speerpunt tus sen Egypte en Transjordanië naar de Rode Zee dringt, met de haven Akaba als spits, ligt een enorme rijkdom aan minerale oliën, koper, chroom, magne sium en zwavel verborgen. Even vóór het uitbreken der vijandelijkheden in Mei 1948 hebben Amerikaanse deskun digen proefboringen gedaan voor Groot- Brittannië ten zuiden van Gaza. De Jo den hebben dit niet vergeten. Gesteund door de dollars van hun Amerikaanse rasgenoten en volkomen in staat de meest moderne methoden toe te passen, hopen de Zionisten deze minerale rijk dommen te kunnen exploiteren, ten ein de zodoende aan de tienduizenden im migranten, die in de laatste maanden gekomen zijn en andere tienduizenden, die nog verwacht worden, een bestaan te verzekeren. En overigens: wie de Negeb controleert, controleert de Dode Zee. Dit reservoir bevat naar schatting 40 milliard ton aan mineralen, zoals potas, bromiden, magnesium en fosfa ten. Honderd jaar lang kan de gehele wereld teren op de voorraad potas in de Dode Zee. ^U ENGELAND onomwonden heeft laten blijken, dat het dit gebied niet aan Israel gunt, is de volgende stap klaarblijkelijk aan de Joden. Zij kun nen Groot-Brittannië's macht uitdagen door te trachten, de Engelse afgrende ling van de Negeb bij Akaba te door breken. Dan zal Engeland direct in de Palestijnse twist ingrijpen. Zij kunnen echter ook de voorzichtige weg kiezen en hun troepen uit de Negeb terug trekken. Wordt dit laatste gedaan, dan worden de kansen op vrede opnieuw rooskleurig. Blijven de Joden daaren tegen in de Negeb, dan kan de strijd in Palestina tot nu toe, ondanks al les, een plaatselijke aangelegenheid gemakkelijk uitgroeien tot een conflict van internationale betekenis. Op Texel heeft hij nooit mais in dergelijke hoeveelheden verbouwd gezien en dus kijkt Herman Boersma eens goed naar de eerste vorkvol kolven, die hij op Canadese bodem heeft geoogst. Met duizenden an dere Nederlanders is Herman in het kader van het gemeenschap pelijk Canadees-Nederlandse vesti gingsschema voor landbouwers het vorige jaar geëmigreerd naar Ca nada, waar zijn nieuwe baas zijn gedegen kennis van de landbouw wel weet te waarderen. Nazi-activiteit in Duitsland Generaal Lucius Clay, de Ameri: kaanse militaire gouverneur in Duits land, heeft in zijn rapport over Novem ber gewaarschuwd, dat nazi -gezinde natlbnalistische groepen opnieuw in Duitsland de kop opsteken. Hij zei, dat de democratische Duitse leiders onge rust werden over de herleving van de nationalistische groepen. „Hoewel deze groepen nog klein zijn, herinneren de mocratische Duitse leiders zich met on gerustheid, dat het nationaal-socialisme tot 1929 zelf een onbeduidende bewe ging was", aldus Clay. (Eigen berichtgeving) In de nacht van Woensdag 29 op Donderdaag 30 December j.u werd ingebroken in de goederenloods van het station Den Helder, waarbij tien dozen textiel, be stemd voor de fa. Bischoff, en twee koffers met kleding werden gestolen. Naar aanleiding van het kort daarop geplaatste persbericht kwam de Helderse politie in het bezit van twee belangryke aanwijzingen. Enkele dagen tevoren was een berucht Hoorns type herkend door de chauffeur van het Nw. Noordholl. Dagblad, die couranten kwam afleveren aan het Helderse kantoor. Deze Hoornse burger, die nu zo argeloos foto's stond te bekijken, stond bij de politie zeer ongunstig bekend, maar hij was nog altijd tussen de mazen van het net doorgeglipt. De tweede tip kwam van twee jongemannen, die Woensdagavond laat een kleine groene Ford-auto op het Koningsplein hadden gezien, die kennelyk niet uit Den Helder afkomstig was. Het wagentje was de Koningstraat komen uitryden en was de Prins Hendriklaan ingezwenkt, daarby de verkeerspaal negerend. Van het stationsemplacement kwam juist een manspersoon, die op de auto scheen te wachten, maar deze reed door. AFTREDEN VAN VIER HONGAARSE BISSCHOPPEN VERZOCHT In Vaticaanstad is bericht, dat aan vier Hongaarse bisschoppen, die in Va ticaanse kringen gerekend worden on der de meest getrouwen aan de gear resteerde kardinaal Mindszenty, ver zucht is hun ambt neer te leggen. Volgens Vaticaanse bronnen hebben de bisschoppen aan de Hongaarse rege ring geantwoord, dat zij slechts zouden aftreden op bevel van de Heilige Stoel, die hen heeft benoemd. Maandagmiddag is de Britse kabi netscommissie voor de Defensie, op uit nodiging van minister-president Cle ment Attlee, in diens ambtswoning Downingstreet 10, bijeen geweest. Tijdens deze vergadering is de jong ste ontwikkeling van de situatie in Palestina besproken. Op de vergadering waren onder meer eanwezig Lord Fraser, chef van de marinestaf, Lord Tedder, stafchef van de luchtmacht, Ernest Bevin, minister van buitenlandse zaken, Lord Hall, mi nister voor de marine, Shinwell, mi nister van oorlog, Henderson, minister voor de luchtmacht, Isaacs, minister voor de arbeid, Strauss, minister van bevoorrading. Noel Baker, minister voor de betrekkingen met het Gemene best en de chef van de Britse Imperiale Staf Sir William Slim. Woensdag zal een kabinetsvergade ring gehouden worden. Volgens 'n be richt uit bevoegde bron houdt dit geen verband met de toestand in het Mid den-Oosten, welke thans een zaak is van de commissie voor defensie. Volgens het Franse persbureau AFP verluidt, dat de leiders der Britse strijdkrachten besloten zouden hebben verscheidene vlooteenheden, die in de Middellandse Zee kruisen, terug te roepen naar het eiland Malta. Andere eenheden zouden van Malta naar het oostelijk deel der Middellandse Zee gezonden worden. De admiraliteit verstrekte geen bij zonderheden over de vlootbewegingen. Wel verklaarde men. aldus AFP, dat de Middellandse-zeevloot opdracht had ontvangen zich gereed te houden. Amerikaans voorstel. De V.S. hebben gisteren voorgesteld, dat Engeland en Israel' het neerschie ten van de vijf Britse RAF-toestellen door Joodse vliegtuigen als „een be treurenswaardig incident" zullen be schouwen, dat geen invloed zou heb ben op de onderhandelingen over een bestand, welke Woensdag a.s. op Rho- dos zullen beginnen. Naar verluidt hebben Britse en Ame rikaanse diplomaten te Washington en Londen contact opgenomen over het neerschieten van de vliegtuigen van de RAF. Amerikaanse perscommentaren Alle New-Yorkse ochtendbladen brengen de Britse vloot- en troepen bewegingen als hun voornaamste be richt, dat voor het merendeel vetge drukt wordt gegeven. De Daily News zegt met grote letters op haar front pagina: „De Engelsen verzamelen zich rondom Palestina". De Daily Mirror verklaart in een kop op de frontpagi na: „De Britten concentreren schepen bij Malta; actie wordt gezien alseen waarschuwing aan Israel." De pro- Zionistische Star zegt: „Britse oorlogs schepen concentreren zich in de Zion- crisis." De bladen, die aan de kwestie hoofd artikelen wijden zijn de New York Ti mes en de Herald Tribune. De Times verklaart, dat het neerschieten van vijf Britse jagers „een nieuw en uiterst ex plosieve factor in de hele situatie in 't midden-oosten" in het leven heeft ge roepen. De Times zegt verder „hoe men ook over de actie moge denken, er bestaat geen twijfel over, dat de Is raëlische troepen het initiatief na men en het is duidelijk, dat de partij, die het eerste schot vuurt ook een ern stige verantwoordelijkheid voor de consequenties op zich neemt." De Herald Tribune schrijft in haar hoofdartikel o.m.: „Het is wel heel duidelijk, dat niets behalve een spoe dige vrede in het nabije Oosten pro baat zal zijn. Het gezag van de V.S. dient en zal waarschijnlijk aangewend worden om dergelijke daden tegen te gaan." Naar later bleek, was het Fordje langs een omweg teruggekeerd, en was de passagier ingestapt toen de twee on gewenste toeschouwers uit de buurt waren. Er leidde in ieder geval een spoor naar Hoorn, en inderdaad kwam na enige speuren vast te staan, dat het groene Fordje toebehoorde aan de vee koopman L. Deze had echter met de zaak niets uitstaande. Hij had het wa gentje de vorige dag schoongemaakt, maar onbekenden hadden het blijkbaar even „geleend", want op 30 December vond hij het zwaar bemodderd terug. Aangezien de kilometenteller defect was, kon hij niet nagaan welke afstand ermee was afgelegd. Verdere naspeu ringen brachten aan het licht, dat de 25- jarige los-werkman H. S. en de 33- jarige chauffeur J. L„ beiden afkomstig uit Hoorn, het wagentje hadden ge bruikt om de gestolen textiel van Den Helder naar Hoorn te brengen. Het wagentje werd herkend door de jonge lui, alsook door een dame uit de Ko ningdwarsstraat, voor wier woning het een poosje had stilgestaan. De buit werd door S. en L. een nacht je opgeborgen bij de 37-jarige G. J. V., een bewaker bij de Rijkswerkinrich ting, die voor zijn diensten 100 ont ving. Een zelfde bedrag kreeg ook de heer K., wiens vrachtwagentje de beide heren huurden om het gestolen goed naar Amsterdam te brengen. Behalve de heer K. zelf, bevond zich in hun gezelschap de 41-jarige chauffeur J v. M., ook geen onbekende van de politie. Een Amsterdamse relatie, een zekere S„ wees hun de weg naar een adres in Apeldoorn. Het trof echter slecht, want de woning van de adspirant-koper stond min of meer onder politie-con- trole. zodat ook de Apeldoornse politie een draadje in het web kwam weven. Militair reed met jeep te water en verdronk Zondagavond is door onbekende or^- zaak een jeep van de Kon. Marine door de leuning van de oprit van de Baily-brug in de rijksweg Boxtelden Bosch in de rivier de Dommel gereden. In de jeep waren twee militairen geze ten. Zij werden uit de wagen geslin gerd waarbij de een terecht kwam op langs de brug aangebrachte gasbuizen en telefoonkabels. Hij bekwam slechts lichte kneuzingen. De bestuurder, de korporaal der mariniers H. Faas, af komstig uit Den Haag, kwam in het water terecht. Eerst na langdurig dreg gen door marechaussee en rijkspolitie van Boxtel kon het slachtoffer worden opgehaald. Hij was gehuwd en had twee kinderen. TWAALF JAAR GEëlST TEGEN HOOGTERP De procureur-fiscaal bij het Bijz. j Gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 51-jarige S. Hoogterp, die van 1941 af optrad als wnd.-hoofd- redacteur van het „Algemeen Han delsblad". CEN MENS kan wat metmaak'n, vrienden! Bij een boer in Zweelo hoorden de huisgenoten gisteren een dof gerommel op zolder. Zij togen voorzichtig op onderzoek en het re sultaat ging hun wildste verwachtingen te boven. Er stond een koe, die blijk baar de stal vervelend had gevonden en op zolder was gaan neuzen. De boer probeerde het dier te vangen, maar zakte tegelijk met het beest doorde planken, waarbij de koe aan één poot tussen hemel en aarde bleef zweven. En dat moet een opwindend schouw spel zijn geweest. Enfin, toen de oudste zoon van de genoodlande boer er aan te pas kwam brak er nóg een plank en kwamen koe en zoon onbeschadigd naar beneden. De koe staat weer op stal en de boerenfamilie zit nog steeds verstard bijeen om uit te vissen, hoe het melkbeest op zolder terecht kwam. Ander drama draaide in Reno, waar de 49-jarige ex-filmvamp Gloria Swan- son zich met enige plechtigheid liet scheiden van haar vijfde echtgenoot, de 65-jarige bankier Davey. Wie volgt? Zo'n vrouw lijkt meer op een naam loze vennootschap met aandelen op naam. Wijlen George Berry, de voor zitter van het Amerikaanse journalis- tenverbond, liet een erfenis na van 750.000 dollar. Kan je nagaan wat die stukkiesschrijvers verdienen! jyjlJNKEF.R ROOKS in Greenfield (Ohio) kreeg dezer dagen een pakket van de post. Het bleek zijn bur- gerpakkie te bevatten, dat hij in 1917 had achtergelaten toen hij werd inge deeld bij het Amerikaanse expeditie- leger, dat in Frankrijk ging vechten. Het past niet meer. Pech had meneer Sullivan, die sinds drie jaar door de Amerikaanse politie werd gezocht voor een bankroof waarbij hij twee millioen pikte. Gisteren greep «en hulpagent I1IIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUIIUIIIIII hem in zijn kraag, toen hij uit een wa renhuis een pakje scheermesjes stal. Hij sneed zich, wat je noemt, in z'n vingers. Hij zal een zwaarder duw krij gen dan Ole Jonson in Jönköping (Zweden), die terecht stond voor het stelen van een diamant. Jonson vertel de dat hij geld wilde hebben om een kamer te huren voor zijn (schoonmoe der, die sinds vijf jaren bij hem in woont. De rechter toonde begrip én gaf hem een half jaar voorwaardelijk. Zeker óók getrouwd. En hier een ver haal voor de dierenliefhebbers. Thomas Musty in Bradford-on-Avon werd gebe ten door de hond van zijn buurman en moest een week naar het ziekenhuis. Hij kwam terug en voerde de' hond een koekje, om zijn vriendschip te winnen. De hond at het koekje op en beet Thomas opnieuw. Hij ligt weer in het ziekenhuis. En voert zijn koekjes aan de zusters. "JB HEBBEN in Amerika een atoom klok in gebruik genomen, die het meest preciese uurwerk ter wereld is Over S millioen jaar noemen ze ons voorvader Zij wijkt per 24 uur slechts l/100ste seconde af. Een nog meer geperfection- neerd model met een afwijking van l/100.000ste seconde in de 24 uur is in de maak. De Londense bioloog dr. Maurice Ernest beweert, dat men 200 jaar oud kan worden, indien men in alles matigheid en in zijn humeur ge lijkmatigheid betracht. De meeste men sen echter, zo zegt hij, geven de voor keur aan een kort maar lustig leven. Laten we opletten of hij zelf de 200 haalt! gETTY SKELTON, een 22-jarig meisje, heeft een onofficieel Amerikaans hoogterecord gevestigd voor lichte vliegtuigen. Zij bereikte een hoogte van 25.760 voet. Het internatio nale record staat op 26.000 voet. Een belastingontvanger te Toulen. die niet genoeg wisselgeld bezat, betaalde in plaats daarvan met twee loten in de staatsloterij, waarop de belastingbetaler 400.000 francs won. In minder dan twee generaties is in Engeland het aantal personen ouder dan 65 jaar bijna ver viervoudigd. Thans telt Engeland er 4.013.000 tegen 1.046.0000 in 1870. Over dezelfde periode nam de gehele bevol king toe van 27.431.000 tot 49.539.000. Kolonel Lindbergh inspecteert op het ogenblik de luchtbrug naar Berlijn. Naar aanleiding daarvan publiceerde een Duits blad een foto van 1937. waar op men Lindbergh in vriendschappelijk gesprek met wiilen maarschalk Milch, Göring's rechterhand, ziet. „Wij moes ten dit wel doen", schrijft het blad. „omdat Lindbergh zich thans niet wil de laten fotograferen" Andé Alexan dre. een Franse oorlogsverminkte, die sinds 1945 met een houten been loopt, had gisteren het eerste echte pleizier van. zijn prothese. Een dronken vreem deling. die in het wilde weg op hem begon te schieten, raakte Alexandre drie maal,... In zjjn houten been. De transactie in Apeldoorn ging niet door, en de heren keerden terug naar de hoofdstad, waar zij hun textiel in bewaring afgaven aan de 38-jarige J. B„ beter bekend als „Duitse Johnny" in de Staalstraat. Toen de politie hier huiszoeking deed, was de partij echter reeds verdwenen; maar er bestaat goede hoop dat de goederen nog achter naald kunnen worden. Meer succes had men in Hoorn, waar in de woning van L. een beitel werd aangetroffen, waar mede reeds op 22 December een poging tot inbraak in het Helderse goederen kantoor was gedaan. De groene verf zat nog aan de snijkant! Binnen weinige dagen kwam deze gang van zaken aan het licht, na een zeer nauwgezet onderzoek, dat de Hel derse politie bracht in verscheidene Amsterdamse holen en sloppen, in café's en logementen, en diverse be ruchte gelegenheden. Dank zij de steun die de Helderse rechercheurs onder leiding van hoofdinspecteur mr. .T. Blanken ontvingen van hun collega's uit Hoorn en Amsterdam, kwam wel dra nog meer aan het licht, toen de heren (J. L„ H. S., J. v. M., J. B. en G. J. V.) eenmaal te Den Helder wa ren opgesloten. Slechts „Duitse John ny" bleef volhouden: „Ich hab' es nicht getan!", hetwelk geen onbekende klank was. (Zie vervolg pagina 3). Abdulkadir, voormalig secretaris ™n Staat van algemene zaken en plv. Luit. -G.G., bezocht de nieuwe onder Nederlandse controle gebrachte gebie den van Midden-Java. Abdulkadir was van oordeel, dat herstèl van de' veiligheid thans eerste noodzaak is, aangezien medewerking van de bestuursambtenaren uit de Re publikeinse tijd grotendeels afhanke lijk is van de vraag of veiligheid kan worden gegarandeerd. Hij zeide te ver wachten, dat thans de „renaissance van midden-Java meer van Solo dan van Djokja zal uitgaan. Solo was vroeger altijd het cultureel centrum van mid den-Java en ook thans is daar nog een groter aantal intellectuelen dan elders. Belangrijk is, dat Solo zich reeds voor samenwerking met het nieuwe gezag -uitsprak, aldus Abdulkadir. Djokja is te ver gegaan, Solo zal thans het cen trum van de herleving zijn. Hij zeide, dat behalve de republikeinse topfiguren er een groep van republikeinse per soonlijkheden is, die allerwege vertrou wen geniet en verantwoordelijkheids gevoel heeft. Geen contact met Republikeinse autoriteiten Naar aanleiding van buitenlandse berichten als zou contact hebben plaats gehad tussen de Nederlandse en Republikeinse autoriteiten, verneemt Aneta van bevoegde kringen te Bata via, dat stappen in deze zin niet zijn ondernomen. Minister-president Drees heeft overleg gepleegd met dr. Beel en zijn adviseurs en met de voorlopige federale regering. Het overleg met de federale vertegenwoordigers is nog. niet beëindigd. Zoals gemeld zat dr. Drees Zaterdagavond aan een diner aan met de consulaire vertegenwoordi gers te Batavia. Hieraan werd ook deelgenomen door de leden van de Commissie voor Goede Diensten. Toenemende terroristen actie op Java Naar vernomen wordt, is de heer Ronald Macpherson, de Engelse admi nistrateur van een rubberonderneming, gelegen op ongeveer 60 km Oost van Malang, op 5 Januari bij een aanval op de onderneming gedood. Drie Neder landse employees wisten zich te redden. Van gewoonlijkbetrouwbare zijde wordt verder vernomen, dat de guer rilla actie in hevigheid is toegenomen in het gebied van Tasikmalaja en van Sukabumi. MR. DR. VAN MAASDIJK WND. ALGEMEEN SECRETARIS KON. HUIS. In verband met de vele nieuwe en zware eisen, welke sedert de inhuldi ging zowel aan het secretariaat van H.M. de Koningin als aan dat van Z.K.H. de Prins der Nederlanden ge steld worden, is mr. dr. J. G. van Maasdijk, met ingang van 1 Januari 1949 tot waarnemend algemeen se cretaris van het Koninklijk Huis be noemd. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst de functie van algemeen se cretaris van het Koninklijk Huis in te voeren.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1