Amerika beschuldigt Nederland van schending van Handvest Kort Bestek Dr. Jessup verzoekt spoedige verkiezingen Israel verzoekt om zitting van de Veiligheidsraad Sukarno, Sjahrir te Prapat Toch een ontmoeting Truman-Stalin7 en Agus Salim Woensdag 12 Tan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 9 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nederlandse houding is uitdagend ..Het is niet waar" Weerbericht Ter behandeling van Britse interventie Negentigjarige Zweedse Vorst opende Rijksdag Republikeinse leiders waren nimmer te Banka Tientsin gevallen Moeder liet haar baby omkomen bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAAESCH TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.eik woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN De Veiligheidsraad heeft Birma toegelaten tot de besprekingen in de raad over de Indonesische kwestie. De eerste spreker van Dinsdag was Dr. Jessup (Verenigde Staten), die de Nederlandse regering verweet de te Parijs aangenomen resolutie van de raad niet te hebben opgevolgd en de militaire acties te hebben voortgezet, „duidelijk met trotsering van de V. N." Jessup zeide, dat de verklaring van Dr. van Royen van Vrijdag j.l. de Neder landse regering niet ontlast had van de beschuldiging, dat zij het handvest van de V. N. had geschonden. Het niet vrijlaten van de politieke gevangenen was het duidelijkste bewijs van de Nederlandse weigering de resolutie op te volgen. Hij verklaarde, dat het minste wat de Raad ten aanzien van de politieke ge- fgenen kon aanvaarden zou zijn de itemming naar hun residenties terug te keren, politiek gezag uit te oefenen, contact op te nemen met andere Repu blikeinse functionarissen, en opnieuw ijlAatregelen te nemen ter verzekering van recht en orde. Jessup beschuldigde de Nederlandse regering ervan een politiek te hebben gevolgd zelfs met gebruikmaking van militaire actie gericht op ver zwakking van de Republiek door mid del van economische maatregelen. Hij zeide, dat de Nederlandse regering de Républiek een „kant-en-klaar gemaakte int. Brim-regering" had aangeboden. Hij herhaalde, dat werkelijke vrede slechts verwacht kan worden op basis van Linggadjati en de Renville-over- eenkomst en wanneer de Republiek een vrije stem heeft in de vorming van de federatie, omdat zij het grootste samenstellende deel ervan zou uitma ken. Jessup zeide, dat de Verenigde Staten er op stonden, dat een definitieve da tum werd vastgesteld voor verkiezin gen in geheel Indonesië met geheime «temming en waarborgen tegen dwang, en een definitieve datum voor het over dragen van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië. Het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië zou zo spoedig mogelijk moeten beginnen en voltooid moeten zijn voor de overdracht van de souvereiniteit. Dit zou moeten gebeuren in een verloop van maanden en niet van jaren. Jessup besloot met de Nederlandse regering verantwoordelijk te stellen voor de belemmeringen op het pad van de [Commissie van Goede Diensten ter zake het streven naar een vreedzame oplossing en dit te vergelijken met ge- lijksoorti!'e „obstructie-tactiek" van de Sovjet-Unie tijdens de besprekingen van de Indonesische kwestie door de Ruad, toen de Sovjet-Unie in de Raad de Republiek steunde doch tegelijker tijd de bladen van de communistische partijen in de gehele wereld zich ver kneukelden in de Nederlandse actie als een bestraffing van de republikeinse regering voor het onderdrukken van de communistische opstand. De tweede spreker was Nisot (Bel gië), die een korte verklaring aflegde, waarin hij zeide, dat de bevoegdheid van de Veiligheidsraad volgens Belgi sche en Nederlandse opvatting nog steeds betwist werd en dat daarom de resoluties van Parijs niet als bindend vcor de Nederlandse regering be schouwd konden worden. China deed daarna een beroep op de Nederlandse regering niet de bevoegd heid van de raad te betwisten. Finn Moe (Noorwegen) zeide dat bij, ofschoon de militaire actie onge rechtvaardigd was en niet in overeen stemming met letter en geest van het handvest, nog steeds van gevoelen was. dat niet gezegd kon worden, dat de ene partij wit en de andere geheel zwart was. De Republiek was klaar blijkelijk niet in staat geweest de mi litaire situatie in eigen gebied geheel onder controle te houden, hetgeen vol gens Moe twijfel doet rijzen aan de verantwoordelijkheden, welke de Re publiek zou kunnen aanvaarden als onafhankelijk land. Malik aan het woord. De Russische afgevaardigde Malik zei, dat de Ver. Staten en Engeland verantwoordelijk waren voor het falen van de Veiligheidsraad. De Ver. Staten hadden in feite door middel van het Plan-Marshall de Nederlandse agres sie gefinancierd. De raad moest on middellijke uitvoering van zijn resolu ties betreffende het staken van het vu ren en de vrijlating der Indonesische politieke leiders eisen en tegelijkertijd de Nederlanders dwingen hun leger van het Republikeinse gebied terug te trekken. De bespreking werd om kwart over zeven verdaagd tot Vrijdagmiddag drie uur. (21 uur Ned. tijd). Schreieder als getuige Dinsdag stond onder grote belang stelling voor de Friese kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden terecht de 45-jarige W. A. Albrecht, voorheen Kriminal-Kommissar en oud- Hauptscharführer bij de Sicherheits- dienst in Friesland. .(Hem zijn tal van executies in Fries land en het zonder enige vorm van proces mishandelen van gevangenen of doen mishandelen door zijn onderge schikten ten laste gelegd. Er waren 36 getuigen 5 charge en acht getuigen a décharge. Verdachte bleek zich terdege 0PJ£zijn zaak te hebben voorbereid en was gewapend met een dik cahier met aantekeningen. Langdurig was het verhoor van ge tuige Schreieder, die volgende week in het verdachtenbankje moet plaats nemen. Hij beweerde, dat de gevange nen steeds een verhoor is afgenomen en dat niemand zonder vorm van pro ces is «gedood. De verdachte ontkende iets af te we ten van het bijna doodranselen van een zekere Bakker, die later te Ber- gum werd doodgeschoten. Hierna kwamen verschillende getui- ^eriheden Ld0en Van ondervonden wreedheden in het gebouw van de Sipo. Toen Albrecht over deze mishande lingen door de president werd onder treed .kende h'i ze alle. Hij be streed dat er in het Sipo-gebouw iemand mishandeld was De zitting wordt Vrijdag voortgezet. Weersverwachting tot Donder dagavond. Vannacht: over het algemeen weinig bewolking met aanvankelijk nog enkele ver spreide buien. Afnemende wind tussen Noord-West en West. Op vele plaatsen lichte vorst. Mor gen overdag: geleidelijk toe nemende bewolking met later voornamelijk in het Noord-Wes ten van het land enige sneeuw of regen, weer aanwakkerende Zuid-Westelijke wind en iets zachter. De Israëlische regering heeft om een zitting van de Veiligheidsraad verzocht ter behandeling van een Israëlische klacht tegen Engeland wegens „een zijdige interventie in de Palestijnse toestand. Het verzoek was vervat in een brief van Aubrey Eban, de Israëlische ver tegenwoordiger bij de V.N., aan gene raal McNaughton van Canada, de voor zitter van de Veiligheidsraad voor deze maand. De brief van Eban refereert aan de bewegingen van Britse vloot- en lucht- Op een draagbaar naar zijn troon De negentig-jarige Koning Gustaaf van Zweden werd op een draagbaar raar de ingang van het Rijksdagge bouw gedragen, toen hij gister de nieuwe parlementaire zitting opende. Hij verliet het gebouw na afloop op dezelfde wijze. Eenmaal in het gebouw aangekomen, was de Koning, ondersteund door de Kroonprins Gustaaf Adolf en Prins Bertil, in staat naar de troon te lopen. Nadat Koning Gustaaf zijn plaats op de troon welke een trede lager was geplaatst dan gewoonlijk had inge nomen, deelde hij de Rijksdag in de kortste openings-rede, welke hij ooit had gehouden, mede, dat de volksver tegenwoordiging ingelicht zou woeden omtrent het' verloop van de bespre kingen tussen de regeringen van Zwe den, Noorwegen en Denemarken over het organiseren van een gemeenschap pelijke verdediging van Scandinavië. De Koning sprak met vaste stem. Toen hij uitgesproken was kreeg hij echter een hoestbui, waardoor zijn krachten afnamen en hij van de troon e_enheden in het Oostelijk Middelland- se-Zeegebied en zegt daaromtrent: .aangezien geen enkel Brits gebied of belang in het Oostelijk Middellandse- Zeegebied bedreigd wordt, is het moei lijk aan te nemen, dat deze bewegin gen uitsluitënd met doeleinden van verdediging te maken hebben." In de brief wordt verder gezegd: „Het is ons bekend geworden,, dat de Britse militaire voorbereidingen ma noeuvres omvatten, die gehouden zijn in Tripolitanie, en gebaseerd waren op gefingeerde landingen op de kust van Israel." Op de vraag of Israel om een of an dere speciale actie zou verzoeken ant woordde Eban: „Wij stellen de Veilig heidsraad voor een onderzoek in te stellen. Alles wat wij in dit stadium vragen is een procedure van bespre king en onderzoek, zowel de secretaris generaal van de V.N. als de Ameri kaanse regering heeft het verlangen kenbaar gemaakt naar ontspanning in de huidige situatie. Wij juichen deze pogingen toe. Wij zijn van mening, dat onze klacht misschien tot een ont spanning zal leiden en niet tot een vermeerdering van de spanning." Israel vraagt om een onderzoek vol gens artikel 34 van het handvest naar de situatie tussen Groot-Brittannië en Tsrael „waarvan de voortduring de in ternationale vrede en veiligheid waar schijnlijk in gevaar zou brengen". MAN DOOR TRAM OVERREDEN Dinsdagavond werd te Den Haag de 64-jarige voetganger D. de B. uit de To- matenstraat, toen hij de trambaan over stak op de Laan van Meerdervooct, overreden door lijn 14. Hij werd op slag gedood. De jonge koning van Irak wordt in Engeland opgevoed en" hoopt dit jaar tot de beroemde Harrow school te worden toegelaten. Deze week bracht hij een bezoek aan de Tentoonstelling voor School jongens in Westminster. Koning Feisal in de toren van een Lincoln bommenwerper. Oorlogsherinneringen Bij het herstel van een woning in Belfeld ontdekte een aannemer tussen twee muren een niet ontploft projectiel. De hulpverleningsdienst te Venlo werd terstond gealarmeerd, die de ge vaarlijke blindganger tot grote gerust stelling der bewoners verwijderde. Een betere herinnering aan de oorlog kreeg de heer Gustave Peters te Ven lo. Hij ontving van de Franse regering de zelden aan buitenlanders verleende onderscheiding „medaille commemora tive francaise" als erkentelijkheid voor de gedurende de oorlog door hem aan Frankrijk bewezen diensten. VLIEGTUIGONGELUK IN BRAZILIË Te Pelotas, in Zuid-Brazilië, is een vliegtuig neergestort. Voor zover thans bekend, verloren hierbij acht personen het leven. Blijkens mededelingen uit Den Haag en uit Batavia hebben de drie Republi keinse leiders, ir. Sukarno, Sjahrir en Agus Salim nimmer verblijf gehouden op Banka. De leiders bevinden zich te Prapat aan het Toba-meer in een parti culiere villa van de Wali Negara van Oost-Sumatra, dr. Mansur. Naar de Nederlandse delegatie aan de Commissie van Goede Diensten heeft medegedeeld, heeft het inderdaad in de bedoeling gelegen Sukarno, Sjahrir en Agus Salim naar Banka over te bren gen. Deze personen gaven evenwel de voorkeur aan hun tegenwoordige ver blijfplaats, hoewel zij geen bezwaar hadden tegen verhuizing naar Banka, indien de aangelegenheid niet anders kon worden geregeld. De Nederlandse autoriteiten onderzoeken thans de mo gelijkheid om aan het verzoek gehoor te geven, waarbij zij evenwel rekening moeten houden met de moeilijkheden betreffende de accomodatie voor een langer verblijf, speciaal in verband met de gewenstheid van een spoedige gezinshereniging, waarvoor een rege ling voor Banka reeds voltooid is. De commissaris van de Kroon in Oost-Sumatra, dr. J. Brouwer, heeft opdracht gekregen zicji in verbinding te stellen met de Republikeinse lei ders. In afwachting van de uitslag van deze besprekingen is de reis van Sukar no, Sjahrir en Agus Salim naar Banka uitgesteld. Alleen Mohammed Hatta, Moh. Rum en de Republikeinse minis ter van Onderwijs, Sostroamidjojo be vinden zich op Banka, in een villa van d%tinmaatschappij. De moeilijkheid voor het onderbren gen van de familieleden van Sukarno c.s. schuilt in het feit, dat de villa van Dr. Mansur te Prapat vrijwel het enige gebouw is, dat verleden jaar niet door de T.N.I. beschadigd werd. Opzienbarende rede van Franse communistenleider „Stalin heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij niet gelooft in het gevaar van een nieuwe oorlog. Hij blijft van me ning, dat er ondanks de verschillen in systeem en ideeën tussen de twee gro te sectoren van de wereld geen wer kelijke twist bestaat noch een wrijving van groot belang. Nog steeds is er sprake van een mogelijke ontmoeting tussen Truman en Stalin", aldus de tachtig-jarige Franse communistenlei der Marcel Cachin. Hij sprak deze woorden uit in een rede, waarin hij voorts aandrong op eenheid in Frankrijk en de gehele we reld, in zijn openingsrede voor 1949 als oudste lid van de Franse Nationale Vergadering. Edouard Herriot, leider van de radicaal-socialisten, is herkozen als voorzitter van de Nationale Ver gadering. Hij verkreeg 274 stemmen, Marcel Cachin 140. Leon Jouhaux werd herkozen als voorzitter van de economische raad met 81 van de 125 uitgebrachte stem men. Gaston Monnerville, radicaal, werd met 160 tegen 46 stemmen her kozen als voorzitter van de raad van de republiek. Naar aanleiding van de door Cachin uitgesproken openingsrede wordt opge merkt, dat men in politieke kringen te Parijs van mening is, dat Stalin de Westeuropese communistische partijen verzocht heeft de weg te bereiden voor verdraagzaamheid en begrip tussen het Oosten en het Westen. De toespraak was gematigd van toon; er werd in aangedrongen op nationale eenheid en er werd geen gewag in ge maakt van Amerikaanse „oorlogsophit sers". Cachin vermeldde eerder op hof felijke wijze generaal Eisenhower en prees de Amerikaanse industriëlen, die streven naar uitbreiding van de Sovjet- russisch-Amerikaanse handel. In welingelichte regeringskringen te Parijs neemt men het als vaststaand aai,, dat Cachin zijn toespraak niet voorbereid heeft zonder enige „leiding" van Moskou en dat deze toespraak be schouwd kan worden als een Sovjet- russische proefballon. JlyjIETS IS HIER blijvend, vrienden. Ge hebt het alweer gezien aan de plotselinge naamsverandering van de Indonesi^rs-met-een-oe. Gisteren was het Soekarno, vandaag Sukarno. Roem werd Rum, maar ouwe klare blijft gewoon. Overigens krijgen we nu Surabaja, Surakarta en rust inplaats van herrie (naar we hopen). Alles vloeit, zei de voorvader van mijn vriend de filosoof uit Tuitjehorn. 't Moet even naar de deuren van het Rijksdagge- wennen. (Zie de apen). Onwennig blééf bouw moest worden gedragen. De dienst, die na afloop van de plechtig heid in de kapel van het paleis werd gehouden, is door de Koning niet bij gewoond. De „New York Times Radio" heeft Dinsdagavond omgeroepen, dat Tient sin gevallen is. Volgens de radio was het bericht officieel. Het radiostation meldde later dat de gemeenteraad van de stad een overeenkomst tot staking van het vuren had bereikt met de communis ten, die de stad practisch in hun be zit hadden. Volgens betrouwbare militaire re geringskringen te Nanking heeft het militaire hoofdkwartier van de natio nalisten contact verloren met het na tionalistische garnizoen te Soetsjou, dat reeds verscheidene weken is inge sloten. Het garnizoen van 200.000 man wordt als verloren beschouwd. AMERIKAANSE LENING VOOR INDONESIË In zijn begrotingsboodschap aan het Congres deelde president Truman Maandag mede, dat de Amerikaanse re gering voornemens is aan Indonesië 'n lening van 25 millioen dollars te ver strekken welke ten doel heeft de pro ductie van copra en palmolie in Indo nesië te stimuleren. het voor mevrouw Mary Magley in Los Angeles. Ze is nu gescheiden. Dat zat zo: haar man was al vier keer ge trouwd geweest en had de portretten van alle vier z'n ex-vrouwen op de slaapkamer hangen. Vond ze te onvrij. Burgemeester Ebert (Sovjet-Operbiir- gemeister van Berlijn) had de vlotte inval om gistermorgen aan de poort van het stadhuis te controleren welke ambtenaren te laat kwamen. Ze kregen een standje. ,,Er waait nu een andere wind", zei Ebert (Oostewlnd. Met kans op onweer uit het Westen). J)WEIL EN VAATDOEK rusten in Amsterdam. Driehonderd werk sters van de gemeentegebouwen zijn in staking gegaan vanwege looneisen. Moet d'Ailly zelf zijn vloertje vegen In Amerika daarentegen neemt het aantal werkende vrouwen toe. In 8 jaar met 45 procent; er zijn er nu 17 mil lioen. Churchill gaat ook werken; aan het derde deel van zijn memoires. Om inspiratie op te doen ging hij naar de Riviera, met een heleboel blauwe verf om de zee 'te schilderen. Schacht, de 71- jarige centengoochelaar van het Groos- dause Reich, heeft in het concentratie kamp een opera geschreven over de liefde van een blond Fraulein voor een Amerikaans soldaat. Einfach schööön! Over drie maanden krijgt overigens zijn vrouw haar vierde kind; zij is 38. Minder vitaal was het weekblad „De Prins"; het wordt geannexeerd door het „Vizier". UN HIER IS ons filmhoekje. De Duitse filmregisseur Zerlett ligt ■iiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiviimiiiiiiiiimiHiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuittiiuiiii met een longaandoening in het Sovjet concentratiekamp Buchenwald; de film tekenaar Fischerkoesen slijt zijn da gen in het weinig schilderachtige Sach- senhausen. De Duitse protestantse bis schop Wurm heeft zich verzet tegen de verfilming van Bachs Mattheuspassion. En in België is een compleet schandaal losgebarsten om de nogal bloterige film Dedee d'Anvers, waarin een meisje uit eèn havenkroeg rondscharrelt. Het ver bod komt vande minister van fi nanciën, die wel met de dwangbevelen maar niets met de bioscoop te maken heeft. De kamer zal er een voorstelling van maken! AT WE ALLANG verwacht had den: in Oostenrijk is weer eens een geheime nazi-organisatie ontdekt. Het Hauptquartier was in Graz; er wa ren vertakkingen in Oost-Tirol en de nieuwe ver-Führer en zijn vier advi seurs zijn voorlopig in een cel gepoot. Minder gemakkelijk aan de kost ko men tegenwoordig de dominee's in de Sovjet-zóne; de kerken hebben zo wei nig geld, dat de predikanten op werk dagen in de mijnen moeten delven naar het zwarte goud. Naar gewoon goud gaan graven de leden van een Ameri- Nou wordt Truman zeker Troeman? kaanse expeditie onder leiding van James Fobes, die thans op weg zijn naar Cocoseiland, 500 kilometer zuide lijk van Costa Rica. Daar ligt, zo zegt Fobes, een schat van 150 millioen gul den begraven. Hebben zeerovers ge daan. Het staat allemaal beschreven in een groot papier, dat zijn opa hem heeft nagelaten. yiCE-ADMIRAAL Sir Eric James Patrick Brind is te Singapore aangekomen om hek bevel over het sta tion in het Verre Oosten van admiraal Sir Dennis Boyd over te nemen. E. H. Petit, de stichter van de Katholieke verkennersbeweging in België, is op 70-jarige leeftijd overleden. Het kon. observatorium te Brussel is wegens de storingen, die het daar ondervond van neon-verlichting, tramlijnen en hoog spanningskabels naar het dorp Bour- bes bij de Franse grens verplaatst. Het hebben van radio in taxi's is te New York verboden wegens het gevaar van verkeersongelukken. Te Teheran zijn 140 personen gestorven aan de daar heersende pokkenepidemie. Te Mün- chen leven meer dan 4.0.000 personen zonder levensmiddelenkaarten. Slechts 15 van de 21 arbeiders van de aanne mersfirma, die door het Britse militaire bestuur is belast met het demonteren van installaties van de .Boehumer Stahl- verein in de Ruhr, zijn gisteren ver schenen. Van deze arbeiders verdwe nen er later 8 en de rest deed het „kalmpjes aan". De Japanse keizer Hi- rohito bracht een bezoek aan Mac Ar thur om hem te danken voor zijn tus senkomst bij het internationaal ge rechtshof voor de „vrijspraak" van de keizer. Keizer Hirohito heeft de eerste gelegenheid te baat genomen, na de te rechtstelling van Tojo, om generaal Mac Arthur eveneens te danken voor de raad door bemiddeling van minister president Josjida. overgebracht, niet aan troonsafstand te denken. De tijden zijn wèl veranderd, vrienden. Ik zei het al: niets is hier blijvend. Zelfs niet de ongenaakbare „goddelijkheid" van de Tenno. Banzaai voor z'n reuzezwaai! De C.v.G.D. heeft de wens te kennen gegeven de Republikeinse leiders te bezoeken en zich persoonlijk op de hoogte te stellen van hun status. De Nederlandse delegatie is bereid voor de commissie de reis te verzorgen, doch zou het op prijs stellen, in verband met de bovenvermelde besprekingen, als cie commissie nog enige dagen geduld zou willen oefenen. In een overzicht over de verblijf plaatsen der republikeinse leiders seint Reuter, dat volgens een Neder landse woordvoerder de vier republi keinse ministers Leimena, Laoh, Dju- anda en Kusnan te Djokja volledig in vrijheid zijn gesteld en, zo zij dit wen sen, de stad kunnen verlaten. Een brief van de republikeinse mi nister aan zijn gezin te Batavia be vestigt dit bericht, maar meldt te vens dat de leiders niet naar Bata via mogen vertrekken. In Hilligersberg heeft zich een ern stig geval van verwaarlozing voorge daan. Een moeder verzorgde haar 'baby, een knaapje van zes maanden, zo slecht, dat het is overleden. De vrouw, de 29-jarige C. H. U.den H. is gear resteerd en zal voor de officier van justitie worden geleid. Tegen de vader, de 35-jarige meubelmaker J. U., is proces-verbaal opgemaakt wegens dood door schuld. Het gezin bestond uit man, vrouwen vjjf kinderen, waarvan de laatste twee vrijwel geen verzorging kregen. Het vierde kind werd in een kinderwagen tje te slapen gelegd, kreeg wel eten, maar werd zelden gewassen of ver schoond. Toen dit kind geboren werd verliet de vrouw kort daarop na een ruzie het huis. Dit vervuilde zo, dat het met veel moeite weer bewoonbaar kon worden gemaakt. Later keerde de vrouw terug en het kind doorstond het leed. Het jongste knaapje kwam in een ziekenhuis ter wereld en moest enige tijd in een couveuse worden verpleegd. De vrouw hield zich, toen het kind thuis kwam, niet aan het voorgeschre ven diëet van de arts. Ook dit kind kreeg het bewuste kinderwagentje als bedje toegewezen. Gewassen werd het zelden, het laatst enige dagen voor Kerstmis. Evenmin werd het ver schoond of werd het bedje droog en rein gehouden. De man verdiende als meubelmaker f 65 per week. De staat van vervuiling in huis scheen hem niet te deren. Eni ge dagen geleden vroeg hij zijn vrouw het vijfde kind eens te mogen zien. „Niet nodig", was het antwoord, „het ligt rustig in de achterkamer en wordt goed verzorgd". Deze „verzorging" heeft er toe geleid, dat het kind Zon dag is overleden. 27 Januari weer een bon voor rijst Zoals wij reeds schreven zal voor alle leeftijdsgroepen wederom rijst beschik baar worden gesteld. In de bonnenlijst van 27 Januari zal een bon worden op genomen, recht gevende op het kopen van 250 gram rijst. Deze verstrekking en die van begin December 1948 (100 gram voor iedereen) zijn mogelijk ge maakt door de aanvoer van 6000 ton rijst uit Siam. Voor 1949 is aan Nederland toegewe zen 18.000 ton. Voor de aankoop van deze hoeveelheid is contact opgenomen met Siam en Birma. Het zal van de prijs afhangen of de gehele toewijzing (allocatie) opgenomen zal worden. Gezien deze onzekere factoren is het niet mogelijk, een enigszins regelmatige distributie van rijst in te voeren. Het ligt echter voor de hand, dat in de naaste toekomst nog verdere verstrek kingen zullen volgen. Militaire Veiligheidsraad voor West-Duitsland Van gewoonlijk welingelichte zijde is vernomen dat komend weekeinde door Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten een decreet zal worden uitge vaardigd tot instelling van een militaire veiligheidsraad voor West-Duitsland. De militaire veiligheidsraad zal hoofd zakelijk verantwoordelijk zijn voor het verhinderen van herbewapening of andere maatregelen van een toekom, stige West-Duitse regering, die de vrede in Europa in gevaar zouden kunnen brengen. De raad zal nauw samenwer ken met het internationale lichaam voor het Ruhrgebied. HET KLEINE BOERENBEDRIJF Het Landbouw Economisch Instituut heeft een begin gemaakt met het on derzoek naar de toestand van het kleine boerenbedrijf. Het ligt in zijn bedoeling ongeveer op het eind van dit jaar een samenvattend rapport uit te brengen. Uiteraard is het onmogelijk om het onderzoek over alle gemeenten in ons land uit te strekken. Daarom is gezocht naar een aantal gemeenten, die tot dat doel representatief genoemd kunnen worden. Het zijn er in totaal veertien. FORRESTAL WIL AANBLIJVEN. Na afloop van een onderhoud met president Truman heeft Forrestal ver klaard aan te willen blijven als mi nister van landsverdediging. Hij voeg de er aan toe, dat hij overeenkomstig het gebruik, bij de president zijn ont slag zou indienen dat deze naar hij verwachtte niet zou aanvaarden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1