Is Nederlai Stad en Omgeving. Mr. C. A. de Groot overleden Een bekwaam strafpleiter en militante figuur ging been Hangbrug en vliegboot van lucifers AGENDA Mooie concertavond van de H.O.V, Energiek optreden voor» kwam boerderijbrand te Ursem Het nieuwe t Op zestig-jarige leeftijd is in het St. Elisabethsziekenhuis, waar hg sedert enige dagen voor een ernstige borstkwaal was opgenomen, de deken der advocaten te Alkmaar, mr. C. A. de Groot, overleden. Mr. De Groot, zoon van de bekende directeur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, was in Alkmaar waar hij zeer vele jaren als advocaat en procureur gevestigd is geweest een bekende persoonlijkheid. Hij was als deken der advocaten opvolger van wijlen mr. P. I.angeveld, die hij in 1935 ook als raadslid (liberalen) was opgevolgd. Van 31 Oc tober 1935 tot 1 September 1941 toen de Duitsers bepaalden, dat de raad moest rusten heeft hij deel van onze vroedschap uitgemaakt. stond» hij met vuur op de bres daar Hij was wethouder van 5 Septem ber 1939 tot 1 Maart 1943 toen hij met de naast hem zittende wethouders na hun reeds lang ingediend ontslag, ver lof kreeg zijn functie neer te leggen. De overledenewas jarenlang voor zitter van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Hij was van 19281932 kerkvoogd van de Ned. Hervormde Gemeente. Ook in het Alk- maarse verenigingsleven nam hij een belangrijke plaats in. Tot voor enkele jaren was hij voor zitter van de Ijsbond „Hollands Noor derkwartier" en in het Bestuur van de Openbare Leeszaal en Boekerij heeft hij bijna 20 jaren zitting gehad. Hij was bestuurslid van 19191939, pen ningmeester van 19211927 en voorzit ter van 1927—1938. Op de herdenking van het veertigja rig bestaan dezer instelling op 17 Nov. j.l. heeft hij nog een rede gehouden, hoewel zijn gezondheidstoestand toen reeds zeer veel te wehsen overliet. In 1945 werd hij benoemd tot plaats vervangend rechter. Een bekende en militante figuur is met deze bekwame strafpleiter aan on ze gemeente ontvallen. De begrafenis zal plaats hebben op de, gemeentebegraafplaats alhier. Ver trek van het sterfhuis 2 uur. Alkmaarse Rechtbank in speciale zitting bijeen Hedenmorgen om tien uur kwam do rechtbank bijeen om de deken der advocaten mr. C. A. de Groot te her denken. Het voltallige rechtscollege cr.der presidium van mr. v. Regteren Aitena. vrijwel de gehele bali, de loco-burge- mcester, de heer v. Slingerland, waren in de grote zaal van het gerechtshof aanwezig. Staande en onder grootse stilte hoor de men de herdenkingsrede aan die mr. v. Regteren Altena uitsprak. Wij wisten reeds geruime tijd, zo ving de president aan, dat een slepen de kwaal de gezondheid van mr. de Groot ondermijnde en herhaaldelijk hadden wij ons ongerust gemaakt wan neer wij hem bleek en huiverend ont- moetten,.-maar het -leek of- telkens een geheimzinnige kracht hem deed gene zen. Ditmaal heeft het niet zo mogen zijn en na een ziekte van enige we ken is hij voor goed heengegaan. In de jaren dat mr. de Groot als ad vocaat te Alkmaar werkzaam is ge weest hebben wij hem leren kennen 'als een voortreffelijk jurist, als 'n har de concientieuse werker en als 'n goed mens. Stammend uit de oude liberale school, zo vervolgde de president, waar vrijheid bedreigd werd of aan verkregen rechten werd getornd. Daar naast bezat hij een misschien even ty pisch liberaal gevoel voor bepaalde vormen, welke naar zijn oordeel niet straffeloos verwaarloosd kunnen wor den. Ik geloof dat wij allen hem voor zijn voorbeeld ook in dit opzicht dank baar moeten zijn en dat speciaal ook de advocaten zich aan deze deken ver plicht kunnen weten door de straffe maar wijze en rechtvaardige hand waarmede hij hen leidde. Maar ook de rechtbank is mr. de Groot veel dank verschuldigd, zei mr. v. Regteren Altena, en ik kan niet zeggen hoezeer ik het betreur dat ik hem dat niet meer persoonlijk kan zeggen. Sedert zijn benoeming in 1945 heeft mr. de Groot herhaaldelijk zijn diensten als rechter-plaatsvervanger gegeven en nimmer werd op hem te vergeefs een beroep gedaan. De president besloot zijn warme svmphatieke herdenkingsrede met de ze woorden: Er zou veel te zeggen zijn over de activiteit van mr. de Groot in allerlei functies op sociaal terrein. Daarover kan ik echter zwijgen omdat daarover op andere plaats het juiste zal worden gezegd. Hier herdenken wij hem zoals wij hem hier in deze zaal, in dit gebouw, in deze stad als advocaat hebben ge kend. Het valt ons moeilijk om ons er rekenschap van te geven, dat wij hem er niet meer zullen zien of horen. On ze gedachten gaan uit naar zijn wedu we die hem zovele jaren tot sterke steun heeft kunnen zijn. Het moge mevrouw de Groot een troost zijn te weten dat haar echtgenoot voor zeer velen iets heeft kunnen betekenen, dat hun reden tot dankbaarheid geeft. Wij zullen zijn nagedachtenis blijven eren en hem niet vergeten. Namens de staande magistratuur sprak de officier van justitie, mr. Meischke, die de overledene als een vriendelijk en kundig man schetste. Vervolgens sprak de waarnemende de ken, mr. A. J. M. Leesberg. Uit diens lede bleek wel zeer duidelijk dat de verhouding tussen deken en advocaten zeer prettig was. Spreker prees zijn ac curaatheid, zijn correctheid, energie en onpartijdigheid. Ook mr. Leesberg wijdde woorden van deelneming aan mevr. de Groot. Dit waren vrijwel de laatste woor den die op deze herdenkingszitting werden gesproken en» met de weten schap dat een kundig jurist en een rechtschapen confrère was heengegaan verliet men de rechtszaal. Enige tijd geleden kreeg Frans de Hoo, Lindenlaan 13, alhier, een tijd schrift in handen, waarin afbeeldin gen stonden van een draaimolen en oen toren, welke de New-Yorkse tand arts dr. Stein van tandenstokers ver waardigde. De aandacht van Frans, die zich nog nooit voor knutselen had ge ïnteresseerd, was plotseling gewekt. Hij had weliswaar geen tandenstokers, doch meende, dat het ook mogelijk moést zijn van luciferhoutjes iets der gelijks te bouwen. Alleen is dat na tuurlijk nog moeilijker. De 14-jarige knutselaar heeft niet veel vrije tijd. Overdag moet hij hard leren voor electricien, doch 's avonds schiet er wel eens een uurtje over. Die tijd gebruikte hij om een hangbrug van lucifershoutjes te maken. De brug werd ongeveer 35 centimeter lang; er werden ongeveer 1000 houtjes voor gebruikt. Hoewel het gereedschap slechts bestond uit een zakmes, een pincet en een aantal tubetjes velpon, was het kunststuk na twee weken ge reed. De pijlers van deze schijnbaar zwakke brug, zijn in staat een stapeltje boeken te dragen. Het tweede werkstuk, waaraan Frans begon een vliegboot was rog moeilijker. Zonder een voorbeeld te hebben ging de jongen aan het weik en nu, na drie weken, is ook dit lastige werk voltooid. Er waren onge veer 1500 lucifers voor nodig. Degenen, die z.ich voor dez° nieuwe lak van knutselwerk interesseren, kunnen bij Frans h"i licht gaan op steken. De jeugdige knutselaar is van plan nu een draaimolen te gaan maken. Of dat zal gelukken? Het zal in ieder ge val heel moeilijk zijn. „Victoria en haar huzaar" Na de grote successen, welke de Alkmaarse Operette- en Orkest Ver eniging de laatste jaren heeft gehad met de Operettes' „De Mascotta", „De Dochter van de Tamboer-majoor" en ,,'t Masker in het Blauw" (welke laat ste nog zeer vers in het geheugen ligt) komt de vereniging thans op 2 en 3 Februari a.s. met de operette „Victo ria en haar huzaar" van de grote ope rette-componist Paul Abraham. De operette speelt zich af in Rusland, Japan en Hongarije. De firma Beyne uit Amsterdam levert hiervoor haar prachtige decors, terwijl de costuums en grime verzorgd zullen worden door de 'Firma Gerritsen, eveneens uit Am sterdam. Bet Alkmaarse Operette Orkest ver leent zijn medewerking om de zeer melodieuze en bekende muziek van Faul Abraham te vertolken. Rest ons nog een serie hoofdpersonen te noe men, welke allen goed bekend zijn bij het Alkmaarse Operette publiek, t.w. Gre de GrootBesse, Map Vossenaar, Rie Wit in de damesrollen en de Gebrs. Kesselaar, Gert de Nijs, Klaas Schot. Bob Verhagen en Wim Pieters bij de heren. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De strijd om de atoombom (14 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: Het huis in de Dulcumer- straat (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur, De slavin van Haroea (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Prof. Henri Ravos, telepaath en helderziende. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bambi (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Bloed en zand (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De avonturen van Robin Hood (14 jaar). Wapen van Heemskerk: De Czardasvorstin. BONNEN HALEN Alkmaar: S. van Smit tot einde S. Schermerhorn: Alle inwoners. Belgische politie arresteerde voortvluchtige Alkmaarder Op 16 Mei 1948 werd de journalist George W. M. W. door de officier van Justitie, mr. Meischke, gedagvaard als getuige en verdachte in verband met de oplichting van 'de Alkmaarder P. F. A. In deze zaak waren nog twee andere verdachten, doch daar getuige-verdach- te George W. M. W. voortvluchtig bleek te zijn kon de zaak niet worden behan deld. Er gingen wonderlijke geruchten en plaatsen als Marokko en Algiers werden genoemd als vermoedelijke ver blijfplaats van W. Zelfs waren er die beweerden dat hij de wijk had genomen naar het vreemdelingenlegioen. Waar hij echter ook geweest is, momenteel zit hij in een doodgewone cel in Belgie. Naar we vernemen moet hij daar een straf uitzitten voor een vermogensde lict waaraan hij- zich in Belgie heeft schuldig gemaakt. De officier van Justitie 'te Alkmaar heeft zijn uitlevering verzocht, zodat de oplichtingsaffaire waaraan hij in Alkmaar debet was, te zijnertijd zal worden behandeld. Klaverjas-drive ten bate van T.B.C.-bestrijding Op allerlei manieren hebben ver schillende stadgenoten gelden verza meld voor de Alkmaarse vereniging ter bestrijding van de tuberculose. Daar is in de eerste plaats de nor male manier van gelden verzamelen, de collecte. Alkmaarse kellners en kasteleins organiseerden gecostumeer- de voetbalwedstrijden, postduiven vlo gen een belangrijke som bij elkaar, toneel- en andere voorstellingen wer den gehouden, waarvan de baten ge heel of gedeeltelijk aan de bovenge noemde vereniging werden afgedragen. De jongste Alkmaarse vereniging, de klaversjasclub „De Doormars" heeft nu het initiatief genomen om de kas van de vereniging ter bestrijding van T.B.C. te verstevigen door middel van een grote klaversjas-drive. Zolangs 'de meest gevreesde ën ge vaarlijke ziekte, die" een gevaar vormt voor ons volksbestaan, bestreden moet worden met giften en gaven, is.iedere oirbare manier van gelden verzame len welkom. Het is daarom, dat wij, en ongetwijfeld ook het bestuur van de Alkmaarse vereniging ter bestrij ding van t.b.c., het initiatief van „De Doormars" van harte toejuichen. De klaverjas-drive, die op Woensdag 13 Januari georganiseerd wordt, is voor een ieder toegankelijk. Men kan zich laten inschrijven in het club lokaal van „De Doormars", hotel Lon don, tot een kwartier vóór de aanvang der wedstrijd, die om 8 uur aanvangt. De inschrijfgelden dienen bij aanmel ding te worden voldaan. Hiertoe zal men in hotel London een verzegelde bur plaatsen, waarin de deelnemers het verschuldigde bedrag ad 0.75 kunnen deponeren. Meerdere midden standers stelden inmiddels fraaie prij zen beschikbaar en ongetwijfeld zullen er nog meerdere volgen. Dezer dagen hopen wij nog enkele bijzonderheden van de wedstrijd, die om 8 uur aanvangt, delen. Terwijl gisteren een geel geschil derd vliegtuig boven de stad ronkte, poseerden de heer J. Hart- land, marconist bij de K.L.M. en zijn vader, de heer G. P. Hartland, die dezelfde dag in het huwelijk traden, met hun bruiden voor onze fotograaf. Het R.A.O.-cabaret van Ted Rosita trad op De in Alkmaar gelegerde militairen hebben zeker niet te klagen over te kort aan activiteit van hen die voor ontspanning voor deze militairen moe ten zorgdragen. De RAO vervangt op uitstekende wijze het O. en O., dat wij in de mobilisatie kenden en veelal zijn de avonden die worden georganiseerd van goed gehalte. Zo was het ook gis teravond in Het Wapen van Heems kerk, waar het cabaretgezelschap van Ted Rosita optrad. Onder de aanwezigen militairen za gen wij de garnizoenscommandant van Alkmaar, de majoor Houbolt. Ook de majoor v. d. Broek was aanwezig, ter wijl de brigade-commandant van de Koninklijke Marechaussee te Alkmaar, do opperwachtmeester Kolenbrander, van zijn belangstelling blijk gaf. Vlotte conference, aardige liedjes, een handige goochelaar en een humo ristisch dubbelmannenkwartet hielden de aandacht van de zaal geruime tijd bezig.' Gelukkig waren vele dames op deze avond aanwezig want na af loop werd. er gedanst. Het behoeft wel niet, te worden vermeld, dat het een geanimeerd bal werd dat voor velen te vroeg was afgelopen, toen "de zaal om twee uur werd gesloten. Hans en Grietje in 't Gulden Vlies Omstreeks kwart over twee vulde de zaal van''t Gulden Vlies zich met een grote schare kinderen die druk en ner veus de kinderoperette verbeidde die door Chris Hoflands Kinderoperette- gezelschap zou worden opgevoerd. Het was het sprookje van Hans cn Grietje dat door Chris Hofland in een operette was omgewerkt. Verbazend aardig waren de reacties van de kinae ren bij spannende momenten. Luidkeels werden waarschuwingen en aanwijzin gen in allerlei toonaarden naar het toneel geslingerd. Het hoogtepunt was v/el het moment dat Grietje de heks onschadelijk wist te maken en haar broertje, dat vetgemest diende te wor den, uit zijn gevangenschap verloste. Het gezelschap telde meerdere goede krachten doch evenzovele zwakke pun ten. Dit neemt niet weg dat de voor. stelling door de kinderschare hogelijk werd gewaardeerd. Beslist zwak was bet engelenballet. De ouderen in de zaal zullen uit een en ander wel gecon cludeerd hebben dat hier engelen aan het dansen waren doch de theatrale gebaren en de zwaarmoedige bewegin gen waren zeker niet in staat de klein tjes aan engelen te doen denken. In het algemeen zou wat meer enthousiasme en warmte de voorstelling zeker ten goede zijn gekomen. DE VRIJE GEDACHTE IN DE VRIJE MENS. „De Dageraad" afdeling Alkmaar zet ook in 1949 de reeks traditionele Zon dagmorgenbijeenkomsten voort. Op de vijfde cursusbijeenkomst zal het on derwerp „De vrije gedachte in de vrije mens" behandeld worden. De inleider is mr. dr. Benno Stokvis. Wie van een goede plaats verzekerd wil zijn, zorge tijdig in het zaaltje van Valks lunchroom aanwezig te zijn. De bijeenkomst vangt aan om 10 uur, zaal opening half tien. Uitslag veiling In de pp Woensdag 12 Jan. .j.l., door notaris G. A, Verkade, te Alkmaar ge houden veiling bij afslag in café Beem- st'er aan hét Waagplein. waarvan de veiling bij opbod heeft plaats gehad op Woensdag 5 Januari jl. zijn de navol gende percelen te Alkmaar: 1 Woonhuis met schuur en erf, Spqor- straat 69, ingezet op f 4660. afgemijnd op f 1000, opbrengst derhalve f 566Ö. 2 Woon- en winkelhuis, Hekelstraat 27, ingezet op f 2910 afgemijnd op f 200, opbrengst derhalve f 3130. 3 Woonhuis met erf. 1ste Tuindwars straat 27, ingezet op f 2220, afgemijnd op f 240, opbrengst derhalve f 246Ö. 4 Woonhuis met erf, Boomkampstr. 13, ingezet op f 3020, niet aangeboden, aangezien dit perceel inmiddels uit de hand was verkocht. 5 Woonhuis met erf, Baanpad 33, in gezet op f 1010 niet afgemijnd. 6 Woonhuis, waarin tevens smederij, Sliksteeg 10, hoek Spanjaardstraat 20, ingezet op f 6500, niet afgemijnd. 7 Pakhuis met bovenwoning en erf, Sliksteeg 9 en 9a, ingezet op f 7060, niet afgemijnd. 8 Woonhuis met schuurtje en erf, Dr. Schaepmanstraat 25, ingezet op f 4800, afgemijnd op f 220, opbrengst derhalve f 5020. 9 Woonhuis met schuurtje en erf, Dr. Schaepmanstraat 17, ingezet op f 4700, niet afgemijnd. WIE MIST EEN FIETS? Degene,- die een transportrijwiel mist, kan hieromtrent inlichtingen bekomen aan het bureau van politie. JUBILARIS BIJ DE SPOORWEGEN De heer W. J. Zomerdijk, ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen (vervoer) zal Maandag 24 Januari a.s. zijn vijf en twintig jarig ambtsjubileum herdenken. Gerard Hengeveld gat brillanie solo-partij Het eerste abonnementsconcert van de serie B gaf weer een redelijke hoop dat de belangstelling voor de HOV zal gaan toenemen, de opkomst van het pu bliek was deze keer zeer goed. Dirigent Kees Hartvelt had een aantrekkelijk programma samengesteld en hiervoor uitsluitend beroemde stukken gekozen. Van het artistieke front dus geen nieuws, hetgeen echter geen strikte noodzakelijkheid is voor een mooie concert-avond, en deze heeft de H.O.V. ons ditmaal zeker geboden. Geopend werd met de ouverture „Eu- ryante" van Carl Maria von Weber (1786 —1826). De brillante romantiek van dit stuk werd door het orkest uitnemend gerealiseerd. Toen was de beurt aan de solist, de pianist Gerard Hengeveld, die de helft van het programma voor zijn rekening nam met het Piano-con cert van Edvard Grièg (18431907) en de Variations Symphoniques voor piano en orkest van César Franck (1822 1890) De solist wist het betrekkelijk zo veel, en zo afgespeelde pianoconcert Overtreders van het deviezenbesluit kregen xware boeten Gister werden door de economische politierechter in Alkmaar, mr. Peere boom, enige overtreders van het de viezenbesluit berecht. Jan. M. uit Groet begof zich op 17 November per fiets naar Belgie. Toen hij bij Nispe door de douane werd aan gehouden, zei hij dat hij slechts f 12.50 bij zich had. Bij foullering bleek echter dat hij nog f 100 in zijn kleding had genaaid. Voor dit geld had hij twee \yielen willen kopen. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, had het niet moeilijk om in deze zaak het bewijs te leveren. De eis was f 100 subs. 30 dagen en verbeurdverklaring van de in beslag genomen f 100. Hoe wel M. verklaarde dat het geld niet van hem was, werd hij conform de eis ver oordeeld. Toen mocht het nog. Willem F. K. de W. uit Alkmaar was ten laste gelegd, dat hij in het najaar van 1945 naar Belgie was gegaan en daar van een handelsrelatie 10.000 Bel gische francs had aangenomen. Dit geld had hij later in Holland teruggegeven. Deze wederzijdse hulp is echter niet geoorloofd. Het enige wat mr. Vellinga in de weg stond was te bewijzen dat de over treding in het najaar van 1945 gebeurd is en niet zoals de W. verklaarde, in Augustus van dat jaar. In Augustus was het deviezenbesluit nog niet van kracht en waren deze handelingen dus nog geoorloofd. Het bleek niet mogelijk te zijn de juiste datum van de reis na te gaan en derhalve volgde vrijspraak. Zijn rantsoen overschreden. Simon G. uit Heiloo maakte in Mei een zakenreis van enkele dagen naar België. Daartoe had hij 7000 Belgische francs mee gekregen. Hij had niet in het bijgaand papier gelezen, dat hij er slechts 500 per dag van mocht gebrui ken. De 4000 francs die de Nederlandse Bank na de reis terug wilde hebben, bleken op te zijn. G. verdedigde zich door te zeggen, dat hij niet gelezen had, dat hij door de Bank op rantsoen was gesteld. Hij had tijdens de reis goede zaken gedaan en meende, dat dit voor Nederland belangrijker was dan de 4000 francs. Mr. Vellinga en mr. Peereboom waren het niet geheel met deze redenering eens en G. werd conform de eis tot f 200 subs. 30 dagen veroordeeld. van Grieg tot nieuw leven te wekken, in wezen is dit concert een brillante solo partij tegen een achtergrond van ro mantische orkestklanken. Al was de orkest-begeleiding tot in de détails dan ook niet ideaal, de totaalindruk was respectabel te noemen. Dat César Franck een universeler genie was dan Grieg, werd nu eens praktisch gedemonstreerd met de Va riations Symphoniques. Gerard Henge veld gaf hiervan een meesterlijke inter pretatie, duidelijk en doorzichtig, in dit werk was het orkest bijna volkomen homogeen met de solist. Zijn succes was groot, het publiek toonde zich terecht enthousiast. Tot besluit de overbekende Préludes van Franz Lizst (18111886). Een ef fectvol en dankbaar stuk voor orkest, waarin de componist vooral op het einde vrij goedkoop wordt, maar het werk valt bij het publiek in het alge meen zeer in de smaak. De HOV had weer een bijna ovatio nele hulde in ontvangst te nemen en dirigent Hartvelt liet het orkest wel verdiend in het succes delen. Moge het volgende concert op Vrij dag 4 Februari weer grote belang stelling trekken. Ms. Centrum Invitatie-tournooi Gisteravond nam,, in he' Centrum-Totél bovenstaand tournooi onder flinke be langstelling een aanvang Er zijn 7 deel nemers, n 1: C Sntft (Centrum), Th Schot Jr en 'p Rolie (Exc), C Brouwer (Vol- harder), H van Wonderen (Drie Ruiten), J de Boer (ZEKZ?) en L Hoebe (A V) Er werden vijf partijen (150 car libre) gespeeld, waarbij L Hoebe in zijn partij tegen Van Wonderen het beste gemid delde behaalde} n 1 5,35 Ook Th Schot Jr en C Smit kwamen boven 4,gemiddelde Series werden genoteerd van 39 25, 23i 22 en 21 Het nieuwe biljart (Wilhelmina) voldeed uitstekend De gedetailleerde uitslagen waren; Hulde aan de buren Door krachtdadig optreden van be. woners, buurtgenoten en de Vrijwillige Brandweer van Ursem is een grote brand en de ondergang van de boerderij aan de Noorddijk bewoond door de veehouder J. de Leeuw voorkomen. Even voor elf uur ontdekte de echt genote van de bewoner, dat de vlam ge. slagen was in een op het fornuis staan, de pan met vet. De vlammen lekten te- gen het schot van het achterom op en drongen via een kier in d^ muur in het daarachter g gevuld was. t de m daarachter gelegen hooivak, dat geheel L Hoebe H van Wonderen C Brouwer J de Boer Th Schot Jr P J Rolie 150 76 150 140 150 111 5,35 2,71 44 23 3,40 44 15 3,18 33 22 33 12 4,54 3,36 C Smi' I. Hoebe 150 37 14 4,05 143 37 25 3,86 Th Schot Jr 150 42 18 3,57 J de Boer 133 42 10 3,16 Hedenavond worden de wedstrijden voor'gezet met de' partijen: Brouwer— Hoebe, SchotVan Wonderen, RolieJ de Boer, Smit—Brouwer en Schot—Smit Terwijl anderen begonnen met de in- boedel aan de voorzijde vap, het huij naar buiten te dragen, hield men d« achterkant zoveel mogelijk gesloten. De buurtgenoten hielpen met talrijke gere- quireerde emmers water uit de pomp in de stal mee om het vuur te bestrij. den, dat reeds een meter in het hooi was doorgevreten. Tien minuten na het alarm was dj vrijwillige brandweer onder commando van de heer B. Lenting klaar om met de motorspuit water te geven. Door een stalraampje werden de slangen naar binnen gebracht. Aan dit energieke op. treden was het mede te danken dat deze grote boerderij is behouden gebleven. Verzekering dekt de schade van het bedrijf, dat eigendom is van de Kinde ren Komen te Ursem. Op het terrein van de brand was ook de Burgemeester, de heer V. Nolet, aan wezig. De Alkmaarse Brandweer, die men inmiddels uit voorzorg had ge waarschuwd en spoedig met groot ma-l teriaal ter plaatse was. behoefde geluk kig geen dienst meer te doen. Egmonda. d Hoef Het zilveren jubileum van Mej. Ruijtenburg Maandag j.l. vierde mej. Th. Ruij tenburg haar zilveren jubileum als onderwijzeres aan de R.K. Meisjes school alhier, waar zij al die 25 jaren, zonder één' dag verzuim onafgebroken is geweest. Dit niet veel voorkomende feit mag voorzeker wel een opmerke lijke bijzonderheid genoemd worden. I Geen wonder dan ook dat er voor die dag een keurig programma was opge steld. De feestelijkheden werden geopend 9 met een plechtige H. Mis in de paro-l chiekerk, waarvan de gregoriaanse ge-JI zangen zeer verdienstelijk werden ver- jl zorgd door de meisjes van de hoogste ij klassen, onder leiding van het hoofd jj der school. Om tien uur vond de huldiging van I de jubilaresse plaats in de zaal van r. Mooij, alwaar een woord van wel kom. waardering en dank werd toege sproken door het hoofd der schro' mej. M. Garritsen. Na haai- nament zeereerw. heer pastoor- -en het hooft der Jongensschool nog het woord. Da inhoud van al het gesprokeneweer te geven zou te ver voeren. Voldoende om op te merken, dat de liefdevolle toewijding voor haar werk en haar I grote werkkracht een wel zeer bijzon- dere achting genieten. De zeer vele en fraaie cadeaux zijn dan ook in dit ver- band als een extra onderstreping te j beschouwen van al hetgeen haar aan lof werd toegesproken. Daarna genoot men van wensjes. schetsjes en humo ristische stukjes, die keurig werden uitgevoerd. Maar voor de kinderen vormde het hoogtepunt toch wel de troctatie van „hun juffrouw". Aan het slot dankte de jubilaresse voor het vele. dat haar op deze dag was aangeboden. Dat haar dit alles echt ontroerd had. kon men aan, haar stem zo nu en dan wel duidelijk mer ken. Het was treffend hoe zij haar grote vertrouwen in Maria in haar dankwoord wist te weven. De receptie 's middags overtrof de verwachtingen Ouders en oud-leerlin gen, neen. zij waren de jufrouw hletj vergeten. Voor de jubilaresse een org vergetelijke on persoonlijk biljartkampioen schap vierde klas Gisteravond werd de eindstrijd om dit kampioenschap voortgezet en wel met de volgende partijen: Prins 73 29 1,84 11 Bcbbeldijk 75 39 1,92 11 ansen Bakker Quant Prins Van Baden Bakker Quant Hecker 51 25 2,04 7 75 25 3— 16 69 43 1,60 6 75 43 1,74 10 75 26 2,88 11 70 28 2,69 10 40 28 1,428 13 75 28 2,67 12 Burgerlijke Stand Geboren: Franciscus J., z. v. J. H. Muhren en M. M. Th. Pisecker. Johan na W„ d. v. J. Santbergen en Th. C. J. Bierman. Hendrikus J. F., z. v. P. J. M. van Berkum en E. M. Feldberg. Pe trus D. V, z. v. J. A. van der Stok en J. M. E. Gerritsen. Gehuwd: Zeegert Donker en Bre gitta de Groot. Cornelis J. Janssen en Johanna M. den Nijs. Arie Glas en Guurtje D. Schotvanger. Jacob Hartland en Dina Bestevaar. Gerrit P. Hartland en Neeltje Bestevaar. Arie van Suijlekom en Johanna Hartog „POSTHARMONIE" GAAT AFSCHEID NEMEN VAN DE HEER ANDERSON. Zaterdag 15 Januari a.s. te half vier zal de „Fostharmonie" in het Gulden Vlies afscheid nemen van haar dirigent de heer G. Anderson. Hoogstwaarschijnlijk zal de door de fa. Flandria bij de oprichting gemaak te film worden vertoond. Velen zullen zeker op de afscheids- middag van deze gewaardeerde figuur aanwezig willen zijn. Schoorl INWONERTAL NEEMT TOE. Het aantal inwoners per 1 Januari 1 1948 bedroeg 1515 mannen en 1525vrou-| wen, derhalve totaal 3040 inwoners. Gedurende het jaar 1948 werden ge-I boren 65 personen, terwijl 20 personen |j in "het afgelopen jaar stierven. Er vestigden zich in deze gemeente 186 personen, waartegenover staat het vertrek van 182 personen. Het aantal inwoners bedroeg mits dien per 1 Januari 1949 3089 personen te verdelen in 1539 mannen en 1550 vrouwen. Stompetoren BENOEMD Onze plaatsgenoot de heer A. Dus- seljee is benoemd tot kommies der di recte belastingen in vaste dienst. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK, 13 Januari 50,000 kg rode kool 8,80—11,70; 55,000 W gele kool 7,40—7,70; 20,000 kg groene kool 11,00—14,20; 48,000 kg witte kooi 6,40: Is* kg witlof 23,00—24,00 en I 15,00—17,00; 559 kg bleten 6,30—7,20; 55,000 kg peen: H 5,9 —5,90 en III 5,40- 42.000 kg uien 7,20—8,1» W ARMENHUIZEN, 12 Januari 50,000 kg rode kool 8,80—12,20; 10,000 kg P'f kool 7,40—8,50; 5000 kg Deense witte k»»| 8,40: 5008 kg iflen 8,20 NOORDERMARKTBOND, '13 Januari 40.000 kg uien 7,20—8,20 en drielingen I 156,000 kg wit'e kool 6,40; 110.000 kg kool 8,80—11,10; 28.000 kg gele kool Ifi 8.40; 5009 kg groene kool 8—12.60: 550» 1 peen: II 5.90 en III 5,40 - ALKMAAR, 72 Januari (ExportveiI»e| witlof: I 22—25 en II 15—19; rode 7—12,50; savoye kool 6,509; groene W» 7—12,50; spruitkool: I 30—41 en II W boerenkool 12,5024,50; andijvie 34—72; r°c bieten 6—7; winterpeen 4,706,70; waspof f—14; prei 7—9: knolselderie 1,57—' ,1 selderie 2,50—6,50 Appels: Goudretnet,,| 49—64; Jona'han 75 Peren: IJsbout Economische g (Van onze economische med Boze woorden zijn er in h land gevallen over onze milil in Indonesië en van verscheii ten werd ons de uitdrukking listen" in het gezicht geslinge Imperialisten, dat zijn in di denis van na 1880 vooral die weest, die hun gebied onbepèr uitbreiden en daarbij vooral mische voordelen van die ni Afrika en Azië liggende) 1 eigen bate wilden gebruik werpt ons dus voor de voetei in Indonesië in de grond van door de wederinstelling van dat wij vóór 1940 hadden; sl< nomische profijten trachten ti gen en dat de rest slechts t Uiteraard laten wij in deze de politieke en morele zijde: militaire actie buiten beschou kijken daarom slechts met eet ogen naar wat in Indonesië ir schiet ligt en baseren ons d de herhaaldelijk door onze uitgesproken bedoelingen on opricthing van de Verenigde S Indonesië te geraken, waaraa; vereiniteit zal worden overgc Welnu, dan krijgen wij d van een groot land, dat o eigen, niet-Nederlands gezag vaar de economische bronnei tures en de fabrieken, voor grote deel door buitenlander geëxploiteerd. Wij gaan er van uit (de toekomst zal Ier hier te optimistisch zijn), i buitenlanders niet onteigen V worden; zij behouden dus hi I dommen. En wie zijn die 1 E ders? In 1938 hadden de Nee I f 3850 millioen belegd, hetgee K was van de totale buitenland gingen. Hierop volgt Engel 13,5 pCt. De producten van Indo: voor de gehele wereld van belang zijn (in 1938 werd 90 alle kina, 86 pCt. van de pCt. van de cassave, 64 pCt kapok, 46 pCt. van de pal; pCt. van de rubber, 29 pCt cocosproducten, 18 pCt. van vezels en 17 pCt. van de the de wereld werd geconsumee verd), kunnen dan weer windrichtingen uitstromen. 1 opbrengsten zullen hoogstw; lijk niet meer zoals voorheen volle 100 pCt. ovel-geheVeld naar de ondernemingen in he land: alles komt in de Fed; viezenkas met uitzondering bescheiden winst voor de lar.der. Er blijft niet Ge ziet, van dat imperialis: maar een schimmetje over. 1 echter nog een stapje verder, voornamelijk Republikeins gel nomisch bekeken, nu zó on belangrijk, dat de militaire a door duidelijk een „imper: stempel kreeg? Wij geloven Op Java toch was, na de eerste actie in 1947, reeds 96 pet. thee-, 91 pet. van het kina-, 70 het rubber-, 59 pet. van het k pet. van het vezel- en 50 pet. tabaksgebied in Nederlandse op Sumatra was 70 pet. van i plantages, 80 pet. van het ve het gehele Deli-tabaksgebied, A. J. Cronin: „Dokte; assistent". Uitg. „w< land". Hoorn. Dit nieuwe boek van Cronir uitstekende Nederlandse b van H, P. van den Aardweg) sterke mate door de eenvoud: selijkheid die er uit spreekt, telt op boeiende wijze over do lay, die in een kleine Schotsi cieplaats, als assistent van de Cameron, zijn eerste ervaringe als medicus. Die ervaringen verscheiden als het leven ze deugden en zonden, alle idea zelfzucht, alle schoonheid en ding, die in het bestaan van ne stad zulk een bijzonder p kunnen krijgen voor de sche van een huisarts, heeft Croi schrijver als hij is, doen her ■sterke afwisseling. Vandaar is zijn nieuwe roman zich nie( tot de treffende tekening van interessante hoofdfiguren, ma: veelheid van dramatis perso aandacht gespannen houden eerste tot de laatste bladzijde werk heeft Cronin zijn faam ver van „doktersboeken" opni vestigd. Olive Higgins Prouty: tederheid". Uitg. j Strengholt, Amsterdan Deze Amerikaanse roman bereikte in de geautoriseerde van Jet de Boer—van Strien) modern Hooglied der liefde ei doorleefde belijdenis van de dat liefde alles overwint. D maar in wezen doodarme Chai le, vertoeft aan de rand van nuwziekte als een verstandig ter haar op een zeereis naar dellandse Zee stuurt. En daar kelt zich de romance, die teg strijd voor het leven is, daar k des' tederheid tot haar in de en nobelste vorm. En dan be genezing en de aanvaarding leven. Dit boek, dat wij met noegen lazen, is een boodschap len in onze over-nerveuze moi menleving, waarin men zich m weinig bezint op de diepste van het mensenleven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2