Rassenhaat vraagt slachtoffers Italiaanse griep raast over Europa avontuur Res identie Vier oorzaken voor onlusten -in Natal 66776 Werklozen in December Een veldheer iussen zeebanket Zet je pet af, daar Is de maarschalk!" Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Onze Damrubriek m m m. m Het Radioprogramma Naar van officiële zijde werd medegedeeld, bedroeg het aantal doden bij de relletjes in Natal honderdtien. Nadat nog zeven personen in het ziekenhuis zijn overleden en men nog vier verkoolde lijken van Indiërs heeft gevonden, is het aantal thans gestegen tot honderdzestien. Naar schatting van het Rode Kruis verblijven nog 25.000 bevreesde of dakloze Indiërs in de twaalf grote vluchte lingenkampen. Meer dan honderd Europeanen, Indiërs en Afrikaners zijn reeds voor het gerecht verschenen in verband met de onlusten. De Indische markt is nog steeds gesloten. De gevechten, die vorige week uit braken tussen Indiërs en Afrikaners zijn veroorzaakt door vier verschillen de redenen, aldus heeft de ondercom missaris van politie in Natal, Van Boyen, verklaard. De aanleiding was een aanval, die Donderdag j.l. door een Indiër op een Afrikaner werd gedaan. Reeds lang was de Afrikaanse bevol king verbitterd door de in het verleden veelvuldig voorkomende aanrandingen van inheemsen door Indiërs. Bij die ge legenheden waren de inheemsen steeds zonder getuigen, terwijl van de zijde der Indiërs vijf of zes getuigen versche nen. Bovendien werden de inheemsen in Indische autobussen onbillijk be handeld en moesten zij aan de Indiërs zwarte prijzen betalen voor minder waardige goederen. De onlusten zijn in Durban begonnen, doch toen men daar de toestand mees ter was, verspreidden zich de gevech ten naar de provincie. Zo zijn in de hoofdstad Pietermaritzburg, vijftig ki lometer van Durban 150 Afrikaners ge arresteerd, die zich naar een Indisch huis in het niet-Europese deel van de stad begaven. In het centrum van de stad hebben Afrikaners een Indiër uit een bus gehaald en hem zo ernstig mis handeld, dat het slachtoffer met een schedelbreuk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Twee taxi's met zes tien gewapende Indiërs zijn door de po litie onderschept en de inzittenden ge arresteerd. In Durban zijn inmiddels de meeste Afrikaners naar hun werk terugge keerd. De Indiërs zijn begonnen orde op hun vernielde huizen te stellen, waarvan echter in de meeste gevallen echter slechts verkoolde resten waren overgebleven. De moord in de Warmoes straat De drie verdachten van de moord in de Warmoesstraat te Amsterdam, waarbij de 61-jarige „Moeke" Mars man van het leven werd beroofd, werden, zoals men zich zal herinneren verledeii jaar tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. De 26-jarige C. Hoogenboom hield steeds vol, dat zijn b'oer Jaap, eveneens verdacht, on schuldig was. Op 29 November stond het drietal in hoger beroep terecht, waarbij Jaap H. en de derde verdachte Leo vd Helen bij hun verklaringen bleven, doch C. H. een geheel andere lezing gaf. Het Hof achtte het toen rodig, getuigen te horen, zonder wier verklaringen het onderzoek onvolledig was. Gisteren werd de zaak opnieuw be handeld, waarbij echter bleek, dat ver schillende getuigen het antwoord moesten schuldig blijven, omdat zij zich na twee jaar en drie maanden de details waarnaar werd gevraagd, niet n eer konden herinneren. De zaak is than3 opnieuw aangehouden. Het on derzoek zal op 7 Februari a.s. worden v oortgezet. Getuige stortte zich op verdediger Een der getuigen die gisterochtend ter zitting van het. Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam verklaringen afleg de in de zaak van; de 57-jarige A. Nij- land uit Laren, werd door de verdedi ger, mr. G. N. Hovius, in het pleidooi ervan beticht „uit het hoofd geleerde mededelingen" aan het Hof te doen. De getuige J. A. Baars liet dit niet op zich zitten en viel de verdediger, na de zitting, voor de ogen van de president en raden aan. Samen met zijn vrouw stortte hij zich op de verbijsterde raadsman, die zich tussen de getuigen- bankjes trachtte te verschuilen. Hij kor echter niet verhinderen dat het echtpaar Baars hem enkele gevoelige klappen toediende. De president, mr. F. van der Goot, liet de aanvallers door de parketwacht verwijderen. Koning Leopolds verantwoordelijkheid Het Belgische blad „Le iibre Belgi- cue" publiceerde dezer dagen een brief en enkele telegrammen, die in Mei 1940 gewisseld zijn tussen Winston Churchill, lord Gort, de opperbevel hebber aan de Britse expeditionnaire macht en de Britse verbindingsofficier bij de Belgische generale staf, admi raal lord Keyes. Churchill had lord Keyes verzocht alles in het werk te stellen om koning Leopold van België te bewegen met zijn gezin naar Engeland te komen, doch het betreffende telegram heeft Keyes nooit bereikt. Uit de correspon dentie blijkt, dat Leopold alles deed, om zijn troepen te doen stand houden, doch dat het Britse leger zijn strijd macht in de steek liet. In een brief van Keyes aan lord Gort schrijft de eerste: Indien de wereld alle feiten kent, zal koning Leopold zeker niet meer verantwoordelijk worden ge steld voor de nederlaag van het Bel gische leger. Het Belgische blad heeft de cor respondentie, die tot nu toe „geheim was gehouden", met begeleiding van fotocopieën gepubliceerd. Zilverrush in Amsterdam Zondagavond omstreeks 11 uur' stopte op de Admiraal de Ruyterweg een Belgische luxe auto, die zich stadwaarts bewoog. Uit de auto wa3 een zakje met korrels zilver gevallen. De korrels hadden zich over de straat verbreid. Een grote groep voorbij gangers stortte zich op de buit, die een totaal gewicht van 1 kg had. Toen een surveillerend agent zich naar de stilstaande auto begaf, reed deze plotseling weg en liet een van de inzittenden, een 41-jarige Belgische handelsreiziger', die was uitgestapt om te redden wat te redden viel, achter. Hij werd gearresteerd en na een ver hoor bleek, dat het hier een smokkel handel in zilver betrof. Levenslang voor verrader van A. M. de Jong Drie getuigen waren gisteren voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof opgeroepen om verklaringen af te leggen in de zaak tegen de ex W.A.- man A. Nijland uit Laren, die er van verdacht werd in 1942 en 1943 mede delingen te hebben gedaan aaa de Duitse politie over de gedragingen van de schrijver A. M. de Jong. Ook zou nij hebben doorgegeven, dat De Jong Joodse goederen in bewaring had. De procureur-fiscaal, mr. H. G. Th. Keune, achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste levensiange gevange nisstraf met ontzetting uit de rechten voor de tijd van de straf. Het Hof zal op 31 Januari uitspraak doen. 500 Amsterdamse haven arbeiders staken De staking in de Amsterdamse haven, die een week geleden uitbrak, heeft zich uitgebreid. Het aantal daarbij be trokken arbeiders van de samenwer kende havenbedrijven beloopt nu ca. 400. Met ca. 100 arbeiders van het Am sterdamse havenbedrijf staken dus ca. 500 van de 4000 havenarbeiders. Van de zijde der stakingsleiding E.V.C.-transport wordt medege deeld, dat de besprekigen met de di- ïecties geen resultaat hebben opgele verd. Deze stellen zich op het stand punt, dat het werk moet worden her vat alvorens kan worden onderhan deld. Amerikaanse winter- manoeuvres in Duitsland Eenheden van de eerste Ameri kaanse infanterie-divisie en van de militaire politie te velde, in het ge heel 16.000 soldaten en officieren, be gonnen gister de winter-manoeuvres in het Westen der Amerikaanse zone. Volgens een Amerikaanse waarnemer hebben deze manoeuvres ten doel het uithoudingsvermogen van deze een heden in het winterklimaat op de proef te stellen en tevens zich de les van de veldtocht in de Ardennen ten nutte te maken. RECTIFICATIE In ons nummer van Zaterdag is on der Het Nieuwe Boek de titel van het besproken boek weggevallen.. Deze was: Europees Bridgekampioenschap 1948. Javanen lopen drie uur om twee ons rijst Terwijl in het grootste gedeelte van het nieuw bezette gebied in Ta- panulie de voedseltoestand redelijk bleek, is thans geconstateerd, dat in het gebied van Batang Toru een groep van ruim 10.000 Javanen in ernstige mate ondervoed is en groot gebrek aan textiel heeft. Ambtena ren van economische zaken stellen alles in het werk om in de noodtoe stand welke wel wordt geïl lustreerd door het feit, dat de Java nen van deze groep soms 15 km ko men lopen om 200 gr. rijst te be machtigen verbetering te brengen. De ondernemingen in Batang Toru zijn zeer verwaarloosd. Ook in "de ha venplaats Sibolga heerst een rjjstte- kort, waarin door het nieuwe bestuur is voorzien. De bevolking heeft grote behoefte aan zeep en petroleum, wel ke eveneens worden aangevoerd. In December steeg het aantal bij de Arbeidsbureaux geregistreerde werk lozen van 43.069 tot 66.776. Dit aantal van 66.776 werkloze mannen kan als volgt worden gesplitst: geheel werk lozen 40.200, tewerkgestelden bij een DUW-object 25.119 en wachtgeldtrek- kenden 1457, De vraag naar mannelijk personeel nam van 32.049 af tot 24.507. In vergelijking met December 1947, teen 50.180 werklozen en 44.060 aan- vtagen stonden geregistreerd was de vraag thans dus ca. 19.600 lager en het aanbod 16.600 hoger. EERSTE SUCCES OP RHODOS De IsraëlischEgyptische wapen stilstandsconferentie op Rhodos heeft officieel de informele overeenkomsten goedgekeurd die reeds waren bereikt over de evacuatie van de bij Faloedja in gesloten Egyptische brigade. Het tijd stip van de evacuatie is niet bekend gemaakt. Naar men gelooft zal dit af hangen van de ondertekening van de wapenstilstand. PRINSES WILHELMINA STELT BEZOEK AAN AMSTERDAM UIT HKH prinses Wilhelmina heeft de reis naar Amsterdam, waar zij gedu rende de wintermaanden enige tijd verblijf wilde houden, tot later uitge steld, daar zij nog bij voortduring en te zeer vermoeid is. Maarschalk Montgomery heeft Zater dagmiddag een uurtje vrijaf ge nomen en een bezoek aan Schevenin- gen gebracht. De visserij bleek inte ressanter dan het kille strand en zo kon het gebeuren, dat de baas van de A.Z.-diepvriesinrichting voor ha ring van de fa. A. van der Zwan en Zonen haastig „zet je pet af, daar is maarschalk Montgomery" tegen zijn knechts zei. En de petten gingen af. ,.Ze schijnen me hier allemaal te ken nen" zei Monty opgeruimd en daarna legde hij een spervuur van vragen over de haringvangst, het hypermo derne diepvriesbedrijf en de handel in en export van haring. Met een luchtig sprongetje over een paar kisten be- LAATSTE NIEUWS OVER DE GRIEP-EPIDEMIE Slechts een paar druppels ODOL MONDWATER behoeden ook U tegen de ergste gevolgen van griep. (Ingezonden Mededeling) 119. Moeder Woeffie zit in angst over haar drietal, maar ze kan de veldwachter niet vertellen, waar Pim, Pam en Pom gebleven zijn. „Ik wou maar dat ze alvast weer veilig thuis 120. „Te klein, zegt u. Maar niet te klein om het hele dorp weer op stel ten te zetten", roept de heer Vossema. „Ach die arme kinderen", zegt Moeder waren", roept ze uit. „Rekent u daar Woeffie medelijdend. „En ze wilden maar niet op mevrouw", zegt de veld wachter verontwaardigd. „Ik denk eerder, dat ze onder het stadhuis ge stopt worden!" „Ach nee, veldwachter, hen tegenloopt", dat kunt u niet doen, daar zijn ze nog veel te klein voor". nog wel zo graag goed doen. Ze kun nen het toch ook niet helpen, als het Ja, helpen, van de 1 in de sloot", zegt de schilder somber en denkt aan zijn bureau. reikte hij een grote berg vers aange voerd zeebanket, die op bèvriezing lag te wachten. Hij greep een paar der zeebewoners, bekeek ze keurend en zei „dit zijn geen grote, hebt u geen Yarmouth-haring?" (Engelse wal- haring) Natuurlijk was er grote „Yarmouth- berring", netjes per dozijn in ijskegels ingevroren op meer dan 40 graden on der nul. De kleinere haring, die thans gevangen wordt, is bestemd voor de conserven-industrie. Maarschalk Mont gomery liet zich uitvoerig voorlichten over de machinekamer van de moder ne diepvriesinrichting. De heren in zijn gezelschap, onder wie de Engelse ambassadeur sir Philips Nichols, zetten met graagte hun kragen op, toen hij ".ich in de Siberische koude der koel cellen (dertig graden C. onder nul) waagde. Na deze wintersport ging men de Sch. 118 bekijken, die zeilree voor de haringvangst lag. Maarschalk Mont gomery toonde weer zijn vlugheid en spierkracht door van de wal op het loggerdelc te springen, zoals zeelui dat gewend zijn. Landrotten moeten door gaans over de railing klauteren. De Scheveningse haven bood Zater dagmiddag een mooie aanblik, omdat ce meeste schepen van de moderne haringvloot binnen lagen. Na een uurtje had maarschalk Mont gomery overal haring of kuit van. Hij nam hartelijk afscheid van de heer T. van der Zwan, die hem rondleidde en verdween per auto in de richting van Den Haag. Dat hem niets ontging, blijkt o.m. uit het feit, dat hij de naam van een firma uit 's Hertogenbosch op een koelmachine zag staan. „Daar heb ik nog gevochten" zei Monty. Als, overigens tijdelijke, stoffelijke herinnering aan zijn bezoek aan de eerste Nederlandse haringhaven heeft de fa. A. van der Zwan en Zonen een kist van 25 kg diepvriesharing (grote Yarmouth natuurlijk) aan maarschalk Montgdmery gezonden. De advocaat-fiscaal van de Gro ningse Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Groningen eiste de dood straf tegen de S.D.-er J. Alsema uit Stadskanaal. QMSTREEKS de jaarwisseling begon de griepepidemie in Noord-Italië, van daar dat men over de „Italiaanse griep" spreekt. Veertig procent van het Italiaanse volk had of heeft nog griep. Dr. Giovanni Canaperia van het Mi nisterie van Volksgezondheid in Rome heeft zeven millioen van zijn volksge noten zelfs ernstige grieppatiënten genoemd. Toch is nog nergens deze griep een kwaadaardig karakter toegeschreven, en zij is zeker niet zo gevaarlijk ais de „Spaanse griep", die direct na de eerste wereldoorlog zo ontzagwekkend veel slachtoffers geëist heeft. Wij zijn hiertegen op 't ogenblik medisch ook belangrijk beter voorbe- heid en toegerust. De World Health Organi zation van de U.N.O. volgt vanuit het hoofd kwartier te Genève de opmars van de griepbacil dan ook met een gerust gemoed. Toch is het spreidings- gebied van de griep al zeer groot geworden, Terwijl in Rome de epi demie verflauwt, bereik te zij juist haar hoogte punt in Milaan en Turijn en de bacillen bleken de Zwitserse douaneposten al gepasseerd te zijn en niet alleen Zwitserland, doch ook in Oostenrijx binnengevallen te zijn. In andere richting overschreden de bacillen de Frans-Italiaanse grens, richtten ravage aar» in vele streken van Frank rijk (in de stad Dyon ligt van elk vier mensen er één in bed) en trok ken ook al door Belgie heen en Nederland bin nen. In Engeland en Scandinavië bereidt men zich thans ernstig op de verdediging voor. De World Health Organization heeft zojuist rapporten uit Scandinavië ontvangen, waaruit blijkt, dat de toestand er op dit ogenblik nog noimaal is. Het aantal mensen, dat door de Italiaanse griep aangetast is, is zeker zo groot als dat van de beruchte Spaanse griep heeft geleden, doch het sterfte cijfer is nog zeer laag gebleven (in Frankrijk twee per duizend en dan nog zeer jonge kinderen of ouden van dagen). Oplossing probleem 59. Stand: Zw. 11 sch. op: 5, 11, 12, 13, 15, 17, 19, 20, 21, 27, 31. Wit 12 sch. op: 24, 28, 29, 32, 33, 36, 38, 39, 40, 45, 47, 48. Opl.: 1. 28—22 (17 X 37), 2. 33—28 (19 x 30), 3. 39—34 (30 x 39), 4. 29—24 '20 x 29), 5. 38—33 (29 x 38), 6. 47—41 (37 x 46), 7. 40—34 (46x40), 8. 45 x 32 27 x 38), 9. 36 x 9! Het ging hier spe ciaal om deze mooie combinatie. En nu nog even het volgende standje, in dank ontvangen van de auteur, de heer O. G. van Veen te Breda. Zwart 4 sch. op 6, 13, 16. 21. Wit dam op 37. Wit speelt en maakt remise, i 37—31! (13—19), 2. 31—26 (21—27), 3. 26—8 (19—23), 4. 8—12 (23-28), 5. 12—17 '28—32), 6. 17—21 (6—11), 7. 21—26 (32—38), 8. 26—21 (37—32), 9. 21—26 (38—43), 10. 26—48 (43—49), 11. 48—39! remise. Ter oplossing voor deze week: Probleem 60 van W. C. J. Polman Zw. 8 sch. op: 7, 8, 10, 12, 14, 20, 25, 27. Wit 9 sch. op: 22. 23, 31. 35, 38, 41, 43, 44, 48. Wit speelt en wint. De Geluksbode naar Djokja Woensdag zal uit Batavia naar Djokja een KLM-vliegtuig vertrek ken met giften van de bevolking van Batavia voor steunverlening aan Djokja. Deze giften zijn door het actie-comité, waarvan mevrouw Ab dul Kadir, de echtgenote van de vroe gere Secretaris van Staat, voorzitster is, bijeengebracht. Het vliegtuig, dat de giften zal vervoeren, wordt voor deze gelegenheid „Merpati Bahas" (Geluksbode) gedoopt. POOLS—NEDERLANDSE HANDELSBESPREKINGEN Te Warschau is dezer dagen een dele gatie aangekomen van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken voor het voeren van besprekingen over een nieuw handelsverdrag voor d" duur van een jaar. Lijk van een Duits soldaat gevonden Het is nu al vier jaar heel gewoon wanneer in de bossen tussen Overloon en Venray nog munitie wordt gevon den van ieder kaliber. Zo werd in de afgelopen week de Nederlandse op ruimingsdienst weer gewaarschuwd en na gedane arbeid door deze instantie keerden deze terug met 2 vrachtwa gens vol met gevaarlijk oorlogsmate riaal. Maar onder al dit oorlogstuig be hoorde nu weer eens een lugubere vondst n.l. het nog niet begraven lijk van een Duitse soldaat. De gesneuvelde werd aangetroffen, weggedoken in een stellingkuil, in de zelfde houding waarin hij in October 1944 wegdook voor de Engelse grana ten. Welig tierend onkruid weefde er een dak over en onttrok hem zo aan het oog van de voorbijganger. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Amuse- ments-orkest 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,3o „Dit is le ven" 7,50 Rubriek van de Wederop bouw 8,05 De gewone man 8,12 Marie Kcenen 70 jaar 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 KRO-trio HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten, om 6. 8 en 11 üur AVRO: 6,15 Tom Erich' (piano) 6,30 Radio-muziekjour- naal 7,00 ,,Met de eendracht op avon tuur" 7,10 Gramofoonplaten 7,15 Vlotter Frans leren spreken 7,30 Ik zou zo graag8,05 In het Radio-zoek licht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein - 9,35 „Brieven over hersengymnastiek" 9,45 Mannenzangvereniging „Apollo" 1G.15 Buitenlands overzicht 10,30 Janine Da Costa (piano) 11,15 Reportage 11,35 Symphonie VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1. 7, 8 'en 11 uur NCRV: 8,15 ,.Te deum laudamus" 1,15 Promenade- orkest 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-pro loog 8,15 Radio Philharmonisch-orkest 9,15 Dr A v d Hoeven 9,40 Busch Strijkorkest 10,15 Zang en orgel 10,45 Avondoverdenking 11,15 Noorse dans 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Gramo foonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7. 8 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Ambrose en zijn' orkest 1,20 The Ram blers 6,20 Tonny Schifferstein (piano) 6,30 ,,Deze vragen stelt U ook" 7,00 Lezing oor R A Kuin 7,15 Nieuws uit Indonesië VPRO: ,7,30 Voor de jeugd 7,4F. Lezen in de Bijbel'» VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Socialistisch nieuws 8,20 Omroep-orkest 9,00 „George en Margaret" (Hoorspel) 10,15 Metropole-orkest 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Rustige avondklanken DOOR TJEERD ADEMA Hij begaf zich naar de garderobe In de hoek van de zaal, waar hij zijn nummertje overreikte en een bontjas in ontvangst nam, welke door een pic colo gedienstig omhoog werd gehou den. Hij viste met vinger en duim een geldstuk uit zijn vestzak, dat hij de jongen ter hand stelde, zette zijn hoed cp. haakte zijn wandelstok over de gebogen linker arm en trok zijn hand schoenen aan. Daarna ging hij door de draaideur, welke door een gegalonneerde portier langzaam in beweging gebracht werd. Jelle Steensma gluurde op zijn pols horloge. Het was bijna kwart vóór twaalf. Het avontuur kon niet lang op zich laten wachten. Een ogenblik kwam er een gevoel van spijt in hem op, dat het kaartje niet door een vrouw was beschreven, maar ook nu reeds dwaalde hij ge ïnteresseerd door de kronkelpaden van de tuin der mysterie. De grijze heer bij de deur liet lang zaam zijn courant zakken en hield zijn hand voor de mond, terwijl hij. geeuwde. Hij besloot nog vijf minuten te wachten en wanneer er in die tijd niets bijzonders gebeurde zou hij ver trekken. Een ogenblik kwam de gedachte bij hem op dat een zijner vrienden zich te zijnen koste een grap had veroor loofd, maar de blijkbare ernst van het verzoek deed dat vermoeden onmid dellijk weer verdwijnen. Zijn ogen zochten de ober, .die hem de brief gebracht had. maar hij zag hem niet meer. Slechts een drietal kellners was nog aanwezig. Twee maakten een praaatje in het reeds ver duisterde gedeelte van de zaal, de derde leunde tegen een tafeltje, geeuwde onopvallend en keek zo nu en dan naar de wijzers van een grote electrische klok. die boven een buffet hing. De jonge man in rok trok zijn das recht en wenkte een kellner, die vlug naar zijn tafeltje stapte. Hij" rekende af en de fooi was blijk baar van die aard, dat de kellner met een van respect getuigende bui ging het geld in ontvangst nam. Ge dienstig haalde hij een doosje lucifers uit zijn zak en streek er een af, waar na hij het vlammetje met de hand beschutte en bij de sigaret hield, wel ke de jonge man uit zijn koker had genomen en tussen zijn lippen had ge stoken. De gast stond langzaam op. scnoof zijn stoel achteruit en keek een ogen- b'-ik in gedachten verzonken rond zich Zijn ogen bleven een moment op Steensma rusten, gleden daarna over hem h^en naar een hoek van de zaal, maar kwamen opnieuw in zijn rich ting doordat de late gast zich blijk baar plotseling voor hem interes seerde. Met iets van verbazing in zijn blik staarde hij de ingenieur aan. kwam weifelend een stap nader en zag over bet gelaat van Steensma een glimlach van blijde herkenning glijden, waarna Lij in drie «tappen bij diens tafeltje was en verrast de hem toegestoken hand schudde. „Leo!" riep hij met een stem, die tot in alle hoeken van de zaal hoor baar was, „ben je het werkelijk? Zie ik je eindelijk eens terug na al die jaren, dat we samen in Leiden „Jacobus!" riep Steensma enthou siast, „beste kerel, hoe gaat '1. hoe gaat 't, nee maar Hij gaf hem met zijn linker hand een joviale slag op de schouder en vroeg zich tegelijkertijd met verba zing af, wie deze man kon zijn, die hij nog nooit van zijn leven ontmoet had. De oude heer haalde een gouden hor loge uit zijn vestzak, tuurde er even op. en stopte 't weer op zijn donker plaats je Toen vouwde hij zijn avondblad op en zette zijn bril af, die hij in een metalen doosje legde, dat met een knip werd gesloten. Uit de omstandigheid, dat de in zijn omgeving dienstdoende kellner geen bijzondere notitie van deze gast nam. maakte Steensma op. dat de oude heer reeds had afgerekend. EEN ONVOORZICHTIG OUD HEERTJE D« onbekende zette zich aan Steens- ma's tafeltje en bestelde een fles wijn, maar hij zag, dat de kellner aarzelend naar de klok keek, welker wijzers el kaar op dat ogenblik volkomen be dekten. „Never mind", zei hij, zich tot Steensma wendend. „Heb je de tijd ouwe jongen? Zullen we nog een uur tje op mijn kamerof ben je ge trouwd en heb je «misschien huis vaderlijke plichten?"' Nee, nee", zei Steensma lachend, „geen cupido heeft mijn hart nog als schietschijf gebruikt. Ik heb alle tijd, n-.aar jij „Ha, ha!" riep de jonge man la chend„dat moest je beter weten, Leo. Herinner je je niet, dat iullie mij altijd spottend de vrouwenhater noem- aenï" „En je hebt je leven niet gebeterd?" vroeg Steensma. „Ik ben op de goede weg", zei de onbekende, „ik heb mij verloofd" Hij liet zijn blik nogmaals door de zaal dwalen. „Kom mee", zei hij, „nu de deur van deze tempel van aardse genietingen onherroepelijk voor ons gesloten zal worden, zullen wij in mijn buis nog een glas op deze vreugde volle ontmoeting drinken". Ir. Steensma stond op. „Taxi, portier!" riep de jonge man gebiedend. „Alstublieft, meneer", antwoordde de portier beleefd. Hij deed een .stap naar zijn glazen huisje en nam de baak van de telefoon. Jelle Steensma boog zich een mo ment naar de onbekende over. „Is er hier iemand, die ons bespion- neert?" vroeg hij zacht. „Ik verwacht het", fluisterde de jonge mar.. „Vergeet uw handschoe nen als wij zo dadelijk de zaal ver laten". Hij gaf Steensma tegelijkertijd een vriendschappelijk tikje op de schou- ler en lachte hartelijk „Niets daarvan", riep hij luid. „Ik ken je nog vee) te goed van vroeger. Een andere keel graag, maar van avond wil ik gastheer zijn". Wie hij ook zijn moge bedacht Steensma hij speelt zijn rol uitste kend. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3