Pandit Nehru leidt Aziatische Conferentie Br fi Indonesië hedenavond in de Veiligheidsraad Vijf doden bij ontploffing op het IJ Kort Bestek Vrijdag 21 Januari 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 17 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Men moet niet de weg van het geweld volgen „Ontwakend Azie is uitgedaagd" Drukke dagen voor onze schaatsenrijders Nederlands document circuleert onder de leden ,,Het komt voor elkaar!" Explosie in kantoorark te Amsterdam Tsjiang Kai Sjek verlaat Nanking Parmentier was een ervaren vlieger met ongewoon talent BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN „Laat ons in deze wereld, die ver vuld is van haat en conflicten, samen werken ter bevordering van de vrede door te streven naar verdraagzaamheid en vrijheid. VV'Ü zullen in onze missie niet slagen, als wij de weg van het ge weld volgen of pogen, in de wereld nog meer verdeeldheid te zaaien. Gandhi zei eens: Het is niet door haat, geweld of onverdraagzaamheid, dat de volkeren vorm kunnen geven aan de verkregen vrijheid. Deze woor den sprak Pandit Nehru, de tot voor zitter gekozen initiatiefnemer van de gister geopende conferentie te New Delhi De te voeren besprekingen zijn be doeld om de Veiligheidsraad voorstel len aan te bieden, welke terstond de vrede in Indonesië zullen herstellen en de volkeren van Indonesië de ge legenheid zullen bieden spoedig hun vrijheid werkelijk te doen worden. De conferentie zal, aldus Pandit Neh ru, ook aan de Veiligheidsraad voor stellen moeten doen over hetgeen ge daan moet worden wanneer een der partijen in kwestie in gebreke blijft overeenkomstig de aanbevelingen van de Veiligheidsraad te handelen. Ook zal gesproken worden over de manier, waarop de negentien betrok ken regeringen met elkander ten aan. zien van de Indonesische kwestie in contact moeten blijven. Na gezegd te hebben, dat deze con ferentie niet gaarne iets zou doen dat de schijn zou opwekken, het gezag van de Ver. Naties te verzwakken, zeide Pandit Nehru: „Deze bijeenkomst is er een binnen het raam der V. N. en in dachtig aan de edele woorden van het handvest. Dezeconferentie komt niet bijeen in een geest van vijandigheid jegens eni ge natie of groep van naties. De afgevaardigden zijn bijeengeko men, omdat de vrijheid van een land in gevaar is en het stervende kolo nialisme uit een afgelopen tijdperk het hoofd opnieuw heeft opgestoken en een uitdaging heeft gericht tot de krachten, die pogen, de wereld in nieuwe banen te leiden. Deze uitda ging heeft een diepere betekenis dan men oppervlakkig zou denken, want het is een uitdaging aan een ontwaakt Azie, dat zo langdurig heeft geleden onder de verschillende vormen van het kolonialisme. De V. N. zijn bespot en haar resoluties zijn veronacht- Neh.ru: „Geen verdeeldheid zaaien zaamd, dan zullen de gevolgen niet al leen Indonesië, doch Azie en de ge hele wereld treffen. Azie, dat te lang onderworpen, afhankelijk en de speel bal van andere landen is geweest, duldt niet langer, dat er op de weg naar zijn vrijheid obstakels worden opgericht. Bij de opening van de conferentie waren vele vertegenwoordigers van het corps diplomatique aanwezig, on der wie de Nederlandse gezant, de heer Lamping, de heren Maramis en Sudarsono waren aanwezig als verte genwoordigers van de Republiek. Officieel communiqué. Volgens een officieel communiqué zijn in de gisteravond gehouden be sloten zitting der Aziatische conferen tie in het bijzonder de volgende pun ten behandeld: Herstel van volledige vrijheid van handelen aan de Republikeinse rege ring. Het teruggeven aan de Republi keinse regering van het gebied, waar over zij tot 18 December het gezag uitoefende. De vorming van een in terim regering. Voorzieningen voor de verkiezing van een constituerende vergadering en de overdracht van de bevoegdheden aan de Verenigde Sta ten van Indonesië. Het instellen van een commissie of ander orgaan met gelijke bevoegdheid door de Veilig heidsraad tot het uitvoeren van ge noemde aanbevelingen. De conferentie heeft besloten een ledactiecommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van Australië, Cey lon, India en Pakistan, in te stellen tot het voorbereiden van een resolutie inzake deze aanbevelingen. Twee „Connies" Zaterdag op Schiphol De twee KLM-Constellations, Frane- ker en Tilburg, die uit Batavia zijn vertrokken, worden Zaterdag om resp. 2 uur 's morgens en 12 uur 's middags op Schiphol verwacht. De Franeker, met gezagvoerder Van Messel, heeft zes passagiers en 3019 kg post en vracht aan bord. De Tilburg, met gezagvoerder Sillevis, brengt mi nister-president dr. W. Drees, jhr. Mi- ehiels van Verduynen en vier andere passagiers naar Nederland. De route, die beide toestellen vlie gen, loopt van Batavia over Bangkok, gaat om de verboden zone heen naar Sjarjah, waarna Malta vóór Schiphol de laatste pleisterplaats zal zijn. De Tilburg komt- 10 uur later aan omdat bemanning en passagiers van dit toestel op Malta zullen overnachten. Twee weken na de Europese kam pioenschappen te Davos worden te Cslo, op 19 en 20 Februari, de wereld kampioenschappen in het hardrijden gehouden. Men mag aannemen, dat enkele Nederlandse rijders, die op het ogenblik te Davos vertoeven, door de KNSB naar de wedstrijden om de we- ïeldtitel zullen worden uitgezonden. Voorwaarde is evenwel, dat Broek man, Langedijk, Huiskes en Van der Voort in het klassement over de vier afstanden te Davos onder de eerste twaalf zullen behoren. Van de Voort en Langedijk bevinden zich in goede conditie en vooral de eerste blijkt reeds goed in vorm te zijn. Met Huis kes is het niet zo goed gegaan, omdat hij last heeft gehad van een griepje, hetgeen niet bepaald bevorderlijk is geweest voor zijn vorm. Van Vrijdag af is ook Broekman in Davos en dan zal het viertal onder leiding van dr. ir. A. F. van der Scheer de training voort zetten. Een week na de wereldkampioen schappen worden te Helsinki interna tionale wedstrijden gehouden op uit nodiging over de vier klassieke af standen. Broekman heeft hiervoor een invitatie gekregen en naar wij verne men zal hij op 26 en 27 Februari in de Finse hoofdstad aan de start verschij nen. Verder is de mogelijkheid groot dat hij op 5 en 6 Maart voor de laat ste maal in Noorwegen zal rijden, na melijk te Brandbu, het stadje waar Liaklev vandaan komt. die hem heeft uitgenodigd de strijd aan te binden op het „eigen terrein" van de Noor. WAPENSTILSTAND TUSSEN ISRAEL EN LIBANON In Israelietische militaire kringen wordt hier bevestigd, dat Woensdag met Libanese vertegenwoordigers overeenstemming is bereikt over een wapenstilstandsovereenkomst. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tijdelijk stormachtige Noordwestelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. De zitting van de Veiligheidsraad ter behandelin van de Indonesische kwestie is wederom uitgesteld. Zfl is thans vastgesteld op hedenavond te 21,00 uur Nederlandse tijd. De Britse delegat, bij de V.N. heeft Londen geraadpleegd over een ont- werp-resolutie inzake Indonesië, die de Amerikaanse delegatie hoopt in te dienen. Naar vernomen wordt, is het nieuwe ontwerp aanzienlijk minder scherp dan de oorspronkelijke Ameri kaanse versie. Naar Aneta's diplomatieke correspon dent verneemt, circuleert onder de de legaties van de Veiligheidsraad een informeel document, afkomstig van de Nederlandse delegatie, waarin de Ne derlandse denkbeelden omtrent moge lijke stappen van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie tenta tief geformuleerd zijn. Het voornaam ste punt van deze denkbeelden is, vol gens de zegsman van de diplomatieke correspondent) tijdelijke staking van de werkzaamheden derconsulaire com missie en de Commissie voor Goede Diensten en hun vervanging door een gevolmachtigde van de Verenigde Na ties, die tevens zou optreden als ver tegenwoordiger van de Veiligheids raad. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uitvoering waar te ne- De laatste reis van twee vliegers Donderdagavond arriveerden op Schip hol in alle stilte met een Dakota van Aero-Holland de stoffelijke overschot ten van de bij de vliegramp bij Falster omgekomen piloten Protiva en de Jong. Met hetzelfde toestel keerde de heer Diepen terug, vergezeld door zijn tech nische medewerkers. Hoewel het onder zoek nog niet is afgesloten kan als vaststaand worden aangenomen, dat-^o- wel machine als instrumenten met in begrip van radio en radio-kompas ge durende de gehele reis naar behoren hebben gefunctionneerd. Voorts is ko men vast te staan, dat de heer Vorrink niet, zoals in enkele berichten was ge meld, naast de bestuurder was gezeten, doch de normale, passagierszitplaats op de achterba k innam. Ongetwijfeld heeft hij hieraan zijn leven te danken gehad, omdat de schok in dit deel van de machine grotendeels is opgevangen door de zware hoofdliggers. Wit meel vrij van distributie Zeer binnenkort, waarschijnlijk met ingang van Maandag 24 Januari, zal het meel niet meer onder de algemeen geldende distributiebepalingen vallen. Het witte meel, dat nog niet vrij was, zullen de bakkers naar behoefte van hun fabriek kunnen betrekken, zodat thans het echte witte-brood weer nor maal in de verkoop komt. Het is te ver wachten, aldus de Volkskrant, dat de bakkers ook niet meer gebonden zul len zijn aan een bepaalde fabriek. men van het politieke programma, om vattende de vorming van een federale interim-regering (na vrijelijk gevoer de onderhandelingen met vertegen woordigers van alle delen van Indone sië zonder uitzondering! uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indonesische constituerende vergade ring vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der souvereiniteit vóór 15 November 1950. De gevolmachtigde zou voorts de taak hebben waar te nemen, dat verkiezingen gehouden worden vol gens vrije en democratische methodes en dat vrijheid van vergadering, me ningsuiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt worden voor aanmoediging van geweld, re présailles of ophitsing. De Nederlandse delegatie was niet bereid bovenge noemde details te bevestigen, doch ontkende tegenover de correspondent van Aneta niet, dat de delegatie be paalde formuleringen ten gebruike door de leden van de Veiligheidsraad infor meel op schrift had gesteld. Generaal Spoor: Uit een interview met de legercom mandant, de Luit.-Generaal S. H. Spoor, trekt het Soerabajase Dagblad de volgende conclusie: „De voorwaarden om tot een op lossing te komen, zyn thans aanwe zig. Politiek zal de zaak dan zo moe ten worden, dat wjj kunnen rekenen op steun van de bevolking, die een toe komst, ook een politieke toekomst, voor zich ziet. De bevolking deze toe komst te geven is echter niet de taak van het leger. Het leger is een instru ment. Maar wij zullen dit fixen. Men moet daarbij geen wonderen verwach ten, er zullen nog wel eens ongelukjes gebeuren en tegenvallers zijn, maar we komen er. Dit kan niet overnight" gebeuren, daar is enige tijd voor nodig. In antwoord op een vraag met be trekking tot het verloop der actie, die de 18e een maand geleden begon, drukte generaal Spoor zijn grote vol doening uit over het verloop der actie in grote lijnen. Op een vraag over de infiltraties luidde het antwoord, dat de Neder landse troepen bij hun oprukken uiter aard geen net met nauwe mazen heb ben gevormd, waardoor er op vele plaatsen Republikeinse eenheden zijn blijven zitten en er dus toch infiltraties plaats hadden, hetgeen trouwens werd verwacht. In het algemeen vallen deze infiltraties niet tegen, aldus generaal Spoor, die zeide, dat het feit, dat de Nederlandse troepen een zware klap hebben uitgedeeld, van groot belang is. „De tijdelijk grotere onveiligheid is een logische consequentie van de nieuwe situatie. Ik zou het leger kun nen versnipperen en een statische be waking laten uitvoeren, dit zou echter fout zijn. Primair is, dat het leger actief is en mobiel opereert. Ik accep teer daarmede tijdelijk een toenemen de onveiligheid, doch tast het kwaad in de wortel aan". Generaal Spoor hoopt, dat de tijdelijke onveiligheid belangrijk korter dan drie maanden zal duren. Op Sumatra is de toestand over het algemeen beter dan op Java. Tegenover „De vrije pers" ging ge neraal Spoor in op de militaire toe stand in Oost-Java, waarbij hij o.a. zeide: „Moeilijk is de situatie hier en daar wel, doch niet precairnie mand kan wonderen verwachten, maar het komt voor elkaar". De toestand van Vorrink In een onderhoud, dat het ANP gis teravond met een der geneesheren van het ziekenhuis te Nykjöbing had over de toestand van de heer Vorrink, ver klaarde deze, dat de berichten, die spraken van een blaasverlamming, on juist zijn. Wel is aanvankelijk een stoornis in de nierfunctie ingetreden, hetgeen wel meer voorkomt bij zeer hevige schokken. Tengevolge hiervan was zijn toestand gisterochtend minder goed en gaf zelfs reden tot enige be zorgdheid. In de loop van de namiddag is echter een verbetering ingetreden en tegen middernacht meende de ge neesheer te kunnen geloven, dat de stoornis in de nierfunctie is opgehe ven. Ook is enige verbetering in de ingewandsaandoening te constateren. De Deense geneesheer geloofde niet, dat nog levensgevaar aanwezig is. Om half negen hedenmorgen heeft zich in de kantoorark van de bergings firma v. d. Akker aan de rand van het IJ te Amsterdam nabij het terrein van de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij, een ontploffing voorgedaan, die volgens de eerste berichten vijf doden, 1 zwaar gewonde en 1 lichtgewonde heeft geëist. Naar de oorzaak van de explosie wordt door de recherche, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, een on derzoek ingesteld. Het is mogelijk, dat zich aan boord van de ark springstof fen bevonden. De firma v. d. Akker heeft n.l. ook explosieven gebruikt bij het opblazen van waardeloze stukken onder het water van dok 5 in het IJ, Volgens de eerste rapporten bevon den zich op het moment der explosie Regering paraat tegen toekomstige werkloosheid Met het oog op de mogelijkheid dat ons land door de wisselingen in de conjunctuur nog weer eens zal worden bedreigd door massa-werkloosheid, heeft de regering besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking kunnen wor den gesteld, indien onverhoopt op nieuw tekenen van een conjunctuur omslag voelbaar zouden worden. In verband daarmede is overgegaan tot instelling van een inter-departe- mentale commissie voor de werkgele genheid, waarin alle ministeries zijn vertegenwoordigd, die op het voorko men van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal om trent voorgenomen maatregelen regel matig overleg plegen met de Stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aan gewezen mr. dr. A. A. van Rhijn. se- c-etaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. Dit voorjaar nieuwe loonregeling in bouwvak De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelde gistermiddag in de Tweede Kamer mee, dat er in Maart of April a.s. een nieuwe rege ling van de Ionen in het bouwvak zal komen. Blinde werd na twee jaar ziende Carl Klein, een veertig-jarige tuin architect te New York, die gedurende twee jaar blind was geweest, ont waakte Woensdagmorgen j.l. met een zware hoofdpijn en bemerkte, dat hij zijn gezichtsvermogen terug had ge kregen. KAMPCOMMANDANT VAN WESTERBORK VEROORDEELD Het Bijzonder Gerechtshof te Assen heeft de 41-jarige kampcommandant van Westerbork, de SS-Obersturm- fiihrer A. C. Gemmeker uit Dussel- dorf veroordeeld tot een gevangenis straf van 10 jaar met aftrek. Tegen hem was een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek geëist. QRIEP is erg en atoom is erger. Maar het ergst van alles is de mens. Van daag zijn er weer een paar berichtjes, die de lucht van berenholen bij zich dragen. Radiofabrikant K. uit Rotter dam is gehuwd en heeft drie kinder tjes. Maar tegen een dame in Antwer pen deed hij zot als een verliefde vrij gezel en zij deed nog zotter. Ze gaf hem iekkers en centen als hij op zakenreis jes aankwam. Ze verkocht zelfs haar zaak (ze ging toch trouwen) en gaf hem de centen in bewaring. En nou is alles uitgekomen. Liefde weg en cen tjes weg. En de vader van drie kinde ren in de cel. Om beschaving te leren. Een andere Rotterdamse familie nam een stokoude opoe bij zich in huis, in ae hoop dat zij spoedig zou sterven. Intussen maakten ze al haar hebben en houden (acht miel) tot de laatste cent op en een zoon des huizes, die zich een huisvrouw had verkoren, trok alvast in haar huisje. Maar opoe knap te op én liep naar de pliesie. Centjes weg en het neefje in de cel. Vanwege les in beschaving. Wat mij betreft schaffen ze die doodstraf toch nog maar niet afHet troostrijke woord in deze duisternis komt van mijn filo sofische relatie uit Tuitjehorn. Seint: Zelfs de slechtste mens heeft betekenis. Hij dient als afschuwwekkend voor beeld. Die moeten er ook zijn. ^LS TRUMAN uitgefeest is in het stapelzotte Washington kan hij zich gaan bezinnen op de lessen van Allah's grote profeet. Er wordt namelijk dicht bij het Witte 'Huis een moskee ge bouwd. Op stille avonden zal mr. Pre sident de galmende stem van de muez zin kunnen horen. Er was een Schot met vacantie in Parijs en daar zijn ze niet rijk van 'm geworden. Hij vroeg ean het loket van een theater wat de plaatsen kostten. En het meisje met de hemelsblauwe ogen zei: orkest-fau teuil 2000 francs, loge 1500 francs, bal- con 800 francs en programma 100 francs. Goed. zei de Schot, dan ga ik programma zitten. Belangrijker nieuws komt van de Engelse dokters die in- ■HIUmtHHUUHIUIIIUIIMIUIIIIUIIIUlllHllllllllllllHUHHIimiHnillllllllllllllllllllHiUHillUUMUm vloed van de muziek op geesteszieken bestudeerden. Volksliederen veroor zaakten ongedwongen stemming, ro mantische muziek gaf een gevoel' van bevrijding, ernstige muziek bracht on bewuste krachten tot bewustzijn. Maar moderne dansmuziek maakte de men sen nog gekker dan ze al waren. Ze waren dus zo gek nog niet. Vorig jaar kreeg een rijke meneer in Den Haag een nieuwe huisknecht, genaamd Zon neveld. Die verdween na een week met een bom duiten en het paspoort van meneer naar België. Daar hebben ze 'm gepikt. Zonneveld was een ont vluchtte SS-er van 21 lentes. En hij zit weer in een kamp. Om de opvoe ding over te doen. ^/AT IS EEN DAG zonder zenuw scheut? Hier is uw dagelijkse poeder: Het Amerikaanse defensie apparaat omvat vandaag 1.621.000 man en dat is het hoogste cijfer dat de wet toestaat. Het landleger heeft 675.000 man, de luchtvloot heeft er 411.000, de vloot 447.000 en aan mariniers zijn er nog 88.000. Omdat het nu vrede is. Van wege die vrede kregen Amerikaanse en Franse hockeyspelers in Parijs zo 'n ruzie met elkaar, dat de politie tien mi - Als jij Truman heette droeg ik Nylonkousen nuten moest gummiknuppelen vóór de sportieve geest was weergekeerd. In de Westelijke sectoren van Berlijn worden 80.000 Duitse arbeiders met Ameri kaans serum ingespoten tegen influen za; wij doen het wel met een aspirien tje en een warme kruik. Herrenvolk ist Herrenvolk. In Birma worden de sala rissen der ministers met de helft ver minderd onder het motto: Leringen wekken, voorbeelden trekken. In de Bel gische Congo wordt nabij Kamina een grote basis voor de Belgische landmacht en de luchtstrijdkrachten klaargemaakt. En zojuist komt er nog een telegram metje uit Amerika, dat de vloot een be stuurbare ballon van 108 meter lengte en 24 meter breedte heeft besteld. Wat ze er mee gaan uitvoeren mag Joost weten. P)E Duitse vliegtuigbouwer Heinkel is in hoger beroep helemaal zuiver verklaard. Hij krijgt zijn centjes terug en gaat in zijn fabrieken tot nader or der „consumentengoederen" maken. Het mag geen wonder heten, dat te zelfdertijd Engelse sterrekijkers twee grote zonnevlekken hebben waargeno men die de radio-uitzendingen zullen storen. En de Engelse regering zal bin nenkort voorstellen de zomertijd te verkorten. (Van 3 April tot 30 Octo ber.) Een Amerikaanse textielfirma heeft besloten mevrouw Truman en haar dochter Margaret tijdens de nieu we vierjarige ambtsperiode van pre sident Truman van nylonkousen te voorzien. De eerste zending van 52 paar voor elk is aangekomen. Zou 't genoeg zijn? Het Engelse ministerie van luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Februari vrou wen in de RAF kunnen worden opge nomen en de officiersrang zullen kunnen behalen. Tezamen zullen zij vormen de „womens Royal Air Force" (Wraf) Paf! De Duitse economische commis sie in de Sowjet-zone heeft Wilhelm Besener, hoofd van de Duitse spoor wegen in de Sowjet-zone, op staande voet ontslagen wegens „algemene plichtsverzaking en onbekwaamheid". 3 duikers, 1 magazijnmeester en 1 hel per beneden in de kantoorark. Enke len van hen zijn in Rotterdam woon achtig. De baas op de ark, Koffemans, zag zijn leven gespaard dank zij het feit, dat hij het schip een minuut vóór de explosie had verlaten en de wal was opgegaan. De explosie richtte op de ark een grote ravage aan. Enkele inzittenden werden op slag gedood en zwaar ver minkt. Het vaartuig maakte water, zodat het gevaar bestond, dat het zou zinken. Een drijvende bok van de A.D.M. voorkwam dit gevaar door de boot in haar takels te hangen. Een der eerste boten, die na de ex plosie bij de ark aankwam, was de toevallig in de nabijheid varende ha- venpolitieboot 1. Dank zij een juist gisteren in gebruik genomen nieuwe radio-telefonie-installatie kon de be manning van deze politieboot vrijwel onmiddellijk het havenkantoor van de explosie op de hoogte stellen, van waaruit men telefonisch diverse in stanties waarschuwde. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek heeft Nanking heden per speciaal vliegtuig verlaten. Hij gaat naar Fenghoea, zijn geboortestad in de pro vincie Tsjekiang. Gisteren was het de negende dag van het onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" en tot nu toe zijn 67 van de 79 getuigen gehoord. Malouin, plv. hoofd van het vliegbedrijf der KLM, verklaarde niet met zekerheid te kun nen zeggen waardoor het vliegtuig was verongelukt. Hij was echter van oordeel, dat iedere belangrijke verandering in de hoogte van het wolkendek snel naar,de piloot geseind moest worden, indien deze be- z.'g was een landing te verrichten. Vol gens zijn mening zou de piloot nooit een landing op baan 26 hebben willen ma ken indien het om 23.30 uur omgeroe pen weerbericht onder zijn aandacht was gebracht. Op een desbetreffende vraag ant woordde Molouin niet met zekerheid te kunnen verklaren waarom de hoog spanningsdraden geraakt waren. In antwoord op vragen van Kissen ivoor de nagelatenen der verongeluk te personen) zeide Malouin, dat het de taak van een gezagvoerder was zich te vergewissen omtrent wolkendek en zicht, wat het weerbericht ook zeide. Kissen stelde de vraag of het moge lijk was, dat de piloot besloten had „een kans te wagen" en rond te vlie gen in de hoop, dat hij een zichtlan- ding kon maken. Hierop antwoordde Malouin, dat Kissen van alle moeilijk heden de eenvoudigste scheen te heb ben uitgezocht. Parmentier was echter zo dom niet. Hij was een ervaren vlie ger met ongewoon talent „en indien u mij verzoekt aan te nemen, dat hij plotseling voor de wind vloog op een kritiek-geringe hoogte onder de be staande omstandigheden, dan verzoekt u mij te veel aan te nemen". In antwoord op een vraag van Ca meron, de advocaat-vertegenwoordiger van de KLM, zeide Durward dat er na de ramp te Prestwick geen wijzi ging was gebracht in het weerberich ten-stelsel op de vliegvelden. Cameron: „Kunnen er geen verbete ringen worden aangebracht?" Durward: „Dat zou wellicht moge lijk zijn, indien er meer arbeidskrach ten op de Britse eilanden aanwezig waren. Onder de huidige omstandighe den kan echter geen verbetering wor den aangebracht". VLIEGTUIGRAMP IN INDIA Gisteren werd officieel verklaard,, dat het wrak van een Indisch Da- kota-vliegtuig, dat Zondag jj. van Djammoe naar Srinagar was ver trokken en sedertdien werd vermist, is waargenomen nabij de op 3000 me ter hoogte gelegen Banihal-pas. Men vermoedt, dat de uit vier kop pen bestaande bemanning en de ne gen passagiers allen om het leven zyn gekomen. „OBER"-BüRGERMEISTER EBERT DREIGT De „Oostelijke" burgemeeeter van Berlijn, Friedrich Ebert, heeft ver klaard, dat in het komende jaar stap pen zullen worden gedaan om Oost- Berlijn in politiek en economisch op zicht meer in overeenstemming te bren gen met de Sowjet-zone van Duitsland. Hij uitte de bedreiging welke met ap plaus werd begroet dat „degenen, die niet met ons willen samenwerken hiervan de gevolgen zullen moeten 4ragen." TER DOOD VEROORDEELD Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft hedenmorgen de doodstraf uitgesproken over de SS-ers Polak en Slop, die 14 dagen geleden zich hadden te verantwoorden voor een hele serie misdaden. Zij hebben o.a. te Beverwijk in de Meester van Lingenlaan een aanslag gepleegd op de beide ambtenaren van het Arbeidsbureau, de heren Paauw en Verdoorn van wie laatstgenoemde aan de gevolgen is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1