I' Stad en Omg-eviw} AGENDA Hier is hei paard van Swinkels WAT DE THEATERS BRENGEN GOLVEN Alkmaars oudste inwoner wordt honderd jaar Opa van 't Hoff nog altijd een krasse baas BOEKEN KEES KOSTER De route van het défilé Portret van de week HARMONIE-THEATER Ditte, een mensenkind VICTORIA-THEATER Een perfect alibi CINEMA-AMERICAIN „Vliegende Tijgers" De storm van Opa G. van 't Hoff heeft een record op zijn naam. Hij is de oudste inwo ner van Alkmaar. En dat niet alleen, maar Maandag over een week viert hij zijn honderdste verjaardag. Toen wij hem verleden jaar bezochten, was lkü tast van plan de eeuw vol te maken. He krasse baas voelde zich nog* t Itaal genoeg. Een mens is net zou oud, als hij zich voelt en volgens die maatstaf is Opa van 't Hoff zo 'n jaar of tachtig. Vele jaren van zijn leven heeft hij gesleten ten huize van zijn schoonzoon, de heer J. de Broeder in Bergen, al woont hij dan in de Alkmaarse St. Annastraat. En zijn zoon daar bezoekt hij nog graag. En zo is het nu nog. Wie een eeuw heeft geleefd, .weet natuurlijk heel wat te vertellen. En uit zijn woorden en uit die van zijn doch ter en schoonzoon valt een schat van gegevens te distilleren, eigenlijk te veel om hier allemaal op te noemenIn de oorlogsjaren, toen de Bergerweg versperd was door een dreigende tank muur, gaf Opa van '„t Hoff het toch niet op. Zijn bezoeken aan Alkmaar wilde hij niet laten varen. Geen bus en geen tram. „Och wat", zei Opa van 't Hoff, „dan ga ik lopen". En hij liep, over de omweg langs Koedijk, hij liep héén en hij liep terug.... Toen was hij vijf-, zes-en-negentig jaar! Maar zijn kinderen bleef hij bezoeken. Ieder jaar nog reist hij naar Nuth in Zuid- Limburg, een tocht per trein van bij na acht uur. Waarom zou hij niet? Opa van 't Hoff is immers nooit ziek geweest, hij heeft nooit iets gemankeerd. Alleen is hij eens een keer flauwgevallen in de kerk, maar dat is al vijftig jaar gele den. Bij die gèlegenheid had men hem al opgegeven en de familie haastte zich naar de pastorie, waar hij was binnen gedragen. En de eerste, die de familie ontmoette, was Opa, die fris en mon ter naar buiten wandelde Van de kinderen, die Opa van 't Hoff heeft gehad zijn er nog zeven in le ven (drie uit zijn eerste, vier uit zijn tweede huwelijk) en hij bezoekt ze al lemaal nog regelmatig. Opa had vroeger een slagerij in de Sint Annastraat. Daarin heeft hij tot zijn 73ste jaar gewerkt en liet toen de zaak over aan zijn zoon. Maar tot diep in zijn tachtigste jaar bleef hij voor de zaak inkopen doen en kwam weke lijks op de Alkmaarse veemarkt. Daar wandelt hij trouwens nog graag rond bn vindt dan altijd wel iemand van zijn kennissen om een praatje te ma ken. Praten doet Opa van 't Hoff graag, dat heeft hij gemeen met alle oude mensen. In Alkmaar of in Bergen mag hij dan wel zo echt gezellig op een bankje gaan zitten om een poosje te babbelen. Maar géén politiek, die in teresseert hem niet meer. Opa's gehoor mag dan zo best niet meer zijn, in rekenen is hij nog haan tje de voorste. Honderdvijftig klein- en achterkleinkinderen heeft hij, ver spreid over het hele land. Zijn jongste dochter is 49, zijn oudste zoon 73 jaar. En hij is 142 jaar getrouwd zo vindt hij opeens uit met een twinkeling in zijn ogen Opa is tweemaal getrouwd geweest, dertien jaar met zijn eerste vrouw en 52 jaar met zijn tweede. Hij vierde tweemaal een koperen, eenmaal het zilveren, eenmaal zijn veertigjarig en nog een keer zijn vijftigjarig hu welijksfeest. Samen is dat precies hon derdveertig, en dan komen er nog twee jaartjes bovenop. Maandag 31 Januari wordt het weer feest voor Opa van 't Hoff. Zijn eeuw- Na uitverkoop in galanterieën, meubelen en textiel is nu ook een uitverkoop van boeken be gonnenDe boekverkopers zijn weer eens op hun zolders geklommen en hebben tussen de rijen rondgesnord om te zien wat nu eens moet verdwijnen. En dat is weer heel wat. Wij hebben een kleine wandeling langs de etalages der boekwin kels gemaakt en geconstateerd, dat er zeker tussen al die over- houdertjes nog wel goede en be gerenswaardige nummer te vinden zijn. En dat is prettig, want dat het leven duur is, weten wij, dat de prijs van boeken niet in die mate is gestegen dan van vele andere artikelen, weten wij ook, maar verlaagde prijzen stellen je toch in staat voor hetzelfde geld meer te doen, stellen je in staat iets te kopen, dat anders buiten het bereik zou blijven. Wijza gen prachtige werken op het gebied van kunstgeschiedenis. Een genre boek, dat „men" nu eenmaal niet koopt en toch ook niet altijd in de winkel kan blij ven. De liefhebbers boffen er bijNatuurlijk zijn er ook vele waardeloze prullen bij. Bro chures over annexatie van Duits gebied, over het na-oorlogse Ne derland, uitermate verouderd en louter nuttig om de kachel mee aan te maken. Doch een goed kopere aanbieding van de be kende deeltjes van de Patriareeks, prima beschouwingen over onze vaderlandse historie, zal velen welkom zijn. Voor wie nog geen kalender kocht voor het jaar 2949Hij kan nu voor half geld terecht. Een week geleden betaalden wij nog de volle prijs en voelen ons nu toch wel een beetje bekocht.... Uitverkoop van het boek. Voor de liefhebbers inderdaad een kans iets goeds op de kop te tikken, maarzij moeten ook een goede neus hebben, want an ders feest! En opnieuw zal de directeur van het slachthuis, de heer W. Voort huizen, een der eerste zijn, om hem te komen gelukwensen. Motorrijders vierden feest Vrijdagavond hield de motorclub „Alkmaar en Omstreken" haar jaarlijk se feestavond in het Wapen van Heems kerk voor leden en donateurs. De on volprezen voorzitter, Jan Moeijes, open. de in korte bewoordingen deze avond. In zijn welkomstwoord sprak hij z'n teleurstelling uit over het feit, dat slechts een gedeelte van de leden met hun dames waren verschenen, hetgeen te wijten was aan de datumverschui ving, een en ander een gevolg van een misverstand tussen zaalverhuurder en -huurder. Verder maakte spr. gewag van de gunstige toestand, waarin de club momenteel verkeert, zowel wat betreft het aantal leden als de finan ciële positie, zulks in tegenstelling met andere clubs in Noordtflolland. Spr. be sloot met de wens uit te spreken, dat zij dit jaar zou uitgroeien tot ongeken de grootte, zulks tot heil van motorrij dend Alkmaar. Hierna was het de beurt aan het be kende Noordholl. Cabaretgezelsphap, dat onder de bekwame artistieke leiding van P. Kroon het verdere gedeelte van de avond voor zijn rekening zou nemen. Wij kunnen over de wijze, waarop dit is geschied, niets dan lof hebben. Wij zagen weer de kostelijke figuur van Kees Stet van Ierswoud (P. Kroon), die met zijn in Westfries dialect gehouden praatjes en voordrachten de lachlust van de aanwezigen in niet geringe mate wist op te wekken. Daarnaast noemen wij Truus Schot, die ook al geen onbe kende meer is in de rijen der gevierde Alkmaarse artiesten. Haar zang was helder gelijk een beekje en vooral haar volume en voordracht vielen op. Haar accompagnateur (G. v. d. Woude) gaf blijk over de nodige technische capaci teiten te beschikken, alhoewel zijn be geleiding in de potpourri: „Liederen uit de Czardasfürstin", vooral wat betreft de modulaties soms wel eens iets aan de te technische kant was, waardoor de soliste in een ietwat netelige positie kwam te verkeren. O.i. zal een een voudiger gehouden begeleiding bij een eerstvolgend optreden meer succes ver zekeren. Aanschouwden wij tot voor kort de Silva's als twee jongens met een gitaar, thans stonden wij tegenover een goo chelend tweetal. Vooral de „droog" hu moristische Jan Untied kon goed met zijn vingers overweg en bracht een ieder in verrukking. De kroon op zijn goochelachtig-kunnen was het laten verdwijnen van enige speelkaarten. De heren Moeijes en Witte' assisteerden hem hierbij, doch zij konden, ondanks hun aanwezigheid, het mysterie der verdwenen kaarten niet oplossen. Rest ons dan nog te vermelden de sinds korte tijd als medewerker toege treden Ad Russche. Ook hij wist met zijn voordrachten en als sketchspeler de lachspieren in beweging te brengen. De conferencier, Nico Akkerman, bracht op beschaafde wijze de verbin dingen tussen de diverse gedeelten tot stand. Een gezellig bal, o.l.v. de onver moeide T. Dekker besloot deze geani meerde avond. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9 3C uur: Vliegende tijgers (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: De Maskers met „Overschotje". ZONDAG Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar); Vic toria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Een perfect alibi 18 jaar; Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Vliegende Tijgers (18 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Odeon met „De klokken van Corne- ville". MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Vliegende tij gers (18 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Haagse comedie 'met „Onze stad". (Covoto). BONNEN HALEN Heer-Hugowaard-Zuid: A t/m K. DOKTERS EN APOTHEKERS. Dit weekend heeft dienst de apo theek „Wanna", Ritsevoort 5 en de doktoren Pot en Van Gilse. VEILIG RIJDEN CITROëN Levertijd enkele weken. Bergen (N.-H.) Tel. 2456. Matthaus-Passion-traditie wordt voortgezet Ook dit jaar zal de Matthaus-Passion van J. S. Bach door de Ned. Herv. Oratorium Vereniging in de Grote of St. Laurenskerk worden uitgevoerd. De uitvoeringen zullen plaats hebben op Zaterdag 12 en Zondag 13 Maart. Aan vang respectievelijk 19 en 14 uur. De sopraanpartij wordt ditmaal vertolkt door Dora van Doorn-Lindeman, daar naast zullen de solisten, die vroeger reeds medewerkten opnieuw optreden. De orkestbegeleiding zal weer zijn toe vertrouwd aan de Arnhemse Orkest- Vereniging. Interessant militair schouw spel wacht ons De plechtige beëdiging van elf offi eieren, welke zoals gemeld. Vrijdag morgen te 10.50 uur op het Waagplein zal plaats hebben, belooft een Interes sant militair schouwspel te worden. Onder de te beëdigen officieren be vinden zich 10 officieren van de Luchtdoelartillerie en een officier van Administratie. De officieren zullen de eed afleggen in handen van de Luite nant-kolonel J. Portheine, comman dant van het Regiment Luchtdoel artillerie. Na afloop van de plechtig heid vindt een défilé plaats, welke door de militaire autoriteiten en de jong beëdigde officieren zal worden afgenomen op het Stadhuis en waar aan wordt deelgenomen door 2 T.B. en de in onze stad gelegerde Lucht doelartillerie. De te volgen route van het défilé is als volgt: Houttil, Lan- gestraat, Kerkplein, Paternosterstraat, Canadaplein, Paternosterstraat, Gast huisstraat, Scharloo, Stationsweg, Hel- derseweg, Singel, Kennemersingel, Rit sevoort, Koorstraat, Kerkplein. Op de Kennemersingel zal de luchtdoelartille rie, die met rijdend materieel aan het défilé deelneemt, afzwenken naar „Roch. dale". De mannen van 2 TB zullen zich via Kerkplein, Koorstraat, Laat, Huigbrou v/erstraat, Mient naar het Waagplein begeven, terwijl de Luchtdoelartillerie om 10 uur vertrekt en de volgende route volgt: Rochdale, Lyceumstraat, Nieuwlandersingel, Kennemersingel, Helderseweg, Handelskade, Paarden markt, Koningstraat, alwaar de defini tieve formatie plaats vindt, via de Marktstraat naar het Waagplein. Het publiek zal in de gelegenheid worden gesteld de beëdiging op het Waagplein te aanschouwen. „VOGEL, VLIEG DE WERELD IN" Woensdag 26 Jan. 8 uur wordt in het Gulden Vlies als le abonn. voorstelling van Serie B door het Vrije Toneel (Dir. Cor en Anton Ruys) een opvoering ge geven van het blijspel „Vogel, vlieg de wereld in". Myra Ward is weer her steld, zodat zij de rol van Myra Hap- good zal spelen, terwijl de overige rol len in handen zijn van Cor Ruys, Sara Heijblom, Gijsbert Tersteeg, Eric van logen, Henny Orrij, Ton Lensink, An drea Domburg en Ben Hulsman. De eerste opvoering van dit stuk had een groot succes, zodat de houders van alonnementen serie B een uitstekende toneelavond wacht. Een moeder van zeven maanden Een kip, die op de leeftijd van vijf maanden haar eerste ei legt, verricht een prestatie. Maar alsdie kip zodra ze zeven maanden oud is, trots rond stapt als moeder van acht piepende, wiemelende kuikens, dan is dat zeker een feit, dat haar een zij het dan ook klein plaatsje in onze kolom men bezorgt. !De kuikentjes zijn nu zes dagen oud en de trotse eigenaar van demoe der is de heer Morauw, die woont aan bet Heiligeland, nummer twee in Alk maar. En in 1949. Heus waar! Predikbeurten ZONDAG 23 JANUARI. Het Rozekruisers Genootschap, Cen trum Alkmaar, geen tempeldienst. (Verbeterde opgave). Ned. Christ. Gemeenschapsbond .in „Waakt en Bidt" 3 uur Jeugdclub; Donderdag half acht 'evangelisatiesamenkomst, spr. evange list J. Dammuller. N. NIEDORP, herv. kerk, 10 uur, ds. Appel. Doopsgez. gemeente, 10 uur da. FranckenLiefrinck. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur, de heer Korndörffer. BENOEMING AANGENOMEN. Naar wij vernemen heeft de heer G. H. Hoytink zijn benoeming tot direc teur van de „Stichting Geestelijke Ge- iondheidszorg voor Noord-Holland" aangenomen. Als U deze foto beziet, bliJct U in de trouwe ogen van het paard van Suiin- ke,ls, dat aangekocht kon worden dank zij de spontane offervaardigheid van vele Alkmaarse ingezetenen. Tien dagen, nadat in onze courant mededeling werd gedaan van het nood lot, dat het gezin van de schillenboer had getroffen drie paarden waren achtereenvolgens gestorven konden wij de ontvangst van ruim 500 in ons blad verantwoorden. Nadien heb ben verschillende kenners naarstig ge zocht naar een geschikt paard. Het resultaat van dit speuren vindt U op nevenstaande foto's. Een prachtig bruin dier, jong, sierlijk van vorm, met mooie droge benen, uitstekend ge schikt voor het werk, dat het moet verrichten. Hoewel de paardenhande laar, de heer Kieft te Groot-Schermer, voor het paard instond, verklaarde dierenarts Stokreef zich bereid het te keuren. Vaii het overgebleven geld is een verzekering gesloten, zodat voor het eerste jaar althans ieder risico is weggenomen. Bijgaande foto's vormen de laatste verantwoording onderzijds, waarbij wij de hartelijke dank willen voegen aan allen, die een financiële bijdrage leverden voor dit blijk van oprechte burgerzin. Namen kunnen wij gevoe gelijk achterwege laten, doch teen uit zondering willen wij maken voor de heren Stokreef, keurmeester Temme en Slinger van de Gem. Reiniging, die zich extra moeite getroost hebben om Swinkels een goed paard te bezorgen. En hoe de familie Swinkels erover denkt? Kijkt U naar het glundere ge zicht van de „baas" en aanvaardt U onze verzekering, dat het gezin dolge lukkig is. Zelfs de kleine Martien, die U op onderstaande foto met zijn zusje ziet afgebeeld, vindt het paard „pjagteg". llteè-'v -#11181 W| 1 iKi j ill t m rm N.V.ALKMAARSE WASSERIJ WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING .oud-goud Ook de heer K. Pander is nu tot het „oud-goud" gaan behoren. Wij ontmoetten hem reeds als zodanig op de traditionele Nieuwjaarsrecep tie van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer toen hij reeds namens andere leden van zijn orde het woord voerde. Gister hebben wij hem nog eens in zijn woning aan de Kanaalkade opgezocht en heb ben ons iets laten vertellen uit Zijn vier en veertig-jarige loopbaan bij het anti-rode haan corps. Het betekent een stuk en een groot stuk! belangwekkende geschie denis van onze prachtige brand weer. Reeds in 1904 stond hij als spuitgast aan de handspuit samen met sergeant thans ere-comman- dant F. H. Ringers. Wij zaten beiden in het corps „Burgerplicht". In 1914 kregen wij de eerste motor spuit. Tien man van Burgerplicht en tien man van Kracht en Vlugheid vormden een nieuw corps om deze spuit te bedienen. Het droeg in die eerste jaren de naam „Motorspuit no. 1". Dat veranderde echter al gauw. U begrijpt in een kranten verslag of een gesprek langs de straat kwam natuurlijk altijd no. 1 te pas. Dat maakte de anderen wel eens wat jaloers, want dan leek hel steeds of No. 1 altijd het eerste bij een brand was en de anderen achter aan kwamen. De naam „Kwiek" werd geboren. Van 1914 tot en met 1948, dus vier en dertig jaar diende ik dit corps. Even zwijgt de stem van de heer Pander. Het is of die woorden hern weer heel die lange loopbaan voor de geest halen. Dit vermoedende, gaan wij met onze vraag nog een jaartje of wat terug. Die motorspuit, meneer Pander, kwam die snel op de plaats van de brand? Voor het vervoer waren twee stalhouders aangewezen. Als het alarm ging, waren zij verplicht met een paard bij de kazerne te komen. Maar meestal hadden wij geen geduld om op ze te wachten. Was er brand in de stad zelf, dan sjouwden we de spuit er zelf maar heen. Herinnert u zich nog grote branden, meneer Pander? Ja, een zware brand was die van de schouwburg Diligentia. Veel werk hadden wij ook toen enkele slaapzalen van het gesticht in Heiloo in brand stonden. In de oorlogsjaren zijn we verscheidene keren naar Den Helder geweest. En alles zonder ongelukken? Neen, in Schagen heb ik. het er een keer niet zo best afgebracht. Het was bij de explosie van de munitietrein bij het station. Huizenblokken stonden in brand en onze hulp werd ingeroepen. Om één uur 's middags ging het alarm, om vijf uur lag ik in het zieken huis. Mijn mannen waren bezig met het bestrijden van het vuur, toen ik gevaar voor instorten constateerde. Ik drong ook de brand in en had ze net gezegd terug te gaan, toen de boel naar beneden kwam. Met een gebroken knie, gebroken tenen, een gebroken arm en een hersenschudding werd ik weggebracht... Gelukkig, dat ik een zware helm ophad, anders In de bezettingstijd herdacht de heer Pander in een versierde vergader zaal van de kazerne zijn veertig-jarig jubileum. Vele blijken van waar dering gewerden hem o.a. een wapentegeltje van Alkmaar van de ere- commandante mevr. J. M. van Kinschot. Zij en haar man, als hoofd van de brandweer, konden begrijpelijkerwijs niet zelf op het feest zijn.... Afgelopen Dinsdag heeft de heer Pander reeds in klein comité afscheid genomen van „Kwiek". Een der leden van het corps, de heer Doeschot, vervaardigde een prachtige schemerlamp van smeedijzer met.de emblemen van de brandweer: een originele herinnering. De heer Hartog heeft de taak als brandmeester overgenomen. Oud-goud.Ja, het is zeker vreemd niet meer actief lid te zijn van het corps, antwoordt de heer Pander ons, als wij ook daarnaar vragen. Onlangs bij de brand op de gasfabriek sprong ik direct op bij het alarm en greep al naar mijn uniform..O ja, dacht ik toen en bleef lang staan om het nu eindelijk goed te verwerken. Oud-goud... Naast zijn werk bij de brandweer, maakt de heer Pander reeds 40 jaar deel uit van het bestuur van de Acht October Vereniging; is hij sinds de oprichting voorzitter van de Bond van Grossiers in groenten en fruit en had hij enkele jaren zitting in de Eerste Kamer van het Tribunaal te Alk maar. Dit Deense filmwerk, waarover wij niet in alle bijzonderheden zullen schrijven, omdat wij reeds enige tijd terug een uitvoerige en geïllustreerde beschouwing gaven, stelt ons Neder landers toch in de eerste plaats be schaamd. Dat een land van gelijke be tekenis als het onze in staat is een dergelijk product te brengen, mag toch wel grote bewondering afdwingen. Het stelt de in Nederland bereikte resul taten op cinematografisch gebied wel behoorlijk in de schaduw. De film is belangwekkend en goed. Talloze karakters en naturen, zoals men ze dagelijks in eigen omgeving ontmoet, komen in deze film naar vo ren. Op hun fouten en tekortkomingen wordt duidelijk de nadruk gelegd. Hoever geldzucht een mens kan bren gen, waartoe drankmisbruik leidt en vooral de dikwijls volkomen onjuiste houding tegenover de ongehuwde moeder en haar kind, het vormen alle de grote en leidende probleemstellin gen van de film. Ditte, een mensenkind. Zij toont ons weer de (waarheid van het woord van onze eigen strijdster voor menselijke rechten Henriëtte Roland Holst: „De zachte krachten zullen zeker overwin nen". Ditte won. niet met koppigheid, riet met halstarrigheid. maar met het opzij stellen van zichzelf, het in de waagschaal stellen van 'het goede, dat bij haar en in elk ander mens toch ook aanwezig moet zijn. Dit wil niet zeggen, dat er op deze rolprent niet een en ander aan te merken is. Enkele figuren in de film, die door hun gedrag bij het publiek antipathie verwekken (de rond de maaltijd geschaarde mensen in het huis waar Ditte en haar Grootje aan bellen om voedsel en de jongen, waar van Ditte later haar kind verwacht) heeft men de mantel der religie omge hangen. Dit was op deze wijze zeker niet nodig. Een „neutrale" vormge ving aan dit fragment ware even aan nemelijk geweest. Ook onder niet- godsdienstigen treft men deze karak ters aan. Iets dergelijks komt niet al leen in „Ditte" voor maar in talrijke andere films en steeds dikwijls ten onrechte. Dit wekt onwillekeurig ver keerde verhoudingen tussen grote groepen van onze gemeenschap. Op de lange duur is dat absoluut ver keerd. Het is een vorm van vergif, dat op dezelfde wijze werkt als dat van de dienstknechten van verootdeelde dictators. Dit even ter zijde. Overigens ga men „Ditte, een mensenkind" zien. Vele. zeer vele mensenkinderen kun nen van haar iets leren. Onder regie van Michael Curtiz hebben een aantal bekende Warner- Brossterren, w.o. Joan Caulfield, Clau de Rains, Constance Bennett, een spannende thriller gemaakt, waarvan de Hollandse titel is „Een perfect alibi". Bij het maken van deze sensatiefilm is Curtiz naar onze smaak wel iets te ver gegaan. De moordenaar is juist iets te geraffineerd en is voor de meeste bioscoopbezoekers niet de hele film „de onverdachte". De vondsten in dit Warner-Bros product zijn echter uitstekend, evenals het spel, dat een film met meer in houd waardig zou zijn geweest. In ieder geval is het een film ge worden, waarvan men kan genieten, mits men van dit genre houdt en niet over zwakke zenuwen beschikt. In Cinema Americain ronken de vliegtuigmotoren, schieten Tigers in pijlsnelle vaart door de lucht, ratelen ce mitrailleurs en ploffen de boordka- nonnen. John Wayne is de sympathie ke eskader-commandant van een es cadrille Tigers, die reeds voordat Ame rika in de oorlog ging, de Japanners boven het Chinese front bestookten en voor iedere neergeschoten Jap 500 dol lar incasseerden. „Vliegende Tijgers" is een suggestieve film geworden, waarin John Wayne excelleert, bijgestaan door John Carroll en Anna Lee. Zij is uit stekend afgestemd op het publiek, dat in gespannen aandacht de luchtgevech ten volgt. Een sympathiek verhaal, hoewel niet origineel, ligt aan de rol prent ten grondslag. Dat zich op het provisorische vlieg veld ergens in China moeilijkheden voordoen onder de troep dappere oor logsvliegers is begrijpelijk, temeer waar zich daar een knappe blonde ver pleegster tussen bevindt. Staaltjes van heldenmoed, van roekeloosheid en van Jappen-mentaliteit zorgen voor twee spannende film-uren. Voor de lief hebbers van dit genre is „Vliegende Tijgers" aan te bevelen. SCHAAKCLUB „D O S" DOS speelde een competitie-wedstrijd tegen „Sohaakmat" te Noord-Scharwoude De uitslagen luidden (Schaakmat—DOS): W Kaan—R van Wero'p 1—0; A Hink—A Burgert '/i—D Konijn—C Masereeuw 10; C LangedijkJ Mooij 01; J Muys- man—A Nijman Jr 1—0: P Semetns—K Brinkhof 0—1; G Keppel—J Mikker 1—0; C Krijgsman—R Pranger K Bier man—W Speets 1—C; H Bouwens—P Ob- dam 01; totaal: 64 DOS verloor dus met 6l Vrijdag was de loodsdi Nu de storm is gaan liggei wolkenproppen weer ru' blauw van de hemel zeilt zich niet meer indenken elementen Vrijdag tekec loodsdienst gestaakt, een maar een bewijs, dat Noordzee, onze Noordzee als een stuk Nederland losbrak in een uitbarstir Dat het water van een i veranderde in een onherb senketel, dat de gillende kers opjoeg tot zij in ijler men aanstormen. En och, in de stad zegt waait hard" en men druk vaster op het hoofd en ders schrap op de st: men haast zich naar wind door de schoorsteei vuur in de kachel aanzui Maar anders is het da mensen wonen, waar get pen het uitzicht belemme: het daar boven het stra van een duin, overal la; Cadzand en op Rottum, in Berden. Hier heeft de hier wordt hij niet gehin men of huizen, die hen van woede. Hier is de w: lcos jagend dier in een het niets. De mannen d in een bouwval horen h< len hem alleen maar als rug stompt en hen de blaast. Zij horen hem alleen maar het matelo de grijnzende brekers, di ui! het Noordwesten met dat van een verwijderd steigerende golven bespri Voetbalelftal Gemeentereinig feester Hedenavond herdenkt elftal van de Gemeent feit, dat 12 </2 jaar gele van het personeel het om in georganiseerd ve zweren aan King Soccet was de officiële jubileui denavond komen de 1 „Reiniging" in de bove café van de heer Tom een om het koperen fee wijze te vieren. De initiatiefnemers w H. C. Bierman, G. Thesi en reeds aanstonds be flinke belangstelling vot een voetbalelftal samen heer Groot nam de v ter hand, de heer Bieri zijn vulpen om te noti pennjpgskes werden toe de heer Schats. Onder heer G. Hartland werd reeds spoedig kon men pelijke wedstrijden de elftal van de Gem. Rei Toen in April 1946 in Bedrijfsvoetbalcompetiti niseerd was de Reinigi eerste ploegen, die zich vormde in deze compet geziene tegenstander. E; sportief is er gespeeld de vreugde in het Rein het elftal in de afgelo] kampioenschap van de haalde. Dit kampioenst merkelijk, als men wee Iers samen 427 jaar zij ste speler een veteraan als benjamin een jongt Het huidige bestuur uit de heren van Hal J. Blok, secretaris en ningmeester. Tweemaal den aan de groeve var mede-lid. In 1942 overle man, In 1944 gevolgd lijden van de heer L. Hedenavond zal er worden, waarbij de j ningmeester, de heer hartelijk gehuldigd" zal dient deze huldiging t rende 12'/» jaar, beheer te wijze de financien, Schats sedert de opril Alkmaarse Bedrijfsv gingen ook zijn goede aan de gelden van de Van Lingen Nederlands kan Ofschoon de tweede d Rooi te Helmond om het pioenschap voor Nederla gen iets minder succej eerste (hij won één pai staat hij na de tweede de kop met drie gewo 11,15 algemeen gemidde ker ook drie gewonnen 9,69 algemeen gemiddeld 's Middag3 tvaren de Bakker Van Tilburg Van Lingen Brummer V an Leeuwarden Van Beek Dekker Van Ommeren 's Avonds won Van Tilburg met een gemid De uitslagen waren: Van Lingen Van Tilburg Bakker Brummer Van Beek Dekker Van Ommeren Van Leeuwarden De stand na de tweet Van Lingen 3 Bakker 2 Van Beek 2 Dekker 2 Brummer 2 Van Leeuwarden 2 Van Tilburg l Van Ommeren l

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2