D Kort Bestek rt fiere Ingr 23.75 Toch vrede in het Hemelse Rijk? Het Kravchenko-proces begonnen Dinsdag 25 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 20 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook de communisten stellen vredesdelegatie samen Weerbericht „De vrije wereld kan tevreden zijn" Nieuw rapport van C.v.C.D. Nog geen definitieve regeling van de Scandinavische verdediging Nieuwe bijeenkomst in Oslo Schrijver pleit voor de waarheid van zijn boek irlementair overzicht. 7.00 7.30 Nelly Wagenaar Pia. n van de dag. 8.15 Penniee 8.50 De duedalf. 9.10 Wll- )ol. 10.10 Het Indonesische 20 De nieuwe notenkra- /arieerd programma. 301. Nieuwsberichten "öm 11 uur. KRO, 8.15 Pluk de dek houdt fit. 1.25 Metro- 15 Peter Kreuder piano, ents-orkest. 6.20 Sport- ior de strijdkrachten. 7.15 an zijn orkest. 7.30 Dit ia ibriek van de wederop- f gewone man. 8.12 „Pei lde". 10.37 Reportage ral- l Monte Carlo. 1Q.45 1.15 KRO-trio. tt, 415. Nieuwsberichten enll uur. AVRO, R15 dek. 9.35 „Aubade". 1.20 :est. 5.30 „Les gars de Pa- Erick piano. 6.30 Achter 5.45 Ik zou zo graag..., ïdraeht op avontuur. 7.10 l (vervolg). 7.30 Viool en iet radio zoeklicht. 8.15 avondtrein. 9.35 Als ik denk. 9.45 Buitenlands The skymasters. 10.30 nspel. 11.15 Gramofbon- N STAKING IN DE IOFDSTAD )0 SHB-arbeiders wer- ablik nog in de Am star lij de 1500 niet-werken» apen de zieken en zij die enwet lopen, tezamen Van het Amsterdamse jn 65 arbeiders in sta- HU) vervaardigd gegumeerde wijnrode cn afknoopbarc I EXTER an! Losmaken!" ■enk hebben de a zijn bevel op- ermen zich over d gejuich stijgt s nummer één!" BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN Volgens Chinese berichten te Sjang hai, waarin gewoonlijk betrouwbare bronnen worden aangehaald, hebben de communisten in China, zoals wij gisteren reeds berichtten, een delegatie van vijf personen benoemd voor vre desbesprekingen met de regering. Zaterdag heeft de waarnemende pre sident van China, Li Tsoeng-Jen, aan geboden vredesonderhandelingen te doen plaats vinden op de door de communisten gestelde voorwaarden. Deae houden o.m. in de berechting van alle „oorlogsmisdadigers" en nietigver klaring van de grondwet. Kan Tsjiao Hao, de persoonlijke af gezant van Li, heeft mevrouw Soen yat-Sen, de weduwe van de stichter der Chinese republiek, uitgenodigd de regering te helpen bij het opstellen van een vredesprogram. Tijdens een interview zei Kan, dat Tsjiang Kai Sjeks „terugtrekken" als president in werkelijkheid betekent, dat hij is afgetreden. De term „terug trekken" was gekozen met het oog op de grondwettelijke bepaling, dat een „aftreden" van de president door de nationale vergadering moet worden goedgekeurd. Sjao Li-Tse en Tsjan Tsjin-Tsjoeng, de voornaamste leden van de vredes delegatie van de regering, zijn uit Nan king naar Sjanghai vertrokken om contact op te nemen met liberale lei ders, wier activiteit in het nationalis tische China tot dusver illegaal was. Ongeveer 150.000 man troepen, die onder persoonlijk bevel van Tsjiang Kai Sjek staan, trekken met ai hun verplaatsbaar materiaal uit het gebied van Nanking en Sjanghai weg in de richting van de provincie Tsjekiang, waarheen ook Tsjiang zich heeft terug getrokken. Men gelooft, dat deze troepenbewe gingen kort na het terugtrekken van Tsjiang Kai Sjek een integraal deel uitmaken van de veranderingen in het politiek gezag te Nanking, waar thans de waarnemende president Li Tsoeng Jen het bevel heeft. Als plaats voor de vredesonderhan deling zou Peiping gekozen zijn. De hoofdmacht van de communisti sche troepen, die Peiping omsingel den, zou 16 km teruggetrokken zijn. In de stad zouden enige troepen van de communisten achtergelaten zijn. Peiping wordt thans door de commu nisten en de regering gezamenlijk be stuurd. Kwomintang naar Kanton Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat het hoofdbestuur van de Kwom- mintang heeft besloten de centrale zetel van de Kwomintang naar Kan ton over te brengen. Einde December was reeds een begin gemaakt met de overbrenging. Twee millioen stuks vee in Amerika door koude bedreigd Door de sneeuw en de koudegolf in het westen van de V. S. wordt de toe stand voor het vee steeds hachelijker In de staten Wyoming, Montana, Colo rado, Zuid-Dakota, Nebraska, Kan sas, Nevada en Utah. Ongeveer twee millioen stuks vee dreigen om het leven te komen. Zestien legervliegtui gen, die voedsel voor de dieren zouden uitwerpen, konden door het slechte zicht niet starten. Het is de strengste winter, die men in deze streken, heeft beleefd. In de staten Nevada en Utah, waar de sneeuw in de winter normaal slechts vier a vijf centimeter dik is, ligt thans een sneeuwlaag van meer dan een meter. Amsterdamse havenstaking wordt voortgezet Op een gistermiddag te Amsterdam gehouden vergadering van stakende havenarbeiders, onder leiding van de EVC-transport, is met 1069 stemmen voor en 199 stemmen tegen besloten de staking in de Amsterdamse haven voort te zetten. Van de 1308 stemmen waren 40 blanco. „Alles in orde" op Rhodos De woordvoerder van de V. N. ver klaarde dat op Rhodos „alles in orde is en een onmiddellijke moeilijkheid opgelost" na de bijeenkomst, die tus sen de waarnemende bemiddelaar dr. Bunche en de Egyptische delegatie is gehouden. De conferentie, die het sluiten van vrede tussen Israel en Egypte beoogt, zal worden voortge zet. Hij was al getrouwd De politie te Deventer arresteerde de 27-jarige S., die in 1946 was ge trouwd met een stadgenote. Thans bleek, dat hij reeds in Augustus 1945 in Duitsland was gehuwd met een Duitse vrouw. Deze Duitse, door S. verlaten, vroeg een paspoort aan, om haar man in Nederland op te zoeken, teneinde hem hier aan te spreken voor onderhoud van haar en haar kind. Zij vond de man en z'n „nieuwe" vrouw in Deventer. SABOTAGE AAN OORLOGSBODEMS VOOR SOWJETUNIE De Italiaanse politie is op het spoor gekomen van een samenzwering tot sabotage aan de oorlogsbodems, die aan de Sowjetunie moeten worden afgestaan Zeven personen zijn gearresteerd. Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Aanvankelijk zwakke, maar later wat toenemende Zuid oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk nevel of mist, doch over wegend droog weer. Vannacht op de meeste plaatsen licïlte vorst, Woensdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Conservatieve zege in Japan De Democratisch-Liberale partij van premier Yosjida (Conservatieven) heeft bij de algemene verkiezingen in Japan met een grote meerderheid ge wonnen. De definitieve uitslagen zijn: Demo cratische Liberalen 262 zetels, Demo craten 70, Socialisten 49, Communisten 36, de partij der Volkscoöperaties 13 en kleine partijen en onafhankelijken tezamen 36 zetels. De geallieerde opperbevelhebber in Japan, generaal Douglas MacArthur, heeft naar aanleiding van de uitslag verklaard: „De volkeren van de vrije wereld kunnen overal tevreden zijn over deze geestdriftige en ordelijke Japanse verkiezingen, die op een cri- tiek moment in de geschiedenis van Azie een zo duidelijk en beslissend mandaat hebben gegeven aan de con servatieve leer van de regering". Frankrijk erkent Israel De Franse regering heeft gisteren besloten Israel de facto te erkennen. „Dit besluit loopt niet vooruit op de definitieve afbakening, met de goedkeuring van de V.N., van het gebied, waarover de regering van Israel haar gezag zal kunnen laten gelden", aldus het communiqué. Zeven doden bij trein- overval op Java De correspondent van Aneta te Se- marang meldt, dat de trein van Pur- wokerto naar Tegal Zondagochtend nabij Bumiaju is overvallen. In een bocht waren de railboutèn losge schroefd, waardoor een gedeelte van de trein in een rivier terecht kwam. Direct daarop werd de trein beschoten. In een hierop volgend vuurgevecht heeft de treinbewaking de aanvallers verdreven. Onder de treinpassagiers vielen 7 doden te betreuren. De Commissie van Goede Diensten heeft in een rapport aan de Veiligheids raad verklaard, dat de guerrilla der In donesische Republikeinen de Neder landse strijdkrachten verhindert de vij andelijkheden te beëindigen of de or der „staakt het vuren" in acht te ne men. Nederland beschikt over te wei nig manschappen om de guerrilla te onderdrukken, aldus het rapport. Het rapport voegt er aan toe, dat de Nederlandse strijdkrachten alleen ge bied om de hoofdwegen heen hebben bezet, terwijl men de rest van 't land, uitgezonderd uit hoofde van guerrilla activiteit, ongemoeid liet. Do guerrillastrijders hebben 'n „po litiek der verschroeide aarde" gevolgd, gepaard met oorlogvoering en sabo tage. „Vele inwoners voelen zioh niet op hun gemak en zijn bang voor re présaillemaatregelen tengevolge van deze guerrilla-activiteit", aldus het rap port. „Dit kan alleen verholpen worden door actief patrouilleren, bij dag en bij nacht. De bevelhebbers hebben in som mige gevallen verklaard, dat zij niet over voldoende troepen beschiikken om dit te doen en om hun andere plichten te verrichten". Tengevolge van de Nederlandse be zetting en het optreden der guerrilla strijders hebben in de voorheen onder Republikeins beheer staande gebieden „over het algemeen" recht en orde hun intrede niet gedaan. „Er zijn bewijzen voorhanden, dat economische verwar ring heerst in het gebied, dat voorheen onder Republikeins beheer stond". Gaan Sjahrir en Leimena naar Lake Success? De heren Sjahrir en Leimena zul len zich Dinsdagochtend per vlieg tuig van de K.L.M. naar Bangka be geven, alwaar zjj op het vliegveld Moh Hatta zullen ontmoeten, aldus deelde een woordvoerder van de C. v.G.D. aan Aneta mede. Dat de ont moeting kan plaats vinden op het vliegveld, werd voorbereid door de Nederlandse delegatie. Deze woord voerder bevestigde, dat Moh Hatta tot de C.v.G.D. het verzoek heeft gericht, faciliteiten te willen verlenen voor een reis van de heren Sutan Sjahrir en Leimena naar Lake Suc cess, en hij voegde hieraan toe, dat er voor deze reis nog geen voorbe reidingen zijn getroffen. Naar ver luidt, is het verzoek tot overkomst van Sjahrir en Leimena naar Amerika af komstig van Palar. Dodelijk ongeval in Oranje- Nassaumijn In de mijn Oranje-Nassau IV te Heer- lerheide is Zaterdag tijdens de middag- dienst de meesterhouwer Jacobs uit Heerlerheide dodelijk verongelukt. Men vond hem, '-edolven onder kolen, bij een laadbak op de 340 meter verdieping. Niemand was er bij tegenwoordig, toen het ongeluk gebeurde, zodat men de oorzaak nog niet heeft kunnen ach terhalen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. West1 Borneo zal resolutie negeren „Met pijnlijke bevreemding" had Sultan Hamid de tweede, het hoofd der regering van West-Borneo, kennis ge nomen van het punt der bij de Veilig heidsraad ingediende ontwerp-resolutie, waarin o.a. wordt gezegd, dat aan ver tegenwoordigers van andere delen van Indonesië dan de Republiek „kan vor dert toegestaan, deel te nemen aan de onderhandelingen.enz." „Dat acht ik een tegenover onze ge bieden zodanig denigrerende formule ring, dat ik u kan verzekeren, dat al thans West-Borneo van een op dusdani ge wijze gestelde gelegenheid tot ueel- neming aan de besprekingen geen ge bruik zal maken, welk voorbeeld onge twijfeld door andere deelstaten zal wor den gevolgd". Tegen de avond trekt Garry Davies, die zich tot eerste wereld burger heeft uitgeroepen, zich terug uit het Parijze restaurant, waar hij zijn volgelingen en be wonderaars te woord heeft gestaan. Zijn enige bezittingen, slaapzak en schrijfmachine, voert hij overal met zich mee. Bende-activiteit op Java Bij de bestrijding van rampokkers heeft een mobiele groep van de politie in Tjopraja een bende van dertig man verjaagd. Zeven bendeleden werden ge dood, één zwaar gewond en twee per sonen gevangen genomen. Ook het ge hucht Bandeng werd door een goed be wapende bende aangevallen. De heren sloegen evenwel op de vlucht toen een militaire patrouille verscheen. Maan dagnacht is de onderneming Gentah benoorden Salatiga aangevallen. De woning van de administrateur en de fa briek werden in brand gestoken. De rubberafdeling en het drooghuis brand den totaal af. Men kon van de onder neming af niet om hulp verzoeken, om dat de telefoondraden vernield waren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Scandinavische premiers en minis ters van buitenlandse zaken en defensie hebben Maandagavond na hun bijeen komst medegedeeld, dat „de drie Scan dinavische landen een krachtig besluit hebben genomen om hun vrijheid, hun onafhankelijkheid en hun democratie te verdedigen tegen aggressie, met alle be schikbare middelen? Voor dit doel hebben zij zich reeds belangrijke opofferingen getroost en zij zullen dit blijven doen, zo voegt de ver klaring er aan toe. „Onder bepaalde omstandigheden kan het mogelijk zijn te komen tot een we derzijds bindende, maar vrije Scandina vische verdedigingsunie, als regionale veiligheidsovereenkomst binnen het kader van de V.N. Deze overeenkomst zou kunnen omvatten wederzijdse coör dinatie van verdedigingsplannen en mi litaire strijdkrachten en productie van militair materiaal in de drie landen en het opbouwen van een militaire solida riteit in Scandinavië. Het moet worden duidelijk gemaakt, dat de landen, die deelnemen in de Scandinavische verdedigingsunie, in staat zullen zijn materiaal te verschaf fen, dat noodzakelijk is voor het opbou wen en in stand houden van hun ver dediging". Verschil van opvatting. Uit de besprekingen was gebleken, dat er „een verschil van interpretatie" bestond over de bepalingen en gevolgen van een alliantie. „Deze kwestie zal daarom het onderwerp zijn van verdere discussies tussen de drie landen". „De delegaties van deze landen zul len op 29 Januari in Oslo bijeenkomen met dezelfde deelnemers als in Kopen hagen. De ambassadeurs van de Scan dinavische landen te Londen, Moskou, Parijs en Washington zullen aanwezig zijn". De Engelse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft afzonderlijke besprekingen over het voorgestelde At lantische Pact gehad met de Noorse am bassadeur te Londen, Preben Preben- som en de Amerikaanse zaakgelastigde, i Julius Holmes. Prebenson vertrekt vandaag naar Oslo voor besprekingen over de Scandinavische politiek ten aanzien van het Atlantische Pact. Diplomatieke waarnemers te Londen geloven, dat deze verklaring inhoudt, dat deelneming van Noorwegen en De nemarken aan het Atlantische pact is verzekerd en dat de Scandinavische mogendheden de Zweedse voorstellen voor een Scandinavisch verdedigings - verdrag niet ondersteund hebben. Kaasrantsoen wordt verdubbeld Met ingang van 30 Januari a.s. zal het kaasrantsoen worden verdubbeld en ge bracht worden op tweehonderd gram per persoon per week. Deze rantsoen verhoging zal voorlopig tot 12 Maart a.s. gehandhaafd blijven. Te Parijs is gisteren het proces be gonnen in verband met de aanklacht, die door Victor Kravchenko, de uit de Sowjetunie geboortige schrijver van het bekende boek „Ik verkoos de vrijheid", werd ingediend tegen het Franse com munistische litteraire weekblad „Les Lettres frangaises", zijn directeur, Claude Morgan, en een medewerker André Wurmser. Kravchenco beklaagt zich over een artikel in iet blad waar in beweerd werd dat hij niet de auteur is van „Ik verkoos de vrijheid" en in feite niet geletterd genoeg om een boek te kunnen schrijven. Nadat de president van de rechtbank de gewraakte artikelen had voorgele zen, richtte Kravchenko zich in het Russisch tot het hof. Met luider stem me verklaarde hij, dat hij besloten had zijn land te verlaten en de wereld te vertellen „hoe mijn land leeft en lijdt onder de Sowjet-dictatuur". Krav chenko las zijn verklaring van een stuk glijkbaar in de veronderstelling, dat hij wel voorzien zou worden van een Commissie van Goede Diensten en rekenend op krasse resoluties in de Veiligheidsraad heeft de Indiaan Soui geprobeerd van de Amerikaanse pro vincie Quebec een Republiek te ma ken. Soui zou president worden; hij had reeds toekomstige ministerporte feuilles aan de meestbiedende verkocht en hij had een program opgesteld voor vrijheid en onafhankelijkheid. Punt 1 van zijn program van actie was: onge hoorzaamheid aan de bleekgezichten. Het is anders gelopen. De Amerikanen hebben hem veroordeeld tot twee jaai gevangenisstraf wegens samenzwering en aansporing tot opstand. Sedert zes dagen is hij in hongerstaking. En de wereld komt niet in beweging. Waar blijft Australië? Er zijn nog meer moeilijkheden op aarde. De Belgen tobben met de aanbidding van koeien ir het mandaatgebied Roeanda-Oeroen- di in midden-Afrika. Behalve de ko ning is er daar niets heiliger dan de koe. De koe heeft er grote politieke betekenis. (Er zijn trouwens méér kooien met politieke macht). In Afri ka is het zo bar, dat er bijna geen plaats over blijft voor de mensen, om dat de koeien er zo oud worden. Cn hier is het drama van de grieze lige man. Een familie in Goes werd 's avonds, toen zij op bezoek was bij vrienden opgebeld door de he vig ontstelde dienstmaagd, die stotte rend vertelde dat er een griezelige vent in huis was geweest, die zojuist met iets onder zijn jas vertrokken was Hij had haar geslagen en gebeten en vas in een wachtende auto ontkomen De ijlings naar huis gerende familie kwam tot de ontdekking dat er 350 gulden was gepikt uit de buiskamer De pliesie kwam in actie en de dienst- iioiuiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiii bode gaf in haar ijver twee verschil lende signalementen op en dat was er een teveel. De pliesie twijfelde en de maagd bekende. Ze had de centen zelf gestolen en de poet begraven in de tuin. Nog meer slechtigheid: In Am sterdam kwam een jonge vent bij een oude dame vragen of ze soms een gou den armband had verloren. Opoe liet hem binnen en toen hij weer weg was s bleek ook haar tas met 35 pieterman nen en boterbonnetjes foetsie. In Epe stal een 22-jarige man een auto, die voor een café stond. Drie minuten la ter reed hij er in volle vaart mee tegen een boom en werd op slag gedood. JJitverkoop! Het was ook in En schede feest en in een winkel stond een costuum te koop, zonder punten, voor drie gulden en 17 cent. Hetgeen niet duur mag netep. Een Tsjech, die daar woont, had er zin in. Zaterdagavond ging hij in de winkel- portiek staan om er te wachten tot Maandagochtend de deur zou opengaan Ir, de loop van de avond kreeg hij wal bekijks en om zich hieraan te onttrek- ''-ZZStZz' - Ze hebben Veiligheiusradeloosheid. ken ging de jongeman wat terzijde staan. Maar toen wipte een heer, keu rig gekleed in een leren jas, het por tiek binnen, óók met het doel het weekend daar door te brengen. Er ont stond een woordenwisseling waar de politie aan te pas kwam. De Tsjech werd in het gelijk gesteld, 's Nachts kreeg hij een warme kruik, koffie en thee, en de winkelier bood hem een maaltijd aan. Maandagochtend ging de zaak open en de Tsjech werd eige naar van een pak voor f 3.17. De thans 83-jarige Zweedse ontdekkingsreiziger Sven Hedin, die lange tijd vrijwel blind is geweest, heeft een operatie onder gaan, waardoor een van zijn ogen weer geheel in functie is gebracht. ne heer James Kimbrell te Kansas City heeft een eis tot echtschei ding ingediend tegen zijn 15-jarige echtgenote omdat zij zich gedraagt als een kind. En in Mexico-City heeft mevrouw Elena Morales een klacht ingediend tegen haar man, omdat hij, bij wijze van overtuigend argument tijdens een Woordewisseling haar tin ker arm brak; zij liep huilend naar het huis van haar moeder, haar echt genoot kwam haar na en brak daar haar rechter arm. Mevrouw Morales is van mening dat dit te ver gaat. De gewone huisvlieg is immuun gewor den voor het insectendodende D.D.T. Er worden nu proeven genomen met andere middelen, want vliegen zjjn verspreiders van cholera, dysenterie en vele andere ziekten. Lijkbezorgers in de Franse stad Nancy deden een wonderlijke ontdekking Toen zij het stoffelijk overschot van Edmond Not- tin in de kist legden, vonden zij in het houten heen van de overledene bankbiljetten tot een waarde van 1 millioen franc Hij leefde niet op grote voet. papier en om de andere zin volgde een vertaling in het Frans. Kravchenko zeide, dat er onder de getuigen, die door het Politiebureau waren gezonden, enkelen waren, die hij persoonlijk ken de. „Zij denken er net zo over als ik", aldus Kravchenko. „Maar zij zullen ge dwongen worden het tegengestelde te zeggen van wat zij denken. Na een aan val op de „heersers van het Kremlin" verklaarde Kravchenko, niet geschre ven te hebben tegen Frankrijk, doch tegen de Sowjetunie en dat daarom de Franse communisten hun vaderland de Sowjetunie moesten verdedigen. Vervolgens beschreef Kravchenko zijn loopbaan in de Sowjetunie, die hij suc cesvol noemde. Kravchenko noemde zijn activiteit „anti-Sowjet, niet anti- Russisch". „Mijn getuigen", zo vervolg de Kravchenko, „zijn vroegere Sowjet- burgers, die thans geen land hebben. Zij komen uit kampen voor ontheem den en weigeren naar de Sowjetunie terug te keren. Zij verkiezen honger, koude en "uisternis boven de Sowjet- politiestaat. Zij zullen u allen hetzelfde vertellen. Vele van hen kenden mij en werkten met mij. Zij zullen getuigen dat alles wat ik in mijn boek gezegd heb, waar is." De directeur van Les Lettres fran- caises, Claude Morgan, verklaardf dat hij besloot het artikel te publiceren omdat hij het volste vertrouwen had in zijn correspondent in de V.S. Morgan gaf de naam van de correspondent als Sim Thomas en zeide: „Ik onthulde niet wie Sim Thomas was, uit vrees voor Amerikaanse represailles. Tijdens een scherpe woordenwisseling met André Wurmser, de schrijver van het artikel, dat tot het proces leidde, eiste Kravchenko het uiterste van zijn krachtige stemmiddelen en sloeg hij toornig met zijn vuist op tafel. Wurm ser had verklaard, dat Kravchenko niet de schrijver van „Ik verkoos de vrij heid" kon zijn, omdat in dit boek een Sowjetburger vergeleken wordt met de heldin uit Ibsens toneelstuk „Nora" en Kravchenko dit spel niet kent. Toen men hem vroeg revolutionnaire stuk ken van Dostojewski te noemen, zwaai de hij met zijn armen, sloeg op tafel en schreeuwde: „Vanmorgen ging ik pas om 7 uur naar bed. Ik heb niet genoeg slaap genad. Ik heb een maag zweer. Laten zij ernstig gemeende vra gen stellen en geen comedie opvoeren". De zitting werd tot heden verdaagd. Opstand op Korea Anti-communistische rebellen heb ben het hoofdkwartier bezet van het Noordkoreaanse volksleger te Haidoed- joe, dicht bij de grens tussen Noord- Korea door de Sow jets bezet) en Zuid- Korea (Amerikaanse bezetting). Lee Boek Soeck, de premier van Zuid-Korea, verklaarde tegenover Reu ter, dat de gevechten zich uitbreiden. Aan beide zijden waren er ongeveer 5000 man bij betrokken. Achttien arse nalen zijn opgeblazen en een aantal gebouwen in brand gestoken. Lee voegde hieraan nog toe, dat er geen officiële verbindingen bestonden tussen de Zuidkoreaanse regering en de rebellen. Hij had „zijn eigen inlich tingenbronnen". De corruptie in Britse regeringskringen Het Gerechtelijk Tribunaal, dat on langs een onderzoek instelde naar de beschuldigingen van corruptie in Brit se regeringskringen, is tot de conclusie gekomen, dat de voormalige parlemen taire secretaris van de Board of Trade, John Belcher, diensten verrichtte voor zakenlieden in ruil voor cadeaux. Bel cher nam de vorige maand ontslag. Het rapport van het tribunaal, ge noemd naar de voorzitter, rechter Lvnskey, werpt ook een blaam óp George Gibson, voormalig Vakbond- leider en oud-directeur van de Bank van Engeland. Volgens het rapport heeft Gibson pogingen gesteund om toestemming te krijgen van het Minis terie van Financiën voor een openbare emissie van aandelen in de hoop ma terieel voordeel voor zichzelf te ver krijgen. Sydney Stanley, een van de voornaamste getuigen in het onder zoek, wordt beschreven als „een man, die iedere verklaring zal afleggen - hetzij waar of onwaar - als hij denkt hiermede voordeel te kunnen beha len". Het tribunaal is van mening, dat er geen overtuigende bewijzen zijn, dat er bedragen aan geld zouden zijn betaald aan Belcher of andere minis ters of ambtenaren. Beweringen, dat grote bedragen waren uitbetaald, zijn volgens het raport merendeels te wij ten aan Stanley's verklaring en activi teit. Het rapport wijst alle beweringen tegen acht andere parlementsleden en ambtenaren, onder wie de minister van Openbare Werken, John Key, en het lid van het kabinet Hugh Dalton, van de hand. JHR. MICHIELS VAN VERDUYNEN IN DE MINISTERRAAD Onze ambassadeur in Londen, jhr. mr. Michiels van Verduynen, die enige we- keh in Indonesië is geweest met een speciale opdracht van de regering, heeft gisteren een deel der besprekingen in de vergadering van de Ministerraad bij gewoond. Jhr. Michiels van Verduynen is voor nemens op het einde der week naar Londen terug te keren. 64000 Duitse auto's per jaar De productie van automobielen in Duitsland heeft in het afgelopen jaar 64.000 stuks bedragen, waarvan bijna de helft personenwagens. Het grootste deel dezer personenwagens is geleverd door de Volkswagenfabriek, die ruim 19.000 stuks fabriceerde. Het ligt in de bedoeling de productie van dit bedrijf in de Joop van dit jaar tot 40.000 te verhogen. Thans worden reeds 2300 wagens per maand gebouwd. Ook de productie van de Opelfabriek te Rüs- selsheim heeft thans de duizend auto mobielen per maand overschreden. Ford produceert te Keulen thans 250 „Taunus"-modellen per maand. Ook de productie van Daimler-Benz breidt zich gestadig uit. Douane schoot smokkelaar dood Gisteravond is te Bingelrade (Lim burg) in een 20 meter van de Duitse grens gelegen boomgaard een onbe kende man door een douane-beambte met een schot door het hoofd gedood. De man, die vermoedelijk van Neder landse afkomst was en ongeveer 40 jaar oud was, vervoerde in een kof fer 20 25 pakjes sigaretten en on dergoed. Hij had geen gevolg gege ven aan een sommatie om te blijven staan. Voor het dodelijke is nog een waarschuwingsschot gelost. HET BEZOEK VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE AAN TIROL. Volgens het Oostenrijkse bureau van toerisme wordt de Nederlandse Ko ninklijke familie op 5 Februari a.s. in hotel Post te Sint Anton (Tirol) ver wacht Men verwacht, dat de Ko ningin tot 26 Februari aldaar zal ver blijven. Zoals gemeld, zal het door gaan van dit bezoek geheel afhangen van de politieke situatie.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1