Stad en Omgeving, Thornton Wilder op de grenzen van illusie en pathetiek „Veeziekten, die voor de mens besmettelijk zijn" Voor de Alkmaarse Politierechter AGENDA „Onze Stad": een zeer fijnzinnig stuk, dat prachtig werd opgevoerd Nieuwe haringinleggerij geopend Boeiende lezing van Prof. Dr. J. Jansen Schoorl Eg mond aan Zee Z.- en N. Schermer ^EDERLAXD BELEEFT OP HET OGENBLIK een uitstekend toneel seizoen, waarin veel nieuwe en voor een niet onaanzienlijk deel bijzon der goede stukken worden gespeeld. Het mag verheugend worden genoemd, «lat enige van de beste ook in Alkmaar werden opgevoerd. We kregen hier ,<Huis Clos" van de veel omstreden Fransman Sartre, we beleefden een gave opvoering van Priestley's „Lindenboom" en als derde hoogtepunt za gen we gisteravond het wonderlijk geconcipieerde, maar in wezen uiterst fijnzinnige stuk van de Amerikaan Thornton Wilder „Onze Stad". JHORNTON WILDER heeft bij het schrijven van „Our Town' volko men gebroken met iedere „normale' vorm van compositie. Het toneel is leeg en het doek is opgehaald, als het publiek zijn plaatsen inneemt (wat in Alkmaar altijd een kwartiertje te laat gebeurt.) Een toneelmeester (Theo Frenkel) vertelt, zodra de zaallichten zijn gedoofd, dat Fie Carelsen, Coba Keiling, Caro van Eyck, Lou Steen bergen en vele anderen een stuk gaan spelen, dat Onze Stad heet, dat ge schreven werd door Thornton Wilder en dat voor het voetlicht wordt ge- biacht door de Haagse Comedie. „De raam van deze stad is Grover's Cor ners in New Hampshire op zoveel g'-aden Westerlengte en zoveel graden Noorderbreedte. Het eerste bedrijf toont u een dag in onze stad, 7 Mei 1901. Het is juist voor zonsopgang". Dat is de vreemde inzet van dit stille s'.uk van gewone mensen in een kleine stad. Rustig vertelt de toneelmeester hoe het leven geleefd wordt in deze gemeenschap-zonder schokken, met een enkel woord schildert hij bouw trant en levensstijl, gewoonten en deugden en lief en leed. En al vertel lend introduceert hij de vertolkers der rollen, die stuk voor stuk zijn opge bouwd uit de levensgang van alle dag, uit de brokstukjes zorg en vreugde, die het bestaan uitmaken van de bur gerij in Thornton Wilder's Stad. Die iedere stad op iedere lengte- en breed tegraad binnen de sfeer der Westerse cultuur kan zijn. Evenals haar bur gers mensen zijn, die ook in Alkmaar, in Hoorn of in Den Helder konden leven. Eenvoudig, soms half-vegete- rend, soms plotseling fel-levend, maar altoos in de halftonen van het onge compliceerde leven, dat zachtkens voortglijdt als de weiniggestuwde stroom in een klein binnenwater. De buurfamilies Gibbs (een dokters gezin) en Webb (uitgever van het plaatselijke blad) maken hun bab beltjes, houden hun doodgewone ge sprekjes over alles en nog wat en wor den door de liefde van Emily Webb en George Gibbs dichter tot elkaar ge bracht. Men schrijft f Juli 1904 als de Koopmansschap en energie De haringvisserij vormt voor Neder land reeds sinds eeuwen de belang rijkste tak van visserij. Het schijnt dat reeds in 1X63 voor het eerst haring ge vangen en gegeten werd. Een duurzaam handelsartikel is de haring echter eerst geworden nadat Willem Beukelszoon van Biervliet in de 14e eeuw het haringkaken uitvond. Later kregen wij de zure haring en de rolmops en dit nu is de aanleiding van ons „haringpraatje". Gistermiddag heeft namelijk de heer S. Kopjes, eigenaar van de Alkmaarse inleggerij en haringhandel. zijn nieu we keurig ingerichte fabriek aan het Zeglis geopend. De inleggerij aan de Schel phoek was te klein geworden door de orders uit binnen- en buitenland zo'n omvang aannamen dat men alle afnemers niet meer in voldoende mate kon bedienen. Aan de Schelphoek kon men „slechts" een 200 vaten haring per maand ver werken hetgeen echter toch nog bete kent dat ongeveer een 160.000 haringen schoongemaakt en in flessen of vaten gelegd konden worden. De nieuwe fabriek aan het Zeglis biedt een capaciteit van 800 vaten per maand, het viervoudige dus, en dat betekent dat de heer Kopjes aanmer kelijk meer aandacht aan de aanvra gen uit het buitenland kan besteden. Niet alleen is dat prettig voor de heer Kopjes maar het zal tevens een nieuwe deviezenbron zijn die hier wordt aan geboord en een ieder weet dat ons land om deviezen zit te springen. Bij het bekijken van de fabriek, waar thans ongeveer een twintig man per soneel werkt, vertelde de heer Kopjes ons iets van de geschiedenis van de Alkmaarse inleggerij. Als 15-jarige jongen wilde hij met alle geweld in de haringhandel. Zijn vader wilde hier aanvankelijk niets van weten, doch nadat de jeugdige Si mon als slagersknecht een débaclehad geleden gaf hij zijn toestemming. Hij begon met twee emmertjes zijn haring langs de huizen te verkopen en de zaken gingen zo goed dat hij zich spoe dig een handkar en later een bakfiets kon aanschaffen. Zakenman als de heer Kopjes van nature is, wilde hij verder en begon hij een inleggerijtje terwijl hij 's avonds evengoed zijn haring aan de man bracht. Kortom de zaken gin gen goed doch de mobilisatie Septem ber 1939 maakte hieraan een einde. Na de bevrijding, toen de eerste haringen weer werden aangevoerd moest de heer Kopjes dus weer geheel opnieuw beginnen. Dat hij weer is geslaagd bewijst wel de nieuwe fabriek aan het Zeglis en het is welhaast onbegrijpelijk, dat het begin hiervan twee geëmailleerde em mers met haring is geweest. Ook hier is weer eens bewezen wat" koopman schap en energie vermag. stad zich verheugt om het huwelijk van die beiden en als het leven rond dit blijde feit zijn golven wat hoger slaat dan gewoonlijk. In en bij dat alles speelt de toneelmeester zijn ver klarende, soms filosoferende rol: hij analyseert spelenderwijs situaties, ver klankt gedachten, geeft uitleg in mij merende monologen en leidt ons, in het derde deel met zijn doodsmysterie, binnen in de sfeer der uiterste gehei men van het wezen des levens. Ge laten zitten dan de doden te wachten op de weinige stoeltjes, die het toneel stofferen „misschien wel op het ogenblik, dat het eeuwige in hen zich geheel zal vrij maken" tot de ge storven jonge moeder, in haar witte bruidskleed, zich losmaakt uit de iet wat ridicule begrafenisstoet en zich voegt bij hen, voor wie de witte vlam der eeuwige stilte brandt. En het leven der levenden gaat verder en de mens jaagt voort, rusteloos en verblind en niet begrijpend, ziende zoals het oude Woord het zegt door een spie gel in een duistere rede. J.JET BEHOEFT WEL geen betoog, dat Wilders toneelstuk met name aan ce regie uiterst hoge eisen stelt. Zijn „betoogtrant" is zo ragfijn, de uit drukkingsmiddelen, die hij gebruikt, zijn dermate subtiel en het hele pro cédé van deze schrijfwijze is zo broos, dat de vertolking ervan een hachelijk ondernemen lijkt. Dit stuk beweegt zich op de grenzen van illusie en pathetiek. Thornton Wilder heeft zeer bewust en met groot vakmanschap de illusie van het stille leven in pastel getekend en dat maakt in hoge mate de bekoring van zijn stuk uit. Maar dat impliceert tevens, dat iedere, ook de geringste afwijking van zijn bedoe lingen, een verglijden moet betekenen in het pathetische. Waarmee het pro cédé onherkenbaar verminkt zou wor den en waardoor de illusie van het stille leven zou vervormd worden tot de banale burgerlijkheid, die op kleine stadjes als Grover's Corners zo vaak haar stempel «irukt. Dat de schrijver voor dit gevaar niet uit de weg is ge gaan, tekent hem als een man van hoge opvattingen, als een die compro misloos is overgegeven aan de inspira- tte, als een die zich dienend aan de Kunst weet te wijden in het liefdevol tekenen van zo simpele gebeurtenissen, als dit, welke in Onze Stad het leven bewegen. Men beseft, dit vastgesteld zijnde, dat het spelen van een zodanig stuk onvoorwaardelijk van regie en spelers de uiterste ingetogen zelfbeperking eist. Dat wil zeggen: dit stuk dient, met terzijdestelling van iedere per soonlijke opvatting en van iedere „aparte" nuancering, volkomen naar de geest van Wilder en in de sfeer van zijn rustig-bezonken, hier en daar bij na mystiek aandoende schrijfwijze, te worden gespeeld. Dit stuk eist, op grond van de verbeelde illusie, vol strekte verstilling. En dat is, bij de grote bezetting die het vraagt, een moeilijke opgave. Zónder die verstil ling zal dit stuk, ook al wordt het door een nóg zo sublieme troep gespeeld, hopeloos mislukken, Want iedere deto nering moet, krachtens het wezen van Thornton Wilders kunstwerk, verru wend en daarom pathetisch werken. En van het pathetische naar het be lachelijke is maar een kleine stap. HE HAAGSE COMEDIE heeft van dit bijzondere stuk gisteravond in Het Gulden Vloes (voor Covoto) een prachtige opvoering gegeven. Paul Steenbergen had het werk uitnemend geregisseerd en het gezelschap was zo volkomen doordrongen van de sfeer, die Thornton Wilder wil zien opge roepen, dat elk der drie, nogal uit eenlopende, bedrijven gespeeld wbrd binnen de grenzen van de verstilde illusie. Het zeer hoge eisen stellende derde deel werd, dank zij het prach tige spel van Caro van Eyck, het hoog tepunt. Het heeft weinig zin, namen van acteurs te noemen, omdat in een stuk als dit alles aankomst op het en semble-spel. Moeilijk is het echter, stilzwijgend voorbij te gaan aan de op ontroerend-sobere wijze gezegde klacht van mrs. Webb op de trouwdag van haar dochter; mevrouw Fie Carelsen bracht de simpele zinnen over het voetlicht zoals alleen een zeer groot actrice dat kan. Dit was beter dan uit stekend, het was subliem. De volle zaal heeft aanvankelijk wat onwennig uiteraard deze toneelgebeurtenis op intensieve wijze meebeleefd. Er was veel applaus. En het mag dezerzijds wel eens met na druk worden gezegd, dat Alkmaar dankbaar kan zijn voor het initiatief van hen, die er voor zorgen dat het culturele leven, althans wat het toneel betreft, in vele opzichten maar weinig voor de grote steden onderdoet. A. K. Voor een groot aantal belangstellenden hield prof. dr, J. Jansen, direc teur van het Instituut van Infectieziekten der Rijksuniversiteit te Utrecht, een uiterst boeiende lezing over het onderwerp „Veezieken, die op de mens over kunnen gaan". De voordracht, die werd gehouden in het Victory Hotel te Alkmaar op initiatief van de Vereniging van oud-leerlingen der Rjjks- landbouwwinterscholen te Schagen en Alkmaar, werd vooraf gegaan door een welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. C. Rezelman, die naast de leden o.a. de commissie van toezicht, de directeur van de school te Alkmaar en vele vee-artsen mocht begroeten. Direct bracht de inleider naar voren, dat het aantal ziekten dat van het dier op de mens kan overgaan zo ontzettend groot is, dat hij zich stellig zou moeten beperken bij de bespreking ervan. De ziekten kunnen in de eerste plaats worden veroorzaakt door bacteriën (ontdekt door de Nederlander Anthonie var. Leeuwenhoek). De bacterie is een plant, die soms de eigenschappen van een dier (beweging) aanneemt. Zij zijn eencellig en planten zich op de onge slachtelijke wijze voort. Een besmette lijke ziekte bij het dier is o.a. de Bru cella abortus. Een eerste onderzoek in die richting werd gedaan door de En gelse militaire arts Sir David Bruce toen hij werkzaam was op Malta. Mi litairen en burgers dronken met deze bacil besmette melk. Zij werden be smet. Toen Sir Bruce de oorzaak van de ziekte had ontdekt en een drinkver- bod werd uitgevaardigd voor de mili tairen, daalde het ziektecijfer van 665 op 21. De ziekte veroorzaakt een golvende koorts en uitslag. Een dier, dat aan Brucella abortus leidt brengt bij het aborteren een enorme uitzaaiing van bacillen teweeg. Besmetting kan zelfs door de huid optreden. Vaststelling van deze- ziekte geschiedt door het bloed onderzoek. Als van een stal een of an der dier is besmet, doe men dit dier weg. Wordt het getal besmette dieren groter dan dient men tot inenting over gaan. In bedreigde gebieden is het van betekenis reeds de kalveren te doen inenten. De Brucella die voor de mens liet meest funest is, is die van het varken (Brucella suis). Deze ziekte komt in ons land niet voor. Een zeer gevaarlijke besmettelijke ziekte is de tuberculose, die zich bij dier en méns openbaart door knobbelvorming. Er zijn drie typen: mens-, runder- en vogeltuber- culose. Die van de mens kan niet alleen op de andere mens overgaan, maar ook op het dier. Het rund wordt van de men selijke tbc niet ziek, omgekeerd wel. Wel gaat het rund bij tuberculose po sitief reageren, maar na enkele jaren is het dier weer negatief. De mens wordt door de runder-tbc wel degelijk ziek. De besmetting kan geschieden via de melk, de lucht, urine of mest. Het spe len van kinderen op een stal met posi tieve dieren is dan ook zeer gevaarlijk en moet zoveel mogelijk worden voor komen. Men dient ook te zorgen, dat andere met tbc besmette dieren (hond of kat) van de boerderij geweerd wor den. Scheiding op de stal tussen posi tieve en negatieve dieren moet ook zon der uitzondering worden doorgevoerd. Over de tbc-bestrijding in ons lénd kon prof. Jansen niet geheel tevreden zijn. Er is nog geen grote organisatie, te -veel soorten preaparaten en diverse methoden van inspuitingen. Paratyphus. Een van de andere baeteriële ziekten, die prof. Jansen behandelde, %vas de paratyphus. Deze ziekte komt voor bij rund, paard en varken. Met paratyphus besmette melk is zeer gevaarlijk voor de mens. Een kleine bacil Verqorzaaakt de vlekziekte bij het vatken. Dit is zichtbaar aan de grote vlekken op de huid, maar niet altijd en daarom weer levert constatering wel eens moeilijkhe den op. De vlekziekte gaat niet zo ge makkelijk over op de mens. Wel moet men voorzichtig zijn met verwondin gen. De ziekte kan dodelijk zijn. Ook het z.g. miltvuur is besmettelijk en do delijk. Van deze afdeling behandelde de spreker tenslotte de z.g. kwade droes bij het paard. Deze ziekte komt zo nu en dan in ons land voor. De besmette dieren moéten direct worden afgemaakt, daar de ziekte zeer gevaarlijk is voor de mens. De virussen. Als laatste soort behandelde de in leider de z.g. virussen, eigenaardige smetstoffen, ook al ontdekt door een Nederlander M. W. Beijerinck. Daartoe behoort b.v. het bekende mond- en klauwzeer. Gevaar voor besmetting van de mens is zeer gering. De runderpok ken kan wel op de mens overgaan. De melker kan het krijgen aan vingers en ogen. De z.g. blaasjesuitslag, voorko mend bij paard en rund is nog al on schuldig. De mens kan zich er lelijk mee infecteren en hoge koortsen krij gen. In Amerika heerst een besmette lijke hersenontsteking bij paarden, die op de mens kan overslaan. Aan deze ziekle sterven in Amerika jaarlijks dui zenden paarden. De hondsdolheid (smetstof in het speeksel) kan dank zij de uitvinding van Pasteur practisch af doend worden bestreden. Prof. Jansen onderbrak zijn leerzame lezing twee maal voor het vertonen van enkele lichtbeelden, die het ge sprokene nog verduidelijkten. Het be stuur van de vereniging heeft met de keuze van deze spreker een göedè ge daan. Prof. Jansen sprak op uitermate boeiende wijze en wist zijn grote ken nis op dit gebied op voor de leek ver staanbare wijze naar voren te brengen. Bestraft en toch niet kwaad. Gister stonden er voor de politie rechter in Alkmaar, mr. R W J C v d Wall Bake, weer enkele stad- en streekgenoten terecht, die zich voor merendeels kleine vergrijpen moesten verantwoorden. De eerste die op het verdachte- bankje plaats nam, was Cornelia K. uit De Rijp. K. had al sinds enige tijd on enigheid met enkele buurtbewoners. Gp 3 December kwam het tot een uit barsting, toen zekere juffrouw M. zich, volgens K., niet gedroeg zoals het een behoorlijke juffrouw betaamt. Er wer den over en weer enkele lelijke din gen gezegd en het slot was dat beide dames een klacht wegens belediging indienden. Zoals gezegd was K. de verdachte. Zij had een getuige meege bracht, die ook al niet erg over De Rijp te spreken was. De plagerijen in de buurt, schreef hij toe aan jalouzie van zijn dorpsgenoten. De officier, mr. J C V Meischke, kon zich de toestand wel voorstellen. Met alle omstandigheden rekening hou dend eiste hij slechts f 5 subs. 5 dagen. Mr. v d Wall Bake kon zich hiermee verenigen en vonniste conform. De verdachte en getuige bleken geen enkel bezwaar tegen deze straf t? hebben en zichbaar opgelucht aan vaardden zij de reis naar De Rijp Vernieling van een waslijn. Simon K. uit Bergen woont sinds enige tijd onder een dak met zekere familie G. Dit samenwonen blijkt ech ter geen algehele verbroedering met zich meegebracht te hebben. In tegen deel. De heer G. kan controle uitoefe ren op de electrische stroom en hij deed dit begin November zo goed, dat K. niets meer kreeg. Ook dreigde hij het toegangspad, dat K. gebruikt, af te zullen sluiten. Dit werd laatstgenoem de te erg en op 15 November onder nam hij een tegenactie. Hij knipte de waslijn, die over het pad was gespan nen, door. Hierdoor viel het wasgoed op de vuile grond. De volgende dag herhaalde zich het spelletje. Gister stond K. terecht wegens het vernielen van een andermans eigen dom, in casu twee waslijnen. Mr. Meischke hield met wederzijdse plagerijen rekening en eiste f 8 subs. 4 dagen. Mr. v d Wall Bake vonniste conform de eis en gaf verdachte tevens de raad de verstandigste van de twee te zijn. Burgerlijke Stand Geboren Robertus G, zoon van J 3 van Geelen en H J E Blom Abra ham M, zoon van J du Bols en R A Dinkelberg Dirk J, zoon van D Hag- tingius en C G Kleimeer Tineke, doch ter van A J Fredriks en A M Botfd Overleden: Anna M Gilles, 72 jaar, weduwe van N Ramakers Aaltje Nap, 92 jaar, weduwe, van J Koeman TOESTAND Dr. S. P. BARTSTRA. Naar wij vernemen is de toestand van dr. S. P. Bartstra, die wordt ver pleegd in het Burgerziekenhuis te Am sterdam, sterk vooruitgaande. Nieuwe inschrijvingen handelsregister Jac. Timbier Schoorl, Herenweg C 2. Handel in ruwvoeder. Eigenaar J. P. J. Timmer. E. C. van Rees Veelinga, Aardappel export, Bergen, Natteweg 19. Groot handel en exporteur van pootaardappe- len. Eigenaar E. J. van Rees Vellinga. D. Stam. Alkmaar, Houthavenstraat 1. Groothandel in gouden en zilveren werken en byouterieën, edel zowel als onedel. Opheffingen: J. v. Stipriaan, Oudorp, Herenweg B 28. Koopman in vee. G. P. Bakkum, Limmen, Molenweg 62. Loonmaaien en -sproeien. (Ontleend aan Het Nederlands Han delsregister. PERS. BILJARTKAMPIOENSCHAP DERDE KLAS Gisteravond begon in café Hecker de eindstrijd- om het persoonlijk kam pioenschap 3e klas van de Alkm. Bil jartbond. Er werden op de eerste avond reeds enige goede prestaties verricht. Zo speelde J. de Ruiter tegen Poets koke met 4.52 gem. en D. Weissenborn tegen A. Bellekom met 4.16, terwijl verder nog drie der deelnemers boven de 3 gem. speelden. De eerste avond wekte de v.erwachting dat het een zeer spannende strijd zal worden deze week. De gedetailleerde uitslagen waren: P. Kamp 100 31 15 3.22 J. Verwer 55 31 7 1.77 J. de Ruiter 100 22 22 4.52 J. Poetskoke 64 22 15 2.90 J. Schouten 100 29 14 3.44 Aid. Dekker 91 29 13 3.13 D. Weissenborn 100 24 11 4.16 A. Bellekom 50 24 8 2.03 Voor heden staan op het programma: KampDekker, KampPoetskoke. De RuiterDekker. SchoutenBellekom en W eissenbornV er wer. Gemeentelijke Publicatie In het gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1973 en 1947 zijn opgenomen de besluiten van de gemeenteraad van 23 December 1948 tot 1. Intrekking van de verordening betreffende de bestrijding van hout diefstal; 2. Vaststelling van a. een verordening tot wijziging van de algemene politie verordening der gemeente Alkmaar, o.a. met betrekking tot het maken van bijten rondom vaartuigen, wering van gladheid van wegén, verkeersbepa- lingèn, kinderbewaarplaatsen en speel tuinen. b. Eèn verordening regelende de f&e- kenning van een tegemoetkoming in de kosten van verhuizing, pension- en of reiskosten van nieuw benoemde on derwijzers bij het lager onderwijs. Overtreding bouwvergunning. Hendrik H. uit Beemster bouwde in November een schuur en wilde daar beton in storten. Toen hij echter be zoek van controleurs kreeg, kon hij riet de vereiste vergunning tot het bouwen tonen. Ter rechtzitting bleek, dat als hij even gewacht had, hij de vergunning wel gekregen zou hebben. Mr. Meischke wilde deze haast bestraft zien met f 25 subs. 10 dagen; de po sitie van de bouwmaterialen laat nu eenmaal niet toe dat Iedereen maar gaat bouwen. Mr. v d Wall Bake ver oordeelde H. tot f 20 subs. 12 dagen. De koeien moesten op stal. Pieter G. uit Heerhugowaard had ook een schuur nodig. Ook hij had een vergunning kunnen krijgen. De bees ten moesten echter nodig op stal en nog steeds was de vereiste toestem ming niet gekomen. Ten slotte besloot aannemer K. het werk maar te begin nen. Hoewel achteraf de vergunning nog kwam, was K. in overtreding ge weest. De politierechter veroordeelde hem daarom tot f 50 subs. 30 dagen. De eis was f 60 subs. 30 dagen. Drie weken gevangenisstraf. Wilhelmina van E. uit Alkmaar ver duisterde enige tijd geleden in een hotel in Schoorl 3 messen, 2 vorken en 6 lepels; Deze zaak werd destijds aan gehouden, om een nader rapport over E in te kunnen winnen. Dit rapport war- inmiddels gereed gekomen. Het was echter van dien aard, dat de offi cier niets van zijn eis van vorige maal, 3 Weken gevangenisstraf, afdeed. E. werd bij verstek conform de eis ver oordeeld. Tien Schoorlse kunstenaars tonen hun werk In het mooie, in 1601 gebouwde, vroe gere Raadhuis te Schoorl is Zaterdag de tentoonstelling van het werk van tien Schoorlse kunstenaars door Mr. A. F. Kamp, de voorzitter van het Kunste naars-Centrum Bergen, geopend. Spr. zette de beweegredenen uiteen die heb ben geleid tot het houden van deze expositie onder auspiciën van het K.C.B., waarvaan de exposerenden lid zjjn, motieven van organisatorische aard. Schoorl's steeds actieve burge meester, Mr. C. A. J. Jochems, daarna het woord nemende, verheugde zich over het initiatief van het K.C.B., zegde de volledige medewerking van de ge meente toe bij verdere tr toonstellin gen en hoopte dat het doel, de kunste naars en de overige bevolking tot el kander te brengen, door deze expositie bereikt zou worden. Wat de gebrachte perken betreft: men kan bij zo weinig beschikbare ruimte aan de wanden en bij zovele exposanten natuurlijk geen homogeen geheel verwachten, noch grote ver schillen in kwaliteit vermijden. Noe men we Harrie Kuijten eeitt, niet om dat hij de nestor is. maar om de rijp heid zijner bijdragen. Zijn natuurlijk talent blijkt weer eens uit zijn teke ning van musicerende zigeuners en zijn sang-pur schilderkunst uit zijn kleu rig en bekend strandgezicht. Dan is er Chris J. van Geel Jr., met twee stukjes, een stilleven en een portretstudie. Het stilleven (enkele vruchten), hoewel niet in alle détails even gaaf, behoort tot het beste van wat hier hangt.' Het zal goed zijn Van Geels ontwikkeling te volgen omdat zich hier een waarach tige kunst manifesteert. Verheugend 's ook de ene schilderij van Dick Trap, een jonge man, die in zijn werk ver antwoording aflegt voor zijn niet ge makkelijke probleemstelling. Bij mij wekt dat altijd vertrouwen, dat dan door de kwaliteiten van dit werk vol ledig gesteund wordt. Thijs Sterk is realist (in tegenstelling met Van Geel en Trap) en wat hij toont heeft steeds bet accent der echtheid. Zijn schilde rij (landschap), dat we reeds eerder geëxposeerd zagen, bewijst voldoende dat het ontlopen der problemen geen oppervlakkigheid behoeft in te houden. J. W. Radecker's houtsnijwerk is altijd mooi; aesthetische kunstnijverheid zou ik het willen noemen. Het decoratieve element treedt bij Radecker sterk op de voorgrond, waardoor zijn plastie ken niet de kracht bezitten van zijn houtsnijkunst. De pottenbakker J. van der Veer exposeert vele zijner produc ten. Er is een goede vooruitgang in zijn werk te bespeuren, maar het schijnt me toe dat hij nog in de periode van het experiment vertoeft. Voorts zijn er schilderijen van H. Lugt en W. Huy- gens, handwerk van mevr. Dehé en proeven van mevr. A. van Loode Klerks kunst (schilderij en plastiek). Het komt me voor dat dit werk niet representatief genoeg is voor de per soon der makers om er een oordeel ov»r tc vellen. Van de zomer zullen echter ook zij in de gelegenheid gesteld wor den meer werk ten toon te stellen. Het is beter tot zolang ons oordeel op te schorten. v. d. W. Marktberichten ALKMAAR (Exportveiling), 24 januari Bevelanders 5; witlof I 3038 en n 15—28; rode kool 7—12; savoy e kool 6,50; groene kool 1322; spruitkool: extra 58 64, I 4855 en li io40; boerenkool 19 34; andijvie 42—72; rode bieten 6,10—7,50; winterpeen 4,50—6,60; waspeen 10—15; uien 2.806,60; prei 714; koolsoep 1,506,50; soepgroenten 4—5,50; Appels: Bramley Seedling 55; Goudreinetten 58—66; Peren: Zwijndrechtse Wijnpeer 44—50 ALKMAAR, 24 Januari Op de veemarkt waren aangevoerd: 5 st vette koeien 51 nuchtere kalveren en 4 vette schapen; alle voor de Centrale NOORDERMARKTBOND,. 25 Januari 75,000 kg röde kool 10—11,70; 37,000 kg gele kool 8,40—0,30; 110,000 kg witte kool 7,40; 2200 kg groene kool 13,10—18,50; 2ö,00o kg uien 7,60—8,60 WARMENHUIZEN, 24 Januari 5100 kg rode koöi 10—10,80; 800 kg gele kool 8,50— 8,60; 4300 kg bieten: I 6,40 en II 4,80 j (Ontleend aan onze advertentie kolommen). DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Cl- nema Americain, 8 uur: Vliegende tij. gers (18 jaar). Gulden Vlies, Odeon met „De klokken van Corneville", 7.30 uur. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Vliegende tijgers (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Het Vrije Toneel. Harmonie Theater (foyer), 7.30 uur: Mij. tot Nut van 't Algemeen. Lezing door Godfried Bomans. BONNEN HALEN Koedijk: Alle inwoners. Zuid- Scharwoude: Alle inwoners. Ongecorrigeerd Ruimer luchtpostvervoer naar Indonesië Nu, blijkens mededeling van de KLM aan de PTT, het haar weer mogelijk is geworden enkele vluchten naar Indo nesië uit te voeren, kan het luchtpost- vervoer een kleine verruiming onder gaan. In verband daarmede ^maakt de PTT bekend, dat de aan het publiek ge vraagde beperking, om niet meer dan één brief per week te posten, voorlopig kan vervallen. Heropening van het Witte Kruis Zaterdag heeft de heer Foeken, de nieuwe exploitant van hotel-café-pen sion Het Witte Huis, de zaak her opend. Velen, waaronder ook burgemeester Niele met de gemeente-secretaris, ga ven van hun belangstelling blijk. Een schat van bloemstukken sierde de café-zalen, die gezellig en naar de eis des tijds zijn ingericht. De heer Foeken, die een man van het vak is, heeft grote plannen. Hij wil de zaak vollediger in exploitatie brengen, vooral de restaurant-afdeling en inderdaad is daaraan te Egmond aan Zee grote behoefte. Moge hij daarom slagen, zowel in zijn eigen belang, als in het belang van de gemeente, als badplaats Gratis sinaasappelen en zonder bon De storm van de laatste dagen deed weer van alles op het strand terecht komen. De Egmonders, die nog het echte juttersbloed in de aderen hebben trekken er 's morgens vroeg al op uit om iets van hun gading te vinden. Meestal gewapend met een bijl. Tientallen hebben na de jongste storm geen vergeefse reis gemaakt, want dit maal gaf de zee sinaasappe len. Zij die tot de gelukkigen behoor den, kwamen met een flinke verzame ling thuis. Als een lopend vuurtje gaat de ma re door het dorp: sinaasappelen op het strand. Vooral de jeugd is dan niet meer te houden, maar komt vaak te laat. Zo hoorden wij van een 12-jarige jongen, die 5 palen langs het strand had ge lopen, maar niets had gevonden. De smaak van deze „Zee"-appelen is een weinig bitter, doch daar wordt minder op gelet. Wie vond een loonzakje? Een week werken en dan nog met niets thuis komen. Dit overkwam een jongeman uit onze gemeente, die dage lijks naar Alkmaar trekt om mede te helpen de gezinsinkomsten gelijke tred te doen houden met de uitgaven. Bij aankomst van de bus in Egmond aan Zee bleek echter het loonzakje verloren te zijn. Bij navraag ten kan tore van de NACO bleek, dat er niets in de bus was gevonden, althans niet aan de conductrice aangegeven. De vin der wordt verzocht bij de NACO naar het adres van de verliezer te vragen. AANBESTEDING B en W hebben het bouwen van een kleedgelegenheid met buffet, douches enz op het Sportpark aanbesteed Hoogste in- schrijfster was de fa v d Plas met f 6775,—, laagste inschrijver A Wijker alhier met f 5875,Behoudens goedkeuring van de Wederopbouwdienst zal het werk aan de laagste inschrijver gegund worden AANSTELLING GEMEENTE-WERKMAN In de aanstaande gemeenteraadsvergade ring stellen B en W voor een vierde ge meente-werkman te benoemen Sollici tatie is vrij Het aanvangssalaris bedraagt f 2046,—, verhoogd met de bekende toe lagen HERBOUW KOLONIEHUIS Met de herbouw van het Koloniehuis „Prinses Beatrix", waarvan wij onlangs de aanbesteding meldden, is thans begon nen Het Koloniehuis zal herrijzen op het hoge duin aan de Zuid-Westkant van het dorp, direct aan zee SCHAKEN De uitslagen van de club-competitiewed strijden van de schaakvereniging „De Fgmonden" luiden: Eerste Afdeling: J de WaalJ Koop man 1—0; J van Ton—G v d Brink 1—0; J ZijpA Heere 10; C BlokA v d Berg afgebroken; C BlokJ de Waal Vi-Vi Tweede Afdeling: E Konijn—J Admiraal 1—0; J Vendel—J Groen 0—1; Jb Hop man—S Genet 0—1; G Zijp—K Groot 1—0 WESTFRIESE AVOND De Schermer Gemeenschap geeft op 1 Febr. te Stompetoren een „Westfriese" avond een cultureel evenement bij uit stek. Wij rekenen op veel belangstel ling van de inwoners onzer polder.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2