KLOOSTERBALSEM Troepen verzekerden recht en orde D§ Rally-rijders zijn vertrokken Natuurboter is niet te vervangen! avontuur Res Steeds meer T.NI.-soldaten melden zich Gisteravond klonk het startschot Twee vliegen in één klap St. Pancras Warmenhuizen Dit jaar weer draverijen met de „Toto'' De Commissie voor kwaliteitsverbetering der Noordholl. Zuivelbond blijft actief Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom RHEUMAÏIEK j-<ar Het Radioprogramma IDENTIE Economische toestand niet onbevredigend „Het optreden van de Nederlandse troepen heeft tot gevolg gehad, dat zo als beoogd werd, aan de T.N.I. als ge organiseerd en van een centrum uit geleid gevechtsapparaat een einde ge maakt is", aldus wordt in een uitvoe rig overzicht van de huidige militaire toestand van de dienst voor legercon- tacten gezegd. Het overzicht zegt: dit betekent niet, dat overal met name op de lange verbindingslijnen definitief een einde was gemaakt aan de activi teiten van sluipschutters en rondzwer vende benden. Onmiddellijk na het af sluiten van de operaties zijn zuive ringsacties ingezet, welke in langzamer tempo verlopen dan de snelle opmars van de eerste weken. Geleidelijk aan worden de resultaten evenwel merk baar. Heeds hebben duizenden leden van de T.N.I. en strijdorganisaties zich overgegeven, terwijl een belangrijke hoeveelheid wapentuig werd buitge maakt. Het overzicht, dat o.m. zegt, dat het herstel van de normale toe standen in Oost-Java minder snel ver loopt dan elders wegens de vele ver nielingen, besluit met de verklaring, dat in het algemeen in de bevrijde ge bieden, dank zij het optreden van de Nederlandse troepen, recht en orde verzekerd zijn. terwijl elders belang rijke stappen op de weg tot dat doel gezet zijn, doch „dat nog een zware wissel wordt getrokken op de vastbe radenheid en vooral het uithoudings- vermogen van hen, die vaak onder de uitermate moeilijke omstandigheden meewerken aan het vestigen van een toestand van veiligheid en rechtszeker heid", waarbij ook helaas offers wor den gebracht. De economische toestand. Het departement van Economische Zaken in Batavia geeft een overzicht van de economische situatie in de pas bezette gebieden. Een overzicht van één maand na de inzet Van de tweede politionele actie kan slechts een glo baal beeld geven, aangezien de toe standen nog weinig stabiel zijn en de berichtgeving nog summier is. De eco nomische wederopbouw is nog hoofd zakelijk beperkt tot de centra waar militaire beveiliging is, daar het wer ken aan spoorwegen, utiliteitsbedrij- ven, landbouw en nijverheidsbedrijven buiten deze centra door de onveiligheid nog onmogelijk is. De algemene in druk is. dat de gezondheids-, voedsel- en kledingsituatie meevalt, met be treurenswaardige uitzonderingen in Zuid-Asahan en Bodjonegoro. Te ver wachten is dat het platteland zich in het algemeen zelf zal kunnen voeden; de steden vormen een probleem, aan gezien men normaliter qua voeding aangewezen is op het platteland. Door de grote rijstimporten in Ja nuari en Februari is de voedselsituatie tot de volgende-rijst- en maisoogst ze ker in de hand te houden. Voor de nieuw opengelegde gebieden is 30.000.000 yards textiel beschikbaar, waarvan 10.000.000 gratis of tegen ge reduceerde prijs kan worden gedistri bueerd: Overal is hiermede reeds aan gevangen. Luchtbrug-Daketa stort naar Acht doden Een Dakota van de luchtbrug is even binnen de Russische zone neergestort. Acht personen zijn om het leven ge komen. zeventien zijn gewond. Aan boord bevond zich een aantal kinde ren. Hoe groot dit was, is evenwel niet precies bekend. De opsporings- en medische ploegen werden geleid door Sowjetrussische officieren. Ten tijde van het ongeluk waren de weersomstandigheden ongun stig met slecht zicht. ZITTING ZESMOGENDHEDEN- COMMISSIE OVER DUITSE GRENZEN UITGESTELD. Dit betrouwbare bron te London wordt vernomen, dat de zitting van de Zesmogendhedencommissie voor de vaststelling van de grenzen van West- Duitsland, die gister te Parijs zou zijn gehouden, op voorstel van de V. S. is uitgesteld. De reden voor dit uitstel ■"s nog niet bekend. MINISTER VAN SCHAIK DONDERDAG TERUG. Mils er geen verandering in het reis plan optreedt, zal minister van Schaik Donderdagochtend 27 Januari a.s. om 8.30 uur met de KLM uit New York op Schiphol aankomen. Wittebloem thans voor „iedereen" beschikbaar Binnenkort zal nu het toewij- zingssysteem van wittebloem voor het bakkersbedrijf gewijzigd is deze wittebloem lw-bloem) ook voor huis houdelijk verbruik beschikbaar ko men, zij het dan dat per keer ten hoogste twee kilogram aan een ver bruiker mag worden verkocht. Sedert de afschaffing van de bloembon kon het publiek bij de kruidenier alleen tarwebloem van dezelfde samenstel ling als de voor het normale brood bestemde bloem (zgn a-bloem) be- trekken. Voor wittebloem gelden de volgende maximum verkoopprijzen: 42 cent per kilogram (34) los uitgewogen, 17 cent per zakje van 300 gram (15), 23 cent per zakje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gram (22). Tussen haakjes de overeenkomende prijzen voor tarwebloem van gewone samen stelling. ZAANDAMSE KERMIS WORDT VERVROEGD De Zaandamse kermis, die sinds men senheugenis de laatste Zaterdag in de maand Augustus begint, zal vervroegd worden. Dit jaar zal zij op de tweede Zaterdag van de maand Augustus begin- ren. De oorzaak van de vervroeging is, dat bij het begin van de kermis niet alle verpachte plaatsen zijn bezet, om dat de Zaandamse kermis één dag voor het einde van de Alkmaarse kermis be gint. VRIJSTELLING VISUM VOOR FRANKRIJK Het Ministerie van Buitenlandse zaken brengt in herinnering, dat Ne derlanders alleen voor kort verblijf in Frankrijk zijn vrijgesteld van het Franse visum. Wie langer dan drie achtereenvolgende maanden in Frank rijk wil verblijven, moet zich tevoren bij een Franse consulaire ambtenaar van een verblijfsvisum voorzien. Maandagavond is het vertreksein ge geven voor de 230 équipes die deelne men aan de eerste na-oorlogse sterrit naar Monte Carlo. Van Stockholm en Oslo, van Glasgow en Monte Carlo, van Lissabon, Florence en Praag zijn de sportieve automobilisten gestart voor de ruim 3000 km., welke zij moeten afleggen, ononderbroken rijdende, om in de loop van Donderdag in de hoofd stad van het vorstendom Monaco te arriveren. Tussen de verschillende controlepun ten in er zijn er 43 in Europa op de diverse routes geplaatst dienen de deelnemers, en ook de zeven dames equipes, die op de inschrijverslijst staan, een gemiddelde van 50 km. per uur te bereiken, een niet zo gemak kelijke opgave, want vergoeding van tijd voor reparaties, maaltijden en slaapuurtjes kent men niet. Komt men te laat aan een controle, dan mag men op een aantal strafpunten rekenen. Met vrolijk wapperende nationale vlaggetjes aan de antennes van hun wagens zijn de vier Nederlandse ploe gen gisteravond kort na zes uur te Glasgow gestart. Het waren in volgor de van vertrek de heren J. A. Scholte. W. Hagers en L. Jurgens in een Che vrolet, W. A. Gerlach, J. W. Zwartsen- berg en A. J. W. Schurink in een Riley, P. van Cleeff, G. H. L. van Oordt en G van de Neut in een Dodge en P. F. van der Wansem en B. L. van der Wansen in een Austin. Stockholm was wel zeer geliefd bij de rally-rijders. Niet minder dan 48 wagens van vier verschillende landen stonden gereed, wachtend op het ver treksignaal der officials. En van die 48 wagens hadden er drie het Neder landse nummerbord. Om 20,19 uur ver trok de Austinéquipe van Engelsma Wynia en Kingsma, om 20.52 uur het Fordteam van Spoelman. Savelkouls en Vervelde en om 21,08 uur de équipe van Bfroedelet en de Vries met Simca. Praag leverde het minst aantal deel nemers als startplaats op. Slechts twee équipes hadden zich voor de Tsjechische hoofdstad gemeld en één daarvan was een Nederlands team, de Studebaker- 1NTER MINISTERIëLE CONFERENTIE VAN DE O.E.E.S. Naar de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking mededeelt, heeft de heer Spaak, voorzitter van de raad der OEES, besloten de inter ministeriële commissie, die belast is met het bestuderen van de wijzigin gen, welke in de structuur der organi satie dienen te worden aangebracht, op 15 Februari bijeen te roepen. Spaak acht het eveneens gewenst op 15 Sebruari a.s. een vergadering van de ministers van alle lidstaten te beleg gen. équipe van Rupert-Konijn-Arends. Met het startnummer 165 op zijn rood-wit rally-bord vertrok de équipe om pre cies 19,41 uur. Vier deelnemers zjjn> er te Oslo ge start. Om 21.06 uur vertrok uit de Noor se hoofdstad de Nederlandse Chevrolet- équipe Wittkampf-Eisma. Het afscheid was buitengewoon hartelijk. Voor alle deelnemers, met uitzonde ring van degenen die in Lissabon zijn gestart, loopt de route over Amster dam, waar zij in de vroege morgen van Woensdag heel wat leven in de brou werij zullen brengen, met name op het Muzeplein en in de buurt van de Apol- lohal. Het grootste aantal komt uiter aard uit Monte Carlo, doch ook Glas gow, Stockholm en Oslo leveren contin genten terwijl uit Praag twee wagens zijn vertrokken. Naar schatting zullen 200 wagens Amsterdam aandoen en wat later, met tussenpozen van ëen minuut, naar de volgende controlepost (Den Haag) ver trekken. Klaarblijkelijk gedachtig aan de eis om het leven zo efficiënt en economisch in te richten, heeft zich dezer dagen op het bureau van de burgerlijke stand een merkwaardig voorval voorgedaan. Een paartje was te Beverwijk op „Scheybeeck" in het huwelijk ge treden; op de terugweg stopte de auto echter aan het begin dei- oprijlaan, de bruid stapte uit en begaf zich naar het gebouw van de burgerlijke stand. Aan één der loketten vertelde zij, dat zij aan gifte kwam doen van een ge boorteDe betrokken ambte naar keek wat vreemd, doch de mededeling van de bruid dat de kraamvrouw haar moeder was, werkte uiteraard zeer verhelde rend. VRONE-NIEUWS Het weekend was voor Vrone niet slecht té noemen. Zaterdagmiddag reeds wist het 2de handbal-elftal na een spannende strijd van Rijper handbal te winnen met 10. Het derde elftal van de afd. voetbal wist zowaai haar 1ste overwinning te behalen en dit nog wel met 9 man spelende. HSV 3 was het slachtoffer dat met 42 de punten moest afstaan. Vrone 2 kon het ditmaal niet tot een overwinning brengen en moest met 12 haar meerdere erken nen in RK AFC 4. Door deze deze overwinning van Vrone I is het gevaar voor de onderste plaats voor Vrone, althans voorlopig, weer iets vermin derd. Wanneer nu ook uit de drie res terende wedstrijden evenveel punten behaald worden, kan het gevaar als afgewend worden beschouwd. AANBESTEDING KERKRESTAURATIE Naar men ons mededeelde, zijn thans de bestekken en tekeningen voor de restauratie van het Ned. Herv. kerk gebouw en toren zover gereed, dat binnenkort tot aanbesteding van het eerste gedeelte zal kunnen worden overgegaan. Dit gedeelte zal zijn de Noordelijke zijbeuk met consistorie kamer cum annexis. C.C.D. nam o.a. 124.091 eieren in beslag In December 1948 maakten ambte naren van de Centrale Controle Dienst in totaal 2433 processen-verbaal op. Hierbij waren 3571 verdachten be trokken, van wie er 171 in verzekerde bewaring werden gesteld. De meeste overtredingen werden geconstateerd op het gebied van vee en vlees, n.l. 1251. Op zuivelgebied werden 397 personen van fraudes verdacht. Op het gebied van de ak kerbouwproducten 381. In 481 gevallen werd tot inbeslag name van goederen overgegaan. On der meer werden in beslag genomen: 33.260 kg granen, zaden en peul vruchten. 5622 kg vlees en spek, 124.091 eieren, 20 runderen en 89 var kens. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG De Vrouwen-Wereldgebedsdag in 1949 zal gehouden worden op Vrijdag 4 Maart. Het onderwerp zal zijn: „De Here is uw bewaarder". (Ps. 121:5). Wedstrijddagen zijn reeds vastgelegd In een, dezer dagen te Alkmaar ge houden, jaarvergadering van het ver bond van verenigingen van langebaan- draverijen en rennen, kwam onder meer ten sprake het programma voor het komende seizoen. Zoals begrijpelijk was de verdeling van de verschillende data niet zo een voudig temeer daar er zeer veel aan vragen bestonden in verband met het feit dat dit jaar de „toto" weer op de baan zal verschijnen. Tenslotte is men tot een verdeling van de wedstrijddagen gekomen onder voorbehoud dat het nieuw te vormen bestuur, waarin een afgevaardigde van de minister van landbouw zitting zal hebben, zijn goedkeuring hieraan zal verlenen. Bovendien werd nog bepaald dat geen enkele draverij zal worden georgani seerd, voordat de totalisator in werking zal treden. De paardensportvereniging „Vooruit" te Alkmaar legde beslag op de navol gende acht dagen: 10 April, 22 Mei, 5 en 6 Juni (le en 2e Pinksterdag), 3 Juli, 28 Augustus, 25 September en 23 Oct. De harddraverijvereniging in Hoorn kreeg 8 Mei, 17 Juli en 11' September toegewezen. Het programma voor het gehele land ziet er als volgt uit: 3 April, openingsdraverijen te Duindigt; 10 April, Alkmaar; 18 April (2e Paasdag) Mereveld; 24 April Duin digt; 1 Mei, Hilversum; 5 Mei (Natio nale feestdag) Duindigt en Groningen; 8 Mei Duindigt, Hoorn en Veendam: 13 Mei Leeuwarden; 15 Mei Duindigt en Groningen; 22 Mei Alkmaar en Uithoorn 26 Mei (H.vaartsd.) Duindigt en Drach ten, 29 Mei, Mereveld; 5 en 6 Juni (le en 2e Pinksterdag) Alkmaar; 12 Juni, Hilversum en Groningen; 19 Juni, Duin digt; 26 Juni, Mereveld en Veendam; 28 Juni, Groningen; 3 Juli, Alkmaar en Sappemeer; 6 Juli, Wolvega; 10 Juli, Duindigt en Scheemda; 13 Juli, Uithui zen; 17 Juli, Hoorn en Zwolle; 22 Juli, Leeuwarden; 24 Juli Groningen en Hilversum; 31 Juli, .Duindigt, Roetin- chem en Zuidhorn; 6* Augustus, Apel- De Commissie voor Kwaliteitsverbe tering van de Bond van op Coöp. grondslag werkende Zuifelfabrieken in Noord-Holland, hield Vrijdagmiddag In café „Centraal", Hofplein te Alkmaar, haar jaarlijkse Openbare Boterkeuring. De Keuringscommissie, bestaande uit de heren D. Jongejans, L. Olivier en G. C. Stapel, resp. directeuren van de Coöp. Zuivelfabrieken te St. Maartens brug, Assendelft en Schoorl, welke wekelijks de door een 30-tal Coöp. Zui velfabrieken (aangesloten bij eerder genoemde Bond) ingezonden monsters boter keurt, had ook nu weer de ver schillende monsters getest op reuk, smaak, smeerbaarheid en bewerking. Ook de stevigheid en het z.g.n. „los vocht" was van ieder monster afzonder lijk bepaald. De gemiddelde resultaten van deze openbare keuring waren, behoudens enkele uitzonderingen zeer goed. Wel was het opmerkelijk dat vele boters het gebrek „voersmaak" hadden. Het is heel jammer, dat vele veehouders nog steeds niet beseffen, welke gevolgen het ondoelmatig voederen van sterjj tiekende voedingstoffen (o.a. inge kuild gras) heeft op de kwaliteit van de melk en dus ook van de daaruit be reide producten. Het is nJ. juist het „vet" in de melk, dat deze reukstoffen opneemt. Een logisch gevolg is, dat dit vooral in boter (welke een vetgehalte bevat van pion. 84 pet) zeer sterk naar voren komt. Interessante lezing. Nadat de monsters boter met de keuringsuitslagen voor een ieder tentoongesteld waren, werd om half 3 een bijeenkomstt gehouden in de bo venzaal van Café „Centraal". In deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer D. Jongejans, direc teur der Coöp. Zuivelfabriek te St. doorn; 7 Augustus, Mereveld en Noord Alkmaar, Breda en Uithuizen; 26 Sep- veen; 19 Augustus, Leeuwarden; 21 Augustus, Duindigt en Groningen; '!3 Augustus, Alkmaar en Steenwijk; 4 September, Hilversum en Veendam; 11 September, Hoorn, Mereveld en Sappe meer; 16 September, Leeuwarden; 18 September, Duindigt, Groningen; 23 September, Wolvega; 25 September, Alkmaar, Breda en iUthuizen; 26 Sep tember, Joure; 2 October, Mereveld en Scheemda; 9 October, Duindigt; 16 Oct., Hilversum; 23 October, Alkmaar; 30 October, Mereveld; 6, 13, 20 en 27 Nov., Duindigt. AARDSCHOKKEN IN INDONESIË Twee reeksen aardschokken, waar van het epicentrum zich zou bevinden in Indonesië, zijn gisterochtend geregis treerd door de seismograaf van de Uni versiteit van Fordham. De aardbevin gen, die een middelmatige sterkte had den, duurden verscheidene uren. Wereldraad van Kerken Op 8, 9 en 10 Februari zal de be stuurscommissie van de Wereldraad van kerken haar eerste vergadering hou den in het eucumenisch instituut te Bossey bij Geneve. Volgens dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris, zullen de reacties op de te Amsterdam gehouden vergadering, waarop de Wereldraad officieel werd opgericht, bestudeerd worden en daar uit gevolgtrekkingen gemaakt worden voor de door de raad te volgen han delwijze. Voorts zullen maatregelen worden genomen ter uitvoering van de te Amsterdam genomen besluiten. De bestuurscommissie zal voorts aandacht schenken aan de problemen van de kerken in verschillende delen van de wereld, welke zich gesteld zien voor ernstige kwesties terzake van haar 1 betrekkingen met de Staat Maartensbrug, ditmaal in functie van voorzitter van de Commissie voor Kwa liteitsverbetering, was zeer druk be zocht door directeuren, assistent-direc teuren en botermakers van de aange sloten Coöp. Zuivelfabrieken. De zaal was geheel bezet. Dr. J. W. Pette van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, hield een zeer interessante in leiding over „De resultaten der aroma- proeven in 1947". Deze proeven zijn indertijd met medewerking van de Coöp. Zuivelfabrieken uit het gehele land verzorgd door de Alg. Ned. Zui velbond (F.N.Z.) te 's-Gravenhage. Met cijfermateriaal toonde Dr. Pette op zeer duidelijke wijze aan dat de aromatische boters door de verschillende keurings commissies over het gehele land hoger in punten waren gewaardeerd dan de niet aromatische. Na een aangename bespreking, en na dank te hebben gebracht aan de spreker en aan de aanwezigen voor de grote opkomst, sloot de voorzitter deze leerzame bijeenkomst. Het publiek kan gerust zijn, dat boter hoewel helaas nog hoog in prijs, in haar soort als voedingsmiddel, riet is te vervangen, en dat de berei- ders en de technici op dit gebied steeds zullen blijven ijveren om de kwaliteit op een zo hoog mogelijk niveau te brengen. Dit zuivere en smakelijke natuur product, zeer rijk aan vitaminen, mag in de toekomst, wanneer de prijs niet een te grote belemmering meer is, op geen enkele tafel en in geen enkele keuken meer ontbreken. GEEN PLAQUETTES ENZ. OP DE NUMMERPLAAT. De KNAC deelt ons mede, dat de nummerborden aan de voor- en ach terzijde van motorrijtuigen slechts mogen zijn voorzien van provincielet- ter en nummer zodat het aanbrengen van plaquettes e.d. daarop is verbo den. Bovendien is het niet toegestaan de N. L.-plaat met het nummerbord te combineren. Volgens bericht van de minister "van Verkeer en Waterstaat zal op deze bepalingen nauwlettend worden toegezien. P.v.d.A.-CONGRES OP 7, 8 en 9 APRIL AANSTAANDE Op Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zater dag 9 April a.s. zal de Partij van de Arbeid haar 2-jaarlijkse organisatie congres houden in Bellevue te Amster dam. Het hoofdbestuur van de Duitse So ciaal-Democratische Partij heeft, naar AFP meldt, de uitnodiging aanvaard, om dit congres bij te wonen. DEFENSIERAAD VOOR HET VERRE OOSTEN? De correspondent te Canberra van de „Sydney Sunday Herald" bericht, dat Australië en Nieuw-Zeeland zich mis schien spoedig aan de zijde van India, Pakistan en Ceylon zullen scharen om een regionale defensieraad voor het Verre Oosten te vormen. De voornaamste rol van Australië en Nieuw-Zeeland in een dergelijke raad zou volgens de correspondent bestaan in het beschikbaar stellen van lucht en zeestrijdkrachten. De landstrijd krachten zouden voornamelijk door India en Pakistan geleverd worden. Ceylons belangrijkste bijdrage zou be staan in de vlootbasis van Trincomalee. 131. Pim vindt dat nu eindelijk het ogenblik is aangebroken om de eerste padvindersvergadering plechtig te ope nen. De zaak is nu al lang genoeg uit gesteld. Alle leden hebben netjes op de banken van de jeep plaats geno men om naar de woorden van de voor zitter te luisteren. Arme Pim. Hij weet niet,, dat zich buiten nog een luisteraar bevindt. 132. „Vrienden, padvinders", roept Pim weer. „Ik heet U hier hartelijk welkom!" „Mooi! Dat is aardig van je!" klinkt er eensklaps een stem van buiten hex clubhuis. Het is de stem van de veldwachter. „Welkom", roept de veld wachter weer. „Wij zullen jullie wel kom heten. In de kerker onder het sladhuis!" maar bestrijd Uw pijnen met het idealc wrijf- middel, welks geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen. Eveneens bij stramheid, spit en ischias wrijve men met VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1, 301 m Nieuwsberichten, om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Amuse- ments-orkest 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Ray Ven tura en zijn orkest 7,30 „Dit is leven" 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8,05 De gewone man 8,12 ,,Pelléas et Mélisande" 10,37 Reportage Rallye Automobile Monte Carlo 10,45 Avond gebed 11,15 KRO-trio HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 „Achter het voet licht" 6,45 Ik zou zo graag 7,00 „Met de eendracht op avontuur" 7,10 Ik zou zo graag7,30 Viool en piano 8,05 In het Radio-zoeklicht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9,35 Als ik daar nog aan denk 9,45 Buitenlands overzicht 10,00 The Skymasters 10,30 Zang en samenspel 11,15 Gramofoonmuziek VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, lt 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Reportage Rallye Automobile Monte Carlo 1,15 De vijf Zapakara's 6,00 Onze Ne derlandse koren en korpsen 6,30 Voor öe Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Rallye Automobile Mpnte Carlo 7,45 Engelse les 8,05 Programma-pro loog 8,15 Omroep-orkest 9,15 Dr A van der Hoeven 9,35 Mariniers-kapel 10,15 Orgelconcert 10,45 Avondoverden king ,11,15 Gramofoonplaten 11,20 Dr A J v d Graaff 11,35 Serenade HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 12,38 The Kilima Hawaiïans 1,20 The Ramblers 6,20 Prima Ballerina - 6,3o Vraaggesprek 7,00 De Volkswoningbouw 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 „Ont spanning en ontsporing'» 7,45 Lezen in ae Bij bei VARA. 8,05 Dingen van de dag 8,20 Concertgebouw-orkest 9,15 Ei was geen getuige (Hoorspel) 10,20 Kwartet Jan Corduwener 10,45 In de tuin der poëzie 11,15. Bruce Lowe zingt 11,35 Gramofoonplaten IN DE 10 DOOR TJEERD ADEMA „Ik denk er niet aan", antwoordde de heer Van Waardenburg. „Men zou de verwisseling onmiddellijk ontdek ken. Ik zou moeten beginnen met uw uw vrienden zouden natuurlijk dade- hospita iets op de mouw te spelden en lijk bemerken, dat ik een vreemde was. Mijn achtervolgers zouden mij heel vlug op het spoor komen en alles zou tevergeefs zijn geweest. Wanneer u 'hier mijn plaats inneemt en er in slaagt mijn achtervolgers op een dwaal spoor te brengen, zal ik onopgemerkt kunnen verdwijnen en waarschijnlijk c'eze stad voor enige tijd verlaten. Ik moet veilig zijn, tot ik aan mijn officiële opdracht heb kunnen voldoen. Kunt u reeds beslissen of u mijn voorstel aanneemt?" „Ik.... ik weet het nog niet...." 2el Eteensma verward. „Het is alles zo vreemd, zo onverwacht, ik „Ik kan uw bezwaren volkomen be grijpen", zei de gastheer. „Ik wil van nacht dan ook niet meer op uw beslis sing aandringen en geef u gaarne de tijd tot morgenmiddag. Laten wij af spreken, dat u mij dan opbelt". „Worden uw telefoongesprekken niet afgeluisterd?" vroeg Steensma. „Inderdaad", antwoordde de heer Van Waardenburg, „maar daar is wel iets op te vinden. Wij worden hier vaak opgebeld door mensen, die ver keerd aangesloten zijn en een courant te dezer stede moeten hebben. Het verschil in telefoonnummers zit slechts in één cijfer, dat daar een drie en hier een acht is. Door de kleine druk in de telefoongids zijn de cijfers onduide lijk en is de vergissing te verklaren Laten wij nu afspreken, dat u mij op belt, een willekeurige naam noemt en mij dan verzoekt een advertentie te willen opnemen. Spreekt u over een geboorte-adver tentie dan is dat voor mij het teken, dat u bereid bent op mijn voorstel in te gaan. Heeft u het over een ovor- lijdens-advertentie, dan zal ik daaruit begrijpen, dat u weigert en daarmede elke relatie tussen ons béiden als ge ëindigd beschouwen. In elk geval krijgt u natuurlijk dezerzijds de mede deling, dat u verkeerd is aangesloten. Niemand zal daarin iets bijzonders kunnen ontdekken en inmiddels heeft 'i onopgemerkt kans gekregen mij het resultaat van uw overwegingen ken baar te maken. Kunt u mij volgen?" „Volkomen", zei ir. Steensma. „Ik beloof u", zei de heer Van Waar denburg. „dat ik u niet langer lastig zal vallen als u mij laat weten, dat u cp mijn voorstel niet ingaat, hoezeer ik dat laatste in het belang van mijn missie en ook persoonlijk zou betreu- ten. U moet mij dan evenwel uw woord geven, niemand iets over onze bespreking mede te delen". „Vanzelfsprekend", zei Steensma. „En wat gebeurt er wanneer ik toe stem?" „In dat geval", antwoordde de heer Van Waardenburg, „is het van nog proter belang dat men uw naam en adres niet te weten komt en u zo snel mogelijk uit uw tegenwoordige om geving gaat verdwijnen. Stuur uzelf dan maar een telegram, waardoor u bijvoorbeeld dadelijk op reis moet. Zeg uw kamers op en laat de boodschap voor uw vrienden achter, dat u voor eerst niet terugkomt. In dit reeds geschaduwde hu 13 moogt 11 in uw tegenwoordige ge daante in geen geval meer terug keren". „Maar", vroeg Steensma verbaasd, „hoe kan ik vannacht thuis komen zonder dat ik gevolgd word en waar zal ik u treffen als ik hier niet meer kan komen en men overal elders onze samenkomsten kan bespieden?" „Laat dat maar aan mij over", zei de heer Van Waardenburg glim lachend. „Enkele weken vol gevaren l'.ebben mijn vindingrijkheid reeds voldoende gescherpt om onze achter volgers te kunnen misleiden. Wanneer u accepteert krijgt u nadere instruc ties, welke ik zal ondertekenen met de naam Ferdinand. Op dat ogenblik rioet ales reeds voor uw vertrek in orde zijn gebracht, want dan moet ik te allen tijde over u kunnen beschik ken". „En het door u genoemde bedrag?" vroeg Steensma enigszins aarzelend. Ik hoop niet, dat ik onbescheiden ben, maar. „Natuurlijk niet", zei de heer Van Waardenburg. „Dat is het belang, dat u bij deze onderneming heeft Het zal u worden uitbetaald op le dag, dat u bij mij in dienst treedt" „Kijk u eens...." zei Steensma aar zelend. „Vergeef mij", antwoordde de heer Van Waardenburg. „dat ik op het ogenblik niet met u meekijk. Ais u het goed vindt, zou ik deze confe rentie thans als geëindigd willen be schouwen. Denkt u rustig over mijn voorstel na en laten wij afspreken, dat u mij dus morgenmiddag opbelt. Mag ik u nog eens inschenken?" .Ik zou graag willen bedanken, hoe voortreffelijk uwe Bourgogne mij ook gesmaakt heeft", antwoordde Steensma. .Dan zal ik om een taxi bellen", zei de Kc-er Van Waardenburg. Een taxi?" vroeg Steensma ver baasd. Maar mijn adres mag toch niet....?" „Dat komt allee in orde", antwoord de de heer Van Waardenburg glim lachend. Hij drukte op een belleknop en zijn schrijfbureau en de zwijgzame be diende trad, na een bescheiden klopje op de deur, onhoorbaar binnen. „Bastiaan", zei de heer Van Waar denburg, „wil je meneers jas en hoed even hier halen?" De knecht boog en kwam even later met het gevraagde terug waarna hij de overjas voor ir. Steensma gedien stig omhoog hield. „Ik zou willen, Bastiaan", zei de heer Van Waardenburg, „dat je bin nen vijf minuten gereed was. Zou het op „Rustoord" gaan?" „Ik denk het wel, meneer", antwoord de de knecht. Hij nam de bezoeker een ogenblik nauwkeurig op en verliet weer het vertrek. „Ik ben blij, dat Bastiaan en u het zelfde postuur hebben", zei de heer Van Waardenburg glimlachend. „Deze man is een onbetaalbare hulp". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3