Stad en pMQeuwQ Tegen oud-burgemeester Kolb van Groot-Schermer twaalf jaar geëist AGENDA Achttien Joden door zijn toedoen gearresteerd Gasprijs 1 x/2 et. per kubieke meter hoger Opa van 't Hoff krijgt een serenade I Voor het Bijzonder Gerechtshot te Amsterdam-heeft gisteren terecht ge staan H. F. W. Kolb, oud-burgemeester van Aalsmeer, Verdachte was vroeger werkzaam op de gemeentesecretarie- ie Alkmaar en werd daarna benoemd tot burgemeester van Grootschermer -vanuit welke gemeente hij naar Aalsmeer was overgegaan, Hij werd beschuldigd van het toepassen van nationaal-socialistische be ginselen In het bestuur der gemeente, het bevorderen van propaganda voor tie N.S.B. onder het gemeentepersoneel, het maken van propaganda voor het toetreden tot de Waffen S.S. en de Winterhulp Nederland, het bevorderen van arrestaties" van mensen, die radiotoestellen hadden of die anti-Duitse pamfletten verspreidden; hel doorgeven van namen van mensen, die Joden in huis verborgen hielden aan de burgemeester van Haarlemmermeer, met gevolg, dat in totaal 18 Joden werden gearresteerd, welke geen van allen zijn teruggekeerd en ten slotte het verraden van dr. J. Koenraad aan de Ortskommandant te Aalsmeer als te zijn anti-Duits. De verdachte, die verklaarde tijdens zijn burgemeesterschap van Noord en Zuid-Schermer geen lid van de N.S.B. te zijn geweest, .gaf het ten laste gelégde toe. Hij zeide in het na jaar 1940 tot de N.S.B. te zijn toege treden, omdat hij meende, dat een over winning van Duitsland in het belang van Europa en dus ook van Nederland zou zijn. De president, mr. A. G. Lubbers, ging hier tijdens het verhoor nogal diep op in, evenals op de pro paganda Voor de NSB en de Waffèn-SS. De als getuige verhoorde gemeente secretaris karakteriseerde verdachte al» iemand, die zich volledig aan zijn taak wijdde. Hij voerde met enthou siasme en grote nauwgezetheid de pro- Duitsè en nat.-socialistisch geörien- teerdë maatregelen uit - De volgende getuigen waren oud- pólitiemensen uit Aalsmeer, die in ver hand met" hun pro-Duitse instelling tal van opdrachten hadden uitgevoerd De gedetineerde vroegere Ortskom mandant van Aalsmeer, Zernikow, weigerde een verklaring af te leggen. Het feit, dat hij. geboeid voor het Hof werd geleid en eerst op het ogenblik, 'dat hij als getuige zou optreden, van zijn boeien werden ontdaan, deed hem positief weigeren op vragen te ant woorden. Met de mededeling, dat de directeur van het huis van bewaring van dit gedrag op de hoogte zou wor den gesteld, verdween de oud-Ortskom mandant. De oud-burgemeester van Haarlem mermeer verklaarde zich te herinne ren door verdachte „gewaarschuwd" te zijn, dat er in zijn gemeente Joden ondergedoken waren en dat deze waarschuwing tot gevolg heeft gehad, dat elf Joden zijn overgegeven aan de Duitsers. Voor het Hof erkende verdachte dr. Koenraad aan de Ortskommandant te hebben verraden. Dr. Koenraad zou tijdens een optocht van de Jeugdstorm _„Leve Rusland" hebben geroepen. Hij heeft dit, denk-zij -verdachte moeten bekopen mét bijna drie jaar: gevange- "nis enconcentratiekamp. Het requisitoir. De advocaat-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, betoogde in een uitvoerig requisitoir, dat het getuigenverhoor overtuigend het ten laste gelegde heeft bewezen, uitgezonderd het ver raad van een groep van zeven onder gedoken Joden. „Consequent en plichtsgetrouw heeft verdachte alle voorschriften, afkomstig van Duitsers of Nederlanders uitgevoerd. Hij was een N.S.B.-dieriaar, maar geen ont- fatsoenlijk mens". Wat hij gedaan heeft, blijven misdragingen. Mr. Drab be requireerde twaalf jaar gevange nisstraf met aftrek en ontzegging uit alle rechten voor het leven. Het pleidooi. De verdediger, mr. Heyman, zeide eveneens overtuigd te zijn, dat het ten laste gelegde in hoofdzaak door verdachte misdreven is. Merkwaardig is, dat' déze man N.S.B.-èr is gewor den. Hij verklaart dit zelf door te zeggen, dat de slechte sociale omstan digheden in Schermer hem na'ar iets niéuws hebben doen zoeken. „Van zijn handelingen is het Joden- verraad 'heel ernstig," aldus de ver dediger. Nergens blijkt uit, dat vër- dachte anti-semiet was. Het Joden- verraad gebeurde in 1942, in welke tijd nóg niet algemeen békend was, wélk, vreselijk lot de Joden wachtte. Verdachte heeft in eén vreselijk dilem ma verkeerd. Een anoniem telefoontje had hem met de schuiiplaats der Jo den in, kennis gebracht. Het negeren was voor hem gevaarlijk. Hij deed wat hij als ambtenaar gewoon was en schoof de verantwoordelijkheid af op zijn collega in Haarlemmermeer. Mr. Heyman bepleitte ten slotte clementie. De president bepaalde de uitspraak óp 8 Februari. Volgens de Prijzenbeschikking Groot handel vaste Brandstoffen 1949 mag de prijs voor steenkolen met ingang van 1 Januari 1949 verhoogd worden met f 7.80 per ton. Voor hét jaar 1949 brengt di; een meerdere uitgave voor het gas bedrijf van f 148.000. Met Ingang van 1 Januari j.I.- vervalt ook de rijkssubsidie op de afgeleverde cokes, wat voor het gasbedrijf een min dere bate tengevolge heeft van f 24.400. Hiertegenover staat een te verwachten meerdere opbrengst voor cokes van f 21.600, zodat er een nadeel blijft van f 150.800. De bedrijfgsbegroting voor 1949 heeft niet voldoende middelen om deze ver hoging der lasten op te vangen. B. cn W. achten het juist om ter dekking van het laatstgenoemde bedrag Onder meer de gasprijs te verhogen met ll/2 cent per m3. De gasprijs zal dan bedragen f 0.15 per m3 voor het enkel tarjef en voor het vastrecht 11 cent voor groep I, 10 cent voor groep II en 9 cent voor groep III. De groepen zijn ingedeeld naar de afname in een vooroorlogse periode. In deze groepen bestaat niet alléén een verschil in prijs per m3. maar ook in het tarief, dat voor het vastrecht wordt geheven. Voor hen, die geen vastrecht, hebbe® wordt de prijs dus althans wanneer de Raad dit voorstel aanneemt waaraan niet getwijfeld behoeft te worden f 0.15 per m3. Een sluitende gemeente begroting B. en W. delen de Raad met vol doening-mee, dat zü voor het jaar 1949 een sluitende ontwerp-begroting kun nen aanbieden, dank zij gunstige ge volgen van de noodvoorziening voor de gemeentefinanciën, welke het mo gelijk maakt, dat de gemeente voors hands minder drukkende zorgen heeft ten aanzien harer middelen. Het colle ge ziet met voldoening terug op het geen gedurende het afgelopen jaar op bestuurlijk gebied in deze gemeente heeft plaats gevonden. De gemeentelij ke autonomie, welke dit jaar wegens de' financiële afhankelijkheid der ge meente nog niet tot haar recht kon ko men, is thans hersteld, met dien ver stande, dat t.a.v. de loon- en salarispo- Iitiek. de aanwijzingen van hoger ge zag moeten .worden gevolgd en dat.de kapitaals-investeringen nog aap ban den zijn gelegd, een en ander om te voorkomen, dat de landspolitiek wordt doorkruist door afwijkende commu nale regelingen. De begroting vermeldt de volgende totaalcijfers: inkomsten en uitgaven op de gewone dienst f 5.779.422,02; inkom sten en uitgaven op de kapitaaldienst f 2.974.324,86. Wij komen nader op deze begroting terug. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus J. L_ z. van L. Huiberts en B. M. Verberne. Jozef M., z. van H. Schuijt en H. H. M; War mes. Cornfelis H, W„ z. van W. F. J. Niemyenburg eri J. M. Mol.Alida C„ d van J. Lagas en W. Mensink. Adrianus J.,-z. van A. J Brugman en C, Groen Jan, z. van J. van der Na gel en M. W. A. van Dorp. Getrouwd: Johannes Kleverlaan er, Anna M. Riëtbroèk. Arie Hooger- dijk én Guurtje J, Klijn. „De klokken van Corneville" Voor een geheel uitverkochte zaal gaf „Odeon" gisteravond haar derde uitvoering van „De klokken van Cor neville". Zij kwam echter plotseling voor een grote moeilijkheid te staan. De uitstekende vertolkster van één der hoofdrollen, mevr, TriestBoots, kon door een keelaandoening niet mede werken. Goede raad was duur. Men wist toevallig dat in Leiden deze ope- lette was opgevoerd en men vond mej. Zandvliet aldaar, die Zondag de partij voor de eerste maal had gezongen, be reid- in -Alktmaar mede te werken. En dit is gisteravond met succes gebeurd. Zij zong en speelde charmant en een voudig, inspireerde de anderen tot gro tere prestaties en zo werd het.geheel v/eer een -groot en verdiend succes voor iedei>. Aan 'f .slot volgde een spontane hul - diging .van allen die in het welslagen •van Odeon's opvoeringen hadden me clegewerkt, een hulde, waarin mej. Zandvliet natuurlijk, onder, luid ap plaus deelde. De Kamer van Koophandel en het kaasranfsoen Op -5 Januari werd in de ledenver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier de wense lijkheid besproken van het beschik baar stellen van meer kaas.- De vol gende dag werd een desbetreffend verzoek gericht tot de minister van Economische Zaken. Gevraagd werd de:kaas vrij'te geven of de rantsoenen belangrijk te verhogen. Het is begrij pelijk, dat het bestuur thans met er kentelijkheid kennis genomen heeft van de nieuwe., bonnenlijst waaruit blijkt dat voor de A, B en C-groepen voorlopig een extra kaasrantsoen van 200 gram per veertien dagen wordt gegeven. Dat ."tegelijkertijd het vleesrantsöen t-ot 300 gram per veertien dagen ver laagd. js houdt, daarmee geen verband. Dit heeft uitsluitend tot oorzaak, dat de levering .van slachtvee op ,de bin nenlandse. markten en de invoer uit het buitenland nog steeds benéden de verwachting blijven. het a.b;c.-cabaret Op Dinsdag 1 Februari a.s. vindt in het Gulden Vlies een voorstelling plaats van het ABC-cabaret onder lei ding van Corry Vonken Wim Kan. met Wim. Kans - nieuwste idee: ..Het begon-met,Ot en Sien. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Vliegende tijgers (18 jaar). Harmonie Theater (foyer), 7.30 uur: Mij. tot Nut van 't Algemeen. Lezing door Godfried Bomans. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ditte, een mensenkind (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Een perfect alibi (18 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Vliegende tij gers (18 jaar). 2 uur n.m. Vergade ring van de gemeenteraad. BONNEN HALEN Heer-Hugowaard-Noord: Alle inwo ners en ophaaldienst. Morgenavond negen uur taptoe op de Steenenbrug Morgenavond te 21 uur zal de drum band van de Luchtdoelartillerie te Schalkhaar op de Steenen Brug een taptoe houden, ter inleiding van de beëdigingsplechtigheid op Vrijdag a.s. Vóór en na de taptoe zal de band een mars door de stad maken. Om 20.20 uur vertrekt de band vanaf Rochdale en volgt de route Lyceumstraat, Nieuwlandersingel, Kennemerstraal- weg, Juliana van Stolberglaan, Roch- dalebrug, Emmastraat, Kennemer- straatweg, Ritsevoort, Laat, Huigbrou- werstraat, Steenen Brug. Na de taptoe wordt de volgende route genomen: Langestraat, Kerkplein, Zevenhuizen, Geestersingel, Spoorstraat, Stationsweg Scharloo, Westerweg, Egmonderstraat, Nassaulaan, Kennemersingel, Varne- broek, Lindelaan, Westerweg, Excelsior heeft een nieuwe dirigent Gisteravond maakte de heer C. van der Knaap in het gebouw de Nieuwe Doele officieel zijn entree als nieuwe dirigent van de muziekvereniging „Ex celsior". Toen de heer v. d. Knaap om acht uur het zaaltje binnentrad, werd hij verwelkomd met de bekende Florenti- nemars. De voorzitter van de muziek vereniging, de heer Kamp, nam hierna het woord. Spr. ging in het kort -de geschiedenis van de vereniging na. On geveer tien jaar geleden beleefde Ex celsior een glorietijd, doch tijdens' de oorlog zakte het peil. De heer Ander son Sr., die steeds zijn beste krachten aan de vereniging gaf, werd een dagje puder. enkort .geleden besloot hjj de "dirigeerstaf neer te leggen. De heer Anderson Jr. nam zijn taak enige maanden waar. doch dit was slechts tijdelijk. Als alle leden ten volle mee werken. zal het zeker mogelijk zün onder de bewame leiding van de heer v. d. Knaap het vooroorlogse peil weer te bereiken, aldus de heer Kamp. Hier na deelde de voorzitter nog mede, dat de gezamenlijke muziekverenigingen besloten hebben opa van 't Hoff op de avond van zyn 100ste verjaardag een serenade te brengen. In de pauze hadden wij gelegenheid een kórt onderhoud met de nieuwe "di rigent te hebben. De heer van der Knaap, die afkomstig is uit Rijswijk, studeert al van zijn negende jaar mu ziek. Hij behaalde op zijn zestiende jaar diploma's voor fluit, viool en harmo nieleer. Een jaar later was hij stafmu zikant in het leger. Toen de heer v. d. Knaap uit dienst kwam, werd hij diri gent bij het Haagse Harmonie-orkest en solofluitist bij de Hollandse Opera. Reeds tien jaar is deze veelzijdige toonkunstenaar examinator; en heeft hij zitting in vele jury. In de loop der jaren schreef hij een aantal marsen, een wals, twee ouvertures en meer dan honderd arrangementen. De heer van der Knaap, die nu leiding geeft aan zes muziekverenigingen, kan' zelf bijna alle Instrumenten bespelen. Toen wij de heer van der Knaap naar zijn verwach tingen omtrent Excelsior vroegen, ant woordde hij, dat als hij alle medewer king van de leden krijgt, het zeker mo gelijk is deze vereniging op een hoger plan te brengen. Na de pauze namen de heren Ander son Sr. en Anderson Jr. met enkele woorden officieel afscheid van Excel sior. Hierna kon de heer van der Knaap, die ondanks zijn 53 jaren nog een jeug dige indruk maakt, tonen wat hij waard was. Hij trok zijn jasje uit en enige ogenblikken later klonken onder zijn straffe, doch bekwame leiding de eerste tonen van een pittige mars door het bovenzaaltje van de de Nieuwe Doele. Excelsior gaat een nieuw tijdperk tegemoet: dat het haar góed moge gaan. VERKEERD RIJWIEL MEE GENOMEN Maandag bemerkte een dame, die gewinkeld had bij Kofa, dat Jiaar fiets verdwenen was. In plaats daarvan was een andere fiets achtergelaten. Ver moed wordt, dat een andere dame bij vergissing een verkeerd rijwiel heeft meegenomen. De betrokken dame wordt verzocht zich even aan het bu reau van politie te willen melden. NOORDERLICHT TE ALKMAAR GEZIEN Vannacht werd het politiebureau herhaalde malen opgebeld door stad genoten, die dachten dat er ergens brand was. Dit was echter niet het geval, De rode gloed, die in het N.tV. aan het firmament te zien was, bleek afkomstig te zijn van Noorderlicht. Nieuwe aanwinsten O.L. en Bibliotheek Huishoudkunde Voeding Woning inrichting 640 A25 Alders, J. C., In Holland staat een huis; 2e dr. 1946. GeïlL 640 M7<3 Montijn, Rita, Het verwijderen van vlekken. 1947. 641 B59 Bircher-Benner, M. en M. E. Bircher, Vruchten en rauwe groenten. 1931. 645 S62 Simons, Geriefelijk wonen in beperkte ruimten. 1948. Gefll, Kleding 646 B11.5 Babyboek. Libelle's. 646 B84.2 Breiboek, Libelle's. 646 H22hl Handleiding, Libelle's, voor het knip pen en naaien van dameskleding. 646 Fi48 Helvetia. 646 H 53 Herenkleding, gebreide. 646 K41.5 Kinderkleding, na- jaars- en winternummer. 646 M66 De hedendaagse mode, najaar en winter. 646 N 38 Nitwell, breiboek. 646 026 On- derkleding en handschoenen. 646 P94 Pullovers. Noorse en Tiroler. 646 T40 Trio brei-ster serie. 646 V 91 Vrouwen wereld. Kinderverzorging 649 W83 Woltting. Kinderverzorging. 1947. Gem. Vergoeding verhuiskosten etc. gemeentepersoneel Het Rijk heeft een regeling waardoor een gedeeltelijke vergoeding van ver huiskosten, installatiekosten, pension kosten of reiskosten kan worden ver leend aan ambtenaren, wier gezin door de woningnood nog elders moet ver blijven. Hoewel Ged. Staten in 1947 met een dergelijke regeling voor amb tenaren der gemeente niet accoord gingen, hebben zij daartegen thans geen bedenkingen meer. B. en W. stellen daarom voor te be sluiten tot vaststelling van een ver ordening waarin aan nieuw benoemde ambtenaren en werklieden wier bezol diging van gemeentewege wordt ge regeld, door B. en W. een tegemoet- komng kan worden verleend in de kosten van verhuizing, pension- en/of reiskosten op de voet van het Ver- plaatsingskostenbesluit 1946. Deze verordening, in werking ge treden geacht op 1 Maart 1948 is mede van toepassing op de secretaris en de ontvanger der gemeente. Opnieuw voor de rechter Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stond Dinsdagmiddag Anna Neeltje M. uit Bergen terecht. Begin October had zij bjj de familie H. te Alkmaar 25.ontvreemd en enige dagen later de familie was toen in middels naar Den Helder verhuisd - 20.en een drietal gramofoonpla- ten. Reeds eerder was verdachte ver oordeeld, doch men had haar indertijd een kans willen geven, zodat zij voor waardelijk ter beschikking van de re gering werd gesteld en enige tijd in een opvoedingsgesticht moest verblij ven. Zij was daar met een proefverlof hetgeen blijkbaar-te vroeg was ver leend daar verdachte de verleiding niet had kunnen weerstaan nogmaals dief stal te plegen. Mr. Holsteijn noemde het een zielig geval daar de wil wel goed was ge bleken, maar de remmen om haar in het rechte spoor te houden nog ont braken. Een langere gestiehtsverple- ging was naar de mening van de of ficier de juiste oplossing. Naast de onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering vorderde re- quirant nog 10.boete. Mr. Krabbe, die de rechtbank pre sideerde, bepaalde de uitspraak op 8 Februari, VOORZIENINGEN AAN DIVERSE SCHOLEN De Raad besloot diverse verbouwin gen uit te %oeren van de Julianaschoo] (U.L.O. en G.L.O.) Besloten werd medewerking te ver lenen aan eén inmiddels gewijzigd verzoek van de Ver. „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen om gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het vak handenarbeid aan de Sint Bavoschool alsmede voor het veranderen en ver bouwen van een klasselokaal tot lo kaal voor handenarbeid. Besloten werd gelden 1 uit de ge meentekas te verstrekken voor het in richten van een strijklokaal ten be hoeve van het onderwijs in huishoud kunde in de St. Annaschool. Gelden uit de gemeentekas zullen verstrekt worden, aan de St. Joseph- school. Besloten Werd geen financiële medewerking te verlenen voor de aan schaffing van 21 Bos-atlassen en 21 zakwoordenboekjes. Het is ook de mening van de inspecteur van het L.O., dat deze meestal thuis worden gebruikt en een waardevol bezit zijn vdor de leerlingen, nadat zij de school hebben -.Verlaten, zodat alles er voor pleit, dat de ouders deze zelf aan schaffen. ABONNEMENTSVOORSTELLING VAN HEDENAVOND GAAT NIET DOOR De Vogel, die de wereld in vliegt heeft wel. pech. Moest dit stuk, op te voeren door het.Vrije Toneel, reeds eerder worden uitgesteld wegens ziek te van de nu weer herstelde Myra Ward, thans staat men voor hetzelfde euvel ten gevolge van ziekte van de hoofdrolspeler Cor Ruys. Een nadere datum voor de opvoe- r-ng is nog niet vastgesteld. OPBRENGST KAARTAVOND TEN BATE TBC-BESTRIJDING De kaartavond van de klaverjasclub De Doormars" is een groot succes ge worden. Het bestuur van de Alkm. Ver. tot Bestr,dei: Tuberculose mocht een opbrengst van f 100 in ontvangst nemen. Hartelijk dank aan allen, die hiertoe hebben medegewerkt, in het bijzonder de milde gevers van de prij zen voor de verloting. Bijeenkomst van V.V.V.-gidsen In Valks Lunchroom- werd gister avond onder auspiciën van de WV een bijeenkomst gehouden voor gidsen van de VW. Belangrijke veranderingen ten aanzien-van de organisatie-van de ont-, vangst en de rondleiding der bin nen- en buitenlandse bezoekers- werden besproken. Deze plannen bevinden zich nog in een embryonaal stadium, doch men hoopt ze met de aanvang van het seizoen (ongeveer eind April) uitge werkt en doorgevoerd te hebben.- Dit betekent .een belangrijke verbetering doordat hierdoor mogelijkheden ge schapen worden voor een langer ver blijf van de bezoekers in Alkmaar. Teneinde de te verwachten stroom be zoekers te kunnen opvangen en rond leiden, doet de WV nogmaals een be roep op hen, die een vreemde taal machtig zijn, om zich als gids beschik baar te stellen. Eventuele candidaten kunnen, hier omtrent inlichtingen verkrijgen bij het bureau VW, Waaggebouw. Persoonlijke kampioen schappen derde klasse libre Gisteren werden de wedstrijden om dit kampioenschap voortgezet - Zes partijen werden gespeeld Alb Dekker wist twee partijen te winnen en één ge}ijk te spe len De partij Kamp—-Poetskoke werd voor deze klasse sterk gespeeld met gemid delden van ruim 4Vi VctÊvr wonnen Weissènborn én Bellëkom De gedetailleerde uitslagen waren: P Kamp 100 28 34 357 Alb Dekker 100 28. 16 357 P Kamp 100 21 17 476 Poetskoke 98 21 36 466 Alb Dekker 100 22 17 454 De Ruiter 51 22 11 231 Weissenborn 100 37 14 270 Verwer f.».79 37 7- 213 Bellekom 100 29 14 344 Schouten 62 29 9 213 Alb Dekker 100 27 16 370 Verwer 63 27 10 233 Voor heden staan" de volgende partijen op het programma: Schouten—De Ruiter; Poetskoke—WeissenbornKamp—Bellekom Verwer—Schouten; Weissenborn—De Ruiter VVV II IN DE COMPETITIE Kleine nederlaag tegen Krommenie II Maandag speelde VVV II voor de com petitie een uitwedstrijd tegen Kromme nieWormerveer II Zes partijen eindig den in remise, hoewel deze in het mid denspel allen gunstiger voor VVV ston den Alleen G S Groenewoud wist voor VVV een heel punt te behalen Hier volgt de volledige uitslag (Krom- menie-Wormerveer II—VVV II): G Poel J Vink V*l/t; J Kooy—F Helder 1/9—lh', R Trompert—D Appel Sr ViVi; C Woud—J Maats l—0; A WlepjesA Kirkenier V*VzJ J Glas—G S Groene woud 61; Ir A de LangeA Vis 10; J Grin—A M Haksteen V2ih; P Klijn B Veltman l/0—C Slot—P B Holz- raann - W,' BEZOLDIGING ONDERWIJZEND PERSONEEL VOOR HET VAKONDERWIJS. Het is wenselijk zo spoedig mogelijk tot vaststelling van een bezoldiging voor de vakleerkrachten over te gaan, niet alleen voor die in de lichamelijke oefening, maar ook voor de leerkrach ten in andere vakken genoemd in art. 2 der L.O.-wet onder h. tot en met v. Deze verordening moet niet glleen gelden voor het U.L.O., maar ook voor het L.O. De tot dusver geldende be zoldiging voor de vakleerkrachten in de lichamelijke oefening aan de U.L.O.school is te- gering. De nieuwe verordening moet gelden voor de vak leerkrachten, onderwjjs gevende in een of meer vakken, bedoeld in art. 2 der L.O. onder h. tot en met v. B. en W. stellen voor een verorde ning in deze geest vast te stellen. WIJZIGING ALGEMENE LOON- VERORDENING VOOR DE WERK LIEDEN Hoewel de sub-commissie uit het Ge organiseerd Overleg een desbetreffend voorstel niet heeft overgenomen, blijft de directeur van het Slachthuis prijs stellen op het invoegen van 'de functie „halknecht-weger" in groep V van de „algemene loonverordening voor de werklieden". Deze functionarissen hebt ben met de stallen weinig of niets te maken, maar doen wegingen van bijna 'alle geslacht vee, de delen van deze dieren, 'huiden en afvallen. Zij zijn ver antwoordelijk voor de daarvoor ontvan gen geldén. B. en W. stellen de raad voor deze functie alsnog bij groep V in te voegen. AANKOOP GROND KWAKELPAD. In verband met de aanleg van hét industrieterrein in het uitbreidings plan „Noord" waarvoor het Kwakel- pad in noordelijke richting moet wor den" doorgetrokken, dient de gemeente zich de eigendom te verwerven van n strookje grond ter grootte van pl.m. 82 m2, dat in eeuwigdurende erfpacht is bij de minderjarige Anna Peis al hier. Het college van Regenten van 't Burgerweeshuis is bereid het recht van erfpacht te verkopen voor f 51.75. Daar de grond een koopsom heeft van f 10.25 stellen B. en W. de raad voor de grond en het recht van erfpacht voor in totaal f 62 aan te kopen. VASTSTELLING LEERLINGENKOSTEN Vastgesteld werden de verschillende bedragen voor de leerlingen vöor ge- oon lager onderwijs, voor voortgezet en voor uitgebreid lager onderwijs. N OORDERMARKTBOND, 26 Jan. 45000 kg rode kool 10—11.60; 125000 kg witte kool 7.40; 21000 kg gele kool 8 40—9.50; 2000 kg groene kool 13.80 2120; 6700 kg biet I. 6.10; 20000 kg men 7.60—8.60. WARMENHUIZEN. 25 Jan. J949. 20600 kg Rode kool 1011; 2800 kg Gele kool 8 409,10; 1000 kg Groene kool 15.20; 1500 kg Bieten 6.40. Uitspraken Meervoudige Kamer HENDRIK VAN V., Alkmaar, oplich ting, 6'maaridèn voorwaardelijk met 3 proefjaren. FETZE E., Wommels, verkeersover treding, f 150 subs. 30 dagen. DIRK L.,' Alkmaar, verkeersovertre ding, f 150 susb. 50 dagen, een maand hechtenis voorwaardelijk en intrek king van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. JOHANNES B„ zedendelict, 1 dag hechtenis en ter beschikking stelling van de regering. JACOBUS Th. B., zedendelict, ont slagen van rechtsvervolging en opna me in een pshyehiatrische inrichting. GERARDUS P. S„ zedendelict, 6 maanden voorwaardelijk en een boete van f 50 subs. 2!0 dagen. CORNELIS S„ zedendelict, 6 maan den voorwaardelijk en een boete van van f 50 subs. 20 dagen. JOHANNES B„ Rotterdam, diefstal, 5 maanden met aftrek en ter beschik king gesteld van de regering. Purmerender markt PURMEREND, 25 Jan. Aangevoerd 330 runderen, waaronder 65 vette koei en, 6 stieren, 1 pink en 179 nuchtere kal/eren, 13 schapen en 5 vette varkens voor de levering. "5 melk- en kalfkoeien 500860, handel heel kalm; 169 gelde koeien 390 —600, goed; 18 pinken 280350, matig; 12 graskalveren 160220, matig; 115 schapen en lammeren 60105, 3852, stug; 67 bokken en geiten 1580, stug; 398 biggen 4070, kalm; 47 paarden 250575, stug; 10 nuchtere kalveren, (fokkers) 3885, goed. 1800 oude kip pen en hanen, rode witte en blauw» 2.503.00 per kg; 1400 jonge hanen, blauwe 2.502.60 per kg; 400 jonge hennen 4.506.50 per stuk; 500 eenden 23.50, 300 konijnen 28; 20 ganzen 6—9. Purmerender marktoverzicht PURMEREND, 25 Jan. Aan groot vee werd 1154 stuks aangevoerd. De verkoop van verse melkkoeien gaat heel langzaam daar de prijzen te hoog zijn. In de geldekoeien zit meer gang. De beste gebruiksbeesten worden vrij vlug verhandeld. Met het jonge vee ging het kalm. Prijzen vrij vast. Door fokkers werden aardige prijzen uitge legd. Op de wolveemarkt was het heel stil; het kleine aanbod kon nog maar amper kopers vinden, bijgevolg waren de prijzen er ook niet beter op. In de lammetjes was weinig te doen en de levering van 13 stuks muntte ook niet uit. De bokken- en geitenmarkt was heel stug. Het kleine aanbod op de biggenmarkt bevorderde een iets vlot ter handel. Op de paardenmarkt was de handel stroef, evenals op de pluim- veemark't. Limmen LOOP DER BEVOLKING Wij vermeldden dezer dagen de loop der bevolking van deze gemeente. Daarbij werd een fout gemaakt, die wij hierbij herstellen. Het totale aantal inwoners bedroeg 1 Januari 1948 2729; 31 December 1948; 2759. Een kleine toename dus. Ochiend Om schoonheid te genieten, be hoeft men niet altijd verre reizen te maken naar de Noorse fjorden, de Franse Midi of het Zwitserse bergland. Men kan er soms zo maar voor staan, 's morgens op weg naar het werk. Zoals vanmorgen, toen de straat lantaarns uitgingen. Even hing daarna nog het duister tussen de huizen, toen kwam vanuit het Oosten het licht van de nieuwe dag over de ontwakende stad. En toen was daar de schoonheid, enkele minuten maar en we ston den er naar te kijken op de brug over de Oudegracht bij de Rid derstraat. Stil lag het donkere water tussen de stenen oevers. Het ving rose lichtplekken van kleine wolkjes, die voorbij dreven langs de ove rigens volkomen heldere hemel. Nog ging de zon zelf schuil ach ter de huizenhorizon. Witte meeuwen zweefden in wijde spi- ralen over het water en doken soms bij elkaar waar een zorg zame hand op deze koude mor- ,aen wat broodresten op de kade had gestrooid. Een kleine spitse kerktoren tekende zich scherp af tegen het licht. Ergens boven de stad dansten luchtige klanken van een carillon. Totdat plotseling de oude, wat voorovergebogen gevels, die her inneren aan verstorven deftigheid door brede ramen, hoge blauwe stoepen en sierlijk gesmede hek ken, de eerste felle zonnestralen opvingen. Het ragfijne halfduister boven de gracht werd nu geheel doorboord en loste zich spoedig daarna öp in de lichte uitbun digheid van deze winterochtend. Een jongetje op klompen kwam uit een deur en rende kleppend zijn hond na. Een vrachtauto met rinkinkende melkbussen nam bolderend een brug. De stadsbus stopte even om haastige passagiers, voor de tréin mee te nemen. De dag was begonnen. Het stille ogenblikje, gevuld met schoonheid was voorbij. Maar schoonheid is er gelukkig, ook in de stad, daar waar velen niet denken "het te kunnen vinden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2