verse vis Gasfornuizen J. W. L HEUSEVELDI Bernard Koomen J mskantbr Mollendood Gostuum nodig nette Vrouwen en Meisjes Nederland kan nog 100.000 bijen volken een goede plaats geven Kravchenko waarschuwt Frankrijk Een amendementen-regen in de Tweede Kamer Gebr. DOETS Zonder Bon! Bij-bij bij bijen! Brits parlementslid Zilliacus getuigt KOF 43 JOHANKUHL, ALKMAAR Voor RINGERS' CACAO- en CHOCOLADEFABRIEKEN N,V. De zelfstandigen in de landbouw (4 vlams) „Moüia" N.V. „Vriesio" MEVROUW S.-B. TE A. HEEFT ALTIJD WAT EXTRA'S OP DEZE MANIER: Dr. Minderhoud sprak voor Oudleerlmgen R.L.W.S, over betekenis van bijen voor fruit Maandagmiddag werd in Hotel Igesz de derde cursusvergadering in dit seizoen gehouden van dé Vereniging van Oudleerlingen der Rijksiandbomvwinter- scholen te Schagcn cn Alkmaar. Hoewel deze vergadermg met zo goed was he- zfK-ht als de beide voorgaande, mogen we de derde bijeenkomst tot nu toe toch r, de meest geslaagde achten. Zoals gezegd: de belangstellenden waren weinig in aantal, maar de interesse, waarmede naar het onderwerp: „De bete kenis van b-"en voor fruit" werd geluisterd was groot. Dit onderwerp werd be handeld door dr. ir. A. Minderhoud, Rijksbijenteeltconsnlent te Wageningen, die op een vlotte, interessante en duidelijke wijze het leven en werken der bijen besprak. De vergadering werd geopend en gesloten door de voorzitter der ver eniging de heer J. C. Kezelman te Anna Taulowna, die in het openingswoord de aanwezigen, onder wie - naast de leden - ook uitgenodigde imkers uit ons gewest, welkom heette. Dr. A. Minderhoud begon zijn lezing met te zeggen, dat men niet moet den ken, dat bijen alleen maar de honing bijen zijn. Er zijn nog veel bijen, die van de honingbij afwijken, bijv. de hommel. Op een bloeiende appelboom zal men naast de honingbijen welke door imkers worden gekweekt - ook alleenlevende, de solitaire bijen, of ook wel de wilde bijen genoemd, die van veel belang voor de fruitteelt kunnen zijn, aantreffen. De solitaire bij Ir Minderhoud wijdde daarna uit over het werken en leven van deze voor de fruitteelt belangrijke bijen. Ook besprak hij de wijze van voort planting, van dit insect. Het leven van deze nuttige dieren is eenvoudig. Het vreemde van deze insecten is echter, dat zij 't ene jaar in massa voorkomen en 't andere jaar niet. Wanneer de fruit kwekers op de talrijke komst van deze beesten konden vertrouwen, zouden zij niet de gekweekte honingbijen nodig hebben. Spreker, die reeds jarenlang de solitaire bijen bestudeerde, kon niet zeggen, waaraan dit onregelmatig op treden der wilde bijen is te wijten. De onderzoekingen duren echter voort. De hommel Vervolgens werd de hommel bespro ken, die meer met de gewone honing bij overeenkomt. De hommel heeft bij voorkeur een mollengang of een mui zennest tot woning, waarin dit insect zich ook voortplant. Spreker zette uit een hoe de hommel zijn nageslacht verwekt, het groot brengt en het werk verricht. De levenswijze van de hommel wijkt ook enigszins af van die der solitaire bijen; met voorbeelden maakte spr. dit duidelijk. De hommel is heel belang rijk voor de rode klaver. De witte klaver is meer het „jachtterrein" van de honingbij, die bij deze plant voor zaadzetting zorgt. Ook is de hommel van waarde voor bloeiende paarde- en duivebonen. Naast de gewone hommels zijn er ook de aardhommels, die bij paarde- en duivebonen door hun andere werkwijze in het geheel niet voor bevruchting zorg dragen. De- hommel doet dat wel, alhoewel de ge noemde bonensoorten zelfbevruchtend zijn. Bij de rode klaver is dat anders; deze heeft wel de hommel nodig, want an ders zou ^e zaadwinning in gevaar ko men. In het belang der zaadteelt De honingbijen zijn niet dol op rode klaver; hun tong is te kort om uit de diepe kelk de nectar te halen. De waarde van honingbijen is voor rode klaver dus niet groot; slechts in som mige gevallen vliegt de honingbij ook op rode klaver. Het zou voor ons land van groot be lang zijn, aldus spr., wanneer wij de hommels kunstmatig konden kweken; tot nu toe is dat echter nog niet moge lijk. Met een groter aantal hommels in ons land zou de rode klaverzaad teelt beter resultaten kunnen afwerpen. Nu zijn we voor een groot deel op het buitenland aangewezen, terwijl de Ne derlandse boer liever binnenlands kla verzaad heeft. Voor de fruitteelt. Ir. A. Minderhoud, die zich deed kennen als een specialist op het door hem besproken terrein, ging daarna over tot de behandeling van het belang dei bijen voor de teelt van fruit. Spre ker gaf een opsomming van de diverse antecedenten van fruitsoorten, waar van sommige wel, maar de meeste niet zonder het werk der bijen vrucht zet ten. Voortgaande, zeide spreker^, dat vroe ger de eigenaars van boomgaarden geen prijs stelden op de aanwezigheid van bijenvolken, terwijl zij nu de im kers geld bieden, wanneer deze hun bijenvolken in de boomgaarden willen plaatsen. De vraag besprekende hoeveel bijen men voor een boomgaard nodig heeft, zeide de ingenieur, dat de honingbij zeer systematisch te werk gaat en soms dagen achtereen op dezelfde plaats te rug komt. Bij klaver en koolzaad is dat niet erg, maar bij fruitbomen heeft dit zelfbestuivinp, die niet vruchtbaar Is, ten gevolge omdat de bijen vaak op dezelfde boom blijven! Met de aanleg van een boomgaard zal men daar reke ning mee kunnen houden, door ver schillende soorten door elkaar te plan ten. Bij een strenge beperking van soorten in een boomgaard beperkt men dus de kruisbestuiving, d.w.z. dat de bijen met stuifmeel en nectar van de zelfde boom voor het merendeel de bloemen van die boom alléén bevlie gen. Levensgevaar voor bijen Ir. Minderhoud wees er vervolgens op, dat het spuiten' van vruchtbomen met giftige stoffen voor de bijen niet ge vaarlijk is, mits dit spuiten maar vóór en na het bloeien gebeurt. Met het be spuiten van koolzaad is dat anders om dat men dit ook in de bloeitijd toepast; dit kan voor vele bijen levensgevaar lijk zijn. Koolzaad kan moeilijk zonder bijen; zonder insecten kan er wel kool zaad geteeld worden, maar de oogst- Bijtijds waren wij bij de lezing over bijen. Om bij te zijn wilden wij daar bij zijn, al wensten wij dan ook geen bij te zijn! De be langstelling was niet groot; velen waren er niet bij. Waren zij bang voor bijen? Zij mogen er spijt van hebben, dat zij geen tijd ge nomen hebben om bij die bijen lezing te zijn. Mét de bijen wa ren zij nu met de bijen bij ge weest, zonder bij te zijn. (Men begrijpe dit ge-bij-er goed!) Wij waren er wel bij. En wij zijn blij bij die bijenlezing te zijn ge weest. Wij zijn nu tenminste bij-bij! Ook zij, die niet bij-bij waren, konden de bije bijen-toespraak van de bije Rijksbijenteeltconsu- lent best bijbenen. Met 't hoofd er bij, konden zij bij deze lezing over de bijen goed bij-bij blijven. Mits men bij was, bij bleef, ér bij was en ér bij bleef zonder een bij te zijn! Maar genoeg er over we moeten eerstbijkomen! zekerheid wordt minder en de op brengst daalt gemakkelijk 10 pet. Be stuiving is voor de boer dus van be lang. Ir. Minderhoud waarschuwde deswe ge de imkers voorzichtig te zijn met' het plaatsen van hun volken bij kool zaadvelden, die bespoten zijn. En dat gebeurt nu veel; in de Noord- Oost-Polder wordt al bet koolzaad in de bloeitijd bespoten of bestoven. De boer moet dit doen om de oogst te red den. Het ligt dan aan de imker zijn bijen voor ondergang te behoeden. Want de boer moet spuiten; vóór de bloei tegen de koolzaadglanskever, tij dens de bloei tegen de koolzaadsnuit- kever. Wel kunnen de boeren veel on heil voorkomen, door 's avonds te spui ten; dan zal het vergif des morgens op gedroogd en de werking ervan vermin derd zijn. Na nog over een en ander uitgewijd te hebben beëindigde spreker zijn lezing. Plaats voor 100.000 volken! Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer Nielen, Heemskerk, was de eerste vrager, die als imker sprak. Hij zeide, dat Neder land er mee gebaat zou zijn, wanneer de bijeenstand met een 100.000 volken zou worden opgevoerd. Spreker vroeg of het niet mogelijk was een compro mis te vinden tussen het verplicht spuiten voor de boeren en het weg halen der bijen. Ir. Minderhoud gaf toe, dat dit op kleine bedrijven moge lijk is; dan kan de imker zich laten waarschuwen. Met een gebied als de Noord-Oost-Polder is dat moeilijker. De heer Nielen vroeg voorts of de Noord-OostPolder ook meer toeganke lijk voor bijen zal worden, met andere woorden of er meer gelegenheid zal worden gegeven volken in deze polder te plaatsen. Hierop kon' ir. Minderhoud niet bevestigend antwoorden. De heer Nielen prees voorts het initiatief van de Vereniging van Oud-leerlingen en vond het jammer, dat de consulenten van de Voorlichtingsdienst zo weinig aandacht besteden aan het belang van bijen voor de klein-fruitteelt, zoals kruisbessen, enz. De heer Ligthart, Schagerbrug, noemde enkele voorvallen uit de prac- tijk: loonspuiters besproeien bloeiende boomgaarden, reden waarom de heer Ligthart liever zijn volken bij koolzaad plaatste, waardoor hij dus met 1 per soon had te doen en niet met 200 boomgaardhouders! De heer Minderhoud wees er op, dat er gemeenten zijn, waar het verboden is boomgaarden in bloei te spuiten, o.a. ook te Heiloo en Schoorl. Spreker achtte het nuttig, dat de imkersver enigingen bij ue gemeentenaren aan dringen op het tot stand komen van zo'n verordening. Van Rijkswege wordt daar ook aan gewerkt al duurt dat wat lang. De heer Kok, Beverwijk, informeer de of een bloemkweker het recht heeft de bijen van een imker te verdelgen, wanneer deze schade aan de bloemen toebrengen. Dr. Minderhoud zeide, dat de bloemenkweker inderdaad daartoe het recht heeft. De heer Vlam, Zijpe, vroeg wat de referent dacht van het kweken van bijen met een lange tong. Ir. Minderhoud noemde dit kort weg onzin, al werd en wordt het ge poogd. Op een vraag van de heer Wai- boer, Anna Paulowna, gaf ir. Minder houd een uiteenzetting over het leven van de honingbij in de korf, waarover hij eigenlijk niet had gesproken. Nog enkele vragen werden gesteld en beantwoord, waarna sluiting volgde. De Amerikaanse schrijver Albert Kahn verklaarde Woensdag voor het Hof, dat Kravchenko bevriend was met de hoofdredacteur van een Oekrains fascistisch krantje „Svoboda", dat in de V.S. verscheen. Kravchenko ontkende de man ooit ontmoet te heb ben. Kahn zeide dit vernomen te heb ben van leden van fascistische organi saties. Kravchenko gaf maitre Nord- rt ann, die optreedt voor de gedaagde partij, ten antwoord, dat de Franse communistische partij „ontmaskerd moest worden in het belang van mijn volk, van het Franse volk en voor de wereldopinie als de agente van het Kremlin.". Maitre Nordmann betoog de, dat Kravchenko in werkelijkheid r.iet procedeerde vanwege laster maar een Franse politieke partij aanviel, die „<3c steun had van 35 pet van de Franse kiezers". De laatste getuige, die Woensdag ern het woord was, was het Britse Labour-parlementslid Zilliacus. Hij be schouwde het boek „Ik verkoos de vrijheid" als „onderdeel van een cam pagne van schandelijke propaganda om de volken geestelijk rijp te maken voor een derde wereldoorlog tegen Boterkrakelingen Boferspeculaas Grote Marie Vanille Waaiers Vanille Croquets per 100 gram Botercake met krenten zonder inlevering p. si. 35C Botersprits 8c Cacao 28c Bonbons dir. smaken 35c Caramels 25c Fondant 20c Gekleurde Pastilles 20c IJspepermunt 20c per 100 gram 'n Kindertraetatie i Wijnballen 2 voor 5c Dan even naar Steeds mooi kamgaren Lage prijzen. Spoedige levering. KLEERMAKERIJ TELEF. 2770, DOORREGEN VARKENSVLEES per K.G1.80 Verder RUNDVLEES en KALFSVLEES verkrijgbaar. Voor de boterham: Boterhamworst per 100 gr. 28 Hamworst 28 Metworst met spek 28 Cornedbeef 28 Rookvlees 33 Ham 44 Ontbijtspek 37 Rauwe Rookworst, Gelderse heerlijk vet 32 Boterhamworst, hamwerrst, metworst, 130 gr. op 100 gr. vleesbon. Zonder bon: Bloedworst per 100 gr. 12 Leverworst 18 Hoofdkaas 18 Probeert onze vleeswaren. Ze munten uit door hun fijne smaak en kwaliteit. ACHTERSTRAAT hoek Magdalenenst-raat. Heden: per. pond SCHELVIS 1.00 SCHOL 0.75 SCHAR 0.50 WIJTING 1.05 KABELJAUW FILETS 1.05 TONG 1.75 SNOEKBAARS 1.00 HOUTTIL 19, TEL. 3933. FNIDSEN 78, TEL. 4493 LAAT 19. Te koop: COMPLETE BRUYNZEELKEUKEN met gootsteen en aanrechtbladen, ongebruikt, billijke prijs. Brieven onder no.A 461 bureau van dit blad. «OTTERDAM ALKMAAB vraagt voor spoedige indiensttreding Voor gehuwde vrouwen kortere arbeids tijden. Goede arbeidsvoorwaarden en prettige werkkring. Voor Meisjes van buiten de stad worden reiskosten vergoed. Aanmelden aan de fabriek, Noorderkade 20, Alkmaar. j (Van onze parlementaire redacteur), j We moesten Woensdagmiddag in de Tweede Kamer onwillekeurig denken aan de broddellap, waarop de jonge- 1 dochter, die zich de kunst van het hand werken wil eigen maken, zich vroeger voegende in de toepassing van ver schillende soorten brei- en borduur steken. De gehele Kamer is een middag lang bezig geweest om van het wetsont werp betreffende de verplichte deel neming in bedrijfspensioenfondsen iets behoorlijks te maken, doch bleef ten slotte, toen de draden onontwarbaar door elkaar verstrengeld zaten, steken. De voorbereiding van het ontwerp is onvoldoende geweest. Wanneer voor enig wetsontwerp een speciale commis sie van voorbereiding op haar plaats geweest zou zijn, dan was dat stellig zo in het onderhavige geval. De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, had drie nota's met wijzigingen inge diend, het aantal amendementen en sub-amendementen was tenslotte bijna niet meer te overzien en bovendien leverde de behandeling nog een motie op, die ook al weer een staartje had! Die motie kwam van dr. ir. V/. J. Droesen (KVP) en nodigde de -ege- ring uit de reservering ten laste van het Landbouw Egalisatiefonds in de landbouw gelijkelijk voor zelfstandigen en werknemers te doen plaats hebben, met dien verstande, dat de uitkering slechts zal geschieden, indien de ver plichte deelneming voor de betrokken groep wordt ingevoerd. Dr. Droesen wilde de bewindsman wel een eindje tegemoetkomen, wes halve hij de passage over de overeen stemming tussen regering en Stichting voor de Landbouw schrapte. Daarmede was zij niet gered, want er dreigde een verwerping. Er hing wat in de lucht. Men voelde als het ware de twijfel, die bij de Ka merleden heerste over de kwestie, of nu wél of niét aan de bedrijfsgencten in de landbouw was toegezegd, dat te hunnen behoeve een bedrag uit het Landbouw Egalisatiefonds gereser veerd zou worden als premie-betaling voor hun pensioenen. Het ging hier niet om een peuleschilletje, want het ZO JUIST ONTVANGEN EEN BEPERKTE ZENDING Leze buitengewoon mooie fornuizen zijn in- eii uitwendig geheel geëmailleerd en worden onder volle garantie geleverd. GASCOMFOREN 2 en 3 VLAMS met morsplaat en afdekplaat. Ziet onze etalages of bezoekt onze toonzaa1 Wij verstrekken U vrijblijvend alle gewenst, inlichtingen. ALKMAAR LANGESTRAAT 24—76—78. TELEFOON 4170. totaal der reservering zou 130 millioen bedragen, waarvan ruim 60 millioen voor de zelfstandigen. De lieer J. Schouten CA.R.) wilde er het zijne van hebben. Daarom stelde hij voor de motie nog niet in stem ming te brengen, maar eerst te onder zooken, wat het overleg tussen de re gering en de Stichting voor de Land bouw indertijd heeft opgeleverd. Wan neer mocht blijken, dat de toenmalige minister wél toezeggingen heeft ge daan, dan zal de tegenwoordige rege ring zo vond hij haar verplich tingen ook moeten nakomen. De onti- revolutionnaire fractie-leider won het pleit. De stemming over de motie werd uitgesteld. Na uitvoerige en vaak verwarde discussies iedereen probeerde het broddellapjp nog wat te verbeteren en op te sieren nam de minister een aantal amendementen over. Zo een amendement van dr. L. P. M. de Kort (KVP) bedoelende het wetsontwerp reeds nu enigszins aan te passen aan de komende publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie door te bepa len, dat het verzoek tot het verplicht stellen van de deelneming moet uitgaan van een representatie van het georga niseerde bedrijfsleven, in plaats van het bestuur van het Bedrijfspensioenfonds, zoals was voorgesteld. Ook enkele an dere amendementen van deze afgevaar digde, namelijk om bij verschillende gelegenheden het advies van de Stich ting van de Arbeid in te winnen, von den genade in de ogen van de bewinds man. De heer J. Hoogcarspel (CPN) kwam de verwarring volledig maken door bo vendien nog voor te stellen, dat het bestuur van een bedrijfsfonds uitslui tend of in meerderheid uit werkne mers te doen bestaan, in plaats dat het paritair is samengesteld uit werkge vers- en wer'-nemersvakorganisaties. De minister kon er geen wijs meer uit worden. „Ik zou nu de volledige tekst van het artikel, zoals zij komt te luiden, als al amendementen worden aangenomen, wel graag eens voor me hebben. Dan pas kan ik er een oordeel over geven", zei hij. De voorzitter vond dit een billijk verlangen en stelde de stemming over de desbetreffende amendementen uit tot Donderdagmiddag bij de aanvang van de vergadering. Dan zal tevens be slist worden over een amendement van dc heer Suurhoff, waar men ook nog wel eens over wil nadenken. enze vroegere dappere bondgenoot de Sowjetunie". Maitre Izard, de verdediger van Kravchenko, vroeg Zilliacus: „Keurt u de verklaring van de Kominform, dat Bevin een verrader is, goed?" Zillia cus antwoordde: „Ik beschouw de Kom inform zonder gevoelens van enthou siasme of genoegen. Ik ben er absoluut op tegen .'evin als verrader te bestem pelen". Later verklaarde Zilliacus, dat het 30 jaar zou duren voordat de Sow jetunie „zou komen tot onze humane conceptie van respectering van min derheden en de rechten van het indivi du". K.V.P. tegen C.P.N. Statenlid Tijdens de debatten in de Provinciale Staten over de begroting van Noord- Holland heeft de heer Groen van de K.V.P. namens zijn fractie medege deeld, dat deze geen vertrouwen stelt in een communistisch lid van de Ge deputeerde Staten. De heer Groen deed een beroep op de Partij van de Arbeid de „vergissing van 1946" (toen de heer Harmsen, communist, gekozen werd tot lid van Gedeputeerde Staten) goed te maken door een voorstel in te dienen, dat de verwijdering van dit communis tisch lid beoogt. Spr. betreurde het, dat de houding van de P. v. d. A. niet be kend is. De heer de Roos (P. v. d. A.) ant woordde hierop, dat een voorstel tot verwijdering van het communistisch lid van de P. v. A. niet kon worden verwacht. De verwijdering van com munistische leden uit colleges van B. en W. is geschied, na rijpelijk over wegen. Hij betreurde het, dat er niet van tevoren overleg is gepleegd. De heer Polak (C.P.N.) verklaarde zich bereid tot samenwerking in het college van Gedeputeerde Staten, of schoon deze samenwerking niet na drukkelijk door de communisten wordt nagestreefd. Dij de voortzetting van de behande ling werden alle communistische mo ties (15 salarisverhoging voor het provinciaal personeel, toekenning sub sidie voor geestesziekenverpleging, toe kenning subsidie nijverheidsonderwijs) verworpen. Een communistische motie die be oogde de ontruiming van het Rode Kruissanatorium bij het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort op te schor ten werd na uiteenzettingen van mej. Ribbius—Pelletier (P.v.d.A.) verwor pen. De ontruiming moet trouwens toch wachten tot de ruim 150 patiënten elders onderdak hebben gevonden. JAN DE VRIES, Alkmaar Telefoon 2875 PRIMA LEVERWORST 90 BLOEDWORST 60 HOOFDKAAS 65 LAAT 142. HOUTTIL 58, ALKMAAR. k heb twee bomen oan jongens en mijn man is onderwijzer, du U begrijpt, dat de cassabons voor ons een uitkomst zijn Drie keer per jaar wissel ik ze in. Dat is mei de verjaardagen van de drie mannen in huis Daardoor heb ik voor elk van de drie feesten een 8 of 9 gulden extra. Juist genoeg voor een mooi cadeautje en een lekkere tractatie. Waar ik het vandaan haal, begrijpen ze géén van drieën I BIJ ELK DE GRUYTER - ARTIKEL CASSABON. VOOR TIEN GULDEN CASSABONS ÉÉN GULDEN TERUG DE BONS ZIJN STEEDS INWISSELBAAR

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3